Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε αρχισαν τα μωρα σας να κοιμουνται ολο το βραδυ σερι?


Maimouneli

Recommended Posts

On 31/1/2018 at 11:32 ΜΜ, Maimouneli είπε:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.εμενα σχεδον κσθε βραδυ ξυπναει ανα 1-2 ωρες το πολυ 3 κ ψιλοκλαει στον υπνο του.η κουναει τα ποδια του η τα χερια του.γενικα ειναι ανησυχος.μηπως βγαζει δοντια?οταν δεν εχει πονους στα ουλα κ εχει κανει κ κακα του (ειναι δυσκιλοιος)τοτε κοιμαται παρα πολυ καλα.σχεδον δεν ακουγεται.αβτε να τον γυρισω 1 φορα πλευρο.αυτο βεβαια ειναι σπανιο.γιατι συνηθως κατι εχει.μολις βεβαια τον ταιζω βαρενει κ κοιματα ενα 2ωρο 3ωρο παλι χωρις θεματα.κ παντα γυρω στις 2 ξυπναει κ αρχιζει η ολη κατασταση.να σας ρωτησω κ κατι αλλο.διαβασα οτι η δυσκιλοιοτητα ηπαλλινδρομηση  η σιελοροια κ τα αερια ειναι κσποια απο τα συμπτωματα  για αλεργια στο γαλα.ισχυει?θα μας γραψει ο γιατρος ν κανουμε εξετασει γιατι παιδευεται ειδικα με τη δυσκοιλοιοτητα πολυ.κ μαλισυα παιρνει κ γαλα για δυσκιλοιοτητα κ απο τροφες που προκαλουν τετοιο θεμα βαζω πολυ πολυ μικρη ποσοτητα

Αν ήταν να κάνουμε εξετάσεις στα μωρά αυτής της ηλικίας που ξυπνάν κάθε 1-2 ώρες, θα είχαν θησαυρίσει γιατροί και εργαστήρια. Χμ...

Είναι τυπικότατο μοτίβο ύπνου σε αυτή την ηλικία, και πολλά μωράκια που κοιμόντουσαν ώρες, το κάνουν κάπου στους 7-9 μήνες. Δόντια, νέες δεξιότητες, νέες τροφές κλπ κλπ. Χειρότερα και από νεογέννητα. Στρώνουν κάπου στο χρόνο συνήθως.

Το μόνο που έχω δει από προσωπική εμπειρία, από σύσταση της παιδιάτρου μας και από όσες φίλες και γνωστές το εφάρμοζαν, να βοηθα είναι η συγκοίμιση, αλλά αν δεν απατώμαι για ασφαλή συγκοίμιση ο θηλασμός είναι από τις βασικές προϋποθέσεις μεταξύ πολλών άλλων και λες το δικό σου πίνει ξένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/2/2018 at 11:27 ΜΜ, Maimouneli είπε:

Μας εβαλε κατι ρασ τεστ(νομιζω ετσι λεγεται)για  αλλεργια στο γαλα κ κατι αλλα.κ κατι αλλες για καποια αντιγονα

Ουτε που καταλαβα.αυριο θα παμε να τις κανουμε.κ στεναχωριεμαι κ πολυ που θα τον τρυπισουν τοαο μικρουλι.εμενα εχει δυσκοιλιοτητα παλλινδρομησεις αρκετα αερια κ ναι μεν αυτα τα εχουνε παρα  πολλα μωρακια αλλα διαβασα οτι ειναι κ συμπτωματα αλλεργιας στο γαλα.κ επειδη η δυσκοιλιοτητα παρα τη διατροφη παραμενει ειπα να τις κανουμε τις εξετασεις

ποσο μηνων ειναι το μωρακι σου κ θα κανεισ ραστ τεστ? εμεισ ειμαστε 3.5 μηνων με αλλεργια στο αγελαδινο κ δεν τα χουμε κανει. μασ ειπαν δεν ειναι εγκυρα σε τοσο μωρα..

Link to comment
Share on other sites

Για να κοιμηθείς μαζί με το παιδί σου απαραίτητη προϋπόθεση ο θηλασμός;;;;; Τι άλλο θα ακούσουμε! Να μην καπνίζεις ναι, να μην πίνεις, να μην παίρνεις βαριά φάρμακα κλπ., ότι η συγκοίμιση  βοηθάει το θηλασμό ναι, τα έχω ακούσει, τώρα για τα άλλα τι να πω...

Επεξεργάστηκαν by Gkely
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

ποσο μηνων ειναι το μωρακι σου κ θα κανεισ ραστ τεστ? εμεισ ειμαστε 3.5 μηνων με αλλεργια στο αγελαδινο κ δεν τα χουμε κανει. μασ ειπαν δεν ειναι εγκυρα σε τοσο μωρα..

Ουσιαστικα τι δειχνει αυτο το τεστ; εχει καποια σχεση με τον υπνο; (Διορθωσα την απαντηση μου γιατι η προηγουμενη ηταν out of topic)

Επεξεργάστηκαν by Romaina
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Ουσιαστικα τι δειχνει αυτο το τεστ; εχει καποια σχεση με τον υπνο; (Διορθωσα την απαντηση μου γιατι η προηγουμενη ηταν out of topic)

εξεταση αιματοσ ειναι για να βρουμε σε τι ουσιεσ κ τροφεσ εχουμε αλλεργιεσ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

αν δεν απατώμαι για ασφαλή συγκοίμιση ο θηλασμός είναι από τις βασικές προϋποθέσεις μεταξύ πολλών άλλων και λες το δικό σου πίνει ξένο.

 

Προϋπόθεση ο θηλασμός για ασφαλή συγκοίμηση?  Όχι δα! Ο ΠΟΥ συστήνει να κοιμούνται τα μωρά μέχρι να χρονίσουν στο δωμάτιο των γονιών τους προς αποφυγή του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου,  δεν τα διαχωρίζει σε θηλάζοντα και μη. Συγγνώμη αλλά κάτι τέτοια λέγονται και μετά βγαίνουμε οι θηλάζουζες απαξιωτικές. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

εξεταση αιματοσ ειναι για να βρουμε σε τι ουσιεσ κ τροφεσ εχουμε αλλεργιεσ

Αααα... Ειμαι παντελως ανιδεη απο αυτα:confused: δεν εχει τυχει να ερθω αντιμετωπη με αλλεργια δικη μου η του παιδιου μεχρι στιγμης.

1 hour ago, marakiz είπε:

 

Προϋπόθεση ο θηλασμός για ασφαλή συγκοίμηση?  Όχι δα! Ο ΠΟΥ συστήνει να κοιμούνται τα μωρά μέχρι να χρονίσουν στο δωμάτιο των γονιών τους προς αποφυγή του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου,  δεν τα διαχωρίζει σε θηλάζοντα και μη. Συγγνώμη αλλά κάτι τέτοια λέγονται και μετά βγαίνουμε οι θηλάζουζες απαξιωτικές. 

Βεβαιως καθε μητερα κανει οτι θεωρει καλυτερο για τον υπνο της και τον υπνο του μωρου ειτε θηλαζει ειτε οχι. Απλα εχει παρατηρηθει οτι μια θηλαζουσα μητερα που επιλεγει την συγκοιμηση βρισκεται σε μεγαλυτερη εγρηγορση απ οτι μια μητερα που δεν θηλαζει. Για παραδειγμα εαν μια μητερα ειναι ξαπλωμενη και θηλαζει το παιδι της ενω κοιμαται, στις πλειστες των περιπτωσεων δεν θα γυρισει απ το αλλο πλευρο ή εάν κατα τη διαρκεια της νυχτας το μωρο ξυπνησει θα ξυπνησει κι εκεινη πολυ πιο αμεσα και συχνα απ οτι μια μητερα που δε θηλαζει. Μη με ρωτησεις γιατι και πως, παντως το βλεπω κι εγω με μενα οταν ξαπλωνω με το παιδι στο αριστερο μου στηθος π.χ ξυπναω ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ το πρωι πιασμενη και απ' το ιδιο πλευρο. Φυσικα κανεις δεν απαγορευει σε μια μητερα που δεν θηλαζει να κοιμηθει στο ιδιο κρεβατι με το μωρο της εφ οσον η ιδια αναλμβανει την ευθυνη και αισθανεται τη σιγουρια. Αυτο δε σημαινει οτι δεν εχουν συμβει ατυχηματα με θηλαζουσες μητερες που κοιμοντουσαν μαζι με τα μωρα τους η οτι ολα τα μωρα των μη θηλαζουσων θα εχουν καποιο ατυχημα κατα τη συγκοιμηση. Απλα η θεωρια αυτη ειναι αποτελεσμα ερευνας που μιλαει με στατιστικες και ως εκ τουτου θεωρειται αξιοπιστη. Αυτο που θελει να πει η @ΑΡΓΚ (ας με διορθωσει αν κανω λαθος) μαλλον ειναι πως βασει αυτης της ερευνας, εαν μια μητερα θελει να ειναι 1000% σιγουρη για την ασφαλεια του παιδιου της και δε θηλαζει, δε θα επιλεξει τη συγκοιμηση. Οπως ακριβως και μια μητερα καπνιστρια που παρ ολ αυτα θηλαζει θα πρεπει να  την αποφευγει.

Επεξεργάστηκαν by Romaina
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ με τις στατιστικές παρόλα αυτά ο θηλασμός δεν απαιτεί βασική προϋπόθεση για ασφαλής συγκοίμηση. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα ηθελα να κιμαναι στο ιδιο κρεβατι με τον μικρο μου γιατι πρωτον φοβαμαι το οποιο ατυχημσ και δευτερον εχω ακουσει οτι μετα τα μωρα δυακολα φευγουν απο το κρεβατι της μαμας αν συνηθησουν.κ για τους 2 λογους δεν θα ηθελα να το ρισκαρω.ο μικρος μου ειναι 8 μηνων.οχι ο υπνος δεν εχει σχεσει με το τεστ που θα του κανουμς.αυτο θα το κανουμε γιατι εχει δυσκιλοιοτητα πολλες αναγωγες κ αερια που δεν στρωνοτν ουτε με ειδικο γαλα δυσκιλοιοτητας ουτε με διατροφη κ θελουμε να δουμε μηπως τελικα εχει καποιου ειδους αλλεργια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...