Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συριγμος στην εισπνοη


Recommended Posts

σημερα παρατηρησα οτι οταν η μικρη παιζει καθηστη στο παρκο και γερνει ελαφρος μπροστα για να πιασει καποιο παιχνιδι, και παιρνει βαθεια ανασα, ακουγεται κατι σαν συριγμος στην εισπνοη. τι μπορει να ειναι; αυριο θα παρω τηλ το παιδιατρο να την ρωτησω αλλα με τρωει λιγο το αγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρογχιολίτιδα αν έχετε περάσει ίωση, είχε συνάχι ή γενικά έχει άλλα συμπτώματα, κάποια αλλεργική αντίδραση όπως αρχή λαρυγγίτιδας (αν ακούσεις βήχα ή δεις δυσπνοια τρέχετε επιτοπου στα επείγοντα, και με ανοιχτά τα παράθυρα στο αμάξι), έχει καταπιεί κάτι, ή τίποτα από όλα αυτά και μέχρι τώρα δεν το είχες παρατηρήσει ότι έτσι ακούγεται η φυσιολογική αναπνοή της. Κοινως, αν νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά ακολουθείς το ένστικτό σου και πάτε στο νοσοκομείο, αλλιώς απλά μιλάς το πρωί με παιδίατρο που λογικά θα θέλει να την εξετάσει, να είστε σίγουροι ότι απλά είναι ιδέα σου. 

Link to comment
Share on other sites

Δώρα μου δε θέλω να σε προϊδεάσω γτ πχ στα μωρά μπορεί να ειναι διαφορετικά.Εγω όταν ακούω αυτόν το συριγμο που λες ξέρω ότι με εχει πιάσει ασθμα.Τωρα στο μωρο μπορεί να ειναι κατι αλλο.πχ βουλωμενη μύτη.

Link to comment
Share on other sites

στον ασθμα πηγαινε και το δικο μου μυαλο κυριως επειδη εχω και εγω αλλα μακαρη να μην ειναι αυτο. η μητουλα ειναι καθαρη και την παρασκευη που καναμε το εμβολιο δεν ειχε ακροαστηκα οποτε δεν ειναι καποιο λοιμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Στο ασθμα ο συριγμος ειναι στην εκπνοη. Ο συριγμος στην εισπνοη δειχνει μπλοκαρισμα πιο ψηλα, οχι στους πνευμονες. Δηλαδη βουλωμενη μυτη, λαρυγγιτιδα, ξενο σωμα ή καποιο φλεματακι που εχει κολλησει στο λαιμο (το τελευταιο με ενα βηξιμο λογικα πρεπει να φευγει).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Δωρα. Καταρχην αφου ο συριγμος ακουγεται κατα την εισπνοη δεν ειναι βρογχιολιτιδα. Στην βρογχιολιτιδα ο συριγμος ειναι στην εκπνοη-κατηγορηματικα και καθετα αυτο! Επισης επειδη λες οτι το κανει σε ηρεμια καταλαβαινω οτι δεν δειχνει να δυσφορει το παιδι οποτε δεν υπαρχει λογος πανικου. μπορει να ειναι καποια ηπια λαρυγγιτιδα. Εμενα πιο πολυ παει ο νους μου στη λαρυγγομαλακια. Ποσο μηνων ειναι? Επειδη και εμενα εκανε ενα συριγμο καποιες φορες για μια περιοδο περιπου απο 7μηνων εως 10μηνων ειχα ασχοληθει. Στο γιατρο δεν ειχε τυχει να το κανει ποτε και απλα του το ελεγα,  τον εξεταζε και μου ελεγε" μια χαρα ολα, δεν καταλαβαινω τι ακους..". Ετσι λοιπον παραφυλαγα και το μαγνητοφωνησα, το εστειλα στον γιατρο και μου ειπε και παλι οτι δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο λαρυγγομαλακια και οτι βαση της κλινικης εικονας του μικρου δεν χρειαζεται τιποτα και θα σταματησει σε λιγο καιρο. Οντως ετσι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ως ασθματική και με δύο ασθματικά παιδιά, θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι σε κρίση ο συριγμός ακούγεται έντονα και στην εισπνοή. Και μάλιστα από όσο συγκρατώ σε ηλικίες 2-3 ετών, στο γιο μου ακούγοταν μόνο στην εισπνοή και χωρίς κανένα άλλο συμπτωμα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ως ασθματική και με δύο ασθματικά παιδιά, θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι σε κρίση ο συριγμός ακούγεται έντονα και στην εισπνοή. Και μάλιστα από όσο συγκρατώ σε ηλικίες 2-3 ετών, στο γιο μου ακούγοταν μόνο στην εισπνοή και χωρίς κανένα άλλο συμπτωμα

Χρησιμο αυτο που λες. Απλα δεν μου μοιαζει για κριση ασθματος αυτο που περιγραφει η Δωρα-ενας συριγμος στην εισπνοη σε φαση μαλιστα ηρεμιας. Να σε ρωτησω ομως εγω που θελω.. Το ασθμα στα παιδια σου που ειπες σε ποια ηλικια το διαγνωσατε? Καταλαβες εσυ λογω εμπειριας τα συμπτωματα και το εψαξες η' εκαναν κριση? Δεν ξερω καθολου, απλα να σου πω οτι εμενα επαθε μια βρογχιολιτιδα 6 μηνων και εχω παρατηρησει οτι σε μπουκωμα χοντρο κανει ταχυπνοιες(περιπου 40 ανασες το λεπτο ενω τα κανονιακα του ειναι 25-30). Δηλωνουν αυτα προδιαθεση για ασθμα?βρογχιολιτιδα δεν ξαναπαθε κ ειναι 14 μηνων σημερα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ως ασθματική και με δύο ασθματικά παιδιά, θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι σε κρίση ο συριγμός ακούγεται έντονα και στην εισπνοή. Και μάλιστα από όσο συγκρατώ σε ηλικίες 2-3 ετών, στο γιο μου ακούγοταν μόνο στην εισπνοή και χωρίς κανένα άλλο συμπτωμα

Ενας συριγμος μονο στην εισπνοη, κατα την ηρεμια, χωρις δυσπνοια, χωρις ταχυπνοια και χωρις αλλα σημεια δυσφοριας δεν ειναι κριση ασθματος. Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις στο λαρυγγα οπως λαρυγγομαλακια ή συνδρομο δυσκινισιας φωνητικων χορδων ή διαφορα αλλα που ειναι μεσα στις πιθανες διαγνωσεις. Αν και πολλες φορες και αυτα μπορει να συνυπαρχουν με ασθμα, ομως εδω μιλαμε για πιο πολυπλοκες περιπτωσεις απο αυτο που μας περιγραφει η @Δωρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , gorilaz είπε:

Χρησιμο αυτο που λες. Απλα δεν μου μοιαζει για κριση ασθματος αυτο που περιγραφει η Δωρα-ενας συριγμος στην εισπνοη σε φαση μαλιστα ηρεμιας. Να σε ρωτησω ομως εγω που θελω.. Το ασθμα στα παιδια σου που ειπες σε ποια ηλικια το διαγνωσατε? Καταλαβες εσυ λογω εμπειριας τα συμπτωματα και το εψαξες η' εκαναν κριση? Δεν ξερω καθολου, απλα να σου πω οτι εμενα επαθε μια βρογχιολιτιδα 6 μηνων και εχω παρατηρησει οτι σε μπουκωμα χοντρο κανει ταχυπνοιες(περιπου 40 ανασες το λεπτο ενω τα κανονιακα του ειναι 25-30). Δηλωνουν αυτα προδιαθεση για ασθμα?βρογχιολιτιδα δεν ξαναπαθε κ ειναι 14 μηνων σημερα. 

 

Στον ένα μου γιο ξεκινήσαμε με αλλεργικές λαρυγγίτιδες στους 9 μήνες, και εξελίχθηκε σε άσθμα κάπου προς τα 3 και τελικά υποχώρησε στο δημοτικό. Ο άλλος ξεκίνησε με μία άσχημη βρογχιολίτιδα στο χρόνο, που ουσιαστικά απλά εξελίχτηκε σε άσθμα, δηλαδή με το επόμενο συναχάκι κατευθείαν είχαμε αντίδραση που δεν τολμούσαν μεν να την ονομάσουν και άσθμα σε αυτή την ηλικία, αλλά δεν είχαν και όνομα, και στα 2-3 πάλι απλά πήρε και επίσημη ονομασία. Τώρα είναι 11 και συνεχίζει, είμαστε με εισπνοές, κορτιζόνες κλπ κανένα μήνα το χρόνο, αλλά γενικά ελέγχεται στο σπίτι. Στα πρώτα χρόνια, το αρχικό προφανές σύμπτωμα σε εμένα ως μη γιατρό ήταν ο συριγμός και μάλιστα στην εισπνοή. Προφανώς δυνατότητα να τον ακροαστώ δεν είχα όπως καταλαβαινεις.

Την ταχύπνοια τη θυμάμαι σε ήπιο βαθμό στον μικρό με το άσθμα, αλλά σε τραγικές καταστάσεις και μάλιστα ταχύτατα εξελισσόμενες στο γιο μου με τη λαρυγγίτιδα. Εκεί σε εμάς στις 40 αναπνοές αρχίζαμε τις βόλτες στον καθαρό αερα και τις εισπνοές, και τις μισές φορές πέρναγε, τις υπόλοιπες στην ώρα ήμασταν με σταγόνες κορτιζόνης και κατεύθυνση για το νοσοκομειο (ευτυχώς είναι στα 5 λεπτά) και ήδη στις 70 αναπνοές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν εχει καμια δυσφορια και μαλιστα το κανει οταν ενθουσιαζεται με κατι... ρωτησα και την παιδιατρο και ειπε οτι δεν ειναι τιποτα, ξεχασα και εγω να ρωτησω οτι τοτε τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω τον γιο μου με άσθμα, τέτοιας μορφής μάλιστα που έχουμε καταλήξει στο νοσοκομείο αρκετές φορές (ευτυχώς τους τελευταίους μήνες πάμε καλύτερα) αυτό που είχα σίγουρα προσέξει είναι πως πέρα από τον συριγμό στην εκπνοή, στις κρίσεις είχε είτε ταχύπνοια είτε δύσποια, και φυσικά πάντα όλα αυτά συνοδεύονταν από έντονο βήχα ανά 10-15 δευτερόλεπτα.   Δεν νομίζω πως ένας συριγμός σημαίνει απαραίτητα πως είνα άσθμα. Ο γιατρός το είδε το παιδί και είπε πως δεν είναι κάτι?

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2018 at 8:57 ΜΜ, gorilaz είπε:

Χρησιμο αυτο που λες. Απλα δεν μου μοιαζει για κριση ασθματος αυτο που περιγραφει η Δωρα-ενας συριγμος στην εισπνοη σε φαση μαλιστα ηρεμιας. Να σε ρωτησω ομως εγω που θελω.. Το ασθμα στα παιδια σου που ειπες σε ποια ηλικια το διαγνωσατε? Καταλαβες εσυ λογω εμπειριας τα συμπτωματα και το εψαξες η' εκαναν κριση? Δεν ξερω καθολου, απλα να σου πω οτι εμενα επαθε μια βρογχιολιτιδα 6 μηνων και εχω παρατηρησει οτι σε μπουκωμα χοντρο κανει ταχυπνοιες(περιπου 40 ανασες το λεπτο ενω τα κανονιακα του ειναι 25-30). Δηλωνουν αυτα προδιαθεση για ασθμα?βρογχιολιτιδα δεν ξαναπαθε κ ειναι 14 μηνων σημερα. 

Η βρογχιολιτιδα απο μονη της ειναι παραγοντας κινδυνου για να αναπτυξει το παιδι ασθμα στο μελλον, οποτε παντα να το εχετε στο μυαλο σας. Οτι σφυριζει ομως δεν ειναι ασθμα. Υπαρχει και το συνδρομο συρριτοντος παιδιου οπου το παιδι οποτε κανει μια λοιμωξη κανει συριγμο, ομως αυτη η κατασταση υποχωρει απο μονη της μετα τα 3 χωρις αλλο προβλημα. Αλλος προδοαθεσικος παραγοντας για το ασθμα ειναι και οι αλλεργιες ή η ατοπία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. Ο γιατρος μου ειχε αναφερει οτι το οτι επαθε την βρογχιολιτιδα και αν αυτο επαναληφθει πως αυτο μαρτυρα ενα ασθματικο υποβαθρο εν δυναμη. Και πως το αν οντως προκειτε για ασθμα θα φανει περιπου στα 2-3ετη οπου πλεον ειναι ωριμο το αναπνευστικο και δυνατη η οποια διαγνωση. Εμενα δεν ξαναεπαθε ωρογχιολιτιδα αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι η υψηλη ανταποκριση που εχει στα βρογχοδιασταλτικα φαρμακα οσες φορες εχει παρει. Αν και αυτο φανταζομαι ειναι το ζητουμενο.. Δεν ξερω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λεει η @ΑΡΓΚ το παρατηρώ κ σε εμένα.Αν είμαι σε έξαρση εκείνες τις μέρες εχω συριγμο τοσο στην εισπνοη οσο κ στην εκπνοή με έμφαση ομως την εκπνοή.Σιγουρα η @CME2205 το περιγράφει πολύ καλύτερα!!Λαρυγγομαλακια ειχε κ η μικρή μου οταν γεννήθηκε κ ακουγόταν κυρίως το βράδυ όταν έκανε ελαφρύ ύπνο,βέβαια τώρα εχει υποχωρήσει κ το έχω ακούσει μια φορα το τελευταίο 3μηνο.Αφού όμως το μικρό της @Δωρα το είδε κ ο γιατρος κ ειναι οκ μπορεί απλά να ειναι μεσα στα πλαισια που κάνουν διάφορες φωνές ενθουσιασμού κ να ακούγεται έτσι.Απλα το αναφέρω γτ αν δεν κάνω λαθος έχουν ιδια ηλικία τα μικρά μας και Τελευταία εχω ακούσει διάφορα κουλά..χεχε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Σήμερα ο 3,5 μηνών γιος μου διαγνώστηκε με βρογχιολίτιδα. Κάναμε μάσκες στην κλινική αλλά θα συνεχίσουμε στο σπίτι με αερολιν flixotide και αντιβιωση και θα δούμε πως θα πάει. Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 1. το παιδί σημαίνει ότι θα αναπτύξει άσθμα μεγαλώνοντας; 2. Κάθε φορά που θα κρυώνει θα γυρνάει σε βρογχιολίτιδα;  Αν ξέρετε σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια ερωτηση πως μπορω (αν μπορω βασικα) να προφυλαξω την μπεμπα να εμφανησει ασθμα η αλλεργια σε κατι οταν στην οικογεινεια (και απο τις 2 πλευρες) ολλοι εχουν ειται ασθμα ειτε αλλεργια για γυρη η δισανεξια στο λακτοζη. για το θηλασμο εχω ακουσει οτι βοηθαει αλλα δεν ξερω αν ωντος υσχει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

@tzemelin31 οχι δεν ειναι απαραιτητο πως επειδη εκανε βρογχιολιτιδα θα κανει και ασθμα, απλα ειναι ενας προδιαθεσικος παραγοντας. Ουτε καθε φορα που θα κρυωνει θα κανει βρογχιολιτιδα βεβαια, μπορει να μην ξανακανει και ποτε. Θα πρεπει ομως για καιρο να ειστε σε εγρηγορση με τον παιδιατρο σας και να εχετε παντα στο νου σας οτι μπορει (οχι απαραιτητα) να υπαρχει μια ευαισθησι

@Δωρα η κληρονομικοτητα παιζει σημαντικο ρολο. Ο θηλασμος αποδεδειγμενα μειωνει τις πιθανοτητες αναπτυξης ασθματος και προστατευει. Πρακτικα το μονο που συστεινεται (οσο κι αν ακουγεται περιεργο)ειναι να εκτιθεται το παιδι σε οσο το δυνατον περισσοτερους περιβαλλοντικους παραγοντες και λοιμωξεις ωστε να "χτιζει" ανοσοποιητικο. Εχει αποδειχθει οτι τα δευτερα παιδια μιας οικογενειας εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να αποκτησουν ασθμα γιατι κολλανε πιο συχνα απο τα μεγαλυτερα αδερφια, τα οποιθα συνηθως ειναι πιο προστατευμενα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CME2205 said:

@tzemelin31 οχι δεν ειναι απαραιτητο πως επειδη εκανε βρογχιολιτιδα θα κανει και ασθμα, απλα ειναι ενας προδιαθεσικος παραγοντας. Ουτε καθε φορα που θα κρυωνει θα κανει βρογχιολιτιδα βεβαια, μπορει να μην ξανακανει και ποτε. Θα πρεπει ομως για καιρο να ειστε σε εγρηγορση με τον παιδιατρο σας και να εχετε παντα στο νου σας οτι μπορει (οχι απαραιτητα) να υπαρχει μια ευαισθησι

@Δωρα η κληρονομικοτητα παιζει σημαντικο ρολο. Ο θηλασμος αποδεδειγμενα μειωνει τις πιθανοτητες αναπτυξης ασθματος και προστατευει. Πρακτικα το μονο που συστεινεται (οσο κι αν ακουγεται περιεργο)ειναι να εκτιθεται το παιδι σε οσο το δυνατον περισσοτερους περιβαλλοντικους παραγοντες και λοιμωξεις ωστε να "χτιζει" ανοσοποιητικο. Εχει αποδειχθει οτι τα δευτερα παιδια μιας οικογενειας εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να αποκτησουν ασθμα γιατι κολλανε πιο συχνα απο τα μεγαλυτερα αδερφια, τα οποιθα συνηθως ειναι πιο προστατευμενα.

CME2205 σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Μακάρι να είναι απλά ένα τυχαίο περιστατικό και όχι η αρχή για συνέχεια. Για την ώρα επικεντρωνομαι στην θεραπεία που θέλει προσοχή και θα δούμε πώς θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Δωρα said:

εχω και εγω μια ερωτηση πως μπορω (αν μπορω βασικα) να προφυλαξω την μπεμπα να εμφανησει ασθμα η αλλεργια σε κατι οταν στην οικογεινεια (και απο τις 2 πλευρες) ολλοι εχουν ειται ασθμα ειτε αλλεργια για γυρη η δισανεξια στο λακτοζη. για το θηλασμο εχω ακουσει οτι βοηθαει αλλα δεν ξερω αν ωντος υσχει αυτο...

Η αλήθεια είναι ότι είσαι κάπως πιο "τυχερή" γιατί τα παιδιά που θηλαζουν και έχουν ιστορικό έχουν πιο λίγες πιθανότητες να αποκτήσουν άσθμα. Συγκεκριμένα κάπου διάβασα το εξής :Με τον αποκλειστικό θηλασμό τουλάχιστον για 3 μήνες μειώνετε την πιθανότητα να αποκτήσει το μικρό σας άσθμα κατά 27% αν δεν έχετε οικογενειακό ιστορικό στο άσθμα και κατά 40% αν έχετε ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά πάμε πολύ καλά με το σχήμα aerolin και flixotide και ο μικρός είναι πιο ήρεμος. Βέβαια έχουμε ακόμα μια εβδομάδα αγωγή και μετά σταδιακή μείωση του σχήματος. Να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα. Τελικά πάμε πολύ καλά με το σχήμα aerolin και flixotide και ο μικρός είναι πιο ήρεμος. Βέβαια έχουμε ακόμα μια εβδομάδα αγωγή και μετά σταδιακή μείωση του σχήματος. Να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Περαστικα στο μικρουλι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2018 at 3:14 ΜΜ, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα και από μένα. Σήμερα ο 3,5 μηνών γιος μου διαγνώστηκε με βρογχιολίτιδα. Κάναμε μάσκες στην κλινική αλλά θα συνεχίσουμε στο σπίτι με αερολιν flixotide και αντιβιωση και θα δούμε πως θα πάει. Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 1. το παιδί σημαίνει ότι θα αναπτύξει άσθμα μεγαλώνοντας; 2. Κάθε φορά που θα κρυώνει θα γυρνάει σε βρογχιολίτιδα;  Αν ξέρετε σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

@tzemelin31 Να σε ρωτήσω κάτι,είχε ανεβάσει κ πυρετό ο μικρούλης σου;Ήταν αρχικά ίωση κ του το γύρισε σε Βρογχιολιτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...