Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκόλληση σάκου


Recommended Posts

αλησπερα σας !! Ειμαι καινουριΑ εδω!!! Θα ηθελα την συμπαράσταση σας!! Διανοιω την 9 η εβδομαδα εγκυμοσηνης μου  χτες Βράδυ  Είδα στο εσώρουχο, λίγο καφέ υγρό. Συνειδητοποίησα ότι είχα λίγο πόνο σαν περιόδου πήρα αμέσως το γιατρό τηλέφωνο και μου είπε το επόμενο πρωί να πάω να με δει. Έτσι και έκανα το πρωί πήγα με είδε ο γιατρός μου και διαπιστώσαμε ότι έχω μια αποκόλληση !!  Μου είπε να κάτσω στο κρεβάτι τέσσερις ημέρες και να πάω να με ξαναδεί βέβαια τώρα δεν έχω καθόλου υγρό καφέ απλά έναν ελάχιστο πόνο περιόδου αυτό είναι καλό σημάδι; Εννοώ δηλαδή ειναι καλο σημάδι ότι η αποκόλληση έχει υποχωρήσει;;Φοβάμαι μήπως η αποκόλληση μεγαλώνει και δεν έχω κάποιο άλλο σημάδι ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου, κάνε λίγο υπομονή και σε λίγες μέρες θα ξέρεις.

Είναι γενικά κάτι που συμβαίνει, και εγώ το είχα πάθει στην 8 εβδομαδα, και όλα προχώρησαν καλά!

 

Link to comment
Share on other sites

Αποκόλληση σάκου ή αποκόλληση πλακούντα έχεις; Στον τίτλο γράφεις αποκόλληση σάκου αλλά στο κέιμενο γράφεις σκέτο αποκόλληση. Το ρωτάω για διευκρίνηση γιατί έχει διαφορά. Καταρχήν στο φόρουμ θα βρείς πάρα πολλές λεπτομερέστατες συζητήσεις για αποκόλληση πλακούντα που θα σου λύσουν όλες τις απορίες. Αν όμως έχεις αποκόλληση σάκου, θα σου πω απο προσωπική εμπειρία οτι χρειάστηκε να νοσηλευτώ δυο μέρες λόγω μεγάλης αιμορραγίας στην αποκόλληση σάκου, δηλ. δεν είχα απλά καφέ υγρά (που σημαίνει παλιο αίμα) αλλά κανονική αιμοραγία με κατακκόκινο αίμα. Ο γιατρος στο νοσοκομείο, αλλά και ο δικος μου γυναικολογος δεν μου είπαν να μείνω στο κρεβάτι, λέγοντάς μου οτι αυτό συστήνουν συνηθως οταν έχεις αποκόλληση πλακούντα. Στην περίπτωση του σάκου απλά θέλει προσοχή και λίγο ξεκούραση. Εγώ το έπαθα  την 13 εβδομάδα γιατί έκανα το λάθος να ανασηκώσω την κόρη μου πέντε χρονών για να την βοηθήσω στην τουαλέτα.

Ο πόνος περιόδου είναι οι συσπάσεις που κάνει η μήτρα απο οτι μου έχουν πει και ίσως ο γιατρός σου συστήσει να πάρεις μαγνήσιο. Πάντως όπως σου είπαν ήδη οι φίλοι παραπάνω είναι κάτι που συμβαίνει και τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζεται επιτυχώς. 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποκόλληση σάκου ή αποκόλληση πλακούντα έχεις; Στον τίτλο γράφεις αποκόλληση σάκου αλλά στο κέιμενο γράφεις σκέτο αποκόλληση. Το ρωτάω για διευκρίνηση γιατί έχει διαφορά. Καταρχήν στο φόρουμ θα βρείς πάρα πολλές λεπτομερέστατες συζητήσεις για αποκόλληση πλακούντα που θα σου λύσουν όλες τις απορίες. Αν όμως έχεις αποκόλληση σάκου, θα σου πω απο προσωπική εμπειρία οτι χρειάστηκε να νοσηλευτώ δυο μέρες λόγω μεγάλης αιμορραγίας στην αποκόλληση σάκου, δηλ. δεν είχα απλά καφέ υγρά (που σημαίνει παλιο αίμα) αλλά κανονική αιμοραγία με κατακκόκινο αίμα. Ο γιατρος στο νοσοκομείο, αλλά και ο δικος μου γυναικολογος δεν μου είπαν να μείνω στο κρεβάτι, λέγοντάς μου οτι αυτό συστήνουν συνηθως οταν έχεις αποκόλληση πλακούντα. Στην περίπτωση του σάκου απλά θέλει προσοχή και λίγο ξεκούραση. Εγώ το έπαθα  την 13 εβδομάδα γιατί έκανα το λάθος να ανασηκώσω την κόρη μου πέντε χρονών για να την βοηθήσω στην τουαλέτα.

Ο πόνος περιόδου είναι οι συσπάσεις που κάνει η μήτρα απο οτι μου έχουν πει και ίσως ο γιατρός σου συστήσει να πάρεις μαγνήσιο. Πάντως όπως σου είπαν ήδη οι φίλοι παραπάνω είναι κάτι που συμβαίνει και τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζεται επιτυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Το ιδιο επαθα  και εγω 6 εβδομαδων και το εμαθα εχτες απο τον γιατρο μου. Τα ξημερωματα της Τριτης ειδα καφε αιμα και ειχα προωραμματισμενο ραντεβου το πρωι της Τριτης. Και μου ειπε οτι εχω μια μικρη αποκολληση. Μου εγραψες προγεστερονη αλλα και αντιπηκτικες ενεσεις για 30 μερες. Ξεκουραση και ηρεμια. Ειμαι δηλαδη κρεβατι καναπε ολη μερα. Την αλλη Παρασκευη που θα ειμαι 7 εβδομαδων  θα ξαναπαω να ακουσουμε μαλλον και καρδουλα και να δουμε αν εχει μειωθει το αιμα. Παντως απο το βραδυ και μετα βλεπω πολυ λιγο καφε αιμα...  Ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ... Και εγώ έχω αποκόλληση 1.6 εκατοστά και μου είπε η γιατρός ότι το μωρό είναι μικρότερο από όσο πρέπει.... Παίρνω utrogestan και έχω ραντεβού ξανά την τρίτη.... eirinisgar τι έγινε τελικά με σένα? 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαι καινουργια στο φορουμ!Εχω διδυμακια και ειμαι 12w + 4d!Την Πεμπτη που μας περασε ειχα μια αιμορραγια κι ευτυχως βρισκομουν στο Ελενα γιατι πηγα να δω μια φιλη μου που γεννησε!Κατεβηκα στα επειγοντα οπου με ειδε ενας γιατρος ο οποιος μου ειπε οτι τα μωρα ειναι καλα και μαλλον προκειται για καποια μεγαλη αποκολληση!Δεν διευκρινησε αν ηταν αποκολληση πλακουντα ή σακου γιατι οπως ειπε δεν φαινοταν στον υπερηχο και δεν ακουσαμε ουτε καρδουλες!Πηρα τον γιατρο μου και μου ειπε να μην παω πουθενα αλλου να το κοιταξω κι οτι το μονο φαρμακο ειναι η ξαπλα, utrogestan κλπ!Ομως, την Δευτερα ειχα ραντεβου για αυχενικη το οποιο μαλλον θ'ακυρωθει κι εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι δεν ειμαι σιγουρη οτι τα μωρα ειναι οντως καλα!Να τονισω οτι αιμα κανονικο ειχα μονο την Πεμπτη και μεχρι τωρα εχω καφε!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Βίκυ47 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαι καινουργια στο φορουμ!Εχω διδυμακια και ειμαι 12w + 4d!Την Πεμπτη που μας περασε ειχα μια αιμορραγια κι ευτυχως βρισκομουν στο Ελενα γιατι πηγα να δω μια φιλη μου που γεννησε!Κατεβηκα στα επειγοντα οπου με ειδε ενας γιατρος ο οποιος μου ειπε οτι τα μωρα ειναι καλα και μαλλον προκειται για καποια μεγαλη αποκολληση!Δεν διευκρινησε αν ηταν αποκολληση πλακουντα ή σακου γιατι οπως ειπε δεν φαινοταν στον υπερηχο και δεν ακουσαμε ουτε καρδουλες!Πηρα τον γιατρο μου και μου ειπε να μην παω πουθενα αλλου να το κοιταξω κι οτι το μονο φαρμακο ειναι η ξαπλα, utrogestan κλπ!Ομως, την Δευτερα ειχα ραντεβου για αυχενικη το οποιο μαλλον θ'ακυρωθει κι εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι δεν ειμαι σιγουρη οτι τα μωρα ειναι οντως καλα!Να τονισω οτι αιμα κανονικο ειχα μονο την Πεμπτη και μεχρι τωρα εχω καφε!

Για να σου είπε ο γιατρός ότι τα μωρά είναι καλά κ πλέον έχεις μόνο καφέ έτσι θα είναι οποτε μην αγχωνεσαι. Θα συμφωνησω με τον γιατρό σου ότι κάτι άλλο δεν γίνεται να κάνετε, μόνο χάπια, ξεκούραση κ όχι άγχος αλλά εγώ στη θέση σου αν συνεχιζόταν η ίδια κατάσταση θα πηγαινα για υπέρηχο να δω ότι όντως είναι καλά για να ηρεμησω. Βέβαια θα πηγαινα με αυτοκίνητο για να μην κουραζομαι. Πάντως έχω σου εύχομαι να μην ξανά έχεις αίμα κ να έχεις τελειομηνη κύηση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήμερα σε όλες τις κοπέλες...εδώ και κάτι μέρες εχω καφέ υγρά ,πήγαμε σε γιατρό και μας είπε ότι εχω μια μικρή αποκόλληση σάκου το μωράκι καλα είναι ακούσαμε και καρδούλα απλα είπε ξεκούραση και μου έδωσε χάπια  UTROGESTAN  ,ξέρει καμία μέσα σε πόσο καιρό κλείνει η αποκόλληση ; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ais123 είπε:

Καλήμερα σε όλες τις κοπέλες...εδώ και κάτι μέρες εχω καφέ υγρά ,πήγαμε σε γιατρό και μας είπε ότι εχω μια μικρή αποκόλληση σάκου το μωράκι καλα είναι ακούσαμε και καρδούλα απλα είπε ξεκούραση και μου έδωσε χάπια  UTROGESTAN  ,ξέρει καμία μέσα σε πόσο καιρό κλείνει η αποκόλληση ; 

εξαρταται το μεγεθος της αποκολλησης κ τον οργανισμο. ειναι σαν να ρωτας ποτε κλεινει μια πληγη ολα εξαρτωνται. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Η επουλωση εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο εμας τις ιδιες!Εγω να φανταστεις πριν καποιες μερες ειχα αιμορραγια λογω αποκολλησης σακου κι ο γιατρος μου ειπε πληρη ακινησια και φυσικα utrogestan!Μετα απο 1 βδομαδα ακριβως που πηγα να με δει η αποκολληση ειχε επουλωθει αρκετα και τα καφε υγρα ειχαν σταματησει 3 μερες πριν παω!Ομως ημουν στο κρεβατι συνεχεια και σηκωνομουν μονο για να παω τουαλετα!Οποτε θελει προσοχη και πολλη ξαπλα!Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!!Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Βίκυ47 είπε:

Καλησπερα!Η επουλωση εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο εμας τις ιδιες!Εγω να φανταστεις πριν καποιες μερες ειχα αιμορραγια λογω αποκολλησης σακου κι ο γιατρος μου ειπε πληρη ακινησια και φυσικα utrogestan!Μετα απο 1 βδομαδα ακριβως που πηγα να με δει η αποκολληση ειχε επουλωθει αρκετα και τα καφε υγρα ειχαν σταματησει 3 μερες πριν παω!Ομως ημουν στο κρεβατι συνεχεια και σηκωνομουν μονο για να παω τουαλετα!Οποτε θελει προσοχη και πολλη ξαπλα!Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!!Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

Ευχαριστούμε πολύ ,πρώτη εγκυμοσύνη είναι δεν το εχω ξανά περάσει αυτό ...ο γιατρός είπε πως η αποκόλληση είναι όσο μια καρφίτσα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/7/2018 at 8:34 ΜΜ, Ais123 είπε:

Καλήμερα σε όλες τις κοπέλες...εδώ και κάτι μέρες εχω καφέ υγρά ,πήγαμε σε γιατρό και μας είπε ότι εχω μια μικρή αποκόλληση σάκου το μωράκι καλα είναι ακούσαμε και καρδούλα απλα είπε ξεκούραση και μου έδωσε χάπια  UTROGESTAN  ,ξέρει καμία μέσα σε πόσο καιρό κλείνει η αποκόλληση ; 

Δεν ξέρω ποσό θα σε βοηθήσω αλλά θα σου πω την δικη μου εμπειρία . Γύρω στην 5 εβδομάδα είχα καφέ υγρά όχι μόνο στο σκούπισμα αλλά και στο σερβιέτακι πήρα ουτροτζεσταν και εγώ και ξεκουράστηκα . Το καφέ σε λίγες μέρες έγινε κόκκινο μόνο για μια μερα αλλά έφτανε να χάσω πολλά χρόνια από την ζωή μου . Πήγαμε γιατρό και το μωρό μου πέρα ότι το άκουσα και ήταν καλά διαπιστώσαμε πως υπάρχει και δεύτερο που μόλις είχε κάνει εμφανίση.. καθυστερημένη σύλληψη του ενός . Τα καφέ μου συνεχίζονται και ελπίζω να πάνε όλα καλά μιας και ακόμη δεν έκλεισα το πρώτο τρίμηνο . Σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια και να έχεις αισιοδοξία όλα θα πάνε καλά ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας θα ήθελα την βοήθειά σας.Είμαι έξι εβδομάδων και εδώ και δύο βδομάδες έχω αίμα σαν περιόδου Παίρνω τα χάπια utrogestan Αλλά καμιά βελτίωση . Η εγκυμοσύνη προχωράει φυσιολογικά όμως όπως μου είπε ο γιατρός αλλά υπήρχε μία μικρή αποκόλληση σάκου . Απλά εμένα με αγχώνει το αίμα έχει κάποια κοπέλα τα ίδια συμπτώματα και αν ναι πόσο καιρό της κράτησε το αίμα.Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απαντήστε

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 4:15 ΜΜ, Eleutheria24 είπε:

Γεια σας θα ήθελα την βοήθειά σας.Είμαι έξι εβδομάδων και εδώ και δύο βδομάδες έχω αίμα σαν περιόδου Παίρνω τα χάπια utrogestan Αλλά καμιά βελτίωση . Η εγκυμοσύνη προχωράει φυσιολογικά όμως όπως μου είπε ο γιατρός αλλά υπήρχε μία μικρή αποκόλληση σάκου . Απλά εμένα με αγχώνει το αίμα έχει κάποια κοπέλα τα ίδια συμπτώματα και αν ναι πόσο καιρό της κράτησε το αίμα.Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απαντήστε

Μπορεί να ανήκεις στο μικρό ποσοστό γυναικών που έχουν «περίοδο» κατα τη διάρκεια γα εγκυμοσύνης . 

Μπορει να είναι αποκόλληση . 

Μπορει να είναι ακομα κ κάποιος πολύποδας. 

Εδω δεν είμαστε γιατροί όμως , αλλά και να είμασταν θα έπρεπε να σε εξετάσουμε πρώτα :) πήγαινε και σε δεύτερο γιατρό άμεσα λοιπόν για εξέταση κατά προτίμηση σε μεγάλο νοσοκομείο . 

Μην ακούς  τι θα σου πει εδώ κάποιος η τι θα βρεις μόνη σου στο Ίντερνετ . 

Να έχεις μια υπέροχη τελειομηνη εγκυμοσύνη ! 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ελευθερια μου!Εγω ειχα καφε υγρα απο την 6η βδομαδα μεχρι τη 12η που ειχα κανονικη αιμορραγια!Μετα για 3 μερες ειχα παλι καφε υγρα κι απο τοτε ειμαι πλεον στην 26η βδομαδα σε διδυμακια και πανε ολα πολυ καλα!Την αιμορραγια την ειχα κι εγω λογω αποκολλησης σακου αλλα τα καφε υγρα τα ειχα λογω του οτι ο πλακουντας ηταν ακομη λιγο χαμηλα!Αυτο που θα σε συμβουλευα να κανεις ειναι να μην αγχωνεσαι για τιποτα, να ξεκουραζεσαι παααρα πολυ και γενικα οσο μπορεις να μην κανεις τιποτα!Ξερω πολυ καλα πως ειναι γιατι κι εγω σχεδον 7 μηνες τωρα ξαπλα την εχω βγαλει, αλλα πρεπει ν'ακους τον γιατρο σου και γενικα να εισαι ηρεμη!Κι απο την στιγμη που πανε ολα καλα δεν υπαρχει και λογος να φοβασαι!Αν παλι νιωθεις αμφιβολιες μπορεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο!Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!:x

Link to comment
Share on other sites

Eleutheria24 Λοιπόν εγώ στην πεμπτη εβδομάδα κύησης άρχισα και είχα καφέ υγρά. Είχα αποκόλληση σάκου και αιμάτωμα στην μήτρα , το οποίο απορροφήθηκε σιγά σιγά. Ήμουν ξάπλα και έπαιρνα utrogestan μέχρι και τον 4ο μήνα. Τα καφέ γενικά μου κράτησαν περίπου 15 μέρες. Ο γυναικολόγος μου με παρακολουθούσε κάθε εβδομάδα μέχρι την αυχενική διαφάνεια για να έχουμε εικόνα του τι γίνεται. Έπειτα η παρακολούθηση έγινε ανα δύο εβδομάδες. Όλα πήγαν στο τέλος, δόξα τον Θεό, μια χαρά. Εϋχομαι να σου πανε όλα καλά κούκλα μου! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα ! Στην 12η βδομάδα κύησης μετά από μια λάθος κίνηση σηκώνοντας την κόρη μου με το Πορτ μπεμπέ έπαθα μεγάλη αποκόλληση σάκου. Συγκεκριμένα 5,5 εκατοστά και έκανα αιμάτωμα. Ευτυχώς σώθηκε . Αλλά φυσικά με πλήρη ακινησία. Μετά από 20 μέρες πήγα να με δει η γιατρός . Το αιμάτωμα είχε αλλάξει θέση είχε πάει προς τον τράχηλο στο σημείο για να φύγει δηλαδή . Δεν είχε μεγάλη διαφορά όμως και αυτό με ανησύχησε . Εγώ ωστόσο μέχρι σήμερα 17 βδομάδων εχωκαφε υγρά. Η γυναικολος μου εξήγησε ότι είναι το αιμάτωμα που φεύγει. Έχετε καμία περομοια εμπειρία ; Να μου πείτε πόσο έκανε να φύγει ; Κτλ κτλ 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας,

Δεν έχω ξαναγράψει στο forum παρόλο που παρακολουθώ. Προσπαθώ να βρω λίγο κουράγιο γιατί έχω απογοητευτεί. Είμαι 32 ετών και μπήκα στην 14 εβδομάδα κύησης μετά από 3 χρόνια προσπαθειών. Έμεινα έγκυος με ορμόνες και προγραμματισμένη επαφή. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι την μέρα της αυχενικης διαφάνειας. Την έκανα στο Ιασώ και μου είπαν ότι όλα πάνε καλά. 30 λεπτά μετά την αυχενικη και μόλις είχα φτάσει στην εργασία μου είχα αιμορραγία. Πήγα αμέσως πανικόβλητη να με δει ο γιατρός μου ο οποίος και εκείνος απορούσε πως έγινε αυτό. Μου διέγνωσε αποκόλληση σακου 2x3 στην αριστερή πλευρά αλλά βρήκε και άκουσε το μωρό και μου συνέστησε ξεκούραση και ultrogestan 400mg ημερησίως κολπικά σε 1 δόση. Το αίμα σταμάτησε μέσα σε 2-3 μέρες, καφέ υγρά συνεχίστηκαν για αρκετές μέρες. Τώρα είμαι 9 μέρες ξάπλα και συνεχίζω την αγωγή. Δε βγάζω τόσο συχνά καφέ υγρά...μόνο στο μπάνιο αλλά όχι συνέχεια. Με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι νιώθω πονάκια στην κοιλιά. Κυρίως αριστερά αλλά όχι μόνο. Δε ξέρω τι συμβαίνει. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και ξεκούραση. Αφού δεν έχω αίμα όλα πανε καλά. Εχω τρομοκρατηθεί....δεν έχω απλά φοβηθει. Επίσης, 3 μέρες από την έναρξη της αιμορραγίας βρισκόμουν σε τραγική κατάσταση διότι έκανα ασταμάτητους εμετούς...ούτε νερό δεν μπορούσα να πιω. Ευτυχώς αυτοί οι σπασμοδικοί εμετοί σταμάτησαν. Τώρα είμαι στο κρεβάτι και περιμένω να περάσουν άλλες 7 μέρες για να μπορέσω να πάω στο γιατρό. 

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία; Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Δεν αναζητώ ιατρική βοήθεια απλά κάποιες γνώμες και παρόμοιες εμπειρίες.

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2021 at 4:03 ΜΜ, Melina2016 είπε:

Καλησπέρα σας,

Δεν έχω ξαναγράψει στο forum παρόλο που παρακολουθώ. Προσπαθώ να βρω λίγο κουράγιο γιατί έχω απογοητευτεί. Είμαι 32 ετών και μπήκα στην 14 εβδομάδα κύησης μετά από 3 χρόνια προσπαθειών. Έμεινα έγκυος με ορμόνες και προγραμματισμένη επαφή. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι την μέρα της αυχενικης διαφάνειας. Την έκανα στο Ιασώ και μου είπαν ότι όλα πάνε καλά. 30 λεπτά μετά την αυχενικη και μόλις είχα φτάσει στην εργασία μου είχα αιμορραγία. Πήγα αμέσως πανικόβλητη να με δει ο γιατρός μου ο οποίος και εκείνος απορούσε πως έγινε αυτό. Μου διέγνωσε αποκόλληση σακου 2x3 στην αριστερή πλευρά αλλά βρήκε και άκουσε το μωρό και μου συνέστησε ξεκούραση και ultrogestan 400mg ημερησίως κολπικά σε 1 δόση. Το αίμα σταμάτησε μέσα σε 2-3 μέρες, καφέ υγρά συνεχίστηκαν για αρκετές μέρες. Τώρα είμαι 9 μέρες ξάπλα και συνεχίζω την αγωγή. Δε βγάζω τόσο συχνά καφέ υγρά...μόνο στο μπάνιο αλλά όχι συνέχεια. Με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι νιώθω πονάκια στην κοιλιά. Κυρίως αριστερά αλλά όχι μόνο. Δε ξέρω τι συμβαίνει. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και ξεκούραση. Αφού δεν έχω αίμα όλα πανε καλά. Εχω τρομοκρατηθεί....δεν έχω απλά φοβηθει. Επίσης, 3 μέρες από την έναρξη της αιμορραγίας βρισκόμουν σε τραγική κατάσταση διότι έκανα ασταμάτητους εμετούς...ούτε νερό δεν μπορούσα να πιω. Ευτυχώς αυτοί οι σπασμοδικοί εμετοί σταμάτησαν. Τώρα είμαι στο κρεβάτι και περιμένω να περάσουν άλλες 7 μέρες για να μπορέσω να πάω στο γιατρό. 

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία; Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Δεν αναζητώ ιατρική βοήθεια απλά κάποιες γνώμες και παρόμοιες εμπειρίες.

Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!  η αποκόλληση σάκου είναι το ίδιο με την αποκόλληση πλακούντα? δεν τα ξέρω και πολύ καλά τις διαφορές..Εγώ το είχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα αποκόλληση πλακούντα και εμέινα μήνες στο κρεβάτι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά με ξεκουράση φάρμακα και ηρεμία όλα καλά πάνε και να έχεις από κοντά το γιατρό σου..το παθαίνουν πολλέςγυναίκες αυτό αλλά θέλει πολλή ξεκούραση εύχομαι καλή επιτυχία. 

Επίσης οι εμετοί είναι από την εγκυμοσύνη δεν έχει σχέση Αυτό με την αποκόλληση . ..Εντάξει τώρα με την εγκυμοσύνη θα έχεις διάφορες σκέψεις θα κάνεις υπομονή κάνε όμορφα πράγματα θετικές σκέψεις και όλα καλά θα πάνε.. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/13/2021 at 2:03 PM, Melina2016 said:

Καλησπέρα σας,

Δεν έχω ξαναγράψει στο forum παρόλο που παρακολουθώ. Προσπαθώ να βρω λίγο κουράγιο γιατί έχω απογοητευτεί. Είμαι 32 ετών και μπήκα στην 14 εβδομάδα κύησης μετά από 3 χρόνια προσπαθειών. Έμεινα έγκυος με ορμόνες και προγραμματισμένη επαφή. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι την μέρα της αυχενικης διαφάνειας. Την έκανα στο Ιασώ και μου είπαν ότι όλα πάνε καλά. 30 λεπτά μετά την αυχενικη και μόλις είχα φτάσει στην εργασία μου είχα αιμορραγία. Πήγα αμέσως πανικόβλητη να με δει ο γιατρός μου ο οποίος και εκείνος απορούσε πως έγινε αυτό. Μου διέγνωσε αποκόλληση σακου 2x3 στην αριστερή πλευρά αλλά βρήκε και άκουσε το μωρό και μου συνέστησε ξεκούραση και ultrogestan 400mg ημερησίως κολπικά σε 1 δόση. Το αίμα σταμάτησε μέσα σε 2-3 μέρες, καφέ υγρά συνεχίστηκαν για αρκετές μέρες. Τώρα είμαι 9 μέρες ξάπλα και συνεχίζω την αγωγή. Δε βγάζω τόσο συχνά καφέ υγρά...μόνο στο μπάνιο αλλά όχι συνέχεια. Με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι νιώθω πονάκια στην κοιλιά. Κυρίως αριστερά αλλά όχι μόνο. Δε ξέρω τι συμβαίνει. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και ξεκούραση. Αφού δεν έχω αίμα όλα πανε καλά. Εχω τρομοκρατηθεί....δεν έχω απλά φοβηθει. Επίσης, 3 μέρες από την έναρξη της αιμορραγίας βρισκόμουν σε τραγική κατάσταση διότι έκανα ασταμάτητους εμετούς...ούτε νερό δεν μπορούσα να πιω. Ευτυχώς αυτοί οι σπασμοδικοί εμετοί σταμάτησαν. Τώρα είμαι στο κρεβάτι και περιμένω να περάσουν άλλες 7 μέρες για να μπορέσω να πάω στο γιατρό. 

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία; Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Δεν αναζητώ ιατρική βοήθεια απλά κάποιες γνώμες και παρόμοιες εμπειρίες.

Ευχαριστώ πολύ 

 

Μελίνα, κατ' αρχάς συγχαρητήρια και με το καλό το παιδάκι σου! Η αποκόλληση είναι κάτι συνηθισμένο. Μην ανησυχείς. Το καφέ αίμα είναι παλιό αίμα που τώρα φεύγει από τον οργανισμό σου. Μάλλον δλδ από την αποκόλληση που ήδη είχες. Κ εγώ είχα μία αποκόλληση και μάλιστα λίγο σε πιο μικρή εβδομάδα απ' ό,τι εσύ, γύρω στην 12η. Είχα αιματάκι και μικρές αποκολλήσεις κατά περιόδους σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Είχα βαρεθεί την ξάπλα, όλο ξάπλα ήμουν! Τώρα όμως ο γιος μου κοντεύει  2,5 χρονών. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι (ξέρει ότι είναι δύσκολο...), να ξεκουράζεσαι και βρες κάτι να απασχολείς τον εαυτό σου για να μην σκέφτεσαι φόβους, ενδεχόμενα κλπ. Εγώ ειχα μάθει κέντημα, αυτοδίδακτη... 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα..!! Σήμερα τρόμαξα παρα πολυ .. καθώς πηγα στη τουαλέτα ειδα κατι πορτοκαλί υγρα και λεω ιδεα μου μετα σκουπιζομαι και ειδα καφετι αιμα κόκκινο οπως και να είχε πηγα νοσοκομείο και μου είπαν εχω μια μικρή αποκόλληση στο σακο το μωρο ηταν μια χαρά ... μου είπε μονο ξάπλα και να παω να κανω ενεση προγεστερονις 2 συγκεκριμένα.. αλλα πίνω και ουτροτζεσταν... και αλλη μια ενεση επειδή έχω ρεζουζ αρνητικό..φοβαμαι βρε κορίτσια 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...