Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση/αναγωγές (5 μηνών θηλάζει)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι η Φαιη και είμαι μήτερα ενός βρέφους πεντέμισι μηνών.Εχω το εξής πρόβλημα.Απο τοτε που γεννήθηκε μέχρι τώρα έχει μόνιμα αναγωγές (ειτε βγαζει γουλιες,είτε μεγαλύτερη ποσότητα).Η τροφή του είναι μητρικό γάλα (το οποίο του το δίνω με μπιμπερο)και τώρα τελευταία έχουν μπεί στη διατροφή του κρέμα ρυζαλευρο και φρούτα,απο από τα οποία με το ζόρι θα φαει δύο τρεις κουταλιές.Τελος πάντων,εκτός από το ότι παρατηρησα δυσκοιλιοτητα,δύο φορές με το ρυζαλευρο βανίλια μετά από τρεις ώρες έκανε πολύ εμετό πρώτη φορά τόσο πολύ.Το παιδάκι εν το μεταξύ δεν έχει πρόβλημα βάρους

 και είναι μια χαρά από υγεία.Ο παιδίατρος μου μου είπε ότι μπορεί να φταίει το αγελαδινό γάλα που καταναλώνω εγώ.Το έκοψα αλλά δεν έχω δει διάφορα.Ειναι δυνατόν με δύο κουταλιές κρέμα να συμβαίνει όλο αυτό;Η γενικά να έχει τέτοια θέματα και ας κοντεύει τους έξι μήνες; Θα ήθελα τα φώτα σας,αν έχετε την καλοσύνη(εννοειται ότι θα τον πάω και στο γιατρό)Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνηθως αν η μαμα αποφευγει τα γαλακτοκομικα ειναι βοηθητικο σε γοπ

Αλλα αν εδωσες ρυζαλευρο με γαλα λογικο να εκανε εμετο.κ γενικως δυσκοιλιοτητα με το ρυζαλευρο

Κοψε το ρυζαλευρο,δινε φρουτακια κ σιγα σιγα κ τις υπολοιπες στερεες.συνηθως με τις στερεες υπαρχει μια καλυτερευση.μετα τους 6μηνες συνηθως το πεπτικο των μωρων ολοκληρωνεται

Εχετε κανει εξεταση;φαινεται να ποναει οταν τρωει;

Ευχομαι να ηρεμησει συντομα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fey Andrew είπε:

Καλησπέρα σας είμαι η Φαιη και είμαι μήτερα ενός βρέφους πεντέμισι μηνών.Εχω το εξής πρόβλημα.Απο τοτε που γεννήθηκε μέχρι τώρα έχει μόνιμα αναγωγές (ειτε βγαζει γουλιες,είτε μεγαλύτερη ποσότητα).Η τροφή του είναι μητρικό γάλα (το οποίο του το δίνω με μπιμπερο)και τώρα τελευταία έχουν μπεί στη διατροφή του κρέμα ρυζαλευρο και φρούτα,απο από τα οποία με το ζόρι θα φαει δύο τρεις κουταλιές.Τελος πάντων,εκτός από το ότι παρατηρησα δυσκοιλιοτητα,δύο φορές με το ρυζαλευρο βανίλια μετά από τρεις ώρες έκανε πολύ εμετό πρώτη φορά τόσο πολύ.Το παιδάκι εν το μεταξύ δεν έχει πρόβλημα βάρους

 και είναι μια χαρά από υγεία.Ο παιδίατρος μου μου είπε ότι μπορεί να φταίει το αγελαδινό γάλα που καταναλώνω εγώ.Το έκοψα αλλά δεν έχω δει διάφορα.Ειναι δυνατόν με δύο κουταλιές κρέμα να συμβαίνει όλο αυτό;Η γενικά να έχει τέτοια θέματα και ας κοντεύει τους έξι μήνες; Θα ήθελα τα φώτα σας,αν έχετε την καλοσύνη(εννοειται ότι θα τον πάω και στο γιατρό)Σας ευχαριστώ.

Μήπως δεν έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση μόνο αλλά κ αλλεργία στο αγελαδινό?? Έχεις δοκιμάσει να κάνεις αποχή από γαλακτοκομικά?? Θέλει τουλάχιστον 2 εβδομάδες για να δεις διαφορά.. Αν μειωθούν οι αναγωγές ίσως να σημαίνει κ ότι είχε αλλεργία.. Θέλει υπομονή πάντως.. Αν τυχόν έχει αλλεργία ίσως γι αυτό έκανε εμετό την κρέμα, δοκίμασε σκέτη χωρίς γάλα μέσα, υπάρχουν ειδικές σε φαρμακεία νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε.Να πω ότι έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδώ και μιαμιση εβδομάδα και έχω πάρει και ρυζαλευρο χωρίς γάλα.Ισως να χρειάζεται περισσότερος καιρός για να δω διαφορά.Σκοπευω να πάω σε γαστρεντερολογο αλλά εμπιστεύομαι την κρίση σας.Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κατά γράμμα γιατι δεν ήμουν τόσο αυστηρή σε κάποια πράγματα η αλήθεια και θα σας πω.Και πάλι σας ευχαριστώ.Να έχετε ένα όμορφο βράδυ:)))

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  και καλή εβδομάδα.  Είμαι  μητέρα  ενός  υπέροχου  αγοριού 46 ημερών . Τον γέννησα με καισαρική  στην 38 εβδομαδα. Το αγορι μου γεννήθηκε 3940 γρ. Την δευτερη μερα μετα τον τοκετο ανεβάσαμε ικτερο προσπάθησα  να τον θηλάζω  αποκλειστικά  ομως δεν είχε  κατεβεί  . Και απο την συμβουλή  της παιδίατρο  δώσαμε  συμπλήρωμα  ξένο  γάλα  περίπου  για 5 ημέρες . Αυτές τις μερες του έδινα  5 λεπτά  στηθος  και μετα το ξένο  στο καθε γεύμα.  Και το δικο μου γαλα το έβγαζα με θήλαστρο  και το έχω  αποθηκεύσει  στο ψυγείο. Την προηγουμένη  Τέταρτη  οταν τον θηλάζα έφαγε  και μου έβγαλε  ολο το γάλα  σε γουλιές . Τρόμαξα   . Μου είπε  η παιδίατρος  να παω να του κανω υπέροχο.  Σε αυτο έδειξε  Πως  εχουμε παλινδρόμηση σε ήπιο  βαθμό.  Ομως τωρα εδω και 5 μερες σε καθε γευμα θηλάζει  για 5-7 λεπτα και μετα αρχίζει  το έντονο  κλάμα  αφήνει  την θηλή  δεν θελει να την πιασει μετα . Τον σηκώνω  όρθιο  βγαίνει  αρκετός  αέρος  καπως ηρεμεί  αλλα παλι ψαχνει να φάει  γιατι πειναει. Η παιδίατρος  μας έδωσε  το σιρόπι  το   epadoren  και πίνουμε  αυτο 3 φόρες  την ημερα απο 0,6 μλ.  Το παιδακι σε 40 μερες μου πηρε 1790 γρ. Το γαλα μου ειναι υπεραρκετο. Μετα απο καθε γευμα ειναι ανήσυχος δεν ηρεμεί  καπως το βράδυ  μετα το μπάνιο  μονο που τον θηλάζω  κοιμάται  ευχάριστα.  Τι μπορει να φταει που συμπεριφέρεται έτσι.  Μου φαίνεται  σαν να πονάει.  Εχω δοκιμάσει  τα παντα . Τον εχω θηλάσει  και μετα του εχω δώσει και συμπλήρωμα  απο το μπουκαλάκι δικο μου γαλα αλλα ουτε αυτο έπαιρνε.  Ομως κλαιει  ασταμάτητα  κοκκινίζει  ολόκληρος  χτυπιέται.  Λυπάμαι  να τον βλέπω  ετσι. Η παιδιατρος μου ειπε να κανω υπομονή.  Το σιρόπι  λεει πως θα βοηθήσει  το  εχουμε ξεκινήσει  απο την Πέμπτη  βραδύ.  Στεναχωριέμαι  πολύ  , έχω  πολύ  άγχος  . Τι μπορω να κάνω για να τον βοηθήσω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ γω πιστευω δ εχεις θεμα με το να μην χορταινει

Εφοσον θηλαζει οσες φορες θελει κ για οση ωρα θελει,κ βρεχει πανες ειστε μια χαρα

Δωσε λιγο χρονο στο φαρμακο

Οταν κοιμαται να ειναι σε κλιση,να το κρατας αρκετη ωρα για ρεψιμο,κ να κανεις συχνα διαλλειμματα για ρεψιμο

Δοκιμασε να κοψεις κ τα γαλακτοκομικα εσυ,συνηθως η γοπ επηρεαζεται

Link to comment
Share on other sites

Οταν τον θηλαζω και διακόπτω  το γευμα για να ρευτει αρχιζει και ουρλιάζει  ομως αν τον αφησω να πιει ποκυ κανει γουλιές.  Χθες και σημερα μου παρουσιαζει το εξής  θέμα  ανοίγει το στοματάκι του και σαν να προσπαθεί  να ρευτει η να βγαλει κατι. Τι θα μπορουσε να ειναι αυτό  . Επίσης  τωρα δεν κοιμάται  καθόλου  30 ωρα  το πολυ ξυπναει με κλαμα . Προσπαθω να τον ταιζω ανα 2 ωρες . Μηπως δεν πρέπει  να κανω διαλείμματα  και να τομ θηλαζω οποτε κλαιει αλλα φοβαμαι να μη μου κάνει  ξανα γουλιες και εμετό.  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλό θα ήταν να κόψεις τα γαλακτοκομικά εντελώς για κάποιο διάστημα να δεις μήπως βελτιωθεί. Η κούνια σε κλίση και να ρευεται όσο γινεται αλλα μην τον βγάζεις την ώρα που τρώει γιατί αν αρχίζει το κλάμα με τον αέρα που καταπίνει γίνεται χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο καροτσι και στην κουνια Τον  εχω σε κλίση.  Σημερα δεν ήξερα  τι να κάνω  τηβ ωρα που τον θηλαζα αρχισε να κλαιει και να μην θέλει  να παρει την θηλη καθολου του έδινα  την πιπιλα την έπαιρνε ενω με το στηθος ουρλιαζε. Τι μπορεί  να φταει; αναγκάστηκα  να βγαλω το γαλα μου με θηλαστρο και να του δωσω απο το μπουκαλι . Είπε  το γαλα ηιρο στα 120 μλ. Κινήθηκε  λιγο και ξανα αρχιζε να κλαιει. Μεχρι τις 10 που του καναμε μπανιο και τον θήλασα ξανα ετρωγε κανονικά για κανένα  15 και μετα κοιμηθηκε στην αγκαλιά μου.  Μολις τον έβαλα στην κουνια μετα απο λιγο ξανα ανοιξε τα μάτια  του  . Του τραγούδησα και κοιμηθηκε. Δεν ηερω τι να κανω εχω αγχωθεί  πάρα πολύ.  Η παιδιατρος μου λεει οτι Τον  αναστατώνω εγω με την ψυχολογία μου και να του  δίνω γάλα  απο το μπουκάλι   . Αλλα εγω δεν θέλω  να  του δωσω γαλα έτσι  για βα μη συνηθίσει  και να μη μου παιρνει το στηθος. Κοριτσια βοηθήστε με σας παρακαλω γιατι τα έχω παίξει. Εχω συνέχεια αμφιβολίες  ότι  κατι δεν κάνω  σωστά  αφου δεν ηρεμεί το μωρό.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Ειχα ανάλογα προβλήματα με τα δικά σου.Το μωρό έκλαιγε στο στήθος και ο θηλασμός γινόταν παρωδία στην κυριολεξία.Μηπως έχεις υπερπαραγωγή;Κάνει πίδακα το γάλα από τη θηλή;Εμένα τον έπνιγε και έτσι κατέληξε στο θηλαστρο και στο αντικολικο μπιμπερο.Γουλιες βγάζει και με το έτοιμο γάλα ή μόνο με το δικό σου;Αν ναι τότε όπως σου λένε τα κορίτσια παραπάνω ίσως  πρόκειται για αλλεργία και θα πρέπει να κόψεις ολα τα γαλακτοκομικά  για να μην παίρνουν μέσα από το γάλα σου.Καμια φορά βέβαια γουλιες βγαίνουν και από λαιμαργία και υπερχείλιση.Προσπαθησε να παρατηρήσεις καλυτερα τι μπορεί να γίνεται και μην απελπιζεσαι.

Και μη φοβάσαι ότι αργότερα δε θα πάρει το στήθος. Όταν θα δυναμώσει το γαστρεντερικό του και οταν ο θηλασμός  πάρει μια σταθερή ροη θα το παίρνει πιο ευκολα.Επισης μια άλλη λύση είναι να βγάζεις λίγο με το θηλαστρο και μετά να του δίνει στήθος μια και στην αρχή πάντα βγαίνει το γάλα με φορά.Ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fey Andrew είπε:

Γουλιες βγάζει και με το έτοιμο γάλα ή μόνο με το δικό σου;Αν ναι τότε όπως σου λένε τα κορίτσια παραπάνω ίσως  πρόκειται για αλλεργία και θα πρέπει να κόψεις ολα τα γαλακτοκομικά  για να μην παίρνουν μέσα από το γάλα σου.

Έχεις δίκιο για την υπερπαραγωγη αλλά αν το παιδάκι έχει αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού θα βγάζει κ με το έτοιμο γάλα. Ειδικά με αυτό, το οποίο συνήθως ευθύνεται για την εμφάνιση της. Εκτός αν του δίνει ειδικά υδρολυμενα γάλατα, που δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

27 minutes ago, Lenia16 said:

Έχεις δίκιο για την υπερπαραγωγη αλλά αν το παιδάκι έχει αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού θα βγάζει κ με το έτοιμο γάλα. Ειδικά με αυτό, το οποίο συνήθως ευθύνεται για την εμφάνιση της. Εκτός αν του δίνει ειδικά υδρολυμενα γάλατα, που δε νομίζω.

Ναι εχω παραρηρησει πως το γαλα μου τρεχει πολυ . Του εχω δωσει ξενο μονο τις μερες που ειχε ικτερο απο το μπουκαλακι του δινω το δικο μου . Αυτο δεν μου κανει σε ολα τα γεύματα μονο σε καποια ισως ειναι οι κολικοί  ;   Ή οταν τυχαινει  να περασει  αρκετη  ωρα  για να τον θηλασω. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Fey Andrew said:

Καλησπέρα.Ειχα ανάλογα προβλήματα με τα δικά σου.Το μωρό έκλαιγε στο στήθος και ο θηλασμός γινόταν παρωδία στην κυριολεξία.Μηπως έχεις υπερπαραγωγή;Κάνει πίδακα το γάλα από τη θηλή;Εμένα τον έπνιγε και έτσι κατέληξε στο θηλαστρο και στο αντικολικο μπιμπερο.Γουλιες βγάζει και με το έτοιμο γάλα ή μόνο με το δικό σου;Αν ναι τότε όπως σου λένε τα κορίτσια παραπάνω ίσως  πρόκειται για αλλεργία και θα πρέπει να κόψεις ολα τα γαλακτοκομικά  για να μην παίρνουν μέσα από το γάλα σου.Καμια φορά βέβαια γουλιες βγαίνουν και από λαιμαργία και υπερχείλιση.Προσπαθησε να παρατηρήσεις καλυτερα τι μπορεί να γίνεται και μην απελπιζεσαι.

Και μη φοβάσαι ότι αργότερα δε θα πάρει το στήθος. Όταν θα δυναμώσει το γαστρεντερικό του και οταν ο θηλασμός  πάρει μια σταθερή ροη θα το παίρνει πιο ευκολα.Επισης μια άλλη λύση είναι να βγάζεις λίγο με το θηλαστρο και μετά να του δίνει στήθος μια και στην αρχή πάντα βγαίνει το γάλα με φορά.Ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Θα προσπαθησω να βγαζω φο δικο μου με θηλαστρο για να μην εχω πολυ ροη . Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχεις δίκιο για την υπερπαραγωγη αλλά αν το παιδάκι έχει αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού θα βγάζει κ με το έτοιμο γάλα. Ειδικά με αυτό, το οποίο συνήθως ευθύνεται για την εμφάνιση της. Εκτός αν του δίνει ειδικά υδρολυμενα γάλατα, που δε νομίζω.

Ναι για αυτό την ρώτησα αν βγάζει γουλιες και με το έτοιμο γάλα.Εγω έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το μικρό μου και μπήκα σε δίαιτα αποχης από τα γαλακτοκομικά και όχι μόνο.Ξεχασαμε να πούμε ότι η διαφορά στη συμπεριφορά του μωρού όσον αφορά τις αναγωγες  θα φανεί σε πάνω από δύο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2018 at 4:11 ΜΜ, valeriakorfiati είπε:

Καλησπέρα  και καλή εβδομάδα.  Είμαι  μητέρα  ενός  υπέροχου  αγοριού 46 ημερών . Τον γέννησα με καισαρική  στην 38 εβδομαδα. Το αγορι μου γεννήθηκε 3940 γρ. Την δευτερη μερα μετα τον τοκετο ανεβάσαμε ικτερο προσπάθησα  να τον θηλάζω  αποκλειστικά  ομως δεν είχε  κατεβεί  . Και απο την συμβουλή  της παιδίατρο  δώσαμε  συμπλήρωμα  ξένο  γάλα  περίπου  για 5 ημέρες . Αυτές τις μερες του έδινα  5 λεπτά  στηθος  και μετα το ξένο  στο καθε γεύμα.  Και το δικο μου γαλα το έβγαζα με θήλαστρο  και το έχω  αποθηκεύσει  στο ψυγείο. Την προηγουμένη  Τέταρτη  οταν τον θηλάζα έφαγε  και μου έβγαλε  ολο το γάλα  σε γουλιές . Τρόμαξα   . Μου είπε  η παιδίατρος  να παω να του κανω υπέροχο.  Σε αυτο έδειξε  Πως  εχουμε παλινδρόμηση σε ήπιο  βαθμό.  Ομως τωρα εδω και 5 μερες σε καθε γευμα θηλάζει  για 5-7 λεπτα και μετα αρχίζει  το έντονο  κλάμα  αφήνει  την θηλή  δεν θελει να την πιασει μετα . Τον σηκώνω  όρθιο  βγαίνει  αρκετός  αέρος  καπως ηρεμεί  αλλα παλι ψαχνει να φάει  γιατι πειναει. Η παιδίατρος  μας έδωσε  το σιρόπι  το   epadoren  και πίνουμε  αυτο 3 φόρες  την ημερα απο 0,6 μλ.  Το παιδακι σε 40 μερες μου πηρε 1790 γρ. Το γαλα μου ειναι υπεραρκετο. Μετα απο καθε γευμα ειναι ανήσυχος δεν ηρεμεί  καπως το βράδυ  μετα το μπάνιο  μονο που τον θηλάζω  κοιμάται  ευχάριστα.  Τι μπορει να φταει που συμπεριφέρεται έτσι.  Μου φαίνεται  σαν να πονάει.  Εχω δοκιμάσει  τα παντα . Τον εχω θηλάσει  και μετα του εχω δώσει και συμπλήρωμα  απο το μπουκαλάκι δικο μου γαλα αλλα ουτε αυτο έπαιρνε.  Ομως κλαιει  ασταμάτητα  κοκκινίζει  ολόκληρος  χτυπιέται.  Λυπάμαι  να τον βλέπω  ετσι. Η παιδιατρος μου ειπε να κανω υπομονή.  Το σιρόπι  λεει πως θα βοηθήσει  το  εχουμε ξεκινήσει  απο την Πέμπτη  βραδύ.  Στεναχωριέμαι  πολύ  , έχω  πολύ  άγχος  . Τι μπορω να κάνω για να τον βοηθήσω .

Βαζεις το μωρό να θηλάσει οσο να πιει 2 γουλιες. Βαζεις το δαχτυλο σου στο στομα του να αφησει τη θηλη. Πιεζει ελαφρα το στηθος. Μολις το γάλα παψει να τιναζεται, θηλαζεις κανονικα. Επαναλαμβανεις απο την αλλη πλευρα.

Ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα, δεν παθαινει κατι το μωρό, δεν ειναι ενδειξη ΓΟΠ, και απλα περνα σε λιγε βδομαδες. Οπωσδήποτε το κρατας 2-3 λεπτα μετα από καθε στηθος, μηπως θελει να ρεφτει.

Και ασφαλως και δε θες μπουκαλια και συμπληρωματα, Ουτε και φαρμακα.

Καλο θα ηταν επισης να κοψεις και γαλακτοκομικα εσυ για ενα διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, valeriakorfiati είπε:

Να πούμε και του στραβου το δίκιο το θηλαστρο είναι ταλαιπωρία να αντλείς κάθε τρεις και λίγο αλλά σίγουρα θα σε βοηθήσει είτε βγάλεις λίγο στην αρχή για να μην πνίγεται το μωρό είτε κάνοντας μια μικρή αποθήκη γάλακτος στο ψυγείο για  όταν θα θέλεις να πας κάπου επιτέλους σαν άνθρωπος.Να θυμάσαι επίσης ότι αν οι αναγωγές επιμείνουν καιρό και παρατηρήσεις ταυτόχρονα διάφορους δερματικούς ερεθισμούς και κολικους(αν και είναι φυσιολογικοί σε όλα τα παιδακια μέχρι τον τρίτο+ μήνα μπορει και παραπανω) είναι ισως πιθανό σημαδακι της αλλεργίας που λέγαμε.Οπως και να χει όλα καλά να σας πάνε;**

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου το κανει αφου θηλασει γι αρκετη ωρα και μετα σαν να τον ποναει κατι περνει την πιπιλα και ηρεμεί  και οταν του δινω στηθος κλαει . Λετε οτι ειναι όντος  υπερπαραγωγή  ; 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας με μια απλή αναζήτησή στο διαδίκτυο με τις λέξεις υπερπαραγωγή μητρικού γάλακτος βγαίνουν αρκετοί σύνδεσμοι:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/06/blog-post_9765.html

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/προβλήματα-γαλουχίας/αυξημένη-παραγωγή-μητρικού-γάλακτος/

 

Μία από τις πολλές συμβουλές είναι και αυτή που αναφέρεται στο ότι είναι καλό να χρησιμοποιείται το ίδιο στήθος για περισσότερες ώρες έτσι ώστε το άλλο στήθος να παίρνει το μήνυμα της μείωσης της παραγωγής, από την μη χρήση.

«Χρήση του ίδιου στήθους για 3 με 6 ώρες (εάν αυτό είναι εφικτό, και πάντα με καθοδήγηση πιστοποιημένου συμβούλου γαλουχίας IBCLC).»

Επίσης αναφέρεται άντληση πριν θηλασμό αλλά με το χέρι ή αντλία χειρός και όχι θήλαστρο & θηλασμός του μωρού σε όσο το δυνατόν πιο όρθια θέση και άλλες συμβουλές. 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Συντονιστής Περιεχομένου said:

Γειά σας με μια απλή αναζήτησή στο διαδίκτυο με τις λέξεις υπερπαραγωγή μητρικού γάλακτος βγαίνουν αρκετοί σύνδεσμοι:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/06/blog-post_9765.html

 

Μία από τις πολλές συμβουλές είναι και αυτή που αναφέρεται στο ότι είναι καλό να χρησιμοποιείται το ίδιο στήθος για περισσότερες ώρες έτσι ώστε το άλλο στήθος να παίρνει το μήνυμα της μείωσης της παραγωγής, από την μη χρήση.

«Χρήση του ίδιου στήθους για 3 με 6 ώρες (εάν αυτό είναι εφικτό, και πάντα με καθοδήγηση πιστοποιημένου συμβούλου γαλουχίας IBCLC).»

Επίσης αναφέρεται άντληση πριν θηλασμό αλλά με το χέρι ή αντλία χειρός και όχι θήλαστρο & θηλασμός του μωρού σε όσο το δυνατόν πιο όρθια θέση και άλλες συμβουλές. 

 

 

Ευχαριστω. Αλλα αν θα βαζω το παιδι σε ενα στηθος μονο,   που το κανω , στο ενα γευμα του δινω το ενα και στο αλλο το αλλο . Αλλα αν θα του δινω περισσοτερες απο 1 φορες το αλλο μου στηθος  πριζεται και βαραίνει  πολυ . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...