Recommended Posts

Κοπέλες σας χεραιτώ είμαι καινούρια στο forum και στο θέμα εγκυμοσύνης. Έχω πιάσει χθες τον 3 μήνα και εδώ και 1 μήνα υποφέρω από αναγουλες εμετούς και την τελευταία εβδομάδα έχω αποκτήσει και καούρες. Έχω δοκιμάσει malox, gaviscon, ανανά, φρυγανιές, μήλα και δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο και αποτέλεσμα κανένα βοήθεια έχω αρχίσει να απελπίζομαι.

Δεν μπορώ να βγω απο το σπίτι ούτε καν στη δουλειά δεν μπορώ να παω.

Διαφημίσεις

Καταρχήν μην απελπίζεσαι, όλα αυτά είναι αναμενόμενα στην εγκυμοσύνη! Και εγώ έτσι ήμουν καθ όλη την διάρκεια! το μόνο που με ανακούφιζε ήταν τα κρακεράκια, βέβαια δεν σου κρύβω πως και αυτά ακόμα πολλές φορές μου ήταν δύσκολο να τα φάω, προσπάθησε να φας και κανένα μακαρόνι, και αυτό βοηθάει (τουλάχιστον εμένα με βοηθούσε).

Καλησπέρα !!! Εμένα με βοηθούν οι τσίχλες και ειδικά με γεύση κανέλλα  ή εναλλακτικά τα αγγουράκια !! Υπομονή !! ...αξίζει τον κόπο !! 

Γάλα έχεις δοκιμάσει;Σε εμενα τουλάχιστον όταν έχω καουρα πιάνει.Υπομονή Κάνε κ προσπάθησε να τρως όσο καλύτερα μπορείς! (οχι τηγανιτά,βαριά φαγητά,πορτοκάλια κ γενικά οξινα φαγητά)

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες ! Πραγματικά υποφέρω! Δεν μπορώ να ησυχάσω από εμετούς. Ότι τρώω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνω εμετό μετά. Προσέχω την διατροφή και πήρα σιρόπι το prim.p eran . Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ να το πάρω μόνο για 5 μέρες. Και μετά τι θα γίνει ; Δεν θα αντέξω χωρίς φάρμακο το πιστεύω .. υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να απαλλαγώ από εμετούς .. τουλάχιστον από τους εμετούς τους συνεχόμενους για την ναυτία ούτε λόγος . Απλά νιώθω ότι δεν το αντέχει ο οργανισμός μου αυτό και ότι αφυδατώνομε κιόλας. 

Καλησπέρα κορίτσια , 

Θα σας πω και εγώ την έμπειρια μου που ελπίζω να βοηθησει !!

Οταν αισθάνθηκα τις πρώτες αδιαθεσίες που τελικά δεν ήταν σημαντικές ( 2-3 εμετοί στο συνολο) παρατήρησα ότι κυρίως το κομμάτι που χειροτέρευε την κατάσταση ήταν το ψυχολογικό μου.

Μολις ξεκινούσα να νιωθω αναγούλες με έπιανε μια ταραχή ( ήμουν και στο χώρο εργασίας τότε ) και επικεντρωνόμουν τόσο σε αυτό που τελικά έτρεχα στην τουαλέτα .

Ηταν λες και εγώ το προκαλούσα!!

Οταν με ξανά έπιανε και είχα τον εαυτό μου τυχαία απασχολημένο με κάτι αλλο το περνούσα πολύ πιο ήπια θεωρώ 

Εξάλλου είναι γνωστό ποσό ο εγκέφαλος μας παίζει ρόλο σε παρά πολλά πράγματα που πολλά τα προκαλούμε οι ίδιες μας σε μεγαλύτερο βαθμο απ όσο θα έπρεπε να είναι !

• Ευχαριστώ! 1

On 2/8/2021 at 3:05 ΜΜ, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες ! Πραγματικά υποφέρω! Δεν μπορώ να ησυχάσω από εμετούς. Ότι τρώω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνω εμετό μετά. Προσέχω την διατροφή και πήρα σιρόπι το prim.p eran . Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ να το πάρω μόνο για 5 μέρες. Και μετά τι θα γίνει ; Δεν θα αντέξω χωρίς φάρμακο το πιστεύω .. υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να απαλλαγώ από εμετούς .. τουλάχιστον από τους εμετούς τους συνεχόμενους για την ναυτία ούτε λόγος . Απλά νιώθω ότι δεν το αντέχει ο οργανισμός μου αυτό και ότι αφυδατώνομε κιόλας. 

Καλησπέρα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην 6 εβδομάδα…Όλη την ημέρα αναγούλες άσχημες και εμετοί…Μόνο τα βράδια είμαι μια χαρά περιέργως…ο γιατρός μου έγραψε τα oroperidys για 20 μέρες.. επειδή στο Ίντερνετ όμως δεν βρίσκω και πολλές πληροφορίες τα γνωρίζεται; είναι ασφαλή ; Αν κάποια κοπέλα  τα έχει πάρει θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσε γιατί δεν βρίσκω κάτι ουσιαστικό..δοκίμασα και σιρόπι με β6 καμία απολύτως αλλαγή πριν από τα χάπια..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα