Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Της φτάνει το γάλα μου?


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέα μανούλα κι έχω ένα μωράκι 15 ημερών. Κάνω αποκλειστικό θηλασμό από την τρίτη μέρα αλλά δεν ξέρω αν το μωράκι μου χορταίνει με το γάλα μου, ειδικά το βράδυ πιπιλάει τα δάχτυλα και μου δείχνει ότι πεινάει, τη βάζω στο στήθος συνέχεια αλλά δεν ξέρω αν της φτάνει το γάλα.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39 και 1

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.ΟΛΙΚΗ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΤΗΝ 3Η ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ 10,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΓΕΝΝΗΣΗΣ 22/01  3.740

23/01 3.735

24/01 3.620 ΠΙΘΑΝΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

25/01 3.685 ΕΞΟΔΟΥ

29/01 3.430 ΖΥΓΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

01/02 3.530 ΖΥΓΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

 

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΘΕΛΕΙ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΕ 3-3,5 ΩΡΕΣ

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 30ΜL ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ-ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. PHILIPS AVENT CLASSICO

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 6-8 MAZI ME OYΡA

Σήμερα προσπάθησα να αντλήσω ανάμεσα στα γεύματα για να της το δώσω συμπλήρωμα το βράδυ αλλά έβγαλα 2 φορές από 20μλ.

Το παιδάκι μου δείχνει ότι πεινάει, πως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου ωστε να χορταίνει και να μην ξαναδώσω ξένο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δ νομιζω οτι υπαρχει λογος

Μην δημιουργησεις υπερπαραγωγη χωρις λογο

Θηλαζεις οποτε κ οσο θελει.απο πανες ειστε μια χαρα

Εφοσον κανει τουλ 8-10θηλασμους κ την ακους οτι τρωει ολα οκ

Να πινεις αρκετα υγρα,υπαρχουν κ τροφες γαλακτογωγες προτιμησε τες

Αλλη ζυγιση δ κανατε;

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι μικρουλα κ στην τελευταια ζυγιση δ εχει ακομη φτασει το βαρος γεννησης(δ ειναι κτ ανησυχητικο αυτο),θα φροντιζα απλα να κανει 8-10θηλασμους κ να βρεχει 6πανες

Να πινεις νερα,να τρως σουπες κ να ξεκουραζεσαι οποτε κοιμαται

Οσο ειναι στο στηθος να ελεγχεις να τρωει αρκετα,να μην πιπιλαει μονο.εφοσον εχει θηλασει αποτελεσματικα,μετα αν θελετε ας εχει κ πιπιλισμα

http://efoikogeneia.gr/galactagogue-substances/

Οι γαλακτογωγες τροφες

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει! Την υπόλοιπη μέρα πως είναι? Ησυχάζει μετά τον θηλασμό? Παρατηρήσες αν ή ανησυχία την πιάνει συγκεκριμένη ώρα? Για πόση ώρα θηλάζει, αλλάζεις στήθος ανάμεσα ή πάτε ανά γεύμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικότερα είναι ήσυχη, τρώει στο 3ωρο και μετά κοιμάται σχεδόν όλη μέρα, κάθεται ξύπνια λίγο το πρωί αφού έχει χορτάσει ύπνο και νωρίς το βράδυ. Τρώει όση ώρα θέλει, συνήθως 20 με 30 λεπτά από το ένα στήθος και μετά τη βάζω και από το άλλο που τρώει κανα 10λεπτο, την ακούω να καταπίνει. Στον επόμενο θηλασμό το ίδιο αλλά ξεκινάω απο το άλλο στήθος. Σήμερα κοιμήθηκε καλά και έφαγε πολύ καλά όλο το βράδυ, χθές ήταν πολύ ανήσυχη, έχω την εντύπωση ότι πονάει μερικές φορές, μάλλον άρχισαν οι κολικοί...Χθές έβγαλα 40 μλ με το θήλαστρο και της το έδωσα τη νύχτα μετά το θηλασμό για να δω αν χορταίνει και ήπιε μόνο τα 10 κι αυτά με το ζόρι. Λέτε να είμαστε εντάξει με το θηλασμό/ Γιατί η παιδίατρος μου είχε πει εφόσον δεν χορταίνει να της δίνω ξένο μετά από κάθε γεύμα σαν συμπλήρωμα γιατί έχασε αρκετό βάρος στο νοσοκομείο με το ξένο γάλα. Πάντως αλλάξαμε 3 γάλατα και όλα τα κάνει μπλιάχ και μετά εμετό.. μόνο το μητρικό της αρέσει και το χωνεύει πολύ καλά γιαυτό και η ανησυχία μου εάν χορταίνει με το δικό μου. Θα δούμε και την Παρασκευή το βάρος της...

Link to comment
Share on other sites

ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ και το ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ!

 

Η ανησυχία μπορεί να προκύπτει από χίλιους δυο λόγους. Προσφέρεις το στήθος κάθε φορά που αισθάνεσαι ότι το χρειάζεται, ανεξάρτητα από το αν θεωρείς ότι πεινάει, ή πονάει ή δεν μπορεί να κοιμηθεί. 

 

Κακώς αμφιβάλλεις. ΜΗ δίνεις συμλήρωμα, δεν το χρειάζεται. Αλλά κυρίως, ΜΗ δίνεις συμπλήρωμα, δεν το θέλει!!

 

Με το καλό να δείτε και τις ζυγίσεις που θέλετε, για να ηρεμήσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!

Θέλω τόσο πολύ να τη βλέπω ευτυχισμένη!

Θα επανέλθω μεθαύριο με την επόμενη ζύγιση.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα περιγραφεις,δ φαινεται να το χρειαζεστε το συμπληρωμα

Η αρχισαν πονακια,η καποιες μερες απλα εχει υπερενταση εκεινη την ημερα

Συνεχισε ετσι!ευχομαι να σε δικαιωσει κ η ζυγαρια

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, eleni687 said:

Γενικότερα είναι ήσυχη, τρώει στο 3ωρο και μετά κοιμάται σχεδόν όλη μέρα, κάθεται ξύπνια λίγο το πρωί αφού έχει χορτάσει ύπνο και νωρίς το βράδυ. Τρώει όση ώρα θέλει, συνήθως 20 με 30 λεπτά από το ένα στήθος και μετά τη βάζω και από το άλλο που τρώει κανα 10λεπτο, την ακούω να καταπίνει. Στον επόμενο θηλασμό το ίδιο αλλά ξεκινάω απο το άλλο στήθος. Σήμερα κοιμήθηκε καλά και έφαγε πολύ καλά όλο το βράδυ, χθές ήταν πολύ ανήσυχη, έχω την εντύπωση ότι πονάει μερικές φορές, μάλλον άρχισαν οι κολικοί...Χθές έβγαλα 40 μλ με το θήλαστρο και της το έδωσα τη νύχτα μετά το θηλασμό για να δω αν χορταίνει και ήπιε μόνο τα 10 κι αυτά με το ζόρι. Λέτε να είμαστε εντάξει με το θηλασμό/ Γιατί η παιδίατρος μου είχε πει εφόσον δεν χορταίνει να της δίνω ξένο μετά από κάθε γεύμα σαν συμπλήρωμα γιατί έχασε αρκετό βάρος στο νοσοκομείο με το ξένο γάλα. Πάντως αλλάξαμε 3 γάλατα και όλα τα κάνει μπλιάχ και μετά εμετό.. μόνο το μητρικό της αρέσει και το χωνεύει πολύ καλά γιαυτό και η ανησυχία μου εάν χορταίνει με το δικό μου. Θα δούμε και την Παρασκευή το βάρος της...

 

Καλησπέρα σας, 15 ημερών μωράκι μου φαίνεται ότι το 3ωρο είναι λίγος μεγάλος ως χρόνος, με δεδομένο ότι δεν έχει ανακτήσει και το βάρος γέννησης. Εγώ θα σας πρότεινα πιο συχνούς θηλασμούς, ο ύπνος σε αυτή την ηλικία είναι συνηθισμένο, προσέξτε όμως πολλά μωρά τα ξυπνάνουν για να φάνε γιατί σε τόσο μωράκια δεν έχει, πως να το πω, ρυθμιστεί ακόμη το σάκχαρό τους και δεν κάνει να μένουν μεγάλα διαστήματα χωρίς σίτιση. Δείτε φυσικά και με τον παιδίατρό σας το βάρος.

Επίσης θα σας πρότεινα να μην αλλάζετε τόσο συχνά γάλατα, ένας φίλος μου παιδογαστρεντερολόγος μου είχε πει ότι βλέπει πολλούς γονείς που πηγαίνουν και του λένε ότι αλλάζουν πολύ συχνά γάλατα, είναι λάθος για το εντεράκι των βρεφών. Σε παιδιά με ΓΟΠ ή αλλεργίες το μητρικό είναι σωτήριο, είναι το πιο εύπεπτο και πιο "ελαφρύ" ως οξύτητα σε σχέση με την φόρμουλα! Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας οι καμπύλες του ΠΟΥ για κορίτσι, με εβδομαδιαία ζύγιση, για βρέφη που ως επι το πλείστον θηλάζουν, είναι αυτές 

http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf?ua=1

Μπορείτε να το εκτυπώσετε, να συμπληρώσετε τις ζυγίσεις σας και να προωθήσετε στον/στην παιδίατρό σας αυτό το γράφημα.

Όλες οι υπόλοιπες καμπύλες δεν περιέχουν την εβδομαδιαία ζύγιση, η οποία δείχνει και την πρόοδο του θηλασμού/εξέλιξη της πρόσληψης βάρους.

Απαραίτητη προυπόθεση είναι η ζύγιση του μωρού εβδομαδιαίως, την ίδια ώρα, χωρίς πάνα .  

 

Για αγόρι η καμπύλη 0-6 μηνών με εβδομαδιαία ζύγιση, είναι αυτή 

http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_boys_p_0_6.pdf?ua=1

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη ζυγίσεις σου στην καμπύλη αυτή... ...Προχθές έκανες καμιά ζύγιση; Έχεις κάτι στο σπίτι σου για να ζυγίσεις;

 Για να μπορείς να παρακολουθείς βοηθάει να έχεις εσύ την ζυγαριά και να ζυγίζεις μια φορά την εβδομάδα. 

ήδη είναι ανοδική καθώς σε τρεις μέρες πήρε 100γρ. Με βάση τη ζύγιση του παιδιάτρου που ανέφερες.Πραγματικά οι τρεις ώρες ύπνου είναι πολύ για τόσο μικρό μωρό. Εγώ θα το ξύπναγα στη θέση σου στις/ανα 2 h για να θηλάσει

On 2/6/2018 at 10:21 ΜΜ, vicky86 είπε:

Επειδη ειναι μικρουλα κ στην τελευταια ζυγιση δ εχει ακομη φτασει το βαρος γεννησης(δ ειναι κτ ανησυχητικο αυτο),θα φροντιζα απλα να κανει 8-10θηλασμους κ να βρεχει 6πανες

Να πινεις νερα,να τρως σουπες κ να ξεκουραζεσαι οποτε κοιμαται

Οσο ειναι στο στηθος να ελεγχεις να τρωει αρκετα,να μην πιπιλαει μονο.εφοσον εχει θηλασει αποτελεσματικα,μετα αν θελετε ας εχει κ πιπιλισμα

http://efoikogeneia.gr/galactagogue-substances/

Οι γαλακτογωγες τροφες

Μαυροματικα χωρίς μαϊντανό είχε δικαίως συστήσει παιδιατρος μου!σουπερ αποτελεσματικά !

ο μαιντανος μειώνει το γάλα!

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Το 2ωρο το τόλμησα πολλές φορές αλλά δεν τρώει, πιπιλάει μια δυο φορές και κοιμάται στο στήθος και δεν ξυπνάει με τίποτα, άσε που τις περισσότερες φορές εκνευρίζεται που την ξυπνάω και κλαίει σπαρακτικά και φυσικά δεν τρώει γιαυτό την αφήνω να ζητήσει μόνη της φαγητό, συνήθως στο 3ωρο εκτός κι αν είναι ξύπνια μπορεί και στη μία ώρα να φάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Αισίως φτάσαμε 3,5 μηνών 6100 τα κιλά της, τρώει μια χαρά και έχει γίνει πλέον ένα παιδάκι...

Για όσες τυχαίνει να έχουν τις ίδιες ανησυχίες που είχα κι εγώ στην αρχή, έχω να πω ότι σιγά σιγά όλα στρώνουν και τα μωράκια αλλάζουν τόσο πολύ μέρα με τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...