Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτυχία θηλασμού - τι δεν πήγε καλά;


Recommended Posts

πρίν από 48 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

καλα μην νομιζεις.πρωτη φορα εγινε.ισως γιατι την κοιμησα για πρωτη φορα σε φορμακι υπ οσακο λες?

Μπορει να κρυωνε η να της αρεσε αυτή η αισθηση. Στην κορη μου το ειχα παρατηρησει αυτο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

καλα μην νομιζεις.πρωτη φορα εγινε.ισως γιατι την κοιμησα για πρωτη φορα σε φορμακι υπ οσακο λες?

Μπορεί. Υπνοσακο δεν χρησιμοποιώ. Ίσως της άρεσε ή ζεστασιά ίσως ένιωθε ασφάλεια σαν να ήταν σε αγκαλιτσα. Ίσως και τυχαίο, θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

αναμενω κ τον παιδιατρο.θα τον ενημερωσω.βαρος βαζει μεσα στα φυσιολογοκα ορια αλλα οχι το ανωτερο δυνατο.χρησιμοποιησα αυτο το φορμακι μηπως κ νιωσει δαν την αγκαλια κ κοιμηθει στο λικνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
4 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημερα!!! Επανερχομαι με νεοτερα για το θεμα!! Γεννησα στις 17 Ιανουαριου με φυσιολογικο τοκετο. Λογω επιπλοκης στον τοκετο με το που βγηκε το μωρο μου το εδωσαν αγκαλια, εκοψαν τον λωρο αλλα δεν μου το πηραν γιατι επρεπε ολοι να ασχοληθουν μαζι μου. Εγω ειχα κανει επισκληριδιο οποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και δεν καταλαβαινα κατι. Κρατησα λοιπον το μωρο μου για 1 ολοκληρη ωρα απο τη στιγμη που βγηκε απο την κοιλια και θηλασα κανονικα. Τα πραγματα γενικα φαινονται εξαιρετικα καλυτερα απο την προηγουμενη φορα. Παροτι εκανα ενα ακομη μεγαλυτερο παιδι (4195!!!) αυτη τη φορα φαινεται να ικανοποιειται. Πιανει πολυ καλα, ρουφαει δυνατα και κοιμαται και λιγο στο ενδιαμεσο. Δεν εχει αυτην την τρελα που ειχε η κορη μου, που δεν μπορουσε να ησυχασει πουθενα.  Παταω το στηθος και βγαζει σταγονιτσες. Στα 30 λεπτα περιπου που θηλαζω απο το ενα στηθος αρχιζει να γκρινιαζει. Τον αλλαζω πλευρα, τρωει αλλα 20-30 λεπτα και τον παιρνει ο υπνος για 1-2 ωρες (μπορει και περισσοτερο αλλα μετα τον ξυπναω). Βεβαια δεν ειναι ολα ροδινα. Εχει χασει πολυ σημερα ειναι 3790. Ειναι ακριβως πανω στο επιτρεπτο οριο (10%) αλλα το προβλημα ειναι πως δεν κανει πολλα τσισα. Εχουμε δουλιτσα ακομα! Λοιπον για να κλεισω το θεμα μπορω προς το παρον να βγαλω καποια συμπερασματα σε σχεση με το τι πηγε καλα αυτη τη φορα:

1. Η ψυχολογια μου. Δεν εχω ιδιαιτερο αγχος, δεν εχω καποιο σημαντικο ορμονικο σκαμπανεβασμα και δεν τρελαινομαι

2. Το γεγονος οτι αυτη τη φορα ημουν μονη στο δωματιο. Μπορει να ακουγεται χαζο αλλα η συγκατοικος την πρωτη φορα μου ειχε τσακισει τα νευρα (τα εχω γραψει σε αλλο ποστ)

3. Το γεγονος οτι ειχα ηδη τις γνωσεις μου και εκλεισα τα αυτια σε οτι μου ελεγαν στο μαιευτηριο. Δυστυχως, παρα τα εξωφρενικα πολλα λεφτα που δινεις σε ενα ιδιωτικο μαιευτηριο, δεν υπαρχει καμια σωστη πληροφορηση για το θηλασμο ουτε και ουσιαστικη βοηθεια

4. Επειδη τωρα ξερω να τον τοποθετω δεν με εχει πληγωσει

5. Προφανως υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες που εχουν σχεση με την παραγωγη μου

Παντωε αυτη τη φορα ξερω πως αν δεν τα καταφερω θα ειναι απο επιλογη μου. Η αληθεια ειναι πως σε αυτη τη φαση που το μωρο θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος δυσκολευομαι πολυ με την κορη μου που ειναι μονο 20 μηνων. Βεβαια ειμαστε μονο μια μερα σπιτι, βλεποντας και κανοντας!!

Να σου ζησει! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Αυτή την φορά είσαι ενημερωμένη καλυτερα, όσο τον βάζεις στο στήθος θα κατεβεί περισσότερο γάλα. προσπάθησε να ακούσεις αν καταπίνει. Λογικα στην αρχή απλά πιπιλα, μετά απο λίγο έρχεται το γάλα και μετά πιπιλα ξανά πιο ήρεμα και όχι εντονα. Πόσες πάνες βρέχει? Νιώθεις να πρήζεται καθόλου το στηθος ή να στάζει? Ειναι αρχή ακόμα το μωράκι είναι ημερών!

  Ή ψυχολογία είναι το άλφα και το ωμέγα!  Όλα θα πάνε καλά! 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να σου ζησει! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Αυτή την φορά είσαι ενημερωμένη καλυτερα, όσο τον βάζεις στο στήθος θα κατεβεί περισσότερο γάλα. προσπάθησε να ακούσεις αν καταπίνει. Λογικα στην αρχή απλά πιπιλα, μετά απο λίγο έρχεται το γάλα και μετά πιπιλα ξανά πιο ήρεμα και όχι εντονα. Πόσες πάνες βρέχει? Νιώθεις να πρήζεται καθόλου το στηθος ή να στάζει? Ειναι αρχή ακόμα το μωράκι είναι ημερών!

  Ή ψυχολογία είναι το άλφα και το ωμέγα!  Όλα θα πάνε καλά! 

  

Το στηθος κατι παει να κανει οχι ομως ιδιαιτερα πραγματα. Δεν σταζει ομως αν το παταω βγαζει (την προηγουμενη φορα δεν εβγαζε). Τωρα λιγο νιωθω ασχημα γιατι με το να τον εχω ολη μερα στο στηθος παραμελω τη μικρη! Κι αυτη με κοιταει στα ματια και νιωηω τυψεις!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι!

Η αληθεια ειναι παντως απο αυτα που διαπιστωνω,οτι το πιο δυδκολο πραγμα τελικα ειναι η θρεψη του βρεφους .Το οτι πιανει καλα απο μονο του κ το οτι εχεις εμπειρια ειναι πολυ σημαντικο.εχεις διανισει το μισο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει κ καλους θηλασμους

Σιγουρα η ποσοτητα με τα ουρα θα ειναι μικρη,αλλα στην ουσια κοιτας ποσες φορες ουρει,οχι ποση ποσοτητα συνολο.αν δ εχεις πανες που αλλαζουν χρωμα η γραμμη μπροστα μπορεις να βαζεις ενα κομματι χαρτι υγειας μεσα στην πανα,γτ οι πανες ειναι πολυ απορροφητικες

Οσον αφορα για την μεγαλη αυτο ειναι αναμενομενο.παρα πολλες ωρες της ημερας για τον επομενο χρονο θα εχεις αγκαλια τον μικρο.θα αναπληρωνετσι οταν κοιμαται εκεινος.μπορεις να δεις για εναν υφασματινο μαρσιπο,να εχεις ελευθερα χερια ετσι ωστε να θηλαζεις κ να διαβαζεις,ζωγραφιζεις με τη μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημερα!!! Επανερχομαι με νεοτερα για το θεμα!! Γεννησα στις 17 Ιανουαριου με φυσιολογικο τοκετο. Λογω επιπλοκης στον τοκετο με το που βγηκε το μωρο μου το εδωσαν αγκαλια, εκοψαν τον λωρο αλλα δεν μου το πηραν γιατι επρεπε ολοι να ασχοληθουν μαζι μου. Εγω ειχα κανει επισκληριδιο οποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και δεν καταλαβαινα κατι. Κρατησα λοιπον το μωρο μου για 1 ολοκληρη ωρα απο τη στιγμη που βγηκε απο την κοιλια και θηλασα κανονικα. Τα πραγματα γενικα φαινονται εξαιρετικα καλυτερα απο την προηγουμενη φορα. Παροτι εκανα ενα ακομη μεγαλυτερο παιδι (4195!!!) αυτη τη φορα φαινεται να ικανοποιειται. Πιανει πολυ καλα, ρουφαει δυνατα και κοιμαται και λιγο στο ενδιαμεσο. Δεν εχει αυτην την τρελα που ειχε η κορη μου, που δεν μπορουσε να ησυχασει πουθενα.  Παταω το στηθος και βγαζει σταγονιτσες. Στα 30 λεπτα περιπου που θηλαζω απο το ενα στηθος αρχιζει να γκρινιαζει. Τον αλλαζω πλευρα, τρωει αλλα 20-30 λεπτα και τον παιρνει ο υπνος για 1-2 ωρες (μπορει και περισσοτερο αλλα μετα τον ξυπναω). Βεβαια δεν ειναι ολα ροδινα. Εχει χασει πολυ σημερα ειναι 3790. Ειναι ακριβως πανω στο επιτρεπτο οριο (10%) αλλα το προβλημα ειναι πως δεν κανει πολλα τσισα. Εχουμε δουλιτσα ακομα! Λοιπον για να κλεισω το θεμα μπορω προς το παρον να βγαλω καποια συμπερασματα σε σχεση με το τι πηγε καλα αυτη τη φορα:

1. Η ψυχολογια μου. Δεν εχω ιδιαιτερο αγχος, δεν εχω καποιο σημαντικο ορμονικο σκαμπανεβασμα και δεν τρελαινομαι

2. Το γεγονος οτι αυτη τη φορα ημουν μονη στο δωματιο. Μπορει να ακουγεται χαζο αλλα η συγκατοικος την πρωτη φορα μου ειχε τσακισει τα νευρα (τα εχω γραψει σε αλλο ποστ)

3. Το γεγονος οτι ειχα ηδη τις γνωσεις μου και εκλεισα τα αυτια σε οτι μου ελεγαν στο μαιευτηριο. Δυστυχως, παρα τα εξωφρενικα πολλα λεφτα που δινεις σε ενα ιδιωτικο μαιευτηριο, δεν υπαρχει καμια σωστη πληροφορηση για το θηλασμο ουτε και ουσιαστικη βοηθεια

4. Επειδη τωρα ξερω να τον τοποθετω δεν με εχει πληγωσει

5. Προφανως υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες που εχουν σχεση με την παραγωγη μου

Παντωε αυτη τη φορα ξερω πως αν δεν τα καταφερω θα ειναι απο επιλογη μου. Η αληθεια ειναι πως σε αυτη τη φαση που το μωρο θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος δυσκολευομαι πολυ με την κορη μου που ειναι μονο 20 μηνων. Βεβαια ειμαστε μονο μια μερα σπιτι, βλεποντας και κανοντας!!

Να σου ζήσει!!!! Γερό και δυνατό!!!! Πολύ χαίρομαι για εσένα!!!! Για το 3 θα συμφωνήσω..

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι η κορη μου ηταν λιγο μεγαλυτερη απο τη δικια σου,26μηνων,κ μισος χρονος κανει διαφορα

Αλλα επειδη ο μικρος θηλαζε αρκετη ωρα,κ συχνα,κ κοιμοταν πολυ,κ επρεπε να κανουμε ησυχια,δ ξερω κατα ποσο βοηθησε αλλα παντα της ελεγα οτι τωρα που ειναι μικρουλης,θα πινει πολυ γαλα απο τη μαμα,κ θα κοιμαται πολυ,για να μεγαλωσει γρηγορα κ να παιζουν

Δ ξερω ποσο βοηθησε,κ ειναι κ στην ιδιοσυγκρασια του παιδιου αλλα ενα χρονο μετα ακομη κ τωρα οταν κοιμαται ο αδερφος της μιλαει ψυθιριστα για να κανει ησυχια

Αν δ θηλαζες δ θα ηταν πιο ευκολο,σκεψου χασιμο χρονο σε αποστειρωσεις κλπ

Θα της λες οτι κ αυτη οταν ηταν μωρακι επινε γαλα απο τη μαμα,κ μεγαλωσε κ εγινε μεγαλο κοριτσι,δ εχει σημασια για ποσο καιρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, CME2205 είπε:

Το στηθος κατι παει να κανει οχι ομως ιδιαιτερα πραγματα. Δεν σταζει ομως αν το παταω βγαζει (την προηγουμενη φορα δεν εβγαζε). Τωρα λιγο νιωθω ασχημα γιατι με το να τον εχω ολη μερα στο στηθος παραμελω τη μικρη! Κι αυτη με κοιταει στα ματια και νιωηω τυψεις!!

Το να φροντίζεις νεογέννητο και τόσο μικρό παιδί και να μην "παραμελείς" το μεγάλο είναι πρακτικά αδύνατο τώρα στην αρχή. Υπάρχει βοήθεια που μπορείς να ζητήσεις; Γιαγιά, παππούς, θεία, γειτόνισσα, babysitter μια-δυο ώρες τη μέρα; Καποιος να παίζει με τη μεγάλη, ειδικά πιο δραστήρια παιχνίδια, βόλτες, τρέξιμο κλπ θα βοηθούσε πολύ, ώστε μετά να την έχεις ήρεμη δίπλα σου να ξεκουράζεται και να μην ενοχλείται που δεν κάνετε κατι και απλά κάνετε παρέα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το να φροντίζεις νεογέννητο και τόσο μικρό παιδί και να μην "παραμελείς" το μεγάλο είναι πρακτικά αδύνατο τώρα στην αρχή. Υπάρχει βοήθεια που μπορείς να ζητήσεις; Γιαγιά, παππούς, θεία, γειτόνισσα, babysitter μια-δυο ώρες τη μέρα; Καποιος να παίζει με τη μεγάλη, ειδικά πιο δραστήρια παιχνίδια, βόλτες, τρέξιμο κλπ θα βοηθούσε πολύ, ώστε μετά να την έχεις ήρεμη δίπλα σου να ξεκουράζεται και να μην ενοχλείται που δεν κάνετε κατι και απλά κάνετε παρέα.

Ευτυχως βοηθεια εχω πολυ. Πεθερα, πεθερο, μαμα και αδερφη. Η αληθεια ειναι πως αρχικα ειχα πει πως δεν θελω κανεναν γιατι ειμαι και λιγο παραξενη. Τωρα ομως που ειδα τα σκουρα κανονισα απο αυριο που δουλευει ο αντρας μου να ερχονται με βαρδιες. Το προβλημα δεν ειναι τοσο το παιχνιδι με τη μεγαλη οσο τα πρακτικα ζητηματα (αλλαγμα ταισμα κλπ). 

Το επομενο καλο νεο ειναι οτι ο μικρος πηρε λιγο σημερα!! 3830 (σε σλλη ζυγαρια βεβαια). Επισης πιεσα το στηθος σημερα να δω αν βγαζει κατι και πεταχτηκε πιδακας!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Το στηθος κατι παει να κανει οχι ομως ιδιαιτερα πραγματα. Δεν σταζει ομως αν το παταω βγαζει (την προηγουμενη φορα δεν εβγαζε). Τωρα λιγο νιωθω ασχημα γιατι με το να τον εχω ολη μερα στο στηθος παραμελω τη μικρη! Κι αυτη με κοιταει στα ματια και νιωηω τυψεις!!

Και γω θα σου πρότεινα το μάρσιπο αγκαλιας για να μπορείς να ασχολεισαι με την μεγάλη όσο θηλαζεις. Αν τα είχα ανακαλύψει νωρίτερα θα είχα πάρει πριν γεννησω!  

  Θα βρείτε τις ισορροπίες σας, είναι αρχή ακόμα. 

  

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι μηπως μπορειτε να με βοηθησετε. Ο μπεμπης ειναι τωρα 4 ημερων. Εκει που θηλαζει καποιες φορες αρχιζει να κλαιει, ψαχνει το στηθος αλλα ενω του το βαζω στο στομα δεν κανει καμια προσπαθεια να το πιασει, δεν κλεινει καν το στομα του. Του αλλαζω στηθος και τιποτα. Τον παιρνω στον ωμο και ψαχνει. Αυτο μπορει να κρατησρι αρκετη ωρα και καποια στιγμη σταματαει μονος του και συνεχιζει το θηλασμο. Τι ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ισως να εχεις μεγαλη ροη.δοκιμασε να βγαλεις λιγο πριν κ δωστου μετα το στηθος.

Συνηθως αυτο συμβαινει αφου εχει θηλασει αρκετη ωρα. Στην αρχη σκεφτηκα μηπως δεν βρισκει αλλο κι εκνευριζεται ομως οταν το παταω βγαζει και αν τον βαλω στο αλλο δεν το δοκιμαζει καν!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

δεν υπαρχει πρριπτωση νσ μην βρισκει.δεν ξερω μηπως εχει παλινδρομιση.νομιζω ομως οτι αυτο δεν εκτιμαται τοσο νωρις.

Μαλλον ειναι λιγο νευρικουλης! Η παιδιατρος μας ( που ειναι συμβουλος θηλασμου, πολυ στενη φιλη και θα γινει και νονα του μπεμπη) που τον ειφε να το κανει μου ειπε οτι μαλλον δε βολευεται και εχει να κανει με τη θεση που τον κραταω. Αν εχετε παντως αλλες γνωμες πειτε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ουτε εγω μπορω να φανταστω γτ μπορει να το κανει.η αλλαγη στασης θηλασμου λογικο να βοηθαει

Ακριβως για το πρακτικο σου προτεινα κ τον μαρσιπο,θα μπορεις να ταισεις,στο αλλαγμα δ ξερω αν θα ηταν ασφαλες μην κλωτσησει η μεγαλη ενω εχεις το μωρο.εμενα εκεινες οι στιγμες ηταν που τον αφηνα μονο παρκο,η στο ρηλαξ πιο μετα,κ ας εκλαιγε για να αλλαξω τη μεγαλη απο κακα,κ το να τρεχεις με το μεγαλυτερο τουαλετα το ιδιο δυσκολο ειναι,βεβαια εκει δ ενοχλει ο μαρσιπος

Ειδικα για το φαγητο εφοσον υπαρχει βοηθεια ζητα να σας εχουν ετοιμο φαγητο,κ κανενα σνακ για τη μικρη ετοιμο,πιτουλες,κουλουρακια,κριτσινια

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Να σας ρωτησω κατι μηπως μπορειτε να με βοηθησετε. Ο μπεμπης ειναι τωρα 4 ημερων. Εκει που θηλαζει καποιες φορες αρχιζει να κλαιει, ψαχνει το στηθος αλλα ενω του το βαζω στο στομα δεν κανει καμια προσπαθεια να το πιασει, δεν κλεινει καν το στομα του. Του αλλαζω στηθος και τιποτα. Τον παιρνω στον ωμο και ψαχνει. Αυτο μπορει να κρατησρι αρκετη ωρα και καποια στιγμη σταματαει μονος του και συνεχιζει το θηλασμο. Τι ειναι αυτο;

 

 

Παρατήρησε πιο καλά , ψάχνει στήθος  ή κάνει μια κίνηση σαν να ψάχνει μεν αλλα και σαν να προσπαθεί να  '' χτυπιέται''  μπρος -πίσω  ας πούμε  . Εμένα το έκανε αυτό όταν είχε άερα και πρακτικά προσπαθούσε να ρευτεί μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Να σας ρωτησω κατι μηπως μπορειτε να με βοηθησετε. Ο μπεμπης ειναι τωρα 4 ημερων. Εκει που θηλαζει καποιες φορες αρχιζει να κλαιει, ψαχνει το στηθος αλλα ενω του το βαζω στο στομα δεν κανει καμια προσπαθεια να το πιασει, δεν κλεινει καν το στομα του. Του αλλαζω στηθος και τιποτα. Τον παιρνω στον ωμο και ψαχνει. Αυτο μπορει να κρατησρι αρκετη ωρα και καποια στιγμη σταματαει μονος του και συνεχιζει το θηλασμο. Τι ειναι αυτο;

ο γιος μου παροτι δε θηλασε ειχε πολλες φορες την ημερα ανοιχτο το στομα του και εκανε πως εψαχνε σαν να πεινουσε ενω στην πραγματικοτιτα δε πεινουσε γιατι μωλις ειχε φαει.. πιστευω πως ειναι μια φαση που προσπαθει να γνωρισει τον εαυτο του και να δει τι του αρεσει και τη οχι.. εμενα του αρεσε να τριβετε ενα παραδειγμα πανω μας και να εχει ανοιχτο το στομα... η οταν κοιμοταν του αρεσε και ερτιβε τα χειλια του πανω στο σεντονι ηταν κατι που το χαλαρωνε..!!μπορει  και ο μικρος σου εκεινη την ωρα απλα να θελει να πιπιλισει χωρις να τρεξει γαλα για να χαλαρωσει και να μη ξερει πως ακριβως να το κανει...!!! και εγω στην αρχη οταν το εκανε μεχρι να τον γνωρισω καλυτερα νομιζα οτι πεινουσε μεχρι που σιγα σιγα τον εμαθα..!! η μηπως θελει να ακουμπαει τη μυτουλα του πανω σου για να σε μυριζει και αφηνει ανοιχτο το στοματακι του για να αναπνεει καλυτερα;; χαλαρωσε μην αγχωνεσε και θα βρειτε τους ρυθμους σας σιγα σιγα δεν ειναι ολα τα μωρακια το ιδιο και εκεινο προσπαθει να σου δειξει τι του αρεσει και τι οχι..!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 να σου ζήσει!! Γερό και καλότυχο! Δεν είναι πολύ όμορφο να έχεις το μωρό σου πάνω σου και να το θηλάζεις με το που γεννιέται, χωρίς να στο παίρνουν αμέσως? Νομίζω είναι ανεκτίμητο!! Και βοηθάει κι αυτό στην καλή έναρξη του θηλασμού!

 

Καταρχάς, σταμάτα βρε να ζουλάς το στήθος σου! Δεν είναι ενδεικτικό για το αν έχεις γάλα, όσο έχεις το νινάκι πάνω σου έχεις γάλα. 

Μη στεναχωριέσαι για τη μεγάλη μικρούλα σου, θα προσαρμοστείτε σιγά σιγά. Είναι λογικό να ζηλεύει, όσο πιο άνετη και χωρίς ενοχές νιώθεις εσύ με αυτό, τόσο πιο ζεστά θα το δεχτεί σιγά σιγά κι αυτή. Είναι μεγάλη αλλαγή και θα δυσκολευτεί, απλά δεν ξέρει ακόμα πόσο ευλογία είναι να έχει αδερφάκι! Ένας μάρσιπος πιστεύω κι εγώ πως θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση ώστε να έχεις το μωρό πάνω σου και να ασχολείσαι και μαζί της αλλά θα έλεγα ακόμα αν μπορείς να βρίσκεις έστω και μισή ώρα την ημέρα να την περνάς αποκλειστικά μαζί της. Να δέχεσαι όση βοήθεια γίνεται, ειδικά με πρακτικά πράγματα όπως φαγητό και δουλειές. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ferby είπε:

 

 

Παρατήρησε πιο καλά , ψάχνει στήθος  ή κάνει μια κίνηση σαν να ψάχνει μεν αλλα και σαν να προσπαθεί να  '' χτυπιέται''  μπρος -πίσω  ας πούμε  . Εμένα το έκανε αυτό όταν είχε άερα και πρακτικά προσπαθούσε να ρευτεί μόνο του!

Αυτο με τα αερια το σκεφτηκα κι εγω, οταν ειναι στον ωμο σιγουρα ψαχνει, στο στηθος δεν μπορω να καταλαβω σιγουρα, ομως δεν προσπαθει να πιασει. 

@marakiz σε ιδανικες συνθηκες ειναι ωραια να σου αφηνουν το μωρο να το θηλαζεις ομως εμενα λογω της επιπλοκης (μεγαλη αιμορραγια) μου γυρισαν αμεσως το κρεββατι με το κεφαλι κατω και τα ποδια πανω, μου πηραν το ενα χερι και προσπαθουσαν να μου βρουν δευτερη φλεβα (το καταφεραν με την τεταρτη) και μου εδωσαν κατι φαρμακα για αγγειοσυσπαση που αρχισα να εχω ριγος και να χτυπαν τα δοντια μου. Μεσα σε ολη αυτη την κατασταση, αναποδα με το ενα χερι να προσπαθω να θηλασω το μωρο που ηταν και μεσα στη μπιχλα και γλιστραγε!!! Φοβερο σκηνικο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...