Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια


Recommended Posts

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα:

Ο μικρός (3μηνών) ετοιμάζεται να βγάλει δοντάκια και πονάνε τα ούλα του. Όχι όλη την ώρα βέβαια, τις περισσότερες φορές έχει έντονη φαγούρα και νεύρα λόγω αυτής. Μασητικά "παιχνίδια" δε μπορεί να πιάσει, την πιπίλα τη φτύνει και το μόνο που κάνει είναι να τρώει τα χέρια του. Είχα ακούσει για μια κρέμα που έχει άρωμα ούζου και τη βαζουν στα ούλα των μωρών για ανακούφιση. Όμως η παιδίατρος μού είπε ότι είναι καλύτερο να του κάνω λίγο μασαζάκι στα ούλα με ντεπόν σιρόπι γιατί η κρεμούλα που ανέφερα έχει μέσα λίγο ασπιρίνη και δεν κάνει να τη βάζω πάνω από 3 φορές τη μέρα. Η αλήθεια είναι ότι όταν του βάζω ντεπόν ηρεμεί αμέσως αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια, φοβάμαι μην "εθιστεί" ο οργανισμός του... Δεν του βάζω πολύ συχνά, το πολύ δυο φορές τη μέρα... Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε το θέμα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!Και εμένα από 3 μηνών το χεράκι είναι συνέχεια στο στόμα (τώρα ειμαστε στο 5 ακόμα δόντι δεν έχει σκάσει..Εγώ του μικρού του έχω πάρει μασητικά (του τα κρατάγαμε εμείς και το βάζουμε στο στόμα) και τον βοηθάνε πολύ όπως επίσης και αλοιφούλα της frezyderm που δεν έχει φάρμακο μέσα (υπάρχουν και άλλες αν ρωτήσειςτον φαρμακοποιό).Του κάνω και μασάζ με το δάκτυλο βάζοντας λίγο depon και τον ανακουφίζει..και εμένα μου το πε η παιδίατρος αυτό..όσο για τη mudisal έχω ακούσει ότι επειδή έχει το ούζο σφίγγει τα ούλα και δεν σκάνε τα δόντια εύκολα (δεν ξέρω αν ισχύει)εγώ την απέφυγα πάντως και 2 φορές που τη δοκίμασα στο μικρό αντέδρασε κιόλας..οπότε πήγε για πέταμα.. Να σου ζήσει ελπίζω λίγο να σε βοήθησα:)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα:

Ο μικρός (3μηνών) ετοιμάζεται να βγάλει δοντάκια και πονάνε τα ούλα του. Όχι όλη την ώρα βέβαια, τις περισσότερες φορές έχει έντονη φαγούρα και νεύρα λόγω αυτής. Μασητικά "παιχνίδια" δε μπορεί να πιάσει, την πιπίλα τη φτύνει και το μόνο που κάνει είναι να τρώει τα χέρια του. Είχα ακούσει για μια κρέμα που έχει άρωμα ούζου και τη βαζουν στα ούλα των μωρών για ανακούφιση. Όμως η παιδίατρος μού είπε ότι είναι καλύτερο να του κάνω λίγο μασαζάκι στα ούλα με ντεπόν σιρόπι γιατί η κρεμούλα που ανέφερα έχει μέσα λίγο ασπιρίνη και δεν κάνει να τη βάζω πάνω από 3 φορές τη μέρα. Η αλήθεια είναι ότι όταν του βάζω ντεπόν ηρεμεί αμέσως αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια, φοβάμαι μην "εθιστεί" ο οργανισμός του... Δεν του βάζω πολύ συχνά, το πολύ δυο φορές τη μέρα... Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε το θέμα;;;

Πωπω 3 μηνών κ βγάζει δοντακια?? Έχει ενόχληση μόνο ή έχουν φουσκώσει κ ασπρισει κιόλας? Δεν μπορώ να σε κατατοπισω γιατί εμένα η δικιά μ έβγαλε το πρώτο της δόντι 11 μηνών!! Οπότε κ μασητικα έβαζε κ πιπιλα (από εκεί που δεν ήθελε ούτε να τη βλεπει). Τώρα εσένα είναι πολύ μικρούλη κ δεν μπορεί ούτε μαχητικό να πάρει, εγώ για την κρέμα ήξερα πάντως αν κ ποτέ δεν έβαλα εγώ. Το ντεπον δλδ αν το τριβείς πάνω στα ούλα περνάει η ενόχληση?? Κ αυτό θα μπορείς συχνά να το βάζεις? Δεν είναι σαν την κρέμα που πρέπει συγκεκριμένες φορές να το δώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι 6,5 μηνων και εχει ηδη τα 4 δοντακια.η αλοιφη δεν μπορω να πω οτι βοηθησε σε κατι και φυσικα το ντεπον δεν ενδεικνυται για πονο οδοντοφυιας.η παιδιατρος μας συστησε το σιροπι nurofen που ειναι για τη φλεγμονη απο οδοντοφυια,ωταλγια κλπ. και αφορα μωρακια απο 3 μηνων.Ειχαμε μεγαλο προβλημα με το βραδυνο υπνο ξυπνουσε καθε 20 λεπτα και εκλαιγε.με το σιροπο εχει ηρεμησει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πωπω 3 μηνών κ βγάζει δοντακια?? Έχει ενόχληση μόνο ή έχουν φουσκώσει κ ασπρισει κιόλας? Δεν μπορώ να σε κατατοπισω γιατί εμένα η δικιά μ έβγαλε το πρώτο της δόντι 11 μηνών!! Οπότε κ μασητικα έβαζε κ πιπιλα (από εκεί που δεν ήθελε ούτε να τη βλεπει). Τώρα εσένα είναι πολύ μικρούλη κ δεν μπορεί ούτε μαχητικό να πάρει, εγώ για την κρέμα ήξερα πάντως αν κ ποτέ δεν έβαλα εγώ. Το ντεπον δλδ αν το τριβείς πάνω στα ούλα περνάει η ενόχληση?? Κ αυτό θα μπορείς συχνά να το βάζεις? Δεν είναι σαν την κρέμα που πρέπει συγκεκριμένες φορές να το δώσεις?

Από όταν γεννήθηκε ο ουρανίσκος του ήταν κάτασπρος. Τις τελευταίες εβδομάδες έχει ανοίξει και έχουν κατέβει στα πλαϊνά τα δόντια. Τώρα τα ούλα του είναι κάτασπρα και νομίζω ότι πάνω δεξιά έχει κάνει μυτούλα σα να ετοιμάζεται να βγει δοντάκι. Τα είδε και η παιδίατρος.

Μόλις του βάζω ντεπόν ηρεμεί αμέσως!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολυ μικρα μασητικα που εμεις τα χρησιμοποιουσαμε απο 3ων μηνων περιπου, στην αρχη την βοηθησα να το κρατησει βεβαια...πχ δες αυτο..

http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=90&pId=12361

επησης υπαρχουν φυτικες αλοιφες για τα ουλα που βοηθανε λιγο, πχ της φρεζιδερμ η της χελλενβιτα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γιατρος μου εχει πει για το ντεπον αν ανακουφιζει το παιδι να το δινω. Δεν εθιζονται τα παιδια .. Ειναι τοσο ελαφρυ αυτο το σιροπι δεν θα εχεις θεμα.. Κ δεν δινεις να πιει απλα κανεις μασαζακι.. Μην το φοβασαι !! Εγω της ειχα δωσει πιο μικρη για τα δοντια αλλα δεν ειχα ποτε θεμα. Ακομα τη πιανει!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , balletina είπε:

Η δικη μου γιατρος μου εχει πει για το ντεπον αν ανακουφιζει το παιδι να το δινω. Δεν εθιζονται τα παιδια .. Ειναι τοσο ελαφρυ αυτο το σιροπι δεν θα εχεις θεμα.. Κ δεν δινεις να πιει απλα κανεις μασαζακι.. Μην το φοβασαι !! Εγω της ειχα δωσει πιο μικρη για τα δοντια αλλα δεν ειχα ποτε θεμα. Ακομα τη πιανει!!

Ωραία... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Υπάρχει όριο πόσες φορές τη μέρα μπορώ να το δίνω;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Ωραία... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Υπάρχει όριο πόσες φορές τη μέρα μπορώ να το δίνω;;

Πρεπει να εχουν περασει 4 ωρες απο τη μια ληψη στην αλλη. Τωρα παει αναλογα τις αναγκες -πονους του παιδιου σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλο πραγμα ειναι ο εθισμος (δηλαδη θελω να παιρνω ενα φαρμακο γιατι ποναω συνεχεια και το χρειαζομαι ακομα και αν δεν ποναω) και αλλο πραγμα το να μην με πιανει ενα φαρμακο αν αρχισω να το παιρνω συχνα. Και τα δυο εχουν να κανουν με τις ιδιοτητες της καθε ουσιας και με το ντεπον δεν το παθαινεις. Επισης οταν ενας ανθρωπος ποναει κανενα φαρμακο δεν το δινουμε "αδικα". Το ποσο συχνα μπορεις να το βαζεις κανενας δεν μπορει να στο πει, οι 4 ωρες αφορουν την ποσιμη δοση του φαρμακου και εφοσον η τοπικη χρηση ειναι κατι που δεν συστηνεται επισημα απο την εταιρια του φαρμακου δεν εχουν γινει και οι αντιστοιχες μελετες για την ποσοτητα και τη συχνοτητα χρησης. Εγω στην κορη μου που εβγαλε πολυ νωρις δοντια της εβαζα το ειδικο τζελ που ηταν πολυ αποτελεσματικο και ποτε δεν χρειαστηκε να το βαλω πανω απο 2 φορες την ημερα. Αν καποιες φορες εκλαιγε παρα πολυ κυριως μεσα στη νυχτα, της εδινα να πιει ντεπον αλλα αυτο δε γινοταν πιο συχνα απο 2 φορες το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το θεωρώ υπερβολή να δίνεται τόσο εύκολα σε ένα τόσο μωρό και μάλιστα ανά 4 ώρες depon για τα δόντια!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Θα σύμφωνησω με την @marakiz . Εγώ ντεπον δίνω μόνο σε πυρετό και την αλοιφή της φρεζιντερμ όχι πολύ συχνά. Βέβαια δεν φαίνεται να υποφέρει από τα δόντια του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , marakiz είπε:

Εγώ πάντως το θεωρώ υπερβολή να δίνεται τόσο εύκολα σε ένα τόσο μωρό και μάλιστα ανά 4 ώρες depon για τα δόντια!!!

Οταν το παιδι απλα το "τρωνε" τα ουλα του κ ανακουφιζεται με καποιο μασητικο κρυο η με καποιον αλλο τροπο ναι δεν το δινεις. Αλλα οταν το παιδι κλαιει κ καταλαβαινεις οτι ποναει γιατι να μη δωσεις ντεπον? Οταν ημουν στη σχολη κ καναμε μαθημα παιδιατρικης ηταν ενας παιδιατρος απο το Ιπποκρατειο. Μας ειχε πει οτι αν ενας ενηλικας περασει τους πονους των κολικων κ των δοντιων δεν θα το αντεξει με τιποτα! Εδω δεν αφηνουμε τα μωρακια μας να κλαινε στη κουνια πχ οταν ειναι να κοιμηθουν θα τα αφησουμε με πονους? Εγω ημουν απο τις τυχερες και για δοντια εχω δωσει ως τωρα που ειναι 12 μηνων 3 φορες.Αλλα εχει τυχει σε φιλη μου το μωρο να κλαιει κ να μην κοιμαται κ να δωσει 5 μερες σερι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ υπερβολή το να δοθεί γενικά ντεπόν, θεωρώ υπερβολή αυτό που έγραψα. Ανά 4 ώρες?? Λες και είναι πυρετός?

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν θεωρώ υπερβολή το να δοθεί γενικά ντεπόν, θεωρώ υπερβολή αυτό που έγραψα. Ανά 4 ώρες?? Λες και είναι πυρετός?

Η κοπελα ρωτησε αν υπαρχει οριο κ της απαντησαμε οτι μπορει ανα 4 ωρες (δεν υπαρχει πχ 3 φορες τη μερα η μια) αλλα αναλογα με τις αναγκες του παιδιου. Και η CME225 εγραψε :" Το ποσο συχνα μπορεις να το βαζεις κανενας δεν μπορει να στο πει, οι 4 ωρες αφορουν την ποσιμη δοση του φαρμακου και εφοσον η τοπικη χρηση ειναι κατι που δεν συστηνεται επισημα απο την εταιρια του φαρμακου δεν εχουν γινει και οι αντιστοιχες μελετες για την ποσοτητα και τη συχνοτητα χρησης. " Το ιδιο δηλαδη αλλα λογω ιδιοτητας πιο λεπτομερες! Εννοειται αν το παιδι δε ποναει δε δινουμε. Αν κ συνηθως ανακουφιζονται με τη μια φορα! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκρινα την κοπέλα που ρώτησε ούτε κι εσάς φυσικά που απαντήσατε κάθε πότε μπορεί να δίνεται το ντεπόν. Όπως γράφεις κι εσύ, συνήθως, ανακουφίζονται με τη μία φορά. Όταν λοιπόν η ερώτηση είναι αν υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορούμε να δώσουμε, το δικό μου μυαλό πάει πως θα δώσουμε όσες φορές γίνεται. Έτσι λοιπόν εξέφρασα πως προσωπικά, εγώ δηλαδή, το θεωρώ υπερβολή αυτό. :)

 

Επίσης, επειδή η ερώτηση αφορά φάρμακο, δηλαδή ιατρικό θέμα, θα ήταν καλύτερα να ρωτήσουμε το γιατρό μας να μας πει κάθε πότε επιτρέπεται. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν έκρινα την κοπέλα που ρώτησε ούτε κι εσάς φυσικά που απαντήσατε κάθε πότε μπορεί να δίνεται το ντεπόν. Όπως γράφεις κι εσύ, συνήθως, ανακουφίζονται με τη μία φορά. Όταν λοιπόν η ερώτηση είναι αν υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορούμε να δώσουμε, το δικό μου μυαλό πάει πως θα δώσουμε όσες φορές γίνεται. Έτσι λοιπόν εξέφρασα πως προσωπικά, εγώ δηλαδή, το θεωρώ υπερβολή αυτό. :)

 

Επίσης, επειδή η ερώτηση αφορά φάρμακο, δηλαδή ιατρικό θέμα, θα ήταν καλύτερα να ρωτήσουμε το γιατρό μας να μας πει κάθε πότε επιτρέπεται. :) 

Ειμαι απο τις πρωτες που λενε για το γιατρο μπορεις να το δεις κ σε αλλες κουβεντες μου.. Δεν ειπα οτι κριθηκα καπου! ουτως η αλλως κουβεντα κανουμε! Μιλησαμε γενικα για τις οδηγιες του φαρμακου. Ειδικα δεν μπορουμε να το κανουμε γιατι δεν ειμαι γιατρος προσωπικα κ δεν ειμαι κ η γιατρος του μικρου της Χρυσας! Αν το καταλαβες εσυ ετσι μπορει να το εγραψα κ λαθος. Αν κ νομιζω οτι αναφερω αναλογα με τις αναγκες του παιδιου! Το θεμα ειναι να το καταλαβε η κοπελα!! :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

υπαρχουν πολυ μικρα μασητικα που εμεις τα χρησιμοποιουσαμε απο 3ων μηνων περιπου, στην αρχη την βοηθησα να το κρατησει βεβαια...πχ δες αυτο..

http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=90&pId=12361

επησης υπαρχουν φυτικες αλοιφες για τα ουλα που βοηθανε λιγο, πχ της φρεζιδερμ η της χελλενβιτα.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ, θα πάω να το δω κι από κοντά. Γιατί εγώ πήρα κάτι δισκάκια της nuk που είναι για 3 μηνών αλλά αναγουλιάζει, εκτός του ότι δε μπορεί να τα πιάσει

Link to comment
Share on other sites

Στον μικρο εχω δωσει 3φορες ντεπον μου φανηκε οτι τον πονουσαν τα ουλα,αν κ αργησαν να βγουν

Κρεμα μουντισαλ του εχω βαλει αρκετες φορες γτ ενοχληση ειχε απο τον 7ο.νομιζω μαξ δυο φορες τη μερα.οχι καθε μερα

Στην μεγαλη ποτε ντεπον κ την κρεμα της φρυζι 3-4φορες συνολο,αλλα πραγματικα δ εδειχνε να ποναει

Οποτε εξαρταται κ απο το καθε παιδι.δ ειχα σκεφτει ποτε να κανω μασαζακι με ντεπον.αν μου το προτειναν νομιζω θα εκανα μαξ 3φορες τη μερα αν πραγματι εκλαιγε απο τον πονο.κ οχι καθε μερα.κ θα εβαζα κ κανα δυο φορες κρεμα

Επειδη ειναι πολυ μικρουλης απλα θα κρατουσα τα μασητικα η καποια πετσετουλα να μασαει,βοηθαει πολυ αν ειναι κρυα.

Επισης εχει ενα γαντακι οδοντοφυιας,το οποιο ειναι ιδανικο αφου δ μπορει να κρατησει μονος μασητικο

Η απλη φαγουρα,τα σαλια κ το χερι στο στομα που τα ειχαμε απο 3μηνων,για μενα δ ειναι λογος για κτ παραπανω

Φιλες λενε οτι βοηθαει κ το χαμομηλι,αλλα σε μωρα ανω των 6μηνων.κ κανονικο χαμομηλι,σκετο,οχι βρεφικο.δ το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Στον μικρο εχω δωσει 3φορες ντεπον μου φανηκε οτι τον πονουσαν τα ουλα,αν κ αργησαν να βγουν

Κρεμα μουντισαλ του εχω βαλει αρκετες φορες γτ ενοχληση ειχε απο τον 7ο.νομιζω μαξ δυο φορες τη μερα.οχι καθε μερα

Στην μεγαλη ποτε ντεπον κ την κρεμα της φρυζι 3-4φορες συνολο,αλλα πραγματικα δ εδειχνε να ποναει

Οποτε εξαρταται κ απο το καθε παιδι.δ ειχα σκεφτει ποτε να κανω μασαζακι με ντεπον.αν μου το προτειναν νομιζω θα εκανα μαξ 3φορες τη μερα αν πραγματι εκλαιγε απο τον πονο.κ οχι καθε μερα.κ θα εβαζα κ κανα δυο φορες κρεμα

Επειδη ειναι πολυ μικρουλης απλα θα κρατουσα τα μασητικα η καποια πετσετουλα να μασαει,βοηθαει πολυ αν ειναι κρυα.

Επισης εχει ενα γαντακι οδοντοφυιας,το οποιο ειναι ιδανικο αφου δ μπορει να κρατησει μονος μασητικο

Η απλη φαγουρα,τα σαλια κ το χερι στο στομα που τα ειχαμε απο 3μηνων,για μενα δ ειναι λογος για κτ παραπανω

Φιλες λενε οτι βοηθαει κ το χαμομηλι,αλλα σε μωρα ανω των 6μηνων.κ κανονικο χαμομηλι,σκετο,οχι βρεφικο.δ το εχω δοκιμασει

Το μασιτικό γαντάκι που λες τι είναι;;; με την πετσέτα δεν υπάρχει κίνδυνος να φάει χνούδια;;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι αυτο, http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=90&pId=61132

εναλακτικα παρε ενα μικρο μασητικο και περασε το απο μια κορδελα για πιπιλες και ετσι δεν του πεφτει τουλαχιστον. εγω ακομα το κανω αυτο με τα μασητικα αλλιως τα πεταει κατω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μία συμβουλή, σε τόσο μικρά  (αλλά) και σε πιο μεγάλα να αποφεύγετε να τους φοράτε αυτά τα κορδόνια που κρεμάνε πιπίλες κλπ υπάρχει κίνδυνος να τυλιχτεί στο λαιμό τους!

@Χρύσα μου σε τόσο μικρούλι και εγώ θα έδινα depon μόνο όταν ένιωθα ότι πονάει αρκετά, το να τρίψεις το depon στα ούλα το έχω ακούσει και εγώ αλλά όπως είπε και μία άλλη κοπέλα δεν προτείνεται από την εταιρεία που το βγάζει. Υπάρχουν παιχνίδια οδοντοφυίας που τα βάζεις στην κατάψυξη και μετά τα δίνεις, ίσως τον ανακουφίσουν πιο πολύ από το φάρμακο!

Να χαίρεσαι το αγοράκι σου!!

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

ΉΘελα να το γράψω κι εγώ αυτό για τα κορδόνια αλλά ευτυχώς με πρόλαβες, έτσι για να μην είμαι η σπαστικιά της παρέας! :mrgreen:

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...