Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Τα ιδια εχω περασει κι εγω στη δευτερη εγκυμοσυνη. Ειχα μετρηση 11.5 με 12, πηγαινα για Β επιπεδου καθε 2 εβδομαδες και τελικα εκανα μαγνητικη η οποια επιβεβαιωσε τη διαταση, αλλα με σχολιο: ''συμφωνη με την ηλικια της κυησης! ''Δηλαδη, πιαστ'αυγο και κουρευτο! Παρακεντηση δεν εκανα για προσωπικους λογους (δεν ηθελα κανενας να πειραξει την κοιλια μου και σε τελικη αναλυση ειπα πως οτι μωρο εχω καλοδεχουμενο, τι περιμενουν να κανω στην 33η εβδομαδα της κυησης, ειμαστε σοβαροί; Μην αγχωνεστε αν και σας καταλαβαινω, εγω εκλαιγα μεσα στον μαγνητικο τομογραφο... Τελικα το παιδακι μου ειναι υγιεστατο τοσο που να απορεις για ολη την ταλαιπωρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικά mersta αυτό ακριβώς αισθάνομαι...γιατί να μην έχουμε και εμείς το δικαίωμα όπως την πλειοψηφία των άλλων γυναικών να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε την εγκυμοσύνη μας...εγώ δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ, τη διάταση ή την παθολογική μικρή καμπύλη ζαχάρου που έβγαλα πρόσφατα οπότε και θα πάω για τη μεγάλη καμπύλη...

Σου εύχομαι και το πιστεύω ότι σύντομα θα βλέπεις στο σπίτι σου τα δύο υγιή αγοράκια σου, σκέψου ότι εσύ είσαι τυχερή που θα ξεμπερδέψεις και με μια εγκυμοσύνη!!Εγώ αν όλα πάνε καλά και μετά από τόσες ατυχίες θα προβληματιστώ πολύ για τη δεύτερη!

Σίγουρα θα ρωτήσω για τη μαγνητική γιατί εδώ στην επαρχία έχουμε βαθιά μεσάνυχτα...Όταν έχεις αποτελέσματα (τα καλύτερα εύχομαι) ενημέρωσέ μας...

η καμπυλη χαχαρου να μην σε ανησυχει καθολουουου...ανεβασα ζαχαρω απο τις αρχες του τεταρτου μηνα (τα διδυμακια μου βλεπεις με κανανε πιο γλυκια χι χι).απο τον τεταρτο και μεχρι τωρα κανω ενεσεις ινσουλινης (που δεν ειναι τιποτα το σοβαρο).το θεμα ειναι να το προλαβεις το ζαχαρο, να το ξερεις και να το ρυθμισεις ειτε με διατροφη ειτε με ινσουλινη. κι εγω ειχα τρομοκρατηθει οταν μου ειπαν για ζαχαρο και ενεσεις ομως δεν ειναι τιποτα.σου ευχομαι να μην ανεβασεις ζαχαρο αλλα ακομα κια σε αυτην την περιπτση δεν ειναι τιποτα.....οτι θες περι ζαχαρου ρωτησε με...ακουγεται τρομαχτικο το ζαχαρο στην εγκυμοσυνη αλλα ειναι αλλος ενας μυθος πιστεψε με (ελπιζω μυθος να ειναι και τα κακα που μας λενε περι διατασης)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε mia manoula που μας επιβεβαιώνεις την αίσθηση ότι όλες αυτές οι διατάσεις τελικά είχαν καλή εξέλιξη.

Αχ βρε mersta αισθάνομαι ότι έχουμε τόσα κοινά παθήματα που αν σου πω τι άλλο έχω περάσει νομίζω θα μου πεις τα ίδια!

Είναι καλό να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που περνάς δυσκολίες στη ζωή.Εμένα όλες μου οι φίλες δεν έχουν περάσει τίποτα, είχαν τέλειες εγκυμοσύνες και υγιέστατα παιδάκια.

Για το ζάχαρο δεν πήγα σήμερα γιατί λένε ότι με το άγχος αυξάνεται οπότε την Τρίτη που θα ξέρω ίσως χρειαστώ τις συμβουλές σου...Είχες θέμα πριν την εγκυμοσύνη με το ζάχαρο? Εμένα η αλήθεια είναι ότι ήταν πάντα από 95-105.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε mia manoula που μας επιβεβαιώνεις την αίσθηση ότι όλες αυτές οι διατάσεις τελικά είχαν καλή εξέλιξη.

Αχ βρε mersta αισθάνομαι ότι έχουμε τόσα κοινά παθήματα που αν σου πω τι άλλο έχω περάσει νομίζω θα μου πεις τα ίδια!

Είναι καλό να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που περνάς δυσκολίες στη ζωή.Εμένα όλες μου οι φίλες δεν έχουν περάσει τίποτα, είχαν τέλειες εγκυμοσύνες και υγιέστατα παιδάκια.

Για το ζάχαρο δεν πήγα σήμερα γιατί λένε ότι με το άγχος αυξάνεται οπότε την Τρίτη που θα ξέρω ίσως χρειαστώ τις συμβουλές σου...Είχες θέμα πριν την εγκυμοσύνη με το ζάχαρο? Εμένα η αλήθεια είναι ότι ήταν πάντα από 95-105.

οχι δεν ειχα προβλημα πριν.ειλικρινα δεν ειναι τιποτα το ζαχαρο.σκεφτομουν (οταν διαβασα το μηνυμα σου )ποσο ειχα αγχωθει πριν απο καποιους μηνες κι εγω με το θεμα του ζαχαρου το οποιο δεν ειναι τιποτα σημερα που το ξερω το θεμα και το ζω

θα δεις οτι το ιδιο θα λεμε και για την περιπτωση της διατασης και θα γελαμε...

οσο για την εγκυμοσυνη αρκει να σου θυμισω οτι ενα χρονο πριν ειχα μια αποβολη πρωτου τριμηνου.αυτην την φορα εκατσα στο κρεβατι 4 μηνες (λογω προηγουμενης αποβολης και διδυμης κυησης που θεωρειται επικυνδινη).μολις περασαν οι 4 αυτοι αγχωτικοι πρωτοι μηνες, ηρθε η ειδηση του ζαχαρου και της ινσουλινης..οταν τέλικα το εμαθα κι αυτο,το ξεπερασα ψυχολιγικα και αρχισα να ζω με την ινσουλινη και το μηχανημα μετρησεων του ζαχαρου,πριν παρω ανασα και αρχισω να χαιρομαι επιτελους κι εγω το διπλο θαυμα που εχω μεσα μου, ηρθε η καμπανια της διατασης που οπως καταλαβα το θεμα αυτο δεν θα κλεισει παρα μονο οταν γεννηθουν τα αντρακια μου..αυτα..απλα να σκεφτεσαι οτι υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο τις περιπτωσεις μας και να σκεφτεσαι θετικα για την ζωουλα που εχεις μεσα σου..

απο την πρωτη στιγμη που μου ειπαν για την διαταση, ναι εκλαψα δεν λεω...ναι εχω απο τοτε να κοιμηθω ηρεμα τα βραδια...ομως βαθια μεσα μου ξερω οτι τα μωρα μου ειναι μια χαρα κι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην γυρισω σπιτι μου σε 2 μηνες (θεου θελοντος) με τα υγιεστατα αγγελουδια μου οτι κι αν λενε οι γιατροι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΟΒΑΜΑΙ.....Διαβάζω ότι όλες οι περιπτώσεις πήγαν καλά αλλά εγώ φοβάμαι....Μήπως την Τετάρτη μου πούνε για αμνιοπαρακέντηση και τελικά αποδειχτεί ότι έχει κάτι το μωράκι, δηλαδή τι, θα μου πούνε να μου το πάρουνε στην 27η εβδομάδα?Είναι δυνατόν????

Τις περισσότερες ώρες της ημέρας σκέφτομαι θετικά αλλά υπάρχουν και στιγμές που φοβάμαι...κι αν είμαι σε αυτό το 5% των περιπτώσεων με τα νευρολογικά προβλήματα, ξέρω καλά πως είναι να τυραννιέται για όλη του τη ζωή ένα παιδί και οι γονείς του....

Δεν βλέπω την ώρα να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης και να τον δω και να είναι υγιής αλλά μου φαίνεται τόσο μακριά....

Link to comment
Share on other sites

Elli αρχικά να σου πω ότι το περάσαμε με τον άντρα μου στην 26εβδομαδα αλλά με διαταση μεγάλης δεξαμενής.εκανα αμνιο αφού ο γιατρός μου μου το επέβαλλε σχεδόν από το φόβο του μη βγάλουμε παιδί με σύνδρομο έλεγε.εγω 3μερες ήμουνα σε ζομπι μέχρι να πάρουμε αποτελέσματα αμνιο.οταν με πήραν τηλ.οτι το παιδί που επί 26εβδομαδες χαιδευα και κανακευα και προσπαθούσα να του δώσω τα καλύτερα ήταν καλά δεν μπορούσε ο άντρας μου να μου σταματήσει τους λυγμους και τις φωνές.τοσο που τρομαξε που στο τέλος ένα χαστουκακι το εφαγα.ολα πήγαν καλά.ενα επαναληπτικο υπερηχο στην34 δεν έδειξε τίποτα.μη φοβάσαι και το μωρακι σου τώρα δημιουργείται.θα πάρει λίγο χρόνο να μπουν όλα στη θέση τους.θα δεις που όλα σε λίγο θα είναι μακριά.

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΑΜΑΙ.....Διαβάζω ότι όλες οι περιπτώσεις πήγαν καλά αλλά εγώ φοβάμαι....Μήπως την Τετάρτη μου πούνε για αμνιοπαρακέντηση και τελικά αποδειχτεί ότι έχει κάτι το μωράκι, δηλαδή τι, θα μου πούνε να μου το πάρουνε στην 27η εβδομάδα?Είναι δυνατόν????

Τις περισσότερες ώρες της ημέρας σκέφτομαι θετικά αλλά υπάρχουν και στιγμές που φοβάμαι...κι αν είμαι σε αυτό το 5% των περιπτώσεων με τα νευρολογικά προβλήματα, ξέρω καλά πως είναι να τυραννιέται για όλη του τη ζωή ένα παιδί και οι γονείς του....

Δεν βλέπω την ώρα να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης και να τον δω και να είναι υγιής αλλά μου φαίνεται τόσο μακριά....

ακριβως ετσι αισθανομαι κι εγω...ειναι μερες που ειμαι καλα κια προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη(οπως χθες).και ειναι παλι αλλες μερες-ωρες που σκεφτομαι "κι αν;" (οπως σημερα)...ουφ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως μερικές φορές ένα χαστουκακι να σε βάζει στη θέση σου γιατί και τόσο έντονα συναισθήματα μόνο κακό κάνουν στα μωρακια μας. Εγώ τις μέρες που περίμενα τις απαντήσεις έκανα πως αγνοούσα το μωρακι μου λες και δεν υπήρχε στην κοιλιά μου. Αυτό λες και το καταλάβαινε και ήταν όσο πιο ήσυχος μπορούσε. Μετά όμως εκλαιγα γιατί 3μερες τον αγνοούσα κι έτσι κι αυτό έκανε μια βδομάδα να επανέλθει στις φυσιολογικές κινήσεις του. Αμαρτία δεν ήταν ο Κακομοιρης το άγχος που πέρασε;

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια τι είναι αυτά που διαβάζω εσείς θα δημιουργήσετε προβλημα χωρίς να υπάρχει λίγη ψυχραιμία με διατάσεις 10 και 11 δεν βγαίνουν παιδιά με νευρολογικά προβλήματα διαβάστε λιγο τις μελέτες που έχουν γίνει και από τον Νικολαίδη και από το Πανεπιστήμιο στην Ιταλία. Νομίζω ότι έχω στείλει τις διευθυνσεις. Ηρεμία εδώ έχουν γεννηθεί παιδιά με 14 διατάσεις που είναι υδροκέφαλα και πάλι είναι καλά. Ελλι οταν βρήκαν το πρόβλημα στο β επιπέδου μετά από 1 μήνα πήγα για αμνιοπαρακέντηση σε κάποιον που βρήκα μόνη μου και οχι σε αυτόν που με παρέπεμψε ο γιατρός και χωρίς να του πω και με ρώτησε ο ανθρωπος γιατί το κάνω του είπα ότι είχαν βρει κοιλιομεγαλία στο β επιπέδου με ρώτησε εαν ήθελα να το τσεκάρει και ο ίδιος χωρίς να δει το β επιπέδου και χωρίς να του πω την μέτρηση το βρήκε όπως έβλεπα στο μηχάνημα από 9,5 εως 11 σε κάποια σημεία και μου είπε ότι είναι ελάχιστη ως ασήμαντη η απόκλιση και τα αγοράκια παρουσιάουν μια ελαφριά διάταση γενικώς στην δεξι΄σα πλευρά. Ζήτησς την αυχενική διαφάνεια και δεν ήθλε να κάνει ούτε την αμνιοπαρακέντηση και μου είπε να φύγω τελικά επειδή με είδε που ήμουν να πεθάνω και δεν ηρεμούσα μου είπε αντε αφού ήρθες μέχρι εδώ ας την κάνουμς να ηρεμήσεις αν και δεν χριεάζεται. Τελικά βγήκε ολοκάθαρη και μετά ξαναπήγα στο doppler όπου μου το ξαναμέτρησε επί 1 ω΄ρα και βρήκε τα ίδια ακριβώς γιατί με έβζε και κοιτούσα την οθόνη και έβλεπα τις μετ΄ρησεις. Μου είε να μην κάνω τιποτα και εαν ήταν δικό του παιδί δεν θα ανησυχούσε. Για την ανάλυση του άμνιο συνεργάζεται με τον Πάγκαλο που είναι ο κορυφαίος γενετιστής στην Ελλάδα και μου πήρε μόνο χρήματα για την άμνιοπαρακέτησ και όχι για τους υπερήχους παρόλο που έφαγε ο άνθρωπος μια ώρα να μετράει και να βλέπει και για την αμνιοπαρακέντηση μου πήρε πολύ καλά χρήματα τα λιγότερα από παντού που ρώτησα. Είναι πολύ καλός γιατρός ειδικευμένος στην εμβρυομητρική ιατρική και φοβερός άνθρωπος. Οταν άλλαξα γιατρό και πήγα στο Νοσοσκομείο και είδε που είχα κάνει την αμνιοπαρακέντηση μου είπε ότι είναι από τα καλύτερα κέντρα στην Αθήνα. Με την αμνιοπαρακέντηση μου είχαν πει την επικινδυνότητα της και εγώ να πω την αλήθεια μετά δεν μπορούσα να περπατούσα δεν ξέρω γιατί ξάπλωσα όμως για μι εβδομάδα και πρόσεξα πολύ πήρα και την αντιβίωση και όλα καλά. Μόλις με πήρε και μου είπε το αποτέλεσμα ανακουφίστηκα και μετά το έβγαλα από το μυαλό μου. Εαν θέλεις στοιχεία πες μου να σου στείλω.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Μελίνα για τα ανακουφιστικά σου λόγια, χαίρομαι πολύ που ξεκίνησα να γράφω σε αυτό το forum γιατί υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ που σε στηρίζουν και σου δίνουν δύναμη για τη συνέχεια...

Πολύ θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να επισκεφθώ το γιατρό που μου συστήνεις αλλά όπως φαίνεται και στο προφίλ μου μένω στην Κρήτη...είστε τυχερές οι Αθηναίες!

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν μετά από όλη αυτή την περιπέτεια που μπορείς να σκεφθείς πιο ψύχραιμα σου ξαναέβαζαν το δίλημμα της αμνιοπαρακέντησης τι θα έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν μετά από όλη αυτή την περιπέτεια που μπορείς να σκεφθείς πιο ψύχραιμα σου ξαναέβαζαν το δίλημμα της αμνιοπαρακέντησης τι θα έκανες?

Elli τωρα μονο καταλαβα οτι εισαι απο Κρητη κι εσυ οπως κι εγω. μιας κι ειμαι λοιπον κι εγω απο κρητη μπορω να σου δωσω χρεισιμες πληροφοριες για τους γιατρους που πηγαινω, και ειμαι πολυ ευχαριστημενη με ολους.αν σε ενδιαφερει στειλε μου π.μ.

οσον αφορα το θεματακι μας με την διαταση εχω πολυ καλα νεα....βγηκε η μαγνητικη και ειναι ολα καθαρα.υπαρχει βεβαια αυτη η υπια διαταση κοιλιας οπως ξεραμε, ομως μου ειπαν οτι αφου δεν βρηκαμε τιποτα αλλο ολα ειναι καλα και το παιδι μια χαρα.οταν κανω την εξεταση dopler θα το ξαναδουμε αν και ο γιατρος μου ειπε να το ξεχασω κι οτι οι πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα ειναι ελαχιστες πλεον.

η υπια διασταση θεωρειτε πλεον ενα μεμονομενο, ανατομικο ζητημα που δεν πρεπει να μας αποσχολει αλλο..αυτα...ενα εχω να πω...ΟΥΦ!!!!!

τωρα μπορω να ξαμολυθω κι εγω στα μαγαζια για μωρουδιακα και να χαρω την εγκυμοσυνη μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα καλημέρα, χαίρομαι πάρα πολύ που θα ξεκινήσεις να βλέπεις μωρουδιακά, και εμένα αυτός είναι ο στόχος μου αν όλα πάνε καλά αύριο...

Χαίρομαι επίσης που είσαι Κρητικιά γιατί σίγουρα θα έχεις σημαντικές πληροφορίες για μένα.

Μη γελάσεις αλλά δεν ξέρω πως στέλνουν αυτό το pm θέλω οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

Mersta μπερδεύτηκα και σε έγραψα μελίνα, συγχώρεσέ μου τη χαζομάρα αλλά το μυαλό μου αυτό τον καιρό δεν λειτουργεί πολύ καλά!

θα κανεις αριστερο κλικ πανω στο ονομα μου αριστερα της οθονης και θα πατησεις αποστολη προσωπικου μηνυματος.

Link to comment
Share on other sites

ELLI εαν όλα πήγαιναν καλά και δεν έβρισκαν τίποτα στο β επιπέδου δεν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση με τετοιες μετρήσεις που είχα στην αυχενική. Ακόμη και μετά την διάγνωση της κοιλιομεγαλίες που ρίχνει το ποσοστό της συνδυασμένης πιθανότητας πάλι το νούμερο ήταν μεγάλο για αμνιο. Ομως από την στγμή που προέκυψε κάτι θα έκανα πάλι μόνο και μονο για ψυχολογκούς λόγους επλισης επειδή άλλαξα γιατρό , ο συγκεκριμένος θα με έβαζε ούτως η αλλως λόγω ηλικίς (πάνω από 35) γιατί αποτελεί γραμμή των γιατρών του νοσοκομείου. Κάντην για να ηρεμήσεις. Το είδα ότι είσαι από την Κ΄ρητη αλλά εγώ στην θέση σου θα ερχόμουν στην Αθήνα, μπορείς να μπεις σε αεροπλάνο. Αφού όμως που η κοπέλα είναι από την Κρήτη και έχει περάσει τα ίδια και μπορεί να σου δώσει κατευθύνσεις πήγαινε εκεί. Η Κρήτη εξάλλου έχει πανεπιστημιακά Νοσοσκομεία και πολύ καλούς επιστήμονες οπότε μην θεωρείς ότι δεν είσαι τυχερή αφού οι γιατροί όλοι ενημερώνονται και πηγαίνουν για εκπαιδεύσεις και συνέδρια ιδίως στα Πανεπ[ιστημιακά. όλα θα πάνε καλά.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέλος! Χαλαρά τουλάχιστον για ένα μήνα ακόμα! Έκανα σήμερα στον εξειδικευμένο υπερηχογραφιστή τη δεύτερη μέτρηση και παρότι στα ίδια και ελάχιστα αυξημένα επίπεδα επειδή παραμένει εντός των φυσιολογικών ορίων (10mm) μου είπε ότι δεν κάνω τίποτα. Α! και παρότι αυτή τη φορά η μέτρηση ήταν εκτός καμπυλών (ενώ την πρώτη φορά εντός) αυτός παρέμενε χαλαρός, σίγουρος σχεδόν ότι πρόκειται για ανατομική παραλλαγή. Επίσης προς όλες τις αγχωμένες μέλλουσες μανούλες με ενημέρωσε ότι συμβαίνει στο 3-5% των εμβρύων.

Ούτε αμνιοπαρακέντηση ούτε άγχος, απλά θα το ξαναμετρήσω στο doppler. Και μου επιβεβαίωσε και τη δική μου άποψη ότι δηλαδή σε τόσο προχωρημένη κύηση (27η εβδομάδα) δεν ξεκινάς αμνιοπαρακέντηση γιατί μέχρι να βγουν όλα τα αποτελέσματα θα είσαι σε εβδομάδα όπου το έμβρυο ζει κανονικά.

Δεν λέω ότι δεν έχω ένα μικρό άγχος μήπως και είμαι τόσο άτυχη και έχει αυξηθεί η διάταση στο doppler αλλά επιτέλους τόση γκαντεμιά πια?

Mersta που είσαι σε έχασα, σου έχω στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..

εχει χαλασει ο υπολογιστης μου γιαυτο δεν εχω συχνη προσβαση.

αυτη την εβδομαδα αγορασα τα πρωτα ρουχαλακια και τα πραγματακια τους για την βαλιτσα τους χι χι χι..

και ο γυναικολογος μου ειπε να μην το σκεφτομαι αλλο το θεμα της διατασης και θα το ξαναδουμε στην εξεταση dopler σε 20 μερες.ολα θα πανε καλα για ολους μας βρε κουτα...

elli χαρηκα παρα πολυ με τα νεα σου.σου εστειλα π.μ αν και ξεχασα να σε ρωτησω πως πας με το ζαχαρο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολους.

ειχα μια περιπετεια το Σ/Κ. νοσηλευτηκα στην κλινικη γιατι με επιασε εντονος πονος στην κοιλιακη χωρα και οι γιατροι φοβηθηκαν για περιτονιτιδα.ευτυχως ομως η αντιβιωση που μου εδωσαν επεδρασε κι ετσι σημερα βγηκα απο την κλινικη με την ελπιδα να φτιαξουν τα πραγματα και να μην χρειαστει χειρουργικη επεμβαση τουλαχιστον μεχρι να γεννησω...

ολο θεματα προκειπτουν βρε παιδι μου...τι να πω πια...τουλαχιστον θελω να πιστευω πως τελος καλο ολα καλα..

οσον αφορα το θεμα της διατασης κοιλιας του μεγαλου λεβεντη μου, εχω καλα νεα!!!για την ακριβεια καλυτερα νεα δεν θα μπορουσα να ειχα...

η διαταση κοιλιας οχι απλα μειωθηκε αλλα πηγε επιτελους μεσα στα φυσιολογικα ορια (απο 11.5 μειωθηκε στο 8.5 με 9).

παει κι αυτο..ουφ!!

τωρα θελει προσοχη και ξαπλα για να μην εχω προωρο τοκετο και να μην σπασει η σκολεικοειδητης μου και θελω επεμβαση.

ξερω οτι θα πανε ολα καλα και απο δω και περα περιμενω την αφιξη των αγοριων μου....

ευχομαι, πραγματικα σε ολες σας να εχετε καλα νεα αναφορικα με τις διατασης κοιλιας, και εχω μια συμβουλη να δωσω: να πιστευεται στο ενστικτο σας κοριτσια...αυτο το "κατι" μεσα σας που σας λεει αν κατι παει στραβα ή οχι. φαινεται πως πραγματικα υπαρχει το ενστικτο της μανας και αρχιζει απο πολυ νωρις μαλιστα να λειτουργει. μην αφηνεται κανενα γιατρο να σας τρελανει με υποθεσεις και στατιστικα νουμερα.ο θεος σας χωρισε μια ψυχουλα μεσα σας (ή δύο στην την περιπτωση μου) και ξερει τι κανει...υπομονη και ελπιδα σε ολους..

σας ευχαριστω πραγματικα ολους σε αυτο το forum και μοιραστηκαμε τις ιδιες ανησυχιες και βασανιστικες σκεψεις

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πάρα πολύ που είναι όλα καλά. Δεν σας το έλεγα εγώ; Πέρασα πάρα πολλά με την διάταση και στο τέλος πήγαν όλα κατ' ευχήν Θεού!!!!!!!!!!! Από εδώ και πέρα απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!!!!!!! Φιλάκια πολλά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο χαίρομαι πολύ για σένα mersta και όσο για τις δυσκολίες που συναντάς νομίζω ότι ο θεούλης μας δοκιμάζει για να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους...Με το καλό να αντικρύσεις τους δύο κούκλους σου.

Εγώ αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό και πόσο θα ήθελα να έχει μειωθεί και στο δικό μου μωράκι αυτή η παλιοδιάταση...το βλέπω δύσκολο να είμαι τόσο τυχερή όμως :?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο χαίρομαι πολύ για σένα mersta και όσο για τις δυσκολίες που συναντάς νομίζω ότι ο θεούλης μας δοκιμάζει για να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους...Με το καλό να αντικρύσεις τους δύο κούκλους σου.

Εγώ αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό και πόσο θα ήθελα να έχει μειωθεί και στο δικό μου μωράκι αυτή η παλιοδιάταση...το βλέπω δύσκολο να είμαι τόσο τυχερή όμως :?

 

Όλα θα πάνε καλά, να είσαι αισιόδοξη. Και στο λέω εγώ που πέρασα πολλά!!!!!!!!!!!! Περιμένουμε νέα σου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...