Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby swimming


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 hours ago, ninika84 said:

Καλημέρα!έχει κανείς να μου δώσει πληροφορίες για το  baby swimming;θέλω να πάω τον μπεμπουλη μου!

Εγώ πάω τον γιο μου από όταν ήταν 13 μηνών.

Του αρέσει, το καλοκαίρι είδα πως ήταν πολύ άνετος στην θάλασσα, τώρα πλέον μπορεί και επιπλέει με τουβλάκια, ξεκινήσαμε γιατί έχουμε θέμα με το αναπνευστικό και το κολυμβητήριο βοηθάει πάρα πολυ.

τι ακριβώς πληροφορίες όμως θες??

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ψάχνομαι.θελω να κάνει μια δραστηριότητα αν και μικρούλης που είναι, 4 μηνών.ψαχνω να βρω και κολυμβητήρια που να δέχονται τόσο μικρά!

Link to comment
Share on other sites

αν σ' ενδιαφέρει προς ΟΑΚΑ, τόσο οι νηρηίδες όσο και η υδρία έχουν πολύ καλούς εκπαιδευτές και σε λίγο καιρό θα σας δέχονται. Ξέρω και για το panda sto nero (Βριλήσσια) αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, όπως και για ένα στη Ν. Φιλαδέλφεια καινούριο και καθαρό. Από ΟΑΚΑ είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βόρεια προάστια.χτες μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να αποφύγω ΤΟ ΟΑΚΑ.Το panda στο νερό το είδα και μου άρεσε.θα κάνω μια επίσκεψη να δω

Link to comment
Share on other sites

γενικά είναι πολύ καλό το baby swimming. βέβαια πρέπει να πέσεις και σε καλή δασκάλα. 

 

 

εμένα ο γιος μου δεν είναι καθόλου κοινωνικός και είναι η μόνη ομαδική δραστηριότητα που του αρέσει!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριστια να ρωτησω κατι ο μεμπης μου φοβατε πολυ το μπανιο και καθε φορα κλεει με μαυρο δακρυ με αποτελεσμα να μην τον κανω τακτικα γτ ειναι μαρτυριο και για τους δυο μας ...σκεφτω εδω και καιρο να παμε και εμεις αλλα δν ξερω θα τον βοηθησει τι λετε ??? δισταζω πολυ γτ και θαλασσα που πηγενα με εκλεγε ειδικα αμα βρεξουμε το κεφαλι ....για αυτο ηα ηθελα να μου πειτε γνωμες ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

κοριστια να ρωτησω κατι ο μεμπης μου φοβατε πολυ το μπανιο και καθε φορα κλεει με μαυρο δακρυ με αποτελεσμα να μην τον κανω τακτικα γτ ειναι μαρτυριο και για τους δυο μας ...σκεφτω εδω και καιρο να παμε και εμεις αλλα δν ξερω θα τον βοηθησει τι λετε ??? δισταζω πολυ γτ και θαλασσα που πηγενα με εκλεγε ειδικα αμα βρεξουμε το κεφαλι ....για αυτο ηα ηθελα να μου πειτε γνωμες ...

 

Οχι, δεν ακουγεται καλή ιδέα. Ασε τον να μεγαλωσει και να το ξεπεράσει πρώτα. Φαση είναι και δεν έχει νόημα τώρα να το βάλεις και αυτό, απλά ταλαιπωρία θα είναι και θα το μισήσει και για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οχι, δεν ακουγεται καλή ιδέα. Ασε τον να μεγαλωσει και να το ξεπεράσει πρώτα. Φαση είναι και δεν έχει νόημα τώρα να το βάλεις και αυτό, απλά ταλαιπωρία θα είναι και θα το μισήσει και για καιρό.

λες εε?? εγω σκεφτικα οτι εκει με τους ειδικους μηπως το ξεπερασει..θα το σκεφτω...θα το μισησει και αλλο.γινετε ?? ειδη απο μικρη ηλικια για να κανουμε μπανιο ειναι λες.και ετοιμαζομαι για πολεμο ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

λες εε?? εγω σκεφτικα οτι εκει με τους ειδικους μηπως το ξεπερασει..θα το σκεφτω...θα το μισησει και αλλο.γινετε ?? ειδη απο μικρη ηλικια για να κανουμε μπανιο ειναι λες.και ετοιμαζομαι για πολεμο ....

 

Από όσο έχω δει, ένας καλός εκπαιδευτής αν δει ένα μωρό ή νήπιο να κλαίει στο νερό, λέει στο γονιό να καθήσουν λίγο έξω να δει αν θα συνηθίσει και θα θελήσει να μπει, και αν δεν, συμβουλεύει να δοκιμάσουν σε άλλη φάση. Επειδή συχνά ο γονιός έχει ήδη πληρώσει ή η οδηγία είναι να μην χάνονται πελάτες, υπάρχει συχνά και κάποιο μικρούλι που απλά πλαντάζει στο κλάμα σε όλο το μάθημα και προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί ή πώς αυτό το παιδί δε θα σιχαθεί το νερό για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2018 at 5:12 ΜΜ, Aggeliki21 είπε:

κοριστια να ρωτησω κατι ο μεμπης μου φοβατε πολυ το μπανιο και καθε φορα κλεει με μαυρο δακρυ με αποτελεσμα να μην τον κανω τακτικα γτ ειναι μαρτυριο και για τους δυο μας ...σκεφτω εδω και καιρο να παμε και εμεις αλλα δν ξερω θα τον βοηθησει τι λετε ??? δισταζω πολυ γτ και θαλασσα που πηγενα με εκλεγε ειδικα αμα βρεξουμε το κεφαλι ....για αυτο ηα ηθελα να μου πειτε γνωμες ...

 

Μπορείς να κάνεις ένα δοκιμαστικό να δεις, αλλα συμφωνώ με ΑΡΓΚ δεν έχει κανένα νόημα αν δεν το θέλει αντίθετα είναι καταπίεση.

 

Η αποψή μου για το baby swimming  είναι ότι αξίζει μόνο αν το θέλει υπερβολικά το μωρό! Κανένα άλλο όφελος δεν βρίσκω πραγματικά σαν χώρο δραστηριότητας. Οι χώροι και οι πισίνες είναι πολύ μικρές για τον αριθμό ατόμων που φιλοξενεί .Πρέπει να είναι και οι γονείς εντός του νερού στα μικρά που το  κάνει για μένα και κουραστικό και ανθυγιεινό.  

Αν αρέσει όμως στο μωρό... θυσία να γίνω.... Οι ώρες δεν είναι βολικές καθόλου με αποτέλεσμα να απευθύνετε μάλλον σε μή εργαζόμενους ή με ευέλικτο ωράριο αρα αναρωτιέμαι για την χρησιμότητα του γενικά....Κρίνω ότι είναι μια δραστηριότητα τελικά για μαμά που δεν εργάζεται -μωρό και όχι τόσο για  όλα τα μωρά επειδή τους κάνει καλό....

Το κόστος είναι δυσανάλογα υψηλό χωρίς προφανές λόγο. 

Δεν το απορρίπτω και εγω πήγα το δικό μου κάποιο διάστημα αλλα θεωρώ ότι αυτή είναι μια ρεαλιστική εικόνα που δίνω. 

Υ.Γ. να επισημάνω ότι μιλάω για ιδιωτικού μικρόυς χώρους βορείων προαστίων αποκλειστικά για αυτή την δραστηριότητα και όχι για μεγάλα κολυμβητήρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' την άλλη, προσωπικά, για ένα νήπιο 1,5 έτους και άνω το θεωρώ πολύ σημαντικό να εξοικειώνεται με το κολύμπι σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, ειδικά αν είναι και ζωηρότατο αγόρι όπως ο δικός μου, μόνο θετικά έχω δει. Πολλές φορές οι επαγγελματίες ξέρουν να τον ξεφοβίσουν αν φοβάται το νεράκι, σ' εμάς το έκαναν πολύ καλύτερα από ό,τι εμείς στο σπίτι.

 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θελω να ξεπερασει το  φοβο του σε καμια περιπτωση δεν θελω να τον πιεσω ..απλα πιστευω οτι μονη μ δεν θα το καταφερω και απλα θα περιμενω να το ξεπερασει μονος τ ..επειτα δεν εργαζομαι και τα οικονομικα μ ειναι καλα ...αλλα θα ηθελα και μια απασχοληση για το μωρο μ ..και θα συμφωνησω με την Josephine ...αλλα θα ηθελα επισης να περναω πιο δημιουργικα με το παιδακι μ αλλα δν γνωριζω τι αλλο θα μπορουσα να κανω ..εκτος απο την κολυμβηση ...αλλα οτι και να γινει σε καμια περιπτωση δν θα επιμενω να κανει κατι χωρις την θεληση τ ..και ας μ κοστισει καποιο χρηματικο ποσο ...αμα εχετε να προτεινε καποια αλλη δραστιριοτιτα ??? ειναι 17στσ 18 ..σχετικα νευρικο πεισματαρικο ζωηρο πονηρο αλλα και αγκαλιτσας χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @ferby και ειλικρινά για μένα αν δεν ήταν ανάγκη λόγω του αναπνευστικού του δεν θα τον πήγαινα..άσε που πιστεύω πως είναι πολύ μικρά για δραστηριότητες...τους κάνει όμως καλό σίγουρα (εμάς τουλάχιστον μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ )  @Αggeliki21 εφόσον τον βλέπεις να αντιδρά έτσι στο μπάνιο δεν υπάρχει λόγος να πιεστεί το παιδί, εμένα που τρελαίνονταν για το μπάνιο στην πισίνα πέρασε καιρός για να συνηθήσει. Δώσε λίγο χρόνο στο παιδί.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, υπάρχουν άπειρα να κάνεις στην ηλικία του μικρού σου, ψάξε στο playgroup Aγία Παρασκευή δραστηριότητες για την ηλικία σας, όπως επίσης και σε gymboree και Myplayce, υπάρχουν άπειρα κέντρα ακόμη για μουσικοκινητικά προγράμματα. Δραστηριότητες οργανωμένες 1 ή 2 μισάωρα την εβδομάδα και πάντα με τη μαμά δεν εμποδίζουν το ελεύθερο, αδόμητο παιχνίδι που έχουν ανάγκη και μόνο θετικά προσφέρουν, εφόσον ακολουθούμε το παιδί και δεν έχουμε "απαίτηση" να διδαχθεί κάτι με πρόγραμμα. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά ωφελούνται και διδάσκονται περισσότερο από το να "συμμετέχουν"  στις δουλειές στο σπίτι με τους γονείς, να σκαρφαλώνουν στον καναπέ και να παίζουν στην παιδική χαρά από όσο σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Ολα αυτά που για εμάς είναι βαρετά, για ένα μωρό είναι συναρπαστικά και φοβερές ευκαιρίες για μάθηση. Οπότε την όποια δραστηριότητα εγώ θα την έβλεπα πιο πολύ υπό το πρίσμα ότι η/ο μαμά/μπαμπάς ψάχνουν κάτι που να αρέσει στους ίδιους και να μπορούν να πάρουν το μωρό μαζί γιατί δεν έχουν πού να το αφήσουν.

@kotsifikos πολύ περίεργο αυτό που σου είπαν για το αναπνευστικό. Αν και η κολύμβηση ως άσκηση βοηθά μεγαλύτερα παιδιά με άσθμα, το κολύμπι σε κλειστή πισίνα έχει πολλές φορές συνδεθεί με άσθμα και λοιμώξεις του αναπνευστικού σε βρέφη και νήπια. Εκτός αν έχετε βρει ανοιχτή πισίνα για baby swimming, υπέθετα ότι είναι πάντα κλειστές.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο με ολες σας χαχααχ..θα δουμε τι θα κανουμε ...ευχαριστω για τις απαντησεις σας ...με βοηθησατε ...και με βαλατε να σκεφτω πραγματα που δεν τα ειχα σκεφτει ...:)

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Τα μωρά ωφελούνται και διδάσκονται περισσότερο από το να "συμμετέχουν"  στις δουλειές στο σπίτι με τους γονείς, να σκαρφαλώνουν στον καναπέ και να παίζουν στην παιδική χαρά από όσο σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Ολα αυτά που για εμάς είναι βαρετά, για ένα μωρό είναι συναρπαστικά και φοβερές ευκαιρίες για μάθηση. Οπότε την όποια δραστηριότητα εγώ θα την έβλεπα πιο πολύ υπό το πρίσμα ότι η/ο μαμά/μπαμπάς ψάχνουν κάτι που να αρέσει στους ίδιους και να μπορούν να πάρουν το μωρό μαζί γιατί δεν έχουν πού να το αφήσουν.

@kotsifikos πολύ περίεργο αυτό που σου είπαν για το αναπνευστικό. Αν και η κολύμβηση ως άσκηση βοηθά μεγαλύτερα παιδιά με άσθμα, το κολύμπι σε κλειστή πισίνα έχει πολλές φορές συνδεθεί με άσθμα και λοιμώξεις του αναπνευστικού σε βρέφη και νήπια. Εκτός αν έχετε βρει ανοιχτή πισίνα για baby swimming, υπέθετα ότι είναι πάντα κλειστές.

Σε κλειστή πισίνα είμαστε (ανοιχτή έχω βρει μόνο μία η οποια λειτουργεί Μάιο-Οκτώβριο ενώ εγώ θέλω κυρίως τον χειμώνα), και όμως αυτή ήταν η εντολή και από τον πνευμονολόγο και από τον παιδίατρο του, η αλήθεια είναι πως βλέπω πως τον βοηθάει όλο αυτό, του κάνει καλό -βέβαια έτσι και αλλιώς μεγαλώνει οπότε ωριμάζει το αναπνευστικό του.Όμως η κατάσταση που επικρατεί τουλάχιστον στην πισίνα που εμείς πάμε είναι όπως ακριβώς την περιέγραψε η ferby.

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδάκι δεν μπορεί να περνάει ένα ολόκληρο 15ωρο σε τέσσερις τοίχους, χρειάζεται αλλαγή παραστάσεων και βόλτες σε εξωτερικό περιβάλλον και το χειμώνα και σε διαφορετικά περιβάλλοντα, ειδικά αν λείπει ο παιδικός συναναστροφή με παιδάκια. Εμείς που περνούμε λόγω δουλειάς άπειρες ώρες με τον μικρό κι οι δυο γονείς, αν καθημερινά δεν βγούμε παιδική ένα δίωρο, το απόγευμα ν' αλλάξουμε παραστάσεις στη γιαγιά και 1-2 φορές την εβδομάδα μια δραστηριότητα με παιδάκια, οι καναπέδες και τα στρώματα και τα μαξιλάρια κάτω στο χαλί, οι δουλίτσες και τα πλυντήρια όλη μέρα δεν μας σώζουν, θα είχε σαλτάρει και ο μικρός και εμείς! Αφήστε που έχει μάθει στη μουσικοκινητική ένα σωρό πράγματα, να μετράει από 20 μηνών, να ξεχωρίζει χρώματα από πολύ νωρίτερα και γενικώς μόνο καλό του έχει κάνει. Σκεφτείτε εσάς μαντρωμένες όλη μέρα σ' ένα σπίτι σα θηρία στο κλουβί.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Ενα παιδάκι δεν μπορεί να περνάει ένα ολόκληρο 15ωρο σε τέσσερις τοίχους, χρειάζεται αλλαγή παραστάσεων και βόλτες σε εξωτερικό περιβάλλον και το χειμώνα και σε διαφορετικά περιβάλλοντα, ειδικά αν λείπει ο παιδικός συναναστροφή με παιδάκια. Εμείς που περνούμε λόγω δουλειάς άπειρες ώρες με τον μικρό κι οι δυο γονείς, αν καθημερινά δεν βγούμε παιδική ένα δίωρο, το απόγευμα ν' αλλάξουμε παραστάσεις στη γιαγιά και 1-2 φορές την εβδομάδα μια δραστηριότητα με παιδάκια, οι καναπέδες και τα στρώματα και τα μαξιλάρια κάτω στο χαλί, οι δουλίτσες και τα πλυντήρια όλη μέρα δεν μας σώζουν, θα είχε σαλτάρει και ο μικρός και εμείς! Αφήστε που έχει μάθει στη μουσικοκινητική ένα σωρό πράγματα, να μετράει από 20 μηνών, να ξεχωρίζει χρώματα από πολύ νωρίτερα και γενικώς μόνο καλό του έχει κάνει. Σκεφτείτε εσάς μαντρωμένες όλη μέρα σ' ένα σπίτι σα θηρία στο κλουβί.

To μωρό θα μάθει/διασκεδάσει/εκτονωθεί το ίδιο καλά απλά κάνοντας βόλτα στη γειτονιά και κοιτάζοντας τα σπιτια, τους θάμνους και τα μαγαζιά, τρέχοντας πάνω κάτω στην πλατεία και παίζοντας στις κουνιες. Δεν είπα ότι η πισίνα ή η μουσικοκινητική είναι βλαβερές αν αρέσουν στο μωρό, είναι απλά περισσότερο για αλλαγή παραστάσεων της μαμάς ή του μπαμπά που βαρέθηκε τις κούνιες κάθε μέρα. Και συχνα είναι και θέμα τύψεων και αγωνίας για το "χτίσιμο του βιογραφικού" από μικρή ηλικία: το γειτονάκι κάνει αγγλικά από ενός έτους, πάει στην πισίνα, μετρά μέχρι το 20, μήπως το δικ μου μένει πίσω;

Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2018 at 6:20 PM, ΑΡΓΚ said:

To μωρό θα μάθει/διασκεδάσει/εκτονωθεί το ίδιο καλά απλά κάνοντας βόλτα στη γειτονιά και κοιτάζοντας τα σπιτια, τους θάμνους και τα μαγαζιά, τρέχοντας πάνω κάτω στην πλατεία και παίζοντας στις κουνιες. Δεν είπα ότι η πισίνα ή η μουσικοκινητική είναι βλαβερές αν αρέσουν στο μωρό, είναι απλά περισσότερο για αλλαγή παραστάσεων της μαμάς ή του μπαμπά που βαρέθηκε τις κούνιες κάθε μέρα. Και συχνα είναι και θέμα τύψεων και αγωνίας για το "χτίσιμο του βιογραφικού" από μικρή ηλικία: το γειτονάκι κάνει αγγλικά από ενός έτους, πάει στην πισίνα, μετρά μέχρι το 20, μήπως το δικ μου μένει πίσω;

 

Καλά και ταπεράκια να του δώσεις του παιδιού μια χαρά θα παίξει αυτό τι σημαίνει? να μην προσφέρουν οι γονείς ερεθίσματα στα παιδιά τους?? :confused:

Εγώ πάντως παιδάκι σε αυτή την ηλικία να κοιτάζει τους θάμνους και τα μαγαζιά και να περνάει καλά δεν έχω δει!

Επίσης, ότι κάνουμε για το παιδί μας δεν το κάνουμε γιατί το κάνει και η δίπλα η μαμά! το κάνουμε για να προσφέρουμε ερεθίσματα στα παιδιά μας που θα τα βοηθήσουν στην ανάπτυξη των δεξιοτήτητων τους!!

 

Επί του θέματος: επειδή το είχα ψάξει, φίλος μου προπονητής μου είχε πει ότι στο ΟΑΚΑ οι πισίνες καθαρίζονται με όζον και όχι με χλώριο που είναι πιο επιβλαβές και που καθαρίζονται οι περισσότερες πισίνες ανά την Αθήνα.

 

Εμείς πηγαίναμε στο ΟΑΚΑ και ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι, από εκεί και πέρα μπορείς κοπέλα μου να κοιτάξεις διάφορα για αυτή την ηλικία!

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...