Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

από Αποτυχία θηλασμού - τι δεν πήγε καλά; (γενική συζήτηση)


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

δικιο εχεις.γενικα σε οσα γραφεις.τον παπαβεντζη τον εχω διαβασει για το θηλασμο,οχι για τη διατροφη.θεωρω οτι λεει σωστα πραγματα αλλα απο ενα σημειο κ περα χανεται η μπαλα κ δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο ειναι το σωστο.για το θηλασμο τουλαχιστον νομιζω οτι το βιβλιο του δεν θα εκανε καλο σε μια πολυ "ευθραστη" μαμα.

οσο για τα μαμαδογκρουπ... ειμαι πυρ κ μανια.για γελια κ για κλαματα αυτα που γραφονται.με εξαιρεσεις βεβαιως.πολυ καλα τους τα εγραψε μια παιδιατρος.

 

Για θηλασμό δεν ξέρω τι γράφει γιατί δεν έχω πάρει αυτό το βιβλίο, έχω όμως της διατροφής και στο συστήνω με τα χίλια διότι γράφει για υγιεινές επιλογές μα περισσότερο από όλα μια φιλοσοφία διατροφής και ένταξη το μωρού σε αυτή πάρα πολύ ωραία. Επίσης στη προσωπική του σελίδα γράφει διάφορα για τις στερεές και έχει ενδεικτικό πλάνο εισαγωγής το οποίο προσωπικά αυτό επέλεξα να ακολουθήσω για το δικό μου παιδί.

 

Σχετικά με τις ομάδες στο fb, κακώς επηρεάζεσαι τόσο και αναλώνεις φαιά ουσία με αγνώστους ανθρώπους στο ίντερνετ. Εγώ είμαι στις περισσότερες ομάδες, συμφωνώ σε πολλά, διαφωνώ σε άλλα τόσα, όμως παίρνω από την καθεμιά αυτά που χρειάζομαι, τα φιλτράρω και τα ενσωματώνω στη δική μου πραγματικότητα, χωρίς τσαντίλες, χωρίς υπερβολές και χωρίς εμμονές. Πχ στην ομάδα της διατροφής έχει κάποιες καταπληκτικές συνταγές και πάρα πολύ ωφέλιμες πληροφορίες σχετικά με υγιεινές τροφές. Αυτό κρατάω κι όχι τον αφορισμό του τραχανά. Στο έχω ξαναπεί νομίζω, αν σε επηρεάζουν, διαγράψου, δεν έχει νόημα. Υπάρχουν δεκάδες άλλες πηγές πληροφοριών για το μωράκι σου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , Spirtoulito είπε:

Πάντως εάν ήταν και τόσο απλή & φυσική η διαδικασία σίγουρα δεν θα υπήρχε η ανάγκη για ειδικά εγχειρίδια, συμβούλους θηλασμού, συμπληρώματα, θήλαστρα και συμπαρομαρτούντα

 

Αυτα δυστυχως τα χρειαζομαστε στην εποχη μας, διοτι τις προηγουμενες δεκαετιες με τις αλλαγες που εγιναν στον τροπο διατροφης των βρεφων, χαθηκαν πολυτιμες πληροφοριες για τον θηλασμο. Αν δεν ειχε γινει αυτη η στροφη 180 μοιρων, τοτε θα παιρναμε τις γνωσεις απο τις μαμαδες, γιαγιαδες, θειες κοκ που θηλασανε.

 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Οι μεγαλύτεροι φταίχτες είναι η άγνοια, η έλλειψη κουράγιου, οι λάθος οδηγίες, το μη υποστηρικτικό περιβάλλον. Μιλάω γενικά και για κανέναν προσωπικά.

Θα προσθεσω μια αλλη αιτια που την θεωρω απο τις πιο σημαντικες: την ελλειψη αυτοπεποιθησης και πιστης στο σωμα μας να θρεψει εξ ολοκληρου το μωρο.

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Spirtoulito είπε:

 

Πάντως εάν ήταν και τόσο απλή & φυσική η διαδικασία σίγουρα δεν θα υπήρχε η ανάγκη για ειδικά εγχειρίδια, συμβούλους θηλασμού, συμπληρώματα, θήλαστρα και συμπαρομαρτούντα. Επίσης, συγκρίνουμε την σημερινή εποχή που ευτυχώς όσα παιδιά γεννιούνται επιβιώνουν και αναπτύσσονται κανονικά με μια εποχή που φύση έκανε την λεγόμενη φυσική επιλογή... ας μην επεκταθούμε στο τι σημαίνει αυτό... Η ευχή "να σου ζήσει" προέκυψε επειδή όντως ήταν θέμα να επιβιώσει το μωρό.

Καταλαβαίνω την άγνοια, τις λάθος οδηγίες, ακόμη και το μη υποστηρικτικό περιβάλλον, αλλά έλλειψη κουράγιου?!!! Από πού προκύπτει αυτό? Ίσα - ίσα που απ' όσο φαίνεται ψυχολογικό κουράγιο απαιτείται για να δώσεις στο παιδί σου συμπλήρωμα όταν αυτό απαιτείται όταν υπάρχει όλη αυτή η ρητορική περί του πόσο ανώτερο είναι το μητρικό γάλα και αναγκάζεσαι να παλεύεις, πέραν όλων των άλλων, και με τις ενοχές και τις αμφιβολίες...

Νομίζω ότι αυτού του είδους οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις δεν βοηθούν και θα πρέπει να τις αποφεύγουμε.

 

Η ανάγκη για εγχειρίδια και συμβούλους θηλασμού κλπ υπάρχει γιατί στον αντίποδα κι από τότε που βγήκε η σκόνη, κυκλοφορεί πολύ μεγάλη παραπληροφόρηση.

 

Είπα ότι μιλάω γενικά και δεν χρειάζεται να το πάρει κανείς προσωπικά. Μου φαίνεται περίεργο να σε παραξενεύει η έλλειψη κουράγιου. Μια μαμά που θηλάζει και ειδικά στην αρχή έχει περισσότερη κούραση. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, το μωρό μπορεί να είναι και 20 ώρες στο στήθος. Είναι εύκολο αυτό? Δεν χρειάζεται έξτρα κουράγιο? Αν βάλεις ότι παράλληλα το περιβάλλον αντί να σε ενθαρρύνει, δεν σε υποστηρίζει ή/και ακόμα σε κατηγορεί πως αφήνεις το παιδί να πεινάει, όλο αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να σε κουράσει περισσότερο? Επιπλέον, με το ξένο υπάρχει ένα κάποιο πρόγραμμα και μπορεί να το δώσει και κάποιος άλλος πέρα από τη μαμά. Εν συντομία λοιπόν, από αυτό προκύπτει.

