Juliaki

Αναγκαστικός απόθηλασμός για διανυκτέρευση στον μπαμπά του

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Εφόσον ο σύζυγος σήκωσε χέρι, θα φρόντιζα το παιδί να το βλέπει αποκλειστικά παρουσία κοινωνικού λειτουργού ή δικής μου. 

Ούτε διανυκτέρευση, ούτε διακοπές ούτε τίποτα. 

Όποιος σηκώσει μία φορά χέρι, θα το ξανακάνει. 

Και σε αντίθεση με τον ενήλικα, ένα χαστούκι σε μωρό μπορεί να του προκαλέσει ανεπανόρθωτη βλάβη. 

Αμφιβάλω ότι τα ελληνικά δικαστήρια θα το δεχτούν, αλλα σίγουρα η θεματοθέτρια χρειάζεται να αλλάξει τρόπο προσέγγισης, να μιλήσει με άλλους ανθρώπους, πιθανό και με άλλο δικηγόρο, γιατί αυτή τη στιγμή σαμποτάρει τον εαυτό της. Από εκεί και πέρα, δυστυχώς έχω φάει χρόνια της ζωής μου να ασχολούμαι με αστυνομίες, ψυχιατρους, ομάδες υποστήριξης και έχω ακούσει άπειρες ιστορίες. Δεν άκουσα ούτε μία που ο βίαιος σύζυγος να μην έγινε και βίαιος πατέρας, με εξαίρεση όσες "διαπαιδαγώγησε" το παιδί να τον μιμηθεί :(

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αμφιβάλω ότι τα ελληνικά δικαστήρια θα το δεχτούν, αλλα σίγουρα η θεματοθέτρια χρειάζεται να αλλάξει τρόπο προσέγγισης, να μιλήσει με άλλους ανθρώπους, πιθανό και με άλλο δικηγόρο, γιατί αυτή τη στιγμή σαμποτάρει τον εαυτό της. Από εκεί και πέρα, δυστυχώς έχω φάει χρόνια της ζωής μου να ασχολούμαι με αστυνομίες, ψυχιατρους, ομάδες υποστήριξης και έχω ακούσει άπειρες ιστορίες. Δεν άκουσα ούτε μία που ο βίαιος σύζυγος να μην έγινε και βίαιος πατέρας, με εξαίρεση όσες "διαπαιδαγώγησε" το παιδί να τον μιμηθεί :(

Θα ήθελα να μπορώ να διαφωνήσω , αλλά δεν μπορώ . Πολλές φορές σε περιπτώσεις ανάγκης, μετακομίζεις μακριά και τελειώνει η υπόθεση. Ειναι λάθος κατ’ εμε η όλη προσέγγιση όταν μιλάμε για άνθρωπο που σήκωσε χέρι σε αδύναμο ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις . Η βία δεν πρέπει να γίνεται ανεκτή . Στη βία δεν πρέπει να δίνεται δεύτερη ευκαιρία . 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
    • Μου αρέσει 2

Είναι συγκινητικό να λαμβάνω τόσες συμβουλές και τόση υποστήριξη από ανθρώπους άγνωστους... Τι να πω? μακάρι να είχα ξεκινήσει τη συμμετοχή μου στην σελίδα αυτή νωρίτερα. Σας Ευχαριστώ πολύ!

Αναφορικά με τον θηλασμό - αποθηλασμό, που ήταν άλλωστε και ο προβληματισμός που αρχικά έθεσα,  θα εξαρτηθεί κυρίως από την έναρξη και τη διάρκεια διανυκτερευσης που θα ορίσει το δικαστήριο. Ελπίζω για την παράταση που θα ζητήσουμε..αλλά είμαι και συνειδητοποιημένη οτι μπορεί να μην την έχω. Αν η διανυκτε΄ρευση είναι ενα βράδυ..φυσικά και δεν θα χρειαστεί απότομη διακοπή. αν είναι περισσότερο, θα δω τι θα κάνω... ξέρω οτι δεν θα δεχτεί να του δίνει γάλα (έχω μια κατάψυξη μέχρι πάνω - και φυσικά μπορώ να συνεχίσω να βγάζω με το θήλαστρο), αλλά έχει αναφερθεί στον θηλασμό ώς.....επομένως, καμιά ελπίδα για συνενόηση.

Αναφορικά με τη διατροφή, χωρίς να θέλω να φανώ υπερόπτης γιατί αντιλαμβάνομαι πλήρως τη σημασία των χρημάτων, στην πραγματικότητα δεν έχω την παραμικρή χρηματική αξίωση απο τον μπαμπά του. Η τσιγκουνιά του είναι παροιμιώδης τόσο σε συναισθήματα, όσο και σε χρήματα! Έως τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε ευρω από οτι έχει καταβάλει ο μπαμπάς του. Μπαίνουν σε έναν λογαριασμό και θα δοθούν στο παιδί όταν μεγαλώσει. είμαι τυχερή που έχω την οικονομική κατάσταση να μην εξαρτώμαι από εκείνον αλλα και να προσφέρω στο παιδί μια άνετη ζωή με ολα τα καλά! Όπως και να έχει όμως, οφείλει να πληρώνει για το παιδί του...οτι του αναλογεί βάσει δικαστικής απόφασης. Δεν θα το ""πολεμήσω" το κομμάτι αυτό. Ότι απόφαση βγάλει το δικαστήριο...βάσει των οικονομικών του απολαβών, αν μειωθεί το ποσό των 200 ευρώ, θα είναι ντροπή!!!

Αναφορικά με το διαζύγιο, και ενώ συμφωνώ πως το καλύτερο και για το παιδί και για μένα θα ήταν το συνενετικό, μετά από συζήτηση με τη δικηγόρο καταλήξαμε στην αγωγή διαζύγίου. Είναι η μόνη μας ευκαιρία να υποθούν γεγονότα και κυρίως η βιοπραγία (ως ουσιαστικός λόγος που έφυγα απο το σπιτι), μια και πλεον δεν μπορώ να κάνω μυνηση για βιοπραγία.

Αντιλαμβάνομαι το εύλογο προβληματισμό σας για τη "βιοπραγία" και αν θα μπορούσε να ξανασυμβέι ..με θύμα το παιδί. Δεν ξέρω τι να πω, εκτός από το οτι το έστικτο μου λέει οτι δεν θα σήκωνε χερι στο παιδί του.. Από την άλλη, το έκανε σε μένα! έχετε δίκαιο.. αλλά δυστιχώς δεν το χειρίστικά σωστα..και τώρα το πληρώνω με άγχος και ανασφάλεια!! Δεν ένιωσα έτοιμη να μιλήσω για τη βιοπραγία σε κάποια ομάδα..Μέχρι τώρα ξέρει μόνο η ψυχολόγος, η οικογένεια μου και 2 φίλες μου...και εσεις. Η αλήθει είναι οτι νίθω ντροπή. Πραγματικά νόμιζα οτι τέτοια φαινόμενα συμβαίνου σε χωριά σε αμόρφοτες γυναίκες σε οικονομικα-κοινονικά εξαρτώμενες γυναίκες. 

Αναφορικά με την γυναικά που συζεί μαζί του... τι να πω?? Εννοείται οτι θα ""πατήσουμε" πολυ πάνω σ'αυτο.

Δεν το έχω συζητήσει μαζί της. Πάντως, νόμος που να του το απαγορεύει δεν υπάρχει..επομένως είναι στην κρίση του δικαστηρίου. 

όπως πολυ σωστά είπατε, ο μικρός μου είναι ο μεγάλος χαμένος στην υπόθεση αυτή. Η διατροφή θα οριστεί και sooner or later θα την πρληρώσει.. η Διανυκτε΄ρευση θα ξεκινήσει και το μωρό θα προσαρμοστεί. Εγά πάντα θα νιώθω "τον αποχωρισμό" αλλα και εγω θα συνηθίσω. Πιο πολυ με τρομάζει το μέλλον...το γεγονός οτι δεν μπορώ να συνενοηθώ με τον μπαμπά του. Που ξέρω οτι για εκδίκηση σε μένα, για να μου πάει κόντρα, μπορέι να γίνει τροχοπαίδι στην εξέλιξη του παιδιού. Ένας άνθρωπος που διεκδίκησε τη διακοπή του θηλασμού στον 7ο μήνα του παιδιού του, ..

Μπήκα στην παρέα σας και ζήτησα βοήθεια για τον θηλασμό και τη διακοπή του...αλλά είναι τόσα πολλά τα θέματα. και ενώ σέβομαι τα δικαστήρια, θεωρώ πως η Νομοθεσία έχει τοσα κενά, τόσες διαφορετικές ερμηνίες που αδικίες θα γίνουν!  Η Deena ώς δικηγόρος μπορεί να βεβαιώσει τις τόσο διαφορετικές αποφάσεις σε πανομοιότυπες υποθέσεις... 

Θα σας ενημερώσω για την απόφαση... Ελπίζω να είναι για καλό..και ίσως να χρησιμοποιηθεί ως νομολογία σε κάποια φίλη μας με αντίστοιχα προβλήματα. 

• Μου αρέσει 1

On 15/01/2018 at 2:28 PM, Macgyver said:

@Juliaki το μωρό σε αυτήν την ηλικία έχει φουλ άγχος αποχωρισμού όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια. 

Δηλαδή εγώ αν πχ είχα χωρίσει με τον άντρα μου, θα προτιμούσα να πήγαινα μαζί στις πρώτες διανυκτερεύσεις σε ξένο χώρο και να να κοιμόμουν στον καναπέ ώστε αρχικά να μάθει στον ξένο χώρο και μετά θα έκανα απόπειρα αποθηλασμού. Υπόψιν και εγώ θηλάζω. 

Ένα τόσο μικρό παιδί όσο και να προετοιμάσεις, δεν έχει την αίσθηση του χρόνου. 

Ναι , ο πατέρας έχει κάθε δικαίωμα να βλέπει το παιδί του, αλλά το δικαίωμά του δεν είναι ανώτερο από την ασφάλεια που νιώθει ένα μωρό. 

Επίσης, θα ζητούσα να μην υπάρχει παρούσα στην αρχή άλλη γυναίκα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να συνεχίζει τη ζωή του, αλλά δεν θα πάθει τίποτα αν για τον πρώτο μεταβατικό μήνα δεν κάνει διανυκτέρευση μία ξένη μαζί με το παιδί. 

Αυτό το λέω, γιατί μπορεί ο μπαμπάς να είναι απόλυτα ήρεμος όταν το παιδί του σπαράζει, αλλά η ξένη γυναίκα, που δεν είναι και το παιδί της, μπορεί να αρχίσει τις φωνές. 

Πάντως από τον στενό μου κύκλο, έχω παραδείγματα διανυκτέρευσης στον μην έχοντα την επιμέλεια μετά τα 5 χρόνια. 

Μέχρι τότε ο μπαμπάς ή η μαμά έκανε υπομονή, αλλά έβλεπε το παιδί καθημερινά και κάνανε κοινές διακοπές. Σίγουρα οι γονείς δεν καλοπέρασαν, αλλά τώρα που τα παιδιά έχουν μεγαλώσει το εκτιμούν αυτό. 

Βέβαια, ένας πατέρας που προτιμά να αποθηλάσει το επτά μηνών μωρό για να το πάρει με το ζόρι σε διανυκτέρευση ... πολύ άσχημη συμπεριφορά. Ουσιαστικά για να χτυπήσει εσένα, εκδικείται το ίδιο του το παιδί. 

Υπάρχει δυνατότητα να μου πεις τον αριθμό απόφασης για διανυκτ'ερευση μετά τα 5...? Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το ζητήσω σ'αυτό το forum, αλλά γενικά είναι σημαντικό να προσκομίσουμε ανάλογες αποφάσεις που αποτελούν νομολογία ...

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, Juliaki είπε:

Υπάρχει δυνατότητα να μου πεις τον αριθμό απόφασης για διανυκτ'ερευση μετά τα 5...? Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το ζητήσω σ'αυτό το forum, αλλά γενικά είναι σημαντικό να προσκομίσουμε ανάλογες αποφάσεις που αποτελούν νομολογία ...

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Θα το κοιτάξω και θα σου στείλω πμ αν βρω . Είναι δύσκολο γιατί δεν είναι δίκη μου υπόθεση αλλά φίλων και δεν ξέρω αν έχουν κρατήσει τη δικογραφία μιας και τα παιδιά είναι πλέον ενήλικα . 

Ειλικρινά όμως πρόσεξε παρά πολύ - ένας βίαιος άνθρωπος δεν αλλάζει ποτέ . 

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, Juliaki είπε:

Είναι συγκινητικό να λαμβάνω τόσες συμβουλές και τόση υποστήριξη από ανθρώπους άγνωστους... Τι να πω? μακάρι να είχα ξεκινήσει τη συμμετοχή μου στην σελίδα αυτή νωρίτερα. Σας Ευχαριστώ πολύ!

Αναφορικά με τον θηλασμό - αποθηλασμό, που ήταν άλλωστε και ο προβληματισμός που αρχικά έθεσα,  θα εξαρτηθεί κυρίως από την έναρξη και τη διάρκεια διανυκτερευσης που θα ορίσει το δικαστήριο. Ελπίζω για την παράταση που θα ζητήσουμε..αλλά είμαι και συνειδητοποιημένη οτι μπορεί να μην την έχω. Αν η διανυκτε΄ρευση είναι ενα βράδυ..φυσικά και δεν θα χρειαστεί απότομη διακοπή. αν είναι περισσότερο, θα δω τι θα κάνω... ξέρω οτι δεν θα δεχτεί να του δίνει γάλα (έχω μια κατάψυξη μέχρι πάνω - και φυσικά μπορώ να συνεχίσω να βγάζω με το θήλαστρο), αλλά έχει αναφερθεί στον θηλασμό ώς "ντροπή", ""ζουμί με πιπίλα"", δική μου ανάγκη να μην μικρύνει το στήθος (!!!!!). επομένως, καμιά ελπίδα για συνενόηση.

Αναφορικά με τη διατροφή, χωρίς να θέλω να φανώ υπερόπτης γιατί αντιλαμβάνομαι πλήρως τη σημασία των χρημάτων, στην πραγματικότητα δεν έχω την παραμικρή χρηματική αξίωση απο τον μπαμπά του. Η τσιγκουνιά του είναι παροιμιώδης τόσο σε συναισθήματα, όσο και σε χρήματα! Έως τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε ευρω από οτι έχει καταβάλει ο μπαμπάς του. Μπαίνουν σε έναν λογαριασμό και θα δοθούν στο παιδί όταν μεγαλώσει. είμαι τυχερή που έχω την οικονομική κατάσταση να μην εξαρτώμαι από εκείνον αλλα και να προσφέρω στο παιδί μια άνετη ζωή με ολα τα καλά! Όπως και να έχει όμως, οφείλει να πληρώνει για το παιδί του...οτι του αναλογεί βάσει δικαστικής απόφασης. Δεν θα το ""πολεμήσω" το κομμάτι αυτό. Ότι απόφαση βγάλει το δικαστήριο...βάσει των οικονομικών του απολαβών, αν μειωθεί το ποσό των 200 ευρώ, θα είναι ντροπή!!!

Αναφορικά με το διαζύγιο, και ενώ συμφωνώ πως το καλύτερο και για το παιδί και για μένα θα ήταν το συνενετικό, μετά από συζήτηση με τη δικηγόρο καταλήξαμε στην αγωγή διαζύγίου. Είναι η μόνη μας ευκαιρία να υποθούν γεγονότα και κυρίως η βιοπραγία (ως ουσιαστικός λόγος που έφυγα απο το σπιτι), μια και πλεον δεν μπορώ να κάνω μυνηση για βιοπραγία. Ουσιαστικά, ακόμη και αν δεν κάνει κάποια διαφορα στο διαζύγιο, θα έχουμε ένα δικαστικό έγγραφο στο οποιο θα αναφέρεται το περιστατικό βιοπραγίας (συνοδευόμενο από την ένορκη κατάθεση του ανθρώπου - γείτονα που με είδε ημίγυμνη και ξυπόλυτη με το μωρο αγκαλια να τρέχω μέσα στον δρόμο και ο οποίος με πηγε στουε γονείις μου και με συνόδεψε και στο αστυνομικό τμήμα..  Θα αναφέρεται η επίσκεψη μου στην κλινική με συσπάσεις και σε κακή κατάσταση και η χορήγησή -προγεστερόνης (συνοδευόμενη απο ένορκη κατάθεση της φίλης μου που με μετέφερε εκεί...και που ερχόταν στο σπίτι για να με βοηθήσει να κάνω μπάνιο.  Θα αναφέρεται το περιστατικό που με ειδοποιησε κολλητή μου φίλη οτι ο άντρας μου δεν σταματάει να της στέλνει σεξουαλικά μινυματα και οτι πλέον το έχει πει στον συζυγό της ο οποίος θα τον "πλακώσει"!! (συνοδευόμενο από εκτύπωση των μυνημάτων)....κτλ...κτλ... 

Η μοιχία δεν διώκεται, αλλα όλα τα παραπάνω περιγράφουν την κατάσταση που βίωνα στο σπίτι..και φυσικά πρέπει να υπάρχει εγγράφως το περιστατικό βιοπραγίας (μετανοιώνω κάθε μέρα που δεν έκανα μύνηση τότε...πληρώνω ακριβά την "αξιοπρέπεια")

Αντιλαμβάνομαι το εύλογο προβληματισμό σας για τη "βιοπραγία" και αν θα μπορούσε να ξανασυμβέι ..με θύμα το παιδί. Δεν ξέρω τι να πω, εκτός από το οτι το έστικτο μου λέει οτι δεν θα σήκωνε χερι στο παιδί του.. Από την άλλη, το έκανε σε μένα! έχετε δίκαιο.. αλλά δυστιχώς δεν το χειρίστικά σωστα..και τώρα το πληρώνω με άγχος και ανασφάλεια!! Δεν ένιωσα έτοιμη να μιλήσω για τη βιοπραγία σε κάποια ομάδα..Μέχρι τώρα ξέρει μόνο η ψυχολόγος, η οικογένεια μου και 2 φίλες μου...και εσεις. Η αλήθει είναι οτι νίθω ντροπή. Πραγματικά νόμιζα οτι τέτοια φαινόμενα συμβαίνου σε χωριά σε αμόρφοτες γυναίκες σε οικονομικα-κοινονικά εξαρτώμενες γυναίκες. Μη το παρεξηγήσετε, αλλά όταν μιλάω για αυτό είναι σαν να περιγράφω σενάριο ταινίας, στη οποία αποκλείεται να παίζω εγώ (κοπέλα από καλή οικογένεια, με 2 μεταπτυχιακά, με δίκή μου επιχείρηση, με μεγάλο κοινωνικό κύκλο). Δεν το λέω με ίχνος σνομπισμού...ειληκρινά! απλώς ακόμη δεν μπορώ να το δεχτώ, να το πιστέψω οτι έτρωγα σφαλιάρες απο τον άντρα μου και με έπιανε απο το λεμό και μου έλεγε " σκασε σκύλα, θα σε γα...""

Αναφορικά με την γυναικά που συζεί μαζί του... τι να πω?? Εννοείται οτι θα ""πατήσουμε" πολυ πάνω σ'αυτο. Δεν ξέρω αν η παιδοψυχίατρος θα μπορούσε να μου δώσει κάποια βεβαίωση για το "ευάλωτο ψυχικό κόσμο" του παιδιού...κτλ. Δεν το έχω συζητήσει μαζί της. Πάντως, νόμος που να του το απαγορεύει δεν υπάρχει..επομένως είναι στην κρίση του δικαστηρίου. Επιπλέον, η δικηγόρος δεν θέλει να απομακρύνουμε το focus από το δεσμό με τη μαμά- το αισθημα αποχωρισμού - και το αυταπόδεκτο των 21 μηνών... γιατί το να έχω πρόβλημα με την άλλη γυνάικα μπορεί και να παρεξηγηθεί, ώς ζήλια κτλ..

όπως πολυ σωστά είπατε, ο μικρός μου είναι ο μεγάλος χαμένος στην υπόθεση αυτή. Η διατροφή θα οριστεί και sooner or later θα την πρληρώσει.. η Διανυκτε΄ρευση θα ξεκινήσει και το μωρό θα προσαρμοστεί. Εγά πάντα θα νιώθω "τον αποχωρισμό" αλλα και εγω θα συνηθίσω. Πιο πολυ με τρομάζει το μέλλον...το γεγονός οτι δεν μπορώ να συνενοηθώ με τον μπαμπά του. Που ξέρω οτι για εκδίκηση σε μένα, για να μου πάει κόντρα, μπορέι να γίνει τροχοπαίδι στην εξέλιξη του παιδιού. Ένας άνθρωπος που διεκδίκησε τη διακοπή του θηλασμού στον 7ο μήνα του παιδιού του, που δεν δέχτηκε να αλλάξει το πόγραμμα επικοινωνίας κατά μισή ώρα αργότερα τη μία μέρα, ώστε το παιδί να παρακολουθήσει μαζί μου ένα προγραμμα "Billingual δημιουργικό παιχνίδι", ένας μπαμπάς που δεν υπογράφει στο ΤΥΠΕΤ για να πληρωθούν αυτομάτως τα δίδακτρα του παιδικού σταθμού (για του χρόνου) με αποτέλεσμα να τα πληρώνων εγώ και μετά να πρέπει να κάνω ασφαλιστικά μέτρα για "υποχρεωθεί στην καταβολή του 50%" ή να υπογράψει στο ΤΥΠΕΤ για να πάρω τα χρήματά μου πίσω.. 

Μπήκα στην παρέα σας και ζήτησα βοήθεια για τον θηλασμό και τη διακοπή του...αλλά είναι τόσα πολλά τα θέματα. και ενώ σέβομαι τα δικαστήρια, θεωρώ πως η Νομοθεσία έχει τοσα κενά, τόσες διαφορετικές ερμηνίες που αδικίες θα γίνουν!  Η Deena ώς δικηγόρος μπορεί να βεβαιώσει τις τόσο διαφορετικές αποφάσεις σε πανομοιότυπες υποθέσεις... Τις προάλλες βρέθηκα σε μια παρέα δικηγόρων που αναφέρονταν στη " Διαμεσολάβηση" που τείνει να γίινει υποχρεωτική σε υποθέσεις οικογενειακού δικαίου. Σκέφτηκα λοιπόν, εμένα και τον μπαμπά του παιδιού μας να καθόμαστε σε ένα ωραίο γραφείο και με την βοήθεια - καθοδήγηση του Διαμεσολαβητή να βρίσκουμε το ""Συμφέρον του Παιδιού Μας", και μετά προσγειώθηκα απότομα λαμβάνοντας το email  της δικηγόρου μου που επιβεβαίωνε οτι ο μπαμπάς του μου έκανε μήνυση  γιατί πήγα με το μωρό για 3 μέρες σε χειμερινό θέρετρο που έχουμε οικογενειακό σπίτι και απολάυσαμε το χίονι, το έλκηθρο... Δεν παραβίασα τις μέρες επικοινωνίας (άλλωστε ταξιδεύω πάντα με επικυρωμένη απόφαση της επιμέλειας και του προγραμματος επικοινωνίας, μεταφρασμένη στα Αγγλικα - Γερμανικά και Βουλγάρικα..) Η μύνηση δεν έχει αντικείμενο..θα απορριφθεί. Αλλά πλήρωσα τη δικηγόρο μου για να πάει αντ 'εμου να πει οτι πηγα εκδρομή στα χιονια με το παιδί μου!...

Θα σας ενημερώσω για την απόφαση... Ελπίζω να είναι για καλό..και ίσως να χρησιμοποιηθεί ως νομολογία σε κάποια φίλη μας με αντίστοιχα προβλήματα. 

Με αυτά όλα που θα προσκομισεις στο δικαστήριο θα μ φανεί παρά πολύ περίεργο να αφήνουν το μωρό να διανυκτερεύει στον μπαμπά του.. Τι σόι δικαστήριο θα πάρει αυτή την απόφαση? Κ μπορεί να μ πείτε ότι είναι ο πατέρας του οπότε αναγκαστικά θα δώσουν διανυκτέρευση αλλά θα την δώσουν σε ένα άνθρωπο που υπάρχει έστω κ μικρή πιθανότητα να του φερθεί βίαια?? Μακάρι κοπέλα μου όλα να πάνε καλά για σένα κ για το παιδάκι σ γιατί δεν αξίζει να ταλαιπωρείται.. Χαίρομαι πολύ που έχεις οικονομική άνεση κ δεν χρειάζεται να τον παρακαλέσεις για την ελάχιστη αυτή διατροφή.. Όσο για το θηλασμό τι να πω που νομίζει ότι θηλαζεις για να έχεις μεγάλο στήθος... Στεναχωριεμαι που υπάρχουν τόσο αμορφωτα άτομα στο μυαλό... Γιατί τι να τα κάνεις κ δέκα πτυχία να έχεις αν δεν έχεις πραγματική παιδεία! Μακάρι όλα να σ πάνε καλά από δω κ πέρα κ να τα αφήσεις όλα πίσω σ! :)

• Μου αρέσει 1

@Juliaki πρέπει για τους σκοπούς προάσπισης των συμφερόντων σου και ενόψει μελλοντικών δικαστηρίων να σταματήσεις να γράφεις τόσο πολλές λεπτομέρειες στο φορουμ, καλύτερα σταμάτα τελείως.

• Μου αρέσει 2

Συμφωνώ με Deena , έτσι και αλλιώς είναι φανερό ότι είσαι σε ''σωστό'' δρόμο σκέψεων , ότι το θέμα  δηλ. είναι πως θα τον αποκόψεις  από τις συνεχείς κόντρες προς εσένα ουσιαστικά ως τιμωρός μέσω του παιδιού και όχι αν θα μείνει εκεί κλπ.

Και επειδή όντως μπάζει το σύστημα  θέλει και μια πολιτική το θέμα. Αν έχεις ψυχικές αντοχές να αντέχεις μ..... οχι να τις δέχεσαι... αλλα να μην πηγαίνεις κόντρα άσκοπη που αυτό θα αποζητά.... θα φτάσεις εκεί πιο γρήγορα. Θα κουραστεί.

Έχει δίκιο η Deena. Μην σου πω για το καλό σου και σε συνεννόηση με τη διαχείριση να σβήσετε/επεξεργαστείτε τα λεπτομερέστατα ποστ.

Επεξεργάστηκαν by marakiz
    • Μου αρέσει 3

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Παράθεση

Αναφορικά με τον θηλασμό - αποθηλασμό, που ήταν άλλωστε και ο προβληματισμός που αρχικά έθεσα,  θα εξαρτηθεί κυρίως από την έναρξη και τη διάρκεια διανυκτερευσης που θα ορίσει το δικαστήριο. Ελπίζω για την παράταση που θα ζητήσουμε..αλλά είμαι και συνειδητοποιημένη οτι μπορεί να μην την έχω. Αν η διανυκτε΄ρευση είναι ενα βράδυ..φυσικά και δεν θα χρειαστεί απότομη διακοπή. αν είναι περισσότερο, θα δω τι θα κάνω... ξέρω οτι δεν θα δεχτεί να του δίνει γάλα (έχω μια κατάψυξη μέχρι πάνω - και φυσικά μπορώ να συνεχίσω να βγάζω με το θήλαστρο), αλλά έχει αναφερθεί στον θηλασμό ώς "ντροπή", ""ζουμί με πιπίλα"", δική μου ανάγκη να μην μικρύνει το στήθος (!!!!!). επομένως, καμιά ελπίδα για συνενόηση.

Γειά σου

Ελπίζω να μην γίνουν αποδεκτές οι διανυκτερεύσεις, 

εάν όμως γίνουν δεν σημαίνει ότι θα αποθηλάσεις: 

αν βγάζεις εσύ με το θήλαστρο, δεν θα έχεις κανένα προβλημα να συνεχίσεις να θηλάζεις όλες τις ημέρες που θα είσαστε μαζί!. 

Δεν χρειάζεται να του το δίνει το γάλα, κράτα το εσύ, και κάνε κάποιο γλυκό με αυτό (υπάρχουν συνταγές!) που θα το φυλάς κατάψυξη κ θα το δίνεις μαζί σε μορφή πουτίγκας πχ. πριν την διανυκτέρευση.  

Δεν θα το ξέρει κανείς και απλώς θα δίνεις μια πουτιγκα για σνακ μαζί ;-).

Ούτε κ θα αποθηλάσεις, ούτε και ελπίζω να γίνουν αποδεκτές οι διανυκτερευσεις! think positive !!!  

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Έχει δίκιο η Deena. Μην σου πω για το καλό σου και σε συνεννόηση με τη διαχείριση να σβήσετε/επεξεργαστείτε τα λεπτομερέστατα ποστ.

15 ώρες πρίν, Deena είπε:

@Juliaki πρέπει για τους σκοπούς προάσπισης των συμφερόντων σου και ενόψει μελλοντικών δικαστηρίων να σταματήσεις να γράφεις τόσο πολλές λεπτομέρειες στο φορουμ, καλύτερα σταμάτα τελείως.

Γειά σας

επικοινωνήσαμε με το μέλος για να γίνει επεξεργασία των μηνυμάτων, ευχαριστούμε.

Μελλοντικά παρακαλούμε καλύτερα να κάνετε αναφορά για να βλέπουμε κατευθείαν αυτή την ανάγκη και να παροτρύνουμε εμείς τα μέλη σε κάτι τέτοιο. 

• Μου αρέσει 3

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα