Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια


Recommended Posts

4 minutes ago, marakiz said:

ΉΘελα να το γράψω κι εγώ αυτό για τα κορδόνια αλλά ευτυχώς με πρόλαβες, έτσι για να μην είμαι η σπαστικιά της παρέας! :mrgreen:

 

 

Γιατί σπαστικιά καλέ? ίσα ίσα εμείς που έχουμε μεγαλύτερη εμπειρία μπορούμε (νομίζω επιβάλλεται) να λέμε τέτοιες συμβουλές σε νέες μανούλες όπως είναι η Χρύσα μας! :)

 

άσχετο αλλά πριν κάνω τα παιδιά όλα μου φαινόντουσαν ακίνδυνα, μετά τα βλέπω όλα με άλλο μάτι, ωραίο θα ήταν να ανοιχτεί ένα θέμα με συμβουλές για τις νέες μανούλες, αυτό που θυμάμαι που με είχε συμβουλέψει μία κολλητή και δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό ήταν πως όταν μαγειρεύουμε το τηγάνι / κατσαρολάκι π.χ. το χερούλι το στρέφουμε προς την μέσα πλευρά γιατί μπορεί να το τραβήξει το πιτσιρίκι!

Κλείνω το άσχετο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι αυτο ειναι το γαντακι

Νομιζω αυτο με τα κορδονια καπου ειχα διαβασει για πανω απο 12εκ.βεβαια παντα με επιβλεψη.προσωπικα δ εχω χρησιμοποιησει κτ.το πιο απλο απλα κρατας το μασητικο.τα κρυα μασητικα ειναι σιγουρα πιο αποτελεσματικα,βεβαια ολα αυτα ειναι απλα για προσκαιρη ανακουφιση κ να ξεχαστουν

Εμενα απο μονος το κανει αυτο με το πανακι που ειχα να τον σκουπιζω.απο μονος το επαιρνε κ μασουλουσε.ειναι βαμβακερα,πλυμενα πολλες φορες γτ τα εχουν χρησιμοποιησει κ αλλα παιδακια,με αυτα που το κανει δ εχω δει χνουδακια

Link to comment
Share on other sites

Το γαντακι φανεται καλη ιδεα. Eμεις για αρκετους μηνες (απο 7 μηνων και επειτα ομως, οχι τοσο μικρο οσο της @ΧρύσαΜ ) την βγαλαμε με ξυλακι κανελας. Τα παγωμενα μασητκα δεν τα ηθελε αλλα η κανελα ηταν ολη μερα στο στομα (με επιβλεψη φυσικα) και πραγματικα τον ανακουφιζε.

Γενικως, θα συμφωνησω με @vicky86. Απο το ντεπον θα προτιμουσα να του κραταω εγω το μασητικο. Επισης, ο θηλασμος ειναι πολυ αποτελεσματικος τροπος ανακουφισης. Για τα δοντια μια φορα που δεν την παλευε με τιποτα του ειχα δωσει παυσιπονο, αλλα προτιμησα το υποθετο απο του στοματος για να μην επβαρυνεται το συκωτι του. Παντως, @ΧρύσαΜ να ξερεις οτι το οτι βαζει τα χερακια στο στομα δεν οφειλεται μονο στα δοντια. Ξεκινησε το σταδιο της ανακαλυψης του περιβαλλοντος (αρχικα του ιδιου του σωματος) και σ΄αυτην την ηλικια ολα τα μωρα βαζουν τα χερια στομα (κα για πολλους μηνες ακομη), κατι το οποιο ειναι θεμιτο και αναγκαιο να γινει.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza ειτε απο το στομα ειτε υποθετο το συκωτι επηρεαζεται το ιδιο. Απλα το υποθετο απορρροφαται πιο γρηγορα και δεν επιβαρυνει το στομαχι σε περιπτωση που το παιδι κανει εμετους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Το γαντακι φανεται καλη ιδεα. Eμεις για αρκετους μηνες (απο 7 μηνων και επειτα ομως, οχι τοσο μικρο οσο της @ΧρύσαΜ ) την βγαλαμε με ξυλακι κανελας. Τα παγωμενα μασητκα δεν τα ηθελε αλλα η κανελα ηταν ολη μερα στο στομα (με επιβλεψη φυσικα) και πραγματικα τον ανακουφιζε.

Γενικως, θα συμφωνησω με @vicky86. Απο το ντεπον θα προτιμουσα να του κραταω εγω το μασητικο. Επισης, ο θηλασμος ειναι πολυ αποτελεσματικος τροπος ανακουφισης. Για τα δοντια μια φορα που δεν την παλευε με τιποτα του ειχα δωσει παυσιπονο, αλλα προτιμησα το υποθετο απο του στοματος για να μην επβαρυνεται το συκωτι του. Παντως, @ΧρύσαΜ να ξερεις οτι το οτι βαζει τα χερακια στο στομα δεν οφειλεται μονο στα δοντια. Ξεκινησε το σταδιο της ανακαλυψης του περιβαλλοντος (αρχικα του ιδιου του σωματος) και σ΄αυτην την ηλικια ολα τα μωρα βαζουν τα χερια στομα (κα για πολλους μηνες ακομη), κατι το οποιο ειναι θεμιτο και αναγκαιο να γινει.

Μου τελειωσαν τα λαικ

Αυτο εννοουσα.κ μενα απο 3μηνων ειχε σαλια κ τα χερια στο στομα.δ ηταν τοση η ενοχληση ωστε να κανω κτ παραπανω απο μασητικα.απο 7μηνων αρχισε να ποναει,οχι καθε μερα φυσικα.αλλα δοντι εβγαλε στους 11,5μηνες.αν εδινα συνεχεια ντεπον πιστευω μια επιβαρυνση θα την ειχε.οι γιατροι μιλανε για καταχρηση φαρμακων σε μας με αποτελεσμα να μην μας πιανουν,δ ξερω αν το ντεπον ανηκει σε αυτην την κατηγορια,αλλα κ γω δ παιρνω με το παραμικρο.ο πονος των δοντιων σιγουρα ειναι ανυποφορος γι αυτο κ εδωσα οταν υπεφερε

Η σεντιρ το ανεφερε,προσωπικα δ ξερω τι ισχυει.αλλα ακομη κ για το στομαχι το υποθετο ειναι καλη επιλογη

Δ ηξερα καν οτι υπαρχει

Κ απλα προσωπικα δ μου αρεσουν,οποτε δ τα χρησιμοποιω

Αλλα τα χερια στο στομα ειναι κ αναπτυξιακο σταδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , CME2205 είπε:

ειτε απο το στομα ειτε υποθετο το συκωτι επηρεαζεται το ιδιο. Απλα το υποθετο απορρροφαται πιο γρηγορα και δεν επιβαρυνει το στομαχι σε περιπτωση που το παιδι κανει εμετους.

Δεν ειμαι γιατρος αλλα το ειχα ψαξει λιγο και ειχα καταληξει σε αυτο το συμπερασμα.

Απο αρθρο που βρηκα τωρα με μια γρηγορη αναζητηση.

http://www.myoskeletiko.com/farmaka/myoskeletiko-vivlio-farmakologiki-vasi-farmakeftikou-marketing/myoskeletiko-farmakokinhtikh/i-aporrofisi-ton-farmakon-e-georgiadis.html

Ένα φάρμακο, όταν χορηγείται από το στόμα, θα φτάσει στον αυλό του εντέρου και από εκεί θα περάσει στο εσωτερικό των αγγείων του κυκλοφορικού συστήματος και ιδιαίτερα στο φλεβικό σύστημα. Όλες οι φλέβες του εντέρου καταλήγουν στην πυλαία φλέβα, η οποία καταλήγει στο ήπαρ.

...

(Απορρόφηση από το ορθό)

Επίσης, το φαινόμενο της πρώτης διόδου παρουσιάζεται μόνο σε ποσοστό 50% περίπου διότι μόνο οι μισές αιμορροϊδικές φλέβες καταλήγουν στην πυλαία φλέβα.

 

Αν βρω το πιο εκτενες που ειχα διαβασει παλαιοτερα θα το παραθεσω.

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Απο αρθρο που βρηκα τωρα με μια γρηγορη αναζητηση.

http://www.myoskeletiko.com/farmaka/myoskeletiko-vivlio-farmakologiki-vasi-farmakeftikou-marketing/myoskeletiko-farmakokinhtikh/i-aporrofisi-ton-farmakon-e-georgiadis.html

Ένα φάρμακο, όταν χορηγείται από το στόμα, θα φτάσει στον αυλό του εντέρου και από εκεί θα περάσει στο εσωτερικό των αγγείων του κυκλοφορικού συστήματος και ιδιαίτερα στο φλεβικό σύστημα. Όλες οι φλέβες του εντέρου καταλήγουν στην πυλαία φλέβα, η οποία καταλήγει στο ήπαρ.

...

Απορρόφηση από το ορθό

...

Ακόμη, πρόκειται για μία εύκολη και ανώδυνη χορήγηση φαρμάκου, άρα γίνεται καλύτερα αποδεκτή από τον ασθενή και αυξάνει την συμμόρφωσή του συγκριτικά με τις παρεντερικές χορηγήσεις (ενδομυϊκή κλπ). Επίσης, το φαινόμενο της πρώτης διόδου παρουσιάζεται μόνο σε ποσοστό 50% περίπου διότι μόνο οι μισές αιμορροϊδικές φλέβες καταλήγουν στην πυλαία φλέβα.

 

Αν βρω το πιο εκτενες που ειχα διαβασει παλαιοτερα θα το παραθεσω.

 

Το ντεπον μεταβολιζεται στο συκωτι οποτε δεν εχει διαφορα η οδος χορηγησης

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, stevoulini είπε:

Κορίτσια μία συμβουλή, σε τόσο μικρά  (αλλά) και σε πιο μεγάλα να αποφεύγετε να τους φοράτε αυτά τα κορδόνια που κρεμάνε πιπίλες κλπ υπάρχει κίνδυνος να τυλιχτεί στο λαιμό τους!

@Χρύσα μου σε τόσο μικρούλι και εγώ θα έδινα depon μόνο όταν ένιωθα ότι πονάει αρκετά, το να τρίψεις το depon στα ούλα το έχω ακούσει και εγώ αλλά όπως είπε και μία άλλη κοπέλα δεν προτείνεται από την εταιρεία που το βγάζει. Υπάρχουν παιχνίδια οδοντοφυίας που τα βάζεις στην κατάψυξη και μετά τα δίνεις, ίσως τον ανακουφίσουν πιο πολύ από το φάρμακο!

Να χαίρεσαι το αγοράκι σου!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή αλλα και για τις ευχές.. Του το κάνω μόνο όταν καταλαβαίνω ότι πονάει πάρα πολύ και τον ανακουφίζει κατευθείαν.. Θα πάω να κοιτάξω από κοντά αυτά που μου έστειλε η Δώρα

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! Συνοψίζοντας, είπαμε:

•μασητικό γαντάκι

•μασητικά παιχνίδια

•πετσέτα

•σαλιάρες με ειδικό μασητικό στην άκρη

Γενικά όμως τα μασητικά δεν τα θέλει, γιατί εκτός του ότι δε μπορεί να τα κρατήσει, τον αναγουλιάζουν, όπως και οι πιπίλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή αλλα και για τις ευχές.. Του το κάνω μόνο όταν καταλαβαίνω ότι πονάει πάρα πολύ και τον ανακουφίζει κατευθείαν.. Θα πάω να κοιτάξω από κοντά αυτά που μου έστειλε η Δώρα

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! Συνοψίζοντας, είπαμε:

•μασητικό γαντάκι

•μασητικά παιχνίδια

•πετσέτα

•σαλιάρες με ειδικό μασητικό στην άκρη

Γενικά όμως τα μασητικά δεν τα θέλει, γιατί εκτός του ότι δε μπορεί να τα κρατήσει, τον αναγουλιάζουν, όπως και οι πιπίλες...

Αυτό το πρόβλημα το είχα κ εγώ με την μικρή μ, οτιδήποτε της έδινα αναγουλιαζε κατευθείαν κ με την πιπιλα κ με τα μασητικα ώσπου έφτασε 6 μηνών κ αφού άρχισε να ανακαλύπτει τον κόσμο τα έβαζε όλα στο στόμα.. Κ 11 μηνών περίπου άρχισε να βάζει κ πιπιλα γιατί ανακουφίζεται από τα δόντια κ αν τυχόν της φύγει στον ύπνο κ ξυπνήσει αρχίζει να κλαιει μέχρι να την βάλει στο στόμα!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2018 at 9:29 ΠΜ, balletina είπε:

Η δικη μου γιατρος μου εχει πει για το ντεπον αν ανακουφιζει το παιδι να το δινω. Δεν εθιζονται τα παιδια .. Ειναι τοσο ελαφρυ αυτο το σιροπι δεν θα εχεις θεμα.. Κ δεν δινεις να πιει απλα κανεις μασαζακι.. Μην το φοβασαι !! Εγω της ειχα δωσει πιο μικρη για τα δοντια αλλα δεν ειχα ποτε θεμα. Ακομα τη πιανει!!

 

Το ντεπόν είναι ένα εξαιρετικά επικίνδυνο φάρμακο σε λάθος δόση (όπως όλα τα φάρμακα) το οποίο μπορεί να προκαλέσει μόνιμη βλάβη στο συκώτι και σε ενήλικα. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν δίνουμε όποτε και όσο μας κατέβει και όσο να'ναι σε ένα μωρό!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το ντεπόν είναι ένα εξαιρετικά επικίνδυνο φάρμακο σε λάθος δόση (όπως όλα τα φάρμακα) το οποίο μπορεί να προκαλέσει μόνιμη βλάβη στο συκώτι και σε ενήλικα. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν δίνουμε όποτε και όσο μας κατέβει και όσο να'ναι σε ένα μωρό!

Βρε κοριτσια ειλικρινα ψαχνω να βρω σε αυτα που εχω γραψει , που λεω οτι δινουμε οσο ντεπον θελουμε (χωρις δοση αναλογα με τα κιλα) και οποτε θελουμε...

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2018 at 7:29 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Το ντεπόν είναι ένα εξαιρετικά επικίνδυνο φάρμακο σε λάθος δόση (όπως όλα τα φάρμακα) το οποίο μπορεί να προκαλέσει μόνιμη βλάβη στο συκώτι και σε ενήλικα. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν δίνουμε όποτε και όσο μας κατέβει και όσο να'ναι σε ένα μωρό!

 

Μήπως σχολιάζεις χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά? ποιος είπε να το δίνουμε όποτε να ναι?

On 1/12/2018 at 4:51 PM, ΧρύσαΜ said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή αλλα και για τις ευχές.. Του το κάνω μόνο όταν καταλαβαίνω ότι πονάει πάρα πολύ και τον ανακουφίζει κατευθείαν.. Θα πάω να κοιτάξω από κοντά αυτά που μου έστειλε η Δώρα

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! Συνοψίζοντας, είπαμε:

•μασητικό γαντάκι

•μασητικά παιχνίδια

•πετσέτα

•σαλιάρες με ειδικό μασητικό στην άκρη

Γενικά όμως τα μασητικά δεν τα θέλει, γιατί εκτός του ότι δε μπορεί να τα κρατήσει, τον αναγουλιάζουν, όπως και οι πιπίλες...

 

Φάση είναι με τα δοντάκια και θα περάσει, όταν νιώθεις ότι πονάει να τον έχεις αγκαλίτσα, η θέρμη και μόνο της αγκαλιάς σου θα τον ανακουφίσει περισσότερο από κάθε φάρμακο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stevoulini είπε:

 

Μήπως σχολιάζεις χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά? ποιος είπε να το δίνουμε όποτε να ναι?

 

Aν η μέθοδος χορήγησης είναι "όποτε το παιδί νομίζουμε ότι πονάει, τρίβουμε τα ούλα με ντεπόν" θα ήθελα πολύ να ήξερα πώς κανείς μετρά ότι δίνει τη σωστή δόση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aν η μέθοδος χορήγησης είναι "όποτε το παιδί νομίζουμε ότι πονάει, τρίβουμε τα ούλα με ντεπόν" θα ήθελα πολύ να ήξερα πώς κανείς μετρά ότι δίνει τη σωστή δόση.

Δεν ειπε κανεις οτι αυτη η μεθοδος ειναι σωστη. Της την ειπε η γιατρος της της κοπελας κ εγω προσωπικα δε θα το κρινω αυτο.Κολλησες 2 διαφορετικες προτασεις Αργκ.. Ειπα οτι οταν το παιδι ποναει κ το καταλαβαινω (δεν το νομιζω απλα) τοτε θα του δωσω ντεπον στη δοση αναλογα με τα κιλα του. Αυτο το κανω στο δικο μου παιδι. Χωρις καταχρηση καθως ειναι φαρμακο. Το ιδιο πραγμα λεει η κοπελα κατ

ω απο το δικο μου αρχικο σχολιο αναλυτικα. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ακούγεται απότομη η ΑΡΓΚ όμως κι εμένα αυτή η αίσθηση μου βγαίνει από το ποστ της κοπέλας. Ότι υπάρχει μια τάση να δίνεται στο μωρό εύκολα ντεπόν. Μην το παίρνετε προσωπικά. Είναι λογική απορία για μένα το πως μπορεί να αξιολογείται η ένταση στον πόνο των δοντιών και βάση αυτού να δίνεται παυσίπονο προς αντιμετώπιση του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Ίσως να ακούγεται απότομη η ΑΡΓΚ όμως κι εμένα αυτή η αίσθηση μου βγαίνει από το ποστ της κοπέλας. Ότι υπάρχει μια τάση να δίνεται στο μωρό εύκολα ντεπόν. Μην το παίρνετε προσωπικά. Είναι λογική απορία για μένα το πως μπορεί να αξιολογείται η ένταση στον πόνο των δοντιών και βάση αυτού να δίνεται παυσίπονο προς αντιμετώπιση του.

Κανονικα αυτο πρεπει να αξιολογειται απ τον παιδιατρο και εκεινος να καθοδηγει για τη συχνοτητα και τη δοση του φαρμακου.οπως ανεφερα παραπανω εμας μας εδωσε  nurofen για βρεφη για τρεις μερες για να υποχωρησει η φλεγμονη,αφου πρωτα ειδε το παιδι και συζητησαμε τα συμπτωματα.δεν σημαινει οτι σε περιοδο οδοντοφυιας το παιδι κλαει μονο απο δοντια.μπορει να εχει αλλη ενοχληση που να μην χρειαζεται να φορτωθει με depon τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , marakiz είπε:

Ίσως να ακούγεται απότομη η ΑΡΓΚ όμως κι εμένα αυτή η αίσθηση μου βγαίνει από το ποστ της κοπέλας. Ότι υπάρχει μια τάση να δίνεται στο μωρό εύκολα ντεπόν. Μην το παίρνετε προσωπικά. Είναι λογική απορία για μένα το πως μπορεί να αξιολογείται η ένταση στον πόνο των δοντιών και βάση αυτού να δίνεται παυσίπονο προς αντιμετώπιση του.

Εγω προσωπικα τυχαινει να εχω ησυχο παιδακι που κλαιει μονο οταν ποναει. Ενα χρονο τωρα μπορω να πω οτι καταλαβαινω ποτε το παιδι μου ποναει απο δοντια .Θες τα σαλια θες το οτι θελει να μασουλαει κατι? Θες το κλαμα κ τα χερακια στο στομα? αυτα ειναι τα συμπτωματα του δικου μου παιδιου. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι κριμα μεσα απο ενα σαιτ να ειμαστε απολυτοι για το παιδι της καθε κοπελας! Κουβεντιαζουμε απλα κ εννοειται αυτο το μεσο δεν παρακαμπτει την επαφη μας κ τη γνωματευση του γιατρου.

 

πρίν από 22 λεπτά , μαριακουκου είπε:

Κανονικα αυτο πρεπει να αξιολογειται απ τον παιδιατρο και εκεινος να καθοδηγει για τη συχνοτητα και τη δοση του φαρμακου.οπως ανεφερα παραπανω εμας μας εδωσε  nurofen για βρεφη για τρεις μερες για να υποχωρησει η φλεγμονη,αφου πρωτα ειδε το παιδι και συζητησαμε τα συμπτωματα.δεν σημαινει οτι σε περιοδο οδοντοφυιας το παιδι κλαει μονο απο δοντια.μπορει να εχει αλλη ενοχληση που να μην χρειαζεται να φορτωθει με depon τσαμπα.

Δεν ειπα κ εδω κατι αντιθετο εννοειται!! Συμφωνω για τον παιδιατρο κ η Χρυσα ειπε στο αρχικο ποστ οτι συζητησε με το παιδιατρο κ ειδε κ αυτος τα συμπτωματα του μωρου της. Η κοπελα ρωτησε αν εθιζεται το μωρο . Στην ουσια φοβηθηκε για το ντεπον. Της ειπα τη δικη μου εμπειρια , και το ανα ποση ωρα δινεται το ντεπον αν το εχει αναγκη εννοειται το παιδι βαση κιλων κ αναγκων.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δινει ντεπον ανα 4 ωρες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , μαριακουκου είπε:

Κανονικα αυτο πρεπει να αξιολογειται απ τον παιδιατρο και εκεινος να καθοδηγει για τη συχνοτητα και τη δοση του φαρμακου.

 

Συμφωνώ.

 

πρίν από 34 λεπτά , μαριακουκου είπε:

δεν σημαινει οτι σε περιοδο οδοντοφυιας το παιδι κλαει μονο απο δοντια.μπορει να εχει αλλη ενοχληση που να μην χρειαζεται να φορτωθει με depon τσαμπα.

 

Και συμφωνώ. 

 

πρίν από 7 λεπτά , balletina είπε:

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι κριμα μεσα απο ενα σαιτ να ειμαστε απολυτοι για το παιδι της καθε κοπελας! 

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά ένα φόρουμ είναι κι αυτό μια μικρή κοινωνία όπου έχει μέσα κάθε λογής χαρακτήρα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ή ηταν τοσο καλοβολο και ηρεμο παιδακι σαν μωρο ή εγω ειμουν τοσο  αναισθητη και δε συμπασχα στο πονο του....ποτε δε θεωρησα οτι ποναει τοσο πολυ απο τα δοντακια του ωστε να του δωσω ντεπον ....(αν και δε του αρεσει και δεν το εχει πιει μεχρι τωρα οταν εχει χρειαστει... ) συνηθως αν τον ενοχλουσε κατι το εβγαζε με αφαγια και περασε οπως και ακομα δλδ πολυ εντονα το στοματικο σταδιο...!!! προσωπικα δε θεωρησα ποτε απαραιτητο να ρωτησω τη παιδιατρο τι μπορω να κανω για να ανακουφιστει απο τα δοντακια του... μια φορα που την ρωτησε ο αντρας μου επειδη εκεινη την περιοδο ηταν λιγο ανυσηχως τα βραδια ο μικρος ηταν τοτε περιπου 15 μηνων  του απαντησε πως αν η γκρινια οφειλεται στα δοντακια κ το παιδι κλαιει απαρηγορητα  μπορουμε να του δωσουμε ντεπον για να κοιμηθει αλλα πολυ ποιο λιγο απο την κανονικη δοση δλδ αν κανονικα θα επρεπε να πιει 5μλ συμφωνα με τα κιλα του για τα δοντακια να του εδινα 2 μλ.. παντως και εγω πιστευω πως καλυτερα ειναι τα μασητικα τα πανακια οτι δλδ αναφερθηκε ποιο πανω απο τα κοριτσια  γιατι απο την ηλικια τον 3 μηνων ξεκιναει κ το στοματικο σταδιο και το παιδι πρεπει να βαλει τα χερακια του στο στομα του γιατι ετσι ανακαλυπτει τον εαυτο του και γνωριζει τον κοσμο..και υπαρχουν παρα μα παρα πολυ λογοι που ενα μωρο 3 4 5 6 μηνων μπορει να κλαιει...!!!!!!!!! οπως μια φορα μας ειπε χαρητολογοντας και η παιδιατρος μπορει να τον ενοχλει και η ετικετα απο τα ρουχαλακια του εαν δεν την εχουμε κοψει.!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

 

 

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά ένα φόρουμ είναι κι αυτό μια μικρή κοινωνία όπου έχει μέσα κάθε λογής χαρακτήρα. 

Συμφωνω σε αυτα που λες..Προς αποφυγη παρεξηγησεων λοιπον πιστευω να εγινα σαφης στο τι εννοω!! Παντως εγω σεβομαι τις αλλες αποψεις κ τους διαφορετικους χαρακτηρες!! Καλημερα!! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

ο γιος μου ή ηταν τοσο καλοβολο και ηρεμο παιδακι σαν μωρο ή εγω ειμουν τοσο  αναισθητη και δε συμπασχα στο πονο του....ποτε δε θεωρησα οτι ποναει τοσο πολυ απο τα δοντακια του ωστε να του δωσω ντεπον ....προσωπικα δε θεωρησα ποτε απαραιτητο να ρωτησω τη παιδιατρο τι μπορω να κανω για να ανακουφιστει απο τα δοντακια του... 

 

κι εγώ! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , marakiz είπε:

 

Συμφωνώ.

 

 

Και συμφωνώ. 

 

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά ένα φόρουμ είναι κι αυτό μια μικρή κοινωνία όπου έχει μέσα κάθε λογής χαρακτήρα. 

Βρε κοριτσια η καθε μια μας λεει τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπισε το θεμα με σκοπο να βοηθησουμε την κοπελα.εννοειται οτι ο παιδιατρος εχει τον πρωτο λογο και με εκεινον πρεπει να το συζητησει και να ακολουθησει τις οδηγιες του.το καθε μωρακι ειναι διαφορετικο .

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Aν η μέθοδος χορήγησης είναι "όποτε το παιδί νομίζουμε ότι πονάει, τρίβουμε τα ούλα με ντεπόν" θα ήθελα πολύ να ήξερα πώς κανείς μετρά ότι δίνει τη σωστή δόση.

 

Αχ βρε κοπέλα μου, δεν μίλησε κανείς για μέθοδο χορήγησης!! και επειδή βαριέμαι να κάτσω να ξαναδιαβάσω όλα τα post το point είναι ότι το να τρίβουμε depon στα ούλα δεν ενδείκνυται, γενικώς... το αν το κάνει κάποιος με υπόδειξη του γιατρού του είναι άλλο θέμα! το πόσο συχνά το κάνει επίσης, πάλι με τον γιατρό θα το κανονίσει!

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...