Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ!!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ!!!

ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ..ΟΧΙ ΘΕΟΙ!!!!!!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΛΑ Κ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!

 

Όλα καλά θα πάνε, θα το δείς!!!!!!!!!!!! Πίστη χρειάζεται και υπομονή. Με τον σύζυγό μου όταν είμασταν εντελώς απελπισμένοι στραφήκαμε στην βοήθεια του Θεού και δεν μας την αρνήθηκε. Νηστέψαμε, εξομολογηθήκαμε, μεταλάβαμε, κάναμε και ένα ευχέλαιο υπέρ υγείας και με πολύ θετικές σκέψεις προχωρήσαμε!!!!!!!!!!! Τρέξαμε σε ένα σωρό γιατρούς, όλοι τα ίδια μας έλεγαν εκτός από μια εξαίσια γιατρό (παιδονευρολόγο) η οποία μας έδωσε πολύ κουράγιο. Ήταν η μόνη που δεν μας μίλησε για διακοπή κύησης και την ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου. Είμαι σίγουρη ότι στον επόμενο επανέλεγχο θα έχεις καλύτερα νέα να μας πείς!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μη στενοχωριεσαι .Κι εμενα απο 10,7 πηγε 11.5.απο εκει κπερα παρεμεινε σταθερο κ μετα την32 εβδομαδα αρχισε να μειωνεται μεχρι που πηγατελευταια εβδομαδα πριν γεννησω στογιατρο μου κ δεν εβλεπε καμμια διαταση .... Το αφησα ετσι φυσικα κ τον 4 μηνα της γεννησης τουπαιδιου εκανα ενα υπερηχο εγκεφαλου( για ναειμαι ησυχη) στομωρο .Δεν υπηρχε οντως καμμια διαταση!!!!!Ετσι θα γινει κ με σενα ...θα δεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω να κοιμηθω μερες....η μερα περναει σχετικα ευκολα...η νυχτα ομως...

την νυχτα ειναι η χειροτερη ωρα.εκει γυρω στης 4 που κουρασμενη απο τα στριφογυρισματα στο κρεβατι απο την προσπαθεια να κοιμηθω, αποφασιζω οτι δεν μπορω να κλεισω ματι...εκεινη την ωρα ομως περνανε οι χειροτερες σκεψεις....την ημερα την παλευω καλυτερα..ειμαι πιο δυνατη και διωχνω τις αρνητικες σκεψεις...

χθες ομως ολη την μερα ημουνα χαλια...κλαματα οποτε ημουν μονη και μια αρνητικη διαθεση..

ο αντρας μου, στεναχωριεται κι αυτος φυσικα,αλλα προσπαθει να κανει τον ηρεμο, δηθεν τον καραγκιοζη για να μην αγχωνει εμενα και με στεναχωρει...για να μου δωσει κουραγιο...

χθες το μεσημερι επεσα να κοιμηθω.ειμαι τοσο κουρασμενη απο την ελλειψη υπνου, τσουζουν τα ματια μου ολη μερα απο την αυπνια αλλα μολις πεσω στο κρεβατι λες και μου πατανε ενα κουμπι και δεν κλεινουν τα ματια με τιποτα..

χθες το βραδυ γυρισε ο αντρας μου απο την δουλεια και λιγο απο την σωματικη αλλα περισσοτερο απο την ψυχολογικη κουραση ηταν χαλια...δεν μπορουσε να με κανει να γελασω και να ξεχαστω οπως τις αλλες μερες...οταν τον ρωτησα τι συμβαινει μου απαντησε ενα απλο αλλα γεματο νοημα "κουραστηκα"...αυτο ηταν...επαθα το "κλικ" που λενε...καταλαβα οτι με την σταση, τα αγχη και τις υστεριες μου (που κυριως στον αντρα μου τα φορτωνα για να το παιξω δυνατη στους αλλους), καταφερα να "ριξω" το στηριγμα μου...τον ανθρωπο της ζωης μου...και τσατιστηκα....."μπριζωσα" πολυ με την ολη φαση...ποιοι ειναι αυτοι που ξερουν οτι το παιδι μου εχει προβλημα; ποιοι ειναι αυτοι που εχουν μπει στην ζωη μου και την αναστατωσαν;...ποιος γιατρος με βαζει εμενα να κανω τοσες εξετασεις αφου ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν αν αυτο το θεμα που προεκυψε ειναι τελικα κακο ή καλο..ποιος ειναι αυτος που θα με αντιμετωπισει σαν ενα ακομα στατιστικο δεδομενο για τις μελετες του;ετσι ευκολα σου μιλανε για ποσοστα, για νουμερα,για αποφασεις που μαλλον θα πρεπει να παρεις χωρις να λαμβανουν υποψιν τους οτι εμεις και τα μωρα μας δεν ειμαστε ουτε νουμερα ουτε στατιστικα στοιχεια..ειμαστε ανθρωποι που θεμε απλα να γινουμε γονεις και να χαρουμε την περιοδο της αναμονης των μωρων μας οπως καθε αλλος...μας αγχωνουν, μας στερουν την ελπιδα μας γεμιζουν εντασεις,αμφιβολιες,εξετασεις...

δεν λεω..καλα κανουν αφου ετσι πρεπει...ομως κουρστηκα να ειμαι με ενα ημερολογιο στο χερι για την επομενη εξεταση...θελω να χαρω...να ψωνισω για το δωματιο των μωρου μου...τα ρουχαλακια τους...να φτιαξω το δωματιακι τους χωρις να σκεφτομαι "και αν"...

λοιπον ολα αυτα στο παρελθον...ειναι ολα καλα με τα μωρα μου και το ξερω...θα κανω τις εξετασεις τους, αντιμετωπιζοντας τες σαν εξετασεις ρουτινας για να δω τα μωρα μου και οχι σαν ετυμηγορια μιας δικης για θανατικη ποινη ή οχι....

τα μωρα μου ειναι καλα και ειμαι κι εγω καλα ΤΕΛΟΣ!!!!

σημερα το βραδυ, μετα απο τις αποφασεις μου αυτες, κοιμηθηκα σερι 8 ωρες!!!

σημερα το πρωι κοιτουσα επιτελους sites και περιοδικα για βρεφικα δωματιακια...

θα ζησω το ονειρο αυτο και το θαυμα που ο θεος μου εστειλε οσο πιο δυνατα μπορω...εμαθα οτι ειμαι εγκυος ανημερα της Παναγιας..αυτα τα μωρα ειναι τα δωρα της...δεν νομιζω λοιπον να θελει το κακο τους...για κανεναν "γιατρο" δεν θυσιαζομαι (για να παραφρασω και το γνωστο ασθμα)

η αισιοδοξια προηλθε απο ολους εσας...η δυναμη να πιστεψω, απο μεσα μου...η αφορμη απο τον αντρα μου για να μην τον τρελανω κι αυτον(δυστυχως για αυτον δεν ειναι ο μοναδικος πια αφου περιμενω αλλους δυο αντρες χι χι)

σας ευχαριστω ολους...πιστευω οτι ολοι μας θα τα σκεφτομαστε αυτα στο μελλον και θα γελαμε....

κουραγιο, για τα μωρα μας και για την ζωη μας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι και ποσο συχνα κανετε μετρησεις. Εμενα παντως μου ειχαν πει οτι επρεπε να ξαναπαω στο τριτο τριμηνο γιατι αν πηγαινα πχ σε 1-2 βδομαδες η μετρηση θα ηταν η ιδια. Ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε, θα το δείς!!!!!!!!!!!! Πίστη χρειάζεται και υπομονή. Με τον σύζυγό μου όταν είμασταν εντελώς απελπισμένοι στραφήκαμε στην βοήθεια του Θεού και δεν μας την αρνήθηκε. Νηστέψαμε, εξομολογηθήκαμε, μεταλάβαμε, κάναμε και ένα ευχέλαιο υπέρ υγείας και με πολύ θετικές σκέψεις προχωρήσαμε!!!!!!!!!!! Τρέξαμε σε ένα σωρό γιατρούς, όλοι τα ίδια μας έλεγαν εκτός από μια εξαίσια γιατρό (παιδονευρολόγο) η οποία μας έδωσε πολύ κουράγιο. Ήταν η μόνη που δεν μας μίλησε για διακοπή κύησης και την ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου. Είμαι σίγουρη ότι στον επόμενο επανέλεγχο θα έχεις καλύτερα νέα να μας πείς!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

ναι!!!

εχεις δικιο Νατασούλα μου!!!!

η παναγιτσα ξερει καλυτερα απο τον καθενα μας!!!!

θετικη σκεψη πανω απο ολα!!!!

σε ευχαριστω ματια μου!!!! σε ευχαριστω για την θετικη σου σκεψη κ αντιμετωπιση και για καθε συμβουλη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω να κοιμηθω μερες....η μερα περναει σχετικα ευκολα...η νυχτα ομως...

την νυχτα ειναι η χειροτερη ωρα.εκει γυρω στης 4 που κουρασμενη απο τα στριφογυρισματα στο κρεβατι απο την προσπαθεια να κοιμηθω, αποφασιζω οτι δεν μπορω να κλεισω ματι...εκεινη την ωρα ομως περνανε οι χειροτερες σκεψεις....την ημερα την παλευω καλυτερα..ειμαι πιο δυνατη και διωχνω τις αρνητικες σκεψεις...

χθες ομως ολη την μερα ημουνα χαλια...κλαματα οποτε ημουν μονη και μια αρνητικη διαθεση..

ο αντρας μου, στεναχωριεται κι αυτος φυσικα,αλλα προσπαθει να κανει τον ηρεμο, δηθεν τον καραγκιοζη για να μην αγχωνει εμενα και με στεναχωρει...για να μου δωσει κουραγιο...

χθες το μεσημερι επεσα να κοιμηθω.ειμαι τοσο κουρασμενη απο την ελλειψη υπνου, τσουζουν τα ματια μου ολη μερα απο την αυπνια αλλα μολις πεσω στο κρεβατι λες και μου πατανε ενα κουμπι και δεν κλεινουν τα ματια με τιποτα..

χθες το βραδυ γυρισε ο αντρας μου απο την δουλεια και λιγο απο την σωματικη αλλα περισσοτερο απο την ψυχολογικη κουραση ηταν χαλια...δεν μπορουσε να με κανει να γελασω και να ξεχαστω οπως τις αλλες μερες...οταν τον ρωτησα τι συμβαινει μου απαντησε ενα απλο αλλα γεματο νοημα "κουραστηκα"...αυτο ηταν...επαθα το "κλικ" που λενε...καταλαβα οτι με την σταση, τα αγχη και τις υστεριες μου (που κυριως στον αντρα μου τα φορτωνα για να το παιξω δυνατη στους αλλους), καταφερα να "ριξω" το στηριγμα μου...τον ανθρωπο της ζωης μου...και τσατιστηκα....."μπριζωσα" πολυ με την ολη φαση...ποιοι ειναι αυτοι που ξερουν οτι το παιδι μου εχει προβλημα; ποιοι ειναι αυτοι που εχουν μπει στην ζωη μου και την αναστατωσαν;...ποιος γιατρος με βαζει εμενα να κανω τοσες εξετασεις αφου ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν αν αυτο το θεμα που προεκυψε ειναι τελικα κακο ή καλο..ποιος ειναι αυτος που θα με αντιμετωπισει σαν ενα ακομα στατιστικο δεδομενο για τις μελετες του;ετσι ευκολα σου μιλανε για ποσοστα, για νουμερα,για αποφασεις που μαλλον θα πρεπει να παρεις χωρις να λαμβανουν υποψιν τους οτι εμεις και τα μωρα μας δεν ειμαστε ουτε νουμερα ουτε στατιστικα στοιχεια..ειμαστε ανθρωποι που θεμε απλα να γινουμε γονεις και να χαρουμε την περιοδο της αναμονης των μωρων μας οπως καθε αλλος...μας αγχωνουν, μας στερουν την ελπιδα μας γεμιζουν εντασεις,αμφιβολιες,εξετασεις...

δεν λεω..καλα κανουν αφου ετσι πρεπει...ομως κουρστηκα να ειμαι με ενα ημερολογιο στο χερι για την επομενη εξεταση...θελω να χαρω...να ψωνισω για το δωματιο των μωρου μου...τα ρουχαλακια τους...να φτιαξω το δωματιακι τους χωρις να σκεφτομαι "και αν"...

λοιπον ολα αυτα στο παρελθον...ειναι ολα καλα με τα μωρα μου και το ξερω...θα κανω τις εξετασεις τους, αντιμετωπιζοντας τες σαν εξετασεις ρουτινας για να δω τα μωρα μου και οχι σαν ετυμηγορια μιας δικης για θανατικη ποινη ή οχι....

τα μωρα μου ειναι καλα και ειμαι κι εγω καλα ΤΕΛΟΣ!!!!

σημερα το βραδυ, μετα απο τις αποφασεις μου αυτες, κοιμηθηκα σερι 8 ωρες!!!

σημερα το πρωι κοιτουσα επιτελους sites και περιοδικα για βρεφικα δωματιακια...

θα ζησω το ονειρο αυτο και το θαυμα που ο θεος μου εστειλε οσο πιο δυνατα μπορω...εμαθα οτι ειμαι εγκυος ανημερα της Παναγιας..αυτα τα μωρα ειναι τα δωρα της...δεν νομιζω λοιπον να θελει το κακο τους...για κανεναν "γιατρο" δεν θυσιαζομαι (για να παραφρασω και το γνωστο ασθμα)

η αισιοδοξια προηλθε απο ολους εσας...η δυναμη να πιστεψω, απο μεσα μου...η αφορμη απο τον αντρα μου για να μην τον τρελανω κι αυτον(δυστυχως για αυτον δεν ειναι ο μοναδικος πια αφου περιμενω αλλους δυο αντρες χι χι)

σας ευχαριστω ολους...πιστευω οτι ολοι μας θα τα σκεφτομαστε αυτα στο μελλον και θα γελαμε....

κουραγιο, για τα μωρα μας και για την ζωη μας...

 

 

 

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!!!!

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΥΤΕΨΟΥΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

σοφακι πως πηγε η επανεξεταση;;ολα καλα;

εγω εκανα σημερα το υπερηχπγραφημα καρδιας των εμβρυων.ολα καλα αλλα κατι βλεπει ( υπια δισαναλογια αγγειακου τοξου, μου ειπε) και φυσικα επανελεγχο μετα την 30η εβδομαδα...

δεν παει αλλο με τις μετρησεις τους και τα ορια...γιατι μας βαζουν σ΄αυτην την διαδικασια πριν τις 30 βδομαδες αφου δεν θα δειξει τιποτα..για να ζητανε επανεξετασεισ να μας αγχωνουν και να μην μπορουμε να ηρεμησουμε στιγμη;;; τελος παντων

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όπως διαβάσατε αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα και εμένα με διάταση 10,1 μου έλεγαν να σκεφτώ να διακόψω την κύηση στις 32 εβδομάδες πέρασα πολύ δύσκολα κόντεψα να τρελαθώ ανέβασα πίεση. Εκανα αμνιοπαρακεντηση που βγήκε ολοκάθαρη τις ειδικές του αίματος για ιούς και την μαγνητική τομογραφία που έδειξε την ίδια διάταση 9και τελικά όλοι οι γιατροί είπαν πως δεν έπρεπε να γίνει γιατί τι να έδειχνε?). και τελικά αποφάσισα αφού άλλαξα γιατρό και πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο στο οποίο με έβαλε και έκανα εκεί υπέρηχο να το δεί εξειδικευμένος γιατρός και μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα. Παρόλο που μου έίπε ο γιατρός μου να γτο ξεχάσω και να μην ξανακάνω καμιά εξέταση έξω εγώ πήγα και έκανα έξω το doppler και έβλεπα στο μόνιτορ ότι η μέτρηση έδειχνε από 10,3 εώς 11 τελικά αποφάσισα ότι ούτε επανάληψη της μαγνητικής θα έκανα ούτε τίποτα. Το είχα ψάξει πολύ και τελικά η έρενα που έχει γίνει στην Ιταλ΄πια και είναι η μοναδική στον κόσμο με πραγματικά στοιχεί πριν την γέννηση και μετά έχει αποδέιξει ότι καμιά μέτρηση κάτω από 14 δεν αποδείχθηκε να παρουσιάζει θέμα μετά την γέννηση. Επίσης οι περισσότερες ήταν τυχαίες και εξαφανίζονταν πριν την γέννηση και οφείλονται στο γεγονόες ότι στιην 24 εβδομάδα που γίνονται το β επιπέδου ο έγκέφαλος βρίσκεται υπό διαμόρφωση ακόμη. Τελικά γέννησα ένα αγοράκι στις 27/12 το οποίο είναι υγειέστατο και μπορ΄λω να πω επειδή εχω την εμπειρία του 1ου παιδιού μου φαίνεται πιο μπροστά αυτό. Τα αντανακλαστικά του και οι κινήσεις του είαν όπως είπε και ο παιδίατρος όταν το είδε στις 10 ημέρες 1 μηνός. Γι' αυτό λοιπόν μην απογοητέυεστε γιατί κάνετε χειρότερο κακό. Εαν οι μετρήσεις ήταν 14 ή 16 θα έλεγα ότι ίσως συντρέχει λόγος παρακολούθησης αλλά στις περιπτώσεις μας δεν νομίζω και απόδειξη είμαστε όλοι αυτοί που παρουσιάσαμε το πρόβλημα και γεννήσαμε τα παιδάκια. Αντε μην αγχώνεστε και μην εξαντλείτε τους ευατούς σας με συνεχείς μετρήσεις. το ξέρετε ότι μπορεί στο υπερηχογ΄ραφημα να εμφανίζονται όλα καλά και όταν γεννηθεί ένα παιδί να έχει κάποιο πρόβλημα στα νεφρά ας πούμε γιατί πιάνου μόνο το 70%? Ολα θα π΄πανε καλά το ψυχολογικό είναι το χειρότερο ηρεμήστε.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

 

είμαι καινούρια στο forum το οποίο ομολογουμένως βοηθάει πολύ όταν βλέπεις τόσους ανθρώπους με παρόμοια θέματα...Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποια από όλες που αντιμετωπίζει το θέμα με τη διάταση κοιλίας εγκεφάλου έπαιρνε το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης κάποιο φάρμακο ή το salospir. Βλέπετε προσπαθώ να εντοπίσω τι μπορεί να δημιούργησε αυτή την εξέλιξη. Έπαιρνα προγεστερόνη και salospir τους 4 πρώτους μήνες προληπτικά καθώς είχα στο παρελθόν μια παλίνδρομη κύηση...

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας,

 

είμαι καινούρια στο forum το οποίο ομολογουμένως βοηθάει πολύ όταν βλέπεις τόσους ανθρώπους με παρόμοια θέματα...Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποια από όλες που αντιμετωπίζει το θέμα με τη διάταση κοιλίας εγκεφάλου έπαιρνε το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης κάποιο φάρμακο ή το salospir. Βλέπετε προσπαθώ να εντοπίσω τι μπορεί να δημιούργησε αυτή την εξέλιξη. Έπαιρνα προγεστερόνη και salospir τους 4 πρώτους μήνες προληπτικά καθώς είχα στο παρελθόν μια παλίνδρομη κύηση...

 

Ευχαριστώ,

καλως ηρθες ELLI. λογω πολινδρομης προηγουμενης κυησης επαιρνα κι εγω μεχρι τον 3ο μηνα utrogestan. οσο για το salospir το ξεκινησα απο την αρχη της κυησης και το συνεχιζω μεχρι και σημερα και απο οσο μου εχει πει ο γιατρος μου θα το παιρνω μεχρι το τελος.

δεν ξερω ομως αν εχει να κανει με την διαταση η χορηγηση αυτων των φαρμακων. αν εσυ ξερεις κατι παραπανω ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,

 

έχεις κάνει το Β' επιπέδου και ήταν όλα οκ? Το μόνο που ξέρω για το salospir είναι ότι δεν έχει ενοχοποιηθεί μέχρι σήμερα για εγκεφαλικά προβλήματα αλλά πολλοί γιατροί καθώς και πολλά site είναι αντίθετα στη χορήγηση του στην εγκυμοσύνη προληπτικά...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες ELLI. λογω πολινδρομης προηγουμενης κυησης επαιρνα κι εγω μεχρι τον 3ο μηνα utrogestan. οσο για το salospir το ξεκινησα απο την αρχη της κυησης και το συνεχιζω μεχρι και σημερα και απο οσο μου εχει πει ο γιατρος μου θα το παιρνω μεχρι το τελος.

δεν ξερω ομως αν εχει να κανει με την διαταση η χορηγηση αυτων των φαρμακων. αν εσυ ξερεις κατι παραπανω ενημερωσε μας.

 

Εγω επερνα και στις 2 εγκυμοσυνες. Στην μια εμφανιστικε διοαταση στην αλλη οχι. Δοξα τω Θεω και οι δυο γιοι μου ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης (2μιση χρονων αυτος με τη διαταση και 6 μηνων ο αλλος)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη mersta τώρα διάβασα το παραπάνω μήνυμά σου, πάντως να ξέρεις ότι τα συναισθήματα είναι τα ίδια. Αν έχεις θάρρος ρώτα το γιατρό σου για την πιθανότητα σύνδεσης των φαρμάκων με τη διάταση, εγώ δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όπως διαβάσατε αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα και εμένα με διάταση 10,1 μου έλεγαν να σκεφτώ να διακόψω την κύηση στις 32 εβδομάδες πέρασα πολύ δύσκολα κόντεψα να τρελαθώ ανέβασα πίεση. Εκανα αμνιοπαρακεντηση που βγήκε ολοκάθαρη τις ειδικές του αίματος για ιούς και την μαγνητική τομογραφία που έδειξε την ίδια διάταση 9και τελικά όλοι οι γιατροί είπαν πως δεν έπρεπε να γίνει γιατί τι να έδειχνε?). και τελικά αποφάσισα αφού άλλαξα γιατρό και πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο στο οποίο με έβαλε και έκανα εκεί υπέρηχο να το δεί εξειδικευμένος γιατρός και μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα. Παρόλο που μου έίπε ο γιατρός μου να γτο ξεχάσω και να μην ξανακάνω καμιά εξέταση έξω εγώ πήγα και έκανα έξω το doppler και έβλεπα στο μόνιτορ ότι η μέτρηση έδειχνε από 10,3 εώς 11 τελικά αποφάσισα ότι ούτε επανάληψη της μαγνητικής θα έκανα ούτε τίποτα. Το είχα ψάξει πολύ και τελικά η έρενα που έχει γίνει στην Ιταλ΄πια και είναι η μοναδική στον κόσμο με πραγματικά στοιχεί πριν την γέννηση και μετά έχει αποδέιξει ότι καμιά μέτρηση κάτω από 14 δεν αποδείχθηκε να παρουσιάζει θέμα μετά την γέννηση. Επίσης οι περισσότερες ήταν τυχαίες και εξαφανίζονταν πριν την γέννηση και οφείλονται στο γεγονόες ότι στιην 24 εβδομάδα που γίνονται το β επιπέδου ο έγκέφαλος βρίσκεται υπό διαμόρφωση ακόμη. Τελικά γέννησα ένα αγοράκι στις 27/12 το οποίο είναι υγειέστατο και μπορ΄λω να πω επειδή εχω την εμπειρία του 1ου παιδιού μου φαίνεται πιο μπροστά αυτό. Τα αντανακλαστικά του και οι κινήσεις του είαν όπως είπε και ο παιδίατρος όταν το είδε στις 10 ημέρες 1 μηνός. Γι' αυτό λοιπόν μην απογοητέυεστε γιατί κάνετε χειρότερο κακό. Εαν οι μετρήσεις ήταν 14 ή 16 θα έλεγα ότι ίσως συντρέχει λόγος παρακολούθησης αλλά στις περιπτώσεις μας δεν νομίζω και απόδειξη είμαστε όλοι αυτοί που παρουσιάσαμε το πρόβλημα και γεννήσαμε τα παιδάκια. Αντε μην αγχώνεστε και μην εξαντλείτε τους ευατούς σας με συνεχείς μετρήσεις. το ξέρετε ότι μπορεί στο υπερηχογ΄ραφημα να εμφανίζονται όλα καλά και όταν γεννηθεί ένα παιδί να έχει κάποιο πρόβλημα στα νεφρά ας πούμε γιατί πιάνου μόνο το 70%? Ολα θα π΄πανε καλά το ψυχολογικό είναι το χειρότερο ηρεμήστε.

 

Ακριβως οπως τα λεει η ΜΕΛΙΝΑ! Κοριτσια το ξερω ειναι δυσκολο και σας τρωει το αγχος αλλα απο αυτο δεν κερδιζετε τιποτα. Δειτε ακριβως ποσα απο εμας ειχαν το ιδιο προβλημα και τελικα εχουμε γεννησει υγιη μωρα. Εγω δεν το εψαξα και πολυ. Μετα τον δευτερο Β επιπεδου που εκανα με την αμνιοπαρακεντηση με παρακολουθουσε ο γιατρος του νοσοκομειου οταν πηγαινα και δεν χρειαστηκε να κανω τιποτε αλλο μετα. Εμενα μου ειχανε πει οτι μπορει να γεννηθει με υδροκεφαλισμο αλλα το παιδι εχει μια πολυ καλη αναπτυξη της διαμετρου του κεφαλιου χωρις να βγαινει ουτε καν να πλησιαζει την καμπυλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο άλλα όταν έχεις ήδη περάσει μια απώλεια (παλίνδρομη κύηση) η αναμονή μιας δεύτερης μέτρησης για το μωρό που καταλαβαίνεις καθημερινά μέσα σου είναι εξοντωτική...

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε βρε παιδια;;;

πολυ ησυχια τελευταια....

κανενα νεο απο τις εξετασεις σας και τα μπεμπουλινια σας;;

εγω περιμενω την ερχομενη βδομαδα για την μαγνητικη.....ο Θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως όλοι περιμένουμε κάτι! Εγώ περιμένω τη δεύτερη μέτρηση (μέτρηση στα όρια στις 5/1/10 των δεικτών Vp και Vp/h) που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη.

Τις πρώτες ημέρες που είχα μάθει για την οριακή μέτρηση δεν μπορούσα να κοιμηθώ, να σταματήσω να το σκέφτομαι κ.λ.π. Μετά συνειδητοποίησα ότι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και αν συνεχίσω έτσι θα τρελαθώ μέχρι την ερχόμενη μέτρηση...

Οπότε υπομονή και όποιος έχει νέα (κατά προτίμηση καλά) να τα λέει για να ανακουφιζόμαστε και οι υπόλοιποι!

Link to comment
Share on other sites

Και η επόμενη μέτρηση να είναι οριακή μην τρελαίνεστε. Εγω βλέπω τώρα το αγγελουδάκι μυο και σκέφτομαι πως δεν έκανα καμιά βλακεία και τρελάινομαι που με οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση. Πρώτα μας έβαλαν στην τρύπα ότι το παιδί έχει οριακή μέτρηση και όταν τους ρωτάς τι απόδαση να πάρεις δεν απαντάει κανένας και όλοι κάνουν τους παλαβούς λέγοντας κουφά για γκρίζες ζώνες ότι το οριακό δεν το ξέρει κανείς γιατί δεν είναι μαύρο ασπρο. Και αφού δεν είναι απρο μαύρο και δεν ξέρουν τις επιπτώσεις τότε γιατί στο λένε. Είναι δηλαδή σαν να σου λένε βλέπουμε ότι το μάτι σου είναι λίγο πιο στραβό από το άλλο, αλλά δεν ξέρουμε τι σημαίνει. Ξέρετε τι θα πει οριακή μέτρηση? Μιλάμε για χιλιοσ΄τό του χιλιοστού που μπορεί να είναι και λάθος του υπερηχογραφηστή. Ξέρετε ότι μπορεί ο χειρισ΄της ανάλογα το πως κάθεται να σου βγάλει μια μέτρηση όσο θέλει? ΄Ξέρετε με μια οριακή μέτρηση τι κέρδος βγάζουνε από τις εξτρά εετάσεις? Επίσης εαν πάτε για μαγνητική σου ζητάνε να αφήσεις τον υπέρηχο του β επιπέδου και ως δια μαγείας βγάζουν την ίδια μέτρηση. Εγώ προτείνω όσες πάνε για μαγνητική να μην δώσουν τον υπέρηχο του β επιπέδου και να μην τους πουν τι μέτρηση έδειξε. και επίσης να την κάνουν σε άλλο κέντρο από αυτό που είναι ο υπερηχογραφιστής και ο γιατρός χωρίς να το ξέρουν. Επίσης να σημειώσω ότι η μαγνητική που θεωρείται εγκεφάλου εμβρύου όταν παίρνεις το τιμολόγιο γ΄ραφει μαγνητική κοιλίας. και τέλος για να μην κουράζω στο μητέρα που την έκανα εγώ μου είπαν ότι την κάνουν τον τελευταίο χρόνο γιατί απλούστατα δεν υπήρχε πριν και ως δια μαγείας τα περιστατικά με τις μεγαλοκοιλίας σε οριακά επίπεδα έχουν αυξηθεί τον τελευταίο χρόνο. Αλλο είναι να σου πουν ότι το παιδί είναι υδροκέφαλο ή έχει κύστες και άλλο ότι έχει μια όριακή διάταση της τάξης του χιλιοστού του χιλιοστού.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Μελίνα, πραγματικά ενθαρρυντικό το μήνυμά σου ιδιαίτερα όταν είσαι αγχώδης και ο ρεαλισμός-λογική δυσκολεύονται να βρουν θέση στο μυαλό σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

σήμερα έκανα τη δεύτερη μέτρηση στο γυναικολόγο μου και η Vp (περίπου στο 9,5-10) έχει μείνει σταθερή...Ενώ την πρώτη φορά ήταν πολύ καθησυχαστικός και μου είπε ότι δεν τρέχει τίποτα σήμερα μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να έχει μειωθεί και να πάω στον εξειδικευμένο υπερηγοχραφιστή να το ελέγξω και να του συζητήσω το ενδεχόμενο της αμνιοπαρακέντησης.

Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση, μήπως τελικά από το πολύ ψάξιμο κάνω κακό στο μωρό...Να μη συζητήσω βέβαια για τη χάλια ψυχολογία που ούτως ή άλλως του κάνει κακό...

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριέσαι για τίποτα, όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!! Εμένα η δεύτερη μέτρηση ήταν μεγαλύτερη από την πρώτη και δεν το έβαλα κάτω. Έκανα και αμνιοπαρακέντηση, μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα. Άν χρειαστεί η γνώμη μου είναι να την κάνεις. Απλά χρειάζεται λίγη προσοχή, να μείνεις 2-3 μέρες ξάπλα και να πάρεις κάποια αντιβίωση. Θα σου τα πεί και ο γιατρός. Μην αγχώνεσαι όμως, στο λέω επειδή πέρασα πολύ δύσκολα με όλη αυτήν την κατάσταση και ειλικρινά σου λέω ότι θα ξεπεραστούν όλα μέχρι το αργότερο την 32η εβδομάδα. Άν σε αγχώνει ο συγκεκριμένος γιατρός, ψάξε και βρές έναν γιατρό - ΑΝΘΡΩΠΟ να σε στηρίξει και να σε ηρεμήσει. Άν και νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα μας πείς καλύτερα νέα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νατασούλα και σε ευχαριστώ,

από ότι κατάλαβα το κακό είναι ότι έχει περάσει ένας μήνας από την πρώτη μέτρηση και θα έπρεπε να έχει μειωθεί μετά από τόσο καιρό, άσε που όταν πάω στον εξειδικευμένο υπερηχογραφιστή την Τετάρτη μπορεί να μου το βγάλει και μεγαλύτερο!!

Το δεύτερο κακό είναι ότι είμαστε στην επαρχία όπου για να πεις ότι θα κάνεις μια ασφαλή αμνιοπαρακέντηση και δεν θα αφεθείς στα χέρια των εδώ γιατρών πρέπει να διανύσεις δρόμο 2,5 ώρες (με στροφές και τέτοια). Αυτό δεν θα αυξάνει τον κίνδυνο μετά την αμνιοπαρακέντηση?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..χθες εκανα την μαγνητικη. τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομα.ο γιατρος που μου εκανε την εξεταση διαπιστωσε πραγματι μια δυσαναλογια αλλα δεν μου ειπε τιποτα παραπανω ουτε ο δικος μου γιατρος ειδε τα αποτελεσματα ακομα.θα μου πει μαλλον το σαββατοκυριακο.

τρεμω στην ιδεα μηπως και βρουν και κατι αλλο στο μωρο μου..περιμενω και ελπιζω, τι αλλο να κανω...

ELLI_C μην στεναχωριεσαι..απότι εχω καταλαβει απο προηγουμενες πετιπτωσεις στο φορουμ, συνηθως η διαταση αυξανεται και μετα αρχιζει να μειωνεται με θετικη παντα εκβαση.αυτο ευχομαι και για μας...εγω να φανταστεις ξεκινησα με 10,3 την πρωτη φορα, αυξηθηκε στο 11.5 στην επανεξεταση και τωρα περιμενω και τα αποτελεσματα της μαγνητικης οπου οπως ειπα υπαρχει παλι διασταση χωρις να γνωριζω προς το παρον το μεγεθος.

το θεμα ειναι να μην υπαρχει και καποιο αλλο παθολογικο ευρυμα που να συνδεεται με την διασταση κοιλιας.αν υπαρχει κι αλλο ευρυμα τοτε τα πραγματα δεν ειναι καλα..αν ομως ολα τα υπολοιπα ειναι ενταξει και το μονο θεμα ειναι η διασταση κοιλιας τοτε το προβλημα θεωρειται ανατομικο-ατομικη ιδιαιτεροτητα του καθε παιδιου,χωρις κανενα ιδιαιτερο προβλημα (ετσι τουλαχιστον εχω καταλαβει εγω) .μην αγχωνεσαι λοιπον που αυξηθηκε η μετρηση, αλλα να ευχεσαι να μην βρεθει και κατι αλλο.οσο για την αμνιοπαρακεντηση εμενα προς το παρων(που εχω χειροτερες μετρησεις απο τις δικες σου) ουτε λογος απο τους γιατρους μου, λογω βεβαια και διδυμης κυησης.τωρα τι να σου πω...εμενα μου συστησαν μαγνητικη ακριβως για αν ελεγξουν καλα το μωρο μου.ρωτα τον γιατρο σου για την πιθανοτητα να κανεις κι εσυ μαγνητικη.

ψυχραιμια και υπομονη..

ελπιζω και ευχομαι να πανε ολα καλα για ολους μας και στο τελος να μας μεινει απλα σαν μια πικρη αναμνηση που δεν μας αφησε να χαρουμε την περιοδο της εγκυμοσυνης μας οπως καθε γυναικα δικαιουται αλλα να χαιρομαστε την αγκαλια των μωρων μας...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά mersta αυτό ακριβώς αισθάνομαι...γιατί να μην έχουμε και εμείς το δικαίωμα όπως την πλειοψηφία των άλλων γυναικών να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε την εγκυμοσύνη μας...εγώ δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ, τη διάταση ή την παθολογική μικρή καμπύλη ζαχάρου που έβγαλα πρόσφατα οπότε και θα πάω για τη μεγάλη καμπύλη...

Σου εύχομαι και το πιστεύω ότι σύντομα θα βλέπεις στο σπίτι σου τα δύο υγιή αγοράκια σου, σκέψου ότι εσύ είσαι τυχερή που θα ξεμπερδέψεις και με μια εγκυμοσύνη!!Εγώ αν όλα πάνε καλά και μετά από τόσες ατυχίες θα προβληματιστώ πολύ για τη δεύτερη!

Σίγουρα θα ρωτήσω για τη μαγνητική γιατί εδώ στην επαρχία έχουμε βαθιά μεσάνυχτα...Όταν έχεις αποτελέσματα (τα καλύτερα εύχομαι) ενημέρωσέ μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...