loralora

Κοπέλες από 40+ που προσπαθούν

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Σε λίγες μέρες κλείνω τα 40 και έχω κάνει 3 προσπάθειες εξωσωματικής( 2 φορές διέγερση και ετ και 1 φορα ετ κατεψυγμένων) Μάλιστα με μια παλινδρομία την 7η εβδομάδα στη δευτερη μου προσπάθεια. 
    Τα έχω ξεσκονίσει όλα. Η ηλικία μου φταίει , όλοι αυτό λένε. Το έχω αποδεχτεί και πρότεινα η ίδια στο γιατρό να πάμε με δανεικά ωάρια λόγω περισσότερων ποσοστών επιτυχίας αλλά ήταν αρνητικός. 

Υπάρχουν κορίτσια που κατάφεραν τα αποκτήσουν παιδάκι στα 40 ή κυνηγάω ανεμόμυλους?

Επεξεργάστηκαν by loralora

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι. 

είμαι 41 κ είμαι έγκυος 35 εβδομάδων. Φυσιολογική σύλληψη. Κ μάλιστα από το δεύτερο μήνα προσπαθειών. Σ τα λέω αυτά για να σου δώσω  λίγο κουράγιο. Καλή επιτυχία. Καλα κάνει ο γιατρός σ κ είναι αρνητικός στα δανεικά. 

• Μου αρέσει 4

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την ενθαρρυνσή σας και με το καλό τα μπεμπέ σας.

Δυστυχώς οποιες είναι στη διαδικασια των εξωσωματικων ξερουν οτι μετα τα 40 σφιγγουν τα πραγματα.Πάνω απο όλα να είμαστε υγιεις ψυχικά και σωματικα.

• Μου αρέσει 1

22 ώρες πρίν, loralora είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Σε λίγες μέρες κλείνω τα 40 και έχω κάνει 3 προσπάθειες εξωσωματικής( 2 φορές διέγερση και ετ και 1 φορα ετ κατεψυγμένων) Μάλιστα με μια παλινδρομία την 7η εβδομάδα στη δευτερη μου προσπάθεια. 
    Τα έχω ξεσκονίσει όλα. Η ηλικία μου φταίει , όλοι αυτό λένε. Το έχω αποδεχτεί και πρότεινα η ίδια στο γιατρό να πάμε με δανεικά ωάρια λόγω περισσότερων ποσοστών επιτυχίας αλλά ήταν αρνητικός. 

Υπάρχουν κορίτσια που κατάφεραν τα αποκτήσουν παιδάκι στα 40 ή κυνηγάω ανεμόμυλους?

Καλησπέρα.Η αδελφή της πεθεράς μου έκανε εξωσωματική για τρίτο παιδί στα 47 και πέτυχε.Η ξαδέρφη της έκανε στα 43 φυσιολογικα.οπότε σίγουρα υπάρχουν πιθανότητες.Μην το βάζεις κάτω.

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, wannabe είπε:

Είμαι στα 42 κλεισμένα. Το 2018 είναι η χρονιά των 43 μου χρόνων κι έχω ένα αγοράκι 3 μηνών. Μας ήρθε με φυσιολογική σύλληψη, ύστερα από 2 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής. Η δε εγκυμοσύνη μου ήταν χωρίς κανένα πρόβλημα (δούλευα, περπατούσα ώρες ολόκληρες, πήγα σε νησί κι έκανα διακοπές, έβγαινα τα βράδια για ταβέρνα και σινεμά) κι ο μπόμπιρας ήρθε τελειόμηνος (για την ακρίβεια με πρόκληση γιατί δεν έλεγε να βγει).

Πέρσι τέτοιον καιρό ήμουν στα πατώματα. Σίγουρη ότι δεν θα γίνω ποτέ μητέρα, να προσπαθώ να βρω τρόπο να πείσω τον άντρα μου να προσπαθήσουμε για μία ακόμα εξωσωματική Δεν ήθελε γιατί έλεγε ότι μας φθείρει ψυχολογικά και ως ζευγάρι καθώς έχω κολλήσει σε αυτό και δεν χαίρομαι με τίποτα άλλο. Είχε δίκιο. Δεν χαιρόμουν με τίποτα άλλο. Στο μυαλό μου ήταν συνέχεια η σκέψη "μεγαλώνω, παιδί, μεγαλώνω, παιδί, μεγαλώνω, Χριστέ μου δεν θα κάνω ποτέ παιδί". 

Γύρω στις 20 Φεβρουαρίου του 2017 έμεινα έγκυος και στις 9 Μαρτίου ένα τεστ εγκυμοσύνης μου το επιβεβαίωσε.

Ξέρω ότι μετά τα 40 τα πράγματα ζορίζουν. Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι κάτι που δεν συμβαίνει και που τα δανεικά ωάρια αποτελούν μονόδρομο. Οφείλω βέβαια να διευκρινίσω ότι στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχαν ιδιαίτερα προβλήματα. Δηλαδή δεν είχα κλειστές σάλπιγγες, ενδομητρίωση, θρομβοφιλία, αρρύθμιστο θυρεοειδή ή σάκχαρο κι άλλα τέτοια θέματα που αποτελούν δυσμενείς παράγοντες για την επίτευξη εγκυμοσύνης. Ο άντρας μου δε είχε ένα πολύ καλό σπέρμα. Πολεμούσα μόνο κόντρα στην κακή ποιότητα και ποσότητα ωαρίων μου λόγω ηλικίας και αντίστοιχων τιμών ορμονών και στο δικό μου άγχος.

Για ένα τόσο σοβαρό θέμα, σαφέστατα εσύ αποφασίζεις. Αν όμως δεν υπάρχει ιδιαίτερο οργανικό πρόβλημα, θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις (εύκολα το λες, δύσκολα το κάνεις) και να προχωρήσεις στην όποια κίνηση με καλή διάθεση και ψυχραιμία.

Σε ευχαριστώ.Η εμπειρια σου μου μιλησε στην καρδιά μου.Να χαιρεσαι το μωρακι σου.

Καλησπέρα είμαι στα 42 έχω κάνει 3 προσπάθειες η πρώτη χωρίς εβρυομεταφορά.. οποτε δεν την μετράμε..

Η τρίτη μου θα είναι κοντά στο Ιούνιο.. μακάρι στο ενδιάμεσο να μου κάτσει φυσιολογικά αλλα η ψυχολογία δεν είναι στα καλυτέρα της..

Καλη επιτυχία σε ολες κορίτσια..

Πραγματικά αυτά που διάβασα παραπάνω λιγο μου φτιάξαμε την διάθεση..αισιόδοξα μηνύματα

• Μου αρέσει 1

θα σου καταθέσω με τη σειρά μου δύο περιπτώσεις πολύ κοντινών ατόμων η μία είναι η αδερφή της κουμπάρας μου που στα 26 της έμεινε έγκυος σε δίδυμα με υποβοηθούμενη και μετά από 19 χρόνια, μόλις δηλ 45 χρόνων ,φυσιολογικά σε ένα υγιέστατο αγοράκι και η δεύτερη περίπτωση η δεύτερη κουμπάρα μου πρώτο παιδί στα 42 και δευτερο στα 44 και τα δύο φυσιολογικά...οπότε you never know....

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλησπέρα στο γκρουπ!

Είμαι 45 χρόνων και βρίσκομαι σε αναζήτηση θεραπείας γονιμότητας. Εχω κάνει καποιες επαφές με κλινικές και γιατρους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής σε Θεσ/νικη και Αθήνα.

Το θέμα είναι ότι ο καθένας προτείνει τελειως διαφορετικό τρόπο, άλλος εξωσωματική με διέγερση, άλλος με φυσικό τροποποιημένο κύκλο και άλλος με δανεικά ωάρια!

Ζω στην Αγγλία και σε κλινική που απευθυνθηκα μου προτειναν φυσικό τροποποιημενο κύκλο.

Αντί να βοηθηθώ στην επιλογή γιατρού/κλινικής είμαι πιο μπερδεμένη απ΄' ό,τι όταν ξεκίνησα να ψάχνω και δεν ξέρω τί να κάνω!

Εχει τύχει σε καμία άλλη το ίδιο; Πώς καταλήξατε τελικά στην κατάλληλη θεραπεία ή πρωτόκολλο/ γιατρό;

Θα ήμουν ευγνώμων αν μοιραζόσασταν την  εμπειρία σας!

Κοριτσια μου καλησπερα ειμαι και εγω 40 με πολλες προσπαθειες και μηδεν αποτελεσμα

και εχω απογοητευτειχωρις να εχουμε σοβαρο θεμα

Οι παραπανω ανρτησεις μου δινουν κουραγιο

Σας ευχαριστω

• Μου αρέσει 1

On 14/2/2018 at 2:50 ΜΜ, loralora είπε:

Καλημέρα. Έχω στο παρελθόν 3 φυσικές συλλήψεις οι οποίες παλινδρόμησαν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών. Έκανα 2 εξωσωματικές ώστε να μαζέψω έμβρυα για προεμφυτευτικό, μάζεψα 4 και ήταν και τα 4 χρωμοσωμικά ανώμαλα. Μου λένε για δανεικό..έχουν άδικο? δεν ξέρω. Τώρα είμαι 40. Εσύ τώρα σε τί φάση είσαι?

4 ώρες πρίν, maria 1978 είπε:

Καλημέρα. Έχω στο παρελθόν 3 φυσικές συλλήψεις οι οποίες παλινδρόμησαν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών. Έκανα 2 εξωσωματικές ώστε να μαζέψω έμβρυα για προεμφυτευτικό, μάζεψα 4 και ήταν και τα 4 χρωμοσωμικά ανώμαλα. Μου λένε για δανεικό..έχουν άδικο? δεν ξέρω. Τώρα είμαι 40. Εσύ τώρα σε τί φάση είσαι?

Βιοχημική αυτή τη φορά. Θα ξαναπροσπαθήσω στους επόμενους μήνες. 

Διαφημίσεις

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα γυναικών που έμειναν έγκυες μετά τα 40, με εξωσωματική ή και φυσιολογικά. Δυστυχώς όμως αυτές οι στατιστικές δεν μπορούν να δώσουν απάντηση στο δικό σου ερώτημα που είναι αν ΕΣΥ θα καταφέρεις να μείνεις έγκυος. Το ότι έμεινε τελικά η Χ, Ψ γυναίκα δεν σημαίνει τίποτα για σένα και τη δική σου ψυχοσωματική κατάσταση. Οπότε η πιο σίγουρη επιλογή θα έλεγα ότι είναι να ακολουθήσεις αυτό που προτείνει ο γιατρός σου με βάση τα δικά σου συγκεκριμένα αποτελέσματα εξετάσεων, προφίλ διέγερσης κλπ. Αν εκείνος πιστεύει ότι πρέπει να ξαναπροσπαθήσεις με δικά σου ωάρια τότε κάνε άλλη μία τουλάχιστον προσπάθεια. Με δανεικά μπορείς να δοκιμάσεις και σε 1-2 χρόνια αφού σε αυτή την περίπτωση η ηλικία δεν σε εμποδίζει.

• Μου αρέσει 1

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Κι εγω 40 και μετα απο πολλες προσπαθειες αποτυχημενες (η μια παλινδρομησε στην 8η εβδομαδα) περιμενω σημερα 18:00 την χωριακη μου. Αλλα πιστευω οτι θα γινει το θαυμα γιατι χθες και προχθες εκανα τεστ φαρμακειου και βγηκαν θετικα! Βεβαια επειδη τα χουμε δει μετα απο τοση ταλαιπωρια, κραταω μικρο καλαθι (παντως το κραταω)!

• Μου αρέσει 2

Καλησπερα κορίτσια, είμαι κι εγώ 41, με 3 βιοχημικες στο ενεργητικό μου και 1 αποτυχημένη εξωσωματική. Οι γιατροί μου προτείνουν είτε δανεικά (δεν θέλουμε με τον άντρα μου)  είτε τυποποιημένο φυσικό κυκλο(πολυ ψυχοφθόρο και ακριβό),  τα οικονομικά μας δεν είναι καλά και στα φάρμακα εξωσωματικής δεν έχω ανταπόκριση... Άρα αποφασίσαμε να δοκιμάζουμε φυσική σύλληψη και ο, τι γίνει... Δεν μπορώ να πω ότι δεν αγχώνομαι αν θα γίνω μάνα,  Θέλω πολύ και οι ιστορίες κάποιον κοριτσιών εδώ μέσα που τα κατάφεραν μου δίνουν κουράγιο!  Σας φιλώ γλυκά όλες σας κι εύχομαι να συναντηθούμε ΣΥΝΤΟΜΑ σε κάποια μαιευτική κλινική για τοκετό... Αμήν 

9 hours ago, Sansa said:

Καλησπερα κορίτσια, είμαι κι εγώ 41, με 3 βιοχημικες στο ενεργητικό μου και 1 αποτυχημένη εξωσωματική. Οι γιατροί μου προτείνουν είτε δανεικά (δεν θέλουμε με τον άντρα μου)  είτε τυποποιημένο φυσικό κυκλο(πολυ ψυχοφθόρο και ακριβό),  τα οικονομικά μας δεν είναι καλά και στα φάρμακα εξωσωματικής δεν έχω ανταπόκριση... Άρα αποφασίσαμε να δοκιμάζουμε φυσική σύλληψη και ο, τι γίνει... Δεν μπορώ να πω ότι δεν αγχώνομαι αν θα γίνω μάνα,  Θέλω πολύ και οι ιστορίες κάποιον κοριτσιών εδώ μέσα που τα κατάφεραν μου δίνουν κουράγιο!  Σας φιλώ γλυκά όλες σας κι εύχομαι να συναντηθούμε ΣΥΝΤΟΜΑ σε κάποια μαιευτική κλινική για τοκετό... Αμήν 

Καλή επιτυχία! Εύχομαι σύντομα να πετυχετε!!! 

k0oZp3.png

21 minutes ago, Sansa said:

nini84  ευχαριστω πολυ, και σε σενα οτι επιθυμεις και συντομα :)

Ευχαριστώ. Είμαι κι εγώ στον δρόμο των εξωσωματικών με δύο αποτυχίες.

Μακάρι όλες να έχουμε σύντομα ευχάριστα!!!

k0oZp3.png

Κι εγώ 41 και μισό, κι έγκυος στο δεύτερο παιδί, φυσιολογικά. Όταν ήμουν 38 κάναμε 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μετά τη 2η φορά ο γιατρός μου έδωσε τη λίστα με τα απαιτούμενα χαρτιά για την εξωσωματική. Είχα μια εξωμήτριο, μια κλεισμένη σάλπιγγα και ο άντρας μου είχε θέμα κινητικότητας λόγω θυρεοειδούς και φαρμάκων που έπαιρνε. Έτσι είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία λύση να πάρει κάποιο σκεύασμα εκείνος και μετά να πάμε για την εξωσωματική. Δεν πήγαμε ποτέ... Τούτη τη φορά έγινε ακόμα πιο... αναπάντεχα. Οπότε ναι, μια χαρά γίνεται! Εύχομαι τα καλύτερα, σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να κρατήσουν ένα μωράκι! 

• Μου αρέσει 2

IjoZp3.png6zCbp3.png

2 hours ago, uptight said:

Κι εγώ 41 και μισό, κι έγκυος στο δεύτερο παιδί, φυσιολογικά. Όταν ήμουν 38 κάναμε 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μετά τη 2η φορά ο γιατρός μου έδωσε τη λίστα με τα απαιτούμενα χαρτιά για την εξωσωματική. Είχα μια εξωμήτριο, μια κλεισμένη σάλπιγγα και ο άντρας μου είχε θέμα κινητικότητας λόγω θυρεοειδούς και φαρμάκων που έπαιρνε. Έτσι είπαμε να δοκιμάσουμε ως τελευταία λύση να πάρει κάποιο σκεύασμα εκείνος και μετά να πάμε για την εξωσωματική. Δεν πήγαμε ποτέ... Τούτη τη φορά έγινε ακόμα πιο... αναπάντεχα. Οπότε ναι, μια χαρά γίνεται! Εύχομαι τα καλύτερα, σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να κρατήσουν ένα μωράκι! 

Πόσο ευχάριστη κ αισιόδοξη η ιστορία σου!! Ευχομαι με το καλό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας!

• Μου αρέσει 1

k0oZp3.png

23 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Πόσο ευχάριστη κ αισιόδοξη η ιστορία σου!! Ευχομαι με το καλό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας!

Σ'ευχαριστώ! Εϋχομαι και σ'εσένα κάθε επιτυχία, μην τρελαίνεσαι και θα τα καταφέρετε! :) 

• Μου αρέσει 2

IjoZp3.png6zCbp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα