Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιασω - επιλογή δωματίου


less_serious

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους / ολες!

 

κοντευω στη γεννά του δεύτερου μου παιδιού και προβληματίζομαι για την επιλογή δωματίου στο ΙΑΣΩ. Ειμαι ανάμεσα σε κανονικό δίκλινο και δίκλινο superior. 

Στο πρωτο παιδι ήμουν μεν σε δίκλινο αλλα μονη μου μεχρι την τελευταία μισή μερα. Οταν όμως ηρθε άλλη κοπέλα φρικαρα γιατι ήρθε με οοοολο το σόι, και μάλιστα απο επαρχία (άρα δεν κάθονταν λιγο αλλα όλη την ωρα ηταν εκει) και οι μαίες δεν έκαναν κάποια κίνηση να περιορίσουν τα άτομα στο δωματιο ή να περιφρουρήσουν τις ώρες επισκεπτηρίου. 

 

 Τι με προβληματίζει: 

- θα ήθελα το superior για τον περισσότερο Χώρο. Αν μου ξανατύχει καμια τέτοια περίπτωση τουλάχιστον να μην ειναι ο ενας πανω στον αλλο. 

- δεν θα δεχτώ όμως σε καμια περίπτωση να κοιμηθεί άνθρωπος στους καναπέδες μέσα στο Δωματιο το βραδυ (κανονικά απαγορεύεται, εχω ακούσει οτι το δέχονται με τη συνεννόηση της συγκατοίκου)

- θελω να πιστευω οτι σε superior θα ειναι λιγο πιο πολιτισμένα τα πράγματα αλλα και πάλι ειναι θεμα τύχης με ποιον θα σου κάτσει. 

 

Θα μου πείτε γιατι δεν κλείνω μονόκλινο... ιδανικά αυτο θα έκανα αλλα θεωρω υπερβολικά τα χρήματα για 3 βραδια :-/ 

 

Γνώμες / απόψεις / εμπειρίες; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!Καταρχήν να σου πω οτι απο 186 σε 310€ εγω το θεωρώ υπερβολή.Καλύτερα να τα δώσεις για κάποια ανάγκη του μωρού.Για εμένα αν σου τύχει κάτι παρόμοιο μιλά με το προσωπικό του μαιευτηρίου,μεσα σε ολα τ'άλλα είναι η δουλειά τους να φροντίσουν μαμά κ μωρό.Στην τελική γι'αυτό πληρώνουμε!Αν δεν προσφέρουν ούτε τα βασικά τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου. 

 

Τα 500 ευρώ παραπάνω δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα αν ειναι όντως να ειναι καλύτερα σε deluxe. 

Αν ειναι να τα πληρώσω για να ακουω ολο το βραδυ τη μάνα της άλλης να ροχαλίζει, να μου λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, βρε @less_serious για την άνεση χώρου θα συμφωνήσω που θες αναβάθμιση, αλλά στα superior έχεις την εντύπωση ότι δεν ροχαλίζουν; Με την ίδια λογική μια κοπέλα θα πλήρωνε superior ακριβώς για να έχει π.χ. κάποιον μαζί της να κοιμηθεί το βράδυ, νομίζοντας ότι θα έχει περισσότερη άνεση και ιδιωτικότητα και φυσικά βοήθεια από δικό της άνθρωπο. Επίσης, σε μαιευτήριο όλες ξέρουμε ότι η διπλανή μας (ή και εμείς οι ίδιες) μπορεί να βογκάμε από πόνους σε ράμματα και καισαρικές. Όντως το ροχαλητό είναι ενοχλητικό, αλλά δεν ξέρεις ποτέ από πού θα σου 'ρθει! Επίσης, είναι κι άλλα, κλάμματα μωρών, λεχώνες κ.λπ.

 

Το μαιευτήριο οφείλει να σεβαστεί την απαγόρευση επισκέψεων μέσα και πολλών επισκεπτών δίπλα στα νεογέννητα (και ειδικά στο rooming in) και να κάνει παρατήρηση σε όσες δεν τα σέβονται. Από εκεί θα ξεκινούσα και θα το απαιτούσα. Ενδεικτικά σου λέω ότι στο λητώ που γέννησα πήγα σε τρίκλινο με rooming in, ήμασταν 2 μόνο κοπέλες γιατί ποτέ δεν γεμίζουν τα δωμάτια με 3, αλλά το πολύ με δύο, χωρούσαμε άνετα κι εμείς και οι βαλιτσάρες μας και τα μωράκια μας, είχαμε παραβάν στο ενδιάμεσο, ζητήσαμε αλλαξιέρα και μας την έφεραν για να τα αλλάζουμε μόνες μας όποτε θέλαμε, μας έδειξαν πώς να τα κάνουμε μπάνιο, χωρίς χρέωση έξτρα φυσικά. Όλα αυτά είναι υποχρέωσή τους, αρκεί να τα ζητήσουμε. 

 

To πόσο μικρά είναι τα δωμάτια στο ιασώ βέβαια δεν το ξέρω και το κατανοώ ως ένα βαθμό, κι εγώ είχα ένα φόβο μην είμαστε η μια πάνω στην άλλη, αλλά τελικά καλύτερο ήταν το τρίκλινο με 2 μόνο κοπέλες μέσα (το μεσαίο κρεβάτι πάντοτε άδειο), παρά το δίκλινο με δύο μέσα. Με το καλό εύχομαι και καλύτερα κάνε μια βόλτα από εκεί να δεις μόνη σου τι συμβαίνει με τους χώρους για να μην πληρώνεις και τελικά δεν έχεις και αυτό που θες.

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα.Εγω βγηκα απο το Ιασω την περασμενη εβδομαδα.Ημουν σε μονκλινο οποτε δεν εχω γνωμη για το επισκεπτηριο σε δικλινο.Εμεινε ολα τα βραδια μαζι μου ο συζυγος κ δεν ειπε κανενας τιποτα.οκ.λογικο αφου ημουν μονη μου.

Στο επισκεπτηριο μου κ ειδικα το Σαββατο το βραδυ εγινε το αδιαχωρητο.Θεωρω οτι εφοσων η νοσοκομα μπαινοβγιανε για την αγωγη μου μια συσταση θα επρεπε να την κανει.Τελος παντων ο συζυγος τους πηρε στο σαλονι κ καπως ηρεμησα.Εκεινο ομως που θεωρω αδιανοητο,ειναι που κ πρωι κ απογευμα την ωρα του επισκεπτηριου κ περιπου για μια ωρα αεριζαν τον θαλαμο των νεογνων με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω το μωρο.Μα ειναι δυνατον να αεριζουν την ωρα του επισκεπτηριου?Το θεωρω δεδομενο οτι θα επρεπε να παιρνουν τα μωρα αυτες τις ωρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Με συγχωρείς, βρε @less_serious για την άνεση χώρου θα συμφωνήσω που θες αναβάθμιση, αλλά στα superior έχεις την εντύπωση ότι δεν ροχαλίζουν; Με την ίδια λογική μια κοπέλα θα πλήρωνε superior ακριβώς για να έχει π.χ. κάποιον μαζί της να κοιμηθεί το βράδυ, νομίζοντας ότι θα έχει περισσότερη άνεση και ιδιωτικότητα και φυσικά βοήθεια από δικό της άνθρωπο. Επίσης, σε μαιευτήριο όλες ξέρουμε ότι η διπλανή μας (ή και εμείς οι ίδιες) μπορεί να βογκάμε από πόνους σε ράμματα και καισαρικές. Όντως το ροχαλητό είναι ενοχλητικό, αλλά δεν ξέρεις ποτέ από πού θα σου 'ρθει! Επίσης, είναι κι άλλα, κλάμματα μωρών, λεχώνες κ.λπ.

 

Το μαιευτήριο οφείλει να σεβαστεί την απαγόρευση επισκέψεων μέσα και πολλών επισκεπτών δίπλα στα νεογέννητα (και ειδικά στο rooming in) και να κάνει παρατήρηση σε όσες δεν τα σέβονται. Από εκεί θα ξεκινούσα και θα το απαιτούσα. Ενδεικτικά σου λέω ότι στο λητώ που γέννησα πήγα σε τρίκλινο με rooming in, ήμασταν 2 μόνο κοπέλες γιατί ποτέ δεν γεμίζουν τα δωμάτια με 3, αλλά το πολύ με δύο, χωρούσαμε άνετα κι εμείς και οι βαλιτσάρες μας και τα μωράκια μας, είχαμε παραβάν στο ενδιάμεσο, ζητήσαμε αλλαξιέρα και μας την έφεραν για να τα αλλάζουμε μόνες μας όποτε θέλαμε, μας έδειξαν πώς να τα κάνουμε μπάνιο, χωρίς χρέωση έξτρα φυσικά. Όλα αυτά είναι υποχρέωσή τους, αρκεί να τα ζητήσουμε. 

 

To πόσο μικρά είναι τα δωμάτια στο ιασώ βέβαια δεν το ξέρω και το κατανοώ ως ένα βαθμό, κι εγώ είχα ένα φόβο μην είμαστε η μια πάνω στην άλλη, αλλά τελικά καλύτερο ήταν το τρίκλινο με 2 μόνο κοπέλες μέσα (το μεσαίο κρεβάτι πάντοτε άδειο), παρά το δίκλινο με δύο μέσα. Με το καλό εύχομαι και καλύτερα κάνε μια βόλτα από εκεί να δεις μόνη σου τι συμβαίνει με τους χώρους για να μην πληρώνεις και τελικά δεν έχεις και αυτό που θες.

Συμφωνο απολυτα μαζι σου ...εγω τι να πω που γεννησα στο ιπποκρατειο και ηταν οτι χειροτερο περασα στην ζωη μ και εγω βογκουσα απο τα ραματα κατω οχι απο καισαρεκι ..και θυμαμαι οτι ηταν φουλ στον κοσμο ασε για καθαριοτιτα .....ηταν τετοια η εμπειρια που τωρα που ειμαι παλι εγκυος θα παω σε κλινικη λογικα σε αυτην που ειναι ο γιατρος μ στο γενεσις ....αλλα ξερω  οτι θα κοστισει πολλα λογου οτι θα μπω μεσω ικα  δεν ξερω ποσο κοστιζει ομως ....αλλα ξανα σε δημοσιο ποτε 

Link to comment
Share on other sites

@less_serious κλείσε σε απλό δίκλινο και αν δεις τα σκούρα ζητάς αναβάθμιση. Ξεκαθάρισε από την αρχή ότι συνοδούς για διανυκτέρευση δεν πρόκειται να δεχτείς ώστε να ξέρουν πού θα σε βάλουν αν το δωμάτιο πχ είναι ήδη κατειλημμένο κατά το ήμισυ. 

Όσον αφορά επισκεπτήρια κλπ κλπ και απευθύνομαι σε όλες μας: διαμαρτυρηθείτε και λίγο στους προϊστάμενους της κλινικής. Τα αυτονόητα ζητάτε. Δηλαδή προτιμάτε να είστε "καλές κυρίες" και να ρισκάρετε την υγεία του παιδιού και τη δική σας από το να σας θεωρήσουν λίγο "στριμμένες " ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Macgyver είπε:

@less_serious κλείσε σε απλό δίκλινο και αν δεις τα σκούρα ζητάς αναβάθμιση. Ξεκαθάρισε από την αρχή ότι συνοδούς για διανυκτέρευση δεν πρόκειται να δεχτείς ώστε να ξέρουν πού θα σε βάλουν αν το δωμάτιο πχ είναι ήδη κατειλημμένο κατά το ήμισυ. 

Όσον αφορά επισκεπτήρια κλπ κλπ και απευθύνομαι σε όλες μας: διαμαρτυρηθείτε και λίγο στους προϊστάμενους της κλινικής. Τα αυτονόητα ζητάτε. Δηλαδή προτιμάτε να είστε "καλές κυρίες" και να ρισκάρετε την υγεία του παιδιού και τη δική σας από το να σας θεωρήσουν λίγο "στριμμένες " ?

Ωραια πες οτι εσυ και εγω ημαστε στο ιδιο δωματιο πληρωνουμε τα ιδια λεφτα .και εγω για διαφορους λογους ...εχω ρουμινκ 24 το μωρο και για βοηθεια την μητερα μ ολο το βραδυ .αμα εσυ εχεις το δικαιωμα να κανεις παρατηρηση στους υπευθηνους το ιδιο και εγω .π.χ εγω οταν γεννησα σε δημοσιο ημουν τοσο χαλια που ουτε να θηλασω μονη μ δεν μπορουσα ηθελα βοηθεια και ειχα καποιον συνεχεια μαζι μ στο δωματιο ...τωρα την δευτερη φορα που θα παω σε κλινικη και θα χρυσοπληρωσο την διανομη εκει και αμα τυχη παλι να χρειαστω βοηθεια παλι θα εχω καποιον μαζι η μαμα η αδερφη μ καποιος θα ειναι και οταν εσυ πας να κανεις παρατηρηση θα παω και εγω ..οκ δεν ειπα να ειναι και 20 ατομα ολη την ωρα αλλα ενα ατομο της περρισοτερες ωρες και την ωρα του επισκεπτιριου να μην μπουν ολοι 

Μαζι η δυο δυο η ενας ενας ...τωρα που αναφερω εσενα παραδειγματικα μηλαω για να γινω πιο κατανοητη .δεν εχω κατι με εσενα...ετσι γτ δεν θελω να με παρεξηγησης ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Ωραια πες οτι εσυ και εγω ημαστε στο ιδιο δωματιο πληρωνουμε τα ιδια λεφτα .και εγω για διαφορους λογους ...εχω ρουμινκ 24 το μωρο και για βοηθεια την μητερα μ ολο το βραδυ .αμα εσυ εχεις το δικαιωμα να κανεις παρατηρηση στους υπευθηνους το ιδιο και εγω .π.χ εγω οταν γεννησα σε δημοσιο ημουν τοσο χαλια που ουτε να θηλασω μονη μ δεν μπορουσα ηθελα βοηθεια και ειχα καποιον συνεχεια μαζι μ στο δωματιο ...τωρα την δευτερη φορα που θα παω σε κλινικη και θα χρυσοπληρωσο την διανομη εκει και αμα τυχη παλι να χρειαστω βοηθεια παλι θα εχω καποιον μαζι η μαμα η αδερφη μ καποιος θα ειναι και οταν εσυ πας να κανεις παρατηρηση θα παω και εγω ..οκ δεν ειπα να ειναι και 20 ατομα ολη την ωρα αλλα ενα ατομο της περρισοτερες ωρες και την ωρα του επισκεπτιριου να μην μπουν ολοι 

Μαζι η δυο δυο η ενας ενας ...τωρα που αναφερω εσενα παραδειγματικα μηλαω για να γινω πιο κατανοητη .δεν εχω κατι με εσενα...ετσι γτ δεν θελω να με παρεξηγησης ..

Το rooming in συνδυάζεται μόνο με rooming in ;) 

Δεύτερον: Δεν παρεξηγούμαι. Και το θέτεις πολύ σωστά. Με παραθέτεις ως παράδειγμα. 

Τρίτον: τα δωμάτια προορίζονται για διαμονή από ασθενείς. όποιος θέλει βοήθεια για 24 ώρες σερί, παίρνει αποκλειστική νοσοκόμα και αποζημιώνεται από τα ταμείο του. Ούτε δυσάρεστος γίνεται στον διπλανό του ούτε ο διπλανός μπορεί να διαμαρτυρηθεί. 

Είναι νοσοκομείο και πρέπει να σεβόμαστε τους κανόνες. Βασικά: πρέπει να σεβόμαστε τους κανόνες γενικά , για να διατηρούμε την κοινωνία μας σε επίπεδα ανθρώπινα. 

Αν θες ντε και καλά τη μαμά σου ή την αδελφή σου και η συγκάτοικός σου δεν θέλει, χρυσοπληρώνεις ένα μονόκλινο. Είναι το μόνο δωμάτιο το οποίο βάσει κανονισμού επιτρέπονται συνοδοί αλλά και ... απεριόριστο επισκεπτήριο. 

Δεν έχεις λοιπόν δικαίωμα  να κάνεις παρατήρηση για κανόνα που δεν κρατάς. Έχω δικαίωμα να κάνω παρατήρηση για κανόνα που παραβιάζεται. Αυτό λέω ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως για να πας σε μονοκλινικο θα πληρωσεις ενα σορο χρηματα ..οσο γτ την αποκλιστικη νοσοκομα ειναι θεμα και χρηματων και εμπιστοσυνης που εγω δεν εχω πρωσοπικα..γτ με την μαμα μ νιωθο πιο ανετα και παει λεγοντας ..μα δεν παραβιαζετε κανενας κανονας αμα πεις στην νοσοκομες οτι θες καποιον δικο σ για οπιον διποτε λογο τι μπορουν να κανουν ..??  Τελος παντων οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω οτι καλυτερα τρικλινο..γτ ποσες γυναικες πανε πλεον σε κλινικη για γενα ειδικα με τις τιμες που υπαρχουν ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Ναι ομως για να πας σε μονοκλινικο θα πληρωσεις ενα σορο χρηματα ..οσο γτ την αποκλιστικη νοσοκομα ειναι θεμα και χρηματων και εμπιστοσυνης που εγω δεν εχω πρωσοπικα..γτ με την μαμα μ νιωθο πιο ανετα και παει λεγοντας ..μα δεν παραβιαζετε κανενας κανονας αμα πεις στην νοσοκομες οτι θες καποιον δικο σ για οπιον διποτε λογο τι μπορουν να κανουν ..??  Τελος παντων οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω οτι καλυτερα τρικλινο..γτ ποσες γυναικες πανε πλεον σε κλινικη για γενα ειδικα με τις τιμες που υπαρχουν ....

Το ΙΑΣΩ όταν γέννησα εγώ απαγόρευε στους γραπτούς κανονισμούς τους συνοδούς για το βράδυ. Εξαίρεση αποτελούσε το μονόκλινο δωμάτιο. 

Ο κανόνας όμως από το τι εφαρμόζεται απέχει και μάλιστα πολύ. 

Νομίζω όμως ότι αν πεις εξαρχής τι θες, ε θα βρεις συγκάτοικο στα δικά σου μέτρα και σταθμά. όπως βλέπεις, πολλές συμφορουμίτισσες είχαν συνοδό ;) 

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxa ...na se po poso kostise olo auto ...ok exw tin anesi gia na paw se kliniki alla exw akousi diafores times kai h diafora se domatio monoklino h 2 klino ine para polu ...oso gia ton kanonismo apexi kai parapolu...alla egw prosopika imoun xalia kai sto dimosio tha dis sinenoisi mpouzouki ...kai ithela epigontos kapia mazi m mera nuxta ..elpizw na min exw pali ta idia oste na to apolausw ...oso gia tis kopeles pu imastan sto dwmatio ke ixane sunodo ginotan o kakos xamos ...tsp..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει η macgyver ειναι απο άποψη κανονισμού. 

Συνοδος επιτρέπεται μονο σε καισαρική, μονο εφόσον υπάρχει όρος και καθετήρας και μονο γυναίκα. 

Αυτά για ως βάση της κουβέντας μας. 

 

Την προηγούμενη φορά μου έκατσε η στραβή για λιγο και η αλήθεια ειναι οτι κομπλαρα και δεν το χειριστικα σωστά. Πχ ο πεθερός της κοπέλας, ο οποίος έβηχε και συνέχεια, ειχε κάτσει στη δίκη μου καρέκλα απεναντι ακριβώς απο το κρεββατι μου και ακομα και οταν ήρθε δικό μου επιςκεπτηριο, έπρεπε να του πω για να σηκωθεί. 

Ζήτησα απο τις μαίες να επέμβουν αλλα δεν φάνηκαν να εχουν διάθεση να μπουν στη μέση. 

 

Πηρα τηλ σημερα το ιασω για να επιβεβαιώσω τα παραπάνω για τους συνοδούς και τα επισκεπτήρια. Η απάντηση ηταν οτι ναι αυτά ισχύουν αλλα "τι να κάνουμε και εμείς κοριτσι μου, δεν μας ακούνε"

 

Προσανατολιζομαι στη λύση της macgyver, να ζητησω απλό δίκλινο και εν ανάγκη να ζητησω upgrade.  Ευχαριστω για τη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Xaxaxa ...na se po poso kostise olo auto ...ok exw tin anesi gia na paw se kliniki alla exw akousi diafores times kai h diafora se domatio monoklino h 2 klino ine para polu ...oso gia ton kanonismo apexi kai parapolu...alla egw prosopika imoun xalia kai sto dimosio tha dis sinenoisi mpouzouki ...kai ithela epigontos kapia mazi m mera nuxta ..elpizw na min exw pali ta idia oste na to apolausw ...oso gia tis kopeles pu imastan sto dwmatio ke ixane sunodo ginotan o kakos xamos ...tsp..

 Αγγελική αν δεν κανεις καισαρική, αυτός ο κάποιος που θα σε βοηθήσει στο ιδιωτικό ειναι η μαία. Επίσης στο ιδιωτικο εχεις τη δυνατότητα αν δεν την παλεύεις να δώσεις το μωρο στο θάλαμο για όσο νιώθεις απαραίτητο (ακομα και αν εχεις ζητήσει rooming in). Δεν εχεις (Οχι εσυ - γενικά μιλώντας) δικαίωμα να επιβάλεις την παρουσία του άντρα / μάνας / πεθερά κοκ σε κάποιον άλλον παρα μονάχα όπως έγραψα παραπάνω σε μονόκλινο ή αν κανεις ΚΤ και δεν εχεις βγάλει όρο και καθετήρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα σε αυτο που ανεφερες οτι ο αλλος καθοταν εκει εε αυτο ειναι παρολογο ..αλλα στο να πληρωσω 2 χιλιαδες ευρω και να μην εχω καποιον δικο μ ατομο φοβαμαι ...αλλα θα δω οταν πλεισιασει εκεινη η ωρα ..να δω ποσο κανει μονοκλινικο και να παω εκει ...βλεποντας και κανοντας ..αλλα εγω την πρωτη φορα ενιωθα ανασφαλεια σε μεγαλο βαθμο ...για αυτο το λεω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Aggeliki21 είπε:

Κοιτα σε αυτο που ανεφερες οτι ο αλλος καθοταν εκει εε αυτο ειναι παρολογο ..αλλα στο να πληρωσω 2 χιλιαδες ευρω και να μην εχω καποιον δικο μ ατομο φοβαμαι ...αλλα θα δω οταν πλεισιασει εκεινη η ωρα ..να δω ποσο κανει μονοκλινικο και να παω εκει ...βλεποντας και κανοντας ..αλλα εγω την πρωτη φορα ενιωθα ανασφαλεια σε μεγαλο βαθμο ...για αυτο το λεω...

 

 4.400 και κατι ψιλά κάνει το μονόκλινο (με ΕΟΠΠΥ). 

2.000 περίπου το δίκλινο και 2.500 περίπου το δίκλινο deluxe. Αυτά για ΦΤ και 3 βραδυα. 

  Απλά όπως πληρώνεις εσυ 2.000 , πληρώνει και η άλλη που ενδεχομένως να μη θελει τον δικό σου άνθρωπο ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανατριχιάσει με αυτά  που διαβάζω! Με το ένα πέμπτο των χρημάτων παίρνει κανείς δωμάτιο όχι απλά μονόκλινο αλλά πολυτελείας σε δημόσιο νοσοκομείο, με ελευθερία να τον επισκέπτεται όποιος θέλει όποτε θέλει και να μενει όποιος θέλει μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα 4.400 μεσω εοππυ τοσα πολλα...πωωω .τι λες καλα ηξερα οτι ειναι πολλα αλλα οχι τοσα ...γτ εγω εχω τεβεν ..αλλα ειναι σχεδον το ιδιο με τον εοππυ αμα δν κανω λαθος ..και πια ειναι η διαφορα στο  2κλινο με το ντελυξ

Link to comment
Share on other sites

@vtgian ευχαριστώ για την ενημέρωση! 

 

Επειδή έχω κι εγώ απορίες για τα δωμάτια στο Ιασώ κ θα κάνω κι εγώ καισαρική, και διαβάζω αντικρουόμενα πράγματα: αυτό για τον συνοδό σε κοπέλα με ορό και καθετήρα είναι πολιτική του μαιευτηρίου ή κάνουν απλώς τα στραβά μάτια; Κι εμένα με ενοχλεί η ιδέα της διανυκτέρευσης άσχετων ατόμων, ειδικά αντρών. Θα έκανα τα στραβά μάτια στο να μένουν οι πατέρες λίγο παραπάνω τα μεσημέρια για να είναι κοντά στα παιδιά τους, αλλά μέχρι εκεί. 

 

Επίσης μια που λέτε για τιμές, έχει κάποια πρόσφατη ενημέρωση για τιμές τρίκλινου με εοπυυ; 

 

Με τη διακριτικότητα στα επισκεπτήρια τι παίζει; Επεμβαίνει κάποιος αν γίνεται πανικός; (Όπως γράφω και σε άλλο θέμα, αν είναι να κάνουν παρατήρηση σε κάποιον πρώτη υποψήφια είναι η μητέρα μου με το λαικό προσκύνημα)...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Έσπερος είπε:

@vtgian ευχαριστώ για την ενημέρωση! 

 

Επειδή έχω κι εγώ απορίες για τα δωμάτια στο Ιασώ κ θα κάνω κι εγώ καισαρική, και διαβάζω αντικρουόμενα πράγματα: αυτό για τον συνοδό σε κοπέλα με ορό και καθετήρα είναι πολιτική του μαιευτηρίου ή κάνουν απλώς τα στραβά μάτια; Κι εμένα με ενοχλεί η ιδέα της διανυκτέρευσης άσχετων ατόμων, ειδικά αντρών. Θα έκανα τα στραβά μάτια στο να μένουν οι πατέρες λίγο παραπάνω τα μεσημέρια για να είναι κοντά στα παιδιά τους, αλλά μέχρι εκεί. 

 

Επίσης μια που λέτε για τιμές, έχει κάποια πρόσφατη ενημέρωση για τιμές τρίκλινου με εοπυυ; 

 

Με τη διακριτικότητα στα επισκεπτήρια τι παίζει; Επεμβαίνει κάποιος αν γίνεται πανικός; (Όπως γράφω και σε άλλο θέμα, αν είναι να κάνουν παρατήρηση σε κάποιον πρώτη υποψήφια είναι η μητέρα μου με το λαικό προσκύνημα)...

Πάρε ένα τηλέφωνο στο τηλ. Κέντρο , ζητά το λογιστήριο και θα σου πουν ακριβώς τις τιμές ;) 

Οταν γίνεται πανικός , κάνουν ενημερωτικές εφόδους οι μαίες κ οι νοσοκόμες κλπ . 

Αν όμως κάποιος διαμαρτυρηθεί τότε εφαρμόζουν τον κανονισμό γιατί ξέρουν ότι αν συμβεί οτιδήποτε και ο άλλος κινηθεί νομικά θα χάσουν το δίκιο τους αν δεν εφαρμόσουν αυτά που πρέπει.  

Τωρα για το λαϊκό προσκύνημα : σκέψου αν θα ήθελες να στο κάνουν εσένα. Θεωρώ ότι μια στοιχειώδης ευαισθησία κ ένα αίσθημα κοινωνικής ευθύνης , δηλαδή ευθύνης απέναντι στον συνάνθρωπο είναι ένα από τα χαρακτηριστικά που ως μητέρες πρέπει να έχουμε . Και αυτό γιατί θ πρέπει να το διδάξουμε στα παιδιά μας . Άρα πρέπει να το εφαρμόζουμε. 

Αν θες , ρωτά από τώρα τον παιδίατρο σου να ακούσεις την άποψη του. 

Παντως αν δεις διασωληνωμένο νεογέννητο από ίωση , θα γίνεις κι εσυ .... στρίγγλα :) 

Προσωπικά δεν επέτρεψα επισκέψεις παρά μόνο σε απόλυτα κοντινούς συγγενείς δηλαδή σε 5 άτομα τα οποία φόρεσαν μάσκα και απολύμαναν χέρια (εποχή γρίπης) . Όταν το ένα άτομο δεν ήθελε να συνεργαστεί, το πέταξα έξω από το δωμάτιο :) και δεν μετανιώνω καθόλου - κολλητή φίλη δεν ήθελε να κακοκαρδίσει την κουνιάδα της και το βρέφος κόλλησε κοκκυτη επειδή είχε παιδιά προσχολικής ηλικίας και ήταν υπέρ του ....αντιεμβολιαστικου κινήματος. Παραλίγο να χάσει το μωρό και ήταν κυριολεκτικά θαύμα που σώθηκε . Βέβαια ... κουσούρια έμειναν. Όποτε κάλλιο στρίγγλα παρά να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο . Με το καλό να γεννήσεις και να θυμάσαι ότι η μάνα δικαιούται να γίνει λέαινα για να προστατέψει το μικρό της . Κανείς άλλος δεν θα το κάνει πιο πολύ από μια μάνα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Macgyver είπε:

Πάρε ένα τηλέφωνο στο τηλ. Κέντρο , ζητά το λογιστήριο και θα σου πουν ακριβώς τις τιμές ;) 

Οταν γίνεται πανικός , κάνουν ενημερωτικές εφόδους οι μαίες κ οι νοσοκόμες κλπ . 

Αν όμως κάποιος διαμαρτυρηθεί τότε εφαρμόζουν τον κανονισμό γιατί ξέρουν ότι αν συμβεί οτιδήποτε και ο άλλος κινηθεί νομικά θα χάσουν το δίκιο τους αν δεν εφαρμόσουν αυτά που πρέπει.  

Τωρα για το λαϊκό προσκύνημα : σκέψου αν θα ήθελες να στο κάνουν εσένα. Θεωρώ ότι μια στοιχειώδης ευαισθησία κ ένα αίσθημα κοινωνικής ευθύνης , δηλαδή ευθύνης απέναντι στον συνάνθρωπο είναι ένα από τα χαρακτηριστικά που ως μητέρες πρέπει να έχουμε . Και αυτό γιατί θ πρέπει να το διδάξουμε στα παιδιά μας . Άρα πρέπει να το εφαρμόζουμε. 

Αν θες , ρωτά από τώρα τον παιδίατρο σου να ακούσεις την άποψη του. 

Παντως αν δεις διασωληνωμένο νεογέννητο από ίωση , θα γίνεις κι εσυ .... στρίγγλα :) 

Προσωπικά δεν επέτρεψα επισκέψεις παρά μόνο σε απόλυτα κοντινούς συγγενείς δηλαδή σε 5 άτομα τα οποία φόρεσαν μάσκα και απολύμαναν χέρια (εποχή γρίπης) . Όταν το ένα άτομο δεν ήθελε να συνεργαστεί, το πέταξα έξω από το δωμάτιο :) και δεν μετανιώνω καθόλου - κολλητή φίλη δεν ήθελε να κακοκαρδίσει την κουνιάδα της και το βρέφος κόλλησε κοκκυτη επειδή είχε παιδιά προσχολικής ηλικίας και ήταν υπέρ του ....αντιεμβολιαστικου κινήματος. Παραλίγο να χάσει το μωρό και ήταν κυριολεκτικά θαύμα που σώθηκε . Βέβαια ... κουσούρια έμειναν. Όποτε κάλλιο στρίγγλα παρά να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο . Με το καλό να γεννήσεις και να θυμάσαι ότι η μάνα δικαιούται να γίνει λέαινα για να προστατέψει το μικρό της . Κανείς άλλος δεν θα το κάνει πιο πολύ από μια μάνα. 

Όπως έγραφα και σε άλλο θέμα, τον κίνδυνο των μικροβίων μάλλον τον είχα υποτιμήσει, τώρα αρχίζω και το ξανασκέφτομαι. Ο άντρας μου αντίθετα είναι πολύ προβληματισμένος. Για τις επισκέψεις κι εγώ προσωπικά θα ήθελα κάποιους στενούς συγγενείς και λίγους φίλους, που θα κρίνω κατά περίπτωση ποιος θα ενημερωθεί και ποιος θα ενθαρρυνθεί.  Ο άντρας μου πέρα από ελάχιστους στενούς συγγενείς δεν θα ήθελε κανέναν κατά βάθος, ενώ η μαμά μου είναι πολύ κοινωνική και ενθουσιώδης, πηγαίνει και εύχεται σε κόρες ή νύφες φίλων της, γυναίκες ξαδέρφων που μπορεί να τις έχει δει μόνο στο γάμο και αυτές να αγνοούν την παρουσία της κλπ, καθαρά καλοπροαίρετα μεν, αλλά με μια δεδομένη υπερβολή που όχι μόνο δεν αντιλαμβάνεται, αλλά θεωρεί αντικοινωνικό οποιονδήποτε της πει ότι υπερβάλλει. Επιμένει μάλιστα ότι είναι αυτονόητο και όλες οι κοπέλες το θέλουν και καμία δεν ενοχλείται, εκτός από κάποιες παράξενες. Με τόσες υποχρεώσεις που έχει δημιουργήσει, αναμένω να με επισκεφτεί λαϊκό προσκύνημα... Οπότε είμαι μπλεγμένη σε μια κατάσταση που δεν