Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος και θηλασμός. Άραγε σχετίζονται;


Lenia16

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

@marakiz

Εχεις χρησιμοποιησει καθολου περιορισμους στο θηλασμο;πχ να του πεις δ θα θηλασουμε τωρα που ειμαστε στην παιδικη,αλλα μολις γυρισουμε σπιτι;η να του ζητησεις να περιμενει να τελειωσεις μια δουλεια;πχ το πλυσιμο των πιατων.το δεχεται;

Νομιζω απο φαι ειστε οκ στη μερα.πινει φρεσκο γαλα;θελει να δωσεις;

Ξυπναει πολλες φορες το βραδυ;καθε φορα θηλαζει;για ωρα;η απλα πιπιλα λιγο;

Μπορει τωρα που καλοκαιριαζει να δεχεται απλα κ λιγο νερακι

Ξεκινα σιγα-σιγα να του λες οτι το γαλα θα κοιμαται το βραδυ,κ θα ξαναπιει το πρωι που θα εχει ηλιο.πιθανον θα απαιτει απο τις 6κ μετα.αλλα θελει κ λιγο χρονο να το αφομοιωσει

 

Έξω δεν πίνει πια εδώ και μήνες. Αρνιόμουν σταδιακά και δεν πλέον ζητάει πια ποτέ. Κι αν ζητήσει (από νύστα ίσως) μόλις του πω αγάπη μου θα πιούμε γαλατάκι στο σπίτι το δέχεται κατευθείαν. Στο σπίτι αν του πω σε λίγο το δέχεται ναι, σχεδόν πάντα. 

Από φαί είμαστε κομπλέ. Γάλα φρέσκο πίνει, κανένα πρόβλημα. Όταν του δίνω δοκιμαστικά, δεν του δίνω προς το παρόν εντατικά. Και αγελαδινό και κατσικίσιο, κανένα πρόβλημα όσο αφορά τη γεύση. Είναι παμφάγο σαν τους γονείς του. :P 

Το βράδυ ξυπνάει από 2-4 φορές. Πιο παλιά όταν ξυπνούσε κάποιες φορές κοιμόταν χωρίς στήθος, τώρα δεν το δέχεται, κλαίει. Η διαφορά η μεγάλη με παλιότερα είναι πως μόλις πιει, του λέω ήπιες γαλατάκι, νάνι τώρα,  επαναλαμβάνομαι, όχι πολύ όμως και σε πολύ λίγο το αφήνει και μόνος του και γυρνάει από την άλλη να κοιμηθεί.

Αυτό με τον ύπνο και το γάλα το επικοινωνώ καιρό αλλά δεν πιάνει. Του λέω πως το βράδυ κοιμόμαστε δεν σηκωνόμαστε για γάλα. Όλοι κοιμούνται του λέω καμιά φορά, μόνο εσύ με ξυπνάς! :P 

Στοχεύω στο καλοκαίρι αφενώς γιατί θα πλησιάζει στα 2, αφετέρου με τις βόλτες πιστεύω θα το πάρει καλύτερα.

Ξέρω πως πρέπει να κόβεις θηλασμούς αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιον θα μπορούσα να κόψω. Πχ τον θηλασμό μετά τη δουλειά τον αποκλείω, με περιμένει πως και πως. Εκτός αν πάω και τον βρω ενώ είναι έξω από το σπίτι. Μετά θηλάζει όταν είναι να κοιμηθεί κι όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ. Σπάνια θηλάζει ενδιάμεσα. Όταν είμαστε με κόσμο δεν τον απασχολεί. 

πρίν από 14 λεπτά , anath είπε:

@marakizναι από 22 μηνών προσπαθούσαμε. Σίγουρα καταλάβαινα και πολύ μεγάλη  μείωση στην παραγωγή μου μετά τους 18 μήνες οπότε θεωρώ ότι ήταν καθαρά για συναισθηματικούς λόγους ο θηλασμός. Οι νυχτερινοί κόπηκαν σχετικά εύκολα με αγκαλιτσα και καθησυχαστικα χάδια, του μιλούσα όσο μπορούσα (δηλαδή  το γαλατάκι έφυγε τώρα κ θα έρθει πάλι αύριο) κλπ. Το δέχτηκε ευκολα. 

Εμείς είχαμε δυσκολία στην επιστροφή από τη δουλειά (μεσημεριανό ύπνο δεν δεχόταν χωρίς θηλασμό) αλλά νομίζω πως μειώθηκε τόσο πολύ το γάλα μου όταν κόψαμε κ το νυχτερινό, συνήθισε και την "άρνηση" κάποια στιγμή και μετά από λιιιγο κλάμα (2-3 μέρες) το πήρε αποφαση

 

Μου φαίνεται απίστευτο το να το δεχτεί τόσο εύκολα για το βραδινό. Το καλό είναι πως τα βράδια όταν τον κοιμίζω αν δεν κοιμηθεί γρήγορα με στήθος, το δέχεται να το αφήσει και κοιμάται μόνος του. Μετά από μισή-1 ώρα αλλά κοιμάται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , marakiz είπε:

 

Έξω δεν πίνει πια εδώ και μήνες. Αρνιόμουν σταδιακά και δεν πλέον ζητάει πια ποτέ. Κι αν ζητήσει (από νύστα ίσως) μόλις του πω αγάπη μου θα πιούμε γαλατάκι στο σπίτι το δέχεται κατευθείαν. Στο σπίτι αν του πω σε λίγο το δέχεται ναι, σχεδόν πάντα. 

Από φαί είμαστε κομπλέ. Γάλα φρέσκο πίνει, κανένα πρόβλημα. Όταν του δίνω δοκιμαστικά, δεν του δίνω προς το παρόν εντατικά. Και αγελαδινό και κατσικίσιο, κανένα πρόβλημα όσο αφορά τη γεύση. Είναι παμφάγο σαν τους γονείς του. :P 

Το βράδυ ξυπνάει από 2-4 φορές. Πιο παλιά όταν ξυπνούσε κάποιες φορές κοιμόταν χωρίς στήθος, τώρα δεν το δέχεται, κλαίει. Η διαφορά η μεγάλη με παλιότερα είναι πως μόλις πιει, του λέω ήπιες γαλατάκι, νάνι τώρα,  επαναλαμβάνομαι, όχι πολύ όμως και σε πολύ λίγο το αφήνει και μόνος του και γυρνάει από την άλλη να κοιμηθεί.

Αυτό με τον ύπνο και το γάλα το επικοινωνώ καιρό αλλά δεν πιάνει. Του λέω πως το βράδυ κοιμόμαστε δεν σηκωνόμαστε για γάλα. Όλοι κοιμούνται του λέω καμιά φορά, μόνο εσύ με ξυπνάς! :P 

Στοχεύω στο καλοκαίρι αφενώς γιατί θα πλησιάζει στα 2, αφετέρου με τις βόλτες πιστεύω θα το πάρει καλύτερα.

Ξέρω πως πρέπει να κόβεις θηλασμούς αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιον θα μπορούσα να κόψω. Πχ τον θηλασμό μετά τη δουλειά τον αποκλείω, με περιμένει πως και πως. Εκτός αν πάω και τον βρω ενώ είναι έξω από το σπίτι. Μετά θηλάζει όταν είναι να κοιμηθεί κι όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ. Σπάνια θηλάζει ενδιάμεσα. Όταν είμαστε με κόσμο δεν τον απασχολεί. 

 

Μου φαίνεται απίστευτο το να το δεχτεί τόσο εύκολα για το βραδινό. Το καλό είναι πως τα βράδια όταν τον κοιμίζω αν δεν κοιμηθεί γρήγορα με στήθος, το δέχεται να το αφήσει και κοιμάται μόνος του. Μετά από μισή-1 ώρα αλλά κοιμάται.

Νομιζω ειστε μια χαρα

Στη θεση σου θα εκοβα τους βραδινους πρωτα

Εκτος αν προσπαθησεις για το μετα τη δουλεια με βολτα η στην αδεια σου;

Συνεχισε το ιδιο,ολοι κοιμουνται το βραδυ,κ το γαλατακι,θα πιεις το πρωι,κλπ

Επισης μπορεις να καθιερωσεις φρεσκο πριν τον υπνο

Κ οταν θα θελεις να κοψεις κ τον θηλασμο για τον πρωτο υπνο,μπορεις να του λες οτι θα πιουμε γαλα,αλλα λιγο(μπορεις να μετρας,η να λες τραγουδακι),κ μετα θα κοιμηθουμε αγκαλιτσα

Επισης μπορεις να του λες συχνα,οτι οποτε ξυπνησει θα εισαι εκει αν θελει αγκαλια η λιγο γαλα,η απλα να πιει νερο

Παντως η κορη μου στους 22περιπου μηνες επειδη ουτε να θηλασει ηθελε παντα,αλλα το ειχε συνδυασει καπως στο μυαλο της,ζητησε μερικες φορες μεταμεσονυχτια φρεσκο.βεβαια καμια φορα νομιζε πεινουσε κ ζητησε μακαρονια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

Νομιζω ειστε μια χαρα

Στη θεση σου θα εκοβα τους βραδινους πρωτα

Εκτος αν προσπαθησεις για το μετα τη δουλεια με βολτα η στην αδεια σου;

Συνεχισε το ιδιο,ολοι κοιμουνται το βραδυ,κ το γαλατακι,θα πιεις το πρωι,κλπ

Επισης μπορεις να καθιερωσεις φρεσκο πριν τον υπνο

Κ οταν θα θελεις να κοψεις κ τον θηλασμο για τον πρωτο υπνο,μπορεις να του λες οτι θα πιουμε γαλα,αλλα λιγο(μπορεις να μετρας,η να λες τραγουδακι),κ μετα θα κοιμηθουμε αγκαλιτσα

Επισης μπορεις να του λες συχνα,οτι οποτε ξυπνησει θα εισαι εκει αν θελει αγκαλια η λιγο γαλα,η απλα να πιει νερο

Παντως η κορη μου στους 22περιπου μηνες επειδη ουτε να θηλασει ηθελε παντα,αλλα το ειχε συνδυασει καπως στο μυαλο της,ζητησε μερικες φορες μεταμεσονυχτια φρεσκο.βεβαια καμια φορα νομιζε πεινουσε κ ζητησε μακαρονια

 

Η αλήθεια είναι πως τώρα που τα είδα κι εγώ διαβασμένα αυτά που έγραψα, φαίνεται να είμαστε όντως σε καλό σημείο. Τα έχω σκεφτεί αυτά που λες και χαίρομαι που τα προτείνεις, όπως πχ να καθιερωθεί το βραδινό φρέσκο γάλα πριν τον ύπνο. Άντε να δούμε. Στις βραδινές αφυπνίσεις πιστεύω πως θα δυσκολευτούμε πολύ. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , marakiz είπε:

 

Έξω δεν πίνει πια εδώ και μήνες. Αρνιόμουν σταδιακά και δεν πλέον ζητάει πια ποτέ. Κι αν ζητήσει (από νύστα ίσως) μόλις του πω αγάπη μου θα πιούμε γαλατάκι στο σπίτι το δέχεται κατευθείαν. Στο σπίτι αν του πω σε λίγο το δέχεται ναι, σχεδόν πάντα. 

Από φαί είμαστε κομπλέ. Γάλα φρέσκο πίνει, κανένα πρόβλημα. Όταν του δίνω δοκιμαστικά, δεν του δίνω προς το παρόν εντατικά. Και αγελαδινό και κατσικίσιο, κανένα πρόβλημα όσο αφορά τη γεύση. Είναι παμφάγο σαν τους γονείς του. :P 

Το βράδυ ξυπνάει από 2-4 φορές. Πιο παλιά όταν ξυπνούσε κάποιες φορές κοιμόταν χωρίς στήθος, τώρα δεν το δέχεται, κλαίει. Η διαφορά η μεγάλη με παλιότερα είναι πως μόλις πιει, του λέω ήπιες γαλατάκι, νάνι τώρα,  επαναλαμβάνομαι, όχι πολύ όμως και σε πολύ λίγο το αφήνει και μόνος του και γυρνάει από την άλλη να κοιμηθεί.

Αυτό με τον ύπνο και το γάλα το επικοινωνώ καιρό αλλά δεν πιάνει. Του λέω πως το βράδυ κοιμόμαστε δεν σηκωνόμαστε για γάλα. Όλοι κοιμούνται του λέω καμιά φορά, μόνο εσύ με ξυπνάς! :P 

Στοχεύω στο καλοκαίρι αφενώς γιατί θα πλησιάζει στα 2, αφετέρου με τις βόλτες πιστεύω θα το πάρει καλύτερα.

Ξέρω πως πρέπει να κόβεις θηλασμούς αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιον θα μπορούσα να κόψω. Πχ τον θηλασμό μετά τη δουλειά τον αποκλείω, με περιμένει πως και πως. Εκτός αν πάω και τον βρω ενώ είναι έξω από το σπίτι. Μετά θηλάζει όταν είναι να κοιμηθεί κι όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ. Σπάνια θηλάζει ενδιάμεσα. Όταν είμαστε με κόσμο δεν τον απασχολεί. 

 

Μου φαίνεται απίστευτο το να το δεχτεί τόσο εύκολα για το βραδινό. Το καλό είναι πως τα βράδια όταν τον κοιμίζω αν δεν κοιμηθεί γρήγορα με στήθος, το δέχεται να το αφήσει και κοιμάται μόνος του. Μετά από μισή-1 ώρα αλλά κοιμάται.

Μου φαινονται καλές οι αντιδράσεις του γενικά, μάλλον είναι θέμα χρόνου. Επέμεινε στο βραδυνό, στην αγκαλιά χωρίς στήθος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , marakiz είπε:

 

Η αλήθεια είναι πως τώρα που τα είδα κι εγώ διαβασμένα αυτά που έγραψα, φαίνεται να είμαστε όντως σε καλό σημείο. Τα έχω σκεφτεί αυτά που λες και χαίρομαι που τα προτείνεις, όπως πχ να καθιερωθεί το βραδινό γάλα πριν τον ύπνο. Άντε να δούμε. Στις βραδινές αφυπνίσεις πιστεύω πως θα δυσκολευτούμε πολύ. 

Νομιζω ειναι κ σε καλη ηλικια για να συνεννοηθειτε

Κανε μια δοκιμη,κ αν δεις οτι του ειναι δυσκολο το βραδυ,κοψε το απογευμα η τον πρωτο βραδινο αλλαζωντας λιγο την ρουτινα σας

Μπορει αν αρχισει να αποκοιμαται χωρις θηλασμο να μην ξυπναει κιολας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...