Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

απο λαθος του γιατρου μου,στην δευτερη μου καισαρικη ,επαθα ενδομητριτιδα!!!!!!

ποτε δεν ειχα καποιο γυναικολογικο προβλημα και φυσικα τωρα ανησυχω.

θα ηθελα ενα τριτο παιδακι καποια στιγμη !

εχει τυχει σε καμμια σας????

τι σχεση εχει με την γνωστη ενδομητριωση????

προκαλει υπογονιμοτητα?????

θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσατε γιατι αλλο η βιβλιογραφια των γιατρων και αλλο η προσωπικη εμπειρια!!!!

φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την προηγούμενη βδομάδα έκανα και εγώ την υστεροσκόπηση μου (για να δω τι γίνεται στον εσωτερικό μου κόσμο), με αφορμή μια κολποσκόπηση και έναν ηλεκτροκαυτηριασμό που έπρεπε να κάνω.

 

Η Υστεροσκόπηση λοιπόν έδειξε ότι έχω χρόνια ενδομητρίτιδα (φλεγμονή του ενδομητρίου που συνήθως προκαλείται από λοίμωξη) η οποία όμως ήταν ασυμπτωματική, οπότε και δεν την είχαμε πάρει χαμπάρι...

 

Μου είπε ότι "καθάρισε" το ενδομήτριο κατά την επέμβαση, αφαιρώντας τα επιφανειακά του κύτταρα ώστε να κάνει ανάπλαση και μας είπε να πάρουμε αντιβίωση (vibramycin) για 2 βδομάδες και οι 2.

 

Επίσης μου είπε ότι πιθανώς η ενδομητρίτιδα να οφείλεται για το γεγονός ότι δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος, καθώς δεν μπορούσε να γίνε εμφύτευση.

 

Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. Μήπως είχε καμια σας αντίστοιχη εμπειρία? Και πως το αντιμετωπίσατε?

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα.

 

Έχω κάνει ήδη 1,5 μήνα φαρμακευτική αγωγή (αρκετά βαριά) όμως δεν έχει θεραπευτεί ακόμη. Ο γιατρός είπε ότι είναι βέβαιο ότι θα θεραπευτεί, απλώς μπορεί να πάρει πολύ καιρό η αγωγή.

 

Δεν σημαίνει, βέβαια, ότι και η δική σου θεραπεία θα πάρει πολύ καιρό. Μπορεί το μικρόβιο στην περίπτωσή σου να είναι πιο ευαίσθητο (το δικό μου... είναι παχύδερμο!!!).

 

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να θεραπευτεί πλήρως για να μπορέσει να υπάρξει εγκυμοσύνη. Αλλιώς... ούτε με εξωσωματική!!

 

Να σκέφτεσαι ότι ήσουν πολύ τυχερή που έγινε η διάγνωση!

Σου εύχομαι να είσαι τυχερή και στη συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ειχα πιστέψει ότι είμαι η μόνη εδω μεσα...

 

Στην περιπτωση μου το τραγικό είναι ότι η καλλιεργεια ήταν καθαρή και δεν βρήκαμε σε τι οφείλεται. Και για χλαμυδια έκανα και εξεταση από το αιμα και αυτή καθαρη... Μονο με την υστεροσκόπηση το βρηκαν. Αρα και την αντιβιωση εμπειρικά μου την εδωσαν. Ελπίζω να δουλέψει...

 

1,5 μήνα... και εσυ και ο συντροφος? Χαρα στο κουραγιο σου! Μακάρι να δουλεψει και σύντομα να ερθει και το μωρό.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα...Χρόνια Πολλά!

 

μου κάνει εντύπωση αυτό που λές. Έχω την απορία, εφόσον φάνηκε μόνο στην υστεροσκόπηση, πως θα καταλάβουν ότι θεραπεύτηκε?

 

Η γνώμη μου είναι να πας και αλλού να κάνεις καλλιέργεια.

 

Στην περίπτωσή μου πριν από πολλά χρόνια, με αφορμή έναν οξύ πόνο, είχε διαγνώσει ο γιατρός μου ότι υπήρχε φλεγμονή. Μου έδωσε 10 μέρες αντιβίωση και μου είπε ότι ήταν σημαντικό που το προλάβαμε. Εγώ τότε δεν ήξερα, και του είχα και απόλυτη εμπιστοσύνη γιατί ήταν από τα "μεγάλα ονόματα". Αργότερα, μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο, φάνηκε ότι η φλεγμονή είχε γίνει χρόνια ενδομητρίτιδα με άσχημα αποτελέσματα.

 

Ελπίζω να κερδίσεις από την δική μου εμπειρία και να γλιτώσεις όλα αυτά που πέρασα εγώ:-). Ψάξτο, πάρε δεύτερη γνώμη, κάνε κι άλλες εξετάσεις. Μην το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ μετά από τρεις εξωσωματικές και πολύ ψάξιμο και επισκέψεις σε γιατρούς, πήγα σε γνωστό γυναικολόγο - που δεν κάνει εξωσωματικές- ο οποίος διέγνωσε ενδομητρίτιδα, χωρίς υστεροσκόπηση, παρά μόνο με τον κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο. Σημειωτέον ότι πριν ένα χρόνο είχα κάνει υστεροσκόπηση και δεν είχε βρεθεί τίποτα. Μου έδωσε μια πάρα πολλή δυνατή θεραπεία για ένα μήνα και βλέπουμε... με τρεις αντιβιώσεις για τις 10 πρώτες μέρες και στη συνεχεία ξανά αντιβίωση, αντιφλεγμονώδη και κορντιζόνη!! Την άρχισα χθες, καλώς ή κακώς και σήμερα είμαι χάλια, νιώθω κόπωση και πονάει και το σώμα μου, γιατί μου έπεσε βαριά και τώρα μου την μείωσε. Έχει πάρει καμία τέτοια "βαριά" αγωγή για ενδομητρίτιδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Με υστεροσκόπηση που εκανα τον Δεκέμβριο έπειτα από αποτυχημενη ivf βρηκαμε μικρες φλεγμονες (ενδομητρίτιδα), εκανα θεραπεια με αντιβιωτικά... Αγχωνομαι όμως γιατί διαβζω για περιπτωσεις που το ενδομητριο δε μπορεί να επανελθει κτλ

 

Υπαρχει καποια κοπελα που εχει καταφερει να γίνει μανουλα εχοντας αντιμετωπίσει κατι αναλογο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια. Διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ και χρόνια και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποια που έχει εμπειρία σχετικά με φλεγμονές στο ενδομήτριο. Μετά από εξέταση καλλιέργειας ενδομητρίου διαγνώστηκα με το μικρόβιο e.coli στο ενδομήτριο. Ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλό να κάνουμε και την εξέταση της λαμπαροσκόπησης γιατί όταν υπάρχει πρόβλημα υπογονιμότητας τόσων πολλών χρόνων (6) είναι απαραίτητο να τα ψάξουμε όλα και ταυτόχρονα.

 Δεν θέλω όμως να μπω σε αυτή τη διαδικασία της επέμβασης άδικα αν υπάρχει περίπτωση το μόνο πρόβλημα να είναι η φλεγμονή στο ενδομήτριο. Υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Αννα Χριστίνα είπε:

Γεια σας κορίτσια. Διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ και χρόνια και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποια που έχει εμπειρία σχετικά με φλεγμονές στο ενδομήτριο. Μετά από εξέταση καλλιέργειας ενδομητρίου διαγνώστηκα με το μικρόβιο e.coli στο ενδομήτριο. Ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλό να κάνουμε και την εξέταση της λαμπαροσκόπησης γιατί όταν υπάρχει πρόβλημα υπογονιμότητας τόσων πολλών χρόνων (6) είναι απαραίτητο να τα ψάξουμε όλα και ταυτόχρονα.

 Δεν θέλω όμως να μπω σε αυτή τη διαδικασία της επέμβασης άδικα αν υπάρχει περίπτωση το μόνο πρόβλημα να είναι η φλεγμονή στο ενδομήτριο. Υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

Το μονο που γνωριζω  να σου πω ειναι πωσ η λαπαροσκοπηση σαν επεμβαση ειναι ανωδυνη...

Μετα απο 2-3 μερεσ μπορεισ να επιστρεψεισ στην καθημερινοτητα σου χωρισ κανενα θεμα..απλα.προσεχεισ τα βαρη για ενα διαστημα..εκανα 2 για αλλα προβληματα κ στο λεω με σιγουρια..

Επισησ γνωριζω κοπελα με φλεγμονη στο ενδομητριο που εκεινη ειχε κανει την εξεταση του νικα ( δεν ξερω αν ειναι η ιδια εξεταση που εκανεσ εσυ) κ μετα απο.πολλεσ προσπαθειεσ κ αρκετεσ εξωσωματικεσ τωρα εχει μωρακι 3 μηνων..

Να σου πανε ολα καλα....

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Αννα Χριστίνα είπε:

Γεια σας κορίτσια. Διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ και χρόνια και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποια που έχει εμπειρία σχετικά με φλεγμονές στο ενδομήτριο. Μετά από εξέταση καλλιέργειας ενδομητρίου διαγνώστηκα με το μικρόβιο e.coli στο ενδομήτριο. Ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλό να κάνουμε και την εξέταση της λαμπαροσκόπησης γιατί όταν υπάρχει πρόβλημα υπογονιμότητας τόσων πολλών χρόνων (6) είναι απαραίτητο να τα ψάξουμε όλα και ταυτόχρονα.

 Δεν θέλω όμως να μπω σε αυτή τη διαδικασία της επέμβασης άδικα αν υπάρχει περίπτωση το μόνο πρόβλημα να είναι η φλεγμονή στο ενδομήτριο. Υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

Με 6 χρόνια υπογονιμότητας η λαπαροσκόπηση σίγουρα μπορει να σου δώσει πολυ χρήσιμες πληροφορίες. Υστεροσκοπηση εκανες; Τι έδειξε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας. Είμαι 40 χρόνων. 7 αποβολές εκ των οποίων οι 3 βιοχημικές. Φτάνω μέχρι 11η εβδομάδα το μέγιστο. Η πρώτη εγκυμοσύνη μου ήταν στα 26. Έχουμε ψάξει τα πάντα. Εδώ και 1,5 χρόνο έχει βρεθεί ενδομητρίτιδα οπότε παίρνω αντιβιώσεις και κάνω εγχύσεις. Έχω κάνει 2 εμφυτεύσεις καλής ποιότητας βλαστοκυστών μετά την θεραπεία, αλλά ήταν βιοχημικές. Οι προηγούμενες συλλήψεις ήταν φυσιολογικές. Αν κάποια/ος από σας έχει μια επιτυχής ιστορία θα μου έκανε μεγάλη χάρη να την μοιραστεί μαζί μου. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Karen Blixen είπε:

Γεια σας. Είμαι 40 χρόνων. 7 αποβολές εκ των οποίων οι 3 βιοχημικές. Φτάνω μέχρι 11η εβδομάδα το μέγιστο. Η πρώτη εγκυμοσύνη μου ήταν στα 26. Έχουμε ψάξει τα πάντα. Εδώ και 1,5 χρόνο έχει βρεθεί ενδομητρίτιδα οπότε παίρνω αντιβιώσεις και κάνω εγχύσεις. Έχω κάνει 2 εμφυτεύσεις καλής ποιότητας βλαστοκυστών μετά την θεραπεία, αλλά ήταν βιοχημικές. Οι προηγούμενες συλλήψεις ήταν φυσιολογικές. Αν κάποια/ος από σας έχει μια επιτυχής ιστορία θα μου έκανε μεγάλη χάρη να την μοιραστεί μαζί μου. Ευχαριστώ! 

Εκανα επι ενα χρόνο εγχυσεις δυο φορές την εβδομαδα. Ειχα ξανακάνει και τα προηγούμενα δυο χρόνια διακοπτομενα τρίμηνο πχ. Προσπαθούσα για μωρο 7 χρόνια και ο γιος μου ηρθε με την 8η εξωσωματική. Μεσα σε αυτα τα χρόνια δεν ειχα μείνει ποτε εγκυος, Μηπως ομως να σκεφτόσουν και τον προεμφυτευτικο έλεγχο; Τα κυηματα τα στειλατε για κάρυοτυπο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ .Το θέμα μου ήταν τελικά ο διαβήτης κύησης.Χρειαζομουν ινσουλινη.Τις ωαποβολες ομως μου τις προκαλούσε το γκλουκοφαζ.ημουν στο πολύ μικρό ποσοστό που μπορεί να τις προκαλέσει.

Καρυοτυπο εμβρύων έχεις κάνει στα έμβρυα?Το πρωτο πραγμα που κοιτάει κάνεις. Όσο για τις εγχυσεις,μετά από τόσο καιρό νομίζω ότι κακό μπορούν να κάνουν χαλάει το μικροβίων κ γενικότερα η αντίσταση στα μικρόβια όχι μόνο στην περιοχή αλλά κ γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ναι , έχουν γίνει εξετάσεις καρυότυπου σε 2 από τα κτήματα οι οποίες έδειξαν πως ήταν υγιέστατα. Οι 2 τελευταίες αποβολές ήταν βιοχημικές.

Ακολουθώ ό,τι μου λένε οι γιατροί. Κάντι , 8 εξωσωματικές! Ουαου! Είχες δύναμη και ανταμείφθηκες! Περιμένω τα αποτελέσματα για την εξέλιξη των 2 βλαστοκυστών αυτήν τη Κυριακή. Για να δούμε! 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα.προσπαθουμε 3 χρόνια και μετά από 4γιατρους μου είπαν να κάνω εξωσωματική.δεν ήμουν αρνητική αλλά και κανείς δεν είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.ετσι αποφάσισα να πάω  (edit admin απομακρύνθηκε κλινική) προκειμένου να έχω σίγουρα αποτελέσματα.πηρα το φάκελο με τις εξετάσεις μου και πήγα.ο γιατρός που με είδε μου είπε ότι πρέπει να κάνω υστεροσκοπηση διότι πιστεύει ότι σε ποσοστό μεγαλύτερο του 95% έχω ενδομητριτιδα.ετσι και έγινε.εκανα την υστεροσκοπηση και μου είπε ότι υπήρχαν συμφησεις στο ενδομήτριο και παίρνω θεραπεία ένα μήνα.εχει καμία αντίστοιχη εμπειρία?και αν ναι μετά από πόσο καιρό είχατε επιτυχημένη εγκυμοσύνη? συγγνώμη για το σεντόνι μου🥰🥰🥰

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...