loralora

Κοπέλες από 40+ που προσπαθούν

Recommended Posts

Έχω κάνει 4 φυσικούς και 9 διεγερσεις...Τώρα ετοιμάζομαι για την τελευταία για τι πραγματικά δεν αντέχω άλλο.εγκυος έχω μείνει 2 φορές...Η πρώτη ήταν βιοχημική και η 2η παλλινδρομη που το ανακαλύψαμε τη μέρα της αυχενικής...Ο καρυοτυπος έδειξε τρισωμια 21 και έτσι αρχίσαμε τους προεμφυτευτικους Ο που κανένα δεν ήταν σωστό χρωμοσωμικα....Σύνολο από την αρχή των προσπαθειών μας έχουμε κάνει 19 άριστες βλαστοκυστες και από αυτές έχουμε ελέγξει τις 6....ειναι αγωνας αντοχής.....Όσο αφορά το σπέρμα έχουμε κάνει τα πάντα...Ακόμα και παρακεντηση και βιοψία...

Διαφημίσεις

1 hour ago, RoSeV είπε:

Έχω κάνει 4 φυσικούς και 9 διεγερσεις...Τώρα ετοιμάζομαι για την τελευταία για τι πραγματικά δεν αντέχω άλλο.εγκυος έχω μείνει 2 φορές...Η πρώτη ήταν βιοχημική και η 2η παλλινδρομη που το ανακαλύψαμε τη μέρα της αυχενικής...Ο καρυοτυπος έδειξε τρισωμια 21 και έτσι αρχίσαμε τους προεμφυτευτικους Ο που κανένα δεν ήταν σωστό χρωμοσωμικα....Σύνολο από την αρχή των προσπαθειών μας έχουμε κάνει 19 άριστες βλαστοκυστες και από αυτές έχουμε ελέγξει τις 6....ειναι αγωνας αντοχής.....Όσο αφορά το σπέρμα έχουμε κάνει τα πάντα...Ακόμα και παρακεντηση και βιοψία...

Κορίτσι πόσες έμβρυομεταφορες εχεις κανει;

εγω έστω και μια βιοχημική να είχα θα εκανα προεμφυτευτικο, τωρα ομως με το απόλυτο μηδέν ειμαι πεπεισμενη οτι δεν απλα εμφυτεύεται τίποτα και φταίει το χωράφι και όχι ο σπόρος....

4vrkp2.png cEvWp2.png

Καλησπερα Καντι μου...6 έχω κάνει...βρε κορίτσι μου τα έχεις κάνει όλα όμως...θυμάμαι που τα λέγαμε και παλιότερα...δοκίμασε και τον προεμφυτευτικο...τουλάχιστον να αποκλείσεις αυτό τον παράγοντα...Είναι κόστος δεν λέω αλλά παίρνεις απαντήσεις... 

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Το να σου πει ένας γιατρός ότι καλό θα ήταν να κάνεις υστεροσκόπηση διαγνωστικά,μήπως τυχόν υπάρχει κατι μικρό που δε φαίνεται,αν και αυτο το μικρό δε θα εμπόδιζε,το καταλαβαίνω.

Το να λέει όμως ότι έχεις διάφραγμα και να σου δημιουργεί τεράστιο άγχος για να πάρει τα λεφτά της υστεροσκόπησης.Όσο για το Γένεσις και τους γιατρούς του,μπορεί να έχει καλούς εμβρυολόγους αλλά δίνει σε όλες το μακρύ πρωτόκολλο,καμία εξατομίκευση δηλαδή και τεράστιες δόσεις σε όλες επίσης,300 μονάδες συνήθως.

Όσο για την αδυναμία εμφύτευσης,νομίζω καλό είναι να διαβάζουμε και ξένες ιστοσελίδες και ιατρικά άρθρα και να κινούμαστε σε ασφαλή μονοπάτια.

Η εξέταση του Νικα είναι αμφιλεγόμενη όπως και πολλές άλλες που πρότειναν ορισμένοι γιατροί κατά καιρούς,όπως πχ τα ΝΚ.

Άλλη ωστόσο επέμβαση,η λαπαροσκόπηση,η οποία είναι καλή πρακτική διεθνώς σε πολυετή υπογονιμότητα ή αποτυχίες εξωσωματικών δεν προτείνεται συνήθως από το συγκεκριμένο κέντρο.

Κάντι,δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά,εσύ ξέρω ότι και διαβάζεις και έχεις κάνει και λαπαροσκόπηση.

Στα 6 χρόνια που προσπαθώ,κανένας γιατρός δε μας έχει βρει κάποιο πρόβλημα,κανένας δε μας έχει πει γιατί δεν συλλαμβάνω και πραγματικά η υπομονή μου έχει εξαντληθεί μαζί τους.

Το μόνο που δεν έχω κάνει πλέον είναι η λαπαροσκόπηση,αν και κανείς γιατρός δεν μου την έχει προτείνει.

Συμφωνώ απόλυτα με την Ιωάννα που έγραψε ότι σε τελική αναλυση είμαστε έρμαια του κάθε γιατρού και μόνο από τύχη μπορεί να πέσουμε σε καλό επιστήμονα που ταυτόχρονα είναι και τίμιος άνθρωπος...

Εχεις άδικο οτι στο γενεσις δίνουν το ίδιο πρωτόκολλο σε όλες. Σε μενα εδωσαν μακρύ, στην μαγιοπουλας (και συγνώμη που χρησιμοποιώ το ονομα της ) ανταγωνιστές και στην συνάδελφο μου , που δεν συμμετέχει στο φόρουμ βραχύ. Οι 300 μονάδες επισης ειναι αποδέκτες για μια διέγερση. Απο τις 4 διεγέρσεις που εκανα δεν ξεκίνησε κανεις γιατρός με λιγότερο απο 300 μονάδες. 

Τωρα οσον αφορα τις βιοψίες δεν θέτεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο οπως γινεται με τα εμβόλια και τα νκ. Την φλεγμονή που μου βρήκε ο Νικας πράγματι την είχα στα χέρια μου 7 μηνες πριν ως πόρισμα της υστεροσκοπησης το οποιο δεν αξιολογήθηκε. Σαφώς η υστεροσκοπηση ειναι πολυ πιο οφέλημο μόνο που κοστίζει χιλιάρικο.

Φυσικα δεν παίρνω προσωπικα οτι γράφεις, αλλωστε συζήτηση κάνουμε μηπως αλληλοβοηθηθουμε απο άλλες εμπειρίες.

Υστεροσκοπηση εκανες τελικα; Γιατι πέρα απο την φλεγμονή μπορει να σου λύσει συμφησεις ο γιατρός που φαίνεται αν υπάρχουν.

πρίν από 9 λεπτά , RoSeV είπε:

Καλησπερα Καντι μου...6 έχω κάνει...βρε κορίτσι μου τα έχεις κάνει όλα όμως...θυμάμαι που τα λέγαμε και παλιότερα...δοκίμασε και τον προεμφυτευτικο...τουλάχιστον να αποκλείσεις αυτό τον παράγοντα...Είναι κόστος δεν λέω αλλά παίρνεις απαντήσεις... 

Πράγματι κάνουμε παράλληλα τις προσπαθειες μας. Εσυ ομως ειχες δυο θετικά. Ειχε μια ουσία ο προεμφυτευτικος. επισης προσπαθώ απο 32 χρόνων και εγω και ο σύζυγος. Και φυσικα ειναι αποκλειστικά οικονομικό το ζητημα αλλιώς θα είχα κανει ήδη.

Εσυ ποσα έμβρυα έστειλες για προεμφυτευτικο και ποσα δεν βρήκαν υγιή; Ποσο ετών ειστε;

4vrkp2.png cEvWp2.png

Τις 6 τελευταίες βλαστοκυστες  στειλαμε και ήταν όλες παθολογικες..Είμαι 40 και προσπαθώ από τα 37...

πρίν από 7 λεπτά , RoSeV είπε:

Τις 6 τελευταίες βλαστοκυστες  στειλαμε και ήταν όλες παθολογικες..Είμαι 40 και προσπαθώ από τα 37...

Ρε γαμωτο και ηταν και βλαστοκυστες;;;;;

βρηκαν τρισωμιες πχ; Ο δικος καρυοτυπος ειναι φυσιολογικός ε;

4vrkp2.png cEvWp2.png

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Κι εγω 40 και προσπαθω απο τα 35.

Καντι,δεν εχω κατι με το Γενεσις,με την ελλειψη εξατομικευσης εχω.Και φυσικα θα δινουν και αλλα πρωτοκολλα αλλα ειναι ειναι τσεκαρισμενο οτι προτιμουν το μακρυ.Οσο για τις μοναδες,σιγουρα οι 300 ειναι συνηθες αλλα επισης ειναι τσεκαρισμενο οτι εκει αυτη τη δοση συνιστουν συνηθως.

Υστεροσκοπηση δεν εκανα αλλα τωρα θα κανω,στο Αλεξανδρας λεω.

Εμας μας τα χαλανε στη γονιμοποιηση.Καθε φορα ολα πανε τελεια,παραγω αρκετα ωοθυλακια,ορμονες ενδομητριο οκ και στη γονιμοποιηση μας τα γυριζουν.

Ωστοσο,στο δημοσιο που εκανα επισης προσπαθεια,με ολα τα γνωστα προβληματα των δημοσιων,απο τα 3 που μου πηραν το ενα εφτασε 4ης μερας ασχετα αν δεν εμφυτευτηκε.

Ο τελευταιος γιατρος μας ειπε οτι εφταιγαν τα φαρμακα για το χαμηλο ποσοστο γονιμοποιησης και προτεινε φυσικους ή μινι ivf με χαμηλες δοσεις,75 μοναδες.

Οπότε,με αυτή τη λογική,Καντι μηπως να δοκιμαζες καί φυσικους για πιο ποιοτικα ωαρια που ισως εμφυτευτουν???

Κι επίσης RoseV μηπως να συνεχιζες με τα ωαρια των φυσικων???

Πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω ρε κοριτσια εχω τρελαθει.

Περασαν 2 μηνες απο την τελευταια καταστροφικη προσπαθεια και δεν ξερω πως να κινηθω.

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine

πρίν από 53 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Κι εγω 40 και προσπαθω απο τα 35.

Καντι,δεν εχω κατι με το Γενεσις,με την ελλειψη εξατομικευσης εχω.Και φυσικα θα δινουν και αλλα πρωτοκολλα αλλα ειναι ειναι τσεκαρισμενο οτι προτιμουν το μακρυ.Οσο για τις μοναδες,σιγουρα οι 300 ειναι συνηθες αλλα επισης ειναι τσεκαρισμενο οτι εκει αυτη τη δοση συνιστουν συνηθως.

Υστεροσκοπηση δεν εκανα αλλα τωρα θα κανω,στο Αλεξανδρας λεω.

Εμας μας τα χαλανε στη γονιμοποιηση.Καθε φορα ολα πανε τελεια,παραγω αρκετα ωοθυλακια,ορμονες ενδομητριο οκ και στη γονιμοποιηση μας τα γυριζουν.

Ωστοσο,στο δημοσιο που εκανα επισης προσπαθεια,με ολα τα γνωστα προβληματα των δημοσιων,απο τα 3 που μου πηραν το ενα εφτασε 4ης μερας ασχετα αν δεν εμφυτευτηκε.

Ο τελευταιος γιατρος μας ειπε οτι εφταιγαν τα φαρμακα για το χαμηλο ποσοστο γονιμοποιησης και προτεινε φυσικους ή μινι ivf με χαμηλες δοσεις,75 μοναδες.

Οπότε,με αυτή τη λογική,Καντι μηπως να δοκιμαζες καί φυσικους για πιο ποιοτικα ωαρια που ισως εμφυτευτουν???

Κι επίσης RoseV μηπως να συνεχιζες με τα ωαρια των φυσικων???

Πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω ρε κοριτσια εχω τρελαθει.

Περασαν 2 μηνες απο την τελευταια καταστροφικη προσπαθεια και δεν ξερω πως να κινηθω.

Καλημερα κοριτσια!Αν και ειμαι κ εγω στο γεννεσισ,Σφακ και γενικα ειμαι ευχαριστημενοι μπορω να επιβεβαιωσω την προτιμηση στο μακρυ.Εμενα μαλιστα με τεραστια δοση που με χιλια ζορια τισ μειωσα στισ 300(μακρυ) απο τα 9 ωοθυλακια καηκαν ολα και γονιμοποιηθηκε μονο το ενα..Εγω ειπα πολλεσ φορεσ οτι εχω ευαισθησια στα φαρμακα αλλα δεν αξιολογηθηκε σωστα.Στη συνεχεια θεωρηθηκε οτι η αποτυχια οφειλεται σε ενδομητριωση οπου τελικα δεν εχω.Ο γιατροσ μου στη θεσσαλονικη μου ειπε απο την αρχη τεραστια αποτυχια μασ!!Και ωσ προσ τα εμβρυα πολλοι γιατροι μου εχουν πει οτι οταν υπαρχει κατακερματισμοσ ενα νεο ωαριο ξεπερναει το προβλημα του σπερματοσ,αρα εκει ομωσ μιλαμε για δανεικα..

• Μπερδεμένη/-ος 1

πρίν από 2 λεπτά , anoulious είπε:

Καλημερα κοριτσια!Αν και ειμαι κ εγω στο γεννεσισ,Σφακ και γενικα ειμαι ευχαριστημενοι μπορω να επιβεβαιωσω την προτιμηση στο μακρυ.Εμενα μαλιστα με τεραστια δοση που με χιλια ζορια τισ μειωσα στισ 300(μακρυ) απο τα 9 ωοθυλακια καηκαν ολα και γονιμοποιηθηκε μονο το ενα..Εγω ειπα πολλεσ φορεσ οτι εχω ευαισθησια στα φαρμακα αλλα δεν αξιολογηθηκε σωστα.Στη συνεχεια θεωρηθηκε οτι η αποτυχια οφειλεται σε ενδομητριωση οπου τελικα δεν εχω.Ο γιατροσ μου στη θεσσαλονικη μου ειπε απο την αρχη τεραστια αποτυχια μασ!!Και ωσ προσ τα εμβρυα πολλοι γιατροι μου εχουν πει οτι οταν υπαρχει κατακερματισμοσ ενα νεο ωαριο ξεπερναει το προβλημα του σπερματοσ,αρα εκει ομωσ μιλαμε για δανεικα..

Καλημέρα και σε σένα κοριτσάκι.Κι εσύ στον αγώνα...

Λοιπον, ο γιατρος μου το ειπε καθαρα,ή μεγάλη δόση φαρμάκων εχει δηλητηριωδη επιδραση στα ωοθυλακια,τα καιει,οπως ειπες.

Πάλι καλά δηλαδή που δεν απέδωσε την αποτυχία γονιμοποιησης στην ηλικια μου.

Κι εγω πηρα μολις 150 μοναδες,μεγαλη ωστοσο για μενα δόση για το πρωτοκολλο των ανταγωνιστων.

Επίσης,η λαθος δόση ovidrelle οπως και το λαθος timing στη χορηγηση της καινε τα ωοθυλακια.

Αρα ας μην το μασαμε τόσο ευκολα ότι φταινε πάντα τα ωάρια μας...

Τη λαπαροσκοπηση τη φοβαμαι,αν και τριγυριζει στο μυαλο μου.Δεν εχω βεβαια ενδειξεις αλλα ουτε κι εσυ ειχες ετσι;Στη Γεννεσις την έκανες?

Μήπως να δοκιμαζες και κανενα φυσικο???

Εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα την επομενη φορα να μην κανω καθολου ovidrelle παντως μιας και ο κυκλος μου ειναι σταθερος και καταλαβαινω την ωορρηξια.

πρίν από 13 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Λοιπον, ο γιατρος μου το ειπε καθαρα,ή μεγάλη δόση φαρμάκων εχει δηλητηριωδη επιδραση στα ωοθυλακια,τα καιει,οπως ειπες.

Κι εγω πηρα μολις 150 μοναδες,μεγαλη ωστοσο για μενα δόση για το πρωτοκολλο των ανταγωνιστων.

Επίσης,η λαθος δόση ovidrelle οπως και το λαθος timing στη χορηγηση της καινε τα ωοθυλακια.

Τη λαπαροσκοπηση τη φοβαμαι,αν και τριγυριζει στο μυαλο μου.Δεν εχω βεβαια ενδειξεις αλλα ουτε κι εσυ ειχες ετσι;Στη Γεννεσις την έκανες?

Εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα την επομενη φορα να μην κανω καθολου ovidrelle παντως μιας και ο κυκλος μου ειναι σταθερος και καταλαβαινω την ωορρηξια.

Ειμαι απο Θεσσαλονικη και παρολο αυτα τωρα κανω φυσικουσ και θα κανω μονο μια με λιγα φαρμακα..Το ποσα χρονια παιδευομαι δεν το ξαναλεω μην απογοητευτουμε παλι...Η ovitrelle ομωσ νομιζω βοηθαει στο να 'βγει"το ωαριο απο το ωοθυλακιο καλυτερα αλλιωσ νομιζω ειναι δυσκολη η ωοληψια για το γιατρο...Επειδη εχουμε σχετικα υψηλο κατακερματισμο,κανουμε picsi, παιρνει τωρα ο συζυγ  spermotrend,ξερει καποια να προτεινει καλο ουρολογο Αθηνα οταν κατβουμε?Γιατι  εδω δεν εμεινα ευχαριστημενη..Τι να πει ,αλλα λεω μηπωσ κατι πρεπει να αλλαξουμε..

Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , anoulious είπε:

Ειμαι απο Θεσσαλονικη και παρολο αυτα τωρα κανω φυσικουσ και θα κανω μονο μια με λιγα φαρμακα..Το ποσα χρονια παιδευομαι δεν το ξαναλεω μην απογοητευτουμε παλι...Η ovitrelle ομωσ νομιζω βοηθαει στο να 'βγει"το ωαριο απο το ωοθυλακιο καλυτερα αλλιωσ νομιζω ειναι δυσκολη η ωοληψια για το γιατρο...Επειδη εχουμε σχετικα υψηλο κατακερματισμο,κανουμε picsi, παιρνει τωρα ο συζυγ  spermotrend,ξερει καποια να προτεινει καλο ουρολογο Αθηνα οταν κατβουμε?Γιατι  εδω δεν εμεινα ευχαριστημενη..Τι να πει ,αλλα λεω μηπωσ κατι πρεπει να αλλαξουμε..

Υπομονή και σε σενα κοριτσι μου.

Το ωοθυλακιο θα σκασει ετσι κι αλλιως (αν ειναι καλό)απλα η ovidrelle βοηθαει στον προγραμματισμο,γινεται δηλαδη μεσα σε 36 ωρες.Αν ομως γινει η χορηγηση οταν ηδη εχει ξεκινησει η ωορηξια οπως εχει συμβει αρκετες φορες σε μενα,η πορεια της ωορρηξιας δεν ανακοπτεται κι ενδεχομενως καιει το ωοθυλάκιο..

Με ουρολογο δε μπορω να βοηθησω.Εμεις δεν εχουμε θεμα σπερματος.

Νομιζω κανεις πολυ καλα που συνεχιζεις ετσι,κι εγω ετσι θα το παω...Στο Γεννεσις και αυτα ε?

10 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Ρε γαμωτο και ηταν και βλαστοκυστες;;;;;

βρηκαν τρισωμιες πχ; Ο δικος καρυοτυπος ειναι φυσιολογικός ε;

Καντι μου δυστυχως ναι...ολες μας οι προσπαθειες ειναι με βλαστοκυστες και αριστες μαλιστα...εκει είναι που τρελαίνομαι...13 έχουμε μεταφέρει 6 έχουμε ελέγξει αποτέλεσμα 0...Ναι στις ελεγμένες βρήκαν τρισωμιες σε όλες...κάποιες είχαν και 2_3 μαζί...καρυοτυπος φυσιολογικοτατοι και των 2 μας...

1 hour ago, Miss sunshine είπε:

Συμφωνώ μαζί σας κορίτσια ότι η μεγάλη δόση κάνει περισσότερο καλό παρά  καλο - έχω κάνει  διεγερσεις, φυσικούς  κ τροποποιημένους  φυσικούς  αλλά με όχι παρα πολύ καλά αποτέλεσμα. Όταν όμως ένα γιατρός  μου πρότεινε να κάνω διπλή διέγερση  με μεγάλες δόσεις  έφυγα τρέχοντας-  Θα με έκαιγε!!!

Στην τελευταία  μου προσπάθεια  φυσικού κύκλου ειχα 2 ωοθυλακιο κοντά στο 17 με οιστραδιολη 254. Οποτε λογικα περιμενα να μου πουν "κανε τη ένεση απόψε κ έλα Τετάρτη πρωι". Η lh όμως που έκανα από μόνη μου ήταν 60 (!) κ έτσι μου είπαν να ανέβω την επόμενη μέρα πράγμα που έκανα. Για καλή μου όμως τύχη ειχα πονακια όλη μέρα  κ όταν μου έκαναν τον υπέρηχο  πριν την ωοληψια δεν είδαν τίποτα!!! Έσπασαν κ τα 2 ταυτόχρονα χωρίς κανένα απολύτως  φαρμακο;;;  Οπότε αποφάσισα  να παρακολουθώ μόνη  μου την lh μαζί με την οιστραδιολη σε κάθε υπέρηχο για να μην την ξαναπαθω .  Κάναμε μεγάλο ταξίδι αυθημερόν  για να ακούσω " Δυστυχώς  δεν τα προλαβαμε".

Ίσως να έχεις δίκιο Miss sunshine - αν είσαι κοντά κ ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία να τα προλάβεις. Όμως ίσως να θες να παρακολουθήσεις κ την lh ταυτόχρονα. 

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Καλή μέρα κορίτσια...λοιπόν τώρα που διαβάζω θα σας πω και τα δικά μου στο Γένεσις...Εγώ στα κέντρα που ήμουν πριν παω Εκεί έκανα  με πρωτοκολλα ανταγωνιστων κσι αγωνιστών πσντα δόση 300 μονάδες.. Από ωαρια ειχα 8_10( ως τη στιγμή που ξεκίνησα στο γενεσις) και το 90% γοιμοποιουνταν ΠΆΝΤΑ ακόμα και σε ένα μικρό κέντρο του Πειραιά ο που ξεκίνησα και δεν είχε και τοπ εργαστήρι ο ..πάω λοιπόν...μου δινει μακρυ με 225 μονάδες και κάνω 12 ωαρια....Την επόμενη μου λένε γονιμοποιηθηκσν μόνο 2 και μένω κάγκελο...Πότε ξανά δεν είχαμε αυτη την αποτυχία...Και το ρίχνουν στο σπέρμα...Ότι και καλά δεν ήταν καλό το δείγμα...Και αντί να σηκωθώ να φύγω τρέχοντας κάνω και δεύτερη προσπάθεια εκεί για τι σονι και καλά ήθελα γιατρό το σφακ και μου αλλάζει πρωτόκολλο...μου κάνει των ανταγωνιστών με 300 μονάδες παίρνει 5 και πάλι γονιμοποιουν  τα 2.Και πάλι το ρίχνουν στο σπέρμα ...να μη σας κουράζω κάνω μεταφορά παίρνω ένα κουλούρι ....Δυστυχώς για την περίπτωση μας ένας καλός γιατρός δεν φτάνει...Πρέπει να υπάρχει και εργαστήρι ο που θα ασχοληθεί όπως πρέπει και α την περίπτωση μας πιστεύω δεν το εκαναν....αλλάζω κέντρο στην συνέχεια,κάνω σειρά διεγερσεων και το αποτέλεσμα γονιμοποίησης επιστρέφει στο 90%.... miss μου οι φυσικοί θέλουν χρόνο και υπομονή...Εγώ έχω εξαντληθεί δεν αντέχω να το κάνω....Μια θα είναι κυστικό...Μια δεν θα το προλάβεις...Μια θα το πάρεις και δεν θα φτάσει βλαστοκυστη που θέλω για έλεγχο...Δεν το αντέχω...

2 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Να την κάνεις την ovitrelle για τι δεν βοηθά μόνο στο μα απελευθερωθούν  σε συγκεκριμένο χρονο αλλά κυρίως στην τελική ωρίμανση τους...Μην διακινδυνευσεις την πρόσπάθέίά σου...

Επεξεργάστηκαν by RoSeV

5 ώρες πρίν, RoSeV είπε:

Καλή μέρα κορίτσια...λοιπόν τώρα που διαβάζω θα σας πω και τα δικά μου στο Γένεσις...Εγώ στα κέντρα που ήμουν πριν παω Εκεί έκανα  με πρωτοκολλα ανταγωνιστων κσι αγωνιστών πσντα δόση 300 μονάδες.. Από ωαρια ειχα 8_10( ως τη στιγμή που ξεκίνησα στο γενεσις) και το 90% γοιμοποιουνταν ΠΆΝΤΑ ακόμα και σε ένα μικρό κέντρο του Πειραιά ο που ξεκίνησα και δεν είχε και τοπ εργαστήρι ο ..πάω λοιπόν...μου δινει μακρυ με 225 μονάδες και κάνω 12 ωαρια....Την επόμενη μου λένε γονιμοποιηθηκσν μόνο 2 και μένω κάγκελο...Πότε ξανά δεν είχαμε αυτη την αποτυχία...Και το ρίχνουν στο σπέρμα...Ότι και καλά δεν ήταν καλό το δείγμα...Και αντί να σηκωθώ να φύγω τρέχοντας κάνω και δεύτερη προσπάθεια εκεί για τι σονι και καλά ήθελα γιατρό το σφακ και μου αλλάζει πρωτόκολλο...μου κάνει των ανταγωνιστών με 300 μονάδες παίρνει 5 και πάλι γονιμοποιουν  τα 2.Και πάλι το ρίχνουν στο σπέρμα ...να μη σας κουράζω κάνω μεταφορά παίρνω ένα κουλούρι ....Δυστυχώς για την περίπτωση μας ένας καλός γιατρός δεν φτάνει...Πρέπει να υπάρχει και εργαστήρι ο που θα ασχοληθεί όπως πρέπει και α την περίπτωση μας πιστεύω δεν το εκαναν....αλλάζω κέντρο στην συνέχεια,κάνω σειρά διεγερσεων και το αποτέλεσμα γονιμοποίησης επιστρέφει στο 90%.... miss μου οι φυσικοί θέλουν χρόνο και υπομονή...Εγώ έχω εξαντληθεί δεν αντέχω να το κάνω....Μια θα είναι κυστικό...Μια δεν θα το προλάβεις...Μια θα το πάρεις και δεν θα φτάσει βλαστοκυστη που θέλω για έλεγχο...Δεν το αντέχω...

Να την κάνεις την ovitrelle για τι δεν βοηθά μόνο στο μα απελευθερωθούν αλλά κυρίως στην τελική ωρίμανση τους...Μην διακινδυνευσεις την πρόσπάθέίά σου...

Εχουμε ακυρωσει ovitrelle διοτι η lh ηταν υψηλη κ ξεκινουσε ωορρηξια.Απλά παντα την ημερα της ovitrelle πρεπει να κανω εξεταση lh γιατι τα σπαω σχετικα μικρα στα 18 χιλ.Επιβεβαιωμενο με υπερηχους.

Όσο για τους φυσικούς ειναι ταλαιπωρία αλλά ενδεχομένως τα ωάρια να ειναι πιο ποιοτικα...Σκεψου και αυτο το ενδεχόμενο.

Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια!  Κι εγώ 40 φρέσκα πριν λίγους μήνες και στον αγώνα. 1η προσπάθεια 12ο 2016 (αφού μου ακύρωσαν 2 κύκλους), 3 ωάρια, 2 γονιμοποιήθηκαν, Ε/Τ 3η ημέρα, αρνητικό.  Ε μετά άρχισε ο Γολγοθάς. Μέσα σε 10 μήνες έκανα 7 ωοληψίες με αποτέλεσμα 3 μόλις έμβρυα...Σε 3 περιπτώσεις μάλιστα το εργαστήριο δεν προσπάθησε καν να γονιμοποιήσει τα ωάριά μου λόγω ποιότητας. Απελπισία σκέτη.  Ολα τα άλλα τσεκαρισμένα - υστεροσκόπηση όλα οκ, αιματολόγος κάτι ψιλά όχι σοβαρά θέματα, θυροειδής τέλεια, καρυότυπος τέλεια. Οι ωοληψίες μου ήταν όλες τροποπ. φυσικοί λόγω όπως η Miss sunshine κάνω ωορηξία νωρίς σε μικρό μέγεθος.  Και ακριβώς όπως η Rose δεν έχω την παραμικρή αντοχή...Θεσσαλονίκη κι εγώ.

• Μου αρέσει 1

On 10 Μαΐου 2018 at 9:11 ΜΜ, Miss sunshine είπε:

Αλήθεια???Στην Αμερική??Δεν το γνώριζα αυτό αλλά έχω μια ξαδέρφη εκεί που έκανε ivf και θα τη ρωτησω...

Άρα εσάς το πρόβλημα σας έγκειται  στο κακό σπέρμα..???

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες,θα ρωτήσω ουρολόγο σχετικά με τον κατακερματισμό,αν έχει νόημα να κάνουμε.

Σχετικά με τον προεμφυτευτικό στον οποίο αναφερόμαστε,τον PGS,παραθέτω τα συγκεκριμένα άρθρα ενημερωτικά...

http://ivfgreece.gr/pithanotites-kyisis-me-pgs/

https://www.nature.com/news/2007/071017/full/news.2007.173.html

Παρεπιπτωντως εχω πάει και στην Κοντογιάννη για να ελέγξω την ορθότητα όλων αυτών που μας έλεγε ο Λυμπεροπουλος και πράγματι η παράμετροι στο σπερμα βγήκαν πολυ ίδιοι.

4vrkp2.png cEvWp2.png

22 ώρες πρίν, RoSeV είπε:

Καντι μου δυστυχως ναι...ολες μας οι προσπαθειες ειναι με βλαστοκυστες και αριστες μαλιστα...εκει είναι που τρελαίνομαι...13 έχουμε μεταφέρει 6 έχουμε ελέγξει αποτέλεσμα 0...Ναι στις ελεγμένες βρήκαν τρισωμιες σε όλες...κάποιες είχαν και 2_3 μαζί...καρυοτυπος φυσιολογικοτατοι και των 2 μας...

Πολυ με θορυβεις ειναι η αλήθεια..... Αλλα απο την άλλη ποσα έμβρυα με τρισωμιες εμφυτεύονται;

4vrkp2.png cEvWp2.png

1 hour ago, Κάντι είπε:

Πολυ με θορυβεις ειναι η αλήθεια..... Αλλα απο την άλλη ποσα έμβρυα με τρισωμιες εμφυτεύονται;

Κάντι μου εγώ έκανα φυσικές συλλήψεις, 3 στο σύνολο μέσα σε 1,5 χρόνο χωρίς υπερβολές και ήταν και τα τα 3 με τρισωμίες. Τις μαθαίναμε μετά τις αποξέσεις ενδομητρίου που έκανα που τους κάναμε καρυότυπο. Προφανώς τα κράταγα λόγω φιλικού ενδομητρίου, δεν ξέρω. Πάντως όλες τις φορές τα αφαιρέσαμε με απόξεση. Μετά έκανα προεμφυτευτικό σε 4 από εξωσωματική και ήταν τίγκα στις τρισωμίες. Και όλα αυτά τα έχω κάνει και τώρα έγινα 40. Οσους γιατρους εχω ρωτησει, κακη ποιοτητα ωαριων λενε....

On 11/5/2018 at 9:58 ΠΜ, anoulious είπε:

Κορίτσι καλημέρα. Κι εγώ Θεσσαλονίκη.  Ξεκίνησες τώρα φυσικούς και από ό,τι κατάλαβα κατεβαίνεις Αθήνα κάθε μήνα για ωοληψία?  Σε ρωτάω γιατί κι εμένα μου προτάθηκε αυτό και το θεωρώ πολύ ζόρικο και οικονομικά αλλά και σωματικά και ψυχικά.

Κορίτσια μου καλησπέρα...Daphne καλώς ήρθες στην παρέα μας...δύναμη και υπομονή σε όλες εύχομαι[email protected]καντι πραγματικά δεν ξέρω τι ν πω...Ο νικας  που συζήτησα υποστηρίζει πως όλα τα έμβρυα πρέπει κανονικά να εμφυτευονται έστω και με τρισωμιες έστω κι αν αποβάλλονται στη συνέχεια....αν δεν συμβαίνει αυτό είπε είναι λόγω φλεγμονων....Ο μαστρο, ο σφακ, ο Ψαθάς ο γενετιστής Davis  και ο αρκουλη που το συζήτησα Επίσης είπαν πως αν δεν είναι καλά χρωμοσωμικα συνήθως δεν μπορούν να εμφυτεύτουν...Η γενετηστρια στον μαστρο κι ο Λυμπ  μου είπαν πως ακόμα και καλά χρωμοσωμικα να είναι μπορεί να μην εμφυτεύτουν αν το σπέρμα έχει υψηλό κατακερματισμό...Δεν ξέρω πια τι ισχύει απ όλα αυτά....πάντως και αε μένα όπως είπε και η Μαρία λένε πως οι τρισωμιες οφείλονται στην κακή ποιότητα ωαρίων έστω κι αν όλες μου οι εξετάσεις και η εικόνα τους είναι άψογη..

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι....Επειδή ανάμεσα σε όλες μου τις προσπάθειες κάθε πέτρα που βρίσκω τη σηκώνω μπας και ανακαλύψω κάτι ρώτησα λοιπόν 3 διαφορετικούς αν πρωτόκολλα με λιγότερα φάρμακα δημιουργούν καλύτερης ποιότητας ωαρια και οι 3 μου απάντησαν κατηγορηματικά όχι....Έχει καταρριφθεί αυτό μου είπαν και αν μια γυναίκα μπορεί με φάρμακα να κάνει  από 2  Και πάνω ωαρια είναι χάσιμο χρόνου να δοκιμάσει με λίγες μονάδες...να πω την αλήθεια στην αρχή δεν το πίστεψα αλλά όταν μου το ειπε και ο σφακ κάπως θορυβηθηκα...εσάς τι σας έχουν πει?

Επεξεργάστηκαν by RoSeV

1 ώρα πρίν, RoSeV είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...Daphne καλώς ήρθες στην παρέα μας...δύναμη και υπομονή σε όλες εύχομαι[email protected]καντι πραγματικά δεν ξέρω τι ν πω...Ο νικας  που συζήτησα υποστηρίζει πως όλα τα έμβρυα πρέπει κανονικά να εμφυτευονται έστω και με τρισωμιες έστω κι αν αποβάλλονται στη συνέχεια....αν δεν συμβαίνει αυτό είπε είναι λόγω φλεγμονων....Ο μαστρο, ο σφακ, ο Ψαθάς ο γενετιστής Davis  και ο αρκουλη που το συζήτησα Επίσης είπαν πως αν δεν είναι καλά χρωμοσωμικα συνήθως δεν μπορούν να εμφυτεύτουν...Η γενετηστρια στον μαστρο κι ο Λυμπ  μου είπαν πως ακόμα και καλά χρωμοσωμικα να είναι μπορεί να μην εμφυτεύτουν αν το σπέρμα έχει υψηλό κατακερματισμό...Δεν ξέρω πια τι ισχύει απ όλα αυτά....πάντως και αε μένα όπως είπε και η Μαρία λένε πως οι τρισωμιες οφείλονται στην κακή ποιότητα ωαρίων έστω κι αν όλες μου οι εξετάσεις και η εικόνα τους είναι άψογη..

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι....Επειδή ανάμεσα σε όλες μου τις προσπάθειες κάθε πέτρα που βρίσκω τη σηκώνω μπας και ανακαλύψω κάτι ρώτησα λοιπόν 3 διαφορετικούς αν πρωτόκολλα με λιγότερα φάρμακα δημιουργούν καλύτερης ποιότητας ωαρια και οι 3 μου απάντησαν κατηγορηματικά όχι....Έχει καταρριφθεί αυτό μου είπαν και αν μια γυναίκα μπορεί με φάρμακα να κάνει  από 2  Και πάνω ωαρια είναι χάσιμο χρόνου να δοκιμάσει με λίγες μονάδες...να πω την αλήθεια στην αρχή δεν το πίστεψα αλλά όταν μου το ειπε και ο σφακ κάπως θορυβηθηκα...εσάς τι σας έχουν πει?

Κόίτα,οι Ελληνες εξωσωματικοι συνεχίζουν να μπο'υ'κοτάρουν το φυσικό κύκλο και οι περισσότεροι μόνο με δική σου επιμονή δεχονται.Εκτός από λίγους που "ειδικεύονται" σε αυτούς.

Οι λόγοι ευνόητοι...Στην τελευταια μου "περιπέτεια",οταν ρωτησα το γιατρο γιατι προχωρησαν τοσο λιγα ωαρια που απαντησε καθαρα λόγω των φαρμακων και μου προτεινε μινι ivf ή φυσικό κύκλο.....

Αν παρατηρησεις και τη θεματολογία των ιατρικών συνεδρίων στην Ελλάδα ο φυσικός κύκλος αυξανεται συνεχώς.

Επισης,με κίνδυνο να γίνω γραφική θα ξαναπω ότι είναι υψιστης σημασίας να παρακολουθούμε τις πρακτικες των γιατρών στο εξωτερικό,τις δημοσιεύσεις στον ξένο τύπο και ιατρικό χώρο αλλά και τους ιστοτοπους και τα fora ξένων αρχων υποβοηθούμενης αναπαραγωγης  οπως η asrm, η eshre κλπ.

Η πολιτική των πιο φιλικών πρωτοκολλων με λιγότερα φαρμακα και λιγοτερες ενεσεις και ημερες,η mini ivf και ο φυσικος ή τροποποιημένος κύκλος κερδιζουν έδαφος παγκοσμίως συνεχώς.

Α και όσον αφορά την εμφυτευση ή οχι εμβρυων με χρωμοσωμικές ανωμαλίες αυτο που γνωριζω εγώ είναι οτι όντως συνήθως δεν εμφυτεύονται αλλά υπάρχει κι ενα πολύ μικρό ποσοστο που εμφυτευεται.Ο καθε ενας σου είπε αυτό που τον συμφέρει απο τη σκοπιά του...

6 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Παρεπιπτωντως εχω πάει και στην Κοντογιάννη για να ελέγξω την ορθότητα όλων αυτών που μας έλεγε ο Λυμπεροπουλος και πράγματι η παράμετροι στο σπερμα βγήκαν πολυ ίδιοι.

Κι εγώ θεωρώ το Λυμπ. αξιοπιστο.

Η Κοντογιάννη πάντως έχει δημοσιευσει άρθρα οπου αμβισβητεί πλέον τη χρησιμοτητα του εμφυτευτικού (pgs) και γενικα ή ιατρική κοινοτητα δηλαδη ....Παρεθεσα πιο πάνω ενδεικτικά το σχετικό άρθρο.

πρίν από 24 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Κόίτα,οι Ελληνες εξωσωματικοι συνεχίζουν να μπο'υ'κοτάρουν το φυσικό κύκλο και οι περισσότεροι μόνο με δική σου επιμονή δεχονται.Εκτός από λίγους που "ειδικεύονται" σε αυτούς.

Οι λόγοι ευνόητοι...Στην τελευταια μου "περιπέτεια",οταν ρωτησα το γιατρο γιατι προχωρησαν τοσο λιγα ωαρια που απαντησε καθαρα λόγω των φαρμακων και μου προτεινε μινι ivf ή φυσικό κύκλο.....

Αν παρατηρησεις και τη θεματολογία των ιατρικών συνεδρίων στην Ελλάδα ο φυσικός κύκλος αυξανεται συνεχώς.

Επισης,με κίνδυνο να γίνω γραφική θα ξαναπω ότι είναι υψιστης σημασίας να παρακολουθούμε τις δημοσιεύσεις στον ξένο τύπο και ιατρικό χώρο αλλά και τους ιστοτοπους και τα fora ξένων αρχων υποβοηθούμενης αναπαραγωγης  οπως η asrm, η eshre κλπ.

Η πολιτική των πιο φιλικών πρωτοκολλων με λιγότερα φαρμακα και λιγοτερες ενεσεις και ημερες,η mini ivf και ο φυσικος ή τροποποιημένος κύκλος κερδιζουν έδαφος παγκοσμίως συνεχώς.

Α και όσον αφορά την εμφυτευση ή οχι εμβρυων με χρωμοσωμικές ανωμαλίες αυτο που γνωριζω εγώ είναι οτι όντως συνήθως δεν εμφυτεύονται αλλά υπάρχει κι ενα πολύ μικρό ποσοστο που εμφυτευεται.Ο καθε ενας σου είπε αυτό που τον συμφέρει απο τη σκοπιά του...

Δεν γνωριζω για τα περισσοτερα απ οσα αναφερεις, ομως σταθηκα στην τελευταια προταση. Δυστυχως εμφυτευονται. Ειχα 3 πανευκολες φυσικες συλληψεις, τεστ θετικα, υψηλες χοριακες, σταματουσαν οι εγκυμοσυνες μεχρι 7 εβδομαδα. Τρεις καρυοτυποι εμβρυων που βγαλαμε με αποξεση, τρισωμιες και τα 3. Γι αυτο και σταματουσαν. Ομως δεν τα απεβαλλα με περιοδο, ηταν εκει γατζωμενα και χρειαστηκα αποξεση και στις 3. 

πρίν από 7 λεπτά , Miss sunshine είπε:

Επισης,με κίνδυνο να γίνω γραφική θα ξαναπω ότι είναι υψιστης σημασίας να παρακολουθούμε τις δημοσιεύσεις στον ξένο τύπο και ιατρικό χώρο αλλά και τους ιστοτοπους και τα fora ξένων αρχων υποβοηθούμενης αναπαραγωγης  οπως η asrm, η eshre κλπ.

Miss μου συμφωνώ πως πρέπει να ενημερωνόμαστε από παντού και να έχουμε σφαιρική άποψη και κυρίως να μην δεχόμαστε ότι θέλουν να μας πασάρουν...Ο φυσικός κύκλος αν σκεφτούμε πόσες φορές πρέπει να κάνουμε ώστε να συγκεντρώσουμε τον ζητούμενο αριθμό εμβρύων πιστεύω οικονομικά είναι ασύμφορος......Από θέμα χρόνου δε...Δεν το συζητώ...εμένα ας πούμε που με πιεζει ο χρόνος δεν θα το τολμούσα...(εχω κάνει 4 φυσικους...η 1η κυστικο...η 2η δρν γονιμοποιηθηκε...η 3η βλαστοκυστη η 4η...εφτασε 4η μέρα κσι σταματησε)ξέρω κοπελα που σε ένα χρόνο μάζεψε 5 και πάλι πήρε 0.... συνηθως πρεπει να διαθεσεις χρόνο και  να εχεις υπομονή...δεν θα ξεχασω τη μερα που υο συζητουσα με το σφακ...του έλεγα...να κάνω φυσικό,τροποποιημένο κάτι να αλλάξουμε δεν μπορεί κάτι θα βελτιώσει την ποιότητα...Και γυρίζει και μου λέει επί λέξη...Δεν υπάρχει συνδυασμός μικρότερη δόση καλύτερη ποιότητα αυτά τα λενε οι γυναίκες για νσ κοροϊδέψουν τον εαυτο τους...και στο λεω εγω που είμαι υπέρμαχος των φυσικών...αλλα προτείνονται μονο οταν παρα τα φαρμακα δεν υπαρχει ανταπόκριση η οταν καποια εχει πάρει πολλες φορες φαρμακα η δεν πρεπει λόγω προβλήματος υγείας....ο συγκεκριμενος ειναι ενας εξαιρετικος γιατρος κσι ανθρωπος πανω απ ολα και δεν πιστευω να το έλεγε χωρις νσ ισχύει...κοριτσια που τον γνωριζουν μπορουν να επιβεβσιωσουν ποσο τίμιος ειλικρινής και ανθρώπινος είναι...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα