Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε αρχισαν τα μωρα σας να κοιμουνται ολο το βραδυ σερι?


Maimouneli

Recommended Posts

Γεια σας.θα ηθελα να τις εμπειριες σας.ποτε αρχισαν τα μωρα σας να κοιμουνται ολο το βραδυ σερι?ο γιος μου ειναι 8 μηνων κ ακομα δεν κοιμαται σερι.και πονους να μην εχει θα ξυπνησει το βραδυ κ πιθανον να θεκει να τον αλλαξω πλευρω η να του δωσω πιοιλα για να ξανακοιμηθει.καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ξέρεις ότι αυτό που κάνει ο γιος σου θεωρείται σερί ύπνος :):):)

 

Εννοω ότι δεν τρώει πια τη νύχτα. Ο γιος μου σταμάτησε τα νυχτερινά γεύματα περίπου 3 μηνών, η κόρη μου πάλι έφτασε σχεδόν 9 μηνών ώστε να πούμε ότι σταθερά πια δεν τρώει τη νύχτα. Και τα δυο ήταν μη θηλαζοντα.

 

Τα ξύπνηματα άλλου τύπου σαν και αυτά που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένα τουλάχιστον μέχρι τα 2 χρόνια, μετά το πράγμα ομαλοποιείται, χωρίς να σημαίνει ότι δεν γίνονται περιστασιακά και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κοιμηθώ σερί δεκατρείς μηνες, το ίδιο και ο μικρός μου!

  Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία να σε κατατοπισω!

Παρ όλα αυτά υπαρχει ενα θέμα στην ενότητα του ύπνου που ίσως σε βοηθήσει.  Το παραθέτω :

 

Link to comment
Share on other sites

  Σερί πραγματικά δεν θα μπορούσα να πω ότι κοιμάται ούτε ο δικός μου που μόλις έκλεισε τα 2. Ξυπνάει μια φορά για να με φωνάξει ή για να πιεί γάλα αν ξαγρυπνήσει και δεν πάω αμέσως.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πονεμενη ιστορία ο ύπνος. Και το δικο μου ειναι 8 μηνων και ξυπναει πάντα μια φορα για γαλα και καναδυο ακομα για πιπιλα η κατι παρομοιο. Ευτυχως δεν το τραβαω μονη μου το λούκι γιατί δουλευω κ εγω απο τοτε που ηταν 3,5 μηνων, λιγες ωρες αλλα και παλι δεν αντέχω. Περιμενω πώς και πώς να ερθει η ωρα που θα Κοιμαται σερί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι τα 3 σερι υπνος ειναι οι 5 συνεχομενες ωρες και αφου ο δικος σου ξυπναει μονο μια-δυο φορες θα ελεγα οτι εισαι κι απ'τις τυχερες! Εμενα θα γινει 2χρ σε ενα μηνα και ακομη ξυπναει 2-3 φορες στην καλυτερη. Υπομονη, ειναι απολυτα φυσιολογικα τα ξυπνηματα στα μικρα παιδια. Ο υπνος τους ειναι διαφορετικος απ' των ενηλικων και οι αναγκες τους επισης.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου είναι 5,5 μηνών και παρόλο που θηλάζω έχει να μου ξυπνήσει βράδυ από τότε που κάναμε το 1ο εμβόλιο..απλά κοιμήθηκε σερί και δεν μου ξαναξύπνησε...πιστεύω τελικά είναι στο κάθε παιδί..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Γεια σας.θα ηθελα να τις εμπειριες σας.ποτε αρχισαν τα μωρα σας να κοιμουνται ολο το βραδυ σερι?ο γιος μου ειναι 8 μηνων κ ακομα δεν κοιμαται σερι.και πονους να μην εχει θα ξυπνησει το βραδυ κ πιθανον να θεκει να τον αλλαξω πλευρω η να του δωσω πιοιλα για να ξανακοιμηθει.καμια συμβουλη?

Αυτό λέγεται κοιμάται όλη τη νύχτα. Εκτός αν το κάνει κάθε μία ώρα :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου αρχισε να κοιμαται σερι απο 18μηνων.φυσικα μεχρι κ τωρα που ειναι 3μπορει να ξυπνησει για νερο η τουαλετα.απο μπουμπουνητα η ονειρο

Ο μικρος που ειναι 15μηνων μπορω να πω οτι κοιμαται καλα,γτ σε 12ωρες ξυπναει 3φορες,θηλαζει κ κοιμαται

Δ ειναι παρηγορο το μνμ μου,αλλα εμεις θηλαζουμε

Αλλα κ ο ανηψιος μου,πολυ φαγανος,ξυπνουσε μεχρι τα 2μια φορα για γαλα,απο τον χρονο ως τα 2.πιο πριν λιγο πιο πολλες φορες.με μπουκαλι.οχι για πλευρο η πιπιλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον ας πω κι εγω μια πιο αισιοδοξη εμπειρια. Η κορη μου πρωτη φορα κοιμηθηκε σερι (περιπου 8ωρο) σε ηλικια 2 μηνων. Εκεινες τις μερες πηγαμε διακοπες οπου απο το λικνο μπηκε σε παρκοκρεβατο. Με την αλλαγη του περιβαλλοντος αρχισε να ξυπναει παλι μια φορα για γαλα για μια εβδομαδα περιπου και μετα ξανασταματησε. Στις διακοπες καθισαμε 2 εβδομαδες και επιστρεφοντας την εβαλα στην κουνια (μεγαλο παιδι δεν χωρουσε πια στο λικνο). Απο 2,5 μηνων περιπου κοιμοταν 8-10 ωρες σερι και τωρα που ειναι 20 μηνων κοιμαται σταθερα 11 ωρες σερι. Απο τοτε εχει τυχει να ξυπνησει το βραδυ για αγκαλια ή λογω πυρετου ή λογω δοντιων ομως ποτε για γαλα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Γεια σας.θα ηθελα να τις εμπειριες σας.ποτε αρχισαν τα μψρα σας να κοιμουνται ολο το βραδυ σερι?ο γιος μου ειναι ο μηνων κ ακομα δεν κοιμαται σερι.και πονους να μην εχει θα ξυπνησει το βραδυ κ πιθανον να θεκει να τον αλλαξω πλευρω η να του δωσω πιοιλα για να ξανακοιμηθει.καμια συμβουλη?

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.εμενα σχεδον κσθε βραδυ ξυπναει ανα 1-2 ωρες το πολυ 3 κ ψιλοκλαει στον υπνο του.η κουναει τα ποδια του η τα χερια του.γενικα ειναι ανησυχος.μηπως βγαζει δοντια?οταν δεν εχει πονους στα ουλα κ εχει κανει κ κακα του (ειναι δυσκιλοιος)τοτε κοιμαται παρα πολυ καλα.σχεδον δεν ακουγεται.αβτε να τον γυρισω 1 φορα πλευρο.αυτο βεβαια ειναι σπανιο.γιατι συνηθως κατι εχει.μολις βεβαια τον ταιζω βαρενει κ κοιματα ενα 2ωρο 3ωρο παλι χωρις θεματα.κ παντα γυρω στις 2 ξυπναει κ αρχιζει η ολη κατασταση.να σας ρωτησω κ κατι αλλο.διαβασα οτι η δυσκιλοιοτητα ηπαλλινδρομηση  η σιελοροια κ τα αερια ειναι κσποια απο τα συμπτωματα  για αλεργια στο γαλα.ισχυει?θα μας γραψει ο γιατρος ν κανουμε εξετασει γιατι παιδευεται ειδικα με τη δυσκοιλοιοτητα πολυ.κ μαλισυα παιρνει κ γαλα για δυσκιλοιοτητα κ απο τροφες που προκαλουν τετοιο θεμα βαζω πολυ πολυ μικρη ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι ενός έτους. Από δυο μηνών κοιμόταν σερί 9 ώρες μέχρι τον 7ο που αρχίσαν τα δόντια.... Από τότε φτάσαμε στο σημείο να ξυπνάει και κάθε μια ώρα. Έχει καμια εβδομάδσ που ξυπνάει μια με δυο φορές όχι για να πιει γάλα (μέχρι τώρα θήλαζα και έχει μερικές μέρες που αντικατεστησα το βραδινό με ξένο και έμεινε μόνο πρωί ο θηλασμός), αλλά μάλλον επειδή ξεβολεύεται ή πονάει από τα δοντάκια. Τελευταία φορα που ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι μέχρι 2 φορές είναι φυσιολογικό να ξυπνάν τα μωρά. Όποτε υπομονη και μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοιμάται σερί την νύχτα από 3 μηνών, θα συμφωνήσω όμως με την Deena πως αυτό που περιγράφεις είναι ύπνος σερί, το να ξυπνήσεις για πιπίλα ή για να τον αλλάξεις πλευρό, ή για να το σκεπάσεις επειδή κρυώνει και να κοιμηθείς και εσύ και εκείνος στο λεπτό δεν θεωρείται ξύπνημα.

Την δυσκοιλοιότητα εφόσον είναι 8 μηνών και τρώει φρούτα και λαχανικά θα την καταπολεμήσεις με διατροφή, και εμένα ο γιος μου είχε το ίδιο πρόβλημα και πρόσεχα πολύ την διατροφή του, πχ στην φρουτόκρεμα του έβαζα λιγότερη μπανάνα και μήλο και περισσότερο αχλάδι, μίλα όμως με τον παιδίατρο σου για αυτό για να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εμένα κοιμάται σερί την νύχτα από 3 μηνών, θα συμφωνήσω όμως με την Deena πως αυτό που περιγράφεις είναι ύπνος σερί, το να ξυπνήσεις για πιπίλα ή για να τον αλλάξεις πλευρό, ή για να το σκεπάσεις επειδή κρυώνει και να κοιμηθείς και εσύ και εκείνος στο λεπτό δεν θεωρείται ξύπνημα.

Την δυσκοιλοιότητα εφόσον είναι 8 μηνών και τρώει φρούτα και λαχανικά θα την καταπολεμήσεις με διατροφή, και εμένα ο γιος μου είχε το ίδιο πρόβλημα και πρόσεχα πολύ την διατροφή του, πχ στην φρουτόκρεμα του έβαζα λιγότερη μπανάνα και μήλο και περισσότερο αχλάδι, μίλα όμως με τον παιδίατρο σου για αυτό για να σε βοηθήσει περισσότερο.

Μονο αχλαδι κ πορτοκαλι βαζω στη φρουτοκρεμα.κ ελαχιστο μηλο ενα κομματακι.στο φαγητο βαζω παρα πολυ σελινο κ κολοκυθι πολυ λιγο πατατα κ καροτο κ παλι εχει θεμα.τωρα θα κανουμε τις εξετασεις.με το σπανακι ειδα λιγο διαφορα

12 ώρες πρίν, Varlen είπε:

Ο μικρός μου είναι ενός έτους. Από δυο μηνών κοιμόταν σερί 9 ώρες μέχρι τον 7ο που αρχίσαν τα δόντια.... Από τότε φτάσαμε στο σημείο να ξυπνάει και κάθε μια ώρα. Έχει καμια εβδομάδσ που ξυπνάει μια με δυο φορές όχι για να πιει γάλα (μέχρι τώρα θήλαζα και έχει μερικές μέρες που αντικατεστησα το βραδινό με ξένο και έμεινε μόνο πρωί ο θηλασμός), αλλά μάλλον επειδή ξεβολεύεται ή πονάει από τα δοντάκια. Τελευταία φορα που ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι μέχρι 2 φορές είναι φυσιολογικό να ξυπνάν τα μωρά. Όποτε υπομονη και μην ανησυχεις!

Και εμενα καπως ετσι ειναι ο μικρος  μου.ξυπναει σχεδον καθε 1 ωρα.κ δειχνει οτι ποναει.να πω την αληθεια την τελευταια φορα επι 3 εβδομαδες πριν τα χριστουγεννα ξυπβουσε καθε 1 ωρα το βραδυ κ την ημερα των χριστουγεννων ειδα οτι ειχε βγαλει τα 2 κατω δοντακια του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marakiz said:

Εσείς που απαντάτε 8 και 9 ώρες σερί από μηνών να ξέρετε μπήγετε μαχαίρι κατάσαρκα! :mrgreen::mrgreen::-P

Mε έκανες και γέλασα χαχαχα...η αλήθεια είναι πως το να κοιμάται από μικρό είναι μεγάλη τύχη! Βέβαια εμένα όταν αποφασίσει να ξενυχτίσει για οποιονδήποτε λόγο δεν κοιμάμαι πάνω από δύο ώρες σύνολο το βράδυ.

@Maimouneli τι εξετάσεις θα κάνετε αν επιτρέπεται?εμένα με διατροφή μόνο έφτιαχνε και τώρα μετά τα δύο έφτιαξε τελείως.

 

Link to comment
Share on other sites

Για τη δυσκοιλιοτητα μην βαζεις καθολου μπανανα,μηλο,πατατα,καροτο

Ρωτα τον γιατρο για ακτινιδιο,βανιλιες,αβοκαντο,αποξηραμενα συκα η δαμασκηνα εστω το ζουμι.βρωμη,μπροκολο,φασολακια,μπαμιες.οχι ρυζι,μακαρονια.κ εφοσον δ θηλαζεις να κανεις μια φορα τη μερα το  γαλα με χαμομηλονερο.οτι πει ο γιατρος σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Mε έκανες και γέλασα χαχαχα...η αλήθεια είναι πως το να κοιμάται από μικρό είναι μεγάλη τύχη! Βέβαια εμένα όταν αποφασίσει να ξενυχτίσει για οποιονδήποτε λόγο δεν κοιμάμαι πάνω από δύο ώρες σύνολο το βράδυ.

@Maimouneli τι εξετάσεις θα κάνετε αν επιτρέπεται?εμένα με διατροφή μόνο έφτιαχνε και τώρα μετά τα δύο έφτιαξε τελείως.

 

Μας εβαλε κατι ρασ τεστ(νομιζω ετσι λεγεται)για  αλλεργια στο γαλα κ κατι αλλα.κ κατι αλλες για καποια αντιγονα

Ουτε που καταλαβα.αυριο θα παμε να τις κανουμε.κ στεναχωριεμαι κ πολυ που θα τον τρυπισουν τοαο μικρουλι.εμενα εχει δυσκοιλιοτητα παλλινδρομησεις αρκετα αερια κ ναι μεν αυτα τα εχουνε παρα  πολλα μωρακια αλλα διαβασα οτι ειναι κ συμπτωματα αλλεργιας στο γαλα.κ επειδη η δυσκοιλιοτητα παρα τη διατροφη παραμενει ειπα να τις κανουμε τις εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Maimouneli said:

Μας εβαλε κατι ρασ τεστ(νομιζω ετσι λεγεται)για  αλλεργια στο γαλα κ κατι αλλα.κ κατι αλλες για καποια αντιγονα

Ουτε που καταλαβα.αυριο θα παμε να τις κανουμε.κ στεναχωριεμαι κ πολυ που θα τον τρυπισουν τοαο μικρουλι.εμενα εχει δυσκοιλιοτητα παλλινδρομησεις αρκετα αερια κ ναι μεν αυτα τα εχουνε παρα  πολλα μωρακια αλλα διαβασα οτι ειναι κ συμπτωματα αλλεργιας στο γαλα.κ επειδη η δυσκοιλιοτητα παρα τη διατροφη παραμενει ειπα να τις κανουμε τις εξετασεις

Καλά αποτελέσματα να έχεις. Καλά κάνεις τουλάχιστον να ξέρεις τι τον πειράζει να τον βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2018 at 4:22 ΜΜ, Maimouneli είπε:

Γεια σας.θα ηθελα να τις εμπειριες σας.ποτε αρχισαν τα μωρα σας να κοιμουνται ολο το βραδυ σερι?ο γιος μου ειναι 8 μηνων κ ακομα δεν κοιμαται σερι.και πονους να μην εχει θα ξυπνησει το βραδυ κ πιθανον να θεκει να τον αλλαξω πλευρω η να του δωσω πιοιλα για να ξανακοιμηθει.καμια συμβουλη?

Εμεις αν και κλεινουμε χρονο ακομα κοιμομαστς χειροτερα απο νεογεννητα... Περασε καποια φαση στους 6 μηνες που εμοιαζε να ετοιμαζεται για να κοιμηθει "κανονικα" εκλεινε δηλαδη τα τριωρακια του εκανε και τετραωρα... απο 7μιση μηνων μεχρι σημερα δεν κλεινουμε ματι..  καθε μια μιαμιση ωρα (στην καλη περιπτωση) ξυπναει. Παρατηρησα δε οτι συνεχως πεταει τα σκεπασματα απο πανω του. Με υπνοσακο που κοιμηθηκε προχτες εγινε μαχη μεχρι να βγει. Του αρεσει μονο με το πιτζαμακι τι να πω.. Βαζω το air cοndition στους 23 και απλα κανω υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romaina είπε:

Εμεις αν και κλεινουμε χρονο ακομα κοιμομαστς χειροτερα απο νεογεννητα... Περασε καποια φαση στους 6 μηνες που εμοιαζε να ετοιμαζεται για να κοιμηθει "κανονικα" εκλεινε δηλαδη τα τριωρακια του εκανε και τετραωρα... απο 7μιση μηνων μεχρι σημερα δεν κλεινουμε ματι..  καθε μια μιαμιση ωρα (στην καλη περιπτωση) ξυπναει. Παρατηρησα δε οτι συνεχως πεταει τα σκεπασματα απο πανω του. Με υπνοσακο που κοιμηθηκε προχτες εγινε μαχη μεχρι να βγει. Του αρεσει μονο με το πιτζαμακι τι να πω.. Βαζω το air cοndition στους 23 και απλα κανω υπομονη...

Σα να περιγράφεις την κόρη μου.. Αγόρασε υπνοσακο με ποδαράκια, σαν ολόσωμη φόρμα αλλά πιο χοντρη.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που δεν κοιμούνται από την αρχή με υπνόσακο, δύσκολα τον συνηθίζουν μετά. Εγώ επειδή ούτε σκέπασμα δεχόταν, αγόρασα υπνόσακο με ποδαράκια και αφαιρούμενα μανίκια. Το δέχτηκε και είναι επιπλέον μέρος της βραδινής ρουτίνας προ ύπνου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Εμεις αν και κλεινουμε χρονο ακομα κοιμομαστς χειροτερα απο νεογεννητα... Περασε καποια φαση στους 6 μηνες που εμοιαζε να ετοιμαζεται για να κοιμηθει "κανονικα" εκλεινε δηλαδη τα τριωρακια του εκανε και τετραωρα... απο 7μιση μηνων μεχρι σημερα δεν κλεινουμε ματι..  καθε μια μιαμιση ωρα (στην καλη περιπτωση) ξυπναει. Παρατηρησα δε οτι συνεχως πεταει τα σκεπασματα απο πανω του. Με υπνοσακο που κοιμηθηκε προχτες εγινε μαχη μεχρι να βγει. Του αρεσει μονο με το πιτζαμακι τι να πω.. Βαζω το air cοndition στους 23 και απλα κανω υπομονη...

Εγω δεν τον συνηθησα να κοιμαται με υπνοσακο εξαρχης οποτε δεν το δοκιμασα κ μετα.με τα σκεπασματα δεν εχω θεμα.αν κοιμαται καλα ο μικρουλης σου χωρις σκεπασματα κ την καταβρηκε με το air cοndition τοτε δεν πειραζει,να κοιμαται τουλαχιστον.τελικα τα πιο πολλα μψρακια το καθενα για τους λογους του το ιδιο κανουνε.χαχα τι να πω.πρεπει απο τι βλεπω να κανουμε υπομονη

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2018 at 10:52 ΠΜ, marakiz είπε:

Τα μωρά που δεν κοιμούνται από την αρχή με υπνόσακο, δύσκολα τον συνηθίζουν μετά. Εγώ επειδή ούτε σκέπασμα δεχόταν, αγόρασα υπνόσακο με ποδαράκια και αφαιρούμενα μανίκια. Το δέχτηκε και είναι επιπλέον μέρος της βραδινής ρουτίνας προ ύπνου. 

Πολυ σωστο. Αυτο θα κανω..:cool:

14 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Εγω δεν τον συνηθησα να κοιμαται με υπνοσακο εξαρχης οποτε δεν το δοκιμασα κ μετα.με τα σκεπασματα δεν εχω θεμα.αν κοιμαται καλα ο μικρουλης σου χωρις σκεπασματα κ την καταβρηκε με το air cοndition τοτε δεν πειραζει,να κοιμαται τουλαχιστον.τελικα τα πιο πολλα μψρακια το καθενα για τους λογους του το ιδιο κανουνε.χαχα τι να πω.πρεπει απο τι βλεπω να κανουμε υπομονη

Απο υπομονη.... αλλο τιποτα!!! Χαλαλι τους στο κατω κατω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...