Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι είχαμε, ξεκίνησε όταν ήταν δύο μηνών κ δεν ξέρω πότε ακριβώς το ξεπέρασε τελείως γιατι όταν ξεκινήσαμε τις στερεές άρχισα να της δίνω μοσχάρι χωρίς πρβλ κ άρχισα να τρώω κ εγω ψημένα γαλακτοκομικά κ δεν ξαναεμφανισε ποτέ τπτ. @marakizάστο, για τις αφυπνίσεις δε φταίει αυτό, φταίει το ότι δε θέλει να κοιμηθεί στην κούνια της. Πλέον την αφήνω στον καναπέ στο δωμάτιο της μέχρι να κοιμηθούμε κ εμείς κ ξυπνάει μια φορά μπορεί κ καμία :roll: Κάτω απ' τον καναπέ βγαίνει στρώμα το οποίο το αφήνουμε ανοιχτό μην τυχόν πεσει κ γενικά τρέχα γυρευε αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Να πάρω κρεβατάκι με κάγκελο φοβάμαι μην το σκαρφαλώσει κ πέσει με το κεφάλι, γιατί δεν είναι από τα ήσυχα!

Συγγνώμη μελιτουλα που λέω κ εγω τον πόνο μου!

Στην θέση σου θα έπαιρνα κανονικό κρεβάτι χαμηλό, τύπου μοντεσσοριανό ή ακόμα και σκέτο στρώμα στο πάτωμα και θα την κοίμιζα εκεί, χωρίς να την παίρνω στο κρεβάτι μου αργότερα. Όποτε ξυπνάει, μπορείς να πηγαίνεις να ξαπλώνεις πλάι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Στην θέση σου θα έπαιρνα κανονικό κρεβάτι χαμηλό, τύπου μοντεσσοριανό ή ακόμα και σκέτο στρώμα στο πάτωμα και θα την κοίμιζα εκεί, χωρίς να την παίρνω στο κρεβάτι μου αργότερα. Όποτε ξυπνάει, μπορείς να πηγαίνεις να ξαπλώνεις πλάι της.

Το εχουνε κάνει φίλοι μου γιατί κ το δικό τους δεν ήθελε την κούνια με τπτ κ ουρλιαζε κάθε φορά που τον βαζανε μέσα. Κοιμάται είναι η αλήθεια αλλά κάθε φορά που ξυπνάει τους θέλει δίπλα οπότε ένας απτους δύο βγάζει τη νύχτα στο πάτωμα. Ήθελα να το αποφύγω αλλά προς τα εκεί πάει το πράγμα... Είναι πολύ ελεύθερο πνεύμα το μικρό μου τοξοτακι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Το εχουνε κάνει φίλοι μου γιατί κ το δικό τους δεν ήθελε την κούνια με τπτ κ ουρλιαζε κάθε φορά που τον βαζανε μέσα. Κοιμάται είναι η αλήθεια αλλά κάθε φορά που ξυπνάει τους θέλει δίπλα οπότε ένας απτους δύο βγάζει τη νύχτα στο πάτωμα. Ήθελα να το αποφύγω αλλά προς τα εκεί πάει το πράγμα... Είναι πολύ ελεύθερο πνεύμα το μικρό μου τοξοτακι!

 

Το πάτωμα δεν το έχει γλυτώσει κανένας γονιός, ακόμα και αυτοί με καλόυπνα παιδιά, όπως εγώ!!! :-D:-D:-D

 

Αργά ή γρήγορα, συνήθως όταν βγαίνουν τα κάγκελα της κούνιας ή όταν το παιδί μεταφέρεται σε κανονικό κρεβάτι, είναι στάνταρ ότι κάποιος από τους γονείς θα μεταφερθεί στο δωμάτιο του παιδιού κάποις/ες στιγμή/ες μέσα στη νύχτα.

 

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κανονικό μονό κρεβάτι ή στρώμα (μεγέθους ενηλίκου, 90-100 εκ), ώστε να χωράτε μαζί και να μην σας φάει το πάτωμα. Θα πάρεις ένα τώρα και θα το έχεις για χρόνια. Τέτοιο έχω στον γιο μου από όταν δώσαμε την κούνια του και είναι πολύ βολικό, ακόμα και τώρα που έχει περάσει τα 5, μπορεί να μας φωνάξει μέσα στη νύχτα και συνεχίζουμε άνετα τον ύπνο μας μαζί του, χωρίς να στριμώχνεται ή να πιάνεται κανείς.

 

Άλλη λύση (όχι τόσο άνετη), αν δεν έχεις ή δεν θέλεις να πάρεις τόσο μεγάλο κρεβάτι είναι να πάρεις ένα αναδιπλούμενο στρώμα για σένα και να το ανοίγεις εύκολα δίπλα της όταν ξυπνάει ώστε τουλάχιστον να μην κοιμάσαι στο πάτωμα. Τέτοιο έχω εγώ για το δωμάτιο της κόρης μου που κοιμάται σε μεταβρεφικό κρεβάτι (κούνια χωρίς κάγκελα), στο οποίο φυσικά δεν χωράω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μ..Ξανα βοήθεια! Στις 25/11/2017 ήταν 3360

23/1/2018 ήταν 5030 και Δυστυχώς

26/2/2018 ήταν 5380..

Τα κακά Του μέσα στη Βλεννα..και πολλά και γυαλιστερά..Η παιδίατρος μας έκανε λόγο για αλλεργία..Έτσι έκοψα γαλακτοκομικά..φοβάμαι όμως διότι μ ήρθε περίοδος Κ μειώθηκε το γάλα..Ο μικρός Όταν τρώει θηλάζει τέσσερα λεπτά και μετά στρίβεται συνέχεια τεντώνεται..Άλλες φορές κλωτσάει και αεριζεται..Γενικά έχει τέσσερις μέρες χωρίς γαλακτοκομικά Κ οι κολικοί ηρέμησαν..Όμως τρώει ελάχιστα Κ κάθε λίγο Κ λιγάκι..Κ συνέχεια έχει Τ χέρια Στο στόμα.Μπορεί δηλαδή Ενώ θηλάζει Ν βγάλει το στήθος Ν τεντωθεί Κ με μανία Ν χώσει τη γροθιά..Κ φυσικά νιώθω Ν μην εχω γαλα Γτ δεν φουσκώνει καθόλου το στήθος μονο αν περάσει τετράωρο..

Θα μου στρίψει με Τ θηλασμό..με το θήλαστρο βγάζω μετ τους θηλασμούς απλά σταγόνες..το πολύ Δέκα ml..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Melitoula είπε:

Κορίτσια μ..Ξανα βοήθεια! Στις 25/11/2017 ήταν 3360

23/1/2018 ήταν 5030 και Δυστυχώς

26/2/2018 ήταν 5380..

Τα κακά Του μέσα στη Βλεννα..και πολλά και γυαλιστερά..Η παιδίατρος μας έκανε λόγο για αλλεργία..Έτσι έκοψα γαλακτοκομικά..φοβάμαι όμως διότι μ ήρθε περίοδος Κ μειώθηκε το γάλα..Ο μικρός Όταν τρώει θηλάζει τέσσερα λεπτά και μετά στρίβεται συνέχεια τεντώνεται..Άλλες φορές κλωτσάει και αεριζεται..Γενικά έχει τέσσερις μέρες χωρίς γαλακτοκομικά Κ οι κολικοί ηρέμησαν..Όμως τρώει ελάχιστα Κ κάθε λίγο Κ λιγάκι..Κ συνέχεια έχει Τ χέρια Στο στόμα.Μπορεί δηλαδή Ενώ θηλάζει Ν βγάλει το στήθος Ν τεντωθεί Κ με μανία Ν χώσει τη γροθιά..Κ φυσικά νιώθω Ν μην εχω γαλα Γτ δεν φουσκώνει καθόλου το στήθος μονο αν περάσει τετράωρο..

Θα μου στρίψει με Τ θηλασμό..με το θήλαστρο βγάζω μετ τους θηλασμούς απλά σταγόνες..το πολύ Δέκα ml..

Αν το παιδάκι έχει αέρια και μαζεύεται περνα κολικους.ποσο μηνών είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Αν το παιδάκι έχει αέρια και μαζεύεται περνα κολικους.ποσο μηνών είναι?

11/3 θα γίνει τέσσερα μηνών..δεν μας ταλαιπώρησε καθόλου με κολικούς Τρεις μήνες..υποτίθεται έπρεπε ν είναι καλύτερα και όχι Ν χειροτερέψει έτσι..και Αν έχει κολικούς τ κακά Γτ Είναι έτσι?Μας είπε η παιδίατρος πως είναι ένδειξη δυσαποροφησης του γάλακτος..και γιαυτο δεν έβαλε βάρος..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Melitoula είπε:

11/3 θα γίνει τέσσερα μηνών..δεν μας ταλαιπώρησε καθόλου με κολικούς Τρεις μήνες..υποτίθεται έπρεπε ν είναι καλύτερα και όχι Ν χειροτερέψει έτσι..και Αν έχει κολικούς τ κακά Γτ Είναι έτσι?Μας είπε η παιδίατρος πως είναι ένδειξη δυσαποροφησης του γάλακτος..και γιαυτο δεν έβαλε βάρος..

Από την γέννηση το βάρος που έπαιρνε ήταν ικανοποιητικο? Η γιατρός δεν σχολίασε κάτι για το βάρος? Για τα κακα δεν γνωρίζω , σας είπε ότι είναι από τον θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Melitoula είπε:

Κορίτσια μ..Ξανα βοήθεια! Στις 25/11/2017 ήταν 3360

23/1/2018 ήταν 5030 και Δυστυχώς

26/2/2018 ήταν 5380..

Τα κακά Του μέσα στη Βλεννα..και πολλά και γυαλιστερά..Η παιδίατρος μας έκανε λόγο για αλλεργία..Έτσι έκοψα γαλακτοκομικά..φοβάμαι όμως διότι μ ήρθε περίοδος Κ μειώθηκε το γάλα..Ο μικρός Όταν τρώει θηλάζει τέσσερα λεπτά και μετά στρίβεται συνέχεια τεντώνεται..Άλλες φορές κλωτσάει και αεριζεται..Γενικά έχει τέσσερις μέρες χωρίς γαλακτοκομικά Κ οι κολικοί ηρέμησαν..Όμως τρώει ελάχιστα Κ κάθε λίγο Κ λιγάκι..Κ συνέχεια έχει Τ χέρια Στο στόμα.Μπορεί δηλαδή Ενώ θηλάζει Ν βγάλει το στήθος Ν τεντωθεί Κ με μανία Ν χώσει τη γροθιά..Κ φυσικά νιώθω Ν μην εχω γαλα Γτ δεν φουσκώνει καθόλου το στήθος μονο αν περάσει τετράωρο..

Θα μου στρίψει με Τ θηλασμό..με το θήλαστρο βγάζω μετ τους θηλασμούς απλά σταγόνες..το πολύ Δέκα ml..

Το βαρος ειναι οριακο.απο τον 3-4ο μηνα υπαρχει ενας μεσος ορος 90-140γρ τη βδομαδα.φυσικα μπορει να παιζει,κ γι αυτο βλεπουν την συνολικη εικονα του παιδιου

Νομιζω η βλεννα μπορει να ναι απο ιωση,μυξες η αλλεργια

Δ νομιζω στην ηλικια σας να εχετε θεμα με δοντια

Εφοσον υπαρχει υπονοια αλλεργιας καλα εκανες κ εκοψες γαλακτοκομικα.προσεχε κ για κρυφα,κ μοσχαρι.ισως κ καποιες αλλες τροφες.θελει χρονο για να δεις αποτελεσματα

Το οτι δ βγαζεις με το θηλαστρο δ ειναι ενδεικτικο.ουτε οτι δ πρηζεται το στηθος,λογικο να εχει εδραιωθει ο θηλασμος

Μπορει λογω αλλεργιας να ειχε πονακια;αν κανει ομως συχνα κακα ειναι καλο

Πανες βρεχει;

Μπορει να θηλαζει πιο συχνα κ λογω αλματος.η σε 5' να πινει οσο θελει.ειναι κ σε μια ηλικια που αρχιζουν να περιεργαζονται το περιβαλλον

πρίν από 27 λεπτά , Melitoula είπε:

11/3 θα γίνει τέσσερα μηνών..δεν μας ταλαιπώρησε καθόλου με κολικούς Τρεις μήνες..υποτίθεται έπρεπε ν είναι καλύτερα και όχι Ν χειροτερέψει έτσι..και Αν έχει κολικούς τ κακά Γτ Είναι έτσι?Μας είπε η παιδίατρος πως είναι ένδειξη δυσαποροφησης του γάλακτος..και γιαυτο δεν έβαλε βάρος..

Δ το καταλαβα αυτο που ειπε η παιδιατρος

Οτι δ εβαλε βαρος γτ δ απορροφαται καλα το γαλα;κ πως το καταλαβε οτι δ απορροφαται καλα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , vicky86 είπε:

Το βαρος ειναι οριακο.απο τον 3-4ο μηνα υπαρχει ενας μεσος ορος 90-140γρ τη βδομαδα.φυσικα μπορει να παιζει,κ γι αυτο βλεπουν την συνολικη εικονα του παιδιου

Νομιζω η βλεννα μπορει να ναι απο ιωση,μυξες η αλλεργια

Δ νομιζω στην ηλικια σας να εχετε θεμα με δοντια

Εφοσον υπαρχει υπονοια αλλεργιας καλα εκανες κ εκοψες γαλακτοκομικα.προσεχε κ για κρυφα,κ μοσχαρι.ισως κ καποιες αλλες τροφες.θελει χρονο για να δεις αποτελεσματα

Το οτι δ βγαζεις με το θηλαστρο δ ειναι ενδεικτικο.ουτε οτι δ πρηζεται το στηθος,λογικο να εχει εδραιωθει ο θηλασμος

Μπορει λογω αλλεργιας να ειχε πονακια;αν κανει ομως συχνα κακα ειναι καλο

Πανες βρεχει;

Μπορει να θηλαζει πιο συχνα κ λογω αλματος.η σε 5' να πινει οσο θελει.ειναι κ σε μια ηλικια που αρχιζουν να περιεργαζονται το περιβαλλον

Δ το καταλαβα αυτο που ειπε η παιδιατρος

Οτι δ εβαλε βαρος γτ δ απορροφαται καλα το γαλα;κ πως το καταλαβε οτι δ απορροφαται καλα;

Απο την υφή των κοπράνων..Είναι πολλά σε ποσότητα Γιατί κάνει μια φορά την εβδομάδα.Είναι γυαλιστερά και έχουν βλενες..

Link to comment
Share on other sites

Για τον θηλασμό δεν γνωρίζω να σου πω μιας και δεν θήλασα.Το θέμα είναι να μην μένει στάσιμο ή να χάνει τόσο μικρό μωρό, και λίγο να πάρει είστε καλά, μετράει και η προδιάθεση του παιδιού. Η όρεξη των μωρών κάποια στιγμή σε αρκετά βρέφη μειώνεται ,δεν τρώνε όσο έτρωγαν, πριν λίγους μήνες στεναχωριομουν γιατί η κόρη μου δεν έτρωγε όπως πριν , όταν όμως είδα ότι έπαιρνε βάρος, η προδιάθεση της είναι για συγκεκριμένο σωματότυπο και συζητώντας με τον γιατρό που με καθησύχασε ηρέμησα. Αποκλείσαμε κολικους και παλινδρόμηση βέβαια. Για τα κακα αν αυτό είναι το ζήτημα που σε απασχολεί περισσότερο ζήτησε από την γιατρό σου να σου δώσει παραπεμπτικό για εξέταση κοπρανων, δεν είναι τπτ ένα δείγμα παίρνουν μονο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με @vicky86. Πλεον το στηθος εχει προσαρμοστει, δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα. Αλλα τα δοντια μην τα αποκλειεις, σε καποια μωρα ξεκινανε πολυ νωρις οι ενοχλησεις.

Για την αλλεργια δες κι εδω

 

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια μ..Ξανα βοήθεια! Στις 25/11/2017 ήταν 3360

23/1/2018 ήταν 5030 και Δυστυχώς

26/2/2018 ήταν 5380..

Τα κακά Του μέσα στη Βλεννα..και πολλά και γυαλιστερά..Η παιδίατρος μας έκανε λόγο για αλλεργία..Έτσι έκοψα γαλακτοκομικά..φοβάμαι όμως διότι μ ήρθε περίοδος Κ μειώθηκε το γάλα..Ο μικρός Όταν τρώει θηλάζει τέσσερα λεπτά και μετά στρίβεται συνέχεια τεντώνεται..Άλλες φορές κλωτσάει και αεριζεται..Γενικά έχει τέσσερις μέρες χωρίς γαλακτοκομικά Κ οι κολικοί ηρέμησαν..Όμως τρώει ελάχιστα Κ κάθε λίγο Κ λιγάκι..Κ συνέχεια έχει Τ χέρια Στο στόμα.Μπορεί δηλαδή Ενώ θηλάζει Ν βγάλει το στήθος Ν τεντωθεί Κ με μανία Ν χώσει τη γροθιά..Κ φυσικά νιώθω Ν μην εχω γαλα Γτ δεν φουσκώνει καθόλου το στήθος μονο αν περάσει τετράωρο..

Θα μου στρίψει με Τ θηλασμό..με το θήλαστρο βγάζω μετ τους θηλασμούς απλά σταγόνες..το πολύ Δέκα ml..

Για την αλλεργία δεν έχω εμπειρία για να σε συμβούλεψω. Τώρα οσο αφορά το βάρος για να παίρνει κ το λιπαρό γάλα θα σου πρότεινα αν συνεργάζεται το μωρό (το λέω γιατί ο δικός μου δεν είχε την υπομονή παρ ότι θήλαζε κάθε μία ώρα) να αλλαζεις  στήθος ανά  πχ δυο ωρες. Ξεκινάς να θηλαζεις με το δεξί στήθος όσες φορές κι αν ζητησει κ μετά από δύο ώρες προσφέρεις το αριστερό. Μου το υπέδειξε ο πρώτος μου παιδίατρος αλλά ο μικρός δεν καθόταν με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ο ρυθμος προσληψης βαρους δεν πεφτει μετα τον τριτο μηνα?Σε αυτη τη φαση μια χαρα δεν ειναι το μωρο της κοπελας?300 γρ το μηνα ειναι μετα τον τριτο ο μεσος ορος προσληψης ξερω.ακομη κ σε περιπτωσεις γνωστων μου που τα μωρα τους εβαζαν φουλ βαρος σε αυτην την ηλικια δεν ξεπερνουσαν τα 400γρ.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Απο την υφή των κοπράνων..Είναι πολλά σε ποσότητα Γιατί κάνει μια φορά την εβδομάδα.Είναι γυαλιστερά και έχουν βλενες..

Το οτι ειναι πολλα ειναι σχετικα λογικο εφοσον κανει μια φορα την εβδομαδα

Αλλα οτι εχουν βλενες δ το εχω ακουσει οτι εχει σχεση με δυσραπορροφηση γαλακτος

Για τις βλενες μπορει να εινακ αλλεργια,μυξες,ιωση,δοντια,μετα απο κανενα εμβολιο

Αν πινει το πιο ελαφρυ μπορει να ειναι πρασινα η εκρηκτικα κ αφρωδη

Υπαρχει η δυνατοτητα να πατε σε παιδοαλλεργιολογο η παιδογαστρεντορολογο;να κανετε καλλιεργεια κοπρανων;

Παντως ναι το βαρος απο μονο του δ ειναι ανησυχητικο,γι αυτο κ εγραψα οτι κοιταμε κ την υπολοιπη εικονα του μωρου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κορίτσια Μ.. μετα απο δυο εβδομάδες αποχή από γαλακτοκομικά οι κολικοί ηρέμησαν..οι βλενες υπάρχουν ακόμα όπως κ οι διάρροια τ. Βάρος έβαλε ικανοποιητικά αυτή τη φορά δηλαδή στιςστις δυο εβδομάδες από 5380 πήγε 5730..Κ μ είπε αν συνεχίσει Τις διάρροιες Θ κάνουμε καλλιέργεια Μην τυχόν και έχει Ουρολοίμωξη.  Οι βλενες δεν πειράζουν είπε αν βάζει Καλό βάρος αλλά οι διάρροια πρέπει ν σταμάτησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...