 

Το μητρικό γάλα από την άλλη, δεν είναι θέμα ρητορικής, είναι όντως ανώτερο από όλα τα άλλα γάλατα που μπορούν να δοθούν σε ένα μωρό. Το μητρικό γάλα σαν τροφή είναι το ανώτερο από τα άλλα γάλατα, όχι η μαμά που θηλάζει σε σχέση με τη μαμά που δεν θηλάζει. Το μητρικό γάλα δεν κάνει καμιά μαμά καλύτερη από την άλλη, όμως είναι το καλύτερο γάλα που μπορεί να πιει. Δεν είναι ρητορική, είναι αλήθεια επιστημονικώς αποδεδειγμένη. 

 

Κι ο καθένας ορίζει την πίεση διαφορετικά. Εσύ (και κάθε εσύ, μην το πάρεις προσωπικά) μπορεί να βλέπεις γυναίκες να πιέζονται να θηλάσουν, εγώ βλέπω γυναίκες να πιέζονται να αποθηλάσουν, ειδικά αφού περάσει το πρώτο 6μηνο γιατί τι θα γίνει θα το θηλάζεις μέχρι να πάει φαντάρος?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Spirtoulito είπε:

 

Πάντως εάν ήταν και τόσο απλή & φυσική η διαδικασία σίγουρα δεν θα υπήρχε η ανάγκη για ειδικά εγχειρίδια, συμβούλους θηλασμού, συμπληρώματα, θήλαστρα και συμπαρομαρτούντα. Επίσης, συγκρίνουμε την σημερινή εποχή που ευτυχώς όσα παιδιά γεννιούνται επιβιώνουν και αναπτύσσονται κανονικά με μια εποχή που φύση έκανε την λεγόμενη φυσική επιλογή... ας μην επεκταθούμε στο τι σημαίνει αυτό... Η ευχή "να σου ζήσει" προέκυψε επειδή όντως ήταν θέμα να επιβιώσει το μωρό.

Καταλαβαίνω την άγνοια, τις λάθος οδηγίες, ακόμη και το μη υποστηρικτικό περιβάλλον, αλλά έλλειψη κουράγιου?!!! Από πού προκύπτει αυτό? Ίσα - ίσα που απ' όσο φαίνεται ψυχολογικό κουράγιο απαιτείται για να δώσεις στο παιδί σου συμπλήρωμα όταν αυτό απαιτείται όταν υπάρχει όλη αυτή η ρητορική περί του πόσο ανώτερο είναι το μητρικό γάλα και αναγκάζεσαι να παλεύεις, πέραν όλων των άλλων, και με τις ενοχές και τις αμφιβολίες...

Νομίζω ότι αυτού του είδους οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις δεν βοηθούν και θα πρέπει να τις αποφεύγουμε.

Σε σεμιναριο που ειχα παρευρεθει παντως μας ειχαν πει οτι ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας θεωρει οτι ειναι πολυ ευεργετικο εως τους εξι μηνες το βρεφος να τρεφεται με μητρικο γαλα αποκλειστικα κ απο κει κ περα συστινει το θηλασμο ως τα δυο  χρονια κυριως γιατι εμπερικλυει ολες τις χωρες μεταξυ αυτων κ αναπτυσομενες οπου τα παιδια πολυ δυσκολα εχουν προσβαση κ στις αλλες κατηγοριες τροφων.κ εγω συμφωνω απολυτα παρολο που θα προσπαθησω να θηλασω εως το χρονο κ ισως κ λιγο παραπανω.θελω να πω με αυτο οτι οκ.οσο μπορει κανεις κερδος ειναι αλλα μην τρελαθουμε κιολας.μια χαρα μεγαλωνουν κ τα παιδακια που αποθηλαζουν νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Θα προσθεσω μια αλλη αιτια που την θεωρω απο τις πιο σημαντικες: την ελλειψη αυτοπεποιθησης και πιστης στο σωμα μας να θρεψει εξ ολοκληρου το μωρο.

Σε αυτό θα συμφωνήσω απολύτως. Εγώ τουλάχιστον το αντιμετώπισα. 

 

πρίν από 41 λεπτά , marakiz είπε:

Είπα ότι μιλάω γενικά και δεν χρειάζεται να το πάρει κανείς προσωπικά. Μου φαίνεται περίεργο να σε παραξενεύει η έλλειψη κουράγιου. Μια μαμά που θηλάζει και ειδικά στην αρχή έχει περισσότερη κούραση. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, το μωρό μπορεί να είναι και 20 ώρες στο στήθος. Είναι εύκολο αυτό? Δεν χρειάζεται έξτρα κουράγιο? Αν βάλεις ότι παράλληλα το περιβάλλον αντί να σε ενθαρρύνει, δεν σε υποστηρίζει ή/και ακόμα σε κατηγορεί πως αφήνεις το παιδί να πεινάει, όλο αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να σε κουράσει περισσότερο? Επιπλέον, με το ξένο υπάρχει ένα κάποιο πρόγραμμα και μπορεί να το δώσει και κάποιος άλλος πέρα από τη μαμά. Εν συντομία λοιπόν, από αυτό προκύπτει.

 

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, νομίζω ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Δεν νομίζω ότι είπε καμία κοπέλα εδώ ότι δίνω μπουκάλι για να ξεκουράζομαι και να έχω πρόγραμμα. Αντίθετα αυτό που ειπώθηκε και σχολιάζεται εν προκειμένω είναι η μαμά η οποία έχει το νεογέννητο στο στήθος όλη την ημέρα (εγώ τουλάχιστον το έκανα αυτό) και αυτό δεν χορταίνει/δεν παίρνει βάρος/ανεβάζει ίκτερο. Γι αυτό το πράγμα μιλάμε. Επίσης κάποια στιγμή επιστρέφουμε και στη δουλειά και πράγματι χρειάζεται να δώσει το γάλα κάποιος άλλος. Σε κάνει αυτό λιγότερο καλή μητέρα, ή μητέρα με λιγότερο κουράγιο?

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σε σεμιναριο που ειχα παρευρεθει παντως μας ειχαν πει οτι ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας θεωρει οτι ειναι πολυ ευεργετικο εως τους εξι μηνες το βρεφος να τρεφεται με μητρικο γαλα αποκλειστικα κ απο κει κ περα συστινει το θηλασμο ως τα δυο  χρονια κυριως γιατι εμπερικλυει ολες τις χωρες μεταξυ αυτων κ αναπτυσομενες οπου τα παιδια πολυ δυσκολα εχουν προσβαση κ στις αλλες κατηγοριες τροφων.κ εγω συμφωνω απολυτα παρολο που θα προσπαθησω να θηλασω εως το χρονο κ ισως κ λιγο παραπανω.θελω να πω με αυτο οτι οκ.οσο μπορει κανεις κερδος ειναι αλλα μην τρελαθουμε κιολας.μια χαρα μεγαλωνουν κ τα παιδακια που αποθηλαζουν νωριτερα.

Πολύ σωστά. Ένας από τους λόγους που ο ΠΟΥ συστήνει τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό είναι γιατί στις αναπτυσσόμενες χώρες είναι θέμα το να βρεθεί καθαρό/αποστειρωμένο νερό. 

Για μένα ο θηλασμός είναι κυρίως θέμα συναισθηματικού δεσίματος με το παιδί. Από την άποψη αυτή είναι πράγματι κάτι μοναδικό και αναντικατάστατο. Δεν θα πρέπει πάντως να γίνεται αυτοσκοπός γιατί εκεί οδηγούμαστε σε άλλες καταστάσεις. Ούτε θα πρέπει να αντιμετωπίζονται οι μητέρες που δίνουν φόρμουλα (ακόμη  κι από επιλογή) ως κατώτερες μαμάδες.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Spirtoulito είπε:

 

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, νομίζω ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Δεν νομίζω ότι είπε καμία κοπέλα εδώ ότι δίνω μπουκάλι για να ξεκουράζομαι και να έχω πρόγραμμα. Αντίθετα αυτό που ειπώθηκε και σχολιάζεται εν προκειμένω είναι η μαμά η οποία έχει το νεογέννητο στο στήθος όλη την ημέρα (εγώ τουλάχιστον το έκανα αυτό) και αυτό δεν χορταίνει/δεν παίρνει βάρος/ανεβάζει ίκτερο. Γι αυτό το πράγμα μιλάμε.

 

Βρε κορίτσι, με ρώτησες από που προκύπτει η έλλειψη κουράγιου ως αιτία για το μη θηλασμό κι αυτό απάντησα. Η έλλειψη κουράγιου είναι ένα από αυτά που ευθύνονται για όταν μια μητέρα δεν θηλάζει τελικά.  Μίλησα ΓΕΝΙΚΑ για την έλλειψη κουράγιου ως αιτία, είναι η τρίτη φορά που διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι πουθενά προσωπικά. 

 

πρίν από 25 λεπτά , Spirtoulito είπε:

Επίσης κάποια στιγμή επιστρέφουμε και στη δουλειά και πράγματι χρειάζεται να δώσει το γάλα κάποιος άλλος. Σε κάνει αυτό λιγότερο καλή μητέρα, ή μητέρα με λιγότερο κουράγιο?

 

 

Εεεεχμ.. Είμαι από τις μαμάδες που γύρισαν στη δουλειά στους 4 μήνες και το μωρό μου το τάιζε η νταντά του με μπιμπερό από δικό μου γάλα αντλημένο. Λες δεν έχεις διάθεση αντιπαράθεσης αλλά βγάζεις συμπεράσματα  που καμία σχέση δεν έχουν με όσα έχω γράψει.  Αναρωτιέσαι για καλύτερες μητέρες κάτι που εγώ δεν έθιξα ποτέ, ίσα ίσα.  

 

1 hour ago, marakiz είπε:

Το μητρικό γάλα σαν τροφή είναι το ανώτερο από τα άλλα γάλατα, όχι η μαμά που θηλάζει σε σχέση με τη μαμά που δεν θηλάζει. Το μητρικό γάλα δεν κάνει καμιά μαμά καλύτερη από την άλλη, όμως είναι το καλύτερο γάλα που μπορεί να πιει. Δεν είναι ρητορική, είναι αλήθεια επιστημονικώς αποδεδειγμένη. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , gorilaz είπε:

 

 

πρίν από 5 λεπτά , marakiz είπε:

Βρε κορίτσι, με ρώτησες από που προκύπτει η έλλειψη κουράγιου ως αιτία για το μη θηλασμό κι αυτό απάντησα. Η έλλειψη κουράγιου είναι ένα από αυτά που ευθύνονται για όταν μια μητέρα δεν θηλάζει τελικά.  Μίλησα ΓΕΝΙΚΑ για την έλλειψη κουράγιου ως αιτία, είναι η τρίτη φορά που διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι πουθενά προσωπικά. 

κι εγώ αν θυμάμαι καλά αυτό είπα ότι πρέπει να αποφεύγονται οι ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ.

 

Σε κάθε περίπτωση πραγματικά δεν έχει νόημα η όποια αντιπαράθεση. Μπράβο σου που τα κατάφερες παρόλο που επέστρεψες τόσο σύντομα στην δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Spirtoulito είπε:

 

κι εγώ αν θυμάμαι καλά αυτό είπα ότι πρέπει να αποφεύγονται οι ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ.

 

Σε κάθε περίπτωση πραγματικά δεν έχει νόημα η όποια αντιπαράθεση. Μπράβο σου που τα κατάφερες παρόλο που επέστρεψες τόσο σύντομα στην δουλειά.

Εδω να συμπληρωσω οτι χειροτερες και απο τις γενικευσεις ειναι οι υποδειξεις- για την ψυχολογια της λεχωνας. Νομιζω πως την κανουν να νιωθει την απεραντη μοναξια- οτι δηλαδη κανεις δεν την καταλαβαινει. Μου εχει τυχει να "τσατιστω" ακουγοντας φιλη να θελει να σταματησει το θηλασμο ενω σε αυτα που μου ελεγε εγω δεν εβρισκα πραγματικο λογο διακοπης-παραιτησης. Το χειριστικα με τον χειροτερο λοιπον τροπο δηλαδη υποδεικνυοντας της τροπους και λυσεις για να συνεχισει, αντι απλα να της προσφερω την απαντηση του πως να αποθηλασει. Γιατι αυτο με ρωταγε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, gorilaz είπε:

Καλημερα κοριτσι. Θα συμφωνησω απολυτα με την  marakiz σε αυτο που λεει οτι καλυτερα να σταματησεις να διαβαζεις. Μαλλον καταναλωνεσαι πολυ. Δεν εχω ιδεα για ποια βιβλια μιλατε ουτε και αλλα "ονοματα"  που τελευταια εχω διαβασει εδω μεσα. Και οτι ο ΠΟΥ βγαζει εθνικες οδηγιες προσφατα το πληροφορηθηκα. Το πιο πιθανο ειναι με τον δικο μου χαρακτηρα αν διαβαζα αυτα που διαβαζω τωρα θα ειχα πανικοβληθει η' θα ειχα νευριασει. Αντιθετως, ξεκινησα με αγνοια αλλα με πολυ καλη ψυχολογια. Τον θηλασμο τον ηξερα ως το πιο φυσικο πραγμα που δυστυχως καποιες φορες μπορει να μην παει καλα (ηξερα οτι ο πατερας μου μεγαλωσε θηλαζοντας την νουνα του) Με το θηλασμο με βοηθησε η μανα μου, με την διατροφη ο πατερας μου. Ο θηλασμος ξεκινησε στραβα γιατι θηλασαμε μετα απο μια βδομαδα, και φυσικα ξεκινησα με θηλαστρο. Οκ, αυτο δεν το ειχε ξαναδει η μανα μου αλλα ηταν πληροφορια που μου την δωσανε στην κλινικη, οτι δηλαδη νοικιασε ενα θηλαστρο κλπ. Οταν δηλαδη χρειαστηκα την ενημερωση-βοηθεια την πηρα. Την μανα μου ομως την ειχα βοηθεια (φανταζομαι σαν συμβουλο θηλασμου κατι) μετα να μου δειξει πως να αδειαζω το στηθος και φυσικα οταν την ρωτουσα "κλαιει, τι να κανω? Δεν χορταινει, νευριαζει, τεντωνεται, εχει λοξυγγα κλπ" η απαντηση της ηταν παντα η ιδια: βυζι. Απλα, ξεκαθαρα, καθετα. Ολη μερα στο βυζι. Μου ειχε διαλυσει τα νευρα να το ακουω,  μαλωναμε και λιγο και εκτονωνομουν!! Αλλα οταν στο 2μηνο επεστρεψα στη δουλεια (8ωρες με τη μια)  παλι η μανα μου με βοηθησε να βαλω προγραμμα στο θηλασμο!! Για να κοιμαμαι το βραδυ. Και ετσι επιβιωσα και εγω και ο θηλασμος. Και αυτο σιγουρα ειναι αντιθετο με τις εθνικες η' μη οδηγιες για το θηλασμο αλλα εμεις ετσι θηλασαμε! Στις στερρεες τωρα, ο παιδιατρος απο 4μηνων μας ειπε να ξεκινησουμε στερρεες, αλλα εμεις δεν ημασταν ετοιμοι.. Οχι γιατι ειχε το αντανακλαστικο της γλωσσας η' γιατι φοβαμαι το αρσενικο η' γιατι θηλαζαμε και δεν χρειαζοταν αλλα γιατι οι "οικογενειακες" οδηγιες ηταν οτι θα θηλαζουμε αποκλειστικα μεχρι να γινει 10κιλα. Αυτο λοιπον σε εμας εγινε στους 5,5μηνες! Ουτε στους 4 ουτε στους 6 ουτε στους 12. Και πολυ συντομα ετρωγε κανονικο γευμα στερρεων και οχι απλα συμπληρωματικα. Φανταζομαι βεβαια οτι αν 10κιλα γινοταν στους 11 μηνες πχ, τοτε ναι, σιγουρα θα ειχα ξεκινησει  "αναγνωριστικα και συμπληρωματικα" με στερρεες. Θελω να πω οτι οι οδηγιες ειναι ενδεικτικες, και προκυπτουν μετα απο μελετη και ερευνες δειγματος. Και ουτε παιδιατρο θα αλλαζα ποτε γιατι δεν θα μου εκανε εμενα μια οδηγια του.  Θα τον αλλαζα σιγουρα για μια λαθος διαγνωση η' για επικινδυνο χειρισμο/αγωγη. Τιποτα δεν ειναι ασπρο η' μαυρο και μην εγκλωβιζεσαι χωρις λογο. Το πιο πιθανο ειναι αυτο που σου βγαινει απο μεσα σου να κανεις να ειναι και το πιο ενδεδειγμενο για εσας. Δυστηχως με τοση πληροφορια δεν αφηνουμε πια χωρο στο ενστικτο της μανας που λεν να ενεργοποιηθει. 

μπραβο στη μαμα σου.που δτο καλο ειχε τετοιες γνωσεις?κ πως τα καταφερες με τη δουλεια κ το θηλασμο γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να μη λέμε γενικά πράγματα που αφορούν το θηλασμό όταν ένα θέμα αφορά το θηλασμό. Για μένα δηλαδή δεν είναι γενικεύσεις, είναι συζήτηση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

μπραβο στη μαμα σου.που δτο καλο ειχε τετοιες γνωσεις?κ πως τα καταφερες με τη δουλεια κ το θηλασμο γενικα?

Τις ειχε γιατι θηλασε 2 παιδια. Και με μπολικο μπουλιγκ κιολας γιατι εκεινα τα χρονια θεωρουνταν παρα φυση να θηλαζει το τριχρονο. Αλλα βασικα ξερεις τι με βοηθησε? Οτι σαν μανα σκεφτοταν πρωτα και πανω απ ολα εμενα. Οταν με ειδε να οδευω προς καταρρευση βοηθησε να μπει προγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , gorilaz είπε:

Τις ειχε γιατι θηλασε 2 παιδια. Και με μπολικο μπουλιγκ κιολας γιατι εκεινα τα χρονια θεωρουνταν παρα φυση να θηλαζει το τριχρονο. Αλλα βασικα ξερεις τι με βοηθησε? Οτι σαν μανα σκεφτοταν πρωτα και πανω απ ολα εμενα. Οταν με ειδε να οδευω προς καταρρευση βοηθησε να μπει προγραμμα. 

Εγω επιμενω οτι η στηριξη απο το περιβαλλον παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην "ευθραυστη" λεχωνα. Αν για παραδειγμα η μαμα σου ελεγε οταν εκλαιγε το παιδι "το παιδι σου πειναει και δεν χορταινει με το γαλα σου κι εσυ το βασανιζεις" και την ειχε ολη μερα μεσα στο σπιτι πιθανο  τα πραγματα να ειχαν εξελιχθει αλλιως με το θηλασμο.

Οσο για το θηλασμο τα παλια χρονια, νομιζω δεν μπορουμε να συγκρινουμε γιατι εκτος απο την τεραστια παιδικη θνησιμοτητα (η γιαγια μου ειχε χασει 3 παιδια, 2 στον τοκετο και 1 σε ηλικια 3 ετων απο πνευμονια) μην ξεχνατε πως στα ανωτερα κοινωνικα στρωματα οι γυναικες δεν θηλαζαν και εδιναν τα παιδια σε τροφο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Καλημερα κοριτσι. Θα συμφωνησω απολυτα με την  marakiz σε αυτο που λεει οτι καλυτερα να σταματησεις να διαβαζεις. Μαλλον καταναλωνεσαι πολυ. Δεν εχω ιδεα για ποια βιβλια μιλατε ουτε και αλλα "ονοματα"  που τελευταια εχω διαβασει εδω μεσα. Και οτι ο ΠΟΥ βγαζει εθνικες οδηγιες προσφατα το πληροφορηθηκα. Το πιο πιθανο ειναι με τον δικο μου χαρακτηρα αν διαβαζα αυτα που διαβαζω τωρα θα ειχα πανικοβληθει η' θα ειχα νευριασει. Αντιθετως, ξεκινησα με αγνοια αλλα με πολυ καλη ψυχολογια. Τον θηλασμο τον ηξερα ως το πιο φυσικο πραγμα που δυστυχως καποιες φορες μπορει να μην παει καλα (ηξερα οτι ο πατερας μου μεγαλωσε θηλαζοντας την νουνα του) Με το θηλασμο με βοηθησε η μανα μου, με την διατροφη ο πατερας μου. Ο θηλασμος ξεκινησε στραβα γιατι θηλασαμε μετα απο μια βδομαδα, και φυσικα ξεκινησα με θηλαστρο. Οκ, αυτο δεν το ειχε ξαναδει η μανα μου αλλα ηταν πληροφορια που μου την δωσανε στην κλινικη, οτι δηλαδη νοικιασε ενα θηλαστρο κλπ. Οταν δηλαδη χρειαστηκα την ενημερωση-βοηθεια την πηρα. Την μανα μου ομως την ειχα βοηθεια (φανταζομαι σαν συμβουλο θηλασμου κατι) μετα να μου δειξει πως να αδειαζω το στηθος και φυσικα οταν την ρωτουσα "κλαιει, τι να κανω? Δεν χορταινει, νευριαζει, τεντωνεται, εχει λοξυγγα κλπ" η απαντηση της ηταν παντα η ιδια: βυζι. Απλα, ξεκαθαρα, καθετα. Ολη μερα στο βυζι. Μου ειχε διαλυσει τα νευρα να το ακουω,  μαλωναμε και λιγο και εκτονωνομουν!! Αλλα οταν στο 2μηνο επεστρεψα στη δουλεια (8ωρες με τη μια)  παλι η μανα μου με βοηθησε να βαλω προγραμμα στο θηλασμο!! Για να κοιμαμαι το βραδυ. Και ετσι επιβιωσα και εγω και ο θηλασμος. Και αυτο σιγουρα ειναι αντιθετο με τις εθνικες η' μη οδηγιες για το θηλασμο αλλα εμεις ετσι θηλασαμε! Στις στερρεες τωρα, ο παιδιατρος απο 4μηνων μας ειπε να ξεκινησουμε στερρεες, αλλα εμεις δεν ημασταν ετοιμοι.. Οχι γιατι ειχε το αντανακλαστικο της γλωσσας η' γιατι φοβαμαι το αρσενικο η' γιατι θηλαζαμε και δεν χρειαζοταν αλλα γιατι οι "οικογενειακες" οδηγιες ηταν οτι θα θηλαζουμε αποκλειστικα μεχρι να γινει 10κιλα. Αυτο λοιπον σε εμας εγινε στους 5,5μηνες! Ουτε στους 4 ουτε στους 6 ουτε στους 12. Και πολυ συντομα ετρωγε κανονικο γευμα στερρεων και οχι απλα συμπληρωματικα. Φανταζομαι βεβαια οτι αν 10κιλα γινοταν στους 11 μηνες πχ, τοτε ναι, σιγουρα θα ειχα ξεκινησει  "αναγνωριστικα και συμπληρωματικα" με στερρεες. Θελω να πω οτι οι οδηγιες ειναι ενδεικτικες, και προκυπτουν μετα απο μελετη και ερευνες δειγματος. Και ουτε παιδιατρο θα αλλαζα ποτε γιατι δεν θα μου εκανε εμενα μια οδηγια του.  Θα τον αλλαζα σιγουρα για μια λαθος διαγνωση η' για επικινδυνο χειρισμο/αγωγη. Τιποτα δεν ειναι ασπρο η' μαυρο και μην εγκλωβιζεσαι χωρις λογο. Το πιο πιθανο ειναι αυτο που σου βγαινει απο μεσα σου να κανεις να ειναι και το πιο ενδεδειγμενο για εσας. Δυστηχως με τοση πληροφορια δεν αφηνουμε πια χωρο στο ενστικτο της μανας που λεν να ενεργοποιηθει. 

Ο θηλασμός μέχρι 10 κιλά πως προέκυψε; Γιατί εμένα είναι 14 μηνών κ τα 10 κιλά τώρα τα έφτασε, θα έπρεπε να μην έχει φάει τπτ! :rolleyes:

Γενικά, η κάθε οικογένεια καλά κάνει κ ακολουθεί τους κανόνες που βαζει η ίδια κ τη βολεύουν αλλά καλώς ή κακώς υπάρχει μια πεπατημένη κ κάποιες συγκεκριμένες οδηγίες από επιστήμονες που βασίζονται σε μελέτες κ όχι σε εμπειρική γνωση οπότε ναι μεν η κάθε μία εδώ παραθέτει την εμπειρία της αλλά οι συμβουλές πρέπει να δίνονται με βάση το γενικό κανόνα κ τις σαφέστατες επιστημονικες παιδιατρικές οδηγίες του ΠΟΥ κ όχι του τι έκανε κάθε γιαγιά κ δούλεψε. Αυτά όχι για σένα @gorilazαλλά γενικά μιλώντας, γιατί ο αφορισμός κ η απολυτοτητα δε βοήθησαν ποτέ κανεναν.

 

Ο θηλασμός είναι ο,τι πιο δύσκολο έχω κάνει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφουμε τόσα άτομα,  είναι λογικό κι επόμενο ο καθένας να αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα όπως και να βοηθιέται στο τέλος διαφορετικά. Εγώ βλέπω ένα σωρό άτομα να θέλουν να βοηθήσουν συμμετέχοντας ο καθένας με τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του, κάποιος άλλος βλέπει ότι γράφουν άτομα ενώ δεν τον καταλαβαίνουν, δεν τον συμπονούν. Για κάποια γυναίκα είναι πιο σημαντικό να ακούσει το δεν πειράζει για κάποια άλλη το μπορείς να το κάνεις, προσπάθησε. Είναι σχετικά όλα και δεν ξέρουμε ότι το κίνητρο είναι πάντα καλό, αλλιώς ούτε θα αμφισβητούσαμε ούτε θα στεναχωριόμασταν. Τα θέματα ξεκινάνε από μια μαμά,  διαβάζονται όμως από χιλιάδες και πρέπει να γράφονται αλήθειες ώστε η θεματοθέτρια,  η κάθε θεματοθέτρια κι η κάθε μαμά που διαβάζει να φιλτράρει τις πληροφορίες και να πορεύεται. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αν ανατρεξεις σε προηγουμενες δημοσιευσεις σε αυτο το τοπικ, ολες σχεδον οι κοπελες εχουν προτεινει να χρησιμοποιω θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη και για να δινω αντλημενο ως συμπμηρωμα αν ειναι εφικτο. Επισης προτειναν την παραλληλη αντληση (απο εδω πηρα την ιδεα) για να εχω μεγαλυτερες ποσοτητες και να γλιτωνω χρονο. Αρα  οι περισσοτερες κοπελες που απαντουν εδω δεν ξερουν τι τους γινεται προφανως.... η αληθεια ειναι πως αυτος ειναι ο κινδυνος οταν ζητας συμβουλες απο αγνωστες στο ιντερνετ!

 

Το θήλαστρο σύμφωνα με όλες τις συμβούλους θηλασμού που έχω μιλήσει και την παιδίατρό μου, αλλά και την προσωπική μου εμπειρία, έχει νόηα επιπλέον του θηλασμού, όχι αντί του θηλασμου. 

Για να το πω απλά: το θηλάζω από το ένα στήθος 20 λεπτά ενώ αντλώ από το άλλο, ειναι πολύ λιγότερο αποδοτικό από το θηλάζω 20 λεπτά ανά στήθος και μετά δίνω και λίγο συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

 

Πάντως εάν ήταν και τόσο απλή & φυσική η διαδικασία σίγουρα δεν θα υπήρχε η ανάγκη για ειδικά εγχειρίδια, συμβούλους θηλασμού, συμπληρώματα, θήλαστρα και συμπαρομαρτούντα. Επίσης, συγκρίνουμε την σημερινή εποχή που ευτυχώς όσα παιδιά γεννιούνται επιβιώνουν και αναπτύσσονται κανονικά με μια εποχή που φύση έκανε την λεγόμενη φυσική επιλογή... ας μην επεκταθούμε στο τι σημαίνει αυτό... Η ευχή "να σου ζήσει" προέκυψε επειδή όντως ήταν θέμα να επιβιώσει το μωρό.

Καταλαβαίνω την άγνοια, τις λάθος οδηγίες, ακόμη και το μη υποστηρικτικό περιβάλλον, αλλά έλλειψη κουράγιου?!!! Από πού προκύπτει αυτό? Ίσα - ίσα που απ' όσο φαίνεται ψυχολογικό κουράγιο απαιτείται για να δώσεις στο παιδί σου συμπλήρωμα όταν αυτό απαιτείται όταν υπάρχει όλη αυτή η ρητορική περί του πόσο ανώτερο είναι το μητρικό γάλα και αναγκάζεσαι να παλεύεις, πέραν όλων των άλλων, και με τις ενοχές και τις αμφιβολίες...

Νομίζω ότι αυτού του είδους οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις δεν βοηθούν και θα πρέπει να τις αποφεύγουμε.

 

Aν και πράγματι υπάρχουν αντικειμενικά μωρά που δε θα επιβίωναν χωρίς φορμουλα  ή θήλαστρο ή τροφό (τα παλιά χρόνια) το ποσοστό αυτό είναι μικρό. Από την άλλη, ελάχιστες γυναίκες σε ποσοστό στην Ελλάδα σήμερα, απλά θηλάζουν, χωρίς συμπλήρωμα, θήλαστρο και δεν ξέρω τι άλλο. Αν υπήρχε ανάγκη για όλα αυτά, το ανθρώπινο είδος απλά θα είχε εξαφανιστεί από τα προϊστορικά χρόνια. Απλά η φόρμουλα, το μπιμπερό, το θήλαστρο και όλα τα παρελκόμενα, από εκεί που ξεκίνησαν ως βοήθεια για αυτό το ελάχιστο ποσοστό περιπτώσεων που όντως θα έσωζαν ζωές, αποδείχτηκαν φοβερή ευκαιρία πλουτισμού για τους κατασκευαστές, και ο άνθρωπος (και ειδικά ο Ελληνας) απίστευτα καταναλωτικό ον :) Και μπορεί το λάθος της προηγούμνης γεννιάς να ήταν η φόρμουλα και να χάθηκε μαζί και η από μαμά σε κόρη μεταφερόμενη γνώση του θηλασμού, αλλά η δική μας γενιά με εξίσου παραλογο ενθουσιασμό και καταναλωτισμό έπεσε στο θήλαστρο και στις ψευδοθηλές. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Που γράφει ότι αντικαθιστά θηλασμό με θηλαστρο; Γιατί εγώ διάβασα ότι αντλεί ενώ θηλάζει.

Αντλεί ενώ θηλάζει από το ένα στήθος, αντί να θηλάζει και από τα δύο στήθη. 

Οπότε έχει ένα πρόγραμμα που λέει ότι πρέπει να χώσει στη μέρα και θηλασμό και θήλαστρο, που εκ των πραγμάτων είναι πολύ δύσκολο, πόσο μάλλον και με δεύτερο παιδί στο σπίτι, και ποια είναι η λύση; Για να χωρέσουν όλα, αντικαθιστά το μισό θηλασμό με άντληση. Που δε βοηθά σε τίποτα, ίσα ίσα την αγχώνει, την κουράζει και τις μειώνει την παραγωγή.

Σε καμία περίπτωση δεν "κατηγορώ" την κοπέλα, ίσα ίσα, θεωρώ ότι καταβάλει υπέρπροσπάθεια, χωρίς λόγο και χωρίς να οδηγείται στο επιθυμητό αποτέλεσμα, απλά και μόνο γιατί όποιος τις έδωσε οδηγίες, παρά τις πιθανές καλές προθέσεις, έκανε λάθος. Οσο περιπλέκουμε το θηλασμό, τόσο πιο δύσκολο είναι να διατηρηθεί. 

Αν είναι να θηλάζεις 12 φορές τη μέρα, αλλά να μην απολαμβάνεις την ηρεμία και την ικανοποίηση που τελικά φέρνει ο θηλασμός, γιατί ταυτόχρονα "αρμέγεις" τον εαυτό σου (και μη μου πει καμία ότι είναι ευχάριστο το θήλαστρο), και μετά καπάκι κοιτάς να δώσεις μπουκάλι, και βλέπεις και την παραγωγή να μην αυξάνει, γιατί το θήλαστρο κάνει μεγάλη ζημιά σε σχέση με απλά άλλα 20 λεπτά θηλασμού, και έχεις και το διχρονο να κλαίει, τι θα κάνεις; Η στο ψυχιατρείο θα πας σε καμιά - δυο βδομάδες, ή θα τα πετάξεις όλα και θα πάρεις φόρμουλα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Γράφουμε τόσα άτομα,  είναι λογικό κι επόμενο ο καθένας να αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα όπως και να βοηθιέται στο τέλος διαφορετικά. Εγώ βλέπω ένα σωρό άτομα να θέλουν να βοηθήσουν συμμετέχοντας ο καθένας με τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του, κάποιος άλλος βλέπει ότι γράφουν άτομα ενώ δεν τον καταλαβαίνουν, δεν τον συμπονούν. Για κάποια γυναίκα είναι πιο σημαντικό να ακούσει το δεν πειράζει για κάποια άλλη το μπορείς να το κάνεις, προσπάθησε. Είναι σχετικά όλα και δεν ξέρουμε ότι το κίνητρο είναι πάντα καλό, αλλιώς ούτε θα αμφισβητούσαμε ούτε θα στεναχωριόμασταν. Τα θέματα ξεκινάνε από μια μαμά,  διαβάζονται όμως από χιλιάδες και πρέπει να γράφονται αλήθειες ώστε η θεματοθέτρια,  η κάθε θεματοθέτρια κι η κάθε μαμά που διαβάζει να φιλτράρει τις πληροφορίες και να πορεύεται. 

Συμφωνω πολυ σε αυτο. Για ολο το θεμα σχετικα με την πληροφορια κ την διαχειριση της γενικα που κ αλλου το εχεις θεσει. Απλα σου ειπα θεωρω απαραιτητο να γινεται οχι μονο απο αυτον που λαμβανει την πληροφορια διαχειρηση αλλα και αυτον που την προσφερει. Και αυτος οφειλει να τα λαβει ολα υπ οψη του. Φυσικα και δεν γνωριζει τον συνομιλητη οποτε ουτε ακριβως τι θα τον βοηθησει. Γι αυτο κ ειναι δυσκολο γενικα να δουλεψει. Η βοηθεια  εννοω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Χαχα, οχι. Δεν ειπε κανεις για μεχρι 10κιλα θηλασμος. Αυτο που ειπα ειναι οτι οι οδηγιες, ειτε του ΠΟΥ, ειτε του γιατρου του δικου σου ειτε του δικου μου ειναι ενας μπουσουλας. Και ειπα οτι εμενα μου ειπε ο doctor ξεκινα τον και οτι εγω δεν το εκανα. Του ξεκινησα στερρεες οταν πηγε 10κιλα, δεν σταματησαμε το θηλασμο. Και το 10κιλα δεν το ειδα απο οδηγο ουτε θα το εδινα σαν οδηγια σε κανεναν.  Για την ακριβεια πουθενα δε διαβασα οδηγια που να συνδεει το βαρος του βρεφους με τις στερρεες εννοωντας  την ζημια που θα μπορουσε να προκληθει απο  εκθεση του σε τυχον βλαβερες ουσιες που αναποφευκτα θα περιεχονται σε καποιες τροφες. Κακως κατ εμε. Γιατι αλλιως θα διαχειριστει - ανεχτει ο οργανισμος ενος παιδιου 10κιλα μια χ συγκεντρωση πχ μολυβδου που μπορει να βρεθει στο πιατο του και αλλιως ενα παιδι 7κιλα. Ετσι μου το εξηγησαν η' καλυτερα ετσι καπως το αντιληφθηκα και το ακολουθησα. Ασχετο με το θηλασμο βασικα, και κακως αναφερθηκα και δημιουργησα επιπλεον συγχηση

Δεν ξέρω αν έχει σχέση το βάρος με το πώς τα όργανα ενός ανθρώπου διαχειριζονται τα συστατικά των τροφών. Τα νεφρά πχ ενός 6μηνιτικου μωρού 10 κιλών έχουν θεωρητικα το ίδιο μέγεθος κ ικανότητα διύλισης με αυτά ενος 6μηνιτικου 8 κιλών, όχι; Επειδή δεν είμαι γιατρός ας μας πει οποια γνωρίζει από φυσιολογία.

 

πρίν από 43 λεπτά , gorilaz είπε:

θεωρω απαραιτητο να γινεται οχι μονο απο αυτον που λαμβανει την πληροφορια διαχειρηση αλλα και αυτον που την προσφερει. Και αυτος οφειλει να τα λαβει ολα υπ οψη του. Φυσικα και δεν γνωριζει τον συνομιλητη οποτε ουτε ακριβως τι θα τον βοηθησει. Γι αυτο κ ειναι δυσκολο γενικα να δουλεψει. Η βοηθεια  εννοω

 

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Γράφουμε τόσα άτομα,  είναι λογικό κι επόμενο ο καθένας να αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα όπως και να βοηθιέται στο τέλος διαφορετικά.

Ακριβώς γι αυτό θεωρώ ότι προτιμότερο θα ήταν να δίνουμε συμβουλές βασισμενες σε επαγγελματικές κ επιστημονικές οδηγίες κ όχι βάσει των προσωπικών βιωματων. Προφανώς θα εκθέσεις την εμπειρία σου κ την άποψη σου κ μια χαρά αλλά όταν κάποιος ζητάει συμβουλή καλό θα ήταν αυτή να ισχύει κ να είναι εφαρμόσιμη καθολικά κ όχι επειδή δούλεψε στο παιδί του καθενός που του το είπε η γειτόνισσα που θηλασε 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν έχει σχέση το βάρος με το πώς τα όργανα ενός ανθρώπου διαχειριζονται τα συστατικά των τροφών. Τα νεφρά πχ ενός 6μηνιτικου μωρού 10 κιλών έχουν θεωρητικα το ίδιο μέγεθος κ ικανότητα διύλισης με αυτά ενος 6μηνιτικου 8 κιλών, όχι; Επειδή δεν είμαι γιατρός ας μας πει οποια γνωρίζει από φυσιολογία.

 

 

Ακριβώς γι αυτό θεωρώ ότι προτιμότερο θα ήταν να δίνουμε συμβουλές βασισμενες σε επαγγελματικές κ επιστημονικές οδηγίες κ όχι βάσει των προσωπικών βιωματων. Προφανώς θα εκθέσεις την εμπειρία σου κ την άποψη σου κ μια χαρά αλλά όταν κάποιος ζητάει συμβουλή καλό θα ήταν αυτή να ισχύει κ να είναι εφαρμόσιμη καθολικά κ όχι επειδή δούλεψε στο παιδί του καθενός που του το είπε η γειτόνισσα που θηλασε 5 χρόνια.

Εγω θεωρω πως εχει σχεση το βαρος. Δες και στα φαρμακα. Με βαση τα κιλα το δινουν το depon πχ. Οχι με τον μηνα. Και σου ειπα αυτο ειναι ασχετο με το θηλασμο. Και δεν το εδωσα ως οδηγια προς μιμηση. Ειπα τι εκανα.  Ηταν στα πλαισια του πως διαχειριζομαι μια οδηγια του γιατρου. Επιλογης.Που ειχε να κανει κυριως με το οτι δεν ειχα τον ελεγχο του τι θα φαει (οικογενειακως δεν παραγουμε απολυτως τιποτε, αυτο εννοω) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, διαβάζω καιρό το φόρουμ και αποφάσισα να γραφτώ γιατί το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Για τον θηλασμό που συζητάτε να καταθέσω και εγώ την άποψή μου.
Ο θηλασμός δεν είναι κάτι που πονάει, που δεν πονάει, που είναι προνόμιο λίγων ή πολλών, είναι το απολύτως φυσιολογικό για την θρέψη του νεογνού. Δεν ξέρω αν σε άλλη χώρα υπάρχουν όλα αυτά τα "βοηθήματα" π.χ. σύμβουλοι θηλασμού, θήλαστρα, ψευδοθηλές κλπ κλπ.. Ενα σωρό πράγματα για ποιο λόγο? για να βοηθήσουν το φυσιολογικό?
Οπότε μου κάνει εντύπωση γιατί μία νέα μητέρα να στενοχωριέται, να αγχώνεται ή να διαρωτάται αν θα καταφέρει να θηλάσει? Γιατί αυτή η ερώτηση μεταφράζεται σε "μπορώ να κάνω το φυσιολογικό?" Μα σαφώς και ναι! Η φύση μας έχει προετοιμάσει γι' αυτό.
Γιατί σαμποτάρουμε το φυσιολογικό λοιπόν? Ο άνθρωπος ίσως είναι και το μόνο θηλαστικό που δίνει ξένο γάλα στον απόγονό του.
Νομίζω ότι δυστυχώς στην Ελλάδα έχει στηθεί μία βιομηχανία καισαρικών, προώθησης ξένου γάλακτος στηριζόμενα και εκμεταλλευόμενα τον φόβο και την άγνοια μιας νέας μητέρας.
Σέβομαι και δέχομαι ότι μία νέα μητέρα δεν επιλέγει / δεν θέλει να θηλάσει το παιδί της, επιλογή, για μένα λάθος επιλογή αλλά επιλογή και σεβαστή.
Οπότε νομίζω ότι το καλύτερο που έχει να κάνει μία νέα μητέρα είναι να ενημερωθεί και να πράξει αναλόγως, από εκεί και πέρα το μικρό ποσοστό των μητέρων που προσπάθησαν αλλά για χίλιους δύο λόγους δεν τα κατάφεραν δεν υπάρχει κανένας λόγος να στενοχωριούνται, το νεογνό μεγαλώνει και μπορούν να επιλέξουν υγειινή διατροφή για την συνέχεια!

Εύχομαι υγεία σε εσάς και τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που ξεκινησα με καποιον τροπο που δεν καταλαβα χωριστηκε στα 2 και μπερδευτηκα!! 

@ponemeni και @ΑΡΓΚ συμφωνω με αυτα που λετε για το ποσο φυσικο φαινομενο ειναι γιαυτο ειπα πριν πως αν ο θηλασμος ηταν πραγματικα τοσο δυσκολος θα ειχαμε αφανιστει ως ειδος! Ομως ετσι ειχα ξεκινησει κι εγω στο πρωτο μου παιδι, χαλαρη και με την πεποιθηση πως "δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω". Ομως πραγματικα εφαγα τα μουτρα μου και συναντησα απιστευτες δυσκολιες παρα την θεληση και την επιμονη μου (αν θελετε να διαβασετε αναλυτικα τι εγινε τα γραφω στην αρχη του αλλου τοπικ). Και αυτο ηταν που με εκανε να νιωσω ανεπαρκης και αχρηστη, αφου δηλαδη ειναι κατι τοσο φυσικο και απλο εγω γιατι δεν μπορω; ποτε δεν με ενοιαξε η κουραση ή δεν κυνηγησα το βολεμα. Στο πρωτο μου παιδι την ειχα στο στηθος 16 ωρες συνεχομενα και οχι μονο μια φορα. Επαθα δηλητηριαση επειδη εφαγα κατι που αφησα εκτος ψυγειου και εκανα εμετο στη λεκανη με το παιδι στο στηθος για να μην το βγαλω. Και παροτι δεν τα καταφερα ειπα στο δευτερο να ξαναπροσπαθησω απο την αρχη. Και παλι δεν βγαινει "φυσικα" και "ευκολα". Αν λοιπον δεν δεχτω οτι απλα δεν παραγω αρκετο γαλα για να θρεψει ενα μεγαλο μωρο σαν το δικο μου, η επομενη εξηγηση ειναι οτι τα κανω ολα λαθος. Και αυτο με στενοχωρει παρα πολυ γιατι εχω φροντισει να εχω 2 συμβουλους θηλασμου (την παιδιατρο και μια μαια), να εχω παρακολουθησει σεμιναρια και να εχω διαβασει οτι κυκλοφορει για το θηλασμο. Και δεν θεωρω οτι ειμαι χαζη και δεν καταλαβαινω αυτα που μαθαινω, στο κατω κατω ειμαι γιατρος και το διαβασμα και η ενημερωση ειναι δευτερη φυση μου. Με πληγωνει ομως πολυ να μου λενε "τελικα μαλλον δεν το ηθελες αρκετα"....

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Ο θηλασμός δεν είναι κάτι που πονάει,

Παράθεση

 

 Γιατί αυτή η ερώτηση μεταφράζεται σε "μπορώ να κάνω το φυσιολογικό?" Μα σαφώς και ναι!


 

Γειά σας, οι παραπάνω φράσεις σας είναι λανθασμένες. Ο θηλασμός, μπορεί να πονέσει, και μάλιστα πολύ, μπορεί να φέρει μικρές ή μεγάλες φλεγμονές, μπορεί να σαμποταριστεί από διάφορες αναγκαίες ιατρικές παρεμβάσεις, καθυστερήσεις ή λάθος οδηγίες προσωπικού , ενώ σε μικρό ποσοστό υπάρχουν οι γυναίκες των οποίων το γάλα ότι και να κάνουν, δεν θα φτάνει. 

Είναι ευτυχές ότι υπάρχουν λύσεις για όλα τα παραπάνω προβλήματα, οι οποίες όμως δεν είναι τόσο εύκολες ανάλογα με την περίπτωση, ενώ δεν έχουν όλες οι μητέρες πρόσβαση στις πληροφορίες που θα δώσουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Εκεί υπάρχει σαφέστατα διαφορά στα προνόμια ανάλογα με τις οικονομικές δυνατότητες για πρόσληψη συμβούλου ή τόπου διαμονής με κατάλληλους συμβούλους (δεν υπαρχουν παντού παιδιατροι συμβουλοι θηλασμού)

Ο μητρικός θηλασμός είναι μια τέχνη η οποία μαθαίνεται, αλλά και μια πρακτική που ριζώνει βιωματικά σε μια κοινωνία.

Από τις παρατηρήσεις μας τα τελευταία χρόνια, βλέπουμε ότι αυτά τα δυο δεν είναι ούτε αυτονόητα ούτε τόσο συχνά όσο θα θέλαμε. 

Εάν υπήρχαν στην κοινωνία, τότε δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλο ποσοστό γυναικών που επιθυμούν να θηλάσουν αλλά δεν τα καταφέρνουν τελικά, όσο θα ήθελαν. 

Δείτε στις ψηφοφορίες ένα δείγμα της πολυπλοκότητας αυτού του θέματος :

 

Σε πάνω από 40% των γυναικών ο ίδιος ο παιδίατρος δεν έχει βοηθήσει όπως θα έπρεπε, και σε πάνω από 37% η μαία δεν ήταν αρκετα διεξοδικη όσο θα έπρεπε, .... 

δείτε περισσότερες ψηφοφορίες εδώ  http://parents.org.gr/forum/forum/180-egymosunitoketos-thilasmos-paidiatros-neogennita/

 

 

Γειά σας @CMES διαχωρίσαμε το θέμα έτσι ώστε στο αρχικό θέμα, να συνεχιστεί η υποστήριξη σε εσάς και τις άλλες μητέρες που αυτή τη στιγμή προσπαθούν,

και να μπορούν άλλα μέλη που επιθυμούν να συζητήσουν πιο φιλοσοφικά για το όλο θέμα να γράψουν αλλού. 

Είναι εντελώς διαφορετική η φιλοσοφική συζήτηση μελών που δεν βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε προσπάθεια για επαναγαλακτισμό ή εδραίωση θηλασμού, 

και διαφορετική η συζήτηση για  υποστήριξη των μελών που αυτή τη στιγμή είναι μέσα σε αυτή τη κατάσταση, χρειάζονται βοήθεια επι τούτου, και είναι επιβεβαρυμένα με τους διάφορους ιατρικούς ή μη παράγοντες σχετικά με το βάρος ή τα γραμμάρια ή ποσότητες γευμάτων. 

Πιστεύουμε ότι θα είναι καλύτερο να μην μπλέκεται το ένα με το άλλο - για την διευκόλυνσή σας. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...