Lenia16

Ύπνος και θηλασμός. Άραγε σχετίζονται;

Recommended Posts

Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Καλησπέρα, με απασχολεί πάρα πολύ το θέμα του ύπνου, καθώς έχω ένα πολύ δύσκολο παιδί το οποίο έχει φτάσει ενός έτους κ ξυπνάει έως κ 10 φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας. 

Τη θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τους 6 μήνες κ κατόπιν η εισαγωγή στις στερεες έγινε αρκετά εύκολα κ σήμερα τρώει κανονικά όλα τα φαγητά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και φυσικά το βράδυ δεν πεινάει. Να καταλάβω στις 4 το πρωί, αλλά όταν έχει φάει στις 8 φαγητο κ θηλάσει στις 9, δε δικαιολογείται το ξύπνημα στις 11. Δεν είναι από τα μωρά που μέσα στην ημέρα θα ζητήσει στήθος, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις πχ αρρώστια, αλλά το βράδυ σπάνια θα ξανακοιμηθεί χωρίς αυτό. Έχουμε προσπαθήσει να πηγαίνει ο μπαμπάς να της δίνει νερό, να κοιμάται μαζί της στο δωμάτιο της, δεν έχει πιάσει τπτ. Να σημειώσω ότι λόγω των πολλών ξυπνηματων έχουμε κουραστεί πάρα πολύ κ αναπόφευκτα την παίρνουμε μαζί μας στο κρεβάτι γιατί αλλιώς είμαστε σαν ζόμπι το πρωί κ έτσι τουλάχιστον κοιμόμαστε όλοι.

Μέσα στην ημέρα κοιμάται περίπου ένα 2ωρο συνολικά κ περίπου 12 ώρες -οχι σερί εννοειται- το βραδυ. Τώρα έχουμε ξεκινήσει σιγά σιγά, την τελευταία εβδομάδα, να της δίνουμε φρέσκο γαλα με το ποτηράκι, το οποίο φυσικά δεν πίνει. Κατά τα άλλα, είναι ένα μωρό που δεν γκρινιάζει καθολου.

Διαβάζω πολλές αναρτήσεις εδώ στο φόρουμ από μαμάδες που θηλάζουν τα μωράκια τους κ αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα στον ύπνο. Η απορία μου είναι η εξής και εντελώς εγκυκλοπαιδικα, μιας κ εδώ που φτάσαμε δύσκολα αλλαζει κάτι, απλά για μελλοντική γνώση κ συμμορφωση: άραγε, τα μωρά που τρέφονται με γάλα σκόνη έχουν τόσα πολλά ξυπνήματα σε τέτοια ηλικία ή είναι "προτέρημα" των θηλαζοντων; Κ επίσης, πόσα θηλαζοντα δεν ξυπνούν το βράδυ; Γιατί εγώ ξέρω μόνο ένα απτις 8 γνωστές μου περιπτώσεις. Φυσικά δε μιλώ για νεογέννητα.

Τελικά, μήπως όντως ευθύνεται η σωματική "εξάρτηση" απο τη μαμά των μωρών που θηλάζουν κ ξυπνούν αναζητώντας τη; Ξέρω ότι αν δώσω ξένο γάλα δε σημαίνει ότι θα κοιμηθεί αλλά αν δεν είχε κανει εξαρχής τη σύνδεση με το στηθος, τώρα μήπως κοιμόταν;

Θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν την παίρνει ο υπνος με τη θηλή στο στόμα, απλά θέλει να πιει γάλα για 2 λεπτά, γυρίζει πλευρό κ ξανακοιμάται. Εγώ όμως κ ο πατέρας της ξυπνάμε κανονικά, γιατί σηκώνεται καθιστή στο κρεβάτι κ φωνάζει "μααααμ"!

ΥΓ. Πότε προβλέπεται να κοιμηθούμε;;

Για το αν σχετίζονται ο ύπνος με το θηλασμό είχα μία μικρη αμφιβολία κι εγώ μέχρι που το είδα με τα μάτια μου! Όταν χρειαστηκε για λόγους υγείας να δώσω ξένο για δύο εβδομάδες (ο μικρός ήταν 9 μηνών) συνέχιζε να ξυπνά το βράδυ κάθε δύο ώρες ποτέ για γάλα ποτέ για αγκαλιά και ποτέ για νανουρισμα. 

Δεν ευθύνεται ο θηλασμός για τις φορές που ξυπνούν τα παιδιά αλλά νομίζω όταν ξυπνούν για οποιοδήποτε λογο θελουν να θηλασουν γιατί δεν έχουν άλλο τρόπο για να αποκοιμηθουν, πως είναι η πιπιλα, ένα αρκουδακι (νανι) ή το κούνημα. 

Βέβαια οι λόγοι που ξυπνούν μπορεί να είναι και τα  δόντια, τα όνειρα, το άγχος αποχωρισμού, πονακια, ανασφάλεια και όταν θηλαζουν ή νιώθουν κοντά την μανούλα τους ηρεμούν και χαλαρώνουν.  

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Απλά συχνά μαμάδες που από επιλογή δε θηλάζουν είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιήσουν μεθόδους εκπαιδευσης που περιλαμβάνουν κλάμα. Τα μωρά αυτά πάλι θα ξυπνάνε, απλά δε θα κλαίνε γιατί θα ξέρουν ότι κανείς δεν έρχεται.

Από που βγαίνει αυτό το πόρισμα? Πως συνδέεται οι μη θηλάζουσες μαμάδες να είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιήσουν αυτές τις μεθόδους??? Πραγματικά βρε ΑΡΓΚ, πες μου ένα λόγο που να αιτιολογεί μια τέτοια αυθαίρετη εικασία???!!!

Το μητρικό γάλα είναι πιο εύπεπτο από το ξένο γι αυτό και υπάρχει η θεωρία πως όσα θηλάζουν ξυπνάνε περισσότερο. Εγώ πιστεύω πως αυτό ισχύει για τους πρώτους μήνες, όταν τα μωράκια ξυπνάνε κυρίως γιατί πεινάνε. Γενικά όμως πιστεύω πως ανεξαρτήτου θηλασμού, κάποια μωρά είναι πιο εύκολα στον ύπνο και κάποια άλλα όχι. Όσο μεγαλώνουν δεν ξυπνάνε για να θηλάσουν, απλά ξυπνάνε γιατί έχουν μικρούς κύκλους ύπνου και αυτός είναι ο τρόπος που έχουν μάθει να κοιμούνται, άρα ζητάνε να θηλάσουν.  Θα πρέπει να οπλιστούμε με υπομονή και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, με σωστές υπνικές συνθήκες. Εφόσον δεν θέλουμε να κλάψουν, η κάθε δοκιμή που θα κάνουμε θα πρέπει να αφήσουμε τον χρόνο να περάσει για να μπορέσουμε να δούμε αποτελέσματα, από 2-4 εβδομάδες. Κι αυτό το χρονικό διάστημα δεν σου εξασφαλίζει σερί ύπνο, σου εξασφαλίζει μόνο βελτιώσεις οι οποίες όμως είναι σημαντικές και σε ενθαρρύνουν για ακόμα περισσότερα αποτελέσματα.

Λένια νομίζω είστε κάπου στο χρόνο? Πιθανολογώ πως σε όσα κάνεις υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης διότι είναι υπερβολικά πολλές οι δέκα φορές που ξυπνάει αν ακριβολογείς κι ΕΦΟΣΟΝ δεν υπάρχει παθολογικό αίτιο.  Από τα λίγα που γράφεις αν έχω να παρατηρήσω κάτι είναι πως στις 9 που κοιμάται ίσως είναι λίγο αργά για χειμώνα και θα έπρεπε μάλλον να κοιμάται νωρίτερα. Επίσης, ίσως να επιχειρούσες να θηλάσεις περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα. Θες να μας πεις λίγα παραπάνω? Τι ώρες κοιμάται το πρωί? Πόση ώρα μεσολαβεί από τον τελευταίο ημερήσιο ύπνο για το βραδινό? Σχετικά με τη ρουτίνα που ακολουθείτε, είναι ίδια τα βήματα κάθε βράδυ? Έχετε όσο γίνεται χαμηλό φωτισμό 1-2 ώρες προ ύπνου? Οι δραστηριότητες αυτές τις ώρες είναι ήπιων τόνων ώστε να γίνεται ομαλά η μετάβαση από την εγρήγορση σε αυτή του ύπνου?

Και για να σου δώσω ένα έξτρα κουράγιο, αυτό που δίνω κι εγώ σε μένα ενίοτε, θα σου πωπως ο τρόπος που ανταποκρίνεσαι κάθε βράδυ στα ξυπνήματα του μωρού σου μπορεί να παίζει καταλυτικό ρόλο στο ότι γενικά δεν γκρινιάζει καθόλου και γενικά στο χαρακτήρα του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

Είναι κρίμα να έρχεστε σε αντιπαραθέσεις όταν η κάθεμια είναι ευχαριστημένη με τις επιλογές της, δεν χρειάζεται να πείσει κανένας κανέναν. Η ευθύνη του κάθε παιδιού ανήκει στους γονείς του, όπως επίσης η καθημερινότητα της κάθε οικογένειας δεν είναι υπόθεση κανενός τρίτου.

Μα πόσο συμφωνώ. Από τη μια δε μας αρέσει το μαμαδόμετρο, από την άλλη εύκολα χαρακτηρίζουμε τις πρακτικές της κάθε οικογένειας ως εγκληματικές, απαράδεκτες, επιζήμιες για την ψυχολογία του παιδιού κτλ. Λες και η προσωπικότητα και η ψυχολογία ενός παιδιού διαμορφώνονται αμιγώς από το αν θήλασε ή όχι, αν κοιμάται στο δωμάτιό του ή στο δωμάτιο των γονιών του και αν "υπέστη" εκπαίδευση ύπνου για 3-4 ημέρες ή όχι. Να'ταν τόσο απλό βρε κορίτσια...Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να θυμάστε μερικές που χρησιμοποιείτε βαρείς χαρακτηρισμούς και αυθαίρετες γενικεύσεις σε ό,τι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα (πχ εγκληματικό το ελεγχόμενο κλάμα, το παιδί αντιμετωπίζεται ως φιλοξενούμενος κτλ), ότι γονέας δεν είσαι ΜΟΝΟ το βράδυ (είσαι ΚΑΙ το βράδυ, προφανώς).

• Μου αρέσει 3

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

πρίν από 49 λεπτά , marakiz είπε:

Από που βγαίνει αυτό το πόρισμα? Πως συνδέεται οι μη θηλάζουσες μαμάδες να είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιήσουν αυτές τις μεθόδους??? Πραγματικά βρε ΑΡΓΚ, πες μου ένα λόγο που να αιτιολογεί μια τέτοια αυθαίρετη εικασία???!!!

Το μητρικό γάλα είναι πιο εύπεπτο από το ξένο γι αυτό και υπάρχει η θεωρία πως όσα θηλάζουν ξυπνάνε περισσότερο. Εγώ πιστεύω πως αυτό ισχύει για τους πρώτους μήνες, όταν τα μωράκια ξυπνάνε κυρίως γιατί πεινάνε. Γενικά όμως πιστεύω πως ανεξαρτήτου θηλασμού, κάποια μωρά είναι πιο εύκολα στον ύπνο και κάποια άλλα όχι. Όσο μεγαλώνουν δεν ξυπνάνε για να θηλάσουν, απλά ξυπνάνε γιατί έχουν μικρούς κύκλους ύπνου και αυτός είναι ο τρόπος που έχουν μάθει να κοιμούνται, άρα ζητάνε να θηλάσουν.  Θα πρέπει να οπλιστούμε με υπομονή και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, με σωστές υπνικές συνθήκες. Εφόσον δεν θέλουμε να κλάψουν, η κάθε δοκιμή που θα κάνουμε θα πρέπει να αφήσουμε τον χρόνο να περάσει για να μπορέσουμε να δούμε αποτελέσματα, από 2-4 εβδομάδες. Κι αυτό το χρονικό διάστημα δεν σου εξασφαλίζει σερί ύπνο, σου εξασφαλίζει μόνο βελτιώσεις οι οποίες όμως είναι σημαντικές και σε ενθαρρύνουν για ακόμα περισσότερα αποτελέσματα.

Λένια νομίζω είστε κάπου στο χρόνο? Πιθανολογώ πως σε όσα κάνεις υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης διότι είναι υπερβολικά πολλές οι δέκα φορές που ξυπνάει αν ακριβολογείς κι ΕΦΟΣΟΝ δεν υπάρχει παθολογικό αίτιο.  Από τα λίγα που γράφεις αν έχω να παρατηρήσω κάτι είναι πως στις 9 που κοιμάται ίσως είναι λίγο αργά για χειμώνα και θα έπρεπε μάλλον να κοιμάται νωρίτερα. Επίσης, ίσως να επιχειρούσες να θηλάσεις περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα. Θες να μας πεις λίγα παραπάνω? Τι ώρες κοιμάται το πρωί? Πόση ώρα μεσολαβεί από τον τελευταίο ημερήσιο ύπνο για το βραδινό? Σχετικά με τη ρουτίνα που ακολουθείτε, είναι ίδια τα βήματα κάθε βράδυ? Έχετε όσο γίνεται χαμηλό φωτισμό 1-2 ώρες προ ύπνου? Οι δραστηριότητες αυτές τις ώρες είναι ήπιων τόνων ώστε να γίνεται ομαλά η μετάβαση από την εγρήγορση σε αυτή του ύπνου?

Και για να σου δώσω ένα έξτρα κουράγιο, αυτό που δίνω κι εγώ σε μένα ενίοτε, θα σου πωπως ο τρόπος που ανταποκρίνεσαι κάθε βράδυ στα ξυπνήματα του μωρού σου μπορεί να παίζει καταλυτικό ρόλο στο ότι γενικά δεν γκρινιάζει καθόλου και γενικά στο χαρακτήρα του.

Δυστυχώς επιστρέφω από τη δουλειά εκείνη την ώρα κ γι αυτό κοιμάται τότε. Η αλήθεια είναι ότι νυστάζει από τις 8 κ κάτι κ την καθυστερεί ο άντρας μου ενώ τα σ/κ την κοιμιζω πιο νωρίς. Ναι ξυπνάει περίπου κάθε μία ώρα χωρίς να θέλει κάτι εκτός απτις 4 το πρωί που όντως καταλαβαινω ότι πεινάει γιατί γουργουριζει η κοιλιά της κ φυσικά δεν ξανακοιμάται χωρις γάλα. Ίδια ρουτίνα από τότε που γεννήθηκε, κοιμάται 2 φορές την ημέρα κ έχει κόψει εδώ κ καιρό τον απογευματινό ύπνο. 

Εννοείται πως θα ανταποκρινομαι για όσο χρειαστεί στις ανάγκες του παιδιού, δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πότε θα το εκτιμήσει κ θα κοιμηθεί!:P

Καλησπερα κι απο μενα. Νομιζω πως αυτες οι γενικευσεις δεν ειναι πολυ σωστες. Δηλαδη ή βασανιζεις το παιδι σου και το αφηνεις να κλαιει ή ξυπναει καθε τρεις και λιγο;;; νομιζω οτι ειναι θεμα παιδιου, ομως υπαρχουν μικρα πραγματα που μπορουμε να κανουμε για να βοηθησουμε την κατασταση. Εμενα η κορη μου ειναι 18 μηνων. Θηλασα μονο 7 εβδομαδες και αυτο οχι γιατι δεν ηθελα αλλα γιατι δεν ειχα γαλα, αυτο ομως ειναι μια αλλη ιστορια για αλλο θεμα. 2,5 μηνων αρχισε να κοιμαται 11-8 περιπου. Το μονο που εκανα εγω ηταν το τελευταιο γευμα να της το ταιζω με κλειστα τα φωτα στο δωματιο της, οπου την επαιρνε ο υπνος στον ωμο μου οταν την εβαζα να ρευτει. Περιπου εκεινη την εποχη πηγαμε διακοπες και οταν επιστρεψαμε, 3 μηνων την εβαλα στην κουνια της στο δωματιο της γιατι δεν χωρουσε στο λικνο (ναι ήταν και ειναι μεγαλο μωρο). Εφοσον ειχε αρχισει να κοιμαται ολη νυχτα, αν ξυπνουσε πριν τις 6 δεν την ταιζα γιατι θεωρουσα οτι δεν πειναει, την επαιρνα ομως αγκαλιτσα και την ξαναεπαιρνε ο υπνος. Ο αντρας μου ειχε απαγορεψει ρητα να την παρουμε στο κρεβατι μας για λογους ασφαλειας (ειναι παιδοχειρουργος και εχει δει πολλα σχετικα ατυχηματα). Οποτε αν ξυπνουσε, αγκαλιτσα και κουνημα μεχρι να ξανακοιμηθει. Τωρα πια κοιμαται 9.30 το βραδυ με 9 το πρωι και το μεσημερι μετα το φαγητο θα κοιμηθει 2-3 ωρες. Βεβαια εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι θεμα παιδιου. Τωρα περιμενω το δευτερο και το μονο που ευχομαι, περαν του να ειναι υγιες, ειναι να μοιασει στην αδερφη του στον υπνο!!!

Να προσθεσω οτι οταν ξυπνουσε το βραδυ εκλαιγε, ομως αν την επαιρνα αγκαλια σταματαγε το κλαμα και απλα με κοιταζε. Αν παρα την αγκαλια συνεχιζε να κλαιει της εδινα γαλα, ομως μετα τους 5-6 μηνες αν εκλαιγε παρα την αγκαλια τοτε κατι αλλο συνεβαινε (δοντι, πυρετος κλπ) και δεν ηθελε να φαει.

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

7 ώρες πρίν, poulxeria είπε:

Kι εγώ πιστεύω ότι σχετίζονται. Εννοείται βέβαια πως δεν είναι πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα θηλάζοντα μωρά μόνο, αλλά μάλλον όλα τα μωρά που έχουν μάθει να κοιμούνται με αρκετή "βοήθεια" από τους γονείς. Περί αυτού πρόκειται...

Το έχω διαβάσει πολλές φορές αυτό, παίζει πολύ ως επιχείρημα εναντίον των μεθόδων ελεγχόμενου κλάματος, στην περίπτωσή μας πάντως δεν ισχύει. 12-14 μηνών η κόρη μου πέρασε μια φάση που ξυπνούσε το βράδυ και δεν κατάφερνε να ξανακοιμηθεί, οπότε τη βγάζαμε εγώ ή ο μπαμπάς της εναλλάξ δίπλα στο κρεβάτι της. Μια χαρά ήξερε να μας φωνάξει κι επίσης μια χαρά ξέρει να επικοινωνεί τις ανάγκες της γενικότερα...

Όσο για το άλλο που λες για τις μαμάδες που από επιλογή δε θηλάζουν, ότι είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιήσουν μέθοδο που περιλαμβάνει κλάμα, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ακριβώς και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από πού αντλείς τις στατιστικές σου κάθε φορά :confused:. Αν ακούς συχνότερα από μαμάδες που δε θηλάζουν (δεν ξέρω τι σημασία έχει το "από επιλογή" και για ποιο λόγο το αναφέρεις) να προχωρούν σε εφραρμογή κάποιας μεθόδου ύπνου, είναι απλούστατα επειδή γενικώς, και είμαι απολύτως βέβαιη ότι ισχύει αυτό, οι περισσότερες μαμάδες που γνωρίζεις έχουν θηλάσει από λίγο έως καθόλου...δηλαδή κάπου είναι λογικό αυτά που ακούς να είναι κατά κανόνα από μη θηλάζουσες μαμάδες και λιγότερο από μαμάδες που θηλάζουν 6 μηνες, 1 χρόνο, 2 χρόνια.

Η φιλοσοφία του θηλασμού γενικά δεν ταιριάζει (συνήθως, όχι παντα) με προγραμμα καθορισμένο από τη μαμά, τάισμα ανά Χ ώρες, επιβολή αυστηρής ρουτίνας και μεθόδους εκπαίδευσης. Ειναι ένας αρκετά συχνός λόγος για μία μαμά να μη θηλάζει γιατί δεν αντέχει την απόλυτη έλλειψη ελέγχου και ρουτίνας (το γνωστο "δεν μπορεί το μωρό να τρώει κάθε μία ώρα, κάτι δεν πάει καλά") και είναι επίσης πιο πιθανό μία μαμά που ακολουθεί μεθόδους τύπου attachment parenting να θηλάσει. 

Από εκεί και πέρα, αυτό με το μωρό που δεν κλαίει, το είδα από πρώτο χέρι μετην κόρη μου που πέρασε 40 μέρες σε θερμοκοιτίδα: επειδή αγκαλιά στο κλάμα δεν υπάρχει, απλά στην αρχή και για πολύ καιρό, δεν έκλαιγε αν δεν πόναγε. Δεν έκλαιγε σίγουρα για παρεά. Και μου είχαν επιβεβαιώσει από συζητήσεις και κοινωνικοί λειτουργοί από το νοσοκομείο ότι δεν είναι ιδέα μου και ότι το βλέπουν κατά κόρο σε παιδιά που ξεκινούν τη ζωή τους για καιρό στο νοσοκομείο ή που μένουν ως μωρά σε ιδρύματα. 

Κορίτσια με συγχωρείτε, αλλά η όλη φιλοσοφία του ελεγχόμενου κλάματος είναι να μάθει το μωρό ότι η μαμά δεν θα ανταποκριθεί στο κλάμα με το να το πάρει αγκαλιά. Δεν μπορεί αυτό που είναι ο στόχος μετά να μας φαίνεται και περίεργο!

Η συγκοίμηση έχει κανόνες ασφαλείας για να μπορεί να είναι ασφαλής όταν οι γονείς μοιράζονται το ίδιο κρεβάτι.  Αν κάνεις co beding που αφορά το ίδιο κρεβάτι,  ενώ το co sleeping αφορά το ίδιο δωμάτιο,  άρα μπορεί να μην είναι "επικίνδυνο" εφόσον κοιμάται στην κούνια του, απλά στο ίδιο δωμάτιο. 

Λένια μου πραγματικά κι εγώ αναρωτιέμαι πότε θα το εκτιμήσει ο δικός μου!! :rolleyes::lol:

Μήπως αφού νυστάζει νωρίτερα να αλλάζετε ρουτίνα, να την έβαζε ο σύζυγος για ύπνο κι εσύ να αναπλήρωνες χρόνο μαζί της το πρωί πριν πας στη δουλειά? Ξέρω πως θες να τη βλέπεις κι αυτή το ίδιο φυσικά,  όμως μήπως να το δοκιμάσετε για λίγο καιρό και να δείτε αν λειτουργεί? 

πρίν από 21 λεπτά , marakiz είπε:

Μήπως αφού νυστάζει νωρίτερα να αλλάζετε ρουτίνα, να την έβαζε ο σύζυγος για ύπνο κι εσύ να αναπλήρωνες χρόνο μαζί της το πρωί πριν πας στη δουλειά? Ξέρω πως θες να τη βλέπεις κι αυτή το ίδιο φυσικά,  όμως μήπως να το δοκιμάσετε για λίγο καιρό και να δείτε αν λειτουργεί? 

Μα το πρβλ είναι ότι θέλει να θηλάσει για να κοιμηθεί το βραδινό της ύπνο, γι αυτό με περιμένουν. Έχει συμβεί να μην αντέξει κ να την πάρει ο ύπνος πριν γυρίσω, φυσικά ταισμενη, αλλά ξυπνάει μετά από μια ώρα περίπου για γαλα. Αυτός είναι κ ένας σοβαρός λόγος που θέλω να μάθει το φρέσκο γάλα.

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Μα το πρβλ είναι ότι θέλει να θηλάσει για να κοιμηθεί το βραδινό της ύπνο, γι αυτό με περιμένουν. Έχει συμβεί να μην αντέξει κ να την πάρει ο ύπνος πριν γυρίσω, φυσικά ταισμενη, αλλά ξυπνάει μετά από μια ώρα περίπου για γαλα. Αυτός είναι κ ένας σοβαρός λόγος που θέλω να μάθει το φρέσκο γάλα.

Χμμμμμ νόμιζα για κάποιο λόγο πως είχες αποσυνδέσει τον ύπνο από το στήθος.  Γι αυτό στο πρότεινα. Λάθος θυμάμαι?

Λένια μου δεν νομίζω να σε περιμένει ή να ξυπνάει για γάλα.  Μάλλον επαφή με τη μανούλα θέλει. Γι αυτο και δεν ξέρω πόσο θα καταφέρεις να βελτιώσεις τον ύπνο με το φρέσκο. Δυστυχώς για μας που δουλεύουμε κ λείπουμε πολλές ώρες από το σπίτι, ο συνδυασμός με παιδί δύσκολο έτσι κι αλλιώς στο ύπνο,  είναι μάλλον επιβαρυντικός. Πφφ! 

πρίν από 47 λεπτά , marakiz είπε:

Χμμμμμ νόμιζα για κάποιο λόγο πως είχες αποσυνδέσει τον ύπνο από το στήθος.  Γι αυτό στο πρότεινα. Λάθος θυμάμαι?

Λένια μου δεν νομίζω να σε περιμένει ή να ξυπνάει για γάλα.  Μάλλον επαφή με τη μανούλα θέλει. Γι αυτο και δεν ξέρω πόσο θα καταφέρεις να βελτιώσεις τον ύπνο με το φρέσκο. Δυστυχώς για μας που δουλεύουμε κ λείπουμε πολλές ώρες από το σπίτι, ο συνδυασμός με παιδί δύσκολο έτσι κι αλλιώς στο ύπνο,  είναι μάλλον επιβαρυντικός. Πφφ! 

Σωστά θυμάσαι αλλά ισχύει για τους μεσημεριανους υπνους και για τα μεταμεσονύχτια ξυπνήματα που τρώει κ γυρίζει πλευρό. Το βράδυ το θέλουμε το στηθος της μαμας! Ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε εμείς, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε προσπαθήσει να την κοιμίσουμε χωρίς να θηλάσει. Ναι μεν θηλάζει κ μετά λέμε παραμύθι ή μιλάμε κ κοιμάται αλλά πάντα την ταιζω πρώτα. Μάλλον πρέπει να το δοκιμάσουμε κ αυτο..

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Η συγκοίμηση έχει κανόνες ασφαλείας για να μπορεί να είναι ασφαλής όταν οι γονείς μοιράζονται το ίδιο κρεβάτι.  Αν κάνεις co beding που αφορά το ίδιο κρεβάτι,  ενώ το co sleeping αφορά το ίδιο δωμάτιο,  άρα μπορεί να μην είναι "επικίνδυνο" εφόσον κοιμάται στην κούνια του, απλά στο ίδιο δωμάτιο. 

Λένια μου πραγματικά κι εγώ αναρωτιέμαι πότε θα το εκτιμήσει ο δικός μου!! :rolleyes::lol:

Ο σκοπός μου δεν ήταν να φύγει από το δωμάτιό μας, όμως αφού δεν χώραγε στο λίκνο και η κούνια της δεν χώραγε στο δωμάτιό μας (αφού το σπίτι είναι αρκετά μικρό), αναγκαστικά αφού έπρεπε να μπει σε κούνια, έπρεπε να αλλάξει και δωμάτιο!

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 48 λεπτά , Lenia16 είπε:

Σωστά θυμάσαι αλλά ισχύει για τους μεσημεριανους υπνους και για τα μεταμεσονύχτια ξυπνήματα που τρώει κ γυρίζει πλευρό. Το βράδυ το θέλουμε το στηθος της μαμας! Ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε εμείς, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε προσπαθήσει να την κοιμίσουμε χωρίς να θηλάσει. Ναι μεν θηλάζει κ μετά λέμε παραμύθι ή μιλάμε κ κοιμάται αλλά πάντα την ταιζω πρώτα. Μάλλον πρέπει να το δοκιμάσουμε κ αυτο..

Είναι 1 χρονών το μωρό σ κ της διαβάζεις παραμύθι κ κάθεται κ το ακούει??? Μπράβο.. Εμένα η δικιά μ αν πάω να διαβάσω κανένα βιβλιαράκι εκπαιδευτικό παίζει με τις σελίδες, σπάνια θα το ακούει με προσοχή!

πρίν από 40 λεπτά , mama16 είπε:

Είναι 1 χρονών το μωρό σ κ της διαβάζεις παραμύθι κ κάθεται κ το ακούει??? Μπράβο.. Εμένα η δικιά μ αν πάω να διαβάσω κανένα βιβλιαράκι εκπαιδευτικό παίζει με τις σελίδες, σπάνια θα το ακούει με προσοχή!

Χαχαχα έχεις καλπάζουσα φαντασία! Δικά μου παραμύθια της λέω, αν τυχόν ανοίξω βιβλίο σηκωνεται, αρχίζει τα παλαμάκια κ προσπαθεί να μου το αρπάξει! Άντε για να μην υπερβάλλω, καμιά φορά κάθεται, αλλά θέλει να γυρίσει τις σελίδες οπότε δε διαβάζουμε, απλά βλέπουμε τις εικόνες.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Χαχαχα έχεις καλπάζουσα φαντασία! Δικά μου παραμύθια της λέω, αν τυχόν ανοίξω βιβλίο σηκωνεται, αρχίζει τα παλαμάκια κ προσπαθεί να μου το αρπάξει! Άντε για να μην υπερβάλλω, καμιά φορά κάθεται, αλλά θέλει να γυρίσει τις σελίδες οπότε δε διαβάζουμε, απλά βλέπουμε τις εικόνες.

Χαχαχαχα λέω κ εγωωωωω.. Εντάξει τα ίδια κάνουν τα μικρά μας!!! Αν κ δεν έχει τύχει να της πω κάποιο παραμυθακι το βράδυ για να δω αν θα με ακούει.. Το πιο πιθανόν είναι εγώ να της το λέω κ αυτή να με "γράφει" :-P

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μάλλον επαφή με τη μανούλα θέλει. Γι αυτο και δεν ξέρω πόσο θα καταφέρεις να βελτιώσεις τον ύπνο με το φρέσκο

Εδώ ενισταμαι @marakiz κ αναρωτιέμαι, τα παιδάκια που κοιμούνται όλη νύχτα τι στο καλό, αυτά δε θέλουν επαφή με τη μανούλα, μόνο τα δικά μας; Τόσο γ@μ@τες είμαστε; Νομιζω τα λέμε αυτά για χρυσωνουμε το χάπι στον εαυτό μας τελικά. Απλά ξυπνούσαν ως νεογέννητα λόγω του εύπεπτου γάλακτος που είπες πιο πάνω (φυσικά κ της μητρικής ζεστασιάς κ του πιπιλισματος και και..) κ τους έμεινε συνήθεια πλέον. Αυτό πιστεύω.

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν νομίζετε, αυτό θέλει, να τη θηλάσεις. Αν ο μπαμπάς είναι διαθέσιμος και πρόθυμος, εννοείται και να το δοκιμάσετε! Θα αντισταθεί φυσικά, αλλά θα είναι ο μπαμπάς εκεί για να στηρίξει τη ματαίωση της. Θα πρότεινα όταν το δοκιμάσετε να μην είσαι μπροστά, ίσως να μην είσαι καν στο σπίτι. Αν ξέρει ότι είσαι σπίτι θα αντισταθεί περισσότερο κι εσύ θα "λυγίσεις" και θα πας να την παρηγορήσεις. Δεν θα έχει την ευκαιρία ο μπαμπάς να το προσπαθήσει κανονικά. 

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εδώ ενισταμαι @marakiz κ αναρωτιέμαι, τα παιδάκια που κοιμούνται όλη νύχτα τι στο καλό, αυτά δε θέλουν επαφή με τη μανούλα, μόνο τα δικά μας; Τόσο γ@μ@τες είμαστε; Νομιζω τα λέμε αυτά για χρυσωνουμε το χάπι στον εαυτό μας τελικά. Απλά ξυπνούσαν ως νεογέννητα λόγω του εύπεπτου γάλακτος που είπες πιο πάνω (φυσικά κ της μητρικής ζεστασιάς κ του πιπιλισματος και και..) κ τους έμεινε συνήθεια πλέον. Αυτό πιστεύω.

Ναι είμαστε τόσο γ@μ@τες, δεν καταλαβαίνω την απορία σου!! :mrgreen: 

Συνήθεια, τους είναι σίγουρα! Όμως δεν είναι ότι τα άλλα μωρά δεν έχουν ανάγκη τη μαμά τους, είναι ότι είναι πιο εύκολα στον ύπνο, άρα δεν ξυπνάνε τόσο εύκολα όσο τα δικά μας κι άρα δεν έχουν ανάγκη εκείνη τη στιγμή τη μαμά τους. Όποτε ξυπνάνε την έχουν. ;)

Είναι όπως κι οι ενήλικες. Ο άντρας μου πχ δεν πα να πέφτουνε βόμβες, χαμπάρι δεν παίρνει. Εγώ πάλι είμαι πολύ δύσκολη στον ύπνο ακόμα και το τικ τακ του ρολογιού με ενοχλεί. Κι έρχομαι κι αναρωτιέμαι.. Τόσο γ@μ@τη είμαι, αυτό βρήκε να μου πάρει??? :-P

Επεξεργάστηκαν by marakiz
    • Μου αρέσει 2

πρίν από 16 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν νομίζετε, αυτό θέλει, να τη θηλάσεις. Αν ο μπαμπάς είναι διαθέσιμος και πρόθυμος, εννοείται και να το δοκιμάσετε! Θα αντισταθεί φυσικά, αλλά θα είναι ο μπαμπάς εκεί για να στηρίξει τη ματαίωση της. Θα πρότεινα όταν το δοκιμάσετε να μην είσαι μπροστά, ίσως να μην είσαι καν στο σπίτι. Αν ξέρει ότι είσαι σπίτι θα αντισταθεί περισσότερο κι εσύ θα "λυγίσεις" και θα πας να την παρηγορήσεις. Δεν θα έχει την ευκαιρία ο μπαμπάς να το προσπαθήσει κανονικά. 

Ναι είμαστε τόσο γ@μ@τες, δεν καταλαβαίνω την απορία σου!! :mrgreen: 

Συνήθεια, τους είναι σίγουρα! Όμως δεν είναι ότι τα άλλα μωρά δεν έχουν ανάγκη τη μαμά τους, είναι ότι είναι πιο εύκολα στον ύπνο, άρα δεν ξυπνάνε τόσο εύκολα όσο τα δικά μας κι άρα δεν έχουν ανάγκη εκείνη τη στιγμή τη μαμά τους. Όποτε ξυπνάνε την έχουν. ;)

Είναι όπως κι οι ενήλικες. Ο άντρας μου πχ δεν πα να πέφτουνε βόμβες, χαμπάρι δεν παίρνει. Εγώ πάλι είμαι πολύ δύσκολη στον ύπνο ακόμα και το τικ τακ του ρολογιού με ενοχλεί. Κι έρχομαι κι αναρωτιέμαι.. Τόσο γ@μ@τη είμαι, αυτό βρήκε να μου πάρει??? :-P

Εγώ πάντως κοιμάμαι κ πολλές φορές τη φέρνει ο άντρας μου στο κρεβάτι να την ταισω, κλαίει δίπλα στο αυτί μου κ δεν την ακούω! Κ μετά σου λέει μάνα.. Ένας χρόνος αϋπνίας είναι αυτός, θα μείνουν κατάλοιπα! :rolleyes::lol:

Για να απαντήσω στο ερώτημα που θέτεις Lenia θα σου αναφέρω τη δικιά μας εμπειρία στον ύπνο. Το είχα γράψει περιληπτικά και στο θέμα ρουτίνα ύπνου, αλλά θα ήθελα να το αναλύσω λίγο. Κατ'αρχάς εμένα έπινε φόρμουλα, διότι ο θηλασμός απέτυχε παταγωδώς. Μέχρι 3 μηνών λοιπόν κάναμε συνκοίμηση και κοιμόμασταν του καλού καιρού. 3 μηνών τη μετέφερα στο δωμάτιό της και για δύο εβδομάδες κοιμόμουν και εγώ εκεί περισσότερο από δική μου ανασφάλεια. Ο τρόπος που την κοιμίζαμε είτε εγώ είτε ο άντρας μου ήταν να την βάζουμε στο μάρσιπο μέχρι να την πάρει ο ύπνος περίπου 10 λεπτά και ύστερα με πολύ απαλές κινήσεις τύπου νίντζα τη μεταφέραμε στην κούνια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει πού κοιμάται αφού και κατά τη διάρκεια της νύχτας με το παραμικρό ήχο που έβγαζε πεταγόμουνα της έβαζα την πιπίλα, τη χαϊδευα και ξανακοιμόταν, περίπου 2-3 φορές το βράδυ. Και ερχόμαστε στον περίφημο 8ο μήνα όπου παθαίνει μια κρισάρα ύπνου-συνείδησης απίστευτη. Για δύο μήνες ήταν λες και έκλεισε το διακόπτη του ύπνου συνειδητοποιώντας παράλληλα (το μωρό όχι εγώ) ότι όλη αυτή η ρουτίνα ύπνου ήταν φίασκο και ότι οι γονείς μου με κοροϊδεύουνε ασύστολα ότι δήθεν κοιμόμαστε αγκαλίτσα. Αμ δε τώρα θα τους δείξω εγώ!!! Χε! χε!

Το βράδυ ξυπνούσε ανά μία ώρα και ξανακοιμόταν μετά από δύο ώρες τουλάχιστον. Συνολικά κοιμόταν το πολύ 9 ώρες τη μέρα, πολύ λίγες για 8 μηνών μωρό. Και όταν λέω ξύπναγε κανονικό πάρτυ έκανε χαχα και χουχου. Βέβαια αν έφευγα από δίπλα της έκλαιγε και αν τυχόν μ'επαιρνε ο ύπνος δίπλα της έβγαζε κραυγές. Κανονικό καψόνι! Αυτό που έλειπε όμως ήταν ένα πρόγραμμα, εμείς δεν ακολουθούσαμε μέχρι τότε κανένα πρόγραμμα, ούτε στο μπάνιο ούτε χαλαρη μετάβαση από δραστηριότητα σε ύπνο, ούτε χαμηλά φώτα, ούτε συγκεκριμένη ώρα τίποτα απολύτως. Δύο μήνες μας πήρε για να πετύχουμε ένα πρόγραμμα ύπνου, το οποίο το εφαρμόσαμε σταδιακά ώστε να ταιριάζει στο παιδί μας. Αυτό το πρόγραμμα εκτός από τα κλασικά μπανιο, γάλα, παραμυθάκι κλπ, περιλάμβανε την σταδιακή αποδέσμευσή μου από τον ύπνο της, δηλαδή εκεί που διάβαζα το παραμύθι της έλεγα πάω λίγο στο μπάνιο και επέστρεφα πριν αρχίσει να δυσανασχετεί, μετά απο λίγη ώρα πήγαινα π.χ στην κουζίνα και πάει λέγοντας μέχρι να την πάρει ο ύπνος. Το ζητούμενο ήταν να καταλάβει ότι και να φύγω δεν σημαίνει τίποτα αφού επιστρέφω και πάλι. Βέβαια είχε και τις κούκλες της παρέα, τις οποίες νανουρίζαμε και αυτές για να κοιμηθούνε. Αυτό μπορεί στην αρχή να έπαιρνε και μία ώρα μέχρι να κοιμηθεί αλλά σιγά σιγά μειωνόταν ο χρόνος. Από τότε τηρούμε ευλαβικά αυτό το πρόγραμμα και ευτυχώς πάει πολύ καλά.

Γι'αυτό λοιπόν σου λέω δύο πράγματα σιχτίρισα τότε το ένα ήταν ότι δεν θήλαζα, θα μου ήταν πολύ εύκολο να μπορούσα να τη βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί παρά να τη νανουρίζω με τις ώρες στο μάρσιπο ή στο καρότσι και το δεύτερο ότι στην κρεβατοκάμαρα δεν χωρούσε η κούνια γαμώτο! Επίσης να πω ότι η κολλητή μου που θήλαζε αποκλειστικά δεν εφάρμοσε απολύτως κανένα πρόγραμμα και ο γιος της κοιμόταν σερί το βράδυ από 40 ημερών. 

Υ.Γ Lenia μήπως είσαι η γειτόνισσά μου απέναντι που κάθε βράδυ κόβει βόλτες πέρα δώθε αγκαλιά με το μωρό της, ενός έτους είναι και αυτό και μένουμε επίσης κέντρο.:-D

1 hour ago, krakenaki είπε:

Για να απαντήσω στο ερώτημα που θέτεις Lenia θα σου αναφέρω τη δικιά μας εμπειρία στον ύπνο. Το είχα γράψει περιληπτικά και στο θέμα ρουτίνα ύπνου, αλλά θα ήθελα να το αναλύσω λίγο. Κατ'αρχάς εμένα έπινε φόρμουλα, διότι ο θηλασμός απέτυχε παταγωδώς. Μέχρι 3 μηνών λοιπόν κάναμε συνκοίμηση και κοιμόμασταν του καλού καιρού. 3 μηνών τη μετέφερα στο δωμάτιό της και για δύο εβδομάδες κοιμόμουν και εγώ εκεί περισσότερο από δική μου ανασφάλεια. Ο τρόπος που την κοιμίζαμε είτε εγώ είτε ο άντρας μου ήταν να την βάζουμε στο μάρσιπο μέχρι να την πάρει ο ύπνος περίπου 10 λεπτά και ύστερα με πολύ απαλές κινήσεις τύπου νίντζα τη μεταφέραμε στην κούνια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει πού κοιμάται αφού και κατά τη διάρκεια της νύχτας με το παραμικρό ήχο που έβγαζε πεταγόμουνα της έβαζα την πιπίλα, τη χαϊδευα και ξανακοιμόταν, περίπου 2-3 φορές το βράδυ. Και ερχόμαστε στον περίφημο 8ο μήνα όπου παθαίνει μια κρισάρα ύπνου-συνείδησης απίστευτη. Για δύο μήνες ήταν λες και έκλεισε το διακόπτη του ύπνου συνειδητοποιώντας παράλληλα (το μωρό όχι εγώ) ότι όλη αυτή η ρουτίνα ύπνου ήταν φίασκο και ότι οι γονείς μου με κοροϊδεύουνε ασύστολα ότι δήθεν κοιμόμαστε αγκαλίτσα. Αμ δε τώρα θα τους δείξω εγώ!!! Χε! χε!

Το βράδυ ξυπνούσε ανά μία ώρα και ξανακοιμόταν μετά από δύο ώρες τουλάχιστον. Συνολικά κοιμόταν το πολύ 9 ώρες τη μέρα, πολύ λίγες για 8 μηνών μωρό. Και όταν λέω ξύπναγε κανονικό πάρτυ έκανε χαχα και χουχου. Βέβαια αν έφευγα από δίπλα της έκλαιγε και αν τυχόν μ'επαιρνε ο ύπνος δίπλα της έβγαζε κραυγές. Κανονικό καψόνι! Αυτό που έλειπε όμως ήταν ένα πρόγραμμα, εμείς δεν ακολουθούσαμε μέχρι τότε κανένα πρόγραμμα, ούτε στο μπάνιο ούτε χαλαρη μετάβαση από δραστηριότητα σε ύπνο, ούτε χαμηλά φώτα, ούτε συγκεκριμένη ώρα τίποτα απολύτως. Δύο μήνες μας πήρε για να πετύχουμε ένα πρόγραμμα ύπνου, το οποίο το εφαρμόσαμε σταδιακά ώστε να ταιριάζει στο παιδί μας. Αυτό το πρόγραμμα εκτός από τα κλασικά μπανιο, γάλα, παραμυθάκι κλπ, περιλάμβανε την σταδιακή αποδέσμευσή μου από τον ύπνο της, δηλαδή εκεί που διάβαζα το παραμύθι της έλεγα πάω λίγο στο μπάνιο και επέστρεφα πριν αρχίσει να δυσανασχετεί, μετά απο λίγη ώρα πήγαινα π.χ στην κουζίνα και πάει λέγοντας μέχρι να την πάρει ο ύπνος. Το ζητούμενο ήταν να καταλάβει ότι και να φύγω δεν σημαίνει τίποτα αφού επιστρέφω και πάλι. Βέβαια είχε και τις κούκλες της παρέα, τις οποίες νανουρίζαμε και αυτές για να κοιμηθούνε. Αυτό μπορεί στην αρχή να έπαιρνε και μία ώρα μέχρι να κοιμηθεί αλλά σιγά σιγά μειωνόταν ο χρόνος. Από τότε τηρούμε ευλαβικά αυτό το πρόγραμμα και ευτυχώς πάει πολύ καλά.

Γι'αυτό λοιπόν σου λέω δύο πράγματα σιχτίρισα τότε το ένα ήταν ότι δεν θήλαζα, θα μου ήταν πολύ εύκολο να μπορούσα να τη βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί παρά να τη νανουρίζω με τις ώρες στο μάρσιπο ή στο καρότσι και το δεύτερο ότι στην κρεβατοκάμαρα δεν χωρούσε η κούνια γαμώτο! Επίσης να πω ότι η κολλητή μου που θήλαζε αποκλειστικά δεν εφάρμοσε απολύτως κανένα πρόγραμμα και ο γιος της κοιμόταν σερί το βράδυ από 40 ημερών. 

Υ.Γ Lenia μήπως είσαι η γειτόνισσά μου απέναντι που κάθε βράδυ κόβει βόλτες πέρα δώθε αγκαλιά με το μωρό της, ενός έτους είναι και αυτό και μένουμε επίσης κέντρο.:-D

Το Υ.Γ σ ήταν απαιχτο!!!!! Να φανταστώ όμως ότι το μωρακι σ είναι μεγαλύτερο του ενός έτους έτσι?? Γιατί εγώ που έχω σε αυτή την ηλικία αποκλείεται να πω ότι παω στην κουζίνα ή στο μπάνιο κ να μην γκρινιάζει... Τλκ η ηλικία των 8 μηνών είναι για όλα τα μωρακια πολύ κρίσιμη.. Κ εμεις ως τότε κοιμόταν μια χαρά κ ακόμα κ μισοκοιμισμενη να την βαζαμε στην κούνια της δεν είχε πρόβλημα.. Από εκεί κ ύστερα όλα άλλαξαν!!

1 ώρα πρίν, krakenaki είπε:

Χαχαχαχα όχι ευτυχως, αλλά μάλλον το κέντρο είναι προβληματικό από ότι φαίνεται, μήπως να μετακομιζα;;;:lol:

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Το Υ.Γ σ ήταν απαιχτο!!!!! Να φανταστώ όμως ότι το μωρακι σ είναι μεγαλύτερο του ενός έτους έτσι?? Γιατί εγώ που έχω σε αυτή την ηλικία αποκλείεται να πω ότι παω στην κουζίνα ή στο μπάνιο κ να μην γκρινιάζει... Τλκ η ηλικία των 8 μηνών είναι για όλα τα μωρακια πολύ κρίσιμη.. Κ εμεις ως τότε κοιμόταν μια χαρά κ ακόμα κ μισοκοιμισμενη να την βαζαμε στην κούνια της δεν είχε πρόβλημα.. Από εκεί κ ύστερα όλα άλλαξαν!!

Όταν ξεκινήσαμε τη ρουτίνα ύπνου ήταν 10 μηνών, μέσα σε 2 μήνες φτιάξαμε την ώρα του ύπνου και τους επόμενους 5 μήνες κατάφερε να κοιμάται σχετικά γρήγορα. Όπως είπαμε σταδιακά και ευλαβικά, κάθε βράδυ ακολουθούσαμε το ίδιο μοτίβο. Το παράδοξο ήταν πως μέχρι να ξεκινήσουμε το πρόγραμμα δεν την είχα βάλει ποτέ στην κούνια ξύπνια και δεν ήξερα πως θα αντιδρούσε και όταν το έκανα ήταν μες την τρελή χαρά της είχαμε πάρει και ένα φωτορυθμικό με κλασική μουσική και κάτι ζωάκια που κουνιόντουσαν στο ταβάνι και έτσι δεν είχαμε ιδιαίτερες γκρίνιες. 

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Χαχαχαχα όχι ευτυχως, αλλά μάλλον το κέντρο είναι προβληματικό από ότι φαίνεται, μήπως να μετακομιζα;;;:lol:

Άντε καλέ που είναι το κέντρο προβληματικό και στο Θιβέτ να πήγαινες τίποτα δεν θα καταλάβαινε το μωρό, άσε που θα έβλεπες τις Θιβετιανές να πηγαινοέρχονται αγκαλιά με τα μωρά τους και δεν θα μπορούσατε να συνεννοηθείτε κιόλας!:-P

• Μου αρέσει 1

Αγαπητές μανούλες.

Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει ελπίδα, ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά να αρχίσει να κοιμάται περισσότερο το βράδυ. Αν ναι σε ποιο μήνα αρχίζει να υπάρχει βελτίωση. 

Το γνωρίζω ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό αλλά θέλω κάπου να ελπίζω .....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα