Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγη στις συνηθειες υπνου!!!


Maimouneli

Recommended Posts

Κ μενα που δ κοιμουνται πολυ 8μηνων δυο φορες την μερα κοιμουνταν.αλλα εξαρταται ποσες ωρες κ ποσες κ τι ωρες ειναι κ ο βραδινος

Αλλα με τπτ δ θα το ξυπνουσα,ποσο μαλλον μετα απο 20-30'.λογικο μετα να εχει γκρινια

Γενικως ομως ειστε σε μια δυσκολη φαση.με υπομονη θα περασει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Maimouneli Εμένα η μικρή μου ειναι 8,5 μηνών.Μέχρι πριν λιγο καιρό (απο τότε που σταματήσαμε το θηλασμό) είχε σταθερό πρόγραμμα.

Ξυπνούσε στις 8

11 φρούτα

2 μεσημεριανό

5 απογευματινό

8 γάλα κ ύπνος (ναι,ξυπνάει κ ενδιάμεσα :-) )

Το τελευταίο χρονικό διάστημα η μικρή άρχισε να αλλάζει τους υπνους της.Μικρότερη κοιμόταν 10:30-11 και 4-5,σχετικά Πρόσφατα το είχε κάνει 11:30-12:30 και 4-5.Κάπου κοντά στα Χριστούγεννα κοιμόταν 11:45-13:30-2 και μπορεί να το έπαιρνε συνεχόμενα χωρις ύπνο μέχρι τις 8 (αν κ προσπαθούσα να την κοιμισω).Τον τελευταίο μηνα κοιμόταν 14:30-4:30 5.Τώρα πάλι κοιμάται το πρωί στις 12 -13:30 κ σπάνια το απόγευμα.Να υπενθυμίσω οτι το βράδυ κοιμάται καλά όμως.Αν τύχει κ έχουμε κόσμο δεν θα κοιμηθεί στις 8 ή θα κοιμηθεί 8-9 και μετα θα κάτσει μαζί μας μέχρι να φύγουν (αναγκαστικά) οι καλεσμένοι για να κοιμηθεί η κυρία..χεχε

Αυτό που θέλω να πω εν ολίγοις είναι να μην αγχώνεσαι τοσο πολύ με το θεμα ύπνου αρκει το παιδάκι σου να έχει καλή διάθεση.Αν δεις οτι τρίβει ματάκια προσπαθείς να κοιμηθεί αν κ καμιά φορά δεν πιάνει αμέσως.Αν δω ότι τρίβει μάτια τη βάζω στην κούνια της για ύπνο.Τυχαίνει όμως με το που την ακουμπάω κάνω να ξεκινάει κλαμα.Την αφήνω πάλι στα παιχνίδια της για 5 λεπτά κ ξαναπροσπαθω για ύπνο.Αν δω κ πάλι κλάμα αλλα 5 λεπτά κάτω Εκτός κ αν έχει τριψει μάτια νωρίτερα. Είναι νομίζω μια περίεργη ηλικία που αντιλαμβάνονται τον κόσμο γύρω τους κ αρνούνται πεισματικά να κοιμηθούν για να μη χάσουν τπτ.Όταν δεις τα πρώτα δείγματα ύπνου προσπαθείς να κοιμηθεί.Αν δεν μην τον πιέσεις,δοκίμασε πάλι σε 5-10 λεπτά.Γενικά προσπάθησε να κοιμάται νωρίτερα κ σε καμία περίπτωση μην τον ξυπνάς.Θέλει λίγο χρόνο κ θα προσαρμόσει το πρόγραμμα του μονος του. 

Επίσης αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να τραβήξεις το απόγευμα κ να μην τον βάλεις για ύπνο στις 6.Δοκίμασε να τον κοιμισεις 7:30 κατευθείαν για βράδυ.Εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα.Την κρατούσα με παιχνίδια κ αν έβλεπα οτι δεν άντεχε 7:30 γάλα κ ύπνος,αλλιώς στις 8.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

εχουμε και εμεις δυσκολια στον υπνο, ειναι 7,μηση μηνων και δεν ξερω πια τι φταει. τρωει πλεον 3 γευματα και το μεσημεριανο δεν το πολυ θελει, για απογευματηνο δινω κρεμουλα και κανα μπισκοτακι περιπου στης 6-7 και προσπαθουμε να κοιμηθουμε 8.30-9.30. λιγο ζορικα αλλα αποκοιμιεται με το μαρσιπο, αλλα ξυπναει πολυ συχνα την νυχτα. χθες ασ πουμε ξυπνησε περιπου 15 φορες με κλαψουρισμα, ξανακοιμηθηκε αμεσα με το θηλασμο. βγαζει δοντακια οποτε της βαζω το ζλελ, και δεπον που και που το βραδυ. παρ ολο αυτο παλυ ξυπναει. ουτε την ημερα ειναι καλητερη η κατασταση, κοιμαται 2-3 μισαωρα μονο και εχει πολυ γρηνια, και τριβει τα ματακια και ασ εχει μολης ξυπνησει.

Μηπως η κρεμα στις 7ειναι πολυ κ αργα για να κοιμηθει μετα απο 1,5ωρα;

Το οτι ξυπναει πολλες φορες μπορει να ειναι απο αλμα η ενοχληση δοντιων;

Θηλαζει αρκετα μεσα στη μερα;μηπως αναπληρωνει το βραδυ;

Για ημερησιο ειναι λιγο αν κοιμαται μονο 1,5ωριτσα σπαστα

Συμφωνω με την ελφερ.οτι θα περασουν πολλες φασεις με τον υπνο

Σε καποια φαση ο μικρος εκοψε τους ημερησιους.μετα ξανακοιμηθηκε μεσημερι.τωρα παει μια ετσι,μια αλλιως

Οταν λειπει η αδερφη του κοιμαται μεσα στη μερα,αλλιως προτιμα να παιζει

Link to comment
Share on other sites

Εχθες τον ξυπνησε η πεθερα μου διοτι χτυπησε το κουδουνι οταν ηρθε σπιτι παρολο που τις τονισα οτι κοιμαται κ να μην το χτυπησει.σημερα μιλησα με τον γιατρο κ μου ειπε να τον βαζω 1 φορα για υπνο το μεσσσημερι.ετσι σημερα ξυπνησε στις 8.45 το πρωι και κοιμηθηξε στις 13.45 το μεσσημερι αφου εφαγε μεσημεριανο.κοιμηθηκε ακριβως 2  ωρες και ξυπνησε μονος του στς 15.45.κ τον κοιμισα για βραδυ στις 20.45.το προβλημα ειναι οτι ενω νυσταζε και τις 2 φορες που τον κοιμησα το καταλαβα γιατι ετριβε τα ματακια του. μολις τον επαιρνα αγκαλια ομως για να τον κοιμησω γκρινιαζε χτυπουσε τα ποδια του κ κουνουσε το κεφαλι του προς τα πισω.γενικοτερα πλεον πολυ δυσκολα κοιμαται ακομα κ οταν νυσταζει κ δεν καταλαβαινω γιατι!!!!και επισης ειναι κ πολυ δυσκολο πλεον να τον απασχολω τοσες ωρες στο σπιτι μεσα μεχρι να κοιμηθει.γιαυι πλεον  πηγαμε στις 4.30-5 ωρες 

Οταν κοιμιζατε τα μωρα σας γυρω στις 7-8 τι ωρα σας ξυπναβε το πρωι?γιατι εμενα που κοιμαται γυρω στις 9 ξυπναει 7.30-8.45 μεσα σε εκεινο το διαστημα κ πιατευω πως αν τον βαλω πιο νψρις για υπνο θα ξυπνησει πολυ πιο νωρις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Maimouneli είπε:

κ οταν νυσταζει κ δεν καταλαβαινω γιατι!!!!

Γιατι ο εγκεφαλος βρισκεται σε υπερδιεγερση και δυσκολευεται να ηρεμησει.Ειστε σε ηλικια που ειναι πολυ πιθανο να περναει φαση. Επισης, προσπαθησε να διακρινεις κι αλλα σημαδια υπνου, γιατι πιθανον οταν αρχισει να τριβει τα ματια του νυσταζει ηδη αρκετη ωρα πριν. Σημαδια υπνου ειναι τα εξης: ανυπομονησια, κλαει πιο ευκολα (γενικα γινεται ευερεθιστο), χασμουρητο, τριβει τα ματια, εχει μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια, ειναι πιο βαρυ το μωρο οταν το σηκωνουμε, ξαφνικα ησυχαζει και καθεται, κοιταζει στο κενο, δεν θελει να παιξει, ξαπλωνει, κα

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Maimouneli είπε:

Εχθες τον ξυπνησε η πεθερα μου διοτι χτυπησε το κουδουνι οταν ηρθε σπιτι παρολο που τις τονισα οτι κοιμαται κ να μην το χτυπησει.σημερα μιλησα με τον γιατρο κ μου ειπε να τον βαζω 1 φορα για υπνο το μεσσσημερι.ετσι σημερα ξυπνησε στις 8.45 το πρωι και κοιμηθηξε στις 13.45 το μεσσημερι αφου εφαγε μεσημεριανο.κοιμηθηκε ακριβως 2  ωρες και ξυπνησε μονος του στς 15.45.κ τον κοιμισα για βραδυ στις 20.45.το προβλημα ειναι οτι ενω νυσταζε και τις 2 φορες που τον κοιμησα το καταλαβα γιατι ετριβε τα ματακια του. μολις τον επαιρνα αγκαλια ομως για να τον κοιμησω γκρινιαζε χτυπουσε τα ποδια του κ κουνουσε το κεφαλι του προς τα πισω.γενικοτερα πλεον πολυ δυσκολα κοιμαται ακομα κ οταν νυσταζει κ δεν καταλαβαινω γιατι!!!!και επισης ειναι κ πολυ δυσκολο πλεον να τον απασχολω τοσες ωρες στο σπιτι μεσα μεχρι να κοιμηθει.γιαυι πλεον  πηγαμε στις 4.30-5 ωρες 

Οταν κοιμιζατε τα μωρα σας γυρω στις 7-8 τι ωρα σας ξυπναβε το πρωι?γιατι εμενα που κοιμαται γυρω στις 9 ξυπναει 7.30-8.45 μεσα σε εκεινο το διαστημα κ πιατευω πως αν τον βαλω πιο νψρις για υπνο θα ξυπνησει πολυ πιο νωρις

Προσωπικά, δεν συμβουλευτηκα ποτέ την παιδίατρο για θέματα ύπνου. Ακολουθουσα τις ανάγκες του παιδιού και το βοηθούσα σε κάθε περίπτωση.

 

Δηλαδή όταν περίπου 9 μηνων ήθελε να κόψει τον δεύτερο υπνο ( κοιμόταν 11 και μετά 4.30) επειδή στο μεταβατικό στάδιο δεν άντεχε με έναν και με δυο ύπνους κοιμόταν μεσάνυχτα φροντίσα αφού δοκίμασα να μεταφέρω τις ώρες νωρίτερα και δεν έπιασε να μεταφέρω αργότερα την ωρα στις 12 . Όταν ξυπνούσε στην μισή ή μία ωρα προσπαθούσα να επιμηκυνω τον ύπνο του. Δηλαδή πριν ξυπνήσει για τα καλά ετρεχα και τον νανουριζα. Έτσι κάλυψε το κενό και το βράδυ κοιμόταν πιο νωρις γύρω στις 7 και ξυπνούσε 7. Τώρα 13 μηνών κοιμάται μία φορά στη 1 για δύο ώρες και κοιμάται  9 το βραδυ. 

 

  Αυτά είναι εμπειρικά. Κάθε μωρό έχει το δικό του βιολογικό ρυθμό και τα του ύπνου είναι σχετικά νομίζω.

 

   Μήπως όμως στην περίπτωση σας ή λύση είναι στην ρουτίνα? Μήπως πρέπει να επικεντρωθεις στο να χαλαρώνει το μωρό και να ηρεμεί για να μην αντιστέκεται στην νυστα του?

 

Δεν λέω πως δεν προσπαθείς απλά πετάω ιδέες.:)

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω  σαν νεα μανουλα την γνωμη σας για το ιδιο σχεδον θεμα!!! Εμενα η μπεμπα μου κλεινει σε μια βδομαδα τους 4 μηνες. μεχρι 23 γεναρη,που εκανε το δευτερο εμβολιο, κοιμοταν τα βραδια απο τις 12:30 εως τις 6:30 το πρωι συνεχομενα. Απο εκεινη την ημερα ξυπναει ανα μια ωρα μεσα στην νυχτα και θελει να θηλασει. Ποια ειναι η αποψη σας γιατι συνεβη αυτο και τι πιστευετε,μπορω να της φτιαξω το ωραριο ωστε να ξανα αρχισει να κοιμαται οληωτην νυχτα;;

Επεξεργάστηκαν by Στελλα Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Στελλα Γιαννης είπε:

Θελω και εγω  σαν νεα μανουλα την γνωμη σας για το ιδιο σχεδον θεμα!!! Εμενα η μπεμπα μου κλεινει σε μια βδομαδα τους 4 μηνες. μεχρι 23 γεναρη,που εκανε το δευτερο εμβολιο, κοιμοταν τα βραδια απο τις 12:30 εως τις 6:30 το πρωι συνεχομενα. Απο εκεινη την ημερα ξυπναει ανα μια ωρα μεσα στην νυχτα και θελει να θηλασει. Ποια ειναι η αποψη σας γιατι συνεβη αυτο και τι πιστευετε,μπορω να της φτιαξω το ωραριο ωστε να ξανα αρχισει να κοιμαται οληωτην νυχτα;;

Ειναι φυσιολογικο να περνανε φασεις που θα κανουν πιο ανησυχους υπνους. Μπορει να βγαζει δοντια, να περναει αλμα,  να θελει ασφαλεια , μπορει απλα να θελει αγκαλιτσα και το μονο που θα κανεις ειναι να ανταποκρινεσαι με στοργη οταν σε χρειαζεται. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, εκτος απο το να την ευγνωμονεις που σ'αφησε σχεδον 4 μηνες να κοιμηθεις:) Υπομονη!

Δες κι εδω 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!!!!! Απο αγκαλιτσα και στοργη οσο θελει!!!! Απλα μπυ εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι πλοι μπυ λενε οτι επρεπε ν; Ειχε γινει το αναποδο η οτι φταει ο θηλασμος και ειχα ανηαυχησει πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Ειναι φυσιολογικο να περνανε φασεις που θα κανουν πιο ανησυχους υπνους. Μπορει να βγαζει δοντια, να περναει αλμα,  να θελει ασφαλεια , μπορει απλα να θελει αγκαλιτσα και το μονο που θα κανεις ειναι να ανταποκρινεσαι με στοργη οταν σε χρειαζεται. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, εκτος απο το να την ευγνωμονεις που σ'αφησε σχεδον 4 μηνες να κοιμηθεις:) Υπομονη!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ειναι φυσιολογικο να περνανε φασεις που θα κανουν πιο ανησυχους υπνους. Μπορει να βγαζει δοντια, να περναει αλμα,  να θελει ασφαλεια , μπορει απλα να θελει αγκαλιτσα και το μονο που θα κανεις ειναι να ανταποκρινεσαι με στοργη οταν σε χρειαζεται. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, εκτος απο το να την ευγνωμονεις που σ'αφησε σχεδον 4 μηνες να κοιμηθεις:) Υπομονη!

Δες κι εδω 

 

Παρα πολυ ενδιαφερον υλικο!!! Αυριο θα κατσω να το διαβασω !!! Ευχαριστω πολυ πολυ!!!! Εσεις ειχατε δλδ τετοιες αλλαγες;;

Μου λενε πως εαν κοψω το θηλασμο θα φτιαξει ευκολα το προγραμμα τι πιστευετε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Στελλα Γιαννης είπε:

Μαλιστα!!!!! Απο αγκαλιτσα και στοργη οσο θελει!!!! Απλα μπυ εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι πλοι μπυ λενε οτι επρεπε ν; Ειχε γινει το αναποδο η οτι φταει ο θηλασμος και ειχα ανηαυχησει πολυ!!!!!

 

 
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα!!!υπομονη και καθολου αγχος η συνταγη δλδ!!  Ευχαριστω πολυ!!! Κατι τελευταιο που θελω να ρωτησω...μεχρι ποτε πρεπει να χρησιμοποιω σφηνακι στο κρεβατι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να χρησιμοποιεις σφηνακι;υπαρχει θεμα με αναγωγες;οι οδηγιες λενε υπνο ανασκελα.τα μωρακια γυριζουν το κεφαλι ειτε αριστερα ειτε δεξια

Link to comment
Share on other sites

Οντως; Η γιατρος μου μου εχει πει πως πρεπει να κοιμαται στο πλαι και καλο θα ηταν με σφηνακι.. Απλα τις τελευταιες μερες φαινεται να την ενοχλει... Με αναγωγες οχι δεν υπαρχει προβλημα, απκα την νυχτα τρωει αρκετες φορες αλλα επειδη συγχρονως κοιμαται δεν ρευεται κ ετσι την βαζω μετα απο λιγο στο κρεβατακι της... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ σφηνακι ούτε όταν ήταν νεογέννητος. Και να σου πω την αλήθεια δεν θα έβαζα σε ένα μωρο 4 μηνών. Είναι μία ηλικία που θα γυρίσει πλευρό ή από μπρούμητα ανάσκελα και το ανάποδο αν δεν το έχει κάνει ήδη και το σφηνακι περιορίζει το μωρο χωρίς λόγο. Εγώ θα το άφηνα ελεύθερο να βολευτει όπως θέλει στον ύπνο του! 

 

Να σου πω ακόμα πως ο δικός μου στην ηλικία σας κοιμόταν στον πλάι και στην διάρκεια της νύχτας άλλαζε πλευρό κ σπρώχνοντας με τα πόδια έκανε στροφή 360 μοιρών μέσα στην κούνια σαν το ρολόι για να καταλαβεις!

πρίν από 49 λεπτά , Στελλα Γιαννης είπε:

Οντως; Η γιατρος μου μου εχει πει πως πρεπει να κοιμαται στο πλαι και καλο θα ηταν με σφηνακι.. Απλα τις τελευταιες μερες φαινεται να την ενοχλει... Με αναγωγες οχι δεν υπαρχει προβλημα, απκα την νυχτα τρωει αρκετες φορες αλλα επειδη συγχρονως κοιμαται δεν ρευεται κ ετσι την βαζω μετα απο λιγο στο κρεβατακι της... 

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ξερω πως απο νεογεννητο τα κοιμιζουμε ανασκελα.ακομη κ στο πλαι αλλα χωρις σφηνακι.κ 4μηνων αρχιζουν κ κανουν κ βαρελακια οποτε μπορει να την ενοχλει κ στον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ ολες τις μανουλες!!! Πολυ σωστο αυτο που με συμβουλεψατε!!!! Της εβγαλα το σφηνακι και πραγματικα το παιδακι μου κοιμηθηκε και πολυ και ηρεμα!!!!!!! Ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 1:13 PM, vicky86 said:

Μηπως η κρεμα στις 7ειναι πολυ κ αργα για να κοιμηθει μετα απο 1,5ωρα;

Το οτι ξυπναει πολλες φορες μπορει να ειναι απο αλμα η ενοχληση δοντιων;

Θηλαζει αρκετα μεσα στη μερα;μηπως αναπληρωνει το βραδυ;

Για ημερησιο ειναι λιγο αν κοιμαται μονο 1,5ωριτσα σπαστα

Συμφωνω με την ελφερ.οτι θα περασουν πολλες φασεις με τον υπνο

Σε καποια φαση ο μικρος εκοψε τους ημερησιους.μετα ξανακοιμηθηκε μεσημερι.τωρα παει μια ετσι,μια αλλιως

Οταν λειπει η αδερφη του κοιμαται μεσα στη μερα,αλλιως προτιμα να παιζει

μπορει και να ειμαστε σε αλμα, κανει πολλα τελευταια. εμαθε να ανακαθεται και να ξαπλωνει μπρουμητα, προσπαθει να μπουσουλαει, τραβηχτηκε ορθια. και βγαζει πολλα δοντακια ταυτοχρονα, ηδη εχει 5 και βγαζει αλλα 4-5. την ημερα παμε καπως καλητερα κομαται 2-3 ωρες σπαστα βεβαια. την μερα μετα απο καθε γευμα θηλαζει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2018 at 2:36 ΜΜ, Στελλα Γιαννης είπε:

Θελω και εγω  σαν νεα μανουλα την γνωμη σας για το ιδιο σχεδον θεμα!!! Εμενα η μπεμπα μου κλεινει σε μια βδομαδα τους 4 μηνες. μεχρι 23 γεναρη,που εκανε το δευτερο εμβολιο, κοιμοταν τα βραδια απο τις 12:30 εως τις 6:30 το πρωι συνεχομενα. Απο εκεινη την ημερα ξυπναει ανα μια ωρα μεσα στην νυχτα και θελει να θηλασει. Ποια ειναι η αποψη σας γιατι συνεβη αυτο και τι πιστευετε,μπορω να της φτιαξω το ωραριο ωστε να ξανα αρχισει να κοιμαται οληωτην νυχτα;;

Τα μωρά περνάνε φασεις. Πιο περίεργο ήταν το ότι κοιμόταν όλη τη νύχτα, παρά αυτό που κάνει τώρα. Ειδικά σε άλματα ανάπτυξης, θα θηλάζει συνέχεια τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...