Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνολικο κοστος ενός κύκλου εξωσωματικης


Recommended Posts

Καλησπερα,ετοιμαζομαι να αρχίσω IVF σε λιγο καιρο, το εχω παρει αποφαση, μένει να αποφασίσω το που. Επειδη ειναι η πρωτη φορα και θελω να βάλω κατω τον προϋπολογισμό θα ηθελα να ρωτησω, εαν δεν παρω τα φαρμακα απο ΕΟΠΠΥ ( ειμαι άνασφαλιστη και λογικα δε θα μπορω) μηπως καποιος θα μπορουσε να μου πει το συνολικό κοστος της όλης διαδικασίας (με φαρμακα, γιατρους, εξετασεις κλπ) ? Υπολογίζω ολα μαζι ενας κυκλος 6.000 ευρω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα!!

Εξαρτάται καταρχήν πόσα φάρμακα θα χρειαστείς, επίσης εξαρτάται και από το πόσο κοστίζει το κέντρο. Κάτι πολύ πολύ σημαντικό που πολλοί δεν υπολογίζουμε είναι οι εξετάσεις πριν την εξωσωματική, και δεν εννοώ τις ορμονικές οι οποιες δεν κοστίζουν κάτι ιδιαίτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση! Απο το λίγο ψάξιμο που έκανα επίσης διαπίστωσα ότι στους ανασφάλιστους δικαιολογεί η επιτροπή τα φάρμακα μόνο αν την κάνουν την εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο! Δηλ μάλλον θα πληρώσω το φουλ ποσο, αφού ψαχνω να την κανω σε ιδιωτικό. Επίσης σκέφτομαι πως αφού η επιτροπή είναι μόνο για φάρμακα ουσιαστικά , μήπως δεν θα περάσω καν;τι να πω θέλει ψάξιμο!

Kotsifikos και πάλι σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσι,

 

Εμένα η γνώμη μου είναι να βρεις πρωτα εναν γιατρο-κεντρο για να σε καθοδηγησουν σωστα εκεινοι για το τι πρεπει να γινει. Οι τιμες διαφερουν απο κεντρο σε κεντρο. Επίσης πριν προχωρησεις στην εξωσωματικη εχεις κανει τις βασικες εξετασεις? Σαλπιγγογραφια, ορμονικος ελεγχος, σπερμοδιαγραμμα? Εαν χρειαζεσαι κατι παραπανω τοτε μονο το κεντρο ειναι το αρμοδιο για να σου πει. Όσον αφορα την επιτροπη ρωτα κατευθειαν στο ΙΚΑ να σου πουν τι γινεται με την περιπτωση που εισαι ανασφαλιστη. Γιατι αν υπαρχει μια περιπτωση να μπορεις να περασεις επιτροπη ειναι κριμα να πας να πληρωσεις τα φαρμακα, μπορεις αυτο το ποσο, να το γλιτωσεις. Δεν ξερω αν ο συζυγος σου εργαζεται, αλλα αν εργαζεται μηπως θα μπορουσες να ασφαλιστεις στο βιβλιαριο του? ότι καλυτερο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2018 at 9:00 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Kαλημέρα!!

Εξαρτάται καταρχήν πόσα φάρμακα θα χρειαστείς, επίσης εξαρτάται και από το πόσο κοστίζει το κέντρο. Κάτι πολύ πολύ σημαντικό που πολλοί δεν υπολογίζουμε είναι οι εξετάσεις πριν την εξωσωματική, και δεν εννοώ τις ορμονικές οι οποιες δεν κοστίζουν κάτι ιδιαίτερο.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Πέρα από τις βασικές εξετάσεις (σαλπιγγογραφία, ορμονικές, έλεγχος σπέρματος κλπ) μπορεί να χρειαστείς και επιπλέον εξετάσεις που δε συνταγογραφούνται και στοιχίζουν αρκετά. Πχ. καρυότυπος, εξέταση dfi για το σπέρμα, έλεγχος κυστικής ίνωσης κλπ. Πάντως, αν σκέφτεσαι για ιδιωτικό κέντρο, κάνε μια συνεννόηση, γιατί τα περισσότερα κάνουν και ευκολίες πληρωμής και μπορεί να σου δώσουν εναλλακτικές λύσεις. Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ παρά πολύ! Έχουν γίνει τα βασικά, σαλπιγγογραφια,oαρμονικά κλπ, μένει σπερμοδιαγραμμα. Ούτε ο σύζυγος εργάζεται, παλιά είχε ΙΚΑ κι εγώ ΟΑΕΕ. Έχετε δίκιο να συνεννοηθώ μαζί με το κέντρο, αυτή τη στιγμή βέβαια είμαι ανάμεσα σε τρία. Θα πάρω τηλ στο ΙΚΑ να συνεννοηθώ. Τι να πω ρε κορίτσια, μακαρι να βρούμε κάποια άκρη. Πάντως το να είναι τόσο ακριβά τα φάρμακα, δεν το περίμενα, αυτά κανονικά πάνε όσο όλο το υπόλοιπο κόστος! Επίσης στο σερουμ ( έρχονται κυροωσ Από Αγγλία σε αυτό) ξέρω ότι δίνουν με 4000 ευρώ δυο κύκλους, εννοείται πως δεν περιμένω να πάω καλά με την πρώτη, είμαι και 38!

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

@Skoros γενικά όλη η διαδικασία είναι ακριβή, πρόσπάθησε ότι μπορείς να γλυτώσεις να το γλυτώσεις. Πχ συνήθως υπάρχουν κοπέλες που τα έχουν καταφέρει έχουν τα παιδάκια τους και χαρίζουν το απόθεμα των φαρμάκων που έχουν, γενικά συζήτησε το με το κέντρο που θα επιλέξεις!και κάτι πολυ σημαντικό, μην αποκλείεις πως μπορεί να πάει καλά με την πρώτη, ποτέ δεν ξέρεις ποια θα είναι η τυχερή φορά, να ξεκινήσεις την προσπάθεια σου με θετική σκέψη.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 minutes ago, Skoros said:

Ευχαριστω Kotsifiko! Το επομενο ειναι να καταλήξω σε γιατρό και κεντρο!οπως καταλαβαινεις παω τελειως στα τυφλά!και παλι ευχαριστω!:-D

Όλες κάπως έτσι ξεκινάμε μην αγχώνεσαι!!

χαχα καλή επιτυχία να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Μη σκέφτεσαι το θέμα της ηλικίας, υπάρχουν κοπέλες πολύ μικρότερες που ταλαιπωριούνται χρόνια και πολύ μεγαλύτερες που τα καταφέρνουν και με την πρώτη. Από τη δική μου εμπειρία, είναι και θέμα τύχης, οπότε θετική σκέψη, κάνε την προσπάθειά σου με ηρεμία (όσο είναι αυτό εφικτό) και όλα να πάνε κατ΄ ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!δεν γνωρίζω αν ειναι μεσα στους κανόνες του φορουμ να λεμε ονοματα και κλινικές, αλλα θα ηταν εφικτό να μου πείτε που κάνατε προσπαθεια και αν ήσασταν ευχαιστημενες?εγω σκεφτομαι παχυδακη του εμβρυογεννεσις, αποστολιδη στο γέννημα ή Λαϊνά στο ευγονία. Υπαρχει και το Σερουμ που εχω ακουσει καλα λογια απο Αγγλίδες. Οποιαδηποτε πληροφορία πολύτιμη!

Παράθεση

(edit admin εστάλη απάντηση στο μέλος σχετικά με τους κανονισμούς - μέλη που συμμετέχουν 1 χρόνο+ μπορούν να παραθέσουν ονόματα/επιχειρήσεις)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω για εξωσωματική στο Παπαγεωργίου για ανέργους ανασφάλιστους. Έχω ακούσει πως είναι δωρεάν. Μήπως ξέρει καμμία κοπέλα αν ισχύει? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...