Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

prp ωοθηκών (νέα μέθοδος αναζωογόνησης ωοθηκών)


mujer

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ! 

Έχει κανείς εμπειρία από "αναζωογόνηση ωοθηκων" (prp) με αιμοπετάλια; 

Κόστος, αποτελεσματικότητα, διάρκεια θεραπείας, διάρκεια τυχόν αποτελεσμάτων, ποιοι γιατροί το κάνουν, διαδικασία κλπ..

Το άκουσα και επειδη έχω κάπως απελπιστεί με τους φυσικούς κύκλους σκέφτομαι μήπως βοηθάει .. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Prp για «αναζωογόνηση ωοθηκών» : ξεκίνησε να εφαρμόζεται δοκιμαστικά από τον Ιούνιο του 2017 και ακόμα δεν υπάρχει έγκυρη βιβλιογραφία . 

Οι Έλληνες ιατροί όμως το δοκιμάζουν δεδομένου ότι είναι μια ασφαλής διαδικασία η οποία αποφέρει κέρδος . 

Εξαρτάται ποσά χρήματα θα σου ζητήσει ένας ιατρός για να δεις αν αξίζει όντως τον κόπο. Το αίμα σου είναι το υλικό όποτε σαφώς και παίζει ρόλο η ποιότητα του . Καλό είναι όμως να ρωτήσεις τι πρωτόκολλο θα εφαρμόσουν . Πχ υπάρχει κίτρινο prp , ροζ prp αναλόγως αν θα κρατηθεί και η στοιβάδα των λευκών αιμοσφαιρίων μαζί με υπολείμματα ερυθρών κλπ . Ρωτά πρωτόκολλο εφαρμογής και ζητά να διαβάσεις το συμπέρασμα της βιβλιογραφίας βάσει της οποίας επιλέγει ο ιατρός σου να κάνει αυτή τη μορφή θεραπείας . Να έχεις υπόψιν σου ότι δεν πρέπει να παίρνεις φάρμακα , και φυσικά να υπάρχουν πρόσφατες εξετάσεις αίματος που να συμπεριλαμβάνουν ακόμα και καρκινικούς δείκτες . Επίσης μάθε αν βάζουν και άλλες ουσίες μέσα πχ ενεργοποιητες και τι είδους . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikollettapap είπε:

Κ εγω εχω κανει κ το θαυμα εγινε.

Σε διαφορετικη περιπτωση θα επρεπε να παω με δανεικα.

Τί εννοείτε κορίτσια?? έχω τραγική ποιότητα ωαρίων, κάνω μόνο έμβρυα με τρισωμίες. Είμαι 40 και έχω συλλάβει στο παρελθόν φυσιολογικά 3 φορές αλλά ήταν ανώμαλα, καθώς και των 2 εξωσωματικών που ακολούθησαν. Όλοι μου προτείνουν δανεικό. Αν είναι εφικτό ενημερώστε με!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας εάν παράλληλα αναζητήσετε στο διαδίκτυο τις λέξεις  "prp θεραπεια ωοθηκης"  ή "αναζωογόνηση ωοθηκών"  ή "ωοθηκική αναζωογόνηση"  ή ovarian rejuvenation  θα σας βγούν πολλά αποτελέσματα τα οποία μπορείτε να ενημερωθείτε.

Απλώς αυτή τη στιγμή όπως διαβάσαμε δεν υπάρχει καμία κλινική μελέτη που να επιβεβαιώνει το αποτέλεσμα, υπάρχει απλώς η προσπάθεια που έχει ξεκινήσει στην Ελλάδα ενώ και σε κάποιες άλλες  πόλεις στις Η.Π.Α. προσφέρεται επίσης ως υπηρεσία. 

Μια έρευνα με 50 άτομα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03178695 κάνει όμως αναφορά στην δράση ειδικών στην Αθήνα, κάτι που φαίνεται από την σελίδα στην οποία αναζητούνται γυναίκες να συμμετάσχουν στην κλινική έρευνα

 

[update Νοέμβριος.2018 η έρευνα φαίνεται να συμπλήρωσε 200 συμμετοχές, ολοκληρωθηκε η συλλογή των συμμετοχών τον Μάιο 2018 και θα διαρκέσει 12 μήνες.]

 

https://inoviumrejuvenation.com/our-team   

Παράλληλα υπάρχουν κ αυτά τα άρθρα

https://gizmodo.com/the-crazy-plan-to-restore-a-womans-fertility-and-defy-t-1793011031

https://www.newscientist.com/article/2126037-they-said-i-was-peri-menopausal-its-a-miracle-i-got-pregnant/

https://www.newscientist.com/article/2125930-exclusive-menopausal-women-become-pregnant-with-their-own-eggs/?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#link_time=1490631846

 

άλλη έρευνα δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02825849

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα

εκανα prp 17οκτωβριος που μας πέρασε 

μου ήρθε περίοδο 9 /1/2018 μετά από 1.5χρονο απουσίας είδα τα πρώτα αυγά στης 15/1/2015 ξαναέρχεται περίοδος 9/2/2018 κάνοντας την δεύτερη prp 8/2/2018 και για την βελτίωση των ωαρίων μου έδωσε fertility max νιώθω αλλαγή στις ορμόνες μου 

οποια έχει απορίες μπορεί να με ρωτήσει 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, nikollettapap είπε:

Κ εγω εχω κανει κ το θαυμα εγινε.

Σε διαφορετικη περιπτωση θα επρεπε να παω με δανεικα.

Νικολέτα ποσό χρόνο χρειάζεται για να δούμε τα ώριμα ωάρια μετά από prp 

Πες μου λιγο κάτι παραπάνω να μάθω για το χρόνο που χρειάζεται μέχρι τα κατάλληλα ωάρια 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας

το θέμα αυτό δεν θα επιτραπεί προς συζήτηση από νέα μέλη για τον λογο του ότι

  • για την επέμβαση αυτή ακόμα δεν υπάρχει κλινική μελέτη που να αποδεικνύει την αποτελεσματικότητά της
  • υπάρχει σε εξέλιξη συλλογή συμμετεχόντων για την κλινική μελέτη
  • δεν έχουμε τρόπο να διασφαλίσουμε την ταυτοποίηση όσων δηλώνουν ότι έχουν κάνει επιτυχώς prp.
  • θα επιτρέψουμε μαρτυρίες μόνο σε μέλη που συμμετέχουν περισσότερο καιρό.

Η διαδικασία αυτή κρίνουμε ότι είναι πολύ κρίσιμη για μεγάλο αριθμό γυναικών που αυτή τη στιγμή επιθυμούν εγκυμοσύνη και η μόνη μέχρι τώρα δυνατότητα για  τεκνοποίηση είναι τα δανεικά ωράρια.

Οι αναγνώστριες καλούνται να αποφασίσουν με τα κριτήρια που θα τους δοθούν από τα εργαστήρια/κλινικές που πραγματοποιούν αυτή την επέμβαση, ή άλλα επιστημονικά άρθρα που είναι αναρτημένα στο διαδίκτυο. 

Μέσα από αυτό τον περιορισμό που θέτουμε, ελπίζουμε να κάνουμε κατανοητό ότι ένα μικρό στατιστικό δείγμα συζητήσεων σε φόρουμ, δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο για θετική ή αρνητική απόφαση για μια τέτοια πειραματική ιατρική παρέμβαση.

 

Η ωοθηκική αναζωογόνηση ή prp ωοθηκών υπόσχεται κάτι που μέχρι τώρα δεν ήταν εφικτό - κανένας όμως δεν γνωρίζει πιθανές παρενέργειες ή άλλους προβληματισμούς που σχετίζονται με αυτή την παρέμβαση. 

Σε αυτή την δημοσίευση έχουμε τοποθετήσει συνδέσμους  με άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Για το PRP πληρωσα 1160 .Σου παιρνουν περιπου μια συριγγα αιμα οταν εισαι στο δωματιο, σου κανουν καρδιογραφημα και σε βλεπει καρδιολογος και μετα σε πηγαινουν εκει που κανουν τις ωοληψιες σε κοιμιζουν για 30' και τελος.Η εμπειρια ειναι ακριβως ιδια με μια ωοληψια με πολλα ωαρια.Εγω που δεν εχω προβλημα με την ναρκωση σε 10' ημουν ντυμενη και περιμενα στο σαλονι το γιατρο.Μου ειπαν οτι μπορει να δω αιμα, να μην ανυσηχησω αλλα εγω δεν ειχα παρα λιγο αχνο ροζ που βγηκε στο σερβιετακι.Δεν πονεσα μετα δεν πηρα καν DEPON.                            22  /5/2017        FSH  13.5   LH 8.6      E2  30                     PRP    ΑΡΧΕΣ   ΙΟΥΝΙΟΥ     ΗΛΙΚΙΑ ΣΤΑ  48

    10/10/2017 Η ΠΕΜΠΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ     FSH  8.2     LH 4.8     E2  33   ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗ ΤΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ ΠΕΤΥΧΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 39 ΩΣ  ΤΑ 45 ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ FSH HTAN AΠΟ 5,8 ΕΩΣ 6,9 ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΑΡΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΩΟΛΗΨΙΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΧΕ ΩΑΡΙΟ(ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ (ΜΕ 150*7 GONAL) ΠΕΤΥΧΑΜΕ ΚΑΛΟ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΚΑΤΑΨΥΞΗ. ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω λιγα λογια για την ιστορια μου.Μετα απο πολλες αποτυχημενες  εμβρυομεταφορες, κατοπιν πετυχημενων διεγερσεων και αφου ειχα σταματησει τις πρσπαθειες καιρο αποφασισα τον Νοεμβριο του 2015 να ξεκινησω φυσικους .26/11/2015  FSH  9.7    LH  5.3     E2  40   Kαι ξεκιναω.      Πρωτος κυκλος ενα ωαριο(αριστερα) που το περνουμε αλλα γονιμοποιειται ανωμαλα, δευτερος κυκλος  χανεται λογω γιορτων, τριτος υπαρχει ωοθηλακιο  αριστερα το οποιο χανουμε ,τεταρτος ωοθηλακιο δεξια αλλα δεν ειχε ωαριο, πεμτος ωοθηλακιο δεξια δεν εχει ωαριο ,έκτος με κλομιφαινη ενα ωοθηλακιο δεξια ενα αριστερα  περνουμε  ενα ωαριο το οποιο και γονιμοποιειται και μπαινει καταψυξη,μιλαμε πλεον για τελος Απριλιου 2016. Ενα χρονο αργοτερα αρχες Ιουνιου 2017 κανω PRP με ταυτοχρονη ωοληψια ,ειχα δεξια ωοθηλακιο το οποιο δεν ειχε ωαριο.Πιο πανω σας γραφω τα πρωτα αποτελεσματα εξετασεων πριν και μετα. Επισης γραφω για την πρωτη ωοληψια τον Ιουλιο  με κλομιφαινη με το ωαριο που ειχα αριστερα που μεν το πηραν αλλα δεν ηταν καλο για γονιμοποιηση μετα διακοπες και αρχες Σεπτεμβρη το πρωτο γονιμοποιημενο ωαριο με μικρη διεγερση GONAL μετα το PRP. O τριτος κυκλος  μετα το PRP αρχες Οκτωβρη ηταν με κλομιφαινη και δεν πηγε καλα ενα δεξια ωοθηλακιο ενα αριστερα και μια καταβολη μονο το δεξια μεγαλωσε αλλα δεν ηταν καλο για γονιμοποιηση.  Σας  γραφω και τιμες απο εξετασεις    22/11/2017       FSH   7.5     LH   5.4     E2     33       -16/12/2017      FSH   5.9    LH3.7    E2    22    -14/02/2018     FSH   7.6     LH    7.1     E2   29     Επισης να πω οτι δεν ειχα  χασει καμια περιοδο απλα ειχα μειωμενη ροη  και τσιμπιμενη FSH 13.5 oπως ειπα παραπανω. Βεβαια οπως ειδατε και σεις σε 10 κυκλους μολις δυο γονιμοποιημενα ωαρια και αυτα με βοηθεια ή κλομιφαινης ή gonal.Αφου σας εδωσα τ'αποτελεσματα των εξετασεων ας συνεχισω.Αρχες Νoεμβρη σε φυσικο κυκλο ενα ωαριο που περνουμε απο αριστερη ωοθηκη το οποιο και γονιμοποιειται.Αρχες Δεκεμβρη gonal 150*7 δεξια ενα ωοθηλακιο και τρια αριστερα περνουν 4 ωαρια και τα 3 γονιμοποιουνται.Αρχες Ιανουαριου κεντρο κλειστο .Προς το τελος Ιανουαριου σε φυσικο κυκλο δεξια ωαριο που το περνουν και το γονιμοποιουν και τελος στον κυκλο Φεβρουαριου 150*7 gonal 3 ωοθηλακια δεξια τα οποια εχουν 3 ωαρια και τα δυο γονιμοποιουνται.Και ετσι ξαφνικα σε 4 κυκλους μαζευω 7 γονιμοποιημενα ωαρια.Οποτε πλεον εκτος απο την θεωρια και στην πραξη το PRP σε μενα πετυχε.Αν θα πετυχω εγκυμοσυνη οπως προειπα ειναι αλλο θεμα,εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Ελπιζω να βοηθησα με την ιστορια μου.Καλη επιτυχια σε οποια κοπελα το δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας γραψω και οτι απο τον Νοεμβριο παρατηρησα και καλυτερο ενδομητριο.Ποτε τα τελευταια 10 χρονια που το μετραω δεν ειχε φτασει πανω απο 8,2 και πλεον ειναι 9.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! 

 

Σε σχέση με αυτό το θέμα, είμαι πλέον πολύ ανήσυχη.

 

Κατόπιν έρευνας στο διαδίκτυο δεν βρήκα τίποτα παραπάνω από το ένα και μοναδικό κείμενο που παρουσιάζει την "θεραπεία" και τα πλεονεκτήματά της και το οποίο παρατίθεται πανομοιότυπο σε διάφορα sites ιατρών και κλινικών (και σε ξένα sites το ίδιο ακριβώς κείμενο).

Επικοινώνησα με κάποιον γιατρό και ρώτησα σχετικά, η απάντηση που έλαβα ήταν επί λέξει ότι  "υπάρχουν πολλές ongoing researches αυτήν την περίοδο". 

 

Η απάντηση αυτή με θορυβεί, διότι αν δεν υπάρχουν αποτελέσματα των ερευνών αυτών ως προς την ασφάλεια κατ' αρχήν της μεθόδου και την αποτελεσματικότητα βεβαίως, πώς παρουσιάζεται ως θεραπεία; 

 

Και αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει : για να κυκλοφορήσει ένα φάρμακο πρέπει να λάβει έγκριση από τον ΕΟΦ και να πληρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις. 

 

Για να ασκείται κάποια επεμβατική ιατρική πράξη  (όπως αυτή η επέμβαση στις ωοθήκες-τόσο ζωτικό όργανο), υπάρχει κάποια διαδικασία έγκρισης από κάποιον ιατρικό φορέα; 

ή ο κάθε ιατρός μπορεί να κάνει ό,τι εμπνευστεί; 

Link to comment
Share on other sites

@mujerτο prp δεν είναι ξένη ουσία . Το δικό σου αίμα είναι όποτε δεν χρειαζεται έγκριση Ε.Ο.Φ πχ . Εάν όμως βάζουν ξένους ενεργοποιητες τότε ναι αυτοί θα πρέπει να έχουν έγκριση. Θεωρείται ασφαλής μέθοδος αλλά κι εγώ συμφωνώ μαζί σου , χωρίς αποτελέσματα από έρευνες δεν θα προχωρούσα σε ιατρική πράξη εκτός κι αν επέλεγα να πάρω το ρίσκο αποτυχίας η επιπλοκης(γενικά αναφέρομαι) . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Πιστεύω ότι αυτή η μέθοδος είναι τελικά  πιο διαδεδομένη από ότι λέγεται/φαίνεται και το ότι δεν υπάρχει ακόμα μελέτη  κάνει τους γιατρούς να μην το συζητούν πολύ, επειδή είναι σε πειραματικό στάδιο. 

Λογικά εάν σε απασχολεί το θέμα της γονιμότητας ή γενικότερα της γυναικολογικής "νεότητας" φαίνεται ελκυστική αυτή η μέθοδος. 

Θα ρωτήσω πάντως από εδώ και από εκεί γιατί σκέφτομαι το ενδεχόμενο να το δοκιμάσω  για λόγους βελτίωσης γονιμότητας κ γυναικολογικών θεμάτων. Ήδη άκουσα ότι το χρησιμοποιεί γιατρος που δεν το διαφημίζει αλλά εάν δεν μάθω απευθείας δεν μπορώ να ξέρω πόσο αξιόπιστη πληροφορία είναι - και σίγουρα είναι ενδιαφέρον και το να δούμε εάν θα υπάρξουν διακυμάνσεις στο κόστος. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον είναι μια τόσο απλή διαδικασία, να πρέπει να είναι τόσο ακριβη όσο ακούγεται  (1000+++ ευρώ) 

όταν δεν είναι και καν διαπιστευμένοι στην διαδικασία αυτή οι ειδικοί - δηλαδή δεν εχουν να επιδείξουν κάποιο επιπλέον προσόν, ή πτυχίο στην εξέταση αυτή, για να δικαιολογείται. 

Η μικρή νάρκωση ξέρουμε πόσο κοστίζει σε άλλες επεμβάσεις ή οι ωοληψίες κλπ.   

Λογικά εάν την μάθουν την διαδικασία περισσότεροι, θα πέσει και αυτό το αδικαιολόγητα για μένα υψηλό κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά, έχει κάνει κάποια κοπέλα prp μόνο στο ενδομήτριο; Μας το πρότεινε ο γιατρός, διότι έχω κάνει 2 φορές βιοψία ενδομητρίου (βρεθηκε φλεγμονή και πήρα 3 μηνες αντιβιωση απο το στομα και εκανα περιπου 25 ενδομητρικες εκχυσεις, μετά ξανά 1 μήνα αντιβίωση, μετά ξανά άλλο ένα μήνα) και είχαμε μία εξωμητρια κυηση και μια βιοχημικη μετα απο εξωσωματικη. Αυτη τη φορα θα κανουμε προεμφυτευτικο PGS. Να σημειωσω ότι είμαι 32 ετων, εχω σταθερό κύκλο και έχουμε διαθέσιμες 10 βλαστοκύστες (οι 2 είναι 6ης ημέρας).

Στο αρθρο που αναφερετε παραπανω υπαρχει μια περιπτωση ιδια με τη δικη μου:

    [ chronic inflammation in the lining of her uterus. ]

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On Wednesday, January 09, 2019 at 12:24 ΠΜ, zoirella είπε:

Καλησπερα!

Μηπως γνωρίζετε κάποιο γιατρό στη Θεσσαλονίκη,που εφαρμόζει τη θεραπεία PRP;;

Καλησπερα!Εμενα ο γιατροσ μου ειναι ο Παπανικολαου Κυριακοσ,Θεσσαλονικη και εχω συζητησει μαζι του το ενδεχομενο να κανω prp ενδομητριου μαζι του.Αρα υποθετω οτι κανει και prp ωοθηκων..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κορίτσια. Είμαι 41 ετών και έχω χαμηλά αποθέματα ωαρίων.Εχω κάνει 5 εξωσωματικές εδώ στην νέα Υόρκη που ζω.Εχω κάνει και εγώ αναζωογόνηση ωοθηκών με τον κύριο Σφακιανουδη στο γενεσις.Εδω εκτός του ότι το προτείνουν ανεπιφύλακτα στοιχίζει 4000$-6000$.Τεραστια διαφορά στο οικονομικό μέροςαν σκεφτείς ότι πλήρωσα στην Ελλάδα για το ίδιο ακριβώς 1800ευρω.Τωρα περιμένω να δω αποτελέσματα αν και σκέφτομαι να έρθω στην Ελλάδα τώρα πάλι για δεύτερο prp.Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για την συγκεκριμένη μέθοδο. Γιατί να φοβάμαι το ίδιο μου το αίμα όταν έχω πάρει ενέσιμα φάρμακα και τοσα αλλά επι 5 μήνες συνεχόμενους?Ευχομαι να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα όλες μας.Οποια κοπέλα έχει εξελίξεις ας με κάνει mention για να το διαβάσω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 23/1/2019 at 8:55 ΜΜ, anoulious είπε:

Καλησπερα!Εμενα ο γιατροσ μου ειναι ο Παπανικολαου Κυριακοσ,Θεσσαλονικη και εχω συζητησει μαζι του το ενδεχομενο να κανω prp ενδομητριου μαζι του.Αρα υποθετω οτι κανει και prp ωοθηκων..

Ανουλιους καλησπέρα. Έκανες τελικά; Αν μπορείς πες μου κόστος και αποτέλεσμα. Σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω εδώ Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 8/26/2019 at 11:39 PM, λουκουμαδάκι said:

Ανουλιους καλησπέρα. Έκανες τελικά; Αν μπορείς πες μου κόστος και αποτέλεσμα. Σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω εδώ Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ! 

Εχει κανει κανεις Θεσσαλονικη? Prp? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 8/1/2019 at 10:28 ΠΜ, WeCanAllShine είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά, έχει κάνει κάποια κοπέλα prp μόνο στο ενδομήτριο; Μας το πρότεινε ο γιατρός, διότι έχω κάνει 2 φορές βιοψία ενδομητρίου (βρεθηκε φλεγμονή και πήρα 3 μηνες αντιβιωση απο το στομα και εκανα περιπου 25 ενδομητρικες εκχυσεις, μετά ξανά 1 μήνα αντιβίωση, μετά ξανά άλλο ένα μήνα) και είχαμε μία εξωμητρια κυηση και μια βιοχημικη μετα απο εξωσωματικη. Αυτη τη φορα θα κανουμε προεμφυτευτικο PGS. Να σημειωσω ότι είμαι 32 ετων, εχω σταθερό κύκλο και έχουμε διαθέσιμες 10 βλαστοκύστες (οι 2 είναι 6ης ημέρας).

Στο αρθρο που αναφερετε παραπανω υπαρχει μια περιπτωση ιδια με τη δικη μου:

    [ chronic inflammation in the lining of her uterus. ]

 

Καλησπέρα ειμαι καινουρια στο forum τελικά έχει καμμία επιτυχία αυτό το prp ? 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2019 at 6:32 ΜΜ, Soso ako είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι 41 ετών και έχω χαμηλά αποθέματα ωαρίων.Εχω κάνει 5 εξωσωματικές εδώ στην νέα Υόρκη που ζω.Εχω κάνει και εγώ αναζωογόνηση ωοθηκών με τον κύριο Σφακιανουδη στο γενεσις.Εδω εκτός του ότι το προτείνουν ανεπιφύλακτα στοιχίζει 4000$-6000$.Τεραστια διαφορά στο οικονομικό μέροςαν σκεφτείς ότι πλήρωσα στην Ελλάδα για το ίδιο ακριβώς 1800ευρω.Τωρα περιμένω να δω αποτελέσματα αν και σκέφτομαι να έρθω στην Ελλάδα τώρα πάλι για δεύτερο prp.Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για την συγκεκριμένη μέθοδο. Γιατί να φοβάμαι το ίδιο μου το αίμα όταν έχω πάρει ενέσιμα φάρμακα και τοσα αλλά επι 5 μήνες συνεχόμενους?Ευχομαι να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα όλες μας.Οποια κοπέλα έχει εξελίξεις ας με κάνει mention για να το διαβάσω. Ευχαριστω

 καλημέρα , σκέφτομαι και εγώ να κάνω prp τελικα θεωρείς πως έχει κάποια επιτυχία; 

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...