Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιασω - επιλογή δωματίου


less_serious

Recommended Posts

Aυτό που δεν  μπορώ να καταλάβω, και ως παιδί γιατρών δημόσιων νοσοκομείων, είναι γιατί στο δημόσιο όλοι βγάζουν μια τρελή αντιδραση, φωνάζουν, διεκδικούν, συνήθως με στόχο κάποιον ταλαίπωρο ξενυχτισμένο γιατρό ή νοσηλευτή που παίρνει ελάχιστα χρήματα, με το σκεπτικό "από τους φόρους μου ζείτε, όλοι φακελάκια παίρνετε κλπ ", ενώ στο ιδιωτικό όπου πληρώνει κανείς μία περιουσία, ανέχεται αχαρακτήριστες συμπεριφορές και παραβιάσεις κανόνων. Στο Ελενα όπου γέννησα, τα ωράρια τηρούταν ευλαβικά από όσο θυμάμαι με τον σεκιουριτά να περνά και να διώχνει τους επισκέπτες, και με την πρώτη διαμαρτυρία εξαφανίζοταν μπαμπάδες, παιδιά κλπ. Στο ιδιωτικό μαιευτήριο, δεν έπρεπε όλα αυτά να τα διεκδικεί κανείς πολύ πιο έντονα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτό που δεν  μπορώ να καταλάβω, και ως παιδί γιατρών δημόσιων νοσοκομείων, είναι γιατί στο δημόσιο όλοι βγάζουν μια τρελή αντιδραση, φωνάζουν, διεκδικούν, συνήθως με στόχο κάποιον ταλαίπωρο ξενυχτισμένο γιατρό ή νοσηλευτή που παίρνει ελάχιστα χρήματα, με το σκεπτικό "από τους φόρους μου ζείτε, όλοι φακελάκια παίρνετε κλπ ", ενώ στο ιδιωτικό όπου πληρώνει κανείς μία περιουσία, ανέχεται αχαρακτήριστες συμπεριφορές και παραβιάσεις κανόνων. Στο Ελενα όπου γέννησα, τα ωράρια τηρούταν ευλαβικά από όσο θυμάμαι με τον σεκιουριτά να περνά και να διώχνει τους επισκέπτες, και με την πρώτη διαμαρτυρία εξαφανίζοταν μπαμπάδες, παιδιά κλπ. Στο ιδιωτικό μαιευτήριο, δεν έπρεπε όλα αυτά να τα διεκδικεί κανείς πολύ πιο έντονα;

Ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα. Επειδη ειμαι γιατρος και εχω δουλεψει και σε δημοσιο και σε ιδιωτικο νοσοκομειο, σου λεω απο πειρα οτι και τους μεν και τους δε τους βρισκεις παντου. Συνηθως (και οχι κατα κανονα φυσικα) στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχει μια προκαταληψη "μαλλον θελουν φακελακι, αν δεν πληρωσω δεν θα παρω αυτα που δικαιουμαι" οποτε ειναι σε ετοιμοτητα να κανουν φασαρια αν δεν τους αρεσει κατι, με την αισθηση οτι ειναι οι ιδιοι αδικημενοι για τις συνθηκες και οτι αν πληρωναν θα τους ειχαν στα ωπα ωπα, το οποιο φυσικα δεν ισχυει. Θα ξερεις πολυ καλα απο τους γονεις σου οτι το προσωπικο των δημοσιων νοσοκομειων φτυνει αιμα για να τα βγαλει περα στις πιο δυσκολες συνθηκες και αυτοι που "τα παιρνουν" ειναι πολυ συγκεκριμενοι.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα. Επειδη ειμαι γιατρος και εχω δουλεψει και σε δημοσιο και σε ιδιωτικο νοσοκομειο, σου λεω απο πειρα οτι και τους μεν και τους δε τους βρισκεις παντου. Συνηθως (και οχι κατα κανονα φυσικα) στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχει μια προκαταληψη "μαλλον θελουν φακελακι, αν δεν πληρωσω δεν θα παρω αυτα που δικαιουμαι" οποτε ειναι σε ετοιμοτητα να κανουν φασαρια αν δεν τους αρεσει κατι, με την αισθηση οτι ειναι οι ιδιοι αδικημενοι για τις συνθηκες και οτι αν πληρωναν θα τους ειχαν στα ωπα ωπα, το οποιο φυσικα δεν ισχυει. Θα ξερεις πολυ καλα απο τους γονεις σου οτι το προσωπικο των δημοσιων νοσοκομειων φτυνει αιμα για να τα βγαλει περα στις πιο δυσκολες συνθηκες και αυτοι που "τα παιρνουν" ειναι πολυ συγκεκριμενοι.

 

Σαφώς. Αν και βγαίνω λίγο από το θέμα, δεν έχω πάει ποτέ σε εφημερία δημόσιου νοσοκομείου όπου στη μισή ώρα κάποιος να μη διαμαρτύρεται σε έντονο ως αγενή τόνο, και συχνά χωρίς εκ πρώτης όψεως να έχει γίνει κάτι, απλά έχει μπει προετοιμασμένος για καβγά. Τον τελευταίο χρόνο μέσω ομαδικής ασφάλισης στη δουλειά, έτυχε να πάω κάποιες φορές σε μεγάλο ιδιωτικό, και μου έκανε εντύπωση ότι και όταν υπήρχαν αντικειμενικά προβλήματα (π.χ. κυρία που την είχαν διπλοχρεώσει μπροστά μου στο ταμείο από λάθος), ο κόσμος ξεκινά με μία διάθεση "να μην κάνουμε καβγά", ενώ για τα ίδια θέματα, στο δημόσιο θα είχε γίνει χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνονται μανούρες και στο ιδιωτικό, τι λες τώρα. Στο ιδιωτικό που γέννησα μπροστά μου μόνο εξελίχθηκαν δύο κιόλας. Και δεν είναι να λες πως έκοβα και βόλτες σε όλο το νοσοκομείο. Απλά ίσως επειδή στο δημόσιο υπάρχει πολύ πιο μεγάλη αναμονή να είναι πιο εύκολο για κάποιον που θέλει να τσακωθεί έτσι κι αλλιώς να το κάνει εκεί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως απλα στο δημοσιο εχει πολυ περισσοτερο κοσμο και τα φαινομενα αυτα ειναι αναλογικα πιο συχνα. Παντως εγω ως εργαζομενη στο δημοσιο νοσοκομειο οταν μου ελεγαν "εγω σε πληρωνω θα κανεις αυτο που λεω" απαντουσα παντα "4 μηνες απληρωτη ειμαι, αν με πληρωνεις εσυ φερε μου αυτα που μου χρωστας και θα κανω οτι θελεις!". Μετα δεν το συνεχιζε κανενς!@@

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Σαφώς. Αν και βγαίνω λίγο από το θέμα, δεν έχω πάει ποτέ σε εφημερία δημόσιου νοσοκομείου όπου στη μισή ώρα κάποιος να μη διαμαρτύρεται σε έντονο ως αγενή τόνο, και συχνά χωρίς εκ πρώτης όψεως να έχει γίνει κάτι, απλά έχει μπει προετοιμασμένος για καβγά. Τον τελευταίο χρόνο μέσω ομαδικής ασφάλισης στη δουλειά, έτυχε να πάω κάποιες φορές σε μεγάλο ιδιωτικό, και μου έκανε εντύπωση ότι και όταν υπήρχαν αντικειμενικά προβλήματα (π.χ. κυρία που την είχαν διπλοχρεώσει μπροστά μου στο ταμείο από λάθος), ο κόσμος ξεκινά με μία διάθεση "να μην κάνουμε καβγά", ενώ για τα ίδια θέματα, στο δημόσιο θα είχε γίνει χαμός.

 

Ίσως γιατί στο ιδιωτικό το λάθος θα διορθωνόταν αμέσως και θα τις έδιναν τα λεφτά άμεσα, ενώ στο Δημόσιο για ένα τέτοιο λάθος θα έπρεπε να κάνει υπηρεσιακό σημείωμα, να πάει για πρωτόκολλο, μετά να περάσει από τον ελεγκτή, μετά να υπογράψει ο υπεύθυνος, μετά να το δει ο διευθυντής λογιστηρίου, μετά....

εεε στην καλύτερη περίπτωση άμα ζούσε ακόμα η γυναίκα μπορεί και να έπαιρνε τα λεφτά της :?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση στο ιδιωτικό να διορθωνόταν το λάθος αμέσως και να της έδιναν και χρήματα άμεσα.

 

Το δημόσιο νοσοκομείο απαξιώνεται ως γενική πολιτική, με αποτέλεσμα οι γιατροί να πιέζονται φοβερά από άποψη ελλείψεων προσωπικού, υλικών, απλήρωτων εφημεριών και όχι μόνο και γενικώς να πιέζονται, οι ασθενείς ως επί το πλείστον ταλαιπωρημένοι και με άγνοια της συνολικότερης εικόνας (το οποίο είναι ευθύνη τους φυσικά) να τα βάζουν με γιατρούς, μαίες, προσωπικό κ.λπ.

 

Απ' την άλλη, μην ξεχνάμε ότι και στα ιδιωτικά νοσοκομεία, όσες έχουν εμπειρία, θα ξέρουν ότι για ένα απλό ραντεβού σε ιδιώτη παιδίατρο μεγάλου παιδιατρικού υπάρχει επίσης γενική πολιτική να σε "γδύσουν" κυριολεκτικά υπερτιμολογώντας απλούστατες εξετάσεις (όπως ένα ακουόγραμμα, μια απλή κλινική εξέταση κ.ά.) και να μη φύγεις από εκεί χωρίς να σκάσεις ένα 200άρι ευρώ σε απλό ραντεβού με εξετάσεις. Επίσης, και στα ιδιωτικά μαιευτήρια οι ελλείψεις είναι τεράστιες κι εκεί σε προσωπικό που πιέζεται να βγάλει τη βάρδια με 1-2 μαίες ανά όροφο, εντάξει ίσως δεν υπάρχουν ελλείψεις υλικών, ακριβώς όμως επειδή χρεώνεται ο πελάτης για αυτά. Και για οπισθοδρόμηση και περιπτώσεις μαιευτικής βίας ή κερδοσκοπίας εις βάρος των νεογνών και των γονιών τους ας μη μιλήσουμε. 

 

Κι εγώ δεν κατανοώ καθόλου πώς απαιτούμε από έναν δημόσιο μαιευτήρα να έρθει εκτός βάρδιας να μας ξεγεννήσει μέσα στη νύχτα χωρίς φακελάκι, τη στιγμή που από τον ιδιώτη το διχίλιαρο ή χιλιάρικο το θεωρούμε απολύτως δικαιολογημένο. 

 

Για να μην προσθέσω -και γίνω προκλητική- πως οι γιατροί που εργάζονται στο δημόσιο είναι εκείνοι που κατάφεραν μέσω ΑΣΕΠ και διορίστηκαν στο δημόσιο, τη στιγμή που οι ιδιώτες αντιστοίχως είτε δεν μπήκαν στη διαδικασία είτε μπήκαν και δεν τα κατάφεραν. Ένας ιδιώτης γιατρός που εξετάζει σε ιδιωτικό νοσοκομείο (δεν μιλώ για το ιδιωτικό του ιατρείο) παίρνει περίπου 10 ευρώ ανά ασθενή που βλέπει (τη στιγμή που το νοσοκομείο παίρνει το υπόλοιπο, που μπορεί να φτάνει και τα 190ε ανά ασθενή μαζί με τις εξετάσεις), επομένως το επιχείρημα ότι απέφυγαν το δημόσιο λόγω του ότι δεν τους συμφέρει δεν πολυστέκει για την πλειοψηφία των νεαρών αποφοίτων γιατρών χωρίς background από γονείς. 

 

(σόρρυ κι εγώ για το άσχετο του θέματος_

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Josephine είπε:

Δεν υπάρχει περίπτωση στο ιδιωτικό να διορθωνόταν το λάθος αμέσως και να της έδιναν και χρήματα άμεσα.

 

Το δημόσιο νοσοκομείο απαξιώνεται ως γενική πολιτική, με αποτέλεσμα οι γιατροί να πιέζονται φοβερά από άποψη ελλείψεων προσωπικού, υλικών, απλήρωτων εφημεριών και όχι μόνο και γενικώς να πιέζονται, οι ασθενείς ως επί το πλείστον ταλαιπωρημένοι και με άγνοια της συνολικότερης εικόνας (το οποίο είναι ευθύνη τους φυσικά) να τα βάζουν με γιατρούς, μαίες, προσωπικό κ.λπ.

 

Απ' την άλλη, μην ξεχνάμε ότι και στα ιδιωτικά νοσοκομεία, όσες έχουν εμπειρία, θα ξέρουν ότι για ένα απλό ραντεβού σε ιδιώτη παιδίατρο μεγάλου παιδιατρικού υπάρχει επίσης γενική πολιτική να σε "γδύσουν" κυριολεκτικά υπερτιμολογώντας απλούστατες εξετάσεις (όπως ένα ακουόγραμμα, μια απλή κλινική εξέταση κ.ά.) και να μη φύγεις από εκεί χωρίς να σκάσεις ένα 200άρι ευρώ σε απλό ραντεβού με εξετάσεις. Επίσης, και στα ιδιωτικά μαιευτήρια οι ελλείψεις είναι τεράστιες κι εκεί σε προσωπικό που πιέζεται να βγάλει τη βάρδια με 1-2 μαίες ανά όροφο, εντάξει ίσως δεν υπάρχουν ελλείψεις υλικών, ακριβώς όμως επειδή χρεώνεται ο πελάτης για αυτά. Και για οπισθοδρόμηση και περιπτώσεις μαιευτικής βίας ή κερδοσκοπίας εις βάρος των νεογνών και των γονιών τους ας μη μιλήσουμε. 

 

Κι εγώ δεν κατανοώ καθόλου πώς απαιτούμε από έναν δημόσιο μαιευτήρα να έρθει εκτός βάρδιας να μας ξεγεννήσει μέσα στη νύχτα χωρίς φακελάκι, τη στιγμή που από τον ιδιώτη το διχίλιαρο ή χιλιάρικο το θεωρούμε απολύτως δικαιολογημένο. 

 

Για να μην προσθέσω -και γίνω προκλητική- πως οι γιατροί που εργάζονται στο δημόσιο είναι εκείνοι που κατάφεραν μέσω ΑΣΕΠ και διορίστηκαν στο δημόσιο, τη στιγμή που οι ιδιώτες αντιστοίχως είτε δεν μπήκαν στη διαδικασία είτε μπήκαν και δεν τα κατάφεραν. Ένας ιδιώτης γιατρός που εξετάζει σε ιδιωτικό νοσοκομείο (δεν μιλώ για το ιδιωτικό του ιατρείο) παίρνει περίπου 10 ευρώ ανά ασθενή που βλέπει (τη στιγμή που το νοσοκομείο παίρνει το υπόλοιπο, που μπορεί να φτάνει και τα 190ε ανά ασθενή μαζί με τις εξετάσεις), επομένως το επιχείρημα ότι απέφυγαν το δημόσιο λόγω του ότι δεν τους συμφέρει δεν πολυστέκει για την πλειοψηφία των νεαρών αποφοίτων γιατρών χωρίς background από γονείς. 

 

(σόρρυ κι εγώ για το άσχετο του θέματος_

Στο μόνο που διαφωνώ είναι περί ΑΣΕΠ. Υπάρχουν άνθρωποι κάθε ειδικότητας που δεν επιθυμούν για πολλούς λόγους να μπουν στο δημόσιο κ δεν μπορεί κανείς να τους κατηγορήσει. Απ'την άλλη σκοπιά, θα μπορούσαν κ αυτοί να ισχυριστούν οτι όσοι εγιναν δημόσιοι υπάλληλοι το εκαναν για τη σιγουριά κ την ασφάλεια ενώ οι ίδιοι πρέπει καθημερινά να αποδεικνύουν την αξία τους. Συν ότι ο χρηματισμός του δημόσιου μαιευτήρα απαγορεύεται -θεωρητικά. 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Ο διορισμος των γιατρων στο δημοσιο δεν γινεται μεσω ΑΣΕΠ ουτε καποιων εξετασεων. Προκυρησσονται καποιες θεσεις, δηλωνεις συμμετοχη και μετα γινεται μια "κριση" με βαση τα προσοντα. Η βαθμολογια που παιρνει ο καθε γιατρος ειναι υποκειμενικη και αδικη γιατι πχ τα περισσοτερα μορια τα παιρνεις αν εχεις προυπηρεσια στο δημοσιο και οχι αν εχεις εξειδικευσεις, εκπαιδευτικο εργο κλπ. Επισης στην πραγματικοτητα αυτο που παιζει ρολο ειναι τι μεσον εχεις. Το ιδιο ομως συμβαινει και στο ιδιωτικο νοσοκομειο. Προσωπικα οταν τελειωσα ειδικοτητα ψαχνοντας για δουλεια σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα η απαντηση που ακουγα απο ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως ηταν: πολυ εντυπωσιακο το βιογραφικο σας ομως τη θεση την εχουμε ταξει αλλου.... δυστυχως στις μερες μας δεν τιθεται θεμα επιλογης δημοσιου ή ιδιωτικού τομεα αν δεν εχεις γνωριμιες, μονο το ερωτημα "θα εχω να φαω αυριο ή οχι;"

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 8:41 ΜΜ, balletina είπε:

Εσπερος να σου ζησει το μωρακι σου!!! κ σε σκεφτομουν λεω που ειναι!!! Να ειναι γερο κ δυνατο!!! Υγεια να εχει!! Πες μας κ αλλα!!! Γεννησες φυσιολογικα με καισαρικη?? Ηρθε πολυς κοσμος τελικα στο επισκεπτηριο? Εισαι Αθηνα τωρα φανταζομαι?? Πολλες ερωτησεις!!! 

Ευχαριστώ όλες σας για τις ευχές! Με καισαρική γέννησα, όπως ήταν κανονισμένο, απλώς λίγο νωρίτερα από το αναμενόμενο. Ήταν εορταστική άφιξη. Λόγω γιορτών δεν ήρθε κόσμος, ή μάλλον πολλοί είπαν ότι δεν θέλουν να έρθουν επειδή φοβούνταν τις ιώσεις λόγω χειμώνα. Για να πω την αλήθεια, περίμενα από κάποιες φίλες μου έστω να προτείνουν να έρθουν, ή να ρωτήσουν αν δέχομαι επισκέψεις, ή να πουν ότι δεν έρχονται για να μην ενοχλήσουν, αλλά δεν μου είπαν τίποτα και αυτό με στενοχώρησε λίγο. Όπως έγραφα και πιο πάνω, αν ήξερα ακριβώς ποιες ώρες λείπουν τα μωρά από το θάλαμο, θα κανόνιζα τότε να είχα κόσμο για παρέα.

 

Σχετικά με τους συνοδούς που λέγαμε, σ' εμένα δεν έμεινε κανείς γιατί γέννησα νωρίς το πρωί και μέχρι το βράδυ είχα συνέλθει αρκετά. Δεν με ενόχλησαν όμως οι συνοδοί των άλλων, όπως φανταζόμουν.

 

Για το rooming in που συζητούσαμε επίσης, δεν ζήτησα. Το μωρό όμως όλη τη μέρα εκτός από όταν το έπαιρναν για εξετάσεις το είχα στο δωμάτιο, εκτός από το πρώτο μεσημέρι. Τα βράδια το έδινα 12-5 εκτός από το τελευταίο βράδυ που αντλούσα γάλα και το ζητούσα όταν ήταν η ώρα. Γενικά κατάλαβα ότι αν δεν το ζητήσεις εσύ, δεν τα παίρνουν.

 

Επίσης είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δεν τους δίνουν γάλα. Το πρώτο βράδυ που τους ΄ρωτησα αν θα τον ταΐσουν γιατί από εμένα δεν μπορούσε να φάει, μου ζήτησαν να υπογράψω. Από τη στιγμή που υπέγραψα βέβαια, δεν ξέρω αν και πόσες φορές τον τάισαν όταν δεν ήταν μαζί μου. Ούτε καν μου έδωσαν κάποια οδηγία για το φαγητό, ενώ η παιδίατρος ήξερε ότι όταν φεύγαμε εγώ είχα μεν γάλα, αλλά ο μικρός δεν έπιανε καλά, και τη ρωτούσα όλο αγωνία τι θα κάνω όταν θα πάω σπίτι. Η απάντησή της ήταν να συνεννοηθώ με τον παιδίατρο που θα μας παρακολουθεί. Βέβαια σε μωράκια με ίκτερο την άκουσα που έδωσε εντολή να δώσουν συμπλήρωμα. Αυτό προσωπικά εμένα με άγχωσε πολύ γιατί δεν ήξερα τι να κάνω και τελικά τις πρώτες μέρες πειραματιζόμασταν με θήλαστρο και συμπληρώματα ανάλογα με την κρίση μας, και το αποτέλεσμα ήταν να χάσει περισσότερο βάρος στο σπίτι. Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν ότι δεν θέλουν τις γκρίνιες ότι ταΐζουν τα μωρά ξένο γάλα, οπότε τα αφήνουν τελείως στην κρίση των γονέων για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, εκτός αν υπάρχει λόγος υγείας. Εγώ βέβαια που δεν έχω παιδίατρο στην Αθήνα και ψαχνόμουν μέσα στις γιορτές, θα προτιμούσα να έπαιρναν εκείνοι τις πρωτοβουλίες, παρά να ανησυχώ τώρα - και ξέρω ότι πολλές θα διαφωνήσετε με αυτό!

 

 

 

On 10/1/2018 at 7:16 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτό που δεν  μπορώ να καταλάβω, και ως παιδί γιατρών δημόσιων νοσοκομείων, είναι γιατί στο δημόσιο όλοι βγάζουν μια τρελή αντιδραση, φωνάζουν, διεκδικούν, συνήθως με στόχο κάποιον ταλαίπωρο ξενυχτισμένο γιατρό ή νοσηλευτή που παίρνει ελάχιστα χρήματα, με το σκεπτικό "από τους φόρους μου ζείτε, όλοι φακελάκια παίρνετε κλπ ", ενώ στο ιδιωτικό όπου πληρώνει κανείς μία περιουσία, ανέχεται αχαρακτήριστες συμπεριφορές και παραβιάσεις κανόνων. Στο Ελενα όπου γέννησα, τα ωράρια τηρούταν ευλαβικά από όσο θυμάμαι με τον σεκιουριτά να περνά και να διώχνει τους επισκέπτες, και με την πρώτη διαμαρτυρία εξαφανίζοταν μπαμπάδες, παιδιά κλπ. Στο ιδιωτικό μαιευτήριο, δεν έπρεπε όλα αυτά να τα διεκδικεί κανείς πολύ πιο έντονα;

Σ' αυτά έχεις απόλυτο δίκιο, πάντως εγώ και στο Ιασώ είδα κόσμο έτοιμο για καβγά, που τα έβαζε όμως με τα λάθος άτομα. Οι μαίες ήταν προφανές ότι ήταν λίγες. Δεν ξέρω αν είναι γενικό το πρόβλημα ή έπεσα στις γιορτές, υποθέτω όμως ότι θα έχουν κάνει κι εκεί περικοπές. Όταν βλέπεις την ίδια κοπέλα τη μία να στρώνει κρεβάτια, την άλλη να παίρνει πίεση, την άλλη να πηγαινοφέρνει τα μωρά, όλα αυτά στην ίδια βάρδια, και την βλέπεις να πηγαινοέρχεται πάνω κάτω στο διάδρομο, τι νόημα έχει να τα βάλεις μαζί της αν αργήσει όταν τη ζητήσεις; Εϊναι προφανές ότι δεν φταίει αυτή. Κι όμως, το πιο πιθανό ήταν αυτή να τ' άκουγε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 minutes ago, Έσπερος said:

Σ' αυτά έχεις απόλυτο δίκιο, πάντως εγώ και στο Ιασώ είδα κόσμο έτοιμο για καβγά, που τα έβαζε όμως με τα λάθος άτομα. Οι μαίες ήταν προφανές ότι ήταν λίγες. Δεν ξέρω αν είναι γενικό το πρόβλημα ή έπεσα στις γιορτές, υποθέτω όμως ότι θα έχουν κάνει κι εκεί περικοπές. Όταν βλέπεις την ίδια κοπέλα τη μία να στρώνει κρεβάτια, την άλλη να παίρνει πίεση, την άλλη να πηγαινοφέρνει τα μωρά, όλα αυτά στην ίδια βάρδια, και την βλέπεις να πηγαινοέρχεται πάνω κάτω στο διάδρομο, τι νόημα έχει να τα βάλεις μαζί της αν αργήσει όταν τη ζητήσεις; Εϊναι προφανές ότι δεν φταίει αυτή. Κι όμως, το πιο πιθανό ήταν αυτή να τ' άκουγε!

Kαταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου, γερό και δυνατό πάντα!!!εύχομαι ότι καλύτερο.

Τώρα όσο αφορά τις υποχρεώσεις μίας νοσηλέυτριας νομίζω πως όλα αυτά που ανέφερες είναι μέσα στα καθήκοντα της, και να στρώσει το κρεβάτι και να πάρει πίεση και να σου φέρει το παιδί. Σε όποιο νοσοκομείο έχω πάει (ιδιωτικό και δημόσιο) αυτά βλέπω τις νοσηλέυτριες να τα κάνουν.

Σχετικά με τις φίλες σου μην στεναχωριέσαι, έχεις να ασχοληθείς με ποιο σημαντικά και όμορφα πράγματα, ίσως έρθουν αργότερα σπίτι σου αφού περάσει η περίοδος λοχείας, και αν θες την πάσα αλήθεια καλύτερα που δεν ήρθαν γιατί μέσα στις γιορτές λόγω συνοστισμού σε κλειστούς χώρους ο περισσότερος κόσμος ήταν άρρωστος.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Έσπερος, να σου ζήσει το μπεμπέ, γερό και δυνατό!

 

Κορίτσια, νομίζω απ' το λητώ όπου είχα γεννήσει ότι άλλο οι νοσηλεύτριες, άλλο οι τραπεζοκόμοι, άλλο οι μαίες. Η κάθε μια ασχολείται με διαφορετικά, μπορεί να έρχονταν πολλές σ' εμένα π.χ. κάθε 2 ώρες, αλλά δεν ήταν μαίες σίγουρα. Μαίες ήταν συγκεκριμένες. Οι κοπέλες που άλλαζαν σεντόνια σίγουρα δεν ήταν μαίες. Οπότε αν μαίες αλλάζουν σεντόνια νομίζω δεν είναι στα καθήκοντά τους. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν ότι δεν θέλουν τις γκρίνιες ότι ταΐζουν τα μωρά ξένο γάλα, οπότε τα αφήνουν τελείως στην κρίση των γονέων για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, εκτός αν υπάρχει λόγος υγείας.

Αυτό με την υπογραφή, το λέει ο νόμος. Δεν είναι θέμα καλής θέλησης του γιατρού. Απλά εκεί που ένα νοσοκομείο φιλικό στο θηλασμό θα επέμενε να σου δείξει πώς να θηλάσεις, ένα μη φιλικό νοσοκομείο, απλά σου λέει να υπογράψεις και σου αφήνει και μια εντύπωση ότι το παιδί το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Kαταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου, γερό και δυνατό πάντα!!!εύχομαι ότι καλύτερο.

Τώρα όσο αφορά τις υποχρεώσεις μίας νοσηλέυτριας νομίζω πως όλα αυτά που ανέφερες είναι μέσα στα καθήκοντα της, και να στρώσει το κρεβάτι και να πάρει πίεση και να σου φέρει το παιδί. Σε όποιο νοσοκομείο έχω πάει (ιδιωτικό και δημόσιο) αυτά βλέπω τις νοσηλέυτριες να τα κάνουν.

Σχετικά με τις φίλες σου μην στεναχωριέσαι, έχεις να ασχοληθείς με ποιο σημαντικά και όμορφα πράγματα, ίσως έρθουν αργότερα σπίτι σου αφού περάσει η περίοδος λοχείας, και αν θες την πάσα αλήθεια καλύτερα που δεν ήρθαν γιατί μέσα στις γιορτές λόγω συνοστισμού σε κλειστούς χώρους ο περισσότερος κόσμος ήταν άρρωστος.

Τα τυπικά δεν τα ξέρω καθόλου, οπότε δεν μπορώ να κρίνω τις αρμοδιότητές τους, απλώς καταλάβαινα ότι το προσωπικό ήταν περιορισμένο και όλες έτρεχαν παντού. Οπότε αν βλέπεις μια τέτοια κατάσταση, δεν είναι λογικό να τα βάλεις με τη μαία ή τη νοσηλεύτρια που είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, όταν τη βλέπεις να είναι τόσο φορτωμένη. Άλλο αν είναι απότομη, αδιάφορη ή τη βλέπεις να βάφει τα νύχια της ενώ εσύ χτυπάς το κουδούνι.... Το κακό είναι ότι δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν μαζί σου για το θηλασμό, εμένα αυτό μου δημιούργησε πρόβλημα. Και δεν θα έλεγα ότι δεν έχουν τις γνώσεις, μια - δυο που πρόλαβαν ίσα ίσα να ξεκινήσουν να μου δείχνουν κάτι αλλά μετά έφευγαν τρέχοντας για αλλού, αυτά που πρόλαβαν να μου δείξουν ήταν αυτά που μου είπε η σύμβουλος που έφερα αργότερα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οποια κοπελα ξερει: μου ειπε ο γυναικολογος μου πως στην τιμη του δικλινου μπορει να μεσολαβησει να με βαλουν σε μονοκλινο αλλα στο μικρο. Μου ειπε ομως οτι δεν ειναι το κανονικο μονοκλινο αλλα ενα πιο μικρο που δεν εχει χωρο να κοιμηθει καποιος μαζι μου. Αυτο δεν με πειραζει γιατι ο αντρας μου ετσι κι αλλιως θα πρεπει να ειναι με τη μικρη στο σπιτι. Ομως μου ειπε η πεθερα μου πως οταν ειχα γεννησει το πρωτο στο Ιασω το ειχε δει αυτο το δωματιο, ηταν λεει μικρο σαν αποθηκη και χωρις παραθυρο. Εχει καμια ιδεα πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
On ‎10‎/‎1‎/‎2018 at 10:47 ΠΜ, balletina είπε:

Κοριτσια παντως κ εγω οταν χρειαστηκε την ειπα στις μαιες!! Τη δευτερη μερα που ημουν στο μαιευτηριο( ημουν σε δικλινο μονη μου) γεμισαν τα δωματια κ βαλανε μια κοπελα διπλα μου.. Που ηρθε μεχρι κ η γιαγια της κοπελας αρρωστη. Το παραβαν δεν το ειχαν φερει ακομα καν! Γινοταν ενας χαμος ηταν γυρω στα 7 ατομα κ εγω ο αντρας μου κ το μωρο μου! Πηγα λοιπον βρηκα μια μαια κ της ειπα πολυ ευγενικα οτι δεν γινεται να μου λενε οτι θα πρεπει να ειμαι εγω κ ενα ατομο ακομα και στη κοπελα να εχει ερθει η Αρτα κ τα Γιαννενα!! Οτι δεν το ρισκαρω κ ζητησα να παω σε μονοκλινο κ με αλλαξανε! Βεβαια εγω ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να το κανω. Αλλη κοπελα αν τυχαινε κ δεν μπορουσε θα ηταν αναγκασμενη να ανεχτει το σοι της διπλανης συν την αρρωστη γιαγια της κοπελας? Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω κ αυτοι δεν σκεφτονται απο μονοι τους? η μαμα μου ηταν αρρωστη κ ερχοταν στο μαιευτηριο κβδεν ανεβηκε ποτε πανω!! Καθοταν κατω στην εισοδο η καημενη κ περιμενε!

@balletina

Καλά έκανες καταρχήν! Αλλά για να καταλάβω, εκατσες περίπου 1,5 μέρα σε δίκλινο και 1,5 σε μονόκλινο. Και πόσο πλήρωσες τελικά? Τιμή δίκλινου ή μονόκλινου? Η τον συμψηφισμό από τα 2? Στο Ιασω ήταν?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, nadia.m είπε:

@balletina

Καλά έκανες καταρχήν! Αλλά για να καταλάβω, εκατσες περίπου 1,5 μέρα σε δίκλινο και 1,5 σε μονόκλινο. Και πόσο πλήρωσες τελικά? Τιμή δίκλινου ή μονόκλινου? Η τον συμψηφισμό από τα 2? Στο Ιασω ήταν?

Ευχαριστώ!

Εγω γεννησα Πατρα οχι στην Αθηνα!!! Απο οτι μου ειπανε το πηγαν με το βραδυ . Δεν μοιρασαν την μερα. Δηλαδη ενα βραδυ στο δικλινο κ μετα τα υπολοιπα βραδια στο μονοκλινο.  Δεν ηταν κ τεραστια η διαφορα βεβαια ! Αλλα απο οσο ξερω πχ στο Ιασω ειναι μεγαλη διαφορα χρηματων απο 2κλινο σε μονοκλινο. !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια μου καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμια πρόσφατη εμπειρία απο τα μονόκλινα του Ιασω. Προσανατολιζόμαστε με το σύζυγο λόγω κόβιντ και μέτρων να πάρουμε μονόκλινο παρά το μεγάλο κόστος ωστε να μπορεί να μείνει μαζί λόγω καισαρικής. Εχει κάποια εμπειρία απο την covid περίοδο? Ο σύζυγος έχει κάπου να κοιμηθεί στο μονόκλινο? Περα απο το test covid τι άλλες δυσκολίες αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, aimilia89 είπε:

Κοριτσια μου καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμια πρόσφατη εμπειρία απο τα μονόκλινα του Ιασω. Προσανατολιζόμαστε με το σύζυγο λόγω κόβιντ και μέτρων να πάρουμε μονόκλινο παρά το μεγάλο κόστος ωστε να μπορεί να μείνει μαζί λόγω καισαρικής. Εχει κάποια εμπειρία απο την covid περίοδο? Ο σύζυγος έχει κάπου να κοιμηθεί στο μονόκλινο? Περα απο το test covid τι άλλες δυσκολίες αντιμετωπίσατε?

Θα σου απαντήσω εγώ κατά το ενα μέρος γιατι γέννησα προ κοβιντ.

Ήμουν σε μονόκλινο κ υπάρχει ένας καναπές για να κοιμηθει.Οχι κ πολυ ευρύχωρος αλλα οκ .Έμεινε όλα τα  βράδια εκει.Πηγαινε σπίτι για ένα τρίωρο να κανει ενα μπανιο.

Λογικά παντως τωρα θα ειναι πολυ ήρεμα στο δίκλινο.Μηπως ο γιατρος σου μπορει να σε κρατήσει μονη?

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 1:06 ΠΜ, aimilia89 είπε:

Κοριτσια μου καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμια πρόσφατη εμπειρία απο τα μονόκλινα του Ιασω. Προσανατολιζόμαστε με το σύζυγο λόγω κόβιντ και μέτρων να πάρουμε μονόκλινο παρά το μεγάλο κόστος ωστε να μπορεί να μείνει μαζί λόγω καισαρικής. Εχει κάποια εμπειρία απο την covid περίοδο? Ο σύζυγος έχει κάπου να κοιμηθεί στο μονόκλινο? Περα απο το test covid τι άλλες δυσκολίες αντιμετωπίσατε?

Κι εγώ Ιασώ γέννησα σε μονόκλινο αλλά προ covid. Έχει έναν καναπέ όπως λέει κι η @μαγιοπουλας αλλά εμένα δεν έμενε κανένας το βράδυ, ήθελα την ησυχία μου! Επειδή όμως στο πρώτο παιδί ήμουν σε 2κλινο, αυτό που μπορώ να πω ως τεράστια διαφορά ήταν η συμπεριφορά του προσωπικού. Μπορεί να ήταν και τυχαίο, όμως στο μονοκλινο με είχαν βασίλισσα!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 10:06 PM, CMES said:

Κι εγώ Ιασώ γέννησα σε μονόκλινο αλλά προ covid. Έχει έναν καναπέ όπως λέει κι η @μαγιοπουλας αλλά εμένα δεν έμενε κανένας το βράδυ, ήθελα την ησυχία μου! Επειδή όμως στο πρώτο παιδί ήμουν σε 2κλινο, αυτό που μπορώ να πω ως τεράστια διαφορά ήταν η συμπεριφορά του προσωπικού. Μπορεί να ήταν και τυχαίο, όμως στο μονοκλινο με είχαν βασίλισσα!!

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντησή σου! Επειδη στην ερώτησή σου οταν ηταν να γεννήσεις είχες αναφέρει οτι υπάρχουν 2 κατηγορίες μονόκλινων, τελικά ισχύει? Εσύ σε ποιο γέννησες? Εν τω μεταξυ, δεν υπάρχει πουθενά φωτογραφικό υλικό απο τα δωμάτια του ΙΑΣΩ και τωρα λόγω covid δε μπορείς και να τα δεις με φυσική παρουσία.

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 3:20 AM, μαγιοπουλας said:

Θα σου απαντήσω εγώ κατά το ενα μέρος γιατι γέννησα προ κοβιντ.

Ήμουν σε μονόκλινο κ υπάρχει ένας καναπές για να κοιμηθει.Οχι κ πολυ ευρύχωρος αλλα οκ .Έμεινε όλα τα  βράδια εκει.Πηγαινε σπίτι για ένα τρίωρο να κανει ενα μπανιο.

Λογικά παντως τωρα θα ειναι πολυ ήρεμα στο δίκλινο.Μηπως ο γιατρος σου μπορει να σε κρατήσει μονη?

Θα ρωτήσω το γιατρό αν έχει τη δυνατότητα αν και φαντάζομαι οτι αν θελει μπορεί. Είναι κεφάλι στο ΙΑΣΩ.Σε ευχαριστω <3

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, aimilia89 είπε:

Θα ρωτήσω το γιατρό αν έχει τη δυνατότητα αν και φαντάζομαι οτι αν θελει μπορεί. Είναι κεφάλι στο ΙΑΣΩ.Σε ευχαριστω <3

 

Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...