ΑΡΓΚ

Συμμαθητής που μυρίζει άσχημα

Recommended Posts

Ο γιος μου έχει ένα συμμαθητή και φίλο που γενικά δεν είναι πολύ της καθαριότητας: ρούχα λεκιασμένα, μαλλί μονίμως άλουστο, συχνά έχει ψείρες (έχει γίνει και επανειλλημένα στο παρλθόν θέμα μεταξύ γονιών αλλά και στο σχολείο)  κλπ. Μιλάμε για παιδί δημοτικού και είναι έτσι από τα 3-4. Η υπόλοιπη οικογένεια , καμία σχέση, καθαροί και περιποιημένοι. Μέση οικογένεια, δεν τίθεται θέμα να μην έχουν νερό, ρούχα κλπ, μάλλον σπάταλοι θα έλεγα. Υπέθετα πάντα ότι είναι παιδική ιδιοτροπία: δεν του αρέσει το λούσιμο, αγαπά συγκεκριμένα ρούχα, κλπ.

Φέτος, πρέπει να έχει κόψει πλέον το μπάνιο. Μου λέει ο μικρός βδομάδες τώρα ότι μυρίζει και ότι τον κοροϊδεύουν τα παιδιά στην τάξη και τον λένε βρωμιάρη, και υπέθετα ότι ήταν παιδικές υπερβολές, είχα θυμώσει κιόλας για το τι αηδίες λένε τα παιδιά. Χτες ήρθε σπίτι, και πολύ απλά, βρώμαγε. Δεν μπορούσες να κατσεις δίπλα του. Τον έστειλα να πλύνει τα χέρια, δεν άλλαξε κάτι. Τον έβαλα 10 λεπτά στο αμάξι να τον πάω σπίτι, και παρόλο που είχα τα παράθυρα ανοιχτά, το αμάξι ακόμη μυρίζει.

Να πω την αμαρτία μου, ντρέπομαι να το πω στους γονείς του, τι να πω; Πλύντε και καμιά φορά το παιδί; Κάπως μου έρχεται.

Είναι θέμα να το θίξει κανείς στη δασκάλα; 

Διαφημίσεις

Ουπς!πολυ λεπτο θεμα....θα ελεγα και θα εκανα μια αναφορα του θεματος στη δασκαλα.θεωρω εφοσον το παιδακι δεχετε στο σχολειο προσβολες ειναι ευκαιρια να το αναφερεις και δικαιολογημενα!!!

Κ εγω νομίζω πρέπει να αναφερθεί στη δασκάλα,είναι θέμα υγιεινής.Θυμάμαι στο Δημοτικό που ήμουν ήταν ένα κοριτσάκι με απίστευτες ψείρες! (25 χρόνια πρίν κ ακόμα σαν εικόνα το έχω)

Ενημερώθηκε ο δάσκαλος της κ εκείνος φρόντισε να μιλήσει με τους γονείς.Οπότε μη ντρέπεσαι κ ενημέρωσε,μπορεί κ η δασκάλα να μην το εχει αντιληφθεί.

Κακά τα ψέματα εάν οι γονείς θεωρούν ότι μπορεί να πηγαίνει έτσι το παιδί στο σχολείο, υπάρχει θέμα. Κατευθείαν στο δάσκαλο. Αμέσως...μην εμπλακείς με τους γονείς θα βρεις και τον μπελά σου. Γνώμη μου τώρα λέω. 

εμένα μου κάνει εντύπωση που η δασκάλα δεν έχει αντιληφθεί τίποτε από όλα αυτά. 

Νομίζω ότι είναι δικό της θέμα, μη σου πω ότι θα πρέπει να το αναλάβει η διεύθυνση για να προλάβει τυχόν αντιδράσεις των γονιών..

Αυτό που περιγράφεις συνιστά παθητική κακοποίηση του παιδιού. 

2t7wp3.png

Συμφωνώ, θέτεις το θέμα στην δασκάλα. Υπάρχει η πιθανότητα να το έχει καταλάβει και να κάνει τα στραβά μάτια... Συμφωνώ επίσης ότι η δασκάλα από μόνη της μπορεί να μην έχει κανένα αποτέλεσμα, και να τ΄ ακούσει από τους γονείς. Οπότε ελπίζω η διεύθυνση να αναλάβει το θέμα. Εξάλλου το παιδάκι υφίσταται bullying.

Η καθαριότητα και ατομική υγιεινή αποτελούν διδάγματα προταρχικα της οικογένειας προς το παιδί ,κυρίως για τον εαυτό του και έπειτα για το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Αν η οικογένεια το αμελεί επιμελώς θα πρέπει η δασκάλα να κάνει την σύσταση προς αυτούς. 

Ο γονιός του φίλου που το παιδί κάνει παρέα βρίσκεται σε εξαιρετικα δύσκολη θέση καθώς αν κάνει σύσταση στο παιδί ,πχ πλυσου η μυρίζεις άσχημα θα το προσβάλλει και θα λάβει διαφορετικά το μήνυμα το παιδί.

Αν το αναφέρει από την άλλη στο γονιό του παιδιού θα δημιουργήσει διαμάχες και δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεθεί άκρη.

Αυτό που ενδεχομένως μπορεί να γίνει είναι σύσταση προς την δασκάλα για το συγκεκριμένο παιδί έτσι ώστε εκείνη να ενημερώσει τους αρμόδιους γονείς.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα