Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολία με το ρυζαλευρο


mariazt

Recommended Posts

Ξερω οτι υπαρχει κ κατσικισιο σε σκονη

Γενικα θα προτεινα κατσικισιο γτ δ εχει μεγαλη παραγωγη

Μπορεις να δεις κ σε βιολογικα αν τα προτιμας

Εγω ναι,ειμαι υπερ του φρεσκου μετα τον χρονο.αλλα αν δ πιουν μετα τα δυο δ θα με πειραζε κιολας

Αθηνα μενετε;αν εχετε κοντα αυτους τους αυτοματους πωλητες με γαλα,εχουν ωραιο

Νομιζω αθηνα εχει κουκακη κ σταμου που ειναι καλα

Εγω παιρνω ροδοπη συνηθως αλλα μενω βορεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/2/2018 at 4:22 ΜΜ, vicky86 είπε:

Ξερω οτι υπαρχει κ κατσικισιο σε σκονη

Γενικα θα προτεινα κατσικισιο γτ δ εχει μεγαλη παραγωγη

Μπορεις να δεις κ σε βιολογικα αν τα προτιμας

Εγω ναι,ειμαι υπερ του φρεσκου μετα τον χρονο.αλλα αν δ πιουν μετα τα δυο δ θα με πειραζε κιολας

Αθηνα μενετε;αν εχετε κοντα αυτους τους αυτοματους πωλητες με γαλα,εχουν ωραιο

Νομιζω αθηνα εχει κουκακη κ σταμου που ειναι καλα

Εγω παιρνω ροδοπη συνηθως αλλα μενω βορεια

Το ξερω το ροδοπη. Επινα εγω το βιολογικο της. Θεσσαλονικη ειμαι. Για κατσικισιο αν το παω εχει πολλα εδω  απο τη δορκαδα σερρων,  παιρνω τα γιαουρτια τους και ειναι πολυ καλα. Αλλα δεν θελω νομιζω και γαλα κατσικισιο, φτανει το γιαουρτι. Εσυ που εισαι? Εχει εκει της αμερικανικης γεωργικης σχολης (αγελαδινο)? αυτο σκεφτομαι πιο πολυ γιατι τους εμπιστευομαι. Ξερεις καποιο αλλο αγροκτημα με μικρη παραγωγη? 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ του φρέσκου μετά τον 1ο χρόνο, εφόσον φυσικά δεν πίνει μητρικό. 

gorilaz γιατί να μην είναι και το γάλα του κατσικίσιο? Χίλιες φορές κατσικίσιο αν το πίνει. Αλλιώς από μικρές φάρμες ότι βρίσκεις με ημερομηνία λήξης λίγων ημερών. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , marakiz είπε:

Κι εγώ είμαι υπέρ του φρέσκου μετά τον 1ο χρόνο, εφόσον φυσικά δεν πίνει μητρικό. 

gorilaz γιατί να μην είναι και το γάλα του κατσικίσιο? Χίλιες φορές κατσικίσιο αν το πίνει. Αλλιώς από μικρές φάρμες ότι βρίσκεις με ημερομηνία λήξης λίγων ημερών. 

Στον δικο μου δεν θελω να προτιμησω το κατσικισιο λογω καπως περισσοτερων θερμιδων και κορεσμενων λιπαρων που εχει. Τα πλεονεκτηματα του κατσικισιου (λιγοτερα αντιβιοτικα στα ζωα, ελευθερη βοσκη κλπ) προσπαθω να τα αντισταθμισω. Γι αυτο ψαχνω αγροκτημα με αγελαδες που να τρεφονται σωστα, να μην στουμπωνονται στα φαρμακα χωρις λογο, να μην οδηγουνται σε υπερπαραγωγη κλπ. Στο προηγουμενο που ανεφερα λεν  πχ εχουν 120 αγελαδες και παραγουν νορμαλ ποσοτητα (1,5εκατ λιτρα το χρονο). Και μην νομιζεις οτι τα κατσικια δεν τα οδηγουν σε υπεραντλησεις. Απλα ειναι ουτως η αλλως πολυ μικροτερη η γαλακτοπαραγωγικη δυνατοτητα του ζωου. Το κατσικισιο ειναι αντικειμενικα πιο θρεπτικο αλλα σου ειπα, εγω για τον δικο μου νομιζω θα προτιμουσα ενα "καλο" αγελαδινο. Αν υπαρχει καποια σχετικη προταση.. Ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην ηλικία του δεν έχει "φόβο" από πολλές θερμίδες ή λιπαρές τροφές εφόσον φυσικά είναι υγιεινές. Όσο αφορά αγελαδινό γάλα αυτό που αγοράζω συνήθως για μένα και τον άντρα μου είναι Στάμου και Ροδόπη αλλά δεν έχω πρόβλημα να πάρω οποιοδήποτε γάλα λίγων ημερών από οποιαδήποτε μικρή φάρμα, δεν το έχω ψάξει τόσο να σου πω την αλήθεια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Το ξερω το ροδοπη. Επινα εγω το βιολογικο της. Θεσσαλονικη ειμαι. Για κατσικισιο αν το παω εχει πολλα εδω  απο τη δορκαδα σερρων,  παιρνω τα γιαουρτια τους και ειναι πολυ καλα. Αλλα δεν θελω νομιζω και γαλα κατσικισιο, φτανει το γιαουρτι. Εσυ που εισαι? Εχει εκει της αμερικανικης γεωργικης σχολης (αγελαδινο)? αυτο σκεφτομαι πιο πολυ γιατι τους εμπιστευομαι. Ξερεις καποιο αλλο αγροκτημα με μικρη παραγωγη? 

Αν ημουν θεσσαλονικη γεωργικης σχολης θα επαιρνα

Παντως δ το θεωρω υπερβολη κ γαλα κατσικισιο.μπορεις να παιρνεις κ αγελαδινα η προβεια γιαουρτια

Δ ξερω καποια να σου προτεινω

Ουτε σε μπαμπατσικο μωρο θα φοβομουν το κατσικισιο.εκτος τοσο αν υπηρχε ιστορικο με χοληστερινη κλπ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αν ημουν θεσσαλονικη γεωργικης σχολης θα επαιρνα

Παντως δ το θεωρω υπερβολη κ γαλα κατσικισιο.μπορεις να παιρνεις κ αγελαδινα η προβεια γιαουρτια

Δ ξερω καποια να σου προτεινω

Ουτε σε μπαμπατσικο μωρο θα φοβομουν το κατσικισιο.εκτος τοσο αν υπηρχε ιστορικο με χοληστερινη κλπ

Οχι, δεν υπαρχει ιστορικο για χοληστερινη. Ουτε για παχυσαρκια φοβαμαι (οι γονεις ειμαστε πολυ αδυνατοι), ουτε ζαχαρο στην κυηση ειχα. Απλα ειναι σε ενα ταξιδι πανω απο τις καμπυλες και προσπαθω να μην ενισχυω θερμιδικα την διατροφη του, ( ειναι πολυ προσεγμενη ωστε να παιρνει οτι πρεπει να παρει) χωρις φυσικα να πειναει το παιδι.  Παντως για τη σχολη, περαν του οτι μου αρεσει το γαλα τους, εκτιμησα οτι ειναι και πολυ εξυπηρετικοι. Οτι ρωτησα μου το απαντησαν. Ευχαριστω vicky. (και sorry παλι για την καταχρηση θεματος) 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στα καταστηματα κατσικισιο γαλα λιγων ημερων; Δεν εχω βρει ακομη. Ειχα ξεκινησει να παιρνω παλαιοτερα αλλα μολις ειδα οτι ειναι διαρκειας το σταματησα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα. Βασικα των λιγων ημερων ειναι 5 ημερων, η' αλλιως φρεσκο γαλα απλης παστεριωσης. Αυτο δεν εννοεις? Η' εχεις βρει ποτε κατι σε ποιο λιγο? Οταν υπαρχει η αναγραφη μεγαληε διαρκειας τοτε ειναι 20 νομιζω ημερων η' αλλιως φρεσκο γαλα υψηλης παστεριωσης. Αλλα εχει κατσικισιο υψηλης παστεριωσης? Ποσων ημερων εννοεις λιγων? 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Φυσικα. Βασικα των λιγων ημερων ειναι 5 ημερων, η' αλλιως φρεσκο γαλα απλης παστεριωσης. Αυτο δεν εννοεις? Η' εχεις βρει ποτε κατι σε ποιο λιγο? Οταν υπαρχει η αναγραφη μεγαληε διαρκειας τοτε ειναι 20 νομιζω ημερων η' αλλιως φρεσκο γαλα υψηλης παστεριωσης. Αλλα εχει κατσικισιο υψηλης παστεριωσης? Ποσων ημερων εννοεις λιγων? 

Ναι, εχει κατσικισιο υψηλης παστεριωσης. Λιγων ημερων εννοω μεχρι 5, αλλα και τα τρια γαλατα που υπηρχαν στο μαρκετ ηταν 15-40.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Ναι, εχει κατσικισιο υψηλης παστεριωσης. Λιγων ημερων εννοω μεχρι 5, αλλα και τα τρια γαλατα που υπηρχαν στο μαρκετ ηταν 15-40.

40!!... Εγω απο την αλλη ετυχε και ειδα μονο 5 ημερων η' φυσικα δεν θα τα προσεξα.  Θα βρεις σιγουρα.  σε μεγαλα μαρκετ οπως σκλαβενιτη,  βασιλοπουλο εχω δει απο κατσικισιο πιο μικρης διανομης τυπου ροδοπη μεχρι ολυμπος, κρι κρι, δωδωνη (αν τα θυμαμαι και καλα, παντως ηταν πολλα). 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο και μερικές μέρες μετά τα φρούτα. Με τα φρούτα σαφώς και δεν έχω πρόβλημα, οι ενστάσεις μου είναι στο ρυζάλευρο το οποίο θεωρώ περιττό και γεμάτο συντηρητικά. Όταν το ανέφερα στον γιατρό μου είπε οτι εάν θέλω ξεκινάμε τώρα ειδάλλως σε ένα μήνα ξεκιναμε με τις τροφές (είναι 5 μηνών τώρα) απλώς η δική του πρόταση είναι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά απο τώρα διότι ηλικιακά είναι έτοιμο το παιδί. Στο μυαλό μου έχω την πεποίθηση οτι οι κρέμες του εμπορίου (ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια) έχουν περιττή ζάχαρη κατι το οποίο αποδείχθηκε όταν κοίταξα τις ετικέτες. Σκέφτομαι να δώσω κρέμα στο παιδί γιατί βλέπω οτι μόνο με το γάλα δεν χορταίνει πάντα (μπορεί να είναι και ιδέα μου) αλλά παράλληλα φοβάμαι μην μου παχύνει, ήδη είμαστε στις υψηλές καμπύλες. Ο άντρας μου λέει οτι είμαι λίγο υπερβολική γιατί είναι ψηλό το παιδί (πριν ένα μηνα ήταν 69 εκ και 7650γρ) αλλά αφήνει το θέμα διατροφής πάνω μου. Μετά απο πολύ ψάξιμο σκεφτόμουν να δοκιμάσω την bio bebe που έχει ρυζάλευρο ολικής άλεσης ή το ρυζάλευρο της hipp που δεν έχει ζάχαρη.

Μήπως το ξεψειρίζω πολύ; :?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Alverou είπε:

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο και μερικές μέρες μετά τα φρούτα. Με τα φρούτα σαφώς και δεν έχω πρόβλημα, οι ενστάσεις μου είναι στο ρυζάλευρο το οποίο θεωρώ περιττό και γεμάτο συντηρητικά. Όταν το ανέφερα στον γιατρό μου είπε οτι εάν θέλω ξεκινάμε τώρα ειδάλλως σε ένα μήνα ξεκιναμε με τις τροφές (είναι 5 μηνών τώρα) απλώς η δική του πρόταση είναι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά απο τώρα διότι ηλικιακά είναι έτοιμο το παιδί. Στο μυαλό μου έχω την πεποίθηση οτι οι κρέμες του εμπορίου (ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια) έχουν περιττή ζάχαρη κατι το οποίο αποδείχθηκε όταν κοίταξα τις ετικέτες. Σκέφτομαι να δώσω κρέμα στο παιδί γιατί βλέπω οτι μόνο με το γάλα δεν χορταίνει πάντα (μπορεί να είναι και ιδέα μου) αλλά παράλληλα φοβάμαι μην μου παχύνει, ήδη είμαστε στις υψηλές καμπύλες. Ο άντρας μου λέει οτι είμαι λίγο υπερβολική γιατί είναι ψηλό το παιδί (πριν ένα μηνα ήταν 69 εκ και 7650γρ) αλλά αφήνει το θέμα διατροφής πάνω μου. Μετά απο πολύ ψάξιμο σκεφτόμουν να δοκιμάσω την bio bebe που έχει ρυζάλευρο ολικής άλεσης ή το ρυζάλευρο της hipp που δεν έχει ζάχαρη.

Μήπως το ξεψειρίζω πολύ; :?

Όταν ο μικρός μου εγινε έξι μηνών είχα μπει και γω στην διαδικασία να σκέφτομαι αν τελικα πρέπει ή όχι να δωσω ρυζαλευρο. Ή παιδίατρος μου το είχε προτείνει αλλά όταν είπα πως θέλω να δώσω φρούτα κατεύθειαν με διαβεβαίωσε πως δεν υπήρχε κανένα θέμα και έτσι ξεκινησαμε τις φρούτοκρέμες!

 

   Το ρυζαλευρο για μένα δεν είναι αναγκαιο "στάδιο" για να ξεκινήσουν οι στερεές.  Αντίθετα οι βιταμίνες απ τα φρούτα, τα λαχανικα και το κρέας είναι απαραίτητες για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Alverou είπε:

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο και μερικές μέρες μετά τα φρούτα. Με τα φρούτα σαφώς και δεν έχω πρόβλημα, οι ενστάσεις μου είναι στο ρυζάλευρο το οποίο θεωρώ περιττό και γεμάτο συντηρητικά. Όταν το ανέφερα στον γιατρό μου είπε οτι εάν θέλω ξεκινάμε τώρα ειδάλλως σε ένα μήνα ξεκιναμε με τις τροφές (είναι 5 μηνών τώρα) απλώς η δική του πρόταση είναι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά απο τώρα διότι ηλικιακά είναι έτοιμο το παιδί. Στο μυαλό μου έχω την πεποίθηση οτι οι κρέμες του εμπορίου (ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια) έχουν περιττή ζάχαρη κατι το οποίο αποδείχθηκε όταν κοίταξα τις ετικέτες. Σκέφτομαι να δώσω κρέμα στο παιδί γιατί βλέπω οτι μόνο με το γάλα δεν χορταίνει πάντα (μπορεί να είναι και ιδέα μου) αλλά παράλληλα φοβάμαι μην μου παχύνει, ήδη είμαστε στις υψηλές καμπύλες. Ο άντρας μου λέει οτι είμαι λίγο υπερβολική γιατί είναι ψηλό το παιδί (πριν ένα μηνα ήταν 69 εκ και 7650γρ) αλλά αφήνει το θέμα διατροφής πάνω μου. Μετά απο πολύ ψάξιμο σκεφτόμουν να δοκιμάσω την bio bebe που έχει ρυζάλευρο ολικής άλεσης ή το ρυζάλευρο της hipp που δεν έχει ζάχαρη.

Μήπως το ξεψειρίζω πολύ; :?

πραγματι το ρυζαλευρο και ολες αυτες οι κρεμες δε προσφερουν τιποτα στα παιδια.... αποσο γνωριζω καλο ειναι δημητριακα ολικης αλεση να μη δινουμε στα παιδια μας πριν τον χρονο... μπορεις εαν θες να ξεκινησεις στον 6 μηνα με φρουτα  ή καλυτερα ζωμο κρεατος απο σιγα σιγα ενα φρουτο εισαγωγη 3 εως 5 μερες απο μια κουταλιτσα τη φορα η το αντιστιχο και με το ζωμο και μετα σιγα σιγα παλι προσθετεις λαχανικα .... τωρα αν θες να το εισαγεις απο τωρα στις στερεες απο σιγα σιγα μπορεις να παρεις κεχρι και να φτιαχνεις μονη σου τη κρεμουλα ειτε με νερο ειτε με γαλα..το βρησκεις σε μαγαζι με βιολογικα η ακομα και στα μεγαλα σουπερ μαρκετ....!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

αποσο γνωριζω καλο ειναι δημητριακα ολικης αλεση να μη δινουμε στα παιδια μας πριν τον χρονο.

Έχει δίκιο ή xaroumenh mama. Τότε που ψαχνομουν στην αρχή το είχαν διαβάσει σε κάποια άρθρα για την εισαγωγη στις στερεές. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alverou είπε:

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο και μερικές μέρες μετά τα φρούτα. Με τα φρούτα σαφώς και δεν έχω πρόβλημα, οι ενστάσεις μου είναι στο ρυζάλευρο το οποίο θεωρώ περιττό και γεμάτο συντηρητικά. Όταν το ανέφερα στον γιατρό μου είπε οτι εάν θέλω ξεκινάμε τώρα ειδάλλως σε ένα μήνα ξεκιναμε με τις τροφές (είναι 5 μηνών τώρα) απλώς η δική του πρόταση είναι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά απο τώρα διότι ηλικιακά είναι έτοιμο το παιδί. Στο μυαλό μου έχω την πεποίθηση οτι οι κρέμες του εμπορίου (ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια) έχουν περιττή ζάχαρη κατι το οποίο αποδείχθηκε όταν κοίταξα τις ετικέτες. Σκέφτομαι να δώσω κρέμα στο παιδί γιατί βλέπω οτι μόνο με το γάλα δεν χορταίνει πάντα (μπορεί να είναι και ιδέα μου) αλλά παράλληλα φοβάμαι μην μου παχύνει, ήδη είμαστε στις υψηλές καμπύλες. Ο άντρας μου λέει οτι είμαι λίγο υπερβολική γιατί είναι ψηλό το παιδί (πριν ένα μηνα ήταν 69 εκ και 7650γρ) αλλά αφήνει το θέμα διατροφής πάνω μου. Μετά απο πολύ ψάξιμο σκεφτόμουν να δοκιμάσω την bio bebe που έχει ρυζάλευρο ολικής άλεσης ή το ρυζάλευρο της hipp που δεν έχει ζάχαρη.

Μήπως το ξεψειρίζω πολύ; :?

 

Δεν έδωσα σε κανένα μου παιδί κρέμες ουτε ρυζάλευρο, με βάση τις οδηγίες της παιδιάτρου μου. Δεν μπορώ να φανταστώ τι προσφέρουν. Η το παιδί είναι έτοιμο για στερεά και μπορεί να αρχίσει να πειραματίζεται με "κανονικο" φαγητό, ή δεν είναι, γιατί πρέπει να περάσει από τη φάση του ρυζάλευρου;

Link to comment
Share on other sites

Άγεια σου- και εμένα δεν έφαγε ποτέ ούτε μια κρέμα ρυζαλευρο. Μόνο λαχανικά, κολοκύθα όσπρια λίγο κρέας, κ γιαούρτια λίγα φρούτα κ κάποια στιγμή κρέμες βρώμης από κουακερ, όχι αλεσμένο + θηλασμο. Δε χρειάζεται να θηλάζει μια μαμά για να ακολουθήσει τέτοια διατροφή.  Με μόνο την κολοκύθα μου ανέβηκε δυο καμπύλες μέσα σε δυο εβδομάδες- είναι φουλ στον υδατανθρακα και βιταμίνες.

το ρύζι έχει Αρσενικό, αν θυμάμαι καλα έχει δοθεί στη Γερμανία μάλιστα οδηγία να ΜΗΝ τρώνε συχνά τα παιδιά πάνω από 1-2 φορές εβδομάδα εξαιτίας μη εξέτασης των επιπέδων αρσενικού συστηματικά στη βιομηχανία,,..... οεεεεεεοο

https://foodrevolution.org/blog/arsenic-in-rice/

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alverou είπε:

Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο και μερικές μέρες μετά τα φρούτα. Με τα φρούτα σαφώς και δεν έχω πρόβλημα, οι ενστάσεις μου είναι στο ρυζάλευρο το οποίο θεωρώ περιττό και γεμάτο συντηρητικά. Όταν το ανέφερα στον γιατρό μου είπε οτι εάν θέλω ξεκινάμε τώρα ειδάλλως σε ένα μήνα ξεκιναμε με τις τροφές (είναι 5 μηνών τώρα) απλώς η δική του πρόταση είναι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά απο τώρα διότι ηλικιακά είναι έτοιμο το παιδί. Στο μυαλό μου έχω την πεποίθηση οτι οι κρέμες του εμπορίου (ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια) έχουν περιττή ζάχαρη κατι το οποίο αποδείχθηκε όταν κοίταξα τις ετικέτες. Σκέφτομαι να δώσω κρέμα στο παιδί γιατί βλέπω οτι μόνο με το γάλα δεν χορταίνει πάντα (μπορεί να είναι και ιδέα μου) αλλά παράλληλα φοβάμαι μην μου παχύνει, ήδη είμαστε στις υψηλές καμπύλες. Ο άντρας μου λέει οτι είμαι λίγο υπερβολική γιατί είναι ψηλό το παιδί (πριν ένα μηνα ήταν 69 εκ και 7650γρ) αλλά αφήνει το θέμα διατροφής πάνω μου. Μετά απο πολύ ψάξιμο σκεφτόμουν να δοκιμάσω την bio bebe που έχει ρυζάλευρο ολικής άλεσης ή το ρυζάλευρο της hipp που δεν έχει ζάχαρη.

Μήπως το ξεψειρίζω πολύ; :?

Πολυ λογικα σκεφτεσαι.δ εχει κτ να του οροσφερει το ρυζαλευρο.ειναι τελειως περιττο

Γνωμη μου,καλυτερα να περιμενεις να κλεισει κ τον 6ο κ μετα να ξεκινησεις στερεες,για πιο ετοιμο πεπτικο

Εκτος αν βλεπεις ετοιμοτητα για στερεες.καθεται καλα εστω με στηριξη;δειχνει ενδιαφερον οταν τρωτε;πιανει κουδουνιστρες να τις βαλει στο στομα;εχει σταματησει το ανακλαστικο με τη γλωσσα;

Γενικα το μωρο εχει αναγκη απο σιδηρο κ βιταμινες.οποτε θα συμφωνησω με τη χαρουμενη μαμα,αλλα κ τις υπολοιπες.μπορεις να δωσεις ζωμο μοσχαρι.λαχανικα(γενικα επιτρεπονται μετα τον 6ο ολα σιγα σιγα,μονο μελιτζανα καθυστερουσα,αλλα θα ξεκινησεις με τα πιο ηπια κ ασφαλη,καροτο,κολοκυθακι κλπ.πολυ ωραιες τροφες ειναι η γλυκοπατατα,κ η μεγαλη γλυκια κολοκυθα).φρουτα,επισης απο τον 6ο επιτρεπονται ολα,ισως οχι αμεσως πορτοκαλι,ακτινιδιο,φραουλα,εξαρταται κ τι θα σου πει ο γιατρος σου,μηλο-μπανανα λιγο προσοχη για δυσκοιλιοτητα.πολυ καλο ειναι το αβοκαντο.εισαι τυχερη γτ θα ξεκινησουν σιγα σιγα κ τα πιο καλοκαιρινα οποτε θα εχετε ποικιλια

Μπορεις να κανει μονη κ ρυζαλευρο αλλα κ αλλες κρεμες με ψετδοδημητρια,φαγοπυρο,κεχρι,κινοα,βρωμη,εμεις τα βαζαμε απο τον 7ο κ απογευματινο απο τον 9ο(κ λογω θηλασμου)

Αν πχ ξεκινησεις με φρουτα,δευτερο γευμα βαλε μετα απο 10-15μερες

Στην αρχη 1-2κουταλακια κ σιγα σιγα αυξησε την ποσοτητα που δινεις

Μην ξεχνας οτι κ το δευτερο εξαμηνο ζωης του μωρου το γαλα ειναι η βασικη τροφη(ειτε μητρικο ειτε οχι),κ οι στερεες συμπληρωματικες.οι μισες ημερησιες  θερμιδες του  τουλ θα ειναι απο το γαλα του

Σκοπος μας ειναι να γνωρισει οσο πιο πολλες γευσεις κ υφες γινεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν ρωταω στο καταλληλο σημειο αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας για την προσφορα στα παιδια μικρων κομματιων μη αλεσμενης τροφης με σκοπο να επιλεξουν τα ιδια τι θελουν να φανε.

Το baby led weaning δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω εαν ρωταω στο καταλληλο σημειο αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας για την προσφορα στα παιδια μικρων κομματιων μη αλεσμενης τροφης με σκοπο να επιλεξουν τα ιδια τι θελουν να φανε.

Το baby led weaning δηλαδη

Θεωρω οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Μπορεις να ριξεις μια ματια ή να μεταθεσεις την ερωτηση σου σε ενα απο τα παρακατω για να μην ειμαστε εκτος θεματος και αν αναζητησεις το φορουμ "baby led weaning" θα σου βγαλει κι αλλα σχολια σε διαφορα θεματα.

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την σεντιρ,ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις

Διαβασα κ το βιβλιο,σε βοηθαει πολυ να το επεξεργαστεις κ τι να περιμενεις

Εχει κ διαφορες σελιδες στο ιντερνετ με πολυ ωραιες ιδεες κ συνταγες

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα δημοσιευση στο αντιστοιχο θεμα για να μην ειμαστε εκτος εδω. αν μπορεις γραψε γθα ποιο βιβλιο μιλας εκει.

Επεξεργάστηκαν by μαγιοπουλας
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...