Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Melitoula είπε:

Το μωρό σήμερα γίνεται 30ημερών.γεννήθηκε 3800 και Τώρα φτάσαμε τα 3750. Δυστυχώς με όσες σύμβουλους εχω μιλήσει καμία δεν έρχεται σπίτι Γιατί είμαστε μακρυά λένε..οπότε μάλλον θα χρειαστεί να βγούμε Εμείς. Είμαι πλέον στα δύο για να τ  παρατήσω.. Δεν τον φαντάζομουν έτσι το θηλασμό..Όταν είπα τη παιδίατρο ότι Θ δω σύμβουλο λίγο γέλασε Κ μ είπε δεν σ λέω Όχι..πηγαίνε για να πεις ότι εξαντλησες Όλα τα περιθώρια ώστε το παιδί ν ξεκινήσει επιτέλους ν τρωει(εννοούσε σκόνη) ουσιαστικά με το τρόπο της κατάλαβα ότι εμμένει στο γεγονος ότι δεν βάζει γιατί η ποιότητα φταίει. Την ρώτησα αν πιάνει λαθος τη θηλή μπορεί ν τρώει λιγότερο?Ναι μ είπε αλλά τπτ παραπάνω. Θα δούμε Κ άλλον παιδίατρο αλλά κορίτσια Η θέση μ ειναι δύσκολη με τη παιδιατρο διότι πρόκειται για ανθρώπο του στενού οικογενειακού κύκλου. Ξέρω ότι πανω απο όλα είναι το παιδί. Αν βρω άκρη με το θηλασμό κατά τα άλλα είμαι Ευχαριστημένη μαζί της.το θέμα μ είναι ότι δεν παίρνει στα σοβαρά το θέμα θηλασμός.να με βοηθήσει κάπως..Γιατί και λόγω ανεργιαΣ  Η σκόνη κοστίζει.. θέλω οσο τίποτα να θηλασω για πολλους λόγους.Όσο και αν ακούγεται ότι είμαι ανεύθυνη μαμα Κ δεν ζυγιζω τη κατάσταση ώστε ν βρω λεφτά ν του δίνω ξένο. Του έχω δωσεικαι τρεις φορεςφορές με σύριγγα..Αλλά φοβάμαι οτιότι Θ το χάσω το παιχνίδι αν το ξςκινησώμα.ουφ..

Θα της εξηγήσεις όμορφα κ ωραία ότι θέλεις να θηλασεις κ πάνω σε αυτό το θέμα θα συμβουλευτείς κάποιον άλλο παιδιατρο - σύμβουλο να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη γιατί είναι πολύ σημαντικό για σένα κ δε θέλεις να τα παρατήσεις. Βρες έναν παιδίατρο που να γνωρίζει απο θηλασμο κ αν σου πει κ αυτός τα ίδια τοτε οκ, πάνω απ' όλα η υγεία του παιδιού, δίνεις ξένο αναγκαστικά. Αν σου πει οτι φταίει ο χαλινος- που έχουν δίκιο τα κορίτσια παραπανω ότι φταιει- τοτε τον κόβετε κ λύνεται το πρβλ κ συνεχίζεις με τη γνωστή σου παιδίατρο που κατά τα άλλα σε καλυπτει. Θα μου πεις τα βλέπεις απ' έξω κ τα λες εύκολα αλλά μιλάμε για το παιδί σου κ πάνω απτις οικογενειακές υποχρεώσεις θα βάλεις εσένα κ αυτό. Αν όμως λυθεί το θέμα με το βάρος τότε να δω τι θα σου πει. Παντως, επειδη έχει τεθεί ξανα, το ότι σπούδασαν ιατρική δεν τους κάνει κ γνώστες περί θηλασμού. Οι περισσότεροι δεν έχουν ασχοληθεί κ ενδιαφέρονται κυρίως για την υγεία κ την ανάπτυξη του παιδιού, κ καλα κάνουν προφανώς. Εφόσον με τη σκόνη έχουν το κεφάλι τους ήσυχο κ την τσέπη τους γεμάτη, θα προτείνουν σκόνη. Όμως, αν μια μάνα θέλει να θηλάσει θα όφειλαν να πουν συγγνώμη, δεν το κατέχω, θα σου συστήσω σύμβουλο κ με παράλληλη στήριξη κ από μένα προχωράμε. Όχι να φοβεριζουν τις γυναίκες. Λες κ 7 δις άνθρωποι ζουν χάρη στο συμπληρωμα. Χτες βγήκε ολόκληρο σκάνδαλο για σαλμονέλα σε βιολογικά υποτίθεται γάλατα. Αλλά για αυτά λένε έτυχε, συμβαίνει κ στις καλύτερες οικογένειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Το μωρό σήμερα γίνεται 30ημερών.γεννήθηκε 3800 και Τώρα φτάσαμε τα 3750. Δυστυχώς με όσες σύμβουλους εχω μιλήσει καμία δεν έρχεται σπίτι Γιατί είμαστε μακρυά λένε..οπότε μάλλον θα χρειαστεί να βγούμε Εμείς. Είμαι πλέον στα δύο για να τ  παρατήσω.. Δεν τον φαντάζομουν έτσι το θηλασμό..Όταν είπα τη παιδίατρο ότι Θ δω σύμβουλο λίγο γέλασε Κ μ είπε δεν σ λέω Όχι..πηγαίνε για να πεις ότι εξαντλησες Όλα τα περιθώρια ώστε το παιδί ν ξεκινήσει επιτέλους ν τρωει(εννοούσε σκόνη) ουσιαστικά με το τρόπο της κατάλαβα ότι εμμένει στο γεγονος ότι δεν βάζει γιατί η ποιότητα φταίει. Την ρώτησα αν πιάνει λαθος τη θηλή μπορεί ν τρώει λιγότερο?Ναι μ είπε αλλά τπτ παραπάνω. Θα δούμε Κ άλλον παιδίατρο αλλά κορίτσια Η θέση μ ειναι δύσκολη με τη παιδιατρο διότι πρόκειται για ανθρώπο του στενού οικογενειακού κύκλου. Ξέρω ότι πανω απο όλα είναι το παιδί. Αν βρω άκρη με το θηλασμό κατά τα άλλα είμαι Ευχαριστημένη μαζί της.το θέμα μ είναι ότι δεν παίρνει στα σοβαρά το θέμα θηλασμός.να με βοηθήσει κάπως..Γιατί και λόγω ανεργιαΣ  Η σκόνη κοστίζει.. θέλω οσο τίποτα να θηλασω για πολλους λόγους.Όσο και αν ακούγεται ότι είμαι ανεύθυνη μαμα Κ δεν ζυγιζω τη κατάσταση ώστε ν βρω λεφτά ν του δίνω ξένο. Του έχω δωσεικαι τρεις φορεςφορές με σύριγγα..Αλλά φοβάμαι οτιότι Θ το χάσω το παιχνίδι αν το ξςκινησώμα.ουφ..

Άκου.καταρχήν ψυχραιμία!!Ειχε χάσει στην αρχή κ έχει ανακτήσει βάρος!Αυτό είναι σημαντικό!!!Για εμένα πήγαινε δες ένα σύμβουλο για να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια απο πλευράς σου.Εξακολουθείτε να πηγαίνετε κάθε βδομάδα για να κάνει κ ζυγισεις;Εγώ μπορεί για ένα διάστημα να έλεγα στον παιδιατρο ότι δίνω σκόνη ενώ δίνω δικό μου για να δω αντιδράσεις.Δε λέω οτι ειναι  απόλυτα σωστό απλά αυτό θα έκανα για να τον τσεκάρω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Ναι αλλα δεν ειναι κριμα λογου λαθος γιατρων και επειδη ποτε δεν συμφωνουν μεταξυ τους να ειναι αυτος ενας λογος για να μην θυλασει...δν ειμαι κατα της σκονης γτ εμεις σκονη πινουμε αλλα εγω αμα ειχα την αποφαση να του το κοψω νωρις και δν ποναει γτ στην αρχη ειναι μονο πετσα δεν εχει αναπτυχει σχεδον τιποτα...τελος παντων...

Κριμα γτ ειχε κ ηπια παλινδρομηση κ ηταν κ πολυ λαιμαργος,κ ειχαν αρκετα προβληματα αλλα τουλ το παιδακι ειναι υγιες κ μεγαλωνει μια χαρα.αρρωσταινε λιγο αρκετα τον πρωτο χρονο αλλα ευτυχως ειναι καλυτερα τωρα.κ φαντασου οτι τοτε θηλαζα 9μηνες κ μου ρχοταν να τον παρω να τον θηλασω

Δοκιμασε κ θηλαστρο η αδερφη μου,αλλα εχανε πολυ χρονο,ειναι κ αγχωδης,εχασε κ το 20%του βαρους σε ενα μικρο αρχικο βαρος,μετα ηταν κ μονη στο νησι οποτε δ υπηρχε περιπτωση να μπει σε φαση επαναγαλακτισμου

4 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Το μωρό σήμερα γίνεται 30ημερών.γεννήθηκε 3800 και Τώρα φτάσαμε τα 3750. Δυστυχώς με όσες σύμβουλους εχω μιλήσει καμία δεν έρχεται σπίτι Γιατί είμαστε μακρυά λένε..οπότε μάλλον θα χρειαστεί να βγούμε Εμείς. Είμαι πλέον στα δύο για να τ  παρατήσω.. Δεν τον φαντάζομουν έτσι το θηλασμό..Όταν είπα τη παιδίατρο ότι Θ δω σύμβουλο λίγο γέλασε Κ μ είπε δεν σ λέω Όχι..πηγαίνε για να πεις ότι εξαντλησες Όλα τα περιθώρια ώστε το παιδί ν ξεκινήσει επιτέλους ν τρωει(εννοούσε σκόνη) ουσιαστικά με το τρόπο της κατάλαβα ότι εμμένει στο γεγονος ότι δεν βάζει γιατί η ποιότητα φταίει. Την ρώτησα αν πιάνει λαθος τη θηλή μπορεί ν τρώει λιγότερο?Ναι μ είπε αλλά τπτ παραπάνω. Θα δούμε Κ άλλον παιδίατρο αλλά κορίτσια Η θέση μ ειναι δύσκολη με τη παιδιατρο διότι πρόκειται για ανθρώπο του στενού οικογενειακού κύκλου. Ξέρω ότι πανω απο όλα είναι το παιδί. Αν βρω άκρη με το θηλασμό κατά τα άλλα είμαι Ευχαριστημένη μαζί της.το θέμα μ είναι ότι δεν παίρνει στα σοβαρά το θέμα θηλασμός.να με βοηθήσει κάπως..Γιατί και λόγω ανεργιαΣ  Η σκόνη κοστίζει.. θέλω οσο τίποτα να θηλασω για πολλους λόγους.Όσο και αν ακούγεται ότι είμαι ανεύθυνη μαμα Κ δεν ζυγιζω τη κατάσταση ώστε ν βρω λεφτά ν του δίνω ξένο. Του έχω δωσεικαι τρεις φορεςφορές με σύριγγα..Αλλά φοβάμαι οτιότι Θ το χάσω το παιχνίδι αν το ξςκινησώμα.ουφ..

Σχεδον ανακτησατε βαρος γεννησης οποτε μπραβο!

Πρεπει να πας σε παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο,υπαρχει κοντα σας;αν θες στειλε πμ που εισαι να σου πω αν κ εχουμε βαλει τις λιστες κ παλαιοτερα

Παραλληλα μιλα κ με φαιναρετη κ αλκυονη για την ψυχολογικη στηριξη εστω.η σε εμας

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει ο χαλινος.αλλα πρεπει να πατε σε παιδοχειρουργο.στο νοσοκομειο της πολης

Το τελευταιο που χρειαζεσαι ειναι μια παιδιατρος που δ σε στηριζει,σε ειρωνευεται κ εννοει οτι φαι ειναι μονο το γαλα σκονη,κ το γαλα σου μη θρεπτικο

Ας ειναι κ συγγενης.προκειται για το παιδι σου κ μια δευτερη γνωμη για τον χαλινο πρεπει να την παρεις.αν οχι για τον θηλασμο,τουλ για τον χαλινο

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που το παλεύεις τόσο, εγώ δε θα άντεχα, μιλάω ειλικρινά.

Έχει και η κόρη μου άνω χαλινό, ο οποίος όντως δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα από μόνος του (εμένα ας πούμε, ποτέ δε με πλήγωσε). Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ο χαλινός σπανίως περιορίζεται στο άνω χείλος. Συνήθως υπάρχει πρόβλημα και στον χαλινό της γλώσσας (ο οποίος ευθύνεται και για πληγές στο θηλασμό και αργότερα για προβλήματα αρθρωσης). Οι περισσότεροι παιδίατροι δεν ξέρουν να τον αναγνωρίζουν, είναι θέμα περισσότερο ορθοδοντικού. Στη δικιά μας το αναγνώρισα από την αρχή και δυστυχώς κανένας άλλος δεν το έβλεπε. Στο έτος που επισκεφθήκαμε παιδοχειρουργό για άλλο λόγο, τον ρώτησα και μου το επιβεβαίωσε.

Στην περίπτωση πάντως που όντως το μωρό έχει χαλινό όχι μόνο πάνω αλλά και στη γλώσσα και αποφασίσετε να τον κόψετε, έχε υπόψη ότι η καλύτερη μέθοδος πλέον είναι με laser (και όχι με νυστέρι). Δυστυχώς είναι λίγοι οι χειρουργοί που χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο, Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Η διαδικασία σε μεγαλύτερα μωρά γίνεται με μέθη και κρατά ελάχιστα. Σε τόσο μικρό μωρό δεν ξέρω πως γίνεται. Εμείς το έχουμε αφήσει για αργότερα (πριν βγάλει τα μόνιμα)

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να επανελθουμε στα παλια,αυτο που λεγαμε οτι η παιδιατρος ειναι ασχετη με τον θηλασμο ισχυει,αναφερει η θεματοθετρια οτι δ την παιρνει στα σοβαρα να τη βοηθησει,κατα τα αλλα μπορει να ειναι εξαιρετη επιστημονας.αλλα εμενα αυτο θα με εκανε να παρω μια αλλη γνωμη.καποια αλλη μπορει οχι

Κ μια χαρα καταλαβαμε οτι εννοουσε οτι το γαλα σου ειναι λαιτ.ετσι κ αλλιως δ θα ηταν η μονη που εχει πει κτ τετοιο κ γι αυτο ολες το πηραμε ετσι

Δ ξερω αν οπως λεει κ η vtgian πρεπει να σας δει (παιδο)ορθοδοντικος η παιδοχειρουργος.μπορει το θεμα του χαλινου σε εσας να μην ειναι τοσο μεγαλο κ με σιτιση με μπουκαλι να μην κανετε τπτ,αλλα υπαρχουν περιπτωσεις οπως λεει κ η αγγελικη που πρεπει να γινει ασχετως θηλασμου

(Vtgian προσωπικα πιστευεις οτι μπορει κ αυτο να συνεβαλε στο οτι δ θηλαζατε αποκλειστικα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα ο χαλινος ο πανω συνηθως παει με το κατω τις γλωσσα ...δλδ σχεδον παντα ...παιδοχειρουργο χρειαζετε..και μην παρεις μια γνωμη παρε 2 και πανω...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Το μωρό σήμερα γίνεται 30ημερών.γεννήθηκε 3800 και Τώρα φτάσαμε τα 3750. Δυστυχώς με όσες σύμβουλους εχω μιλήσει καμία δεν έρχεται σπίτι Γιατί είμαστε μακρυά λένε..οπότε μάλλον θα χρειαστεί να βγούμε Εμείς. Είμαι πλέον στα δύο για να τ  παρατήσω.. Δεν τον φαντάζομουν έτσι το θηλασμό..Όταν είπα τη παιδίατρο ότι Θ δω σύμβουλο λίγο γέλασε Κ μ είπε δεν σ λέω Όχι..πηγαίνε για να πεις ότι εξαντλησες Όλα τα περιθώρια ώστε το παιδί ν ξεκινήσει επιτέλους ν τρωει(εννοούσε σκόνη) ουσιαστικά με το τρόπο της κατάλαβα ότι εμμένει στο γεγονος ότι δεν βάζει γιατί η ποιότητα φταίει. Την ρώτησα αν πιάνει λαθος τη θηλή μπορεί ν τρώει λιγότερο?Ναι μ είπε αλλά τπτ παραπάνω. Θα δούμε Κ άλλον παιδίατρο αλλά κορίτσια Η θέση μ ειναι δύσκολη με τη παιδιατρο διότι πρόκειται για ανθρώπο του στενού οικογενειακού κύκλου. Ξέρω ότι πανω απο όλα είναι το παιδί. Αν βρω άκρη με το θηλασμό κατά τα άλλα είμαι Ευχαριστημένη μαζί της.το θέμα μ είναι ότι δεν παίρνει στα σοβαρά το θέμα θηλασμός.να με βοηθήσει κάπως..Γιατί και λόγω ανεργιαΣ  Η σκόνη κοστίζει.. θέλω οσο τίποτα να θηλασω για πολλους λόγους.Όσο και αν ακούγεται ότι είμαι ανεύθυνη μαμα Κ δεν ζυγιζω τη κατάσταση ώστε ν βρω λεφτά ν του δίνω ξένο. Του έχω δωσεικαι τρεις φορεςφορές με σύριγγα..Αλλά φοβάμαι οτιότι Θ το χάσω το παιχνίδι αν το ξςκινησώμα.ουφ..

Αρχικά να μην διαβάζω ανυποστατα πράγματα, πως είσαι ανεύθυνη μάνα επειδή θες να  θηλασεις! Μην σκέφτεσαι έτσι! Κανείς ότι καλύτερο μπορείς για το μικρό σου κ παράλληλα έχεις και την φροντίδα ενός άλλου μωρου! Μπράβο σου που το παλεύει τόσο και προσπαθείς! Κι αν πάλι δεν τα καταφέρεις κανείς δεν θα σε κατακρίνει που δεν θα θηλαζεις! 

  Συμφωνω με τα κορίτσια, επισκεψου τους κατάλληλους ειδικούς για  να διαπιστώσουν αν υπάρχει θέμα με το χαλινο. Μην απελπιζεσαι ποτέ! Για όλα υπάρχουν λύσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

@melitoula δεν ξερω αν σε παρηγορει, αλλα εγω για 40 μερες - τις πρωτες- εκλαιγα καθε μερα απο τον πονο. Επαιρνα algofren -επιτρεπεται μεχρι δε θυμαμαι καποια mg - και απλα εκανα υπομονη για να φαει το παιδι 40 μερες απο το γαλα μου. Και μετα, περιπου στις 40-45, οταν πηρα τη σκονη, σταματησα να ποναω. Θελω να πω, πως και οι ιδιες οι θηλες χρειαζονται ενα διαστημα για να "σκληραγωγηθουν".

Εσεις ομως εχετε και προβλημα με το βαρος, οποτε πρεπει να δρασεις. Αναγκαστικα θα βγεις να δεις συμβουλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@poulxeria Όσον αφορά αυτό περί "τσεκαρισματος" παιδιάτρου προφανώς κ δεν εννοούσα να το κάνει ούτε μόνιμα ούτε για μεγάλο χρονικό διάστημα κ όπως βλέπεις αναφέρω οτι δεν είναι σωστό..Επίσης ο λόγος που τη ρώτησα αν κάνει συνέχεια ζυγισεις είναι για να δω αν πχ επισκέπτεται καθε βδομάδα το γιατρό έτσι ώστε το παραπάνω να γινόταν για το ελάχιστο δυνατό διάστημα.Προς Θεού η σκέψη αυτή είναι δική μου κ δεν το λέω για να την ενστερνιστεί δεδομένου ότι εγώ δεν έχω την ιδια εμπειρία όπως πχ έχεις εσύ.Σίγουρα οι προτάσεις που της κάνετε πιο έμπειρες μανούλες όπως εσύ ή marakiz και άλλες πολλές κοπέλες είναι πιο ουσιαστικές.Εμένα απλά είναι μια ακραία σκέψη..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elfer είπε:

@poulxeria Όσον αφορά αυτό περί "τσεκαρισματος" παιδιάτρου προφανώς κ δεν εννοούσα να το κάνει ούτε μόνιμα ούτε για μεγάλο χρονικό διάστημα κ όπως βλέπεις αναφέρω οτι δεν είναι σωστό..Επίσης ο λόγος που τη ρώτησα αν κάνει συνέχεια ζυγισεις είναι για να δω αν πχ επισκέπτεται καθε βδομάδα το γιατρό έτσι ώστε το παραπάνω να γινόταν για το ελάχιστο δυνατό διάστημα.Προς Θεού η σκέψη αυτή είναι δική μου κ δεν το λέω για να την ενστερνιστεί δεδομένου ότι εγώ δεν έχω την ιδια εμπειρία όπως πχ έχεις εσύ.Σίγουρα οι προτάσεις που της κάνετε πιο έμπειρες μανούλες όπως εσύ ή marakiz και άλλες πολλές κοπέλες είναι πιο ουσιαστικές.Εμένα απλά είναι μια ακραία σκέψη..

H εμπειρία δεν κάνει πάντα τη διαφορά elfer μου, 5 "έμπειρες" μαμάδες μπορεί να γράψουν 5 διαφορετικά πράγματα και μπορεί και να είναι και τα 5 λάθος για ένα συγκεκριμένο παιδί. Προσωπικά δεν είχα αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα με αυτό που έχει η Melitoula, λογικά το προσεγγίζω το θέμα και δε νομίζω ότι θα υποστήριζα κάτι πολύ διαφορετικό αν δεν είχα θηλάσει.

Την πρότασή σου τη σχολίασα γιατί πραγματικά νομίζω πως το τσεκάρισμα της παιδιάτρου είναι αυτή τη στιγμή εντελώς ήσσονος σημασίας, ούτως ή άλλως είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, διαφορετικά η melitoula θα είχε δώσει το συμπλήρωμα που εξαρχής προτάθηκε. Δηλαδή πώς να σου πω, ούτε μέρα δεν έχει νόημα να ασχοληθεί με αυτό το πράγμα διότι τρέχει πολύ πιο πιεστικό θέμα. Μην ξεχνάμε πως το μωρό θα έπρεπε αυτή τη στιγμή να ζυγίζει παραπάνω από όσο γεννήθηκε (όχι να είναι στα -50gr) και να παίρνει κάθε εβδομάδα επαρκές βάρος, δε φτάνει να παίρνει "λίγο"...Ας αναλογιστούμε και λίγο ότι αυτές οι καθυστερήσεις με την παιδίατρο που είναι του σογιού, τη σύμβουλο που δεν έρχεται σπίτι αλλά και οι γονείς που δεν έχουν πάει ακόμα και το συμπλήρωμα μητρικό ή άλλο που δε χορηγείται από φόβο μην κοπεί το γάλα, ενδεχομένως να έχουν κάποιες συνέπειες στην υγεία του μωρού. Melitoula πρόθεσή μου δεν είναι να σου επιτεθώ ούτε να σε τρομάξω, αλλά νομίζω ότι έχετε καθυστερήσει αρκετά πολύ να αναζητήσετε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω.. Όχι οτιδήποτε είναι ευπρόσδεκτο..Δεν παίρνω καμία σύμβουλη ως επίθεση.. Πέμπτη πρώτα ο Θεός το πρωί έχουμε κλείσει ραντεβού με παιδίατρο Κ σύμβουλο θηλασμού.. οπότε ελπίζω να υπάρξει λύση..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

 

μέχρι τότε, και γενικότερα για να πάρετε και γνώμες από τα άλλα μέλη, & ενημερωθεί και άλλο μέλος που θα διαβάσει, 

αν μπορείτε συμπληρώστε τα παρακάτω

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Μελιτουλα οταν εχεις νεα πες μας αν θελεις

Απλα θελω να πω κτ για αλλη μια φορα.με αυτα που ειπε η θεματοθετρια,ολες ειπαμε οτι το μωρο πρεπει να φαει.εφοσον θηλαζει,κ η μαμα θελει να συνεχισει,το κανει το πολυ ανα διωρο κ δ δινει πιπιλα.αν το μωρο δ βρεχει 6πανες κ δ παιρνει 19γρ τη μερα δινεις συμπληρωμα κατα προτιμηση μητρικο κ οχι με μπουκαλι.σιγουρα το να παρεις νοσοκομειακο κ να κανεις 8-10αντλησεις εχωντας κ ενα χρονιαρικο μαζι με το νεογεννητο ειναι πολυ δυσκολο,αλλα αν δωσεις μπουκαλι μπορει να παθει συγχηση θηλων,αν δωσεις ξενο μπορει να μειωθει η παραγωγη σου.εφοσον τα ξερει μια μαμα αυτα κανει οτι αποφασισει η ιδια εχωντας ομως τη γνωση

Θεμα παραγωγης δ φαινεται να υφισταται,αν κ με χαλινο κ μη σωστη προσκολληση αυτην τη στιγμη μπορει να χρειαστεις κ κτ για την αυξηση της παραγωγης

Απο οσα ειπε η θεματοθετρια δ ειναι ο συνηθισμενος πονος ευαισθητου δερματος,η ανακλαστικου,οι απλες πληγες μεχρι να σκληραγωγηθουν οι θηλες,ουτε μυκητιαση.ειναι λαθος τοποθετηση η/κ χαλινος.οποτε διορθωνεις τα λαθη.τα οποια κ τα δυο ειναι στην αρμοδιοτητα του παιδιατρου

Καταλαβα πως το εννοησε η ελφερ αυτο που προτεινε,προσωπικα δ θα το εκανα γτ ακομη κ αν πλεον αλλος παιδιατρος δει το μωρο κ πει οτι ειναι ο χαλινος,κ τον κοψουν,κ μετα ολα στρωσουν,εμπιστευεσαι να ξαναπας στην πρωτη;εγω προσωπικα οχι.καποια αλλη μαμα μπορει ναι.κ δ τα ρωταω για να παρω απαντηση,απλα τους προβληματισμους μου λεω

Επισης προσωπικα,οτι λεω το λεω κατα βαση εμπειριας δικιας μου,γτ εκανα πολλα λαθη στο πρωτο.για τον χαλινο ανεφερα την εμπειρια του ανηψιου μου

Παντως η κορη μου ενος μηνα,κ ενω κοιμομασταν τον υπνο του δικαιου,ηταν 100γρ κατω απο το βαρος γεννησης.δ με ειδε πιστοποιημενος παιδιατρος ουτε καποια συμβουλος,οσοι παιδιατροι πηγαμε δ ηταν γνωστες ουτε καν υποστηρικτικοι,αλλα μου αφησαν το περιθωριο της αμφιβολιας.

Δ μου ειπαν οτι δ εχω θρεπτικο γαλα,αλλα μας κανανε εξεταση για ουρολοιμωξη,θυροειδη,κ υπερηχο για στενωση πυλωρου.νοσηλευτηκαμε κ ειδαν πως θηλαζω,αφου σε 3μερες διορθωσαμε καποια λαθη κ αρχισε να παιρνει βαρος,βγηκαμε,παρακολουθησαμε για λιγο το βαρος,κ σε δυο βδομαδες ειμασταν οκ

Επισης,αν δ κανω λαθος,με την μελιτουλα εχουμε "ξαναμιλησει" στο καφε,γτ ο μεγαλος της ειναι μαζι με τον μικρο μου,κ νομιζω οτι ουτε κ στο θεμα των στερεων συμφωνουν με την παιδιατρο.αν δ σε βοηθαει στο θηλασμο,δ συμφωνειτε στο φαι,κ κανεις του κεφαλιου σου,λογικο ειναι να πας σε αλλον παιδιατρο

Συγνωμη μελιτουλα αν τα μπερδεψα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Καισαρική τομή

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

  11/11 3800

14/11 3500

25/11 3360

28/11 3450

1/12 3510

4/12 3620

14/12 3800

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περιπου 12 αλλά υπάρχουν μέρες που θηλάζει ανά μισάωρο ανά μία ΄΄ωρα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Συμπλήρωμα στις 30 μέρες έδωσα τρεις φορές με σύριγγα περίπου 30μλ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Της medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: (Χρησιμοποίησα δυο φορές για να ηρεμήσουν οι θηλές)

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Περίπου 6 καλά κατουρημένες πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο τρεις φορες σίγουρα γεμάτη πάνα, και αρκέτες μισο γεμάτες μέσα στο 24ωρο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 
9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Καλημερα

Μελιτουλα οταν εχεις νεα πες μας αν θελεις

Απλα θελω να πω κτ για αλλη μια φορα.με αυτα που ειπε η θεματοθετρια,ολες ειπαμε οτι το μωρο πρεπει να φαει.εφοσον θηλαζει,κ η μαμα θελει να συνεχισει,το κανει το πολυ ανα διωρο κ δ δινει πιπιλα.αν το μωρο δ βρεχει 6πανες κ δ παιρνει 19γρ τη μερα δινεις συμπληρωμα κατα προτιμηση μητρικο κ οχι με μπουκαλι.σιγουρα το να παρεις νοσοκομειακο κ να κανεις 8-10αντλησεις εχωντας κ ενα χρονιαρικο μαζι με το νεογεννητο ειναι πολυ δυσκολο,αλλα αν δωσεις μπουκαλι μπορει να παθει συγχηση θηλων,αν δωσεις ξενο μπορει να μειωθει η παραγωγη σου.εφοσον τα ξερει μια μαμα αυτα κανει οτι αποφασισει η ιδια εχωντας ομως τη γνωση

Θεμα παραγωγης δ φαινεται να υφισταται,αν κ με χαλινο κ μη σωστη προσκολληση αυτην τη στιγμη μπορει να χρειαστεις κ κτ για την αυξηση της παραγωγης

Απο οσα ειπε η θεματοθετρια δ ειναι ο συνηθισμενος πονος ευαισθητου δερματος,η ανακλαστικου,οι απλες πληγες μεχρι να σκληραγωγηθουν οι θηλες,ουτε μυκητιαση.ειναι λαθος τοποθετηση η/κ χαλινος.οποτε διορθωνεις τα λαθη.τα οποια κ τα δυο ειναι στην αρμοδιοτητα του παιδιατρου

Καταλαβα πως το εννοησε η ελφερ αυτο που προτεινε,προσωπικα δ θα το εκανα γτ ακομη κ αν πλεον αλλος παιδιατρος δει το μωρο κ πει οτι ειναι ο χαλινος,κ τον κοψουν,κ μετα ολα στρωσουν,εμπιστευεσαι να ξαναπας στην πρωτη;εγω προσωπικα οχι.καποια αλλη μαμα μπορει ναι.κ δ τα ρωταω για να παρω απαντηση,απλα τους προβληματισμους μου λεω

Επισης προσωπικα,οτι λεω το λεω κατα βαση εμπειριας δικιας μου,γτ εκανα πολλα λαθη στο πρωτο.για τον χαλινο ανεφερα την εμπειρια του ανηψιου μου

Παντως η κορη μου ενος μηνα,κ ενω κοιμομασταν τον υπνο του δικαιου,ηταν 100γρ κατω απο το βαρος γεννησης.δ με ειδε πιστοποιημενος παιδιατρος ουτε καποια συμβουλος,οσοι παιδιατροι πηγαμε δ ηταν γνωστες ουτε καν υποστηρικτικοι,αλλα μου αφησαν το περιθωριο της αμφιβολιας.

Δ μου ειπαν οτι δ εχω θρεπτικο γαλα,αλλα μας κανανε εξεταση για ουρολοιμωξη,θυροειδη,κ υπερηχο για στενωση πυλωρου.νοσηλευτηκαμε κ ειδαν πως θηλαζω,αφου σε 3μερες διορθωσαμε καποια λαθη κ αρχισε να παιρνει βαρος,βγηκαμε,παρακολουθησαμε για λιγο το βαρος,κ σε δυο βδομαδες ειμασταν οκ

Επισης,αν δ κανω λαθος,με την μελιτουλα εχουμε "ξαναμιλησει" στο καφε,γτ ο μεγαλος της ειναι μαζι με τον μικρο μου,κ νομιζω οτι ουτε κ στο θεμα των στερεων συμφωνουν με την παιδιατρο.αν δ σε βοηθαει στο θηλασμο,δ συμφωνειτε στο φαι,κ κανεις του κεφαλιου σου,λογικο ειναι να πας σε αλλον παιδιατρο

Συγνωμη μελιτουλα αν τα μπερδεψα

Σωστά αυτή Είμαι.. λοιπόν πήγαμε σε σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο..πιάσαμε το βάρος γέννησης..ήταν Γενικά καθησυχαστικη Αφού πλέον το πιάσαμε το βάρος Αλλά μας είπε επανεξέταση σε 7μερες.. Ο χαλινος αν Κ υπάρχει δεν επηρεάζει τον θηλασμό..Εγώ τον έβαζα τελείως λάθος στο σστήθος..Μ εέδωσε μια αντιβιοτικη αλοιφη για τις θηλεςοδηγίες γιατί έμειναν πληγωμένες για μήνα Ν αποτρέψουμε Η και Ν σκοτώσουμε τυχόν μικρόβια κ φλεγμονή διότι πονάω πολύ. Κ μετΑ θ δούμε για μυκητίαση. Λάιτ γαλα δεν υπαρχει μ είπε Κ θεωρει Πως εννοούσε το λεπτορευστο στην αρχή.. Τώρα Θ δούμε..

Επεξεργάστηκαν by Melitoula
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Καισαρική τομή

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

  11/11 3800

14/11 3500

25/11 3360

28/11 3450

1/12 3510

4/12 3620

14/12 3800

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περιπου 12 αλλά υπάρχουν μέρες που θηλάζει ανά μισάωρο ανά μία ΄΄ωρα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Συμπλήρωμα στις 30 μέρες έδωσα τρεις φορές με σύριγγα περίπου 30μλ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Της medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: (Χρησιμοποίησα δυο φορές για να ηρεμήσουν οι θηλές)

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Περίπου 6 καλά κατουρημένες πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο τρεις φορες σίγουρα γεμάτη πάνα, και αρκέτες μισο γεμάτες μέσα στο 24ωρο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

Σωστά αυτή Είμαι.. λοιπόν πήγαμε σε σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο..πιάσαμε το βάρος γέννησης..ήταν Γενικά καθησυχαστικη Αφού πλέον το πιάσαμε το βάρος Αλλά μας είπε επανεξέταση σε 7μερες.. Ο χαλινος αν Κ υπάρχει δεν επηρεάζει τον θηλασμό..Εγώ τον έβαζα τελείως λάθος στο σστήθος..Μ εέδωσε μια αντιβιοτικη αλοιφη για τις θηλεςοδηγίες γιατί έμειναν πληγωμένες για μήνα Ν αποτρέψουμε Η και Ν σκοτώσουμε τυχόν μικρόβια κ φλεγμονή διότι πονάω πολύ. Κ μετΑ θ δούμε για μυκητίαση. Λάιτ γαλα δεν υπαρχει μ είπε Κ θεωρει Πως εννοούσε το λεπτορευστο στην αρχή.. Τώρα Θ δούμε..

 

Χωρίς να είμαι γιατρός, 500 γραμμάρια στις τελευταίες 15 μέρες, ακούγεται πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω. Καλό τΟ βλέπω Αλλά ο πόνος χειροτέρεψε.. κυριολεκτικά υποφέρω.. εχω απελπιστεί πλέον..τρέμω Όταν έρχεται η ώρα να ξαναφαει! Δίνω λίγες μέρες διορία Στον εαυτό Μ..εχω γίνει κουρέλι..Κ ψυχολογικά και σωματικα.. Δεν θέλω ν βγω έξω από το σπίτι φοβούμενη για το πώς θα θηλάσω Όταν έρθει η ώρα.. νιώθω ταλαιπωρημένη από το πόνο Κ χωρις. Κουράγιο Ν Μπορώ Ν βοηθήσω σ Το σπίτι. Όλη μέρα νιώθω δύο πληγές να πονάνε στο στήθος..Δεν μπορώ ν το αγγίξω.. συγγνώμη που Σας πρήζω...

Link to comment
Share on other sites

'Οπως μου είχε πεί τόσο η μαία μου, όσο και η παιδίατρος και η σύμβουλος θηλασμού, ο θηλασμός πρέπει να αποτελεί ευχαρίστηση τόσο για το μωρό, όσο και για την μαμά. Μία μαμά που είναι ψυχικά και σωματικά ράκος εξαιτίας του θηλασμού , δεν ωφελεί κανέναν. Ή παρτο πιο χαλαρά, θήλαζε όσο και όταν μπορείς, ή σταμάτα το. Δεν φταίς εσύ σε κάτι, έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες. Πρέπει να ηρεμήσεις τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Melitoula είπε:

Κ εγω. Καλό τΟ βλέπω Αλλά ο πόνος χειροτέρεψε.. κυριολεκτικά υποφέρω.. εχω απελπιστεί πλέον..τρέμω Όταν έρχεται η ώρα να ξαναφαει! Δίνω λίγες μέρες διορία Στον εαυτό Μ..εχω γίνει κουρέλι..Κ ψυχολογικά και σωματικα.. Δεν θέλω ν βγω έξω από το σπίτι φοβούμενη για το πώς θα θηλάσω Όταν έρθει η ώρα.. νιώθω ταλαιπωρημένη από το πόνο Κ χωρις. Κουράγιο Ν Μπορώ Ν βοηθήσω σ Το σπίτι. Όλη μέρα νιώθω δύο πληγές να πονάνε στο στήθος..Δεν μπορώ ν το αγγίξω.. συγγνώμη που Σας πρήζω...

Πονας κ οταν δ θηλαζεις;σαν σπασμενα γυαλια;το στηθος ειναι σαν να εχει ξεφλουδισει κ κοκκινο;εμενα αυτα ηταν τα συμπτωματα που ειχα για καντιντιαση

Ελεγξε το στομα του μωρου αν εχει ασπρακια

Το ειχες ξανααναφερει,οχι δ ειναι ετσι ο θηλασμος,καποιος λαθος κανετε κ εχεις γινει ρακος.ναι μεν υπαρχουν προβληματα αλλα δ ειναι ετσι

Ακομη κ οταν ειχα την καντιντιαση κ ετρεμα που πλησιαζει ωρα να θηλασω,καταλαβα οτι αυτο ειναι λαθος

Στη συγκεκριμενη περιπτωση αυτο που εκανα,παρολο που δ ειχε τπτ στο στομα το μωρο,εβαζα ντακταριν τζελ στο στηθος μου κ στο μωρο,θηλαζεις χωρις να το ξεπλενεις.γενικα για τον πονο λανολινη που επισης δ ξεπλενα,οσο γινεται χωρις ρουχα να αεριζεται το στηθος.εκοψα ζαχαρη,λευκο αλευρι,φρουτα κλπ.επαιρνα σταγονες απο σπορους γκρειπφρουτ αραιωμενο σε νερο,δ βρηκα το αγευστο οποτε δ εβαζα στο στηθος

Αυτα οσον αφορα την καντιντιαση.αλλα πρεπει να ξερεις οτι φταιει αυτο,κ καλυτερα να σε συμβουλευσει ειδικος για την αντιμετωπιση(βεβαια δ ξερω ποιος,εγω τα εκανα απο μονη)

Απο κει κ περα καμια γυναικα δ θα πρεπει να θηλαζει με το ζορι,ουτε ειμαστε εδω μα σου πουμε γτ δ θηλαζεις.η καθε μια ξερει τα ορια κ τις αντοχες της.σημασια εχει να νιωθεις εσυ καλα με την προσπαθεια που εχεις καταβαλλει κ τις αποφασεις που πηρες

Link to comment
Share on other sites

Ναι πονάω κ χωρίς να θηλάζω..νιώθω σαν να εχω δυο πληγές..σαν Ν με χτύπησαν το στήθος τόσο πολύ..Κ Ότι μπλούζα Κ Ν βάλω απλά ερεθίζει τη θηλή Κ πονάω..το μωρό Δεν έχει κάτι Εκτός των άσπρων στη γλώσσα απο το γάλα..Ο πόνος είναι διαπεραστικος.. Κ μοιάζει πολύ κΆποιες φορές με μελάνια..Η θηλή είναι ροζ αρκετές φορές της μέρας. Ενώ η άλως σκουρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Πονας κ οταν δ θηλαζεις;σαν σπασμενα γυαλια;το στηθος ειναι σαν να εχει ξεφλουδισει κ κοκκινο;εμενα αυτα ηταν τα συμπτωματα που ειχα για καντιντιαση

Ελεγξε το στομα του μωρου αν εχει ασπρακια

Το ειχες ξανααναφερει,οχι δ ειναι ετσι ο θηλασμος,καποιος λαθος κανετε κ εχεις γινει ρακος.ναι μεν υπαρχουν προβληματα αλλα δ ειναι ετσι

Ακομη κ οταν ειχα την καντιντιαση κ ετρεμα που πλησιαζει ωρα να θηλασω,καταλαβα οτι αυτο ειναι λαθος

Στη συγκεκριμενη περιπτωση αυτο που εκανα,παρολο που δ ειχε τπτ στο στομα το μωρο,εβαζα ντακταριν τζελ στο στηθος μου κ στο μωρο,θηλαζεις χωρις να το ξεπλενεις.γενικα για τον πονο λανολινη που επισης δ ξεπλενα,οσο γινεται χωρις ρουχα να αεριζεται το στηθος.εκοψα ζαχαρη,λευκο αλευρι,φρουτα κλπ.επαιρνα σταγονες απο σπορους γκρειπφρουτ αραιωμενο σε νερο,δ βρηκα το αγευστο οποτε δ εβαζα στο στηθος

Αυτα οσον αφορα την καντιντιαση.αλλα πρεπει να ξερεις οτι φταιει αυτο,κ καλυτερα να σε συμβουλευσει ειδικος για την αντιμετωπιση(βεβαια δ ξερω ποιος,εγω τα εκανα απο μονη)

Απο κει κ περα καμια γυναικα δ θα πρεπει να θηλαζει με το ζορι,ουτε ειμαστε εδω μα σου πουμε γτ δ θηλαζεις.η καθε μια ξερει τα ορια κ τις αντοχες της.σημασια εχει να νιωθεις εσυ καλα με την προσπαθεια που εχεις καταβαλλει κ τις αποφασεις που πηρες

Είδες διάφορα με το Τζελ? Και με τη διατροφή?Ο πόνος σταμάτησε?Η σύμβουλος είπε Θ δούμε Μήπως με αντιβιοτικη περάσει αλλιώς Θ κάνουμε θεραπεία για μύκητες. Αλλά αν βοηθάει ή διατροφή Ν Κάνω Κ αυτή τη προσπάθεια..Θ ήθελα Ν τΑ εξαντλησω όλα τΑ περιθώρια. Σε πόσες μέρες υπάρχει βελτίωση δηλαδή Ν μη τρέμω Ν τον βάλω στο στήθος(αν όντως είναι μυκητίαση)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις καθόλου purelan στο στήθος; 

επίσης πρέπει να το αφήνεις να αεριστει, να μην έρχεται σε επαφή με μπλούζες και σουτιέν και προς θεού, Οχι επιθέματα. Αν δεν μπορεις για κάποιο λόγο να εισαι γυμνή στο στήθος, τοτε αναγκαστικά θα βάλεις κοχύλια. 

Επισης επικοινώνησε άμεσα με τη σύμβουλο σου, σίγουρα θα εχει να σου προτείνει λύσεις για τον πόνο. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Είδες διάφορα με το Τζελ? Και με τη διατροφή?Ο πόνος σταμάτησε?Η σύμβουλος είπε Θ δούμε Μήπως με αντιβιοτικη περάσει αλλιώς Θ κάνουμε θεραπεία για μύκητες. Αλλά αν βοηθάει ή διατροφή Ν Κάνω Κ αυτή τη προσπάθεια..Θ ήθελα Ν τΑ εξαντλησω όλα τΑ περιθώρια. Σε πόσες μέρες υπάρχει βελτίωση δηλαδή Ν μη τρέμω Ν τον βάλω στο στήθος(αν όντως είναι μυκητίαση)

Δ θυμαμαι ποσο κρατησε ολο το σκηνικο,αλλα σιγουρα ενα μηνα μετα αρχισα να ξανατρωω κανονικα

Το τζελ κ οι σταγονες που σου λεω,υπαρχουν κ σε αναβραζοντα δισκια απο μαγαζι με βιολογικα,με βοηθησαν

Εχουν περασει κ 3χρονια απο τοτε,αλλα σιγουρα μετα απο μια βδομαδα δ φοβομουν να θηλασω

Παρε κοχυλια,κ αν θες επιθεματα για εξω μονο υφασματινα

Ελπιζω να μην πλενεις συνεχεια το στηθος

Γνωμη μου,αν ειναι καντιντιαση,θελει κρεμες για μυκητες,οχι αντιβιωση.οι αντιβιωσεις το κανουν χειροτερα.βεβαια δ ειμαι συμβουλος κ δ σε εχω δει.

Παρε κ κανενα προβιοτικο η φαε γιαουρτακια με πετσα

Παντως μετα δ ξαναπαθα,ο θηλασμος ηταν απολαυση κ γι αυτο θηλαζω 3χρονια

Η ντακταριν απο φαρμακειο,απλα το τζελ για να μην το ξεπλενεις

Δ μπορω να καταλαβω απο την περιγραφη.το διαπεραστικος πονος ταιριαζει.αλλα εγω δ το ενιωθα σαν μελανια.κ ειχε ξεφλουδισει κ η θηλη εμενα.ψαξε στις εικονες του γκουγκλ μυκητιαση στηθους

Νιωθεις σε καποια σημεια το στηθος πιο σκληρο;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι σκέφτηκα μόλις.Αν γνωρίζει κάποια μανούλα ή αν το εχει εφαρμόσει.Στις κολπικές μυκητιάσεις μπορείς να κάνεις πλύσεις με χλιαρό νερό κ σόδα (σαν φυσικό).Εδώ δεν ξερω αν γίνεται μήπως πχ σου κάνει πιο σκληρές τις θηλές,λεω εγώ τωρα.Αν κάποια γνωρίζει να μας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...