Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Kαταλαβαινω την ατυχη χρηση της φρασης "μια χαρα", αλλα νομιζω γινεται αντιληπτο το νοημα που ηθελα να μεταφερω.

 

Πλήρως αντιληπτό. Το γάλα αυτών των υποσιτισμένων γυναικών αρκεί για να θρέψουν τα μωρά τους και να επιβιώσουν ακόμα κι υπό αυτές τις συνθήκες.

 

Φυσικά και προτεραιότητα είναι η σωστή ανάπτυξη του μωρού. Η ένσταση όσων κοριτσιών γράφουν για επιμονή στο θηλασμό είναι γιατί ο παιδίατρος που δεν γνωρίζει περί θηλασμού του είναι ευκολία να προτείνει το ξένο για να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Έτσι όμως μπορεί η νέα μαμά να οδηγηθεί σε αποθηλασμό χωρίς να υπάρχει λόγος. Το ξένο γάλα μπορεί να επηρεάσει την παραγωγή της μαμάς και το μπιμπερό να προκαλέσει σύγχυση θηλών. Πολλές γυναίκες τα κατάφεραν παρόλα αυτά και συνέχισαν με αποκλειστικό θηλασμό, άλλες όμως όχι και συνέχισαν με σκονόγαλα.  

 

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με τη θεματοθέτρια, θα πήγαινα σε κάποιον παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού. Αν μου πρότεινε και αυτός να δώσω ξένο, τότε φυσικά και θα έδινα. Το πιο πιθανό όμως είναι να με βοηθούσε να θηλάσω πιο αποτελεσματικά και να συνέχιζα κανονικά με την επιλογή που έκανα ως μαμά για το παιδί μου.

 

Άκου το γάλα της είναι λάιτ!!!! Σιγά μην είναι και 2% στραγγιστό! 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 25/11/2017 at 4:35 ΜΜ, Melitoula είπε:

Καλησπέρα σας.. Θ ξεκίνησω από την αρχή. Πριν δεκαπέντε μέρες γέννησα ένα αγοράκι 3800 με καισαρική. Από τη κλινική βγήκαμε 3500. Από την πρώτη στιγμή τον θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό είναι ζωηρό, κοιμάται Όταν Θα έχει φάει, κλαίει όταν πεινάσει, συνήθως ανα δυόμιση τρεις ώρες. Σήμερα τον ζυγισε η παιδίατρος τον βρήκε 3360 και μας είπε ν δώσουμε ξένο.. καταλαβαίνω ότι έχασε Ενώ έπρεπε ν ανακτήσει το βάρος γέννησης. Μου είπε μάλιστα οτι μάλλον το γάλα μου είναι λαιτ. Μου είπε Ν τρώω Καλά Κ Θ Τον ζυγισει ξανα σε τρεις μέρες Κ σίγουρα θέλει να έχει βάλει 100γρ Αλλιώς θα δώσουμε ξένο οπωσδήποτε. Υπάρχει αυτή η περίπτωση όντως με το γάλα μ?Γιατί από ποσότητα εχω. Θέλω να το θηλασω το μωρό μου και Όχι να του δώσω ξένο γάλα.. τι να κανω αλλο? Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!

 

Φαντάζομαι ότι την έκφραση "light γάλα" είτε την είπε αστειευόμενη, είτε το μετέφρασες εσύ έτσι. Όπως και να΄χει, το μωράκι χάνει βάρος, οπότε νομίζω προτεραιότητα έχει το να ανακτήσει το βάρος του. Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να κάνεις πολλά σε 3 μέρες ώστε να αυξήσεις την ποσότητα ή την ποιότητα του γάλακτος, οπότε εγώ στη θέση σου θα έδινα και λίγο συμπλήρωμα. Μην φαντάζεσαι ότι θα αποθηλάσεις αυτομάτως... Παράλληλα θα έψαχνα τρόπους να αυξήσω την παραγωγή μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δ ξερω πως μπορει καποια να καλυτερευσει την ποιοτητα του γαλακτος που παραγει,προσωπικα θα με ενδιεφερε το θεμα αν γνωριζει καποια κτ παραπανω

Γτ κ μενα απο παιδι σε παιδι πιο "λαιτ" εγινε

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οπως ειπε και η Erin000 τι προλαβαίνει να κάνει άμεσα για να μη συνεχίσει το παιδί να χάνει βαρος, αντίθετα να πάρει. Ισως το καλύτερο θα ηταν πράγματι να απευθυνθεί παραλληλα και σε εναν δευτερο παιδίατρο αμεσα που να ειναι και σύμβουλος θηλασμού, αλλα οπωσδήποτε παιδίατρος, οχι σύμβουλος χωρίς την ιατρική ιδιότητα, ο οποίος να παρει και την ευθύνη για το θέμα του βάρους του παιδιού. Εγω προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση και με πολυ μικρότερη απώλεια βάρους που ακολούθησα τις συμβουλές της παιδιάτρου για συμπλήρωμα δεν το μετάνιωσα καθόλου και οπως ειπα και πριν θεωρω πως ετσι βοηθήθηκα να θηλασω κιολας. Οσο για το λάιτ γαλα σχολιάστηκε αρκετα νομίζω χωρίς να έχει τοσο σημασια, ισως ηταν όντως άστοχη έκφραση αλλα το αποτέλεσμα μετραειτ, οτι το παιδι χάνει βάρος , ειτε πίνει λάιτ γαλα είτε.. Πολλών λιπαρών! 

Link to comment
Share on other sites

Η σημασία που λες ότι δεν έχει η έκφραση, είναι ότι εφόσον ισχύει, ο παιδίατρος είναι άσχετος με το θηλασμό. 

Οπωσδήποτε σε παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού να ζητήσει δεύτερη γνώμη, δεν νομίζω να πρότεινε κάποια να απευθυνθεί σε σκέτο σύμβουλο θηλασμού.

Συμφωνώ βέβαια στο ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η λυση ειναι ταιζει το μωρο πιο συχνα κ παιρνει δευτερη γνωμη απο παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου για το αν χρειαζεται συμπληρωμα,τι συμπληρωμα,κ ποσο.κ αν χρειαζεται αυξηση παραγωγης

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω τοσο πολυ στην εμμονή με το θηλασμό που καλλιεργείται γιατι στο τελος αφήνουμε αταιστα τα παιδιά. Απο εκεί και περα ο, τι ταιριάζει στην καθε μητέρα. Εγω με ολη την πλυση εγκεφάλου που είχα υποστεί στο μαιευτήριο για το τι καλος ειναι ο θηλασμός και τι άχρηστη που εισαι αν δε θηλάσεις εκτίμησα πολυ τον τροπο που μου ειχε μιλήσει η δικη μας παιδίατρος.  Εγω πάλι συμπλήρωμα θα έδινα, αν δε θελει με τίποτα,  ας δει σύμβουλο αμεσα. Καθε μητέρα θελω να πιστεύω πως καταλαβαίνει τι ειναι καλύτερο για το παιδι της. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ως τώρα, πλύση εγκεφάλου έχω συναντήσει περί σκόνης κι όχι για το μητρικό γάλα. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το μαιευτήριο μιας και στα μαιευτήρια κι αν δίνουν με ευκολία ξένο γάλα! Πρώτη φορά ακούω μαμά να νιώθει πως της έχει ασκηθεί πίεση να θηλάσει κι όχι να δώσει ξένο πχ γιατί το μωρό δεν χορταίνει. Αλήθεια σε αποκάλεσε κάποιος άχρηστη αν δεν θηλάσεις ή απλά έτσι το εισέπραξες εσύ? Με απορία σε ρωτάω. Ο θηλασμός δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, ωστόσο είναι αδιαμφισβήτητα η καλύτερη τροφή για ένα μωρό και η παραπληροφόρηση περί θηλασμού αναπάντεχα μεγάλη στην Ελλάδα. Τόσο μεγάλη που οι πραγματικοί γνώστες και οι επίμονες μαμάδες που φροντίζουν να ενημερώνονται πλήρως, πολλές φορές χαρακτηρίζονται γραφικές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση: πόσο ακόμη «την παίρνει» την μητέρα να το παλέψει με τον θηλασμό για να βάλει βάρος το μωρό, χωρίς να δώσει συμπλήρωμα? Ή για να το πω καλύτερα: πόσο ακόμη περιθώριο έχει το μωρό να χάνει βάρος?

Πόσα γραμμάρια, πόσες ημέρες?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, marakiz said:

Εγώ πάντως ως τώρα, πλύση εγκεφάλου έχω συναντήσει περί σκόνης κι όχι για το μητρικό γάλα. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το μαιευτήριο μιας και στα μαιευτήρια κι αν δίνουν με ευκολία ξένο γάλα! Πρώτη φορά ακούω μαμά να νιώθει πως της έχει ασκηθεί πίεση να θηλάσει κι όχι να δώσει ξένο πχ γιατί το μωρό δεν χορταίνει. Αλήθεια σε αποκάλεσε κάποιος άχρηστη αν δεν θηλάσεις ή απλά έτσι το εισέπραξες εσύ? Με απορία σε ρωτάω. Ο θηλασμός δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, ωστόσο είναι αδιαμφισβήτητα η καλύτερη τροφή για ένα μωρό και η παραπληροφόρηση περί θηλασμού αναπάντεχα μεγάλη στην Ελλάδα. Τόσο μεγάλη που οι πραγματικοί γνώστες και οι επίμονες μαμάδες που φροντίζουν να ενημερώνονται πλήρως, πολλές φορές χαρακτηρίζονται γραφικές.

Κι εγω αυτην την εικόνα ειχα,  η αδερφη μου ειχε γεννήσει προ 5ετιας κ αυτο με την σκόνη ίσχυε,  τωρα έχουν αλλαξει τα πράγματα. Τουλάχιστον για εκει που γέννησα εγω. Οχι εμενα δε μου ειπε κανεις κατι τετοιο η διπλανή μου που δυσκολευόταν ολη τη μερα έκλαιγε, γενικα υπήρχε ενα κλιμα πλύσης εγκεφάλου απο ολους όσον αφορα το θηλασμό. Ειναι ο, τι καλυτερο αλλα ο τροπος που το προάγουν είναι πολύ χοντροκομμενος και ακραίος,  εχει γράψει αναλυτικά κάτι σχετικό μια κοπέλα πριν. 

8 minutes ago, zaxaroulini said:

Να κάνω μία ερώτηση: πόσο ακόμη «την παίρνει» την μητέρα να το παλέψει με τον θηλασμό για να βάλει βάρος το μωρό, χωρίς να δώσει συμπλήρωμα? Ή για να το πω καλύτερα: πόσο ακόμη περιθώριο έχει το μωρό να χάνει βάρος?

Πόσα γραμμάρια, πόσες ημέρες?

Γενικά ισχύει σε αυτήν την ηλικια να παιρνει 20 με 30 γρ τη μερα,  κανονικα δεν πρεπει να χανει καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Να κάνω μία ερώτηση: πόσο ακόμη «την παίρνει» την μητέρα να το παλέψει με τον θηλασμό για να βάλει βάρος το μωρό, χωρίς να δώσει συμπλήρωμα? Ή για να το πω καλύτερα: πόσο ακόμη περιθώριο έχει το μωρό να χάνει βάρος?

Πόσα γραμμάρια, πόσες ημέρες?

 

Σε αυτό ζαχαρουλίνι είναι υπεύθυνος κάποιος γιατρός να απαντήσει. Η κοπέλα είτε πρέπει να μιλήσει χτες με κάποιον άλλον παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, είτε πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες τους τωρινού της παιδιάτρου.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Να κάνω μία ερώτηση: πόσο ακόμη «την παίρνει» την μητέρα να το παλέψει με τον θηλασμό για να βάλει βάρος το μωρό, χωρίς να δώσει συμπλήρωμα? Ή για να το πω καλύτερα: πόσο ακόμη περιθώριο έχει το μωρό να χάνει βάρος?

Πόσα γραμμάρια, πόσες ημέρες?

Αυτο θα το κρινει ενας παιδιατρος συμβουλος,αυτο που ειπαμε εξ αρχης.κ στο ενδιαμεσο θηλαζει πιο συχνα

Επισης η παιδιατρος που πηγε προτεινε ζυγισμα σε 3μερες κ να εχει παρει 100γρ

Μπορει να ζυγιζει καθημερινα,η ελαχιστη προσληψη ειναι 19γρ τη μερα

Κ μετραμε τουλ 6βρεγμενες πανες

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Σε αυτό ζαχαρουλίνι είναι υπεύθυνος κάποιος γιατρός να απαντήσει. Η κοπέλα είτε πρέπεινα μιλήσει χτες με κάποιον άλλον παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, είτε πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες τους τωρινού της παιδιάτρου.

 

Με συγχωρείς αλλά από τα μηνύματα που διάβασα εγώ άλλη εικόνα εισέπραξα, ότι είναι άσχετοι οι παιδίατροι, ότι να κάτσει η κοπέλα να βρει άλλο παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού, το γεγονός ότι το βρεφάκι χάνει βάρος νομίζω ότι πέρασε σε δεύτερη μοίρα, εγώ είπα στην κοπέλα να δει τι θα κάνει με το θέμα του θηλασμού και να δώσει προτεραιότητα να βάλει βάρος το μωρό, το να δώσει ξένο γάλα σε αυτή την φάση δεν σημαίνει ότι θα αποκλειστεί ο θηλασμός...

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Με συγχωρείς αλλά από τα μηνύματα που διάβασα εγώ άλλη εικόνα εισέπραξα, ότι είναι άσχετοι οι παιδίατροι, ότι να κάτσει η κοπέλα να βρει άλλο παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού, το γεγονός ότι το βρεφάκι χάνει βάρος νομίζω ότι πέρασε σε δεύτερη μοίρα, εγώ είπα στην κοπέλα να δει τι θα κάνει με το θέμα του θηλασμού και να δώσει προτεραιότητα να βάλει βάρος το μωρό, το να δώσει ξένο γάλα σε αυτή την φάση δεν σημαίνει ότι θα αποκλειστεί ο θηλασμός...

 

Ότι είναι άσχετοι οι περισσότεροι παιδίατροι με το θηλασμό  όχι με την επιστήμη τους. Καμιά δεν είπε να κάνει του κεφαλιού της, όλες είπαν να απευθυνθεί σε παιδίατρο που να είναι απλά και σύμβουλος θηλασμού. Κι όπως εσύ συχνά λες (και μου αρέσει) να διαβάζουμε ακριβώς τι γράφεται. :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

 

Καταλαθος η παραθεση,σορρυ

Συμφωνω απολυτα,απο τα πρωτα πραγματα που αναφερθηκαν ηταν η συμβουλη απο αλλο παιδιατρο κ το πιο συχνο ταισμα

Εχει αποδειχτει οτι αλλα διαβαζουμε καποιοι αλλα καταλαβαινουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει πολλα για τους παιδίατρους.. Οτι ειναι άσχετοι με το θηλασμό, οτι είναι άσχετοι με τη διατροφή, με τι ειναι σχετικοί τελικα?  Και αυτα μερος της επιστήμης τους είναι. Εγω πιστευω πως δεν υπάρχουν άσχετοι, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων οπως σε ολα τα επαγγέλματα, απλα υπάρχουν πολλές διαφορετικές 'σχολες' παιδιατρικής και μενει να βρεις αυτον που ταιριάζει σε σενα και στο παιδι σου. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια που πρότειναν να αποτανθεί η μαμά σε παιδίατρο- σύμβουλο, εφόσον θέλει να θηλάσει. Κακό δεν κάνει, παιδίατρος ο ένας, παιδίατρος και ο άλλος. Να κινητοποιηθεί γρήγορα όμως διότι είναι δύσκολο να κλείσεις ραντεβού άμεσα, είναι λίγοι οι πιστοποιημένοι και εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος ότι είναι περιζήτητοι (την έχω πατήσει, ειδικά για επίσκεψη στο σπίτι, από δύσκολο έως ΠΟΛΥ δύσκολο)...Μέχρι να πραγματοποιηθεί το ραντεβού, γνώμη μου είναι να ακολουθήσει η μαμά τις συμβουλές του 1ου παιδιάτρου, σε σχέση με τη χορήγηση συμπληρώματος. Προσωπικά πρώτα θα θήλαζα και μετά θα έδινα το συμπλήρωμα. Δεν πιστεύω ότι θα χαθεί το παιχνίδι, αν συζητάμε για λίγες μέρες, απλώς θέλει μια σχετική επαγρύπνηση.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε ζητήθηκε καλλιέργεια ούρων, μου φαίνεται πιο λογικό να αποκλειστούν ιατρικοί λόγοι για τη μείωση ή ανεπαρκή πρόσληψη βάρους και μετά να "ενοχοποιηθεί" το γάλα. Τεσπά.

Μelitoula θέλεις να μας πεις τι έγινε με την τελευταία ζύγιση?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, marakiz said:

 

Ότι είναι άσχετοι οι περισσότεροι παιδίατροι με το θηλασμό  όχι με την επιστήμη τους. Καμιά δεν είπε να κάνει του κεφαλιού της, όλες είπαν να απευθυνθεί σε παιδίατρο που να είναι απλά και σύμβουλος θηλασμού. Κι όπως εσύ συχνά λες (και μου αρέσει) να διαβάζουμε ακριβώς τι γράφεται. :)

 

Και όπως πολύ σοφά λέω επίσης, παρόλο που διαβάζουμε προσεκτικά πάλι σχολιάζουμε γιατί τελικά δεν διαβάσαμε προσεκτικά, παρόλο που νομίσαμε ότι το κάναμε :)

 

Δεν διαφωνούμε κάπου επί της ουσίας, και εγώ υπέρμαχος του θηλασμού είμαι αλλά η κοπέλα έφερε ένα πρόβλημα, μιλάμε για ένα βρεφάκι που χάνει βάρος, οπότε πρώτα θα πρέπει να αντιμετωπιστεί αυτό και δεν είναι κακό να το κάνει με το ξένο γάλα γιατί θα ξέρει πόσο ακριβώς θα τρώει το μωρό και παράλληλα ας ψαχτεί με τον θηλασμό να τον εδραιώσει, δεν διαφωνούμε σε αυτό.

 

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σχετικοι με εμβολια κ ασθενειες

Ημουν τυχερη μεχρι τωρα οι παιδιατροι μας μπορει να μην ηταν συμβουλοι,αλλα δ ηταν κ γνωστες θηλασμου.δ ακουσα τπτ παραλογο οχι ομως οτι μπορουσαν να με συμβουλευσουν κιολας.προτειναν καποια πραγματα για τη διατροφη,αλλα δ συμφωνουμε σε ολα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine8 said:

Έχω ακούσει πολλα για τους παιδίατρους.. Οτι ειναι άσχετοι με το θηλασμό, οτι είναι άσχετοι με τη διατροφή, με τι ειναι σχετικοί τελικα?  Και αυτα μερος της επιστήμης τους είναι. Εγω πιστευω πως δεν υπάρχουν άσχετοι, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων οπως σε ολα τα επαγγέλματα, απλα υπάρχουν πολλές διαφορετικές 'σχολες' παιδιατρικής και μενει να βρεις αυτον που ταιριάζει σε σενα και στο παιδι σου. 

 

Αχ μου αρέσουν τα κουίζ γνώσης: λοιπόν, είναι σχετικοί με ιατρικές πράξεις για όλα τα άλλα έχει ο Θεός, οι μαίες, οι μανούλες κλπ κλπ!

 

Sorry για το off topic :oops:

 

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα βγαινουμε εκτος θεματος,κ δ βοηθαμε κ τη θεματοθετρια,αλλα αν ειναι στην ειδικοτητα τους γτ καποιοι προτεινουν τσαι;θηλασμο αν τριωρο;η 10' απο το ενα κ 10' απο το αλλο;

Γτ προτεινουν χωρις να ελεγξουν αν ενα μωρο ειναι ετοιμο για στερεες κ πολυ συχνα πριν τους 6μηνες κρεμες ρυζαλευρο;

Οχι ολοι,αλλα υπαρχουν κ αυτοι.τα ιδια δ σπουδαζουν;

πρίν από 4 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Αχ μου αρέσουν τα κουίζ γνώσης: λοιπόν, είναι σχετικοί με ιατρικές πράξεις για όλα τα άλλα έχει ο Θεός, οι μαίες, οι μανούλες κλπ κλπ!

 

Sorry για το off topic :oops:

 

 

Το πρωτο σκελος της απαντησης σωστο,το υπολοιπο δικη σου αποψη.5/10

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που συμφωνούμε ζαχαρουλίνι είναι πως πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα η κατάσταση.

Σε αυτό που διαφωνούμε είναι πως εγώ θα προτιμούσα να μας δει πρώτα ο άλλος παιδίατρος πριν δώσω ξένο.

Σε αυτό που ΘΑ συμφωνούσαμε -εικάζω- είναι πως θα έπρεπε να έχει πάρει ήδη μια δεύτερη γνώμη εφόσον δεν έχει ακολουθήσει ακόμα την οδηγία του τωρινού παιδιάτρου.

 

Κορίτσια, όσες ακολουθείτε τυφλά τους παιδιάτρους σας καλά κάνετε, άλλωστε γιατροί είναι κι έτσι θα έπρεπε να είναι.

Προσωπικά χαίρομαι που το έψαξα με το θηλασμό πριν γεννήσω κι αντιμετώπισα σωστά τις λάθος παιδιατρικές οδηγίες.

Και για τη διατροφή χαίρομαι που το έχω ψάξει επίσης αλλά δεν θα το αναλύσω γιατί βγαίνουμε όντως οφ τόπικ.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marakiz said:

Σε αυτό που συμφωνούμε ζαχαρουλίνι είναι πως πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα η κατάσταση.

Σε αυτό που διαφωνούμε είναι πως εγώ θα προτιμούσα να μας δει πρώτα ο άλλος παιδίατρος πριν δώσω ξένο.

Σε αυτό που ΘΑ συμφωνούσαμε -εικάζω- είναι πως θα έπρεπε να έχει πάρει ήδη μια δεύτερη γνώμη εφόσον δεν έχει ακολουθήσει ακόμα την οδηγία του τωρινού παιδιάτρου.

 

Κορίτσια, όσες ακολουθείτε τυφλά τους παιδιάτρους σας καλά κάνετε, άλλωστε γιατροί είναι κι έτσι θα έπρεπε να είναι.

Προσωπικά χαίρομαι που το έψαξα με το θηλασμό πριν γεννήσω κι αντιμετώπισα σωστά τις λάθος παιδιατρικές οδηγίες.

Και για τη διατροφή χαίρομαι που το έχω ψάξει επίσης αλλά δεν θα το αναλύσω γιατί βγαίνουμε όντως οφ τόπικ.

 

 

Γενικώς είσαι πολύ χαρούμενη :)

Συμφωνούμε ότι πρέπει να δει το βάρος του μωρού άμεσα και σαφώς το τρίωρο είναι μεγάλο για να θηλάζει.. ελπίζω η κοπέλα να βρει άκρη και να μην αγχωθεί!

άσχετο αλλά είναι καλό να πηγαίνουν όλες οι υποψήφιες μανούλες να παρακολουθούν καποιο σεμινάριο θηλασμού για να είναι προετοιμασμένες!

 

vicky86 10/10 είμαι! :-D

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zaxaroulini said:

 

Γενικώς είσαι πολύ χαρούμενη :)

Συμφωνούμε ότι πρέπει να δει το βάρος του μωρού άμεσα και σαφώς το τρίωρο είναι μεγάλο για να θηλάζει.. ελπίζω η κοπέλα να βρει άκρη και να μην αγχωθεί!

άσχετο αλλά είναι καλό να πηγαίνουν όλες οι υποψήφιες μανούλες να παρακολουθούν καποιο σεμινάριο θηλασμού για να είναι προετοιμασμένες!

 

vicky86 10/10 είμαι! :-D

 Εγω που παρακολούθησα παντως σεμινάριο θηλασμού,  9 στα 10 άχρηστα ηταν, απλα υπερπληροφορηση, τα πιο σημαντικά τα ανακαλύπτεις μονη σου, δε στα λεει κανείς αυτο εχω καταλάβει. Melitoula μας συγχωρείς που βγήκαμε εκτος θέματος! 

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2017 at 4:35 ΜΜ, Melitoula είπε:

Καλησπέρα σας.. Θ ξεκίνησω από την αρχή. Πριν δεκαπέντε μέρες γέννησα ένα αγοράκι 3800 με καισαρική. Από τη κλινική βγήκαμε 3500. Από την πρώτη στιγμή τον θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό είναι ζωηρό, κοιμάται Όταν Θα έχει φάει, κλαίει όταν πεινάσει, συνήθως ανα δυόμιση τρεις ώρες. Σήμερα τον ζυγισε η παιδίατρος τον βρήκε 3360 και μας είπε ν δώσουμε ξένο.. καταλαβαίνω ότι έχασε Ενώ έπρεπε ν ανακτήσει το βάρος γέννησης. Μου είπε μάλιστα οτι μάλλον το γάλα μου είναι λαιτ. Μου είπε Ν τρώω Καλά Κ Θ Τον ζυγισει ξανα σε τρεις μέρες Κ σίγουρα θέλει να έχει βάλει 100γρ Αλλιώς θα δώσουμε ξένο οπωσδήποτε. Υπάρχει αυτή η περίπτωση όντως με το γάλα μ?Γιατί από ποσότητα εχω. Θέλω να το θηλασω το μωρό μου και Όχι να του δώσω ξένο γάλα.. τι να κανω αλλο? Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

Melitoula γνώμη μου είναι να επισκεφτείς άμεσα έναν παιδίατρο/συμβουλο θηλασμού που θα σε βοηθήσει αφενός με τον θηλασμό αφετέρου θα αποκλείσει οτιδήποτε παθολογικό αίτιο. Μου κάνει εντύπωση που γράφεις ότι έχεις ποσότητα σε γάλα και παρόλα αυτά το μωρό χάνει βάρος. Πρέπει οπωσδήποτε να αποκλείσεις αν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο όπως π.χ μικρόβιο το οποίο να οφείλεται για την απώλεια βάρους. Σε αυτήν την περίπτωση το πρόβλημα δεν πρόκειται να λυθεί με όποιον τρόπο και αν σιτίζεται το μωρό. Η απλή σύμβουλος θηλασμού δεν μπορεί να σε βοηθήσει στο ιατρικό κομμάτι και η απλή παιδίατρος θα σου δώσει κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα λάθος οδηγίες για τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...