Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι καινουργια στην παρεα, χθες εκανα την β επιπεδου και διαπιστωσαν ηπια διαταση αριστερης κοιλιας εγκεφαλου. Ο γιατρος λεει οτι πρεπει να κανω ελεγχω ξανα σε 2 εβδομαδες. Η μετρηση ειναι 10mm. Εχει καποια απο σας παραμοια αποτελεσματα απο την β επιπεδου_

 

Άν διαβάσεις όλα τα προηγούμενα θα δείς ότι όλες οι περιπτώσεις αντιμετωπίστηκαν πολύ καλά. Πιστεύω ότι είναι κάτι που ξεπερνιέται αρκεί να έχεις αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλά και να μην απελπίζεσαι. Και όχι άγχος, δεν κάνεις καλό και στο μωράκι σου. Και να κάνεις του επανέλεγχους στο ίδιο όμως μηχάνημα υπερήχων και με τον ίδιο υπερηχογραφιστή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά (που θα πάνε, είμαι σίγουρη) και σε λίγο καιρό να κρατάς στα χέρια σου το μωράκι σου!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πισυετω οτι ολα θα πανε καλα.Συγκινηθηκα διαβαζοντας τι εγραφα περισυ.Κ να φανταστειτε δεν υπηρχε αλλος περυσι με το ιδιο προβλημα.Παλιες περιπτωσεις μονο...Εμας απο την 32 εβδομαδα αρχισε η μειωση ετσι ωστε λιγο καιρο πριν τη γεννα δεν υπηρχε διαταση.Οσο γιατο μικρο ειναι ενα ζωηροτατο παιδακι που μεχρι στιγμης τα εχει κανει ολα στην ωρα του(αυτη τηστιγμη ειναι ορθιος στο παρκο κ κοιταζει τη μαμα που γραφει....Να ειστε αισιοδοξοι οσο μπορειτε.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα,

 

τελικά τέλος καλό όλα καλα. Κάναμε και την τρίτη μέτρηση και η διάταση είχε υποχωρήσει οριακά στο 9,9-10,00

 

Μόλις εχθές κάναμε νέο υπέρηχο (είμαστε πλεόν 31 εβδομάδων +3 ημέρες) και η διάταση ήταν 8,9.

 

Ευτυχώς ο γιατρός μας ήταν καθησυχαστικός από την αρχή, αλλά εμείς είχαμε αγχωθεί πάρα πολύ. Τώρα επιτέλους θα απολαύσουμε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά το forum αυτό ήταν κάτι παραπάνω από στήριγμα. Να'στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα,

 

τελικά τέλος καλό όλα καλα. Κάναμε και την τρίτη μέτρηση και η διάταση είχε υποχωρήσει οριακά στο 9,9-10,00

 

Μόλις εχθές κάναμε νέο υπέρηχο (είμαστε πλεόν 31 εβδομάδων +3 ημέρες) και η διάταση ήταν 8,9.

 

Ευτυχώς ο γιατρός μας ήταν καθησυχαστικός από την αρχή, αλλά εμείς είχαμε αγχωθεί πάρα πολύ. Τώρα επιτέλους θα απολαύσουμε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά το forum αυτό ήταν κάτι παραπάνω από στήριγμα. Να'στε καλά

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πάνε κατ' ευχήν Θεού!!!!!!!!!! Και από εδώ και πέρα μην σκέφτεστε τίποτα, όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα κρατήσετε το μωράκι σας στην αγκαλιά σας τρισευτυχισμένοι. Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους οσους διανυουν την υπεροχη αλλα ταυτοχρονα αγχωτικη περιοδο της εγκυμοσυνης. λοιπον, ειμαι και εγω εγκυος για πρωτη φορα, στην 23η εβδομαδα με διδυμη διχωριακη κυηση και περιμενω δυο αγορακια.

πριν απο 2 εβδομαδες εκανα τον υπερηχο β΄επιπεδου οπου βρηκαν στο ενα αγορακι μου οτι το "ευρος του οπισθιου κερατος της ΔΕ πλαγιας κοιλιας ελεγχεται στα ανωτερα φυσιολογικα, με καποιες μετρησεις να υπερβαινουν τα 10 χιλ (συγκεκριμενα το Vp ηταν απο 9,8 min μετρηση, εως 10,5 max μετρηση) με το συμπερασμα να ειναι πιθανοτητα "ασυμμετρης ηπιας κοιλιομεγαλιας". συμπερασμα: επανελεγχος και φυσικα.....ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!

απο τοτε ειμαι χαλια....ο γιατρος μου, μου ειπε να μην ανησυχω αλλα δεν ειναι πολυ ευκολο...

βαθια μεσα μου ξερω, οτι ολα ειναι ενταξει...οτι δεν μπορει να υπαρχει καποιο προβλημα στο μωρακι μου....οτι ειναι απλα μια φαση δοκιμασιας και αγχους που ολα ομως στο τελος θα πανε καλα...πειτε το προαισθημα, πειτε το μητρικο ενστικτο, πειτε το απλα αρνηση και μη αποδοχη του προβληματος, εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

μαλιστα μετα απο αυτα που διαβασα στο συγκεκριμενο forum μπορω να πω οτι αναπτερωσα τις ελπιδες μου για θετικη εκβαση των αποτελεσματων.

ομως ειμαι ανθρωπος, και υπαρχουν στιγμες, ωρες ή και μερες ολοκληρες που με κυριευει ο φοβος, το αγχος και ο πανικος...κι αν;...κι αν εχει προβλημα το μωρο μου;

προσπαθω να κρατηθω απο την ελπιδα που υπαρχει μεσα μου και να συνεχισω...τι αλλο μπορω να κανω....αν το σκεφτομαι συνεχεια μονο κακο στα μωρα μου θα κανω...

μου δωσατε κουραγιο παιδια και ηθελα απλα να σας το πω...τωρα ξερω οτι δεν ειμαι μονη...

ευχομαι τα καλυτερα σε ολους μας...

θα ηθελα πραγματικα να μου πειτε πως πηγαν τελικα τα πραγματα με τις δικες σας περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mersta,

επανέρχομαι στο θέμα για να σου πω με βεβαιότητα πως το μωράκι σου δεν έχει κανένα πρόβλημα!

Δεν είμαι γιατρός, είχαμε αντίστοιχη περίπτωση (τα γράφω πιο πάνω) και όλα πήγαν μια χαρά.

Μάλιστα τώρα που έκανα το β΄επιπέδου για το δεύτερο μωράκι μου και ανέφερα στην υπερηχολόγο το ιστορικό της πρώτης εγκυμοσύνης με την ήπια κοιλιομεγαλεία μου ανέφερε πως αυτό συμβαίνει πολύ συχνά στα αγοράκια.

Δεν μπορείς να μην αγχώνεσαι και να μην στεναχωριέσαι,όλα όμως θα πάνε καλά και θα το δεις!

Καλό υπόλοιπο εκγυμοσύνης σου εύχομαι με όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Mersta,

επανέρχομαι στο θέμα για να σου πω με βεβαιότητα πως το μωράκι σου δεν έχει κανένα πρόβλημα!

Δεν είμαι γιατρός, είχαμε αντίστοιχη περίπτωση (τα γράφω πιο πάνω) και όλα πήγαν μια χαρά.

Μάλιστα τώρα που έκανα το β΄επιπέδου για το δεύτερο μωράκι μου και ανέφερα στην υπερηχολόγο το ιστορικό της πρώτης εγκυμοσύνης με την ήπια κοιλιομεγαλεία μου ανέφερε πως αυτό συμβαίνει πολύ συχνά στα αγοράκια.

Δεν μπορείς να μην αγχώνεσαι και να μην στεναχωριέσαι,όλα όμως θα πάνε καλά και θα το δεις!

Καλό υπόλοιπο εκγυμοσύνης σου εύχομαι με όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος!

 

Μια απο τα ιδια και εγω. Ο μεγαλος ειχε (1η εγκυμοσυνη) στην 2η ζητησα να το κοιταξουν ειδικα. Δοξα τω Θεω και οι 2 δειχνουν μια χαρα. Απο οτι ειχα κοιταξει ειναι πιο συνηθισμενο στα αγορακια με πολυ καλυτερη προγνωση απο οτι αν εμφανιστει σε κοριτσακι. Παντως παρα πολυ σπανια ειναι κατι κακο. Αλλωστε η μετρηση σας ειναι οριακα πανω απο το φυσιολογικο. Παιζει ρολο και η γωνια του κεφαλιου και ολα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους οσους διανυουν την υπεροχη αλλα ταυτοχρονα αγχωτικη περιοδο της εγκυμοσυνης. λοιπον, ειμαι και εγω εγκυος για πρωτη φορα, στην 23η εβδομαδα με διδυμη διχωριακη κυηση και περιμενω δυο αγορακια.

πριν απο 2 εβδομαδες εκανα τον υπερηχο β΄επιπεδου οπου βρηκαν στο ενα αγορακι μου οτι το "ευρος του οπισθιου κερατος της ΔΕ πλαγιας κοιλιας ελεγχεται στα ανωτερα φυσιολογικα, με καποιες μετρησεις να υπερβαινουν τα 10 χιλ (συγκεκριμενα το Vp ηταν απο 9,8 min μετρηση, εως 10,5 max μετρηση) με το συμπερασμα να ειναι πιθανοτητα "ασυμμετρης ηπιας κοιλιομεγαλιας". συμπερασμα: επανελεγχος και φυσικα.....ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!

απο τοτε ειμαι χαλια....ο γιατρος μου, μου ειπε να μην ανησυχω αλλα δεν ειναι πολυ ευκολο...

βαθια μεσα μου ξερω, οτι ολα ειναι ενταξει...οτι δεν μπορει να υπαρχει καποιο προβλημα στο μωρακι μου....οτι ειναι απλα μια φαση δοκιμασιας και αγχους που ολα ομως στο τελος θα πανε καλα...πειτε το προαισθημα, πειτε το μητρικο ενστικτο, πειτε το απλα αρνηση και μη αποδοχη του προβληματος, εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

μαλιστα μετα απο αυτα που διαβασα στο συγκεκριμενο forum μπορω να πω οτι αναπτερωσα τις ελπιδες μου για θετικη εκβαση των αποτελεσματων.

ομως ειμαι ανθρωπος, και υπαρχουν στιγμες, ωρες ή και μερες ολοκληρες που με κυριευει ο φοβος, το αγχος και ο πανικος...κι αν;...κι αν εχει προβλημα το μωρο μου;

προσπαθω να κρατηθω απο την ελπιδα που υπαρχει μεσα μου και να συνεχισω...τι αλλο μπορω να κανω....αν το σκεφτομαι συνεχεια μονο κακο στα μωρα μου θα κανω...

μου δωσατε κουραγιο παιδια και ηθελα απλα να σας το πω...τωρα ξερω οτι δεν ειμαι μονη...

ευχομαι τα καλυτερα σε ολους μας...

θα ηθελα πραγματικα να μου πειτε πως πηγαν τελικα τα πραγματα με τις δικες σας περιπτωσεις

 

ειχαμε κι εμεις "ηπια διαταση κοιλιων εγκεφαλου"...και "υπερηχογενες εντερο",και στην καρδουλα του...και εκανα αμνιοκεντηση....ενω ειμαι 24 χρονων,και το α' ηταν αψογο...τα αποτελεσματα ολα αρνητικα,καναμε και επιπλεον εξεταση στον καρυοτυπο γιατι δεν τους επεισαν τα πρωτα αρνητικα αποτελεσματα,ελεγαν οτι με τοσα ευρηματα "πρεπει να αποκλεισουμε ολες τις πιθανοτητες"...εγω εκλαιγα πια συνεχεια,δεν μπορουσα να μιλησω,δεν αντεχα τον πονο....μετα απο ενα μηνα σχεδον ο γυναικολογος μου συνεστησε επαναληψη του β' επιπεδου.ολα τα ευρηματα ηταν φυσιολογικοτατα,η εξεταση εδειχνε ενα υγιεστατο εμβρυο,χωρις καμια διαταση κοιλιων,και ο γιατρος μου εξηγησε οτι η υπερηχογενεια του εντερου οφειλεται στο γεγονος οτι ειχα μια μικρη αιμορραγια λογω ελαφρας αποκολλησης στην αρχη της εγκυμοσυνης!και τωρα εχω στην αγκαλιτσα μου το πιο ομορφο αστερακι...

οποτε κανε υπομονη,και σου ευχομαι απο την καρδια μου να μην ειναι τιποτα τελικα,ειδες οτι στην δικη μου περιπτωση πηγαμε εναντια στα στατιστικα και νικησαμε!!!

με το καλο να αγκαλιασεις τα αγορακια σου....!!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μελλουσες μανουλες και τις μανουλες γενικότερα του foroum!!

 

εχθές έκανα υπέρηχο β΄επιπεδου και έδειξε ότι το ένα εκ των 2 διδύμων (ειμαι εγγυος σε διδυμα μονοζυγωτικα αγορακια) έχει μια μικρη διαταση πλάγιων κοιλιων εγκεφαλλου, τα πρόσθια κέρατα 11 και τα οπίσθια 9!!!

ο κυριος που μου έκανε τον υπέρηχο συνέστησε να ξαναπαω για 2ο ελεγχο σε 10 μερες (11-01-10) και εν τω μεταξυ να κανω και καποιες αιματολογικες και ...και...και δεν ηταν ξεκαθρος τι θα κανουμε!!!

επισης στα σχολια κατω απο τον υπερηχο έγραψε κ για αμνιοπαρακεντηση!!!!

απο εχθες αν και πιστευω οσο τπτ αλλο στο Θέο, και ξερω πως οτι ειναι ειναι μελημα του, δεν σας κρυβω οτι ειναι η μονη μου σκεψη!!!!

ημουν εχθες στο ιατρειο του απο τις 2 το μεσημερι μεχρι τις 7.30 το απογευμα, με ειδε 3 φορες και δεν ειχε λεει καλη ανατομια του εγκεφαλου!!!

κοντευω να τρελαθω!!!!

αν εχετε να μου πειτε κατι θα ημουν ευγνωμων να το ακουσω!!!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ Κ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ "ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ" ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα εκτος απο διαταση αριστερης κοιλιας ειχαμε και κομβιο στην καρδια οποτε ειχαμε δυο ενδειξεις. Η πρωτη ελεγε για υδροκεφαλισμο και η δευτερη για συνδρομο down. Την περιοδο που εκανα το β επιπεδου αλλαξα και γιατρο και ο καινουριος μου σταθηκε παρα πολυ. Σε πληροφορω οταν μου ελεγε η κυρια τα ευρηματα στο β επιπεδου εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Στην γνωματευση εγραψε επαναληψη της εξετασης, αμνιοπαρακεντηση και μαγνητικη. Οταν εδειξα τον υπερηχο στον γιατρο μου μου ειπε οτι με τον καιρο αυτο φευγει βεβαια για να μου φυγει εμενα η ιδεα οτι κατι μπορει να τρεχει με το παιδι με εστειλε σε αλλο κεντρο για επαναληψη του β επιπεδου, αμνιοπαρακεντηση και αιματολογικες (για cmv, τοξοπλασμα κα τα οποια τα ειχα κανει στο πρωτο τριμηνο). Οι εξετασεις βγηκανε καλες με παρακολουθουσε και ο γιατρος για τη διαταση μηπως αυξανεται ή μικραινει και στο τελος γεννησα ενα υγιεστατο μωρο. Απο τη γεννηση και μετα δεν εχω κανει καμια κινηση για να δω τι γινεται με αυτο το θεμα γιατι και η παιδιατρος που τον παρακολουθει θεωρει την αναπτυξη του τελειως φυσιολογικη. Απλα οταν εμαθα τα νεα και οσο καιρο περιμενα τα αποτελεσματα περασα τη χειροτερη περιοδο της ζωης μου. Α και να αναφερω πως αυτη που μου εκανε την πρωτη εξεταση β επιπεδου φωναξε τον υπευθυνο του κεντου μεσα και ενω αυτος μας καθησυχασε αυτη επεμενε στα δικα της τα οποια ετσι πως μου τα ελεγε ηταν μονο για να κλαις και να χτυπιεσαι. Σοφια σου ευχομαι να περασεις οσο πιο ηρεμα μπορεις αυτες τις μερες και να ξερεις οτι ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μελλουσες μανουλες και τις μανουλες γενικότερα του foroum!!

 

εχθές έκανα υπέρηχο β΄επιπεδου και έδειξε ότι το ένα εκ των 2 διδύμων (ειμαι εγγυος σε διδυμα μονοζυγωτικα αγορακια) έχει μια μικρη διαταση πλάγιων κοιλιων εγκεφαλλου, τα πρόσθια κέρατα 11 και τα οπίσθια 9!!!

ο κυριος που μου έκανε τον υπέρηχο συνέστησε να ξαναπαω για 2ο ελεγχο σε 10 μερες (11-01-10) και εν τω μεταξυ να κανω και καποιες αιματολογικες και ...και...και δεν ηταν ξεκαθρος τι θα κανουμε!!!

επισης στα σχολια κατω απο τον υπερηχο έγραψε κ για αμνιοπαρακεντηση!!!!

απο εχθες αν και πιστευω οσο τπτ αλλο στο Θέο, και ξερω πως οτι ειναι ειναι μελημα του, δεν σας κρυβω οτι ειναι η μονη μου σκεψη!!!!

ημουν εχθες στο ιατρειο του απο τις 2 το μεσημερι μεχρι τις 7.30 το απογευμα, με ειδε 3 φορες και δεν ειχε λεει καλη ανατομια του εγκεφαλου!!!

κοντευω να τρελαθω!!!!

αν εχετε να μου πειτε κατι θα ημουν ευγνωμων να το ακουσω!!!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ Κ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ "ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ" ΣΑΣ!!!

 

Κοιτα και εμενα στον επανελεγχο δεν μπορουσαν κατι να βρουν ετσι οπως ηταν το μωρο αλλα μου ειπαν οτι αυτο που δεν εβλεπαν ελειπε απο τον Αϊνσταϊν οποτε ειπα δεν πειραζει. Παντως ο μεγαλος μου ειναι 2μισι χρονων τωρα και φυσιολογικος κατ'εμε (δηλαδη δεν εμοιασε του Αϊνσταϊν)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εκτος απο διαταση αριστερης κοιλιας ειχαμε και κομβιο στην καρδια οποτε ειχαμε δυο ενδειξεις. Η πρωτη ελεγε για υδροκεφαλισμο και η δευτερη για συνδρομο down. Την περιοδο που εκανα το β επιπεδου αλλαξα και γιατρο και ο καινουριος μου σταθηκε παρα πολυ. Σε πληροφορω οταν μου ελεγε η κυρια τα ευρηματα στο β επιπεδου εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Στην γνωματευση εγραψε επαναληψη της εξετασης, αμνιοπαρακεντηση και μαγνητικη. Οταν εδειξα τον υπερηχο στον γιατρο μου μου ειπε οτι με τον καιρο αυτο φευγει βεβαια για να μου φυγει εμενα η ιδεα οτι κατι μπορει να τρεχει με το παιδι με εστειλε σε αλλο κεντρο για επαναληψη του β επιπεδου, αμνιοπαρακεντηση και αιματολογικες (για cmv, τοξοπλασμα κα τα οποια τα ειχα κανει στο πρωτο τριμηνο). Οι εξετασεις βγηκανε καλες με παρακολουθουσε και ο γιατρος για τη διαταση μηπως αυξανεται ή μικραινει και στο τελος γεννησα ενα υγιεστατο μωρο. Απο τη γεννηση και μετα δεν εχω κανει καμια κινηση για να δω τι γινεται με αυτο το θεμα γιατι και η παιδιατρος που τον παρακολουθει θεωρει την αναπτυξη του τελειως φυσιολογικη. Απλα οταν εμαθα τα νεα και οσο καιρο περιμενα τα αποτελεσματα περασα τη χειροτερη περιοδο της ζωης μου. Α και να αναφερω πως αυτη που μου εκανε την πρωτη εξεταση β επιπεδου φωναξε τον υπευθυνο του κεντου μεσα και ενω αυτος μας καθησυχασε αυτη επεμενε στα δικα της τα οποια ετσι πως μου τα ελεγε ηταν μονο για να κλαις και να χτυπιεσαι. Σοφια σου ευχομαι να περασεις οσο πιο ηρεμα μπορεις αυτες τις μερες και να ξερεις οτι ολα θα πανε καλα.

 

Μηπως ειχες παει στο Λητω? Γιατι η μαμα μου 3 χρονια σχεδον μετα εξακολουθει να θελει να παει να πνιξει την γιατρο με το υδροκεφαλο που μας ειπε...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχες παει στο Λητω? Γιατι η μαμα μου 3 χρονια σχεδον μετα εξακολουθει να θελει να παει να πνιξει την γιατρο με το υδροκεφαλο που μας ειπε...

 

Οχι καμια σχεση με Αθηνα. Στο κεντρο που πηγα εκλεισα ραντεβου με τον γιατρο που εχει το κεντρο αλλα με εξετασε η συνεργατης του η οποια δεν μου αρεσε η συμπεριφορα της καθολου. Μεχρι και ο ιδιος ο γιατρος που τον καλεσε να δει τον υπερηχο μεσα-εξω της τα εχωσε γιατι μας οτι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα ενω αυτος δεν τα εβλεπε και τοσο δυσκολα. Απλα ειναι ο τροπος που σου τα λεει ο αλλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γέννησα στις 27/12/2009 ένα υγειέστατο αγοράκι. Μετά την αγωνία που τ΄ραβηξα με το ΄θεμα που είχε προκύψει και αφού μου είχαν πει όλες αυτές τις βλακέιες το παιδί είναι πολύ καλά. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι υγειέστατος με πολύ καλές αντιδράσεις και να ξεχάσω όλη αυτή την κακή εμπειρία γιατί αυτός ήταν πεποισμένος ότι δεν υπήρχε. Ευχομαι σε όλους να πάνε τα πράγματα καλά και να μην ανυσηχείτε. Ευχαριστώ όλους γιατί μέσα από την ανταλλαγή του κοινού προβλήματος που αντιμετωπίσαμε βοηθήθηκα και πήρα κουράγιο να συνεχίσω και να δώ τα πράγματα θετικά. Ευχαριστώ καλή χρονιά σε όλυς.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σοφια και κορινακι welcome (δυστυχως) to the club....

σοφια ειμαστε εις διπλουν ομοιοπαθεις μιας και περιμενουμε και οι δυο διδυμα αγορακια.

κοριτσια πρεπει να κανουμε υπομονη και να κραταμε την ελπιδα δυνατη μεσα μας οτι ολα θα πανε καλα

εξαλλου οι παραπανω περιπωσεις του forum μονο αισιοδοξια πρεπει να μας δωσουν μιας και, αφενως, βλεπουμε οτι δεν ειμαστε οι μοναδικες-σπανιες περιπτωσεις αλλα κατι που συμβαινει αρκετα συχνα θα ελεγα, και αφετερου, ευτυχως ολες οι προαναφερθησες περιπτωσεις διατασης κοιλιας ειχαν αισια εκβαση...

τι να πω...υπομονη....

αυριο το απογευμα θα παω για την επανεξεταση και ευχομαι να πανε ολα καλα και να μπορεσω να κοιμηθω μετα απο 3 βδομαδες σαν τον ανθρωπο...ελπιζω να βγαλουμε συμπερασμα με τα αυριανα αποτελεσματα γιατι ειλικρινα δεν νομιζω να μπορεσω να κρατηθω αλλο...θα καταρευσω.....

Link to comment
Share on other sites

σοφια και κορινακι welcome (δυστυχως) to the club....

 

Ξεχασα να αναφερω οτι γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι ειναι 21 μηνων τωρα και δεν εχω ασχοληθει με αυτο το θεμα απο την γεννα και μετα..... Ο γιατρος που πηγαινα στο νοσοκομειο με παρακολουθουσε μεχρι να γεννησω και δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Εγω ολα αυτα τα ειχα τραβηξει πριν απο 2 χρονια και δεν ηξερα που να απευθυνθω.....

ΣΟΦΙΑ και MERSTA σας ευχομαι καλα αποτελεσματα και να μην το βαζετε κατω:wink:

Α και Mersta περιμενουμε να μας πεις τα ευχαριστα γιατι μονο τετοια θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εκανα χθες τον επανελεγχο.δυστυχως απο 10,5 αυξηθηκε 11.5 το ευρος....

δυστυχως παμε και για αλλες εξετασεις...

ο γιατρος μου συστησε ενα ηχοκαρδιογραφημα για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο να υπαρχει προβλημα στην καρδουλα του και μετα απο1 μηνα θα κανω επανελεγχο με μαγνητικη ομως.

ο γιατρος μου παραμενει καθηστιχαστικος βεβαια, και οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο μιας και δεν υπαρχουν αλλα ευρυματα ωστοσο αφου βρεθηκε η υπια κοιλιομεγαλεια θα πρεπει να το ελεγξουμε...εγω προσπαθω να κρατηθω ψυχραιμη για τα μωρα μου γιατι ξερω οτι επηρεαζονται κι αυτα αν εγω στεναχωριεμαι...ομως δεν ειναι ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

mertsa πανω απο ολα να μην στεναχωριεσαι. Κανε λιγη υπομονη και ολα θα περασουν. Το οτι αυξηθηκε δεν σημαινει οτι θα παραμεινει ετσι. Και απο τη στιγμη που ειναι και ο γιατρος σου καθησυχαστικος κατι θα ξερει.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΗΠΙΑ ΔΙΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΗΣ ΣΤΑ 10,3mm.ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!!ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΕΙΧΑΙ ΒΓΕΙ ΠΡΙΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ PAPP-A KAΙ B-HCG ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ!ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΣΤΗΛΕ ΓΙΑ ΑΜΝΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ,ΤΑ ΛΟΙΜΩΔΕΙ ΒΓΗΚΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Η ΑΜΝΙΟ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ!! :cry: :cry: :cry:

 

 

καρδουλα μου, δεν ξερω τι να σου πω...βιωνω το ιδιο με το ενα απο τα διδυμακια μου!!!!!

ο θεος βοηθος!!!!!!!!

δεν ξερω τι αλλο να πω!!!!

και εγω εχω να κοιμηθω εδω και κατι βραδια ..θα γινει και 2ος ελεγχος ξανα στις 11 του μηνος κοντευω να τρελαθω!!!

αλλα θα καταληξω οτι ο Θεος ξερει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εκτος απο διαταση αριστερης κοιλιας ειχαμε και κομβιο στην καρδια οποτε ειχαμε δυο ενδειξεις. Η πρωτη ελεγε για υδροκεφαλισμο και η δευτερη για συνδρομο down. Την περιοδο που εκανα το β επιπεδου αλλαξα και γιατρο και ο καινουριος μου σταθηκε παρα πολυ. Σε πληροφορω οταν μου ελεγε η κυρια τα ευρηματα στο β επιπεδου εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Στην γνωματευση εγραψε επαναληψη της εξετασης, αμνιοπαρακεντηση και μαγνητικη. Οταν εδειξα τον υπερηχο στον γιατρο μου μου ειπε οτι με τον καιρο αυτο φευγει βεβαια για να μου φυγει εμενα η ιδεα οτι κατι μπορει να τρεχει με το παιδι με εστειλε σε αλλο κεντρο για επαναληψη του β επιπεδου, αμνιοπαρακεντηση και αιματολογικες (για cmv, τοξοπλασμα κα τα οποια τα ειχα κανει στο πρωτο τριμηνο). Οι εξετασεις βγηκανε καλες με παρακολουθουσε και ο γιατρος για τη διαταση μηπως αυξανεται ή μικραινει και στο τελος γεννησα ενα υγιεστατο μωρο. Απο τη γεννηση και μετα δεν εχω κανει καμια κινηση για να δω τι γινεται με αυτο το θεμα γιατι και η παιδιατρος που τον παρακολουθει θεωρει την αναπτυξη του τελειως φυσιολογικη. Απλα οταν εμαθα τα νεα και οσο καιρο περιμενα τα αποτελεσματα περασα τη χειροτερη περιοδο της ζωης μου. Α και να αναφερω πως αυτη που μου εκανε την πρωτη εξεταση β επιπεδου φωναξε τον υπευθυνο του κεντου μεσα και ενω αυτος μας καθησυχασε αυτη επεμενε στα δικα της τα οποια ετσι πως μου τα ελεγε ηταν μονο για να κλαις και να χτυπιεσαι. Σοφια σου ευχομαι να περασεις οσο πιο ηρεμα μπορεις αυτες τις μερες και να ξερεις οτι ολα θα πανε καλα.

 

 

 

...να εισαι καλα κορινακι!!!!

αν ηξερες πως αισθανομαι!!!

εγκλωβισμενη σε μια πληθωρα συναισθηματων!!!!!!

μπερδεμενη κ πολυ φοβισμενη!!!!!!

ο Θεος να βαλει το χερι του!!

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην στενοχωριέστε!!!!!!!!!!!!!!! Άν διαβάσετε τα μηνύματα πιο πάνω θα δείτε ότι αντιμετώπισα κάτι ανάλογο με εσάς, ίσως και πιο σοβαρό (διάταση κοιλίας και εγκεφαλική αιμορραγία). Όπως όμως βλέπετε από το τικεράκι μου όλα πήγαν καλά και από τις 22/12 που γέννησα κρατάω στα χέρια μου το πολύτιμο κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!!!! Όλα θα ξεπεραστούν, πρέπει όμως να κάνετε θετικές σκέψεις. Το ξέρω πώς είναι δύσκολο αλλά είναι το μοναδικό που μπορείτε να κάνετε. Και εμένα με είχαν τρομοκρατήσει οι γιατροί, μου μιλούσαν για διακοπή κύησης, για προβλήματα αν κρατούσα το παιδί αλλά εγώ δεν το έβαλα κάτω. Με βοηθό την γλυκειά Παναγίτσα, σήμερα κοιτάζω το υγιέστατο κοριτσάκι μου και προσπαθώ να πιστέψω ότι θαύματα γίνονται κάθε μέρα!!!!!!!!!!!

Άν χρειαστείτε οποιαδήποτε βοήθεια, πραγματικά θα χαρώ να σας την προσφέρω!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα χθες τον επανελεγχο.δυστυχως απο 10,5 αυξηθηκε 11.5 το ευρος....

δυστυχως παμε και για αλλες εξετασεις...

ο γιατρος μου συστησε ενα ηχοκαρδιογραφημα για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο να υπαρχει προβλημα στην καρδουλα του και μετα απο1 μηνα θα κανω επανελεγχο με μαγνητικη ομως.

ο γιατρος μου παραμενει καθηστιχαστικος βεβαια, και οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο μιας και δεν υπαρχουν αλλα ευρυματα ωστοσο αφου βρεθηκε η υπια κοιλιομεγαλεια θα πρεπει να το ελεγξουμε...εγω προσπαθω να κρατηθω ψυχραιμη για τα μωρα μου γιατι ξερω οτι επηρεαζονται κι αυτα αν εγω στεναχωριεμαι...ομως δεν ειναι ευκολο...

 

 

καρδούλα μου το οτι αυξηθηκε δεν σημαίνει οτι θα παραμεινει κιολας!!!!

σε παρακαλώ ΠΙΣΤΕΨΕ κ δώσε ολη τη ΘΕΤΙΚΗ σου ενεργεια στα μωρακια σου!!!

αυτο κανω κ εγω@!!!!!

και εγω εχω επανελεγχο στις 11 και κατι αναλογο με ολες τις αλλες εξετασεις!!!!

Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ..ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην στενοχωριέστε!!!!!!!!!!!!!!! Άν διαβάσετε τα μηνύματα πιο πάνω θα δείτε ότι αντιμετώπισα κάτι ανάλογο με εσάς, ίσως και πιο σοβαρό (διάταση κοιλίας και εγκεφαλική αιμορραγία). Όπως όμως βλέπετε από το τικεράκι μου όλα πήγαν καλά και από τις 22/12 που γέννησα κρατάω στα χέρια μου το πολύτιμο κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!!!! Όλα θα ξεπεραστούν, πρέπει όμως να κάνετε θετικές σκέψεις. Το ξέρω πώς είναι δύσκολο αλλά είναι το μοναδικό που μπορείτε να κάνετε. Και εμένα με είχαν τρομοκρατήσει οι γιατροί, μου μιλούσαν για διακοπή κύησης, για προβλήματα αν κρατούσα το παιδί αλλά εγώ δεν το έβαλα κάτω. Με βοηθό την γλυκειά Παναγίτσα, σήμερα κοιτάζω το υγιέστατο κοριτσάκι μου και προσπαθώ να πιστέψω ότι θαύματα γίνονται κάθε μέρα!!!!!!!!!!!

Άν χρειαστείτε οποιαδήποτε βοήθεια, πραγματικά θα χαρώ να σας την προσφέρω!!!!!!!!!!!

 

 

 

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ!!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ!!!

ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ..ΟΧΙ ΘΕΟΙ!!!!!!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΛΑ Κ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...