Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω οι θηλές της έχουν πληγωθεί απτή λάθος στάση θηλασμού κ αυτός είναι ο λόγος που πονάει. Εμένα @Melitoula οι θηλές μου είχαν κοπεί στη μέση, υπήρχε κενό απτή μια πλευρά τους κ δεν ενώνονταν με την άλω για να καταλάβεις... Έκανα μπάνιο κ πονούσα απτό νερό που έτρεχε.. Έβαζα λανολινη κ μου τις έκανε χειρότερα, είχα φτιάξει κ εγώ μια αντιβιοτική με κορτιζόνη που σύστησε η παιδίατρος κ έβαζα παράλληλα με μια καταπληκτική άλλης εταιρίας - αν θες στείλε πμ- κ με το γάλα μου κ ακριβώς στις 45 μέρες έφτιαξαν όλα ως εκ θαυματος. Απτή μια μέρα στην άλλη σταμάτησα να πονάω. Έχω ορκιστεί ότι αυτόν τον πονο δεν τον ξαναπερναω με τπτ κ σε καταλαβαινω. Αν δεν μπορείς κάνε ένα διάλειμμα λίγες μέρες, βγάζε με το θηλαστρο κ δίνε κ ξένο μέχρι να ηρεμήσει ο πόνος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Ξέρεις τι σκέφτηκα μόλις.Αν γνωρίζει κάποια μανούλα ή αν το εχει εφαρμόσει.Στις κολπικές μυκητιάσεις μπορείς να κάνεις πλύσεις με χλιαρό νερό κ σόδα (σαν φυσικό).Εδώ δεν ξερω αν γίνεται μήπως πχ σου κάνει πιο σκληρές τις θηλές,λεω εγώ τωρα.Αν κάποια γνωρίζει να μας απαντήσει

Κ απο αυτο εκανα,οπως κ με ξυδι

Τα γραφει αναλυτικα σε ενα θεμα για τη μυκητιαση,θα το παραθεσω κ αν μπορεις διαβασε το μελιτουλα

Κ για μια κρεμα γραφει,του Dr Newman apnc=all purposes nipple cream.πας στο φαρμακειο,λες τα συστατικα κ στην φτιαχνουν.προσωπικα δ τη χρειαστηκα.δ ξερω αν ειναι αντιβιοτικη η εχει κορτιζονη

Αυτο ειναι το θεμα.τουλ για καντιντιαση εχει τα παντα

Η σοδα δ σκληραινει τις θηλες,τους μυκητες ηρεμει η διωχνει,δ ξερω ακριβως

http://odigosgianeesmanoules.gr/κοχύλια-στήθους/

Αγγελικη εδω γραφει καποια πραγματα για τα κοχυλια

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Ναι πονάω κ χωρίς να θηλάζω..νιώθω σαν να εχω δυο πληγές..σαν Ν με χτύπησαν το στήθος τόσο πολύ..Κ Ότι μπλούζα Κ Ν βάλω απλά ερεθίζει τη θηλή Κ πονάω..το μωρό Δεν έχει κάτι Εκτός των άσπρων στη γλώσσα απο το γάλα..Ο πόνος είναι διαπεραστικος.. Κ μοιάζει πολύ κΆποιες φορές με μελάνια..Η θηλή είναι ροζ αρκετές φορές της μέρας. Ενώ η άλως σκουρη.

Δεν υπάρχουν ασπρα στη γλώσσα από γάλα που να μένουν μεταξύ θηλασμών. Αν το παιδί έχει ασπράκια στη γλώσσα είναι μύκητες. Αν βάλεις αντιβίωση πάνω από μύκητες, θα 100πλασιαστεί το πρόβλημα την άλλη μέρα, οπότε είναι κι αυτός ένας τρόπος να μάθεις. Αν έχεις μύκητες, χρειάζεσαι αντιμυκητησιακή κρέμα, εσύ και το παιδί, αλλά καλό είναι να το τσεκάρει παιδίατρος.

 Δεν αλλάζει πάντως κάτι με το πόσο θα θηλάζεις, θα πονάς έτσι κι αλλιώς αν δε θεραπευτείς, και ποτέ στη ζωή σου να μην ξαναθηλάσεις. Κάνε πλύσεις με νερό με ξύδι (περίπου 1-2 κουταλιές της σούπας στο λίτρο, όσο να ανέχεσαι τη μυρωδιά), μένε όσο μπορείς χωρίς σουτιέν και ούτε για πλάκα επιθέματα οποιουδήποτε είδους μέχρι να βελτιωθεί η κατασταση, ό,τι κι αν είναι

Επίσης αν υπάρχει υποψία μόλυνσης, είτε μύκητες είτε κάτι άλλο, δε βάζεις άλλες κρέμες στο στήθος, μόνο το φάρμακο και ελαιόλαδο ή από το γάλα σου. Αν δεν υπάρχει μόλυνση και είναι απλά πόνος από κακό πιάσιμο, βοηθά πολύ η λανολίνη. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Νομίζω οι θηλές της έχουν πληγωθεί απτή λάθος στάση θηλασμού κ αυτός είναι ο λόγος που πονάει. Εμένα @Melitoula οι θηλές μου είχαν κοπεί στη μέση, υπήρχε κενό απτή μια πλευρά τους κ δεν ενώνονταν με την άλω για να καταλάβεις... Έκανα μπάνιο κ πονούσα απτό νερό που έτρεχε.. Έβαζα λανολινη κ μου τις έκανε χειρότερα, είχα φτιάξει κ εγώ μια αντιβιοτική με κορτιζόνη που σύστησε η παιδίατρος κ έβαζα παράλληλα με μια καταπληκτική άλλης εταιρίας - αν θες στείλε πμ- κ με το γάλα μου κ ακριβώς στις 45 μέρες έφτιαξαν όλα ως εκ θαυματος. Απτή μια μέρα στην άλλη σταμάτησα να πονάω. Έχω ορκιστεί ότι αυτόν τον πονο δεν τον ξαναπερναω με τπτ κ σε καταλαβαινω. Αν δεν μπορείς κάνε ένα διάλειμμα λίγες μέρες, βγάζε με το θηλαστρο κ δίνε κ ξένο μέχρι να ηρεμήσει ο πόνος.

Το ίδιο πρόβλημα είχα ακριβώς στη μια θηλή κ το μόνο που έκανα ήταν θήλαστρο για να μην χειροτερέψει κ στο τέλος γάλα πάνω στη θηλή.Αλλά κυκλοφορούσα γυμνή στο σπίτι κ αν χρειαζόταν να φορέσω μπλούζα ήταν φαρδιά κ χωρίς σουτιέν.42 μερες κράτησε κ μετά ήταν όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλεια νέα...  

Ελπίζω να πάρουν το μήνυμα και όσες διαβάσουν μελλοντικά!  .... πάτε σε πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού και παιδίατρο, εάν θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε, αλλά ακόμα και εάν δεν θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε. 

Βασικά, ακόμα και εάν ήθελες να σταματήσεις να θηλάζεις, που μετά από τέτοιο πόνο, θα ήταν κάτι αναμενόμενο, και είχες αυτό το θέμα, δηλαδή τους μύκητες, πάλι κάποια θεραπεία θα έπρεπε να σου συστήσει κάποιος, που προφανώς δεν ήξερε η/ο παιδίατρος που σε είχε δεί πριν! 

Για μένα θα έπρεπε για να παίρνει κάποιος άδεια παιδιάτρου (εξασκήσεως επαγγέλματος) θα έπρεπε να έχει  πάρει και την πιστοποίηση ibclc.  Για να τελειώνουμε με αυτή τη κατάσταση, που ποντάρουν οι μανούλες σε ποιόν θα πέσουν και αν τυχόν θα έχουν στην περιοχή τους ibclc. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, belleblue said:

Τέλεια νέα...  

Ελπίζω να πάρουν το μήνυμα και όσες διαβάσουν μελλοντικά!  .... πάτε σε πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού και παιδίατρο, εάν θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε, αλλά ακόμα και εάν δεν θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε. 

Βασικά, ακόμα και εάν ήθελες να σταματήσεις να θηλάζεις, που μετά από τέτοιο πόνο, θα ήταν κάτι αναμενόμενο, και είχες αυτό το θέμα, δηλαδή τους μύκητες, πάλι κάποια θεραπεία θα έπρεπε να σου συστήσει κάποιος, που προφανώς δεν ήξερε η/ο παιδίατρος που σε είχε δεί πριν! 

Για μένα θα έπρεπε για να παίρνει κάποιος άδεια παιδιάτρου (εξασκήσεως επαγγέλματος) θα έπρεπε να έχει  πάρει και την πιστοποίηση ibclc.  Για να τελειώνουμε με αυτή τη κατάσταση, που ποντάρουν οι μανούλες σε ποιόν θα πέσουν και αν τυχόν θα έχουν στην περιοχή τους ibclc. 

 

Ο παιδίατρος είναι κατά βάσιν ιατρός! Τι πάει να πει: «για να τελειώνουμε με αυτή την κατάσταση?». Κάποιος άλλος γονιός θα μπορούσε να είχε την απαίτηση ο παιδίατρος να είναι και παιδοψυχολόγος και παιδοοφθαλμίατρος και παιδοοδοντίατρος και παιδοαλλεργιολόγος (που είναι ξεχωριστές ειδικότητες). Ο παιδίατρος σπουδάζει Ιατρική και επιλέγει την ειδικότητα του παιδίατρου όπως κάποιος επιλέγει την ειδικότητα του καρδιολόγου, παθολόγου κλπ

Οπότε σε μία περίπτωση βρέφους που δεν παίρνει βάρος ο παιδίατρος καλείται να αντιμετωπίσει μία ιατρική κατάσταση, εν προκειμένω το βρέφος να πάρει βάρος που είναι σημαντικό και καίριο για την υγεία του. Το αν θα πάρει βάρος με το μπουκάλι ή με τον θηλασμό φαντάζομαι του είναι αδιάφορο, αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να πάρει βάρος το μωρό!

Οπότε κατ’ εμέ ο παιδίατρος είναι ο κατ’ εξοχήν αρμόδιος σε ότι αφορά την υγεία του μωρού και από εκεί και πέρα μεθόδους / τρόπους κλπ για τον θηλασμό η μητέρα θα ενημερωθεί και θα αντιμετωπίσει με άλλους τρόπους (ενημέρωση, σύμβουλος θηλασμού κλπ κλπ)!

Και για να το πάμε και ένα βήμα πιο πέρα αν κάποιον τον ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα του θηλασμού και της ενημέρωσης μπορεί να κάνει ενέργειες για το πώς μπορεί να ενημερώνεται η κάθε μανούλα γι’ αυτόν ακόμη και εάν δεν έχει στην περιοχή της κάποιο σύμβουλο θηλασμού ή ακόμη και πρόσβαση στο διαδίκτυο για να λάβει πληροφορίες.

Π.χ. διενέργεια σεμιναρίων σε δυσπρόσιτες περιοχές, αποστολή ενημερωτικού υλικού και διανομή αυτού στα μαιευτήρια, διανομή ενημερωτικού υλικού για το πώς μπορεί μια μέλλουσα μητέρα να ενημερωθεί για τον θηλασμό, υλικό που θα δίδεται από τον γυναικολόγο στην έγκυο, πολλά μπορεί να γίνουν αν κάποιος έχει τον χρόνο να ασχοληθεί και φυσικά γίνει οργανωμένα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

@zaxaroulini μην το βλέπεις τόσο απόλυτα, είναι πολύ αγχωτικό να ακούς αντικρουόμενες συμβουλές για θέματα υγείας ενός νεογέννητου. Όσο και να λες ότι έχεις τα μάτια σου ανοιχτά, σίγουρα αν ο γιατρός σου πει ότι η διατροφή του παιδιού είναι ανεπαρκής, θα σου γεννηθεί μια αμφιβολία. Εγώ ας πούμε δεν πιστεύω ότι θα είχα το κουράγιο να το αμφισβητήσω, κι ας ξέρω θεωρητικά ότι οι περισσότεροι παιδίατροι έχουν μια χαλαρή σχέση με τον θηλασμό, για να το πω κομψά. Ούτε είναι εύκολο να ψάχνεις σε όλες τις περιοχές παιδιάτρους με τους οποίους να έχεις κοινή φιλοσοφία σε θέματα διατροφής, όχι μόνο για τη βρεφική ηλικία. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα έπρεπε να εκπαιδεύονται για το θέμα, αλλά αν ήταν αυτονόητο ότι μπορούν να σε καθοδηγήσουν χωρίς να υπάρχει καχυποψία, πιστεύω ότι θα ήταν πιο αποτελεσματικό από το να ψάχνει ο γονιός και να κάνει το γιατρό μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Αντί δηλαδή να μάθουν οι παιδίατροι 5 πράγματα για το θηλασμό, για την ιδανικότερη τροφή κάθε βρέφους,  θα πρέπει να ασχοληθούν εθελοντικά  (?) άλλοι άνθρωποι,  για να μην υπάρχει αυτή η λάθος καθοδήγηση.   Μάλιστα. 

 

 

Όπως είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας το αν θα θηλάσει, έτσι θα έπρεπε να είναι υποχρέωση του κάθε παιδίατρου να είναι ενήμερος κι αν μη τι άλλο να μην δίνει λάθος οδηγίες.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

59 minutes ago, marakiz said:

Αντί δηλαδή να μάθουν οι παιδίατροι 5 πράγματα για το θηλασμό, για την ιδανικότερη τροφή κάθε βρέφους,  θα πρέπει να ασχοληθούν εθελοντικά  (?) άλλοι άνθρωποι,  για να μην υπάρχει αυτή η λάθος καθοδήγηση.   Μάλιστα. 

 

 

Όπως είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας το αν θα θηλάσει, έτσι θα έπρεπε να είναι υποχρέωση του κάθε παιδίατρου να είναι ενήμερος κι αν μη τι άλλο να μην δίνει λάθος οδηγίες.  

 

Ποιες ήταν οι λάθος οδηγίες του παιδίατρου? να πάρει βάρος το μωρό?

1 hour ago, Έσπερος said:

@zaxaroulini μην το βλέπεις τόσο απόλυτα, είναι πολύ αγχωτικό να ακούς αντικρουόμενες συμβουλές για θέματα υγείας ενός νεογέννητου. Όσο και να λες ότι έχεις τα μάτια σου ανοιχτά, σίγουρα αν ο γιατρός σου πει ότι η διατροφή του παιδιού είναι ανεπαρκής, θα σου γεννηθεί μια αμφιβολία. Εγώ ας πούμε δεν πιστεύω ότι θα είχα το κουράγιο να το αμφισβητήσω, κι ας ξέρω θεωρητικά ότι οι περισσότεροι παιδίατροι έχουν μια χαλαρή σχέση με τον θηλασμό, για να το πω κομψά. Ούτε είναι εύκολο να ψάχνεις σε όλες τις περιοχές παιδιάτρους με τους οποίους να έχεις κοινή φιλοσοφία σε θέματα διατροφής, όχι μόνο για τη βρεφική ηλικία. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα έπρεπε να εκπαιδεύονται για το θέμα, αλλά αν ήταν αυτονόητο ότι μπορούν να σε καθοδηγήσουν χωρίς να υπάρχει καχυποψία, πιστεύω ότι θα ήταν πιο αποτελεσματικό από το να ψάχνει ο γονιός και να κάνει το γιατρό μόνος του.

 

Έσπερος, με όλο το σεβασμό, καθώς μου αρέσει ο τρόπος γραφής σου και γενικά συμφωνώ σε πολλά με αυτά που γράφεις, για το συγκεκριμένο περιστατικό, ποιες ήταν οι αντικρουόμενες συμβουλές για θέμα υγείας που δόθηκαν από τον παιδίατρο? Το βρέφος δεν είχε πάρει βάρος, ο παιδίατρος σύστησε ξένο γάλα στην περίπτωση που στην επόμενη μέτρηση το μωρό δεν είχε πάρει βάρος. Η μη πρόσληψη βάρους μπορεί να οφείλεται και σε άλλο παράγοντα (π.χ. παθολογικό αίτιο) οπότε ο θηλασμός να μην είχε σχέση με την συγκεκριμένη περίπτωση.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, δεν θεωρώ, εγώ προσωπικά, προαπαιτούμενο για ένα παιδίατρο να είναι και γνώστης θηλασμού για να πάρει το πτυχίο του. Με αυτή την λογική και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, όταν κάποιος παιδίατρος κάνει μία ένεση σε ένα παιδί θα πρέπει να έχει και γνώσεις παιδοψυχολόγου, ώστε να μην του χτυπά στο ξεκάρφωτο την ένεση, αλλά να το προετοιμάζει ψυχολογικά πριν το κάνει, καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι θέλω να πω!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

@zaxaroulini, μη νομίζεις, στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνούμε περισσότερο απ' ό,τι διαφωνούμε. Καταλαβαίνω, όπως λες κι εσύ, ότι ο παιδίατρος από την οπτική του, και με την ευθύνη που έχει για την παρακολούθηση του εκάστοτε βρέφους, λογικό είναι να προτείνει την πιο γρήγορη λύση χωρίς να σκεφτεί για το μακροπρόθεσμο πλάνο της διατροφής του μωρού. Το θέμα είναι, τι κάνει ο γονιός σ' αυτήν την περίπτωση, όταν με αυτά που διαβάζει και ακούει ξέρει ότι οι γιατροί προτείνουν πολύ εύκολα το συμπλήρωμα, ενώ ένας σύμβουλος θηλασμού μπορεί να σου δώσει και άλλες ιδέες. Η κοπέλα του θέματος, όπως και άλλες, το έψαξε παραπάνω και φαίνεται ότι προχωράει καλά. Άλλος, μπορεί να μην έχει το κουράγιο να το ψάξει. Εγώ ας πούμε, νομίζω ότι πρώτα θα έδινα το συμπλήρωμα και μετά θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη, κι ας υπήρχε το ρίσκο να μη θηλάσω τελικά. Πρόσβαση σε σύμβουλο θηλασμού δεν έχει ο καθένας στην περιοχή του, πόσο μάλλον σε γιατρό που να είναι και σύμβουλος θηλασμού που θα ήταν το ιδανικό. Γι' αυτό, από τη στιγμή που είναι καθιερωμένο ότι οι γιατροί παρακολουθούν και την ανάπτυξη και τη διατροφή των μικρών παιδιών, θεωρώ αναγκαίο να νιώθει ο κάθε γονιός τη σιγουριά ότι αυτά που θα του πει ο γιατρός είναι οι καταλληλότερες πληροφορίες, για να μη χρειάζεται να συνδυάζει γνώμες διαφορετικών επαγγελματιών σε τόσο καθημερινά θέματα.  Αυτό εννοούσα αντικρουόμενες πληροφορίες, όχι το τι είπε ο παιδίατρος στη συγκεκριμένη κοπέλα. Τώρα, με ποιον τρόπο θα εξασφαλίζεται ότι ο γιατρός θα σου δώσει τις κατάλληλες συμβουλές περί θηλασμού, αν θα είναι μέσα από τις σπουδές του ή αν θα είναι κάποια πρόσθετη πιστοποίηση, δεν έχω γνώμη γιατί δεν το γνωρίζω. Τώρα για το παράδειγμα που λες με την παιδοψυχολογία, προφανώς ο παιδίατρος θα πρέπει να έχει και βασικές γνώσεις εξελικτικής ψυχολογίας, ώστε να μπορεί να διακρίνει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά και για να μπορεί να χειριστεί τους μικρούς ασθενείς του. Δεν περιμένουμε από αυτόν να κάνει πλήρη διάγνωση ενός ψυχολογικού θέματος, αλλά σίγουρα θα πρέπει να καταλαβαίνει τη διαφορά του πώς καθησυχάζεις έναν ανήλικο ή ενήλικο ασθενή πριν από μια ένεση! (Άσχετο, αλλά όσοι επαγγελματίες υγείας έχω δει στο εξωτερικό, πάντα εξηγούν τι ακριβώς κάνουν, πού και πόσο θα σε ακουμπήσουν και τι θα αισθανθείς, ακόμα και σε οφθαλμολογικές εξετάσεις που η σωματική επαφή είναι σχεδόν μηδαμινή, άρα αυτό θα μπορούσε να είναι αυτονόητο και εδώ και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ψυχολογίας). 

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος εντασσεται πιστευω στη διατροφη του παιδιου

Αρα μεσα στα πλαισια της δουλειας του παιδιατρου δ ειναι;

Φυσικα ο καθε γονιος αποφασιζει τι θα ταισει το παιδι του,κ παιρνει την ευθυνη.αλλα οπως δινει οδηγιες για την εισαγηγη των στερεων,τις ποσοτητες,τι τροφιμα θεωρουνται αλλεργιογονα για να αποφυγουμε,ετσι θα δει πως θηλαζει το μωρο,αν πιανει σωστα κλπ

Αν οχι να συμβουλευσει για τον θηλασμο τουλ να μην τον υπονομευει

Δ νομιζω οτι υπαρχει λογος να σχολιασουμε τα λαθη σε σχεση με το θηλασμο που εκανε η παιδιατρος της μελιτουλα,ετσι κ αλλιως δ μας ανεφερε αν ελεγξανε κτ αλλο στο ενδιαμεσο

Οσο κ να γινονται ενημερωτικες ενεργειες,αν δ το στηριζουν κ οι παιδιατροι αυτο,ποσο μαλλον αν το σαμποταρουν,δ αρκουν

Ετσι κ αλλιως ο παιδιατρος δ ελεγχει ματια,δοντια,αναπτυξη γενικοτερη κ αν δει κτ μας παραπεμπει στην αντιστοιχη ειδικοτητα;

Ο συμβουλος θηλασμου δ υπαρχει σαν ειδικοτητα,οι πιστοποιημενοι iblc εως τωρα ηταν στον χωρο της υγειας,πλεον δ ειναι απαραιτητο.αλλα ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος δ θα ηταν καλυτερη επιλογη απο μια ψυχολογο πιστοποιημενη συμβουλο η μια οικονομολογο πιστοποιημενη συμβουλο;

Δ θα επρεπε ενας παιδιατρος να θεωρει καλυτερη τροφη για ενα μωρο τα φρουτα,τα λαχανικα κ το κρεας αντι για το ρυζαλευρο;αντιστοιχα κ το μητρικο απο το γαλα σκονη;δ θα επρεπε να γνωριζει τι λεει ο ΠΟΥ;

Τουλ οι δυο παιδιατροι που ειχαμε ειχαν πολυ καλο τροπο αντιμετωπισης οταν κανανε τα εμβολια,οπως κ στα νοσοκομεια που εχουμε παει ηταν πολυ ηπιοι κ υποστηρικτικοι

Δ νομιζω να χρειαζονται μαθηματα ψυχολογιας γι αυτο αλλα ειναι κ θεμα ιδιοσυγκρασιας

Αντιθετα κτ μαιες μου ειχαν ταραξει την μικρη 2μηνων.ενω στρατιωτικος μικροβιολογος 3μηνων της πηρε αιμα χωρις να καταλαβει τπτ το μωρο

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Έσπερος said:

@zaxaroulini, μη νομίζεις, στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνούμε περισσότερο απ' ό,τι διαφωνούμε. Καταλαβαίνω, όπως λες κι εσύ, ότι ο παιδίατρος από την οπτική του, και με την ευθύνη που έχει για την παρακολούθηση του εκάστοτε βρέφους, λογικό είναι να προτείνει την πιο γρήγορη λύση χωρίς να σκεφτεί για το μακροπρόθεσμο πλάνο της διατροφής του μωρού. Το θέμα είναι, τι κάνει ο γονιός σ' αυτήν την περίπτωση, όταν με αυτά που διαβάζει και ακούει ξέρει ότι οι γιατροί προτείνουν πολύ εύκολα το συμπλήρωμα, ενώ ένας σύμβουλος θηλασμού μπορεί να σου δώσει και άλλες ιδέες. Η κοπέλα του θέματος, όπως και άλλες, το έψαξε παραπάνω και φαίνεται ότι προχωράει καλά. Άλλος, μπορεί να μην έχει το κουράγιο να το ψάξει. Εγώ ας πούμε, νομίζω ότι πρώτα θα έδινα το συμπλήρωμα και μετά θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη, κι ας υπήρχε το ρίσκο να μη θηλάσω τελικά. Πρόσβαση σε σύμβουλο θηλασμού δεν έχει ο καθένας στην περιοχή του, πόσο μάλλον σε γιατρό που να είναι και σύμβουλος θηλασμού που θα ήταν το ιδανικό. Γι' αυτό, από τη στιγμή που είναι καθιερωμένο ότι οι γιατροί παρακολουθούν και την ανάπτυξη και τη διατροφή των μικρών παιδιών, θεωρώ αναγκαίο να νιώθει ο κάθε γονιός τη σιγουριά ότι αυτά που θα του πει ο γιατρός είναι οι καταλληλότερες πληροφορίες, για να μη χρειάζεται να συνδυάζει γνώμες διαφορετικών επαγγελματιών σε τόσο καθημερινά θέματα.  Αυτό εννοούσα αντικρουόμενες πληροφορίες, όχι το τι είπε ο παιδίατρος στη συγκεκριμένη κοπέλα. Τώρα, με ποιον τρόπο θα εξασφαλίζεται ότι ο γιατρός θα σου δώσει τις κατάλληλες συμβουλές περί θηλασμού, αν θα είναι μέσα από τις σπουδές του ή αν θα είναι κάποια πρόσθετη πιστοποίηση, δεν έχω γνώμη γιατί δεν το γνωρίζω. Τώρα για το παράδειγμα που λες με την παιδοψυχολογία, προφανώς ο παιδίατρος θα πρέπει να έχει και βασικές γνώσεις εξελικτικής ψυχολογίας, ώστε να μπορεί να διακρίνει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά και για να μπορεί να χειριστεί τους μικρούς ασθενείς του. Δεν περιμένουμε από αυτόν να κάνει πλήρη διάγνωση ενός ψυχολογικού θέματος, αλλά σίγουρα θα πρέπει να καταλαβαίνει τη διαφορά του πώς καθησυχάζεις έναν ανήλικο ή ενήλικο ασθενή πριν από μια ένεση! (Άσχετο, αλλά όσοι επαγγελματίες υγείας έχω δει στο εξωτερικό, πάντα εξηγούν τι ακριβώς κάνουν, πού και πόσο θα σε ακουμπήσουν και τι θα αισθανθείς, ακόμα και σε οφθαλμολογικές εξετάσεις που η σωματική επαφή είναι σχεδόν μηδαμινή, άρα αυτό θα μπορούσε να είναι αυτονόητο και εδώ και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ψυχολογίας). 

 

Έσπερος άλλαξα 3 παιδοδοντιάτρους για να καταλήξω σε μία εξαιρετική γιατρό, οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες! Θέλω μόνο να τονίσω ότι η ηλικία του παιδιού παίζει καταλυτικό ρόλο σε πολλά πράγματα. Ενα βρεφάκι που δεν παίρνει βάρος (είτε γιατί η μαμά δεν θηλάζει σωστά είτε γιατί υπάρχει κάποιο άλλο αίτιο) είναι μία δύσκολη περίπτωση και πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα, για την υγεία του βρέφους. Προφανώς και εγώ εάν είχα ένα βρέφος που δεν έπαιρνε βάρος θα κατέφευγα όχι σε εύκολη ή δύσκολη αλλά σε λύση! Δηλαδή αυτό που εμένα με "τρόμαξε" στο συγκεκριμένο θέμα ήταν ότι ένα βρεφάκι δεν έπαιρνε βάρος, οπότε ναι θα άκουγα τον παιδίατρο, εγώ προσωπικά δεν θα περίμενα καν την επόμενη μέτρηση, θα το είχα δώσει το μπουκαλάκι στάνταρ!

Γενικότερα όμως κοιτάμε και το ευρύτερο πλαίσιο, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που θεωρεί την φόρμουλα ανώτερη από το μητρικό! ακόμη και τα κουτιά της φόρμουλας γράφουν πάνω ότι προτιμότερο είναι το μητρικό γάλα! Όταν όμως καλούμε (εγώ προσωπικά) να πάρω μία απόφαση που αφορά την υγεία του παιδιού μου, δεν θα κάτσω να κοιτάξω τα μακροπρόθεσμα οφέλη του θηλασμού. Λάθος? σωστό? είναι μία απόφαση και μία επιλογή που καλούμε να πάρω, εγώ προσωπικά θα άκουγα τον παιδίατρο, ειδικά όταν μιλάμε για βρέφος με στασιμότητα βάρους!

Προσωπικά εύχομαι στην κοπέλα να πάνε όλα καλά με το μωράκι της και μπράβο της που το πάλεψε τόσο πολύ!

Σε εσένα και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια Καλές Γιορτές, να περάσετε τέλεια με τις οικογένειές σας, με υγεία και αγάπη! :)

 

ps: αν θυμάμαι καλά σε κανένα μήνα γεννάς, άντε με το καλό, να πάνε όλα καλά και το 2018 έχουμε να "μαλλιοτραβηχτούμε" σε πολλά θέματα!! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρίσκου ή ανευθυνότητας, δεν φαντάζομαι να κινδυνεύει όντως από ασιτία κανένα παιδάκι στον δυτικό κόσμο! Αλλά ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά τις αγωνίες του όταν πρόκειται για την υγεία των μωρών  ειδικά. Φαντάζομαι ότι το να αγνοήσεις έναν παιδίατρο που σου προτείνει ρυζάλευρο ή έτοιμες κρέμες δεν απαιτεί ιδιαίτερη τόλμη, αλλά σίγουρα νιώθεις μια πίεση αν είναι για θέμα διατροφής νεογέννητου κι εκεί θέλει απόλυτη εμπιστοσύνη, ή πρόσβαση σε αξιόπιστες εναλλακτικές. 

Link to comment
Share on other sites

Ισως το να παρουμε μια δευτερη γνωμη να βοηθησει απλα αν ο δευτερος παιδιατρος εχει μεγαλυτερη εμπειρια κ εχει αντιμετωπισει παρομοια περιστατικα

Πχ ενα παιδιατρος πιστοποιημενος ξερει οτι τα θηλαζοντα μπορει να μην ανακτησουν το βαρος σε δυο βδομαδες,η οτι τα 19γρ/μερα ειναι δεκτο,η οτι τα θηλαζοντα μπορει να διπλασιασουν το βαρος γεννησης στο εξαμηνο

Προσωπικη μου γνωμη ειναι κ οτι οι παιδιατροι στα νοσοκομεια εχουν πολυ μεγαλη εμπειρια,γτ βλεπουν απειρα περιστατικα κ μαλιστα τα πιο δυσκολα

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλά, δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρίσκου ή ανευθυνότητας, δεν φαντάζομαι να κινδυνεύει όντως από ασιτία κανένα παιδάκι στον δυτικό κόσμο! Αλλά ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά τις αγωνίες του όταν πρόκειται για την υγεία των μωρών  ειδικά. Φαντάζομαι ότι το να αγνοήσεις έναν παιδίατρο που σου προτείνει ρυζάλευρο ή έτοιμες κρέμες δεν απαιτεί ιδιαίτερη τόλμη, αλλά σίγουρα νιώθεις μια πίεση αν είναι για θέμα διατροφής νεογέννητου κι εκεί θέλει απόλυτη εμπιστοσύνη, ή πρόσβαση σε αξιόπιστες εναλλακτικές. 

Μπορει να μην ειναι το ιδιο σαν πιεση η επιλογη των στερεων,αλλα αν για παραδειγμα ο παιδιατρος σου σου λεει απο 6-7μηνων δινεις ρυζαλευρο,κ συ θελεις να δωσεις φρουτα κ σου εμφανισει δυσκοιλιοτητα η αλλεργια θα σου την" πει "που τον παρακουσες.κ συ θα ξερεις οτι σε θεματα διατροφης δ μπορεις να τον συμβουλευτεις

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

Ισως το να παρουμε μια δευτερη γνωμη να βοηθησει απλα αν ο δευτερος παιδιατρος εχει μεγαλυτερη εμπειρια κ εχει αντιμετωπισει παρομοια περιστατικα

Πχ ενα παιδιατρος πιστοποιημενος ξερει οτι τα θηλαζοντα μπορει να μην ανακτησουν το βαρος σε δυο βδομαδες,η οτι τα 19γρ/μερα ειναι δεκτο,η οτι τα θηλαζοντα μπορει να διπλασιασουν το βαρος γεννησης στο εξαμηνο

Προσωπικη μου γνωμη ειναι κ οτι οι παιδιατροι στα νοσοκομεια εχουν πολυ μεγαλη εμπειρια,γτ βλεπουν απειρα περιστατικα κ μαλιστα τα πιο δυσκολα

Μπορει να μην ειναι το ιδιο σαν πιεση η επιλογη των στερεων,αλλα αν για παραδειγμα ο παιδιατρος σου σου λεει απο 6-7μηνων δινεις ρυζαλευρο,κ συ θελεις να δωσεις φρουτα κ σου εμφανισει δυσκοιλιοτητα η αλλεργια θα σου την" πει "που τον παρακουσες.κ συ θα ξερεις οτι σε θεματα διατροφης δ μπορεις να τον συμβουλευτεις

Όταν λέω δεύτερη γνώμη εννοώ βασικά παιδίατρους πιστοποιημένους -αν και το ιδανικό θα ήταν να ήταν αυτονόητο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι από τις σπουδές τους. Αν διαφωνούσα για τις στέρεες, δεν ξέρω αν θα συνεργαζόμουν με τον ίδιο παιδίατρο, αλλά σίγουρα πιο εύκολα ψάχνεις για δεύτερες γνώμες ή για αλλαγή γιατρού στους 6 μήνες, παρά στις  εβδομάδες! 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το γάλα σκόνη το συστήνει ο παιδίατρος όταν μιλάμε για βρέφος και δεν είναι κανενός άλλου επαγγελματία δουλειά ούτε φυσικά στην κρίση της μαμάς, έτσι είναι και δουλειά του να γνωρίζει την πλέον ενδεδειγμένη τροφή για το βρέφος, τους τρόπους εδραίωσής της σίτισης και την αντιμετώπιση προβλημάτων, την εισαγωγή των στερεών και να ενημερώνεται διαρκώς σύμφωνα με τις διεθνείς οδηγίες. Αποτελεί ιατρικό κομμάτι, μιας και οι συνέπειές των αλλαγών ή λανθασμένων χειρισμών είναι ιατρικές, π.χ. αλλεργίες, αιμορραγίες, απώλεια βάρους, δυσκοιλιότητα κ.λπ.

Επιλέξτε επαγγελματίες ενημερωμένους σφαιρικά και αξιώστε αυτό που αξίζει για τα παιδιά σας. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι οπως λετε εσπερος κ ζοζεφιν ολοι οι παιδιατροι να ηταν κ πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου.αλλα σε παρα πολλες περιοχες της ελλαδας δ υπαρχουν.καμιας ειδικοτητας μπορει.κ σε καποιες ουτε καν συμβουλοι

Σιγουρα πιο ευκολα ψαχνεις παιδιατρο στους 6μηνες παρα στον ενα

Αλλα ποσοι θα αλλαξουν παιδιατρο για τη διατροφη;

Κ ποσο πιθανο ειναι να βρεις καποιον που εχει ολα τα χαρακτητιστικα που θελεις,ειδικα οταν μενεις σε μερος με λιγες επιλογες;

Πρωτα θα κοιταξεις να ειναι καλος στο ιατρικο κομματι.προσβασιμος,ευχαριστος στο παιδι.να μην δεινει φαρμακα με το παραμικρο.αυτα κοιταω εγω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Όλα καλά με τ θηλασμό!Τώρα Θ κάνουμε τα εμβόλια μας!παίρνει σύμφωνα με δικούς μ υπολογισμους 35γρ ανα μέρα περίπου!Το μόνο Π με στεναχώρησε είναι Πώς σήμερα εντοπίστηκε αίμα σταγόνα στα κόπρανα με βλενες Κ παμε.για καλλιέργεια Κ Ίσως Κ.μαγιερ.. οπότε αν είναι αλλεργία Θ ξεκίνησω δίαιτα.. είχε καμία μανούλα ανάλογη εμπειρία?Σήμερα έκλαιγε απαρηγόρητα το καημένο..πονούσε..Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε κολικούς ως Τώρα.. φταίει η αλλεργία Κ εεπηρεάζει τους κολικούς η τους προκάλεσε?Κ αν.έχει αλλεργία υπάρχει περίπτωση Ν πονάει εξ αιτίας της?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Καλησπέρα!Όλα καλά με τ θηλασμό!Τώρα Θ κάνουμε τα εμβόλια μας!παίρνει σύμφωνα με δικούς μ υπολογισμους 35γρ ανα μέρα περίπου!Το μόνο Π με στεναχώρησε είναι Πώς σήμερα εντοπίστηκε αίμα σταγόνα στα κόπρανα με βλενες Κ παμε.για καλλιέργεια Κ Ίσως Κ.μαγιερ.. οπότε αν είναι αλλεργία Θ ξεκίνησω δίαιτα.. είχε καμία μανούλα ανάλογη εμπειρία?Σήμερα έκλαιγε απαρηγόρητα το καημένο..πονούσε..Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε κολικούς ως Τώρα.. φταίει η αλλεργία Κ εεπηρεάζει τους κολικούς η τους προκάλεσε?Κ αν.έχει αλλεργία υπάρχει περίπτωση Ν πονάει εξ αιτίας της?

 

Ειναι πολύ συνηθισμένο, αν και βέβαια και θα κάνετε ό,τι εξετάσεις σας πουν. Και μόνο να πονάει, είναι αρκετός λόγος να δοκιμάσεις αποχλη από γαλακτοκομικά για λίγους μήνες. Γαλακτοκομικά, σόγια για αρχή. Αν δεν αρκεί, δοκιμάζεις να βγάλεις και το μοσχαρίσιο κρέας. Αν δεις βελτίωση, ανά λίγες βδομάδες πειραματίζεσαι με τυρί και γιαούρτι, να δεις πότε αρχίζει και το ξεπερνα, ή ποιες ποσότητες ανέχεται χωρίς ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Καλησπέρα!Όλα καλά με τ θηλασμό!Τώρα Θ κάνουμε τα εμβόλια μας!παίρνει σύμφωνα με δικούς μ υπολογισμους 35γρ ανα μέρα περίπου!Το μόνο Π με στεναχώρησε είναι Πώς σήμερα εντοπίστηκε αίμα σταγόνα στα κόπρανα με βλενες Κ παμε.για καλλιέργεια Κ Ίσως Κ.μαγιερ.. οπότε αν είναι αλλεργία Θ ξεκίνησω δίαιτα.. είχε καμία μανούλα ανάλογη εμπειρία?Σήμερα έκλαιγε απαρηγόρητα το καημένο..πονούσε..Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε κολικούς ως Τώρα.. φταίει η αλλεργία Κ εεπηρεάζει τους κολικούς η τους προκάλεσε?Κ αν.έχει αλλεργία υπάρχει περίπτωση Ν πονάει εξ αιτίας της?

Κ η δική μου είχε το ίδιο. Μην ανησυχείς, με αποχή από γαλακτοκομικά σε λίγους μήνες περνάει. Πονάει γιατί η πρωτεϊνη του αγελαδινού που περνάει μέσα απτό γάλα σου δημιουργεί μια φλεγμονή στο έντερο της κ γι αυτό κ το αίμα κ οι βλεννες κ μπορεί να της δημιουργεί κ αέρια ή δυσφορία. Αν ξεκινήσεις αποχή σε ένα μήνα περίπου έχει κλείσει η πληγή.

Link to comment
Share on other sites

Λένια είχατε αλλεργία? Έχει περάσει τώρα? Ρωτάω μην τυχόν οφείλεται για τις συχνές αφυπνίσεις και τα κλάματα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Λένια είχατε αλλεργία? Έχει περάσει τώρα? Ρωτάω μην τυχόν οφείλεται για τις συχνές αφυπνίσεις και τα κλάματα.

Ναι είχαμε, ξεκίνησε όταν ήταν δύο μηνών κ δεν ξέρω πότε ακριβώς το ξεπέρασε τελείως γιατι όταν ξεκινήσαμε τις στερεές άρχισα να της δίνω μοσχάρι χωρίς πρβλ κ άρχισα να τρώω κ εγω ψημένα γαλακτοκομικά κ δεν ξαναεμφανισε ποτέ τπτ. @marakizάστο, για τις αφυπνίσεις δε φταίει αυτό, φταίει το ότι δε θέλει να κοιμηθεί στην κούνια της. Πλέον την αφήνω στον καναπέ στο δωμάτιο της μέχρι να κοιμηθούμε κ εμείς κ ξυπνάει μια φορά μπορεί κ καμία :roll: Κάτω απ' τον καναπέ βγαίνει στρώμα το οποίο το αφήνουμε ανοιχτό μην τυχόν πεσει κ γενικά τρέχα γυρευε αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Να πάρω κρεβατάκι με κάγκελο φοβάμαι μην το σκαρφαλώσει κ πέσει με το κεφάλι, γιατί δεν είναι από τα ήσυχα!

Συγγνώμη μελιτουλα που λέω κ εγω τον πόνο μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...