Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτυχία θηλασμού - τι δεν πήγε καλά;


Recommended Posts

Δεν το ήξερα ότι είναι επικίνδυνη η ζάχαρη (αν και δεν είχα σκεφτεί καν να δώσω)... Για ποιο λόγο; Μήπως εννοείτε ότι μπορεί πχ το μωρό να συνηθίσει μια γλυκιά γεύση και να το ακολουθεί διατροφικά και αργότερα στη ζωή του; Οι κρέμες του εμπορίου δεν έχουν μέσα ζάχαρη;

 

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι απαγορευόταν δια ροπάλου το μέλι και νομίζω και το αλάτι.

 

Σχετικά με το πρόγραμμα στο θηλασμό, εμένα τα μωρά μου επέβαλλαν το δικό τους πρόγραμμα. Και τα άφησα με αυτό το ρυθμό. Πχ (αν εξαιρέσουμε ίσως τον πρώτο μήνα), τη νύχτα κοιμόντουσαν συνεχόμενα 4-5 ώρες και δεν τα ξυπνούσα να τα ταίσω (όπως έκανε πχ μια φίλη μου που τα ξύπναγε στο τρίωρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 27/12/2017 at 1:40 ΠΜ, CME2205 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες. Θα ήθελα να σας διηγηθώ την ιστορία της αποτυχίας μου στο θηλασμό του πρώτου μου παιδιού και να ακούσω γνώμες από άλλες μανούλες για το τι δεν πήγε καλά την πρώτη φορά. Σε λίγο καιρό περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και θα ήθελα αυτή τη φορά να τα καταφέρω. Πριν γεννήσω λοιπόν ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) φανατική υπέρμαχος του θηλασμού και είχα βάλει σκοπό να θηλάσω αποκλειστικά το παιδί μου. Είχα πάει σε 3 μαθήματα θηλασμού πριν από τον τοκετό και είχα ενημερωθεί μέσω ίντερνετ για πολλές τεχνικές και μη λεπτομέρειες. Γέννησα στις 39+6 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι βάρους 3930 και ύψους 53 εκ. Γέννησα φυσιολογικά και με το που βγήκε το μωρό, πριν ακόμα κόψουν το λώρο, μου το έδωσαν στην αγκαλιά μου και η μαία το έβαλε στο στήθος. Στη συνέχεια, αφού το έπλυναν και τελείωσαν με τα δικά μου το έφεραν στην αίθουσα ανάνηψης (λιγότερο από ώρα από τον τοκετό) και η μαία το έβαλε πάλι στο στήθος. Το μωρό έπιανε πάρα πολύ καλά και μάλιστα η μαία μου είπε πως θα τα πάω πολύ καλά γιατί κάνουμε καλή ομάδα με τη μικρή. Και τότε άρχισε ο γολγοθάς... η μικρή δεν ησύχαζε ποτέ και έκλαιγε 24 ώρες το 24ωρο. Δεν έκλαιγε μόνο όσο ήταν στο στήθος, όπου ρούφαγε συνέχεια χωρίς να την παίρνει ο ύπνος. Τις πρώτες ημέρες μετά τον τοκετό έβαζα το παιδί στο στήθος στις 8 το βράδυ, κάθε 30 λεπτά άλλαζα στήθος και σταμάταγα εξαντλημένη στις 11 το πρωί. Το μωρό δεν κοιμόταν πάνω από 3-4 ώρες σύνολο το 24ωρο και αυτό σε σπασμένα 20λεπτα. Η παιδίατρος μου έλεγε να το έχω όσο γίνεται στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή και αυτό έκανα. Στη βδομάδα πάνω που έβλεπα πως κάτι δεν πάει καλά έφερα πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι. Μου είπε πως το μωρό πιάνει καλά αλλά δεν χορταίνει γιατί έχω λίγο γάλα και να το βάζω πολύ στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή. Ήπια τσάι θηλασμού, μαγιά μπύρας, χυμούς, έφαγα σούπες (ήταν και καλοκαίρι...), κουάκερ και ότι άλλο ματζούνι είχα ακούσει ότι μπορεί να αυξήσει την παραγωγή. Στις 10 ημέρες η μικρή ζύγιζε 3300, είχε ανεβάσει ίκτερο και συνέχιζε να κλαίει όλο το 24ωρο. Η παιδίατρος σύστησε να της δώσουμε δοκιμαστικά λίγο συμπλήρωμα για να δούμε αν όντως πεινάει έστω για λίγο καιρό. Της έφτιαξα 60 ml μετά από 40 λεπτά θηλασμού και τα ήπιε σε 2 λεπτά. Τις επόμενες ημέρες την τάιζα κάθε 2 ώρες, 30 λεπτά στο στήθος και μετά λίγο συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα. Αφού πήρε λίγο τα πάνω της άρχισα να προσπαθώ να κόψω το συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα. Όσο την είχα στο στήθος ρούφαγε, με το που την έβγαζα πλάνταζε στο κλάμα, ακόμα και αν είχαν περάσει ώρες. Ενδιάμεσα προσπαθούσα να βγάλω και με θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή αλλά και για να της το δίνω ως συμπλήρωμα. Η μεγαλύτερη ποσότητα που κατάφερα να βγάλω ποτέ ήταν 20 ml και από τα δύο στήθη. Όλο αυτό το σκηνικό κράτησε 7 εβδομάδες, όπου στο τέλος θήλαζε και μετά από λίγη ώρα έκλαιγε οπότε ερχόταν το μπουκάλι. Μετά τις 7 εβδομάδες συνεχίσαμε μόνο με ξένο. Να σημειώσω πως όλον αυτόν τον καιρό το στήθος μου δεν πρήστηκε ποτέ, δεν λερώθηκα ποτέ με γάλα, δεν φορούσα καν επιθέματα θηλών και όταν πίεζα το στήθος το πολύ να έβγαζε μία σταγόνα γάλα μετά από πολλούς χειρισμούς. Επίσης να σας πω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, κανένα ορμονικό θέμα, δεν έχω θυροειδή και έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Και ρωτάω λοιπόν: τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν έγινε σωστά ή απλά ανήκω σε αυτή τη σπάνια κατηγορία γυναικών που δεν έχουν γάλα; Θα ήθελα πραγματικά να ξαναπροσπαθήσω στο δεύτερο παιδάκι μου που περιμένω σε ένα μήνα, όμως νιώθω πολύ απαισιόδοξη!! Στο δεύτερο παιδί θα περάσω πάλι τα ίδια ή υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά τα πράγματα να είναι πιο εύκολα; Θα ήθελα τις συμβουλές σας!!

Ενω θηλαζα ηδη επιτυχημενα για ενα μηνα, παρατηρησα παρομοια συμπεριφορα του μωρου και μειωμενη παραγωγη. Αφου εδωσα 1 εβδομαδα περιθωριο, συζητησα με το γυναικολογο μου ο οποιος μου εδωσε συμπληρωμα σιδηρου και με παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο η οποια αφου ειδε τις εξετασεις μου, μου ειπε χαρακτηριστικα : "θηλασμος χωρις σιδηρο και βιταμινη D, ουτε γινεται, ουτε κραταει πολυ". 

Αφου ξεκινησα τα συγκεκριμενα συμπληρωματα ολα εστρωσαν (φυσικα σε συνδυασμο με ισορροπημενη διατροφη, καταναλωση υγρων συχνη τοποθετηση στο στηθος και τα συναφη) . Μεχρι και σημερα, 11 μηνες μετα, θηλαζω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Ενω θηλαζα ηδη επιτυχημενα για ενα μηνα, παρατηρησα παρομοια συμπεριφορα του μωρου και μειωμενη παραγωγη. Αφου εδωσα 1 εβδομαδα περιθωριο, συζητησα με το γυναικολογο μου ο οποιος μου εδωσε συμπληρωμα σιδηρου και με παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο η οποια αφου ειδε τις εξετασεις μου, μου ειπε χαρακτηριστικα : "θηλασμος χωρις σιδηρο και βιταμινη D, ουτε γινεται, ουτε κραταει πολυ". 

Αφου ξεκινησα τα συγκεκριμενα συμπληρωματα ολα εστρωσαν (φυσικα σε συνδυασμο με ισορροπημενη διατροφη, καταναλωση υγρων συχνη τοποθετηση στο στηθος και τα συναφη) . Μεχρι και σημερα, 11 μηνες μετα, θηλαζω.

Δ αμφιβαλλω οτι κατα την περιοδο του θηλασμου καλο ειναι να κανουμε εξετασεις κ να παρουμε συμπληρωματα αν εχουμε ελλειψη

Αλλα πολυ απολυτος μου φαινεται ο ενδοκρινολογος.εγω θηλασα για δυο χρονια,εκανα ενα διαλλειμμα για 3μηνες κ συνεχιζω να θηλαζω αλλους 14.βιταμινη d δ εχω παρει ποτε στη ζωη μου,ουτε καν την εζω ελεγξει

Συμπληρωμα σιδηρου επαιρνα σαν μαθητρια κ φοτητρια γτ ειχα σιδηροπενικη αναιμια.επισης επαιρνα αρκετα μεγαλη ποσοτητα κατα τη διαρκεια της πρωτης μου εγκυμοσυνης.μετα τη γεννα κ αφου μεχρι κ την τελευταια εξεταση ειχα καλες τιμες σιδηρου,αιματοκριτη κ φεριτινη αφου τελειωσαν τα λοχεια,περιπου 40μερες ειχα,σταματησα τον σιδηρο.στη δευτερη εγκυμοσυνη επισης μου εγραφε ο γυναικολογος σιδηρο αλλα δ ημουν πολυ συνεπης στη ληψη του.κ φυσικα δ επαιρνα μετα τη γεννα

Οποτε ολα γινονται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vicky86 είπε:

Δ αμφιβαλλω οτι κατα την περιοδο του θηλασμου καλο ειναι να κανουμε εξετασεις κ να παρουμε συμπληρωματα αν εχουμε ελλειψη

Αλλα πολυ απολυτος μου φαινεται ο ενδοκρινολογος.εγω θηλασα για δυο χρονια,εκανα ενα διαλλειμμα για 3μηνες κ συνεχιζω να θηλαζω αλλους 14.βιταμινη d δ εχω παρει ποτε στη ζωη μου,ουτε καν την εζω ελεγξει

Συμπληρωμα σιδηρου επαιρνα σαν μαθητρια κ φοτητρια γτ ειχα σιδηροπενικη αναιμια.επισης επαιρνα αρκετα μεγαλη ποσοτητα κατα τη διαρκεια της πρωτης μου εγκυμοσυνης.μετα τη γεννα κ αφου μεχρι κ την τελευταια εξεταση ειχα καλες τιμες σιδηρου,αιματοκριτη κ φεριτινη αφου τελειωσαν τα λοχεια,περιπου 40μερες ειχα,σταματησα τον σιδηρο.στη δευτερη εγκυμοσυνη επισης μου εγραφε ο γυναικολογος σιδηρο αλλα δ ημουν πολυ συνεπης στη ληψη του.κ φυσικα δ επαιρνα μετα τη γεννα

Οποτε ολα γινονται

Το ότι δεν έπαιρνες δε σημαίνει ότι δε χρειάζεσαι παντως. Πάνω από το 75% όσων διαμένουν στην Ελλάδα έχουν έλλειψη βιταμινης d -παρα την ηλιοφανεια, η οποία είναι πάρα πολύ σημαντικη για τον οργανισμό κ επηρεάζει πολλές λειτουργίες. Αν την ελέγξεις είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου λενια

Απλα μεχρι τωρα δ μου την εχουν ζητησει κ δ την εκανα απο μονη

Ειναι πολυ κριμα που σε μια χωρα με τετοια ηλιοφανεια αν ψαχτουμε οι περισσοτεροι θα εχουμε ελλειψη

Αλλα δ ειναι σωστο οτι αν δ παιρνεις βιτ d κ σιδηρο δ θα μπορεσεις να θηλασεις,κ μαλιστα για καιρο.γτ αν ηταν ετσι εγω εχω διαψευσει τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έπαιρνα σίδηρο και βιταμίνη D λόγω έλλειψης στην εγκυμοσύνη κι αφότου γέννησα τα σταμάτησα γιατί έκανα εξετάσεις κι είχαν φτάσει σε καλό επίπεδο. Τον Οκτώβριο που πέρασε έκανα το ετήσιο τσεκ απ είχα και πάλι έλλειψη, η οποία δεν ξέρω πότε επανήλθε. Παρότι ξεκίνησα αμέσως συμπληρώματα, ξαναέκανα εξετάσεις δυο μήνες αργότερα κι ο σίδηρος δεν είχε βελτιωθεί καθόλου ενώ η D ελάχιστα. Τώρα θα ξεκινήσω διαφορετικό σίδηρο μπας και με πιάσει καλύτερα. Εννοείται και γίνεται θηλασμός είτε με έλλειψη σιδήρου είτε με έλλειψη D. Το γάλα υπάρχει κανονικότατα, απλά η μαμά είναι αδύναμη ενώ οι αποθήκες σιδήρου της αδειάζουν για να καλύψουν τις ανάγκες του μωρού.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , marakiz είπε:

Έπαιρνα σίδηρο και βιταμίνη D λόγω έλλειψης στην εγκυμοσύνη κι αφότου γέννησα τα σταμάτησα γιατί έκανα εξετάσεις κι είχαν φτάσει σε καλό επίπεδο. Τον Οκτώβριο που πέρασε έκανα το ετήσιο τσεκ απ είχα και πάλι έλλειψη, η οποία δεν ξέρω πότε επανήλθε. Παρότι ξεκίνησα αμέσως συμπληρώματα, ξαναέκανα εξετάσεις δυο μήνες αργότερα κι ο σίδηρος δεν είχε βελτιωθεί καθόλου ενώ η D ελάχιστα. Τώρα θα ξεκινήσω διαφορετικό σίδηρο μπας και με πιάσει καλύτερα. Εννοείται και γίνεται θηλασμός είτε με έλλειψη σιδήρου είτε με έλλειψη D. Το γάλα υπάρχει κανονικότατα, απλά η μαμά είναι αδύναμη ενώ οι αποθήκες σιδήρου της αδειάζουν για να καλύψουν τις ανάγκες του μωρού.

Ο σίδηρος θέλει άδειο στομάχι κ όξινο περιβάλλον για να αφομοιωθει κ η βιτ d λαμβάνεται κατά τη διάρκεια του φαγητού. Επισης, αν μαζί με το σίδηρο πίνεις γάλα ή τρως προϊόντα ολικής άλεσης απορροφάται ακόμα λιγότερη ποσότητα. Εκτός από τη λάθος λήψη, η d αποθηκευεται στο λιπώδη ιστό κ χρειάζεται αρκετό καιρό να κάνει ικανοποιητικά επίπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λαμβάνω, είμαι ενήμερη καθώς ανά διαστήματα έχω έλλειψη, ειδικά στο σίδηρο. Τον σίδηρο τον παίρνω το πρωί είτε νηστική είτε με κάτι που έχει βιταμίνη C πχ πορτοκάλι, ακτινίδιο και τη βιταμίνη D το μεσημέρι με το φαγητό. Για τη βιταμίνη D δεν ξέρω, πάντως σχετικά με το σίδηρο, αυτή τη φορά πήρα καινούριο πόσιμο κι ίσως εμένα να μην με πιάνει ο συγκεκριμένος. Θα ξεκινήσω πάλι αυτό που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη μου και μου έκανε δουλειά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το sideral forte. ειναι νεας γενιας.το πινεις παραλληλα η μετα το φαγητο ,δεν πειραζει το γαστρεντερικο κ περιεχει κ βιταμινη c

Επεξεργάστηκαν by μαγιοπουλας
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Δεν το ήξερα ότι είναι επικίνδυνη η ζάχαρη (αν και δεν είχα σκεφτεί καν να δώσω)... Για ποιο λόγο; Μήπως εννοείτε ότι μπορεί πχ το μωρό να συνηθίσει μια γλυκιά γεύση και να το ακολουθεί διατροφικά και αργότερα στη ζωή του; Οι κρέμες του εμπορίου δεν έχουν μέσα ζάχαρη;

 

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι απαγορευόταν δια ροπάλου το μέλι και νομίζω και το αλάτι.

 

Σχετικά με το πρόγραμμα στο θηλασμό, εμένα τα μωρά μου επέβαλλαν το δικό τους πρόγραμμα. Και τα άφησα με αυτό το ρυθμό. Πχ (αν εξαιρέσουμε ίσως τον πρώτο μήνα), τη νύχτα κοιμόντουσαν συνεχόμενα 4-5 ώρες και δεν τα ξυπνούσα να τα ταίσω (όπως έκανε πχ μια φίλη μου που τα ξύπναγε στο τρίωρο)

Είναι ενάντια στις οδηγίες που ακολουθούν οι γιατροί ανα τον κόσμο

να δίνεις νερό με κάτι μέσα (οτιδήποτε) σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, 

αντί να δίνεις στο μωρό να θηλάσει ή να πιεις φόρμουλα. Αν δεις πιο πίσω μια δημοσίευση μου έχω πιο πίσω που που το εξηγεί.

 

@ΧρύσαΜ μπράβο που το άφησες, ελπίζω να σε κάναμε να βρεις άλλο παιδίατρο...!

δυστυχώς υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα άνθρωποι που δεν θα φροντίσουν να συνεχίσουν η να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με επικαιροποιημενες οδηγίες. Ήταν μεγάλος σε ηλικία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/1/2018 at 7:51 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταρχήν, αν βγω και γράψω ότι όταν πεινάει το παιδί και δεν είναι τρίωρο ή δίωρο του δίνω χαμομήλι, κανείς δεν καταλαβαινει ότι το έκανα δύο φορές στη ζωή του, αλλά ότι γίνεται καθημερινά. Που νομίζω ότι όταν γενικά λέμε κάτι, δεν είναι ωραίο μετά να το αλλάζουμε αν οι άλλοι διαφωνήσουν.

Κατά δεύτερον, όπως ξαναείπα, στην Ελλάδα, θηλάζει αποκλειστικα μεχρι το εξάμηνο νομίζω κάτι σαν το 10% των μανάδων. Οι υπόλοιπες ή δεν ξεκίνησαν, ή είναι αυτές με το πρόγραμμα και το τρίωρο που κάπου στο πρωτο τρίμηνο "το γάλα δεν έφτανε".

 

Συμφωνώ σε κάθε λέξη, μέχρι και στα "και".

 

Κι εγώ δεν κατάλαβα πως πρόκειται για 1-2 φορές, αφού η Χρύσα έγραψε πως με τις συμβουλές του γιατρού της "σώθηκε". Φυσικά είναι "καλό" αν πρόκειται για 1-2 φορές μόνο.

 

Σχετικά με το ότι τα καταφέρνουν γυναίκες να θηλάσουν πάνω από το 6μηνο ενώ τηρούν πρόγραμμα, γίνεται ακριβώς αυτό που γράφει η ΑΡΓΚ, ξαφνικά κι εντελώς τυχαία δεν φτάνει το γάλα!! Υπάρχουν φυσικά κι εξαιρέσεις.

 

15 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 

@ΧρύσαΜ μπράβο που το άφησες, ελπίζω να σε κάναμε να βρεις άλλο παιδίατρο...!

δυστυχώς υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα άνθρωποι που δεν θα φροντίσουν να συνεχίσουν η να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με επικαιροποιημενες οδηγίες. Ήταν μεγάλος σε ηλικία;

 

Γιατί, γράφει κάπου πως θα αφήσει τον παιδίατρο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 7:51 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταρχήν, αν βγω και γράψω ότι όταν πεινάει το παιδί και δεν είναι τρίωρο ή δίωρο του δίνω χαμομήλι, κανείς δεν καταλαβαινει ότι το έκανα δύο φορές στη ζωή του, αλλά ότι γίνεται καθημερινά. Που νομίζω ότι όταν γενικά λέμε κάτι, δεν είναι ωραίο μετά να το αλλάζουμε αν οι άλλοι διαφωνήσουν.

Κατά δεύτερον, όπως ξαναείπα, στην Ελλάδα, θηλάζει αποκλειστικα μεχρι το εξάμηνο νομίζω κάτι σαν το 10% των μανάδων. Οι υπόλοιπες ή δεν ξεκίνησαν, ή είναι αυτές με το πρόγραμμα και το τρίωρο που κάπου στο πρωτο τρίμηνο "το γάλα δεν έφτανε".

Μάλλον δεν διάβασες καλά τι έγραψα... Αρχικά είπα ότι αυτό με το χαμομήλι μου το σύστισε ο γιατρός, δεν ανέφερα πουθενά ότι το έκανα εγώ. Το μόνο που διευκρίνισα αργότερα είναι ότι του έδωσα χαμομήλι για τους κολικούς μια δυο φορές κι αυτό το έγραψα πριν παραθέσεις απάντηση σε μια απο τις δημοσιεύσεις μου αν δεις.

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2017 at 3:26 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Ο γιος μου κοντεύει τριών μηνών κι ακόμη θηλάζω. Τρώει μόνο ένα με δυο μπουκάλια συμπλήρωμα. Θα σου πω τι μου λένε εμένα οι γιατροί μου κι έχω σωθεί!!! Εξαρχής δεν τον άφηνα πάνω από 30' στο στήθος μου και τον τάιζα κάθε δυο ώρες. Οπότε μπήκε σε πρόγραμμα.. Γενικά μου λένε ότι αν πατάω το στήθος μου και δεν πετάγεται γάλα σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν έχω αρκετή ποσότητα άρα του δίνω σκόνη ή, αν δε θέλω να δώσω ξένο γάλα, του δίνω χαμομήλι (λουλουδάκια αποξηραμένα) κι αν δεν το πίνει του βάζω μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη στα 60ml. Κάνει καλό και στο στομάχι του.

 

Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι το πρώτο μήνυμα σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2017 at 10:25 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

@Lenia16 ίσως έχεις δίκιο, να έγραψα κάτι λάθος.. Δεν του το έδωσα χαμομήλι για να μην του δώσω γάλα. Μου είχε πει να το κάνω αν θέλω να "ξεγελάσω" την πείνα του ή κάτι τέτοιο.

Γενικά όμως, δεν το έκανα αυτό. Το έκανα κάποιες φορές για να το βοηθήσω στους κολικούς, και πραγματικά βοηθάει.

Δεν ξέρω αν σε κάθε γυναίκα είναι το ίδιο, εμένα όμως, όταν μου ζητούσε (μια δυο φορές) να φάει σε διάστημα μικρότερο του δίωρου, δε μου επαρκούσε το γάλα που είχα στο στήθος και καθόταν να ρουφάει με τις ώρες. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις, μιας και ακολουθώ μεικτή διατροφή, του δίνω γάλα σκόνη, από το οποίο συνήθως πίνει 60-70μλ. Μάξιμουμ 90μλ.

@ΒΑΣΙΑ89

@ΑΡΓΚ @marakiz το είχα αναφέρει απ' ό,τι βλέπετε

@belleblue ο ένας παιδίατρος είναι που είχα εγώ ως παιδί και την άλλη την είχε το αγόρι μου. Δεν άλλαξα γιατρό. Εξάλλου όπως έχω χιλιογράψει, δεν ακολούθησα τη συμβουλή του χαμομηλιού πέρα από τις μια δυο φορές που του έδωσα για τους κολικούς :-P:-P:-P

Και @marakiz είπα ότι σώθηκα, ναι, γιατί εγώ ακολουθώ τη μικτή διατροφή, δηλαδή ακολούθησα τη συμβουλη που μου έδωσε με το συμπλήρωμα γάλακτος.

 

Μάλλον διαβάζετε αποσπασματικά τις δημοσιεύσεις μου...

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, belleblue said:

Είναι ενάντια στις οδηγίες που ακολουθούν οι γιατροί ανα τον κόσμο

να δίνεις νερό με κάτι μέσα (οτιδήποτε) σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, 

αντί να δίνεις στο μωρό να θηλάσει ή να πιεις φόρμουλα. Αν δεις πιο πίσω μια δημοσίευση μου έχω πιο πίσω που που το εξηγεί.

 

@ΧρύσαΜ μπράβο που το άφησες, ελπίζω να σε κάναμε να βρεις άλλο παιδίατρο...!

δυστυχώς υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα άνθρωποι που δεν θα φροντίσουν να συνεχίσουν η να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με επικαιροποιημενες οδηγίες. Ήταν μεγάλος σε ηλικία;

 

Με όλο το σεβασμό, αλλά δεν νομίζω ότι η ηλικία του γιατρού παίζει μεγάλο ρόλο, ένας ηλικιωμένος παιδίατρος μπορεί να φέρει την εμπειρία από την παρακολούθηση πάρα πολλών περιστατικών και να επικαιροποιεί τις γνώσεις του παρευρισκόμενος σε ημερίδες / συνέδρια κλπ.. ενώ ένας νεότερος να υστερεί σε πείρα, σχετικά είναι όλα!

Το βασικό είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον παιδίατρό σου κατ΄εμέ, εγώ προσωπικά όταν επίλεξα παιδίατρο για τα παιδιά μου το εκανα συζητώντας με φίλους / γνωστούς όπου μου σύστησαν συγκεκριμένο γιατρό, εξαιρετικό!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

 

Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι το πρώτο μήνυμα σου.

Μα γλυκιά μου βλέπεις ότι η προτελευταία μου προταση ξεκινα με το "Γενικά μου λένε".. Δε βλέπω πουθενα να εχω γραψει οτι αυτο κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ πως ένας μεγάλος σε ηλικία παιδίατρος δεν είναι κριτήριο από μόνο του για τίποτα. Είτε καλό είτε κακό. Προσωπικά ο δικός μας είναι μεγάλος σε ηλικία και τον εμπιστεύομαι κυρίως λόγω της μεγάλης εμπειρίας που έχει. Θα προτιμούσα κάποιον νεότερο αν έβρισκα στην περιοχή μόνο αν μπορούσε να μου καλύψει κι άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν όπως θηλασμός και διατροφή γιατί είναι αλήθεια πως ο τωρινός είναι λίγο παλιάς κοπής σε αυτά τα θέματα. Ιατρικά όμως τον εμπιστεύομαι απόλυτα.

 

Χρύσα εγώ διαβάζω ότι γράφεις "δίνω χαμομήλι" και "βάζω ζάχαρη", τώρα αν εσύ εννοείς κάτι διαφορετικό, δεν θα επιμείνω. :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On ‎9‎/‎1‎/‎2018 at 0:03 ΠΜ, vicky86 είπε:

Πραγματικα δ μπορω να καταλαβω με βαση ποια κριτηρια μια μαμα η ενας παιδιατρος κρινουν οτι ενα μωρο ζηταει να φαει πιο συχνα απο οτι θα επρεπε.πως κρινεται αυτο το "επρεπε". Για μωρα που δ εχουν καποιο προβλημα οπως γοπ.κ ειδικα μωρα που θηλαζουν

Οπως επισης δ μπορω να πιστεψω τι το μαγικο εχει το χαμομηλι που για να φτασουμε στο σημειο να το δωσουμε στο νεογεννητο,βαζουμε ζαχαρη

Οκ κ μεις κανονικα πρεπει να τρωμε 3γευματα με δυο σνακ,αλλα αν θελησουμε να φαμε πιο συχνα δ ερχεται καποιος να μας το απαγορεψει,ουτε απασχολουμαστε με νερο η τσιγαρο αντι πιπιλας,η με βολτες στο τετραγωνο αντι αγκαλια κ κουνημα που κανουν στα μωρα.κ μεις δ εχουμε τις αναπτυξιακες αναγκες που εχουν τα μωρα

Εχω αναφερει ξανα,οτι υπαρχουν μαμαδες που εφαρμοσαν προγραμμα στα μωρα τους κ καταφεραν να θηλασουν.ηταν ομως κ τυχερες γτ προσαρμοστηκαν τα μωρα τους κ επαιρναν ικανοποιητικο βαρος.δ συμβαινει ομως παντα αυτα.μια μαμα που θηλαζει με προγραμμα μπορει να αντιμετωπισει στασιμοτητα στην προσληψη βαρους η προωρη διακοπη του θηλασμου

Συμφωνω απολυτα!

Το 3ωρο (με φορμουλα) η 2ωρο ( με θηλασμο) που προτεινουν οι παιδίατροι στα νεογέννητα αναφέρεται στην μεγιστη αποσταση μεταξυ των γευματων. Εννοείται ότι τα μωρα δεν είναι μηχανες να τα ταιζεις με αυστηρο πρόγραμμα...ποτε δεν το καταλαβα αυτό και δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα! Σιγουρα μετα το διμηνο -τριμηνο εχεις μια γενικη εικονα κάθε ποτε περιπου θα πεινασει (πχ τα δικα γυρω στο διωρο θυμαμαι) αλλα όχι ότι δεν του δινουμε να πιει γαλατακι νωριτερα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 0:02 ΜΜ, erin0000 είπε:

Δεν το ήξερα ότι είναι επικίνδυνη η ζάχαρη (αν και δεν είχα σκεφτεί καν να δώσω)... Για ποιο λόγο; Μήπως εννοείτε ότι μπορεί πχ το μωρό να συνηθίσει μια γλυκιά γεύση και να το ακολουθεί διατροφικά και αργότερα στη ζωή του; Οι κρέμες του εμπορίου δεν έχουν μέσα ζάχαρη;

 

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι απαγορευόταν δια ροπάλου το μέλι και νομίζω και το αλάτι.

 

Σχετικά με το πρόγραμμα στο θηλασμό, εμένα τα μωρά μου επέβαλλαν το δικό τους πρόγραμμα. Και τα άφησα με αυτό το ρυθμό. Πχ (αν εξαιρέσουμε ίσως τον πρώτο μήνα), τη νύχτα κοιμόντουσαν συνεχόμενα 4-5 ώρες και δεν τα ξυπνούσα να τα ταίσω (όπως έκανε πχ μια φίλη μου που τα ξύπναγε στο τρίωρο)

Δεν ήξερες ότι η ζάχαρη είναι επικίνδυνη; Εδώ οι γιατροί προτείνουν στους ενήλικες αποχή από ζάχαρη λες να επιτρέπεται στα νεογέννητα; Σακχαρώδης διαβήτης, παχυσαρκία, σάπια δόντια μελλοντικά, είναι λίγα; Οι κρέμες του εμπορίου εχουν, όπως κ όλα τα προϊόντα που θέλουν να σε εθιζουν στη γεύση τους για να τα αγοράζεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iouliana είπε:

Συμφωνω απολυτα!

Το 3ωρο (με φορμουλα) η 2ωρο ( με θηλασμο) που προτεινουν οι παιδίατροι στα νεογέννητα αναφέρεται στην μεγιστη αποσταση μεταξυ των γευματων. Εννοείται ότι τα μωρα δεν είναι μηχανες να τα ταιζεις με αυστηρο πρόγραμμα...ποτε δεν το καταλαβα αυτό και δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα! Σιγουρα μετα το διμηνο -τριμηνο εχεις μια γενικη εικονα κάθε ποτε περιπου θα πεινασει (πχ τα δικα γυρω στο διωρο θυμαμαι) αλλα όχι ότι δεν του δινουμε να πιει γαλατακι νωριτερα.

Να ρωτησω κ εγω κατι .Χθες τη νυχτα το μωρο κοινηθηκε εξι ωρες συνεχομενες ενω δεν το συνηθιζει κ το ξυπνησα εγω να το ταιδω.σε αυτη την περιοτωση κινδυνευει η παραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κ εγω κατι .Χθες τη νυχτα το μωρο κοινηθηκε εξι ωρες συνεχομενες ενω δεν το συνηθιζει κ το ξυπνησα εγω να το ταιδω.σε αυτη την περιοτωση κινδυνευει η παραγωγη?

Όχι δεν νομίζω! Γενικά ή παραγωγή προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού αν θηλάζει κατά απαίτηση του.

  Εσύ με μία φορά δεν θα επιρρεαστει πιστεύω καθόλου ή παραγωγή. 

  Φτου να μην το ματιασω που κοιμήθηκε τόσες ώρες σερί! Ο δικός μου έφτασε 12  μηνων για να κοιμηθεί πενταωρα σερί και αυτό οχι πάντα! Αλλά δεν απελπιζομαι :P!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κ εγω κατι .Χθες τη νυχτα το μωρο κοινηθηκε εξι ωρες συνεχομενες ενω δεν το συνηθιζει κ το ξυπνησα εγω να το ταιδω.σε αυτη την περιοτωση κινδυνευει η παραγωγη?

Oχι. Αν το μωρό δε βάζει βάρος ικανοποιητικά, το ξυπνάς στο 3ωρο-4ωρο, αλλιώς το αφήνεις. Αν αυτός ο μεγάλος ύπνος δεν είναι νυχτα, το ξυπνάς στο δίωρο να θηλάσει, μην μπερδεψει τη μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κ εγω κατι .Χθες τη νυχτα το μωρο κοινηθηκε εξι ωρες συνεχομενες ενω δεν το συνηθιζει κ το ξυπνησα εγω να το ταιδω.σε αυτη την περιοτωση κινδυνευει η παραγωγη?

Όχι από ένα σημειο και μετα ακολουθούμε το μωρακι και η παραγωγη σου θα προσαρμοστει αναλογα. Απολαυσε τον υπνο σου!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Όχι δεν νομίζω! Γενικά ή παραγωγή προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού αν θηλάζει κατά απαίτηση του.

  Εσύ με μία φορά δεν θα επιρρεαστει πιστεύω καθόλου ή παραγωγή. 

  Φτου να μην το ματιασω που κοιμήθηκε τόσες ώρες σερί! Ο δικός μου έφτασε 12  μηνων για να κοιμηθεί πενταωρα σερί και αυτό οχι πάντα! Αλλά δεν απελπιζομαι :P!

καλα μην νομιζεις.πρωτη φορα εγινε.ισως γιατι την κοιμησα για πρωτη φορα σε φορμακι υπ οσακο λες?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει ανακτήσει βάρος γέννησης δεν το ξυπνάς.  Απλά αν χρειαστεί μόνο να αποσυμφορίσεις λίγο με το χέρι. 

 

Και άδραξε την ευκαιρία και κοιμήσου! ! :-D

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...