sweety**

ψυχολογια μετα απο καισαρικη

Recommended Posts

αυτο με τις επαφες ηταν απλα μια συζητηση που η αληθεια ειναι μολις ειδα οτι μου την λεει κιολας την εκοψα!!

οσο για το αλλο θεμα φυσικα και δεν θελω να απολογουμαι και πρεπει να τους το κοβω το θεματακι αλλα μαλλον δεν το κανω γιατι οπωε ειπα και πιο πανω νιωθω και εγω ασχημα που δεν κατεληξε φυσιολογικα ο τοκετος μου και πιο πολυ ακομα ειναι για τον αντρα μου που νιωθω οτι πεφτω στα ματια του που δεν καταφερα να κανω το φυσιολογικο όπως πχ οι αδερφες του που λενε συνεχεια ποσο ευκολος ειναι ο φυσιολογικοσ τοκετος μιας και οπως λενε γεννανε με απλα πονακια περιοδου και μεχρι να πανε στο μαιευτηριο εχουν γεννησει!!απλα σκεφτομαι μηπως αυτος σκεφτεται οτιι κατι που ειναι τοοσο ευκολο εγω δεν το καταφερα?? (η αληθεια ειναι οτι δεν νομιζω να σκεφτεται αυτα που σκεφτομαι εγω και οτι οπως μου ειπαν και οι αλλες κοπελες είναι απλα θεμα ορμονων τα οσα σκεφτομαι,γιατι και σημερα ηρθε να με πειραξει οπως εβγαινα απο το μπανιο και μου λεει "ελα κανε μου στριπτιζ!!" και μου πειραξε την πετσετα και του λεω ¨μηη κοιτα πως ειναι" (εκει που ειναι η τομη) και μου λεει "πως ειναι?μια χαρα ειναι!απο εκει βγηκε το πανεμορφο παιδακι μας!!"  η αληθεια ειναι οτι μαλλον δεν τον ενδιαφερει απο που βγηκε ουτε ασχολειται !!οποτς μονο μαλλον δικο μου ειναι το θεμα και αν ειναι ορμονικο ολο αυτο πολυ θελω να μαθω ποτε θα περασει,κοντευουν 40 μερες που γεννησαα,δεν θα επρεπε να ειμαι ενταξει?

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εννοειται ότι ο άντρας σ δεν τον ενδιαφέρει καν που γέννησες με καισαρική κ όχι με φυσιολογικό κ η τομή απλα είναι υπέροχη όπως φαίνεται κ στον άντρα σ!!! Μπορεί να πάρει κ 3-4 μήνες μέχρι να συνέλθεις απ τις ορμόνες απλά οσο περνάει ο καιρός τόσο καλύτερα θα νιώθεις! :) κ ίσως θα έπρεπε να τι συζητήσεις κ με τον άντρα σ.. Όταν ακούσεις την γνώμη του κ την στήριξη του θα νιωσεις καλύτερα

πρίν από 44 λεπτά , sweety** είπε:

αυτο με τις επαφες ηταν απλα μια συζητηση που η αληθεια ειναι μολις ειδα οτι μου την λεει κιολας την εκοψα!!

οσο για το αλλο θεμα φυσικα και δεν θελω να απολογουμαι και πρεπει να τους το κοβω το θεματακι αλλα μαλλον δεν το κανω γιατι οπωε ειπα και πιο πανω νιωθω και εγω ασχημα που δεν κατεληξε φυσιολογικα ο τοκετος μου και πιο πολυ ακομα ειναι για τον αντρα μου που νιωθω οτι πεφτω στα ματια του που δεν καταφερα να κανω το φυσιολογικο όπως πχ οι αδερφες του που λενε συνεχεια ποσο ευκολος ειναι ο φυσιολογικοσ τοκετος μιας και οπως λενε γεννανε με απλα πονακια περιοδου και μεχρι να πανε στο μαιευτηριο εχουν γεννησει!!απλα σκεφτομαι μηπως αυτος σκεφτεται οτιι κατι που ειναι τοοσο ευκολο εγω δεν το καταφερα?? (η αληθεια ειναι οτι δεν νομιζω να σκεφτεται αυτα που σκεφτομαι εγω και οτι οπως μου ειπαν και οι αλλες κοπελες είναι απλα θεμα ορμονων τα οσα σκεφτομαι,γιατι και σημερα ηρθε να με πειραξει οπως εβγαινα απο το μπανιο και μου λεει "ελα κανε μου στριπτιζ!!" και μου πειραξε την πετσετα και του λεω ¨μηη κοιτα πως ειναι" (εκει που ειναι η τομη) και μου λεει "πως ειναι?μια χαρα ειναι!απο εκει βγηκε το πανεμορφο παιδακι μας!!"  η αληθεια ειναι οτι μαλλον δεν τον ενδιαφερει απο που βγηκε ουτε ασχολειται !!οποτς μονο μαλλον δικο μου ειναι το θεμα και αν ειναι ορμονικο ολο αυτο πολυ θελω να μαθω ποτε θα περασει,κοντευουν 40 μερες που γεννησαα,δεν θα επρεπε να ειμαι ενταξει?

2 παιδιά έκανα, με φυσιολογικό το 1ο ήρθε μόνο του, το 2ο με τεχνητές ωδίνες, στο 1ο πάλευα με τους πόνους 12 ώρες και ήμουν ψιλοκυρία αλλά και περιόδου δεν τους λες..περπατούσα 12 ώρες και όταν ερχόταν η σύσπαση γονάτιζα, και στο 2ο με τους τεχνητούς γονάτιζα και έκλαιγα πολύ παραπάνω ώρες..στο τέλος και των 2 τοκετών ήμουν κυρία γιατί έφαγα την επισκληρίδιο...   κυρία όμως, στον 2ο τοκετό μόλις μου την έκαναν κοιμήθηκα, ο γιατρός μου ήρθε και με ξύπνησε γιατί τόσες ώρες είχα εξαντληθεί, λοιπόν...με την επισκληρίδιο (που θεωρώ την κάνουν οι πιο πολλές γυναίκες πλέον) όλα ήταν πανέμορφα, κουνούσα δαχτυλάκια, έσπρωχνα όταν μου λέγαν, δεν καταλάβαινα τίποτα, ξαφνικά μου είπαν γέννησες, πήρα τα μωράκια μου αγκαλιά, τα χάιδευα όσα με έραβαν και στις 2 ώρες μετά ήμουν στο πόδι για βόλτα...και εγώ λοιπόν γέννησα,,και το θεωρείς πιο φυσιολογικό και αληθινό κλπ από εσένα που τα έζησες όλα αυτά και μετά έφαγες μαχαίρι και τράβηξες τρελούς πόνους...Κούκλα μου, οι δικοί μου τοκετοί ήταν τίποτα μπροστά σε μια καισαρική! Σταμάτα να αγχώνεσαι και να στεναχωριέσαι! Όσο για το πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω..Εμένα κράτησε πολυ, σ'εμένα βασικά άρχισε μετά απο μήνες και κράτησε πολύ..Αλλά εσύ είσαι εσύ! Και όλα θα πάνε καλά και θα χαρείς την οικογένεια σου άμεσα!!!

• Μου αρέσει 1

Κοριτσι μου καλο!Σαν να ακουω εμενα πριν απο 4 μηνες!!Μη δινεις καμια μα καμια σημασια οι ορμονες σου εχουν στησει τρελο χορο!!

Μια συμβουλη θα σου δωσω.μη τα σκεφτεσαι αυτα,παρε αγκαλιτσα το μωρακι σου,τον αντρουλη σου και νοιωσε την ευτυχια!!!

Εγω εκανα το λαθος και εχασα τους 2 πρωτους μηνες της ζωης της μικρης μου εχοντας τετοιες σκεψεις αλλα και αλλες σκεψεις ασχημες απο την επιλοχειο καταθλιψη.Υπομονη θα περασει στο λεω ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Κοριτσι μου αν δεν αποβαλλεις απο πανω σου αυτες τις τυψεις χωρις λογο κ αιτια δεν προκειτε να απαντησεις οπως πρεπει σε κανεναν γιατι σε "τρωει" μεσα σου...Θα σου πω ενα πραγμα.... Απο τη στιγμη που δεν αποφασιζεις εσυ το πως θα γεννησεις  κ υπαρχει εας γιατρος σιγουρα το κανει για καποιο λογο..Κ χωρις λογο να το κανει σιγουρα δεν μπορεις να αποφασισεις εσυ για αυτο.. Δυστηχως ευτυχως (οπως το θελει ο καθενας)!!! Η καισαρικη δε παυει να ειναι χειρουργειο οπως λενε κ τα κοριτσια παραπανω.. Πολλες γυναικες το επιλεγουν απο μονες τους χωρις προσπαθεια φυσιολογικου. Εσυ τα εζησες κ τα δυο (πραγμα που εγω το βρισκω δυσκολο πολυ). Δεν σε κανει κακη μαμα κ συζηγο αυτο!! Μην σκεφτεσαι ετσι!! Βγαλτο απο πανω σου κ να δεις θα τους βαλεις ολους στη θεση τους!!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 46 λεπτά , CME2205 είπε:

Λοιπον κοριτσακι μου θα παρεμβω γιατι κοντευουν να μου πεσουν τα μαλλια με αυτα που διαβαζω. Πραγματικα πιστευω πως ο αντρας σου χε....κε απο που βγηκε το παιδι! Δηλαδη δεν καταλαβα; η γεννα ειναι ενας διαγωνισμος ποιοα γενναει καλυτερα;;; δηλαδη οι γυναικες που δεν κυοφορουν καν, που χρησιμοποιουν παρενθετη μητερα ή υιοθετουν παιδια δεν ειναι μανες ή δεν ειναι αξιες;;; νομιζεις οτι ο αντρας της γυναικας που χαθηκε την προηγουμενη εβδομαδα (σιγουρα ακουσες το περιστατικο) και γεννησε με φυσιολογικο τοκετο ειναι πιο χαρουμενος και περηφανος για τη γυναικα του απο τον δικο σου;;;; ορισμενες φορες γινομαστε αχαριστοι με αυτα που μας δινει ο θεος. Εχεις την οικογενεια σου και εχετε ολοι την υγεια σας και μονο αυτο μετραει. Και να μην συζητας με ΚΑΝΕΝΑΝ, ουτε με την ιδια σου τη μητερα τα προσωπικα σας ζητηματα. Να τα συζητας ομως με τον αντρα σου γιατι εχει δικαιωμα να μαθει πως νιωθεις και πως σκεφτεσαι. Το θεμα των ορμονων το καταλαβαινω. Εγω εκλαιγα οταν γεννησα το πρωτο μου παιδι γιατι ξεχασα να ποτισω τα λουλουδια και μαραθηκαν! Ενιωσα ολο αυτο το bulling που περιγραφεις γιατι δεν καταφερα να θηλασω, οποτε για πολλους δεν ημουν αρκετα αξια μανα! Ομως μη χανεις τις μοναδικες πρωτες ημερες με το παιδι σου σκεφτομενη χαζομαρες γιατι αυτες οι στιγμες δεν γυριζουν πισω. Και οποια σου λεει τετοιες αηδιες στειλτη μου να της τα πω ενα χερακι!!!!! Αντε γιατι νευριασα!!

Το παραθετω για να ξαναδιαβαστει!! 

1 hour ago, CME2205 είπε:

Λοιπον κοριτσακι μου θα παρεμβω γιατι κοντευουν να μου πεσουν τα μαλλια με αυτα που διαβαζω. Πραγματικα πιστευω πως ο αντρας σου χε....κε απο που βγηκε το παιδι! Δηλαδη δεν καταλαβα; η γεννα ειναι ενας διαγωνισμος ποιοα γενναει καλυτερα;;; δηλαδη οι γυναικες που δεν κυοφορουν καν, που χρησιμοποιουν παρενθετη μητερα ή υιοθετουν παιδια δεν ειναι μανες ή δεν ειναι αξιες;;; νομιζεις οτι ο αντρας της γυναικας που χαθηκε την προηγουμενη εβδομαδα (σιγουρα ακουσες το περιστατικο) και γεννησε με φυσιολογικο τοκετο ειναι πιο χαρουμενος και περηφανος για τη γυναικα του απο τον δικο σου;;;; ορισμενες φορες γινομαστε αχαριστοι με αυτα που μας δινει ο θεος. Εχεις την οικογενεια σου και εχετε ολοι την υγεια σας και μονο αυτο μετραει. Και να μην συζητας με ΚΑΝΕΝΑΝ, ουτε με την ιδια σου τη μητερα τα προσωπικα σας ζητηματα. Να τα συζητας ομως με τον αντρα σου γιατι εχει δικαιωμα να μαθει πως νιωθεις και πως σκεφτεσαι. Το θεμα των ορμονων το καταλαβαινω. Εγω εκλαιγα οταν γεννησα το πρωτο μου παιδι γιατι ξεχασα να ποτισω τα λουλουδια και μαραθηκαν! Ενιωσα ολο αυτο το bulling που περιγραφεις γιατι δεν καταφερα να θηλασω, οποτε για πολλους δεν ημουν αρκετα αξια μανα! Ομως μη χανεις τις μοναδικες πρωτες ημερες με το παιδι σου σκεφτομενη χαζομαρες γιατι αυτες οι στιγμες δεν γυριζουν πισω. Και οποια σου λεει τετοιες αηδιες στειλτη μου να της τα πω ενα χερακι!!!!! Αντε γιατι νευριασα!!

Ποσο σωστα τα λεεες!!!!!! Ετσι ειναι!! οσο για το θηλασμο (ασχετο με το θεμα) Οταν μου κοπηκε εμενα το γαλα κ με ρωταγανε κοπελες εξω αν θηλαζω κλπ μου την ελεγαν οτι εγω δε το ηθελα κ εγω φταιω που κοπηκε το γαλα κλπ κλπ.. Τωρα που εμαθαν οτι αφαιρεσαι το ινοαδενωμα αλλες τα πηραν πισω αλλα αλλες ειπαν οτι ΕΠΡΕΠΕ να συνεχισω το θηλασμο απο το ενα στηθος!!! Κ επειδη εμενα δε με πολυβλεπουν ρωτανε τον αντρα μου αλλα αυτος τις βαζει στη θεση τους!!!!!

πρίν από 9 λεπτά , balletina είπε:

Ποσο σωστα τα λεεες!!!!!! Ετσι ειναι!! οσο για το θηλασμο (ασχετο με το θεμα) Οταν μου κοπηκε εμενα το γαλα κ με ρωταγανε κοπελες εξω αν θηλαζω κλπ μου την ελεγαν οτι εγω δε το ηθελα κ εγω φταιω που κοπηκε το γαλα κλπ κλπ.. Τωρα που εμαθαν οτι αφαιρεσαι το ινοαδενωμα αλλες τα πηραν πισω αλλα αλλες ειπαν οτι ΕΠΡΕΠΕ να συνεχισω το θηλασμο απο το ενα στηθος!!! Κ επειδη εμενα δε με πολυβλεπουν ρωτανε τον αντρα μου αλλα αυτος τις βαζει στη θεση τους!!!!!

Σκεψου οτι εγω ενω θηλαζα μου την εδινε που η πρωτη ερωτηση ολων ηταν αν θηλαζω γιατι σκεφτομουν ποσο θα με πληγωνε αν δεν θηλαζα. Και οταν λεω ολων ολων ομως ετσι. Φοβερο, μου ειχε κανει πολυ εντυπωση. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 21 λεπτά , gorilaz είπε:

Σκεψου οτι εγω ενω θηλαζα μου την εδινε που η πρωτη ερωτηση ολων ηταν αν θηλαζω γιατι σκεφτομουν ποσο θα με πληγωνε αν δεν θηλαζα. Και οταν λεω ολων ολων ομως ετσι. Φοβερο, μου ειχε κανει πολυ εντυπωση. 

Αλλο κ αυτο!! Η πρωτη ερωτηση ειναι αν θηλαζεις κ μετα το πως γεννησες!! Νομιζω οτι αυτα δεν ειναι καλο να γινονται ειδικα απο μαμαδες που εχουν βρεθει κ αυτες σε αυυη την ευαισθητη περιοδο!

Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, sweety** είπε:

!οποτς μονο μαλλον δικο μου ειναι το θεμα και αν ειναι ορμονικο ολο αυτο πολυ θελω να μαθω ποτε θα περασει,κοντευουν 40 μερες που γεννησαα,δεν θα επρεπε να ειμαι ενταξει?

Οχι, ειναι πολύ νωρίς, μην το σκέφτεσαι.

On 16/1/2018 at 11:17 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!!

γεννησα με καισαρικη τομή λόγω μη εξελιξης φυσιολογικου τοκετου πριν ενα μήνα!

εδω και μια εβδομάδα σκεφτομαι διάφορα,όπως ότι δεν ήμουν εγω ικανη να γεννησω φυσιολογικα.επίσης ακούω και ατάκες του στυλ εντάξει δεν πειράζει αφού ήρθαν ετσι τα πράγματα αρκει που γεννησες καλα!!προφανως μονο αυτό αρκει!!αλλα γιατί ειναι κακό που ήρθαν έτσι τα πράγματα?

επίσης το άλλο που σκεφτομαι που είναι και το πιο σημαντικό για μενα,μήπως ο άντρας μου δεν έμεινε ικανοποιημένος από μενα ότι δεν ήταν ικανο το σώμα μου να κανει το φυσιολογικο.ακούω άλλους που λένε οτι ήταν μεσα την ώρα του τοκετού για να της συμπαραστεκονται κτλ ενώ εγω δεν του έδωσα αυτή την χαρα! μηπως έχω πέσει στα μάτια του.δεν το έχω συζητησει μαζι του.δεν ξέρω πως ακριβώς να περιγράψω το συναίσθημα μου αυτό. υπάρχει κάποια κοπέλα που να ένιωθε κάτι ανάλογο?το είχε συζητησει με τον αντρα της?ή γενικά κάποια αν μπορεί να με βοηθησει ..δεν ξέρω αν φταινε οι ορμονικες αλλαγες για τα συναισθηματα αυτα η αν ειναι όπωε τα σκεφτομαι!!

ναι εγώ το σκεφτόμουν για πολύ καιρό. ε ναι, δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί αλλά τι να γίνει!! τώρα έγινε!!! καθόλου εύκολο δεν είναι... όσες έχουμε κάνει ξέρουμε τι εστί βερύκοκο!! οι υπόλοιπες βρήκαν απλά μία δικαιολογία να ταΐσουν τα κόμπλεξ και τον εγωισμό τους!!!

αγκαλίτσες και φιλάκια στο παιδάκι σου, και να φροντίζεις το σώμα σου, με καλή διατροφή και γυμναστική! το σώμα σου δεν μπόρεσε να το βγάλει, αλλά έφτιαξε ένα τέλειο μωρό!!

όσο για το σύζηγο (που δεν ήταν μέσα στη γέννα), μην το σκέφτεσαι όσο μπορείς.. έτσι είναι η φύση μας, εμείς το ετοιμάζουμε το έμβρυο για να έρθει στον κόσμο. τώρα θα περάσουν άπειρο χρόνο μαζί και θα είναι όλα οκ... μία γνωστή μου είναι ο άντρας της γιατρός και ήταν μέσα στην καισαρική και τα είδε όλα!! και η ξαδέρφη μου που γέννησε φυσιολογικά ο άντρζας της ήταν μαζί της αλλά πολύ αμήχανος εκείνη την ώρα!! κι εμένα που τον είχα σε όλους τους πόνους (18 ώρες) μπορώ να πω ότι με άγχωνε γιατί είχε τσιτώσει και αυτός. προσωπικά η καλύτερη παρέα τελικά θα ήταν η μητέρα μου, ή τελοσπάντων μία πολύ κοντινή μου γυναίκα. 

και κάτι τελευταίο.. το γιο μου τον πρωτοείδα 24 ώρες μετά την καισαρική μου λόγω ηλίθιου νοσοκομείου... ειλικρινά δεν ήταν κεραυνοβόλος έρωτας!! σιγά σιγά και μέρα με τη μέρα δεθήκαμε!!με το χρόνο και τα πράγματα που κάναμε μαζί!!

Να σου ζήσει!!

Υγ: εγώ πάλι άρχισα να τρώω bullying που τον θήλασα δύο χρόνια... τι να πω γιατί μερικές γυναίκες δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς σύγκριση...

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
    • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

κοριτσια πολλες φορεσ λεω να του πω ολα αυτα που σκεφτομαι!και αυτο για την καισαρικη πως να τον ρωτησω?γιατι αν δεν εχει περασει τιποτα τετοιο απο το μυαλο του θα απορησει τι βλακειες του λεω...και επισης αν δεν τα σκεφτεται αυτα δεν θα θελα να του τα βαλω εγω στο μυαλο!!!

• Μου αρέσει 1

κοίτα, αν κρίνω από τον δικό μου, λογικά δε θα τον απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα...

σημασία έχει που όλα πήγαν καλά και είστε και οι δύο μια χαρά εν τέλει. τουλάχιστον ο δικός μου έτσι το βλέπει.

αλλά κι εγώ συζητάω μαζί του για την όλη εμπειρία και έχει καταλάβει ότι με έτσουξε που δε γέννησα με φτ... και ότι το ήθελα πολύ. 

μου συμπαραστέκεται, αλλά νομίζω ότι τη γέννα εμείς οι ίδιες τη ζούμε, οπότε ο άντρας μέχρι ένα σημείο μπορεί να καταλάβει τι εννοούμε και πώς το νοιώθουμε!!!

η μόνη περίπτωση να το βλέπει αλλιώς είναι να του έχουν βάλει λόγια κάποιες καλοθελήτριες πιστεύω!!!!!!!!

• Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

On 17/1/2018 at 2:08 ΜΜ, sweety** είπε:

επισης δεν μου φτανουν αυτα που σκεφτομαι από μονη μου εχω και τους υπολοιπους που μιλανε χωρις να σκεφτουν μαλλον εκτος απο αυτα τα της καισαρικης οτι "εσυ δεν ενιωσες πονο γεννας,ακου την δικη μου γεννα και θα δεις"  και οταν λεω ξερεις φυσιολογικα ξεκινησα απλα δεν εφτασε η διαστολη στο 10 μετα απο 10 ωρες με πονους συνεχιζουν "οχι οχι δεν μπορεις να ξερεις εσυ αφου δεν εφτασες μεχρι το τελος" και εκει μου μπαινει η υποψια μηπως με ριχνουν στα ματια του ολα αυτα οτι εγω δεν ειμαι οπως ολες οι αλλες οι φυσιολογικες. τεσπα. ειχαμε μια συζητηση με την αδερφη του για τις επαφές και της λεω δεν ξερω αλλα νομιζω δεν μπορω ακομα να ερθω σε επαφη,θελω χρονο ακομαα..και μου λεει μπροστα του οχι τι χρονο εσυ δεν γεννησεσ φυσιολογικα και δεν εχεισ κανενα θεμα ουτε πονας στην επαφη μετα την καισαρικη,στην κοιλια σε χειρουργησαν!!(αυτη εχει γεννησει μονο φυσιολογικα).λεω δεν γνωριζω αν υπαρχει σωματικος πονος εγω μιλαω για την ψυχολογια!!τα δικα της αυτη!!ο αντρας μου εν το μεταξυ περιμενει πως και πως να γινει και αυτοο..ενω εγω αληθεια δεν νιωθω καλα να το κανω..και αν η αλλη λεει τετοια μπροστα του θα λεει πως τον κοροιδευω. αν και ξανα λεω. αυτος δεν εχω ιδεα τι σκεφτεται πανω σε αυτα.δεν τον εχω ρωτησει!!ισως ειναι μονο στο δικο μου μιαλο και ισως δεν δινει σημασια στα λογια των αλλων ακομα και αν ειναι η αδερφη του!!

Καλησπέρα σας.  Ειναι παλιό το ποστ αλλα δε πειράζει. ..οι ευχές ειναι πάντα ευχές.  Να σου ζήσει το μωράκι και οτι επιθυμείς.  Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγω γεννησα με καισαρικη τομη ενω ήθελα να ζήσω αυτό που λέγεται φυσιολογικός τοκετός. Γεννησα με καισαρικη γιατί δεν ανταποκρινόταν ο οργανισμός μου στους τεχνιτούς πόνους για αρκετή ώρα και έτσι ο γιατρός μου αποφάσισε να μη το ρισκάρει.  Αλλα ούτε και ο σύζυγος ήθελε να το ρισκάρει.  Η ζωή μου και η ζωή του μωρού μου αξίζουν περισσότερο απο την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού.  Αλλα δε σου κρύβω οτι άκουσα κι εγω τα σχετικά σχόλια περί καισαρικής.  Γιατί καιρό άτι δε περίμενε ο γιατρός σου...και το κορυφαίο οτι ο γιατρός έκανε μεγάλο λάθος που δε σε άφησε να πονάς και προχώρησε σε καισαρική.  Και ολα αυτα τα σχόλια χωρίς να σκεφτούν οτι μπορεί να σε μειωνουν, να σε κάνουν να νιώσεις άβολα και σε κάποιες περιπτώσεις ακομα και τύψεις.  Μιλάνε σαν να ειναι αυτοί οι γιατροί. Βλέπω οτι και σε αυτο το κομμάτι υπαρχει ένας μικρός ρατσισμός οπως και με το κομμάτι θηλασμού. Δεν επιτρέπεται να κρίνεις μια γυναίκα που εχει κάνει καισαρική.  Ειμαι σίγουρη οτι ο σύζυγος σου ειναι ευτυχισμένος με το μωράκι και εσένα ζωντανή και χαρούμενη.  Υπάρχουν στιγμές που εχω πιάσει τον εαυτό μου να το σκεφτεται έντονα " γιατί με καισαρικη " να νιωθω άσχημα , να νιωθω οτι κάτι δεν έκανα καλά και μέσα σε ολα αυτο να σκέφτομαι οτι δεν εχω δεύτερη ευκαιρία πανω στο φυσιολογικό τοκετό.  Και ολα αυτα τα συναισθήματα γιατί κάποια μου είπε σαν να ήταν αυτη η γιατρός μου που θα έπαιρνε την ευθύνη " κακώς γέννησες με καισαρικη έπρεπε να περιμένεις κι άλλο ".   Λες και εσυ μετά δε πονάς! !! Οχι φοράς τα ρούχα σου κ φεύγεις . Να πω οτι μετα δε μπορεις ουτε να γελάσεις δε μπορεις και να κάθε βήμα που κάνεις πονάει απίστευτα.  Οποτε πονας κι εσύ που έκανες καισαρικη για να φέρεις αυτο το πλάσμα στο κόσμο.  Τέλος να συμπληρώσω οτι δεχόμαστε και εμείς bullying και αφήνουμε να μας χαλάσουν τις πιο όμορφες εικόνες.  

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

καλησπερα!σε ευχαριστω πολυ!! Και σενα να σου ζησει το μωρακι σου!!υπαρχουν  στιγμεσ που ακομα το σκεφτομαι και νιωθω τυψεις!!και προχθεσ ειδα στο ονειρο μου οτι εκει που πηγαιναμε για καισαρικη ξαφνικα αλλαξαν τα πραγματα και θα γεννουσα φυσιολογικα.και τελικα ξυπνησα !!και ολα αυτα αρχισα να τα σκεφτομαι αφου ακουγα ολα τα επικριτικα σχολια!!και κυριως απο κοπελεσ που γεννησαν φυσιολογικα μεσα σε 3-4 ωρεσ!!αυτεσ οι κοπελεσ να μου λενε οτι επρεπε να επιμεινω κ αλλο κι ας με επερνε και 2 και 3 ημερεσ!!αυτεσ οι κοπελεσ που γεννησαν στο 3ωρο ,4ωρο και στην περιγραφη της γεννας τους χρησιμοποιουσαν την φραση "παλουκι ο φυσιολογικος τοκετοσ,ειχα παραλησει" δηλαδη εσυ που εχεισ παραλησεισ μεσ το 4ωρο γαιτι απαιτεισ απο μενα να περιμενω 2-3 μερεσ με πονους??δεν τισ κατακρινω που ειχαν παραλυσει απο τους πονους,αλλα μην με κατακρινετε που τελικα κατεληξα στην καισαρικη τομη χωρις να εχω την επιλογη!!

1 hour ago, sweety** said:

καλησπερα!σε ευχαριστω πολυ!! Και σενα να σου ζησει το μωρακι σου!!υπαρχουν  στιγμεσ που ακομα το σκεφτομαι και νιωθω τυψεις!!και προχθεσ ειδα στο ονειρο μου οτι εκει που πηγαιναμε για καισαρικη ξαφνικα αλλαξαν τα πραγματα και θα γεννουσα φυσιολογικα.και τελικα ξυπνησα !!και ολα αυτα αρχισα να τα σκεφτομαι αφου ακουγα ολα τα επικριτικα σχολια!!και κυριως απο κοπελεσ που γεννησαν φυσιολογικα μεσα σε 3-4 ωρεσ!!αυτεσ οι κοπελεσ να μου λενε οτι επρεπε να επιμεινω κ αλλο κι ας με επερνε και 2 και 3 ημερεσ!!αυτεσ οι κοπελεσ που γεννησαν στο 3ωρο ,4ωρο και στην περιγραφη της γεννας τους χρησιμοποιουσαν την φραση "παλουκι ο φυσιολογικος τοκετοσ,ειχα παραλησει" δηλαδη εσυ που εχεισ παραλησεισ μεσ το 4ωρο γαιτι απαιτεισ απο μενα να περιμενω 2-3 μερεσ με πονους??δεν τισ κατακρινω που ειχαν παραλυσει απο τους πονους,αλλα μην με κατακρινετε που τελικα κατεληξα στην καισαρικη τομη χωρις να εχω την επιλογη!!

Aκόμα και αν την είχες την επιλογή γιατί να απολογηθείς καλή μου ??

Δηλαδή επειδή γεννάμε με καισαρική αυτό μας κάνει λιγότερο μητέρες??

Εγώ επέλεξα να γεννήσω με καισαρική γιατί είχα άγχος για τον φυσιολογικό τοκετό...άγχος για το αν καταφέρω να βοηθήσω την κατάσταση έτσι ώστε το μωρό μου να γεννηθεί με μεγαλύτερη ασφάλεια (πόνους νομίζω πως η καισαρική έχει περισσότερους), πέρασα τόσα πολλά για να μείνω έγκυος, και ακόμα περισσότερα όσο ήμουν έγκυος, ποιος θα με κρίνει λοιπόν για την επιλογή μου??Άκουσα πολλά , ακόμα και την ατάκα ''ααα αφού δεν γέννησες φυσιολογικά δεν έζησες έντονα την μαγεία της μητρότητας'' (ας γελάσω...)

Μην ακούς κανέναν, απόλαυσε το μωράκι σου και να έχεις στο μυαλό σου πως ένας είναι ο στόχος, ένα υγιές μωρό και μία υγιής μανούλα.

• Μου αρέσει 2

Έχουμε φτάσει σε σημείο να θεωρείται "ντροπή" η καισαρική "ταμπού" ο μη θηλασμός για τον Αη β λόγο ,αμαρτία η επισκληριδιος και αυτό δείχνει ότι οι κοινωνικές προκαταλήψεις που έχουμε ούτε εξαλείφθηκαν ούτε αλλάξαμε ως τρόπο σκέψης. Το ζητούμενο είναι ότι τα παιδιά μας έρχονται στον κόσμο ,τα χαιρόμαστε και τα μεγαλώνουμε με τον Αη β τρόπο. Τι σημασία έχει το πώς και το γιατί;; Ο πόνος της μάνας δεν μετριέται στο σώμα αλλά στον καθημερινό της αγώνα για να μεγαλώσει σωστά το παιδί τής! 

Γιατί να στεναχωριέσαι και γιατί να απολογηθείς;;; Και κυρίως γιατί να πάρεις στα σοβαρά άτομα που έχουν σαν στόχο να σου χαλάσουν την μαγεία που ζεις με το παιδί σου προκειμένου τα ίδια να αυτοικανοποιηθουν και να αναβαθμίσουν την αυτοεκτίμηση τούς. Τα παιδιά είναι παιδιά και η μάνα μάνα με όποιο τρόπο και αν έφερε στην ζωή...τα υπόλοιπα είναι λαϊκισμοί και προσπάθεια μετάδοσης ανόητων ενόχων από άλλους! Είναι τόσο αστείο όλα αυτό που μου θυμίζει την παλιομοδίτικη ατάκα από "νταηδες" μεσοπολεμικους ..."το μουστάκι κάνει τον άντρα.."

Όταν γεννησα , τις επόμενες μέρες συνάντησα στον διάδρομο μια γνωστή μου που γέννησε με καισαρική ,καθώς μιλούσαμε έρχεται μια (προφανώς γνωστή της) και "παρεμβαίνει στην κουβέντα μας,με την εξής ερώτηση προς την γνωστή μου: "Πως γεννήσες;;"

"Με καισαρική"

"Άντε δεν πειράζει, μην στεναχωριέσαι...ο γιατρός φτάει.

Ένας θεός ξέρει πως κρατήθηκα εκείνη την ώρα...μάλλον σεβάστηκα λεχωνες και νεογέννητα! Άτομα που ξεκινούν μια "συζήτηση" με λεχωνα ρωτώντας αμέσως αμέσως "πως γεννήσες";;;; Και όχι αν είναι καλά το μωράκι ,Να το χαίρεσαι , εσύ πως είσαι...  Η είναι από εταιρείες γκάλοπ τοκετών η απλώς δεν διαφέρουν καθόλου από την "γυριστρο" της γειτονιάς που όλα τα ξέρει και τίποτα δεν της ξεφεύγει...εκτός από το σπίτι τής.

• Μου αρέσει 2

επειδη εζησα και τους πονους του φυσιολογικου τοκετου θα σ πω οτι ειναι και αυτοι δυνατοι πονοι μα τους αντεξα χωρις επισκληριδιο η καποιο παυσιπονο,το σωμ μας ειναι φτιαγμενο για αυτο ,εγω πιστευω τους αντεχα γιατι περιμενα,με καθε πονο νομιζα οτι ερχομουν πιο κοντα στο να δω το μωρο μου!!.μετα την καισαρικη ομως χωρις παυσιπονο δεν γινεται!!εγω θεωρω οτι και οι δυο τοκετοι εχουν το ζορι τους!!ο ενας πριν γεννησεις και ο αλλος μετα!!ακομα θυμαμαι αυτον τον πονο-βαρος που ενιωσα στην κοιλια λεσ και θα πεσει στο πατωμα οταν σηκωθηκα την πρωτη φορα μετα το χειρουργειο!!!και το χειροτερο για μενα που με τσαντιζει ακομα πιο πολυ ειναι οτι ασχολουνται και καποιοι αντρεσ .και εχω ακουσει απο αντρα την ατακα "οι γυναικεσ ειναι για να γεννανε φυσιολογικα,ολα τα υπολοιπα καισαρικεσ κτλ εγω δεν τα καταλαβαινω,αν δεν βγει απο κατω δεν εχει νοημα". να σημειωσω οτι ο αντρας που μου ειπε αυτη την ατακα(απλα γνωστος και οχι του στενου μου συγγενικου κυκλου,αν και τα περισσοτερα τα εχω ακουσει απο συγγενεισ) η δουλεια του εχει να κανει με προβατα κτλ και στην μονη γεννα που εχει παρευρεθει ειναι προβατινας γτ τις ξεγενναει φυσικα!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 2 λεπτά , sweety** είπε:

επειδη εζησα και τους πονους του φυσιολογικου τοκετου θα σ πω οτι ειναι και αυτοι δυνατοι πονοι μα τους αντεξα χωρις επισκληριδιο η καποιο παυσιπονο,το σωμ μας ειναι φτιαγμενο για αυτο ,εγω πιστευω τους αντεχα γιατι περιμενα,με καθε πονο νομιζα οτι ερχομουν πιο κοντα στο να δω το μωρο μου!!.μετα την καισαρικη ομως χωρις παυσιπονο δεν γινεται!!εγω θεωρω οτι και οι δυο τοκετοι εχουν το ζορι τους!!ο ενας πριν γεννησεις και ο αλλος μετα!!ακομα θυμαμαι αυτον τον πονο-βαρος που ενιωσα στην κοιλια λεσ και θα πεσει στο πατωμα οταν σηκωθηκα την πρωτη φορα μετα το χειρουργειο!!!και το χειροτερο για μενα που με τσαντιζει ακομα πιο πολυ ειναι οτι ασχολουνται και καποιοι αντρεσ .και εχω ακουσει απο αντρα την ατακα "οι γυναικεσ ειναι για να γεννανε φυσιολογικα,ολα τα υπολοιπα καισαρικεσ κτλ εγω δεν τα καταλαβαινω,αν δεν βγει απο κατω δεν εχει νοημα". να σημειωσω οτι ο αντρας που μου ειπε αυτη την ατακα(απλα γνωστος και οχι του στενου μου συγγενικου κυκλου,αν και τα περισσοτερα τα εχω ακουσει απο συγγενεισ) η δουλεια του εχει να κανει με προβατα κτλ και στην μονη γεννα που εχει παρευρεθει ειναι προβατινας γτ τις ξεγενναει φυσικα!!

Τώρα έχει νόημα να ασχολησε με ότι μπαρουφα πετάει ο καθένας;; Ασχολήθηκες εσύ με τα του προστάτη του;; Η μήπως έχει γεννήσει εκείνος για να ξέρει. Η μήπως του μίλησε η προβατίνα για την εμπειρία  της;;;Μην μπαίνεις σε διαδικασία να δικαιολογήσε γιατί δεν υπάρχει καν λόγος. Γέννα είναι και η μία και η άλλη και μωρά φέρνουν στον κόσμο. Ούτε η μέτρηση πόνου λέει τίποτα. Και επιτέλους, ζούμε στο 2018 ,δεν θεωρώ παράλογο να γίνεται χρήση ανωδυνων τρόπων τοκετού η επιλογής αυτών στην ιατρική πράξη. Από την στιγμή που η επιστήμη έχει εξελιχθεί και δεν γεννάνε πια στα χωράφια ή με μια μαμή στο σπίτι δεν βρίσκω και τον λόγο να επιμένουμε σε αφόρητες για κάποιες γυναίκες διαδικασίες.

Α. Ξεπέρασε τα ταμπού σου, γεννήσες και είστε καλά ,αυτό είναι το ζητούμενο

Β. Πέρνα ευχάριστα με το μωρό σου

Γ. Μην αναλωνεσαι σε απόψεις που σε πάνε 100χρονια πίσω. Προσπέρασε τες , δεν θα σε βοηθήσουν κάπου ούτε και θα σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο. Μόνο μαύρες σκέψεις θα σε γεμίζουν  χωρίς λόγο και θα χάνεις χρόνο από την πολύτιμη ζωή σου!

• Μου αρέσει 2

Βρε ας είναι καλά το παιδάκι μου και εγώ και ας βγει όπως θέλει και από όπου θέλει! Είναι δυνατόν; Θα τρελαθουμε τελείως; Άσε αγάπη μου τον κάθε παλαβό να λέει τις παλαβομαρες του, και όταν μπει στα παπούτσια σου ας επιλέξει κάτι διαφορετικό.... Όσο για τον άντρα σου,  συμφωνώ ότι ούτε καν θα έχει σκεφτεί όλα αυτά που εχεις στο μυαλουδακι σου! :-D

• Μου αρέσει 2

Να σου ζήσει το μωρό. Κ όπως λέει και η irin,  μετά από λίγα χρόνια ούτε που θα το θυμάσαι. 

Μην μεγαλοποιείς κάποια πράγματα - έχεις ακόμα μπροστά σου πολλά, πάρα πολλά θέματα για να προβληματιστείς, κ μια που είσαι κ εργαζόμενη αυτά θα είναι ακόμα περισσότερα, ψυχολογικά και πρακτικά. Θυμάμαι ότι όταν ο δεύτερος γιος μου δεν μπορούσε να φάει με το κουτάλι,  τότε στην μετάβαση στις στερεές τροφές, πόσο πολύ είχα αγχωθεί. Τώρα, μετά από 5 χρόνια, μου φαίνεται τόσο μικρό αυτό...... Δεν άξιζε τον κόπο...... 

Να χαίρεσαι τις στιγμές με το μωράκι σου  κ να διώχνεις τις αρνητικές σκέψεις. Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.

Επεξεργάστηκαν by annoulen

Αχ βρε κορίτσια πότε θα ξεπεραστεί επιτέλους αυτό το ταμπού της καισαρικής, της επισκληριδείου, του θηλασμού και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, από κομπλεξικούς ανθρώπους που προφανώς νιώθωντας λίγοι και ανεπαρκείς ως γονείς και προσωπικότητες, προσπαθούν να μειώνουν τους γύρω τους; Προσωπικά θα σας πω ότι για να καταφέρω να έχω αυτή τη στιγμή ένα υγιέστατο, χαρούμενο μωρό 6 μηνών χρειάστηκα ουκ ολίγες φορές τη βοήθεια της επιστήμης και της τεχνολογίας. Συνέλαβα με εξωσωματική, γέννησα με καισαρική και θηλάζω αντλώντας με θήλαστρο. Και νιώθω τόσο γεμάτη και ευτυχής που δεν ανέχομαι κανένας να υπονοήσει τίποτα για τις επιλογές μου. Γιατί μέσα μου είμαι καλά και νιωθω ότι κάνω τα πάντα για το μωρό μου. Ας μην επιτρέπουμε λοιπόν σε κανένα να θίγει τέτοια θέματα. Πολλές φορές βοηθάμε και οι ίδιες τους κακοπροαίρετους όταν τους αντιμετωπίζουμε παθητικά. Να μην ασχολείσαι με κανένα και να χαίρεσαι το μωρό σου χωρίς τύψεις και ενοχές.

• Μου αρέσει 2

@sweety** Λυπάμαι που θα σε κακοκαρδίσω, αλλά ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις όντως λίγο τί σου συμβαίνει και πώς αισθάνεσαι. Οι ορμόνες κάνουν τη δουλειά τους, αλλά δεν είναι άλλοθι για κάθε μας σκέψη και συναίσθημα. Γιατί αισθάνεσαι τόσο μειωνεκτικά με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου, αφού γνωρίζεις ότι έκανες ότι μπορούσες και έπρεπε να προχωρήσεις στην καισαρική; Αν δεν είσαι βέβαιη για τις φροντίδες του γιατρού σου, οφείλεις να το ελέγξεις και να ενημερωθείς κατάλληλα, αφενός για να ησυχάσει η συνειδηση σου, αφετέρου για να γνωρίζεις ποιες είναι οι ευθύνες σου και ποιες ΔΕΝ είναι δικές σου ευθύνες, αλλά είναι του γιατρού. Αν είσαι συμφιλιωμένη με όσα συνέβησαν εκείνη την μέρα, θα πας παρακάτω και ψυχολογικά. Αν πάλι θέλεις να μείνεις με ένα "αν" και "μήπως", ο καιρός θα φέρει τη λήθη, αφού προφανώς, όσο μεγαλώνει το παιδί, οι τρέχουσες ανάγκες θα επισκιάζουν τα θέματα του παρελθόντος.

Οι φίλοι και γνωστοί που εκφράζουν με τέτοια ευκολία κρίσεις, ειδικά για κάτι τόσο προσωπικό και ιδιωτικό, είναι τουλάχιστον αγενείς και η συμπεριφορά τους ανάρμοστη και εκτός τόπου και χρόνου. Και η αδερφή σου φυσικά. Ποτέ και κανείς δεν θα έπρεπε να έχει το θάρρος να εκφράζει άποψη για την ερωτική ζωή ενός ζευγαριού και ειδικά παρουσία και των δύο. Να ήσασταν οι δυό σας και να της είχες ζητήσει τη γνωμη της, να το καταλάβω, αλλά να παίρνει θέση και να κρίνει πότε είσαι σε θέση να έρθεις σε επαφές, είναι ανάγωγο και χυδαίο. Απορώ με την έλειψη ευαισθησίας και τακτ. Οχι μονάχα δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί η γνώμη της, αλλά να της δώσεις να καταλάβει ότι έχει ξεπεράσει τα όρια και δεν αποτελεί θέμα ψιλής κουβεντούλας, το πότε και πώς θα έρθεις σε επαφές με τον άντρα σου.

Από κει και πέρα, η σχέση με τον σύζυγο σου, μέσα από το μοίρασμα όλων όσων προσπαθείς να καταχωνιάσεις μέσα σου, θα γίνει καλύτερη, θα σας δέσει, θα σε κάνει να αισθανθείς και πάλι πιο όμορφα, σιγουριά και ασφάλεια στη σχέση σας. Με το να κρατάς όλες αυτές τις σκέψεις μέσα σου και να τρώγεσαι, από μόνη σου παίρνεις απόσταση από τον άνθρωπο σου, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα σε θαυμάζει για  τη δύναμη σου και την αντοχή σου και την υπομονή σου, με όσα πέρασες. Και φυσικά κάθε σύζυγος, θαυμάζει και απορεί με τις δυνάμεις της γυναίκας του, όποια γέννα κι αν έχει, γιατί κάθε κατάσταση τοκετού είναι τρομερή από τη φύση της, όπως κι αν αξιολογηθεί εκ των υστέρων από τρίτους ή κι από μας τους ίδιους.

Μίλα του. Ζήτησε την φροντίδα του και την προσοχή του. Δείξτου ότι είσαι ευάλωτη και χρειάζεσαι περισσότερη τρυφερότητα απ' ότι άλλοτε. Μην ντρέπεσαι για τα αυτονόητα.

Αυτή την περίοδο που όλα είναι τόσο καινούρια και έντονα και παίρνουν μεγάλες διαστάσεις μέσα μας, το ζευγάρι χρειάζεται να έρθει ακόμη πιο κοντά ο ένας στον άλλο και να ανοίξει την ψυχή του γιατί το αντίθετο μόνο απόσταση μπορεί να φέρει. Χρειάζεστε ο ένας τον άλλο και τον χρειάζεσαι όπως σε χρειάζεται κι αυτός. Οπότε μην περιμένεις απλά να ξεχαστούν τα πάντα. Αυριο μεθαύριο θα νιώθεις άσχημα και ανεπαρκής για άλλα ζητήματα, αν δεν λύσεις τώρα το πώς αισθάνεσαι. Κάθε μικρό πραγματάκι θα γίνετε τεράστιο και θα είναι πολύ δύσκολο να το περάσετε χωρίς να δέχεστε ο ένας τις ανασφάλειες του άλλου, που από καιρό σε καιρό, θα χτυπούν μια τον ένα κια μια τον άλλο.

Να σας ζήσει και να το χαίρεστε.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα