Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΥΠΝΟΥ!! μπρούμυτα ή ανάσκελα;


sweety**

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΜΗΝΩΝ! ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ!! ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΟΜΩς ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ,ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ.ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΟΥΛΙΑ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΤΕ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ !!!Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ.ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΕ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ . ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΜΗΝΩΝ! ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ!! ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΟΜΩς ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ,ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ.ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΟΥΛΙΑ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΤΕ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ !!!Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ.ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΕ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ . ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Καλημερα!! Σχεδον 2 μηνων και γυρισε απο μπρουμητα ανασκελα?? Μωρε μπραβο.. Εμενα  που γενικα νωρις γυρισε, εκατσε κλπ 2 μηνων σιγουρα δεν γυριζε ετσι. Αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου ισχυει και προτεινεται για ασφαλεια, για οσο το παιδι ακομα δεν θα μπορουσε να γυρισει ευκολα, κεφαλι και σωμα. Εγω παντως απο γεννησιμιου του τον εβαζα μια ανασκελα, μια πλαγια (ιδιως πλαγια αριστερα θεωρειται θεση ασφαλειας αν φοβασαι κ για γουλιες). Τις εναλλαγες τις εκανα για να μην προκυψει καμια δυσμορφια (πλαγιοκεφαλη θεσης). Αν τον βαλεις πλαγια και φοβασαι μην σου γυρισει μπρουμητα μπορεις να δοκιμασεις να προβαλεις μπροστα τεντομενο το χερακι που ειναι απο κατω. Εγω αυτο εκανα και δεν τον βρηκα μπρουμητα ποτε. Σφηνες δεν εβαζα, δεν με πειραζε να γυρισει μετα απο καποια ωρα ανασκελα, ισα ισα. Απο εκει και περα οταν το παιδι μου  μπορεσε να γυρισει μονο του απο ανασκελα μπρουμητα  σταματησα να επεμβαινω γιατι πλεον θεωρουσα ασφαλες να κοιμηθει οπως θελει. Το οτι κοιμαται αγκαλια μονο ειναι το φυσιολογικο για την ηλικια του. Το οτι ξυπναει οταν τον αφηνεις ειναι κλασικο πολυ, υπομονη! Και εμενα το εκανε, θυμαμαι την "ευλαβεια" με την οποια τον αφηνα απο το στηθος στην καλαθουνα και το αχγος μην ξυπνησει παλι. Να τριβετε λιγο αν θες το σεντονακι του να ζεσταινει πριν τον βαλεις μηπως και τον παγωνει ετσι ζεστουλης που ειναι οταν τον ακουμπας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

επίσης το θεμα μου ειναι ότι το ιδιο το μωρο δεν θελει να κοιμαται ανασκελα η πλαι!! οποτε τον βάζω ανασκελα η πλάι μένει ξύπνιος ενω μπρόυμυτα κοιμάται πολύ ευκολα και εκτος αγκαλιάς!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , sweety** είπε:

καλημερα!!

επίσης το θεμα μου ειναι ότι το ιδιο το μωρο δεν θελει να κοιμαται ανασκελα η πλαι!! οποτε τον βάζω ανασκελα η πλάι μένει ξύπνιος ενω μπρόυμυτα κοιμάται πολύ ευκολα και εκτος αγκαλιάς!!

 

Το ίδιο ακριβώς θέμα είχα με την κόρη μου, από ημερών ακόμα.

 

πρίν από 5 λεπτά , gorilaz είπε:

Τοτε ασε τον να αποκοιμηθει μπρουμητα και γυρισε τον μετα:-D

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα ξυπνήσει στο δεκάλεπτο...το λέω από την δική μου εμπειρία. Έχω περάσει βράδια να βάζω ξυπνητήρια ώστε να γυρνάω την κόρη μου ανάσκελα, αλλά μέσα σε 10' ξυπνούσε κάθε φορά!!!

 

Δεν μπορώ ούτε θέλω να δώσω κάποια συμβουλή, προσωπικά 40 ημερών την γύρισα μπρούμυτα, παραδόθηκα στην εξάντληση αλλά με κατσάδιασε πολύ έντονα ο παιδίατρος, ήξερα κι εγώ ότι δεν κάνω αυτό που συνίσταται :oops::oops::oops:

 

Είχα συσκευή ενδοεπικοινωνίας με λειτουργία παρακολούθησης παιδικής άπνοιας και ήμουν κάπως πιο ήσυχη, όχι ότι προλαμβάνει  τίποτα, αλλά δίνει σήμα σε ενδεχόμενη στιγμιαία άπνοια του μωρού, ώστε να παρέμβεις. Και φυσικά κοιμόμουν δίπλα της, μέχρι 4 μηνών περίπου.

 

Είναι βέβαια γεγονός ότι πολύ γρήγορα δυνάμωσε στην ράχη της και μπορούσε να ανασηκώνει το κεφάλι, να το γυρίζει πλευρό, να κινείται μέσα στην κούνια ώστε να ξεστριμώχνεται κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το αφήσεις να κοιμάται μπρούμυτα από τώρα, είτε θα είσαι από πάνω του όσο κοιμάται, είτε θα πάρεις το ρίσκο για το οποίο όπως φαίνεται είσαι ενημερωμένη. Σίγουρα τα περισσότερα μωρά δεν έπαθαν κάτι κι ας κοιμήθηκαν μπρούμυτα, κάποια άλλα όμως θα έπαθαν, εξού και οι κανόνες ασφαλείας.

Καλή δύναμη!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μήπως το μωρό επειδή βγάζει γουλιτσες θα έπρεπε να έχεις μία κλίση στο κρεβατακι? Ίσως γι αυτό δεν του αρέσει να κοιμάται  ανάσκελα κ στο πλάι γιατί το κεφάλι είναι τελείως κάτω κ ενοχλείται.. Ενώ όταν είναι μπρούμυτα ανακουφίζεται κάπως κ κοιμάται πιο άνετα. Δεν ξέρω βέβαια αν βοηθήσει αλλά δεν έχεις κάτι να χάσεις αν το δοκιμασεις

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι συνισταται ανασκελα,η αλλιως στο πλαι

Μωρο μπρουμυτα μονο με επιβλεψη,εκτος αν μπορει να γυρναει τουμπες

Η κορη μου δ προτιμα μπρουμυτα,ο μικρος πολυ,αλλα τον αφηνω μετα τους 6μηνες που γυριζει μονος

Πιο πριν μονο πανω μου η σε κανεναν ημερησιο που ημουν διπλα κ επεβλεπα

Ολα τα αλλα ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειχα παρομοιο θεμα με την δηκια μου και εγω τελικα απο 2 μηνων την αφησα να κοιμηθει μπουμητα. ηταν ομως μαθημενη να ειναι μπουμητα απο ημερων, την εβαζα οποτε ειχε λοξηγα, και απο νωρις γυρναγε σηκωνε το κεφαλακι. απο 3 μηση μηνων γυρησε μονη της μπουμητα απο ανασκελα αν  και ακομα και τωρα κοιμαμαι διπλα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!! Η μικρούλα είναι 6,5 μηνών και το τελευταίο διάστημα από ανάσκελα που την βάζω για ύπνο γυρίζει μπρούμυτα, κλαίει για λίγο και την ξαναπερνει ο ύπνος μπρούμυτα, δείχνει ότι αναπαύεται καλύτερα, όμως εγώ φοβάμαι. Έχουμε την κούνια μαζι μας στο δωμάτιο και κάθε μισή ώρα κατά τη διάρκεια της νύχτας ελέγχω αν είναι καλά. Εκεί που κοιμόταν ήσυχη ανάσκελα και το βράδυ ξεχνούσαμε ότι έχουμε μωρό από πολύ νωρίς ,μιας και δεν ξυπνούσε, τώρα με το μπρούμυτα ήρθαν τα πάνω κάτω. Όμως κάνει να κοιμάται έτσι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Καλημέρα!!! Η μικρούλα είναι 6,5 μηνών και το τελευταίο διάστημα από ανάσκελα που την βάζω για ύπνο γυρίζει μπρούμυτα, κλαίει για λίγο και την ξαναπερνει ο ύπνος μπρούμυτα, δείχνει ότι αναπαύεται καλύτερα, όμως εγώ φοβάμαι. Έχουμε την κούνια μαζι μας στο δωμάτιο και κάθε μισή ώρα κατά τη διάρκεια της νύχτας ελέγχω αν είναι καλά. Εκεί που κοιμόταν ήσυχη ανάσκελα και το βράδυ ξεχνούσαμε ότι έχουμε μωρό από πολύ νωρίς ,μιας και δεν ξυπνούσε, τώρα με το μπρούμυτα ήρθαν τα πάνω κάτω. Όμως κάνει να κοιμάται έτσι? 

Δεν θυμάμαι άμα το έχεις ξανά πει αλλά το μωρακι σ απο μπρούμυτα ανάσκελα μπορεί να γυρίσει?? Γιατί αν μπορεί νομίζω ότι δεν υπάρχει φόβος όπως κ να κοιμάται..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Δεν θυμάμαι άμα το έχεις ξανά πει αλλά το μωρακι σ απο μπρούμυτα ανάσκελα μπορεί να γυρίσει?? Γιατί αν μπορεί νομίζω ότι δεν υπάρχει φόβος όπως κ να κοιμάται..

Το κάνει γυρίζει πάλι ανάσκελα αλλά όχι με την ίδια ευκολία που γυρνάει μπρούμυτα. Ίσως γιατί γύρισε μπρούμυτα στους 3,5 μήνες οπότε το έχει συνηθίσει. Αλλά γενικά την παρατηρώ και στο παιχνίδι  και όταν γενικά είναι  ξύπνια ότι βαριέται το ανάσκελα και θέλει όλη την ώρα να είναι μπρούμυτα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Dust pink είπε:

Το κάνει γυρίζει πάλι ανάσκελα αλλά όχι με την ίδια ευκολία που γυρνάει μπρούμυτα. Ίσως γιατί γύρισε μπρούμυτα στους 3,5 μήνες οπότε το έχει συνηθίσει. Αλλά γενικά την παρατηρώ και στο παιχνίδι  και όταν γενικά είναι  ξύπνια ότι βαριέται το ανάσκελα και θέλει όλη την ώρα να είναι μπρούμυτα...

Απ τη στιγμή που γυρίζει νομίζω είναι οκ, αν νιώσει κάποια δυσφορία πχ θα μπορέσει να γυρίσει ή έστω στα πλάγια. Από 3,5 μηνών γύρισε μπρούμυτα?? Μπράβο σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος στο 1ο μου παιδί, όταν το έπαιζα κι εγώ ξερόλας με τις έρευνες περί στάσης ύπνου κλπ μου απάντησε πως οι διαφορές περί της ιδανικής στάσης ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ είναι της τάξεως του 0.002% οπότε ποιος ακριβώς ο λόγος να ξεβολεύεις και να τυραννάς το μωρό; Ας σκεφτούμε εμας στις εγκυμοσύνες μας, όταν δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε όπως πριν, πόσο υποφέραμε. Μια χαρά θα ναι το μωρό. Γυρνάει έτσι γιατί έτσι θέλει να κοιμάται. 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Dust pink είπε:

Καλημέρα!!! Η μικρούλα είναι 6,5 μηνών και το τελευταίο διάστημα από ανάσκελα που την βάζω για ύπνο γυρίζει μπρούμυτα, κλαίει για λίγο και την ξαναπερνει ο ύπνος μπρούμυτα, δείχνει ότι αναπαύεται καλύτερα, όμως εγώ φοβάμαι. Έχουμε την κούνια μαζι μας στο δωμάτιο και κάθε μισή ώρα κατά τη διάρκεια της νύχτας ελέγχω αν είναι καλά. Εκεί που κοιμόταν ήσυχη ανάσκελα και το βράδυ ξεχνούσαμε ότι έχουμε μωρό από πολύ νωρίς ,μιας και δεν ξυπνούσε, τώρα με το μπρούμυτα ήρθαν τα πάνω κάτω. Όμως κάνει να κοιμάται έτσι? 

εφοσων μπορει και γυριζει μονη της απο μπρουμητα ανασκελα και εφοσων μπορει να σηκωσει το κεφαλακι της και να το γυρισει οπου θελει αυτη ...θεωρω πως δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας μπορεις να ξαναβρεις και εσυ παλι τον υπνο σου.... και αφησεις το μωρακι σου να απολαυσει τον δικο του...!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , mama16 είπε:

Απ τη στιγμή που γυρίζει νομίζω είναι οκ, αν νιώσει κάποια δυσφορία πχ θα μπορέσει να γυρίσει ή έστω στα πλάγια. Από 3,5 μηνών γύρισε μπρούμυτα?? Μπράβο σας!!! :)

Το έκανε νωρίς αυτό αλλά τώρα άρχισε να γυρνάει ανασκελα. Ο δικός μου είχε πει να ανάσκελα, αλλά τώρα μου παρουσίασε αυτό το θέμα οπότε δεν τον ρώτησα. Το πρωί δε την βρίσκουμε στην άλλη άκρη της κούνιας. Ξυπνάει πιο νωρίς και σέρνεται 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Dust pink είπε:

Το πρωί δε την βρίσκουμε στην άλλη άκρη της κούνιας. Ξυπνάει πιο νωρίς και σέρνεται 

Αχ τι μου θυμησες. Κ μένα από 4-5 μηνών συνέχεια τον έβρισκα αλλιώς από την στάση που τον έβαζα για ύπνο. Με τα πόδια έσπρωχνε τα κάγκελα κ εκανε γύρω γύρω σαν το ρολόι! Όταν έμαθε να γυρίζει όλο "γκαπ" ακουγαμε το βράδυ όταν χτυπούσε το κεφάλι του στην κούνια!

Για την ερώτηση σου με κάλυψαν τα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
7 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Ηθελα να ρωτησω αν ο υπνος στο πλαι ειναι ακινδυνος...ξερω οτι η ιδανικη σταση ειναι ανασκελα αλλα ο μπέμπης γυρναει μονος του στο πλαι!

Nα σου πω την αληθεια εμενα ανασκελα τιναζοταν συνεχως και ξυπνουσε. Παντα πλαι τον κοιμιζα (ημουν διπλα του βεβαια), με την πλατη να ακουμπαει σε ενα μαξιλαρι, δηλαδη ηταν καπως στο πλαι προς ανασκελο μιας που στηριζοταν στο μαξιλαρι. Νομιζω ομωε πως εφ'οσον γυρναει μονος του στο πλαι (ειναι και 3,5 μηνων, οχι ημερων) δεν υπαρχει θεμα. Εξαλλου, αν κοιμαστε και μαζι θα τον ακουσεις αν τυχον παει μπρουμυτα και δυσαναχετει να ξαναγυρισει.

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Nα σου πω την αληθεια εμενα ανασκελα τιναζοταν συνεχως και ξυπνουσε. Παντα πλαι τον κοιμιζα (ημουν διπλα του βεβαια), με την πλατη να ακουμπαει σε ενα μαξιλαρι, δηλαδη ηταν καπως στο πλαι προς ανασκελο μιας που στηριζοταν στο μαξιλαρι. Νομιζω ομωε πως εφ'οσον γυρναει μονος του στο πλαι (ειναι και 3,5 μηνων, οχι ημερων) δεν υπαρχει θεμα. Εξαλλου, αν κοιμαστε και μαζι θα τον ακουσεις αν τυχον παει μπρουμυτα και δυσαναχετει να ξαναγυρισει.

Ακριβως οπως το λες,ανασκελα ολο πεταγεται!Κ γυριζει στο πλαι για να κοιμομαστε αντικριστά...Εχει τυχει να τον ξυπνήσω γυριζοντας τον ανασκελα κ πολυ τον λυπαμαι!Παντα δίπλα του οταν κοιμαται στο πλαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα αγαπητη παρέα!

διαβαζα αυτό το θέμα κ ταυτίζομαι απόλυτα με την @sweety**

ειμαστε 40 ημερών κοριτσάκι και πραγματικα στο μπρούμυτα βολεύεται πολύ περισσότερο κ κοιμάται πιο ήρεμη 

Γενικε το φοβάμαι και δεν την βάζω μπρούμυτα μόνο λίγες φορές το έκανα κ ήμουν μαζί της όσο κοιμοταν

το πρώτο μ παιδί από το μαιευτηριο το φέρνανε μπρούμυτα κ εγώ στο σπίτι συνέχισα έτσι γιατί δε της άρεσε καθόλου σε άλλη στάση. 

Τωρα όμως βρε κορίτσια φοβάμαι το μπρούμυτα πολύ κ θέλω μα το αποφύγω στο δεύτερο παιδί αλλά βλέπω ότι βολεύεται κ ανακουφίζεται πολύ.

@sweety**παλιό τι θέμα αλλά τελικά τι ακολούθησες;και οποία μανούλα με διαβάσει ας μου πει παρόμοια εμπειρία 

ευχαριστω εκ των προτέρων!

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Καλημερα αγαπητη παρέα!

διαβαζα αυτό το θέμα κ ταυτίζομαι απόλυτα με την @sweety**

ειμαστε 40 ημερών κοριτσάκι και πραγματικα στο μπρούμυτα βολεύεται πολύ περισσότερο κ κοιμάται πιο ήρεμη 

Γενικε το φοβάμαι και δεν την βάζω μπρούμυτα μόνο λίγες φορές το έκανα κ ήμουν μαζί της όσο κοιμοταν

το πρώτο μ παιδί από το μαιευτηριο το φέρνανε μπρούμυτα κ εγώ στο σπίτι συνέχισα έτσι γιατί δε της άρεσε καθόλου σε άλλη στάση. 

Τωρα όμως βρε κορίτσια φοβάμαι το μπρούμυτα πολύ κ θέλω μα το αποφύγω στο δεύτερο παιδί αλλά βλέπω ότι βολεύεται κ ανακουφίζεται πολύ.

@sweety**παλιό τι θέμα αλλά τελικά τι ακολούθησες;και οποία μανούλα με διαβάσει ας μου πει παρόμοια εμπειρία 

ευχαριστω εκ των προτέρων!

Πολλά μωρακια βολεύονται ετσι

Μέχρι να μαθει να γυρναει μονη της όμως δ ειναι ασφαλές, ετσι εβαζα τον μικρο μόνο όταν ήμουν ξύπνια κ τον προσεχα. Από οταν εμαθε να γυρναει συνηθως έτσι κοιμαται

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 τώρα που σου γράφω παίρνει έναν υπνάκο μπρούμυτα κ έχω ξαπλώσει δίπλα της. Είναι απίστευτο πως ηρέμησε αμέσως με τον που την ακούμπησα μπρούμυτα 

μνα πω ότι τα ποδαράκια της είναι αρκετά διπλωμένα και η κοολιτσα δεν ακουμπάει κάτω.

γνωρίζω τις έρευνες για τη σωστή θέση ύπνου αλλά βρε κορίτσια κοιμάται ήρεμα έτσι...-_- 

κάποια πιο πάνω ανέφερε για μηχάνημα παρακολούθησης άπνοιας αν δε κάνω λάθος.

μπορει οποία ξέρει να μου προτείνει ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Καλημερα αγαπητη παρέα!

διαβαζα αυτό το θέμα κ ταυτίζομαι απόλυτα με την @sweety**

ειμαστε 40 ημερών κοριτσάκι και πραγματικα στο μπρούμυτα βολεύεται πολύ περισσότερο κ κοιμάται πιο ήρεμη 

Γενικε το φοβάμαι και δεν την βάζω μπρούμυτα μόνο λίγες φορές το έκανα κ ήμουν μαζί της όσο κοιμοταν

το πρώτο μ παιδί από το μαιευτηριο το φέρνανε μπρούμυτα κ εγώ στο σπίτι συνέχισα έτσι γιατί δε της άρεσε καθόλου σε άλλη στάση. 

Τωρα όμως βρε κορίτσια φοβάμαι το μπρούμυτα πολύ κ θέλω μα το αποφύγω στο δεύτερο παιδί αλλά βλέπω ότι βολεύεται κ ανακουφίζεται πολύ.

@sweety**παλιό τι θέμα αλλά τελικά τι ακολούθησες;και οποία μανούλα με διαβάσει ας μου πει παρόμοια εμπειρία 

ευχαριστω εκ των προτέρων!

Καλημέρα,9 στα 10 μωρά βολεύονται μπρούμυτα,είναι απαγορευτικό όμως φαντάζομαι σου το έχει πει  και ο παιδίατρος Γιατί είναι μωράκι και υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να γυρίσει το κεφαλάκι του για να πάρει αερα.αφηνε την να την παιρνει καλα ο υπνος μπρουμυτα και μετα γυριζε την ανασκελα για να εισαι σιγουρη.εγω προσωπικά δεν το έχω αφήσει το γιο μου ακόμη να κοιμηθεί μπρούμυτα είναι 5 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μπορεί να γυρνάει μόνο του δεν το αφήνουμε να κοιμάται μπρουμυτα,  είναι επικίνδυνο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...