Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Εμφύτευση πάνω στην τομή της καισαρικής, αναγκαστική διακοπή εγκυμοσύνης;

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , letttta είπε:

Αχ κοριτσια ειμαι 13 μερες στο νοσοκομειο αλεξαρδρας!!αυριο τελικα θα μπω χειρουργιο λαπαροσκοπικα!!φοβαμαι πολυ παρα πολυ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολη επεμβαση με ρωτησε αν εχω παιδια φοβαται για το αν θά γινουν ολα ομαλα ή θα χρειαστει να μου αφαιρεσει την μητρα ...περα απο αυτο φοβαμαι και για την ζωη μου μην παθω κατι απο αιμοραγια ειναι επικυνδυνο μου ειπαν για αυτο μου ζητησαν 3 φιαλες αιμα να φερω...εχω και ενα κοριτσακι 7 χρονων που με χρειαζετε....φοβαμαι πολυ παρα πολυ  !!!

Μη φοβάσαι κοπέλα μου είναι καλοί οι γιατροί στο Αλεξάνδρα κ έχουν μεγάλη εμπειρία σε δύσκολες περιπτώσεις. Να σκέφτεσαι το κοριτσάκι σου κ τη στιγμή που θα το ξαναδείς κ να μη στεναχωριέσαι, ακόμη κ υστερεκτομη να χρειαστεί να γίνει σημασία έχει να γυρίσεις γερή στο παιδάκι σου που σε χρειάζεται. Καλή επιτυχία αύριο μεσα απο την καρδιά μου κ οταν μπορέσεις στείλε να μας πεις νέα σου!

• Like 1

Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , letttta είπε:

Αχ κοριτσια ειμαι 13 μερες στο νοσοκομειο αλεξαρδρας!!αυριο τελικα θα μπω χειρουργιο λαπαροσκοπικα!!φοβαμαι πολυ παρα πολυ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολη επεμβαση με ρωτησε αν εχω παιδια φοβαται για το αν θά γινουν ολα ομαλα ή θα χρειαστει να μου αφαιρεσει την μητρα ...περα απο αυτο φοβαμαι και για την ζωη μου μην παθω κατι απο αιμοραγια ειναι επικυνδυνο μου ειπαν για αυτο μου ζητησαν 3 φιαλες αιμα να φερω...εχω και ενα κοριτσακι 7 χρονων που με χρειαζετε....φοβαμαι πολυ παρα πολυ  !!!

κοπελα μου ηρεμησε...2 φορεσ εκανα λαπαροσκοπηση με ολικη ναρκωση κ ολα πηγαν μια χαρα..θα μου πεισ δεν ηταν στο ιδιο σημειο..αλλα οι γιατροι οφειλουν να λενε ολα τσ ενδεχομενα..

φιαλεσ με αιμα ζητανε σε καθε χειρουργειο..δεν σημαινει πωσ θα πσει κατι στραβα..αλλα τισ θελουν για κσθε ενδεχομενο..

δεν θα παθεισ τιποτα..θα σε περιμενω να ξαναμιλησουμε μολισ συνελθεισ..

ακομη κ αυτο που σου πε για την μητρα το πε για να ξερεισ ολα τα σεναρια..

κανε την προσευχη σου κ μη φοβασαι..

να γινει το χειρουργειο κ να πασ στο παιδακι σου..να τελειωνει αυτο το κακο ονειρο..παρατραβηξε..

κ εγω καμια 10 αρια μερεσ νοσηλευομουν στο εξωμητριο μεχρι να βρουν τη θεση για να με χειρουργησουν..

ολα καλα θα πανε..θα περασει κ θα ναι μια κακη αναμνηση..

καλη εππιτυχια..θα τα πουμε μετα το χειρουργειο.

θα συνελθεισ γρηγορα απο τη λαπαροσκοπηση..

• Like 1

Να προσθέσω ότι όταν μπήκα εσπευσμένα στο Αλεξάνδρα για αφαίρεση κύστης που είχε συστραφει γύρω από την ωοθήκη μου κ δεν αιματωνοταν οι γιατροί πριν τη νάρκωση μου έλεγαν θα αφαιρέσουμε την ωοθήκη κ ας ελπίσουμε να σωθεί η άλλη κ η αναισθησιολογος μου έλεγε μην ανησυχείς η κουμπάρα μου έκανε τρία παιδιά με μια ωοθήκη! Τόσο σίγουροι ήταν κ όμως τις έχω ακόμα κ τις δύο! Κ με ανοιχτό χειρουργείο όχι λαπαροσκοπικά.

• Like 1

Σας ευχαριστω κοριτσια πραγματικα μου δωσατε δυναμη!!! Περιμενω να τελειωσει αυτο το μαρτυριο και να παω σπιτι μου στο κοριτσακι μου την πριγκιπησα μου!!! Κανω προσευχες για ολες μας!!! Θα σας ενημερωσω οταν μπορεσω !!! Φιλια και καλη δυναμη σε ολες!!!!

• Like 1

Καλη επιτυχια κορίτσι μου!!! Εχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και ολα καλα θα πανε!! Θα γυρίσεις στο κοριτσακι σου σύντομα και ολα θα ναι μια κακια αναμνηση... 

Καλη επιτυχια εύχομαι και περιμένουμε να μάθουμε νέα σου! 

Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, letttta είπε:

Σας ευχαριστω κοριτσια πραγματικα μου δωσατε δυναμη!!! Περιμενω να τελειωσει αυτο το μαρτυριο και να παω σπιτι μου στο κοριτσακι μου την πριγκιπησα μου!!! Κανω προσευχες για ολες μας!!! Θα σας ενημερωσω οταν μπορεσω !!! Φιλια και καλη δυναμη σε ολες!!!!

κοριτσι πωσ εισαι??

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα, ειμαι εγκυος με ΤΗΠ 14/1/2018 κ με χοριακη στις 5/3/18 4850. Υπερηχογραφικα φαίνεται ο σακος μου στο προσθιο μερος της μητρας πισω απο προηγηθείσα τομη καισαρικης. Η γιατρος μου ειπε οτι η κυηση δε θα προχωρησει κ οτι πρεπει να μπω χειρουργειο. Γνωριζετε κατι??

Διαφημίσεις

Έχει ξανά αναφερθεί το θέμα στο φόρουμ κ δυστυχώς κ στην κοπέλα εκείνη το ίδιο είχαν πει. Όμως καλύτερα ψαξτο πήγαινε κ σε αλλους γιατρους, μήπως κάποιος πει κάτι διαφορετικό, γιατρός δεν είμαι αλλά μ φαίνεται αδιανόητο αυτό το πράγμα.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Ευχαριστω πολυ σημερα θα παω για μαγνητικη κ θα με δει και ειδικος προγενετιστης και θα αποοφασισουμε. Δωστε μου τη θετικη σας ενεργεια. Είμαι απογοητευμενη. Πριν 3 μηνες εχασα την κορη μου (2ο παιδι) σε ηλικια 5 ετων απο αυτοανοση εγκεφαλομυελιτιδα και είμαι απελπισμενη. Ενα νεο παιδι ηταν η ελπιδα μου τωρα...:(

πρίν από 13 λεπτά , menianikos είπε:

Ευχαριστω πολυ σημερα θα παω για μαγνητικη κ θα με δει και ειδικος προγενετιστης και θα αποοφασισουμε. Δωστε μου τη θετικη σας ενεργεια. Είμαι απογοητευμενη. Πριν 3 μηνες εχασα την κορη μου (2ο παιδι) σε ηλικια 5 ετων απο αυτοανοση εγκεφαλομυελιτιδα και είμαι απελπισμενη. Ενα νεο παιδι ηταν η ελπιδα μου τωρα...:(

Αχ τι μου λες τώρα.. Λυπάμαι τόσο πολύ. Σ εύχομαι να πάνε όλα καλά, θα προσευχηθω για σένα! Μην χάνεις τις ελπίδες σου, βρες τον καλύτερο γιατρό, διάβασα χθες στο φόρουμ από πιο παλιά πάλι τέτοια περίπτωση που ο γιατρός της επέτρεψε να συνεχίσει την κύηση κ όλα πήγαν καλά.. Μακάρι το ίδιο να συμβεί κ σε σένα! :)

19 ώρες πρίν, menianikos είπε:

Καλησπερα, ειμαι εγκυος με ΤΗΠ 14/1/2018 κ με χοριακη στις 5/3/18 4850. Υπερηχογραφικα φαίνεται ο σακος μου στο προσθιο μερος της μητρας πισω απο προηγηθείσα τομη καισαρικης. Η γιατρος μου ειπε οτι η κυηση δε θα προχωρησει κ οτι πρεπει να μπω χειρουργειο. Γνωριζετε κατι??

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα στο 4ο παιδάκι μου, όταν έμεινα έγκυος....Δες το τικεράκι μου..... :)  λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου.....η γνώμη μου είναι να πάρεις και 2η γνώμη σε δημόσιο νοσοκομείο....στο Αλεξάνδρα κατα προτίμηση όπου καταλήγουν όλες οι δύσκολες περιπτώσεις....εκεί νοσηλεύτηκα κι εγώ στην 4η εγκυμοσύνη.....72 μέρες....ήταν μια δύσκολη εγκυμοσύνη....αλλά άξιζε τον κόπο!!!!!

Όλοι μου είχαν προτείνει διακοπή κύησης....

Ξέχασα να αναφέρω πως η δική μου περίπτωση ήταν ίδια σαν της Lettta. Ήταν δίδυμη κύηση. Είχα την πρώτη μου αιμοραγία στις 7 βδομάδες, δεν είχα κάνει καν το πρώτο υπερηχογράφημα για να ακούσω καρδούλα....και όταν πήγα με την αιμορραγία για υπερηχογράφημα μου βρήκανε έναν άδειο σάκο και έναν αλλο σάκο με μια καρδούλα να χτυπά....αλλά αυτός ο σάκος 'ηταν πολύ πολύ χαμηλά στην μήτρα και πίσω από την τομή της προηγούμενης καισαρικής. Ο πρώτος γιατρός αμέσως πρότεινε διακοπή και μου είπε πως ήταν σκουρα τα πράγματα για μένα αν συνέχιζα την κύηση....όμως εγώ δεν προχώρησα σε διακοπή....ο επόμενος γιατρός που με ανέλαβε τελικά μου εξήγησε πως θα ήταν πράγματι μια δύσκολη εγκυμοσύνη και πως κατα τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου ανα πάσα στιγμή θα μπορούσα να αποβάλλω αφού το μωρό είχε πιαστεί πολύ χαμηλά, στον ισθμό της μήτρας.....όμως άφησε το περιθώριο μετά το τρίμηνο να ανέβει το μωρό καθώς θα μεγάλωνε όπως και έγινε μετά από πολλή προσευχή!!! Με είχε προετοιμάσει πως μπορεί να αιμορραγήσω ξανά ανα πάσα στιγμή και πως αν γινόταν αυτό θα έκανα εισαγωγή στο Αλεξάνδρα μέχρι να γεννήσω....πράγμα που τελικά και έγινε!!! Από την 24η βδ ως την 34η που γέννησα πρόωρα νοσηλεύτηκα.

Αλλά τωρα κοιτάζω τον τετράχρονο σχεδόν άγγελό μου και ξέρω πως πήρα την σωστή απόφαση.....

• Like 2

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

7 ώρες πρίν, menianikos είπε:

Λυπάμαι πολύ για όσα πέρασες κ όσα περνάς αυτή τη στιγμή.. 

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά.. κ να χεις σε λίγο καιρό αγκαλιά το μωράκι σου.. 

Η ιστορία της vasdeli μου δίνει ελπίδες κ για τη δική σου περίπτωση..

Εύχομαι να επανέλθει ς με καλα νεα

Διαφημίσεις

Ο εμβρυολογος ηταν πολυ αισιοδοξος...μας ειπε προχωραμε κανονικα σε καμια περιπτωση διακοπη κυησης κ σε ενα μηνα επανέλεγχο για να δούμε την αιματωση!!! Εύχομαι κ ελπιζω κ προσευχομαι να πανε ολα καλα! Σας ευχαριστώ για τη θετικη σας ενέργεια!!!

• Like 3

9 ώρες πρίν, menianikos είπε:

Ο εμβρυολογος ηταν πολυ αισιοδοξος...μας ειπε προχωραμε κανονικα σε καμια περιπτωση διακοπη κυησης κ σε ενα μηνα επανέλεγχο για να δούμε την αιματωση!!! Εύχομαι κ ελπιζω κ προσευχομαι να πανε ολα καλα! Σας ευχαριστώ για τη θετικη σας ενέργεια!!!

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σου.. Από εδώ κ στο εξής εύχομαι όλα να σ πάνε καλά!!!!