Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγη στις συνηθειες υπνου!!!


Maimouneli

Recommended Posts

Επανερχομαι ξανα γιατι πλεον αντιμετωπιζω καινουργιο προβλημα!!ο μικρος μου εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζει μεγαλο προβλημα υπνου για την ακριβεια αυτο ξεκινησε απο τη μερα που τον πηγα για εξετασεις αιματος(δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.)ενω κοιμοταν ευκολα πλεον ενω εχουν περασει 3-4 ωρες δεν κοιμαται.ναι μεν νυσταζει κ το καταλαβαινω γιατι τριβει τα μστακια του αλλα δεν κοιμαται.τον παιρνω αγκαλια να τον κοιμησω ως συνηθως κ χτυπιεται.κοιμαται παρα πολυ δυσκολα.δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Maimouneli είπε:

Επανερχομαι ξανα γιατι πλεον αντιμετωπιζω καινουργιο προβλημα!!ο μικρος μου εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζει μεγαλο προβλημα υπνου για την ακριβεια αυτο ξεκινησε απο τη μερα που τον πηγα για εξετασεις αιματος(δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.)ενω κοιμοταν ευκολα πλεον ενω εχουν περασει 3-4 ωρες δεν κοιμαται.ναι μεν νυσταζει κ το καταλαβαινω γιατι τριβει τα μστακια του αλλα δεν κοιμαται.τον παιρνω αγκαλια να τον κοιμησω ως συνηθως κ χτυπιεται.κοιμαται παρα πολυ δυσκολα.δεν ξερω τι να κανω.

Κατι αντιστοιχο επαθα κι εγω με την κορη μου απο τα Χριστουγεννα μετα απι μια ιωση. Δοκιμασα ολες τις πιθανες λυσεις, το μονο που επιασε ηταν να της κοψω τελειως τον μεσημεριανο υπνο. Αν κοιμηθει εστω και 1 ωρα το μεσημερι το βραδυ δεν κοιμαται αν δεν περασει τουλαχιστον 1,5 ωρα. Αν δεν κοιμηθει το μεσημερι το βραδυ πεφτει ξερη. Το πρωι ξυπναει και μια ωρα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Επανερχομαι ξανα γιατι πλεον αντιμετωπιζω καινουργιο προβλημα!!ο μικρος μου εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζει μεγαλο προβλημα υπνου για την ακριβεια αυτο ξεκινησε απο τη μερα που τον πηγα για εξετασεις αιματος(δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.)ενω κοιμοταν ευκολα πλεον ενω εχουν περασει 3-4 ωρες δεν κοιμαται.ναι μεν νυσταζει κ το καταλαβαινω γιατι τριβει τα μστακια του αλλα δεν κοιμαται.τον παιρνω αγκαλια να τον κοιμησω ως συνηθως κ χτυπιεται.κοιμαται παρα πολυ δυσκολα.δεν ξερω τι να κανω.

Αναφερεσαι στον βραδυνό ύπνο?

Και τελικά μετά από πόση ώρα κοιμάται? Ξυπνά για τα καλά? Δηλαδή, θέλει να παίξει αναμεσα ή προσπαθεί να κοιμηθεί και δεν μπορεί? 

  Ποσες φορές κοιμάται μέσα στην μέρα και για πόσο? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Επανερχομαι ξανα γιατι πλεον αντιμετωπιζω καινουργιο προβλημα!!ο μικρος μου εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζει μεγαλο προβλημα υπνου για την ακριβεια αυτο ξεκινησε απο τη μερα που τον πηγα για εξετασεις αιματος(δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.)ενω κοιμοταν ευκολα πλεον ενω εχουν περασει 3-4 ωρες δεν κοιμαται.ναι μεν νυσταζει κ το καταλαβαινω γιατι τριβει τα μστακια του αλλα δεν κοιμαται.τον παιρνω αγκαλια να τον κοιμησω ως συνηθως κ χτυπιεται.κοιμαται παρα πολυ δυσκολα.δεν ξερω τι να κανω.

Ποσό είναι το παιδάκι σου; Μπορεί να περνάει κάποιο άλμα ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 8 μηνων.οχι δεν αναφερομαι στον βραδινο υπνο.εννοω οτι δυσκολευεται πολυ πλεον να κοιμηθει.αμα κοιμηθει ειμαστε καλα.ασπουμε χθες βραδυ κοιμηθηκε παρα πολυ καλα.δυσκολευεται μεχρι να κοιμηθει.συνηθως τον επαιρνα αγκαλια του εδινα πιπιλα τον κουνουσα κ κοιμοταν.πλεον δεν καθεται να κοιμηθει.ακομα κ αν νυαταζει τριβει τα ματια του κ δεν κοιμαται

Εχθες ηταν απο της 12.15 το πρωι ορθιος κ καταφερα με τα χιλια ζορια να τον κοιμισω στις 5.30 το απογευμα ενω το παρα πολυ στις 4 ωρες κοιμαται.δυσκολευεται πολυ τελευταια κ ειναι πολυ νευρικος και υπερκινητικος.κ χθες κκιμηθηκε στις 5.30 το απογευμα γιατι τον αφησα στο παρκο κ αρχισε να γξρινιαζει κ τον πηρε ο υπνος.μετα τον αφησα μονο μεχρι της 6 να κοιμηθει γιατι αν τον αφηνα παραπανω θα μου κοιμοταν 11-12 το βραδυ!!!κ μου κοιμηθηκε για βραδυ 9 παρα τεταρτο τελικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δυσκολιες στον υπνο λογω αλματων αναπτυξης (πχ μπουσουλημα) και η δραστηριοτητα του εγκεφαλου ειναι τοσο υψηλη που δυσκολευονται να ηρεμησουν. Συμβαινει σε διαφορες φασεις ηλικιακα με την πρωτη να ειναι στους 4 μηνες, η δευτερη στους 8-10, η τριτη 11-12, η τεταρτη στους 18 και η πεμπτη στους 24 και διαρκουν συνηθως 1-4 εβδομαδες. Καλο κουραγιο και υπομονη! Μετα τα 2-3 χρονια συνηθως ηρεμουν:-D

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Ειναι 8 μηνων.οχι δεν αναφερομαι στον βραδινο υπνο.εννοω οτι δυσκολευεται πολυ πλεον να κοιμηθει.αμα κοιμηθει ειμαστε καλα.ασπουμε χθες βραδυ κοιμηθηκε παρα πολυ καλα.δυσκολευεται μεχρι να κοιμηθει.συνηθως τον επαιρνα αγκαλια του εδινα πιπιλα τον κουνουσα κ κοιμοταν.πλεον δεν καθεται να κοιμηθει.ακομα κ αν νυαταζει τριβει τα ματια του κ δεν κοιμαται

Εχθες ηταν απο της 12.15 το πρωι ορθιος κ καταφερα με τα χιλια ζορια να τον κοιμισω στις 5.30 το απογευμα ενω το παρα πολυ στις 4 ωρες κοιμαται.δυσκολευεται πολυ τελευταια κ ειναι πολυ νευρικος και υπερκινητικος.κ χθες κκιμηθηκε στις 5.30 το απογευμα γιατι τον αφησα στο παρκο κ αρχισε να γξρινιαζει κ τον πηρε ο υπνος.μετα τον αφησα μονο μεχρι της 6 να κοιμηθει γιατι αν τον αφηνα παραπανω θα μου κοιμοταν 11-12 το βραδυ!!!κ μου κοιμηθηκε για βραδυ 9 παρα τεταρτο τελικα

Λοιπόν, ίσως να συμπεριφέρεται έτσι γιατί θέλει να κόψει κάποιον ύπνο κ επειδή είναι στην μετάβαση έχει υπερενταση. 

  Μπορείς να τον απασχολείς συνέχεια όταν δεν νυσταζει με διάφορα παιχνίδια, ή αλλαγές παραστάσεων πχ αλλάζεις δωμάτιο ή βγαίνετε στο μπαλκόνι ή αυλή. Έτσι ώστε να γεμίζει την μέρα του. 

  Εγώ φρόντιζα να βγαίνουμε έξω συχνά έστω μία βόλτα γύρω απ το τετράγωνο. Τον ανανεώνει κ ηρεμεί. Επίσης όταν τον έπιανε υπερενταση κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί με κανένα τρόπο τον έβαζα στο μάρσιπο κ κάναμε την βόλτα μας κ τις περισσότερες φορές κοιμόταν στο δρόμο. Τις υπόλοιπες μόλις επιστρεφαμε κοιμόταν κατεύθειαν. Αν δω τα σκούρα ακόμα το κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι δυσκολη φαση.τα περισσοτερα μωρα το περνανε στους 8μηνες.ετοιμαζονται συνηθως για καποιο κατορθωμα

Εγω απλα πηγαινω με τα νερα του.δ προσπαθω να τον κοιμισω 4.γτ οσο μεγαλωνει θα αντεχει κ πιο πολλες ωρες.οποτε δω οτι ειναι ετοιμος κ οσο κοιμηθει.επειδη κ τα δυο ειναι σχετικα δυσκολα στον υπνο.οκ,καποια βραδια πιασαμε 11για να κοιμηθει,αλλα μετα επανερχεται μονος σε πιο λογικο προγραμμα

Μπορει να κοβει κ ημερησιο υπνο.να θελουν προσαρμογη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  Αυτο κανω κ εγω τωρα προσπαθω να προσαρμοστω!!χθες ασπουμε κοιμηθηκε με τα χιλια ζορια στης 5 αλλα τον ξυπνησα στις 5.30 για να κοιμηθει νωρος το βραδυ στις 9.τελικα 9.30 κοιμηθηκε.ειμαι τοσο κουρασμενη απο ολη την ημερα που θελω ο μικρος να κοιμαται 9 το βραδυ να χαλαεωνω.τρεμω στην ιδεα οτι θα κοιμαται πιο αργα.δεν εχω αντοχες.λετε να προσπαθω πλεον να τον κοιμιζω μονο μεσσημερι μετα το μεσημεριανο?δλδ γυρω στις 1-1.30.συνηθως ξυπναει 7.30-8.00 κ κοιμαται ξανα  απο τις 11 μεχρι της 12.00-12.30 καποιες φορες και 1 παρα!μηπψς να του κοψω αυτο τον υπνο κ να προσπαθησω να τον κρατησω ξυπνιο κοιμιζοντας τον κατευθειαν μετα το μεσημεριανο κ οσο κοιμηθει?γιατι πλεον ξυπναει 12.30-1 παρα κ μετα θελει υπνο γυρω στις 6..ναι αλλα αν κοιμηθει 6 θα μου κοιμηθει 11 μετα κ αν.για αυτο τον αφηνω μονο μισαωρο.ποδο πρεπει να κοιμουνται τα μωρα σε αυτην την ηλικια των 8 μηνων?ξερετε?πρεπει να κανουν πανω απο 1 υπνο την ημερα  για να αναπτυχθουν σωστα?

Εντωμεταξυ του δινω κ σπανακι στο μεσσημεριανο για να μπορει να ενεργηθει.λετε να φταιει κ αυτο?να του δινει πολυ ενεργεια?κ παλια του το εδινα αλλα δεν ειχα θεμα τετοιο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maimouneli είπε:

  Αυτο κανω κ εγω τωρα προσπαθω να προσαρμοστω!!χθες ασπουμε κοιμηθηκε με τα χιλια ζορια στης 5 αλλα τον ξυπνησα στις 5.30 για να κοιμηθει νωρος το βραδυ στις 9.τελικα 9.30 κοιμηθηκε.ειμαι τοσο κουρασμενη απο ολη την ημερα που θελω ο μικρος να κοιμαται 9 το βραδυ να χαλαεωνω.τρεμω στην ιδεα οτι θα κοιμαται πιο αργα.δεν εχω αντοχες.λετε να προσπαθω πλεον να τον κοιμιζω μονο μεσσημερι μετα το μεσημεριανο?δλδ γυρω στις 1-1.30.συνηθως ξυπναει 7.30-8.00 κ κοιμαται ξανα  απο τις 11 μεχρι της 12.00-12.30 καποιες φορες και 1 παρα!μηπψς να του κοψω αυτο τον υπνο κ να προσπαθησω να τον κρατησω ξυπνιο κοιμιζοντας τον κατευθειαν μετα το μεσημεριανο κ οσο κοιμηθει?γιατι πλεον ξυπναει 12.30-1 παρα κ μετα θελει υπνο γυρω στις 6..ναι αλλα αν κοιμηθει 6 θα μου κοιμηθει 11 μετα κ αν.για αυτο τον αφηνω μονο μισαωρο.ποδο πρεπει να κοιμουνται τα μωρα σε αυτην την ηλικια των 8 μηνων?ξερετε?πρεπει να κανουν πανω απο 1 υπνο την ημερα  για να αναπτυχθουν σωστα?

Εντωμεταξυ του δινω κ σπανακι στο μεσσημεριανο για να μπορει να ενεργηθει.λετε να φταιει κ αυτο?να του δινει πολυ ενεργεια?κ παλια του το εδινα αλλα δεν ειχα θεμα τετοιο

Νομιζω το να το πιεζεις τοσο πολυ να κοιμηθει και μετα να το ξυπνας σε μιση ωρα πιο πολυ ενταση του δημιουργει παρα ξεκουραση. Δοκιμασε το πρωι να το κρατησεις ξυπνιο με παιχνιδι, δραστηριοτητες ή βολτα και να το κοιμησεις πιο αργα το μεσημερι, στις 1 ή 2 και ασε το να κοιμηθει οση ωρα θελει. Αν κοιμηθει 1 και ξυπνησει 3 πχ ανετα θα κοιμηθει στις 9. Ετσι αποφευγεις και τον απογευματινο υπνο που πεφτει πολυ κοντα στον βραδινο και το παιδι θα ειναι πιο ξεκουραστο. Οσον αφορα τις ωρες που χρειαζετσι ενα παιδι σε αυτην την ηλικια, υπαρχει ενας γενικος κανονας ομως το καθε παιδι διαφερει, ακολουθησε απλα τις δικες του αναγκες και μην το πιεζεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maimouneli είπε:

  Αυτο κανω κ εγω τωρα προσπαθω να προσαρμοστω!!χθες ασπουμε κοιμηθηκε με τα χιλια ζορια στης 5 αλλα τον ξυπνησα στις 5.30 για να κοιμηθει νωρος το βραδυ στις 9.τελικα 9.30 κοιμηθηκε.ειμαι τοσο κουρασμενη απο ολη την ημερα που θελω ο μικρος να κοιμαται 9 το βραδυ να χαλαεωνω.τρεμω στην ιδεα οτι θα κοιμαται πιο αργα.δεν εχω αντοχες.λετε να προσπαθω πλεον να τον κοιμιζω μονο μεσσημερι μετα το μεσημεριανο?δλδ γυρω στις 1-1.30.συνηθως ξυπναει 7.30-8.00 κ κοιμαται ξανα  απο τις 11 μεχρι της 12.00-12.30 καποιες φορες και 1 παρα!μηπψς να του κοψω αυτο τον υπνο κ να προσπαθησω να τον κρατησω ξυπνιο κοιμιζοντας τον κατευθειαν μετα το μεσημεριανο κ οσο κοιμηθει?γιατι πλεον ξυπναει 12.30-1 παρα κ μετα θελει υπνο γυρω στις 6..ναι αλλα αν κοιμηθει 6 θα μου κοιμηθει 11 μετα κ αν.για αυτο τον αφηνω μονο μισαωρο.ποδο πρεπει να κοιμουνται τα μωρα σε αυτην την ηλικια των 8 μηνων?ξερετε?πρεπει να κανουν πανω απο 1 υπνο την ημερα  για να αναπτυχθουν σωστα?

Εντωμεταξυ του δινω κ σπανακι στο μεσσημεριανο για να μπορει να ενεργηθει.λετε να φταιει κ αυτο?να του δινει πολυ ενεργεια?κ παλια του το εδινα αλλα δεν ειχα θεμα τετοιο

8 μηνών ακολουθεις τους ρυθμους του παιδιού. Το να προσπαθείς σε αυτη τη φάση, που θεωρείται η χειρότερη από πλευράς ύπνου, να βάλεις ωράρια, απλά θα σε κουράσει παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια τον 7 μηνων περιπου ο γιος μου που ειναι πολυ καλουπνος ειχε κοψει τον απογευματινο υπνο και κοιμοταν μια και καλη το βραδυ αλλα λιγο ποιο νωρις δλδ γυρω στης οχτω παρα τεταρτο που εβλεπα να σημαδια νυστας ξεκινουσα την ρουτινα υπνου και μεχρι της 8 και τεταρτο το πολυ ειχε κοιμηθει...!! και απο σιγα σιγα το συνηθισε και ξεκινησε να νυσταζει ποιο αργα και κοιμοταν παλι κανονικα στην ωρα του γυρω στης 9 το βραδυ..!! τα μωρα πρωτα κοβουν νομιζω τον απογευματινο υπνο και μετα τον δεκατιανο... ο δικος μου τον δεκατιανο τον εκοψε οταν ηταν 20 μηνων.. αλλα μωρα τον  σταματανε γυρω στους 12 με 15 μηνων αναλογα το μωρο και την αναγκη που εχει για υπνο..!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

  Αυτο κανω κ εγω τωρα προσπαθω να προσαρμοστω!!χθες ασπουμε κοιμηθηκε με τα χιλια ζορια στης 5 αλλα τον ξυπνησα στις 5.30 για να κοιμηθει νωρος το βραδυ στις 9.τελικα 9.30 κοιμηθηκε.ειμαι τοσο κουρασμενη απο ολη την ημερα που θελω ο μικρος να κοιμαται 9 το βραδυ να χαλαεωνω.τρεμω στην ιδεα οτι θα κοιμαται πιο αργα.δεν εχω αντοχες.λετε να προσπαθω πλεον να τον κοιμιζω μονο μεσσημερι μετα το μεσημεριανο?δλδ γυρω στις 1-1.30.συνηθως ξυπναει 7.30-8.00 κ κοιμαται ξανα  απο τις 11 μεχρι της 12.00-12.30 καποιες φορες και 1 παρα!μηπψς να του κοψω αυτο τον υπνο κ να προσπαθησω να τον κρατησω ξυπνιο κοιμιζοντας τον κατευθειαν μετα το μεσημεριανο κ οσο κοιμηθει?γιατι πλεον ξυπναει 12.30-1 παρα κ μετα θελει υπνο γυρω στις 6..ναι αλλα αν κοιμηθει 6 θα μου κοιμηθει 11 μετα κ αν.για αυτο τον αφηνω μονο μισαωρο.ποδο πρεπει να κοιμουνται τα μωρα σε αυτην την ηλικια των 8 μηνων?ξερετε?πρεπει να κανουν πανω απο 1 υπνο την ημερα  για να αναπτυχθουν σωστα?

Εντωμεταξυ του δινω κ σπανακι στο μεσσημεριανο για να μπορει να ενεργηθει.λετε να φταιει κ αυτο?να του δινει πολυ ενεργεια?κ παλια του το εδινα αλλα δεν ειχα θεμα τετοιο

Aν θελεις να προσπαθησεις αυτο που εκανα κι εγω οταν μου εδειχνε σημαδια οτι θα εκοβε τον 2ο υπνο (το οποιο ομως σε εμας εγινε γυρω στους 20 μηνες). Ακολουθησα τη συμβουλη ενος μελους του φορμουμ και αρχισα να τον βαζω πιο αργα για τον πρωινο του υπνο. Οχι ομως απευθειας, μια μερα ξαφνικα τον κοιμιζεις στις 1 ή 2 οπως ειπωθηκε! Καθε μερα ή μερα παρα μερα θα το τραβας ενας 15 λεπτο με σκοπο περιπου αρκετες μερες μετα να κοιμαται γυρω στις 12-12.30. Αν δεις οτι παλι δεν αντεχει μεχρι το βραδυ προσπαθησε να το κανεις 12.30-13 αλλα μου φαινεται οτι θα ειναι οριακα. Πανω απο 5 ωρες συνηθως κουραζονται και χρειαζονται υπνο. Ειναι μικρος ακομη, δες ποσο αντεχει και αν τον βλεπεις να ζοριζεται και να εχει αναγκη απο 2 ημερησιους, απλα θα κοιμαται πιο αργα το βραδυ.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα καθε παιδι ειναι διαφορετικο

Εμενα δ τα λες καλουπνα.η κορη μου μετα τους 6μηνες εκοψε τον απογευματινο,ο γιος στους 8.κ μαλιστα απο 8μηνων αντεχει ανετα 5-6ωρες ξυπνιος.τωρα 15μηνων παει να κοωει κ τον τελευταιο μεσημεριανο ημερησιο.προσωπικα αν κοιμηθουν μετα τις 7τωρα χειμωνα,το παμε για σερι ως το πρωι 7.φυσικα με ξυπνηματα για γαλα

Κ γω νομιζω οτι ανα 3μερες μπορεις να το κοιμιζεις ενα τεταρτο πιο αργα μετα το μεσημεριανο.

Αλλα να το ξυπνησω στη μιση ωρα δ θα το κανα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξυπνησε στις 8 και προσπαθησα να τον κρατησω μεχρι της 1 αλλα δεν τα καταφερα.12.20 κοιμηθηκε μεχρι της 1.20.μετα ξυπνησε γιατι ηρθε η πεθερα μου να τον δει κ μετα κοιμηθηκε στις 5 παρατεταρτο κ τον σηκωσα 5.20.θα κανω αυτο που μου προτεινατε.θα προαπαθησω σιγα σιγα να τον βαζω πιο αργα το πρωι για υπνο ωστε να κιμαται 1 φορα το μεσσημερι οσο θελει κ μετα βραδυ.απλα δεν περιμενα οτι τοσο μικρος θα αλλαζε τις συνηθειες του στον υπνο.πιστευα οτι αυτο μετα τον χρονο θα γινει.αυριο θα προσπαθησω να τον κρατησω λιγο πιο πολυ το πρωι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Maimouneli είπε:

Σημερα ξυπνησε στις 8 και προσπαθησα να τον κρατησω μεχρι της 1 αλλα δεν τα καταφερα.12.20 κοιμηθηκε μεχρι της 1.20.μετα ξυπνησε γιατι ηρθε η πεθερα μου να τον δει κ μετα κοιμηθηκε στις 5 παρατεταρτο κ τον σηκωσα 5.20.θα κανω αυτο που μου προτεινατε.θα προαπαθησω σιγα σιγα να τον βαζω πιο αργα το πρωι για υπνο ωστε να κιμαται 1 φορα το μεσσημερι οσο θελει κ μετα βραδυ.απλα δεν περιμενα οτι τοσο μικρος θα αλλαζε τις συνηθειες του στον υπνο.πιστευα οτι αυτο μετα τον χρονο θα γινει.αυριο θα προσπαθησω να τον κρατησω λιγο πιο πολυ το πρωι

Πιστεύω πως είναι πολύ μωρό για να κάνει έναν ύπνο ημερησίως. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μεταθέσεις τις ώρες κατά μία νωρίτερα δλδ 11.30 κ 4 παρά κ να κοιμάται για βράδυ κατά τις 9 ή κ νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maimouneli είπε:

Σημερα ξυπνησε στις 8 και προσπαθησα να τον κρατησω μεχρι της 1 αλλα δεν τα καταφερα.12.20 κοιμηθηκε μεχρι της 1.20.μετα ξυπνησε γιατι ηρθε η πεθερα μου να τον δει κ μετα κοιμηθηκε στις 5 παρατεταρτο κ τον σηκωσα 5.20.θα κανω αυτο που μου προτεινατε.θα προαπαθησω σιγα σιγα να τον βαζω πιο αργα το πρωι για υπνο ωστε να κιμαται 1 φορα το μεσσημερι οσο θελει κ μετα βραδυ.απλα δεν περιμενα οτι τοσο μικρος θα αλλαζε τις συνηθειες του στον υπνο.πιστευα οτι αυτο μετα τον χρονο θα γινει.αυριο θα προσπαθησω να τον κρατησω λιγο πιο πολυ το πρωι

εγω παλι σου προτεινω να μη του κοψεις τον πρωινο υπνο ακομα αλλα να κοιματε ποιο νωρις το βραδυ θα ξεκουραζετε καλυτερα πιστευω και σιγα σιγα θα ξαναβρει τους ρυθμους του....οσο τον καθυστερεις τοσο ποιο πολυ εκνευριζεται και λιγοτερο θα κοιματε και ποιο νευρικος κ κουρασμενος θα ειναι οταν ξυπναει...!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

απλα δεν περιμενα οτι τοσο μικρος θα αλλαζε τις συνηθειες του στον υπνο.πιστευα οτι αυτο μετα τον χρονο θα γινει.αυριο θα προσπαθησω να τον κρατησω λιγο πιο πολυ το πρωι

Οπως ειπε η @vicky86 το καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Αν εσυ πιστευεις οτι θα αντεχει με τον εναν ημερησιο (εσυ βλεπεις μετα απο ποσες ωρες κουραζεται, ποτε εχει αναγκη να κοιμηθει κα) τοτε δοκιμασε να δεις αν θα αντεχει να κοιμαται μετα τις 12 και μετα για βραδυ στις 7.

Επισης, διαβασα οτι ξυπνησε γιατι ηρθε η πεθερα σου να τον δει. Φανταζομαι δεν τον ξυπνησατε για αυτον τον λογο :? Γενικως, προσπαθησε να μην τον ξυπνας. Ο υπνος ειναι πολυ σημαντικος στα μικρα μας και καλυτερα να μην επεμβαινουμε υπερβολικα. Ξερω, νιωθεις κουρασμενη και θελεις τον προσωπικο σου χρονο. Προσεξε ομως αυτη σου η επιθυμια να μην πραγματοποιειται εις βαρος του παιδιου και να ζοριζεται να ταιριαξει σε αυτο το προγραμμα που θα ηθελες εσυ να εχει.

 

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Πιστεύω πως είναι πολύ μωρό για να κάνει έναν ύπνο ημερησίως. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μεταθέσεις τις ώρες κατά μία νωρίτερα δλδ 11.30 κ 4 παρά κ να κοιμάται για βράδυ κατά τις 9 ή κ νωρίτερα.

Εχω προσπσθησει να τον κοιμιζω αυτες τις ωρες αλλα δεν τα καταφερνω.δεν κοιμαται...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να ξυπνάμε τα μωρά και ποτέ δεν το επιχειρησα στον δικό μου. Σκεψου πως μετά πιθανότατα θα νυσταζει, θα έχει γκρίνια και όταν είναι ώρα για ύπνο ξανά δεν θα ηρεμεί γιατί θα έχει μάθει να αντιστέκεται στην νυστα του. 

   

   

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και εμεις δυσκολια στον υπνο, ειναι 7,μηση μηνων και δεν ξερω πια τι φταει. τρωει πλεον 3 γευματα και το μεσημεριανο δεν το πολυ θελει, για απογευματηνο δινω κρεμουλα και κανα μπισκοτακι περιπου στης 6-7 και προσπαθουμε να κοιμηθουμε 8.30-9.30. λιγο ζορικα αλλα αποκοιμιεται με το μαρσιπο, αλλα ξυπναει πολυ συχνα την νυχτα. χθες ασ πουμε ξυπνησε περιπου 15 φορες με κλαψουρισμα, ξανακοιμηθηκε αμεσα με το θηλασμο. βγαζει δοντακια οποτε της βαζω το ζλελ, και δεπον που και που το βραδυ. παρ ολο αυτο παλυ ξυπναει. ουτε την ημερα ειναι καλητερη η κατασταση, κοιμαται 2-3 μισαωρα μονο και εχει πολυ γρηνια, και τριβει τα ματακια και ασ εχει μολης ξυπνησει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ μικρό για να αντέχει με έναν ύπνο όλη μέρα. Στην ηλικία αυτή συνήθως κόβουν τον τρίτο ημερήσιο ύπνο, τον απογευματινό δηλαδή. Μην το ξυπνάς είναι κρίμα και στο μισάωρο κιόλας τι να προλάβει να ξεκουραστεί. Περνάει τη φάση των 8 μηνών, ακολούθα το με υπομονή. Στη θέση σου θα προσπαθούσα να μεταφέρω το μεσημεριανό ύπνο νωρίτερα. Προσπάθησε να διακρίνεις τα πρώτα σημάδια νύστας, το να τρίβει ματάκια ανήκει στα δεύτερα σημάδια. Ή παρατήρησε τι ώρα συνήθως νυστάζει ώστε να επιχειρήσεις να τον κοιμήσεις μισή ώρα νωρίτερα από αυτό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Είναι πάρα πολύ μικρό για να αντέχει με έναν ύπνο όλη μέρα. Στην ηλικία αυτή συνήθως κόβουν τον τρίτο ημερήσιο ύπνο, τον απογευματινό δηλαδή. Μην το ξυπνάς είναι κρίμα και στο μισάωρο κιόλας τι να προλάβει να ξεκουραστεί. Περνάει τη φάση των 8 μηνών, ακολούθα το με υπομονή. Στη θέση σου θα προσπαθούσα να μεταφέρω το μεσημεριανό ύπνο νωρίτερα. Προσπάθησε να διακρίνεις τα πρώτα σημάδια νύστας, το να τρίβει ματάκια ανήκει στα δεύτερα σημάδια. Ή παρατήρησε τι ώρα συνήθως νυστάζει ώστε να επιχειρήσεις να τον κοιμήσεις μισή ώρα νωρίτερα από αυτό.

 

Ακριβώς, τις περισσότερες φορές η λύση βρίσκεται στο να μεταφερθεί ο ύπνος νωρίτερα και όχι αργότερα. Αν μειωθεί πρόωρα ο ημερήσιος χρόνος ύπνων, θα γίνει άνω κάτω ο βραδυνός.

 

8 μηνών είναι πολύ νωρίς για έναν ύπνο, εκτός πια εάν αυτός διαρκεί 3 ώρες ή περισσότερο. Η κόρη μου, σε ηλικία 10 μηνών περίπου, μπορούσε να κοιμηθεί στον πρωινό ύπνο πάνω από 3 ώρες, αν την αφήναμε. Τις καθημερινές ωστόσο δεν την αφήναμε τόσο πολύ, ώστε να ξανακοιμηθεί το μεσημέρι, αλλά τα Σ/Κ που θέλαμε να μπορούμε να είμαστε εκτός σπιτιού μαζί και με το μεγάλο παιδί, συνήθως την βάζαμε για ύπνο κατά τις 10.30 και την αφήναμε να ξυπνήσει μόνη της κατά τις 13.30 - 14.00 και μετά βγαίναμε έξω. Και πάλι όμως, τις μέρες εκείνες, το αργότερο στις 19.30' έπρεπε να κοιμηθεί, παραπάνω δεν άντεχε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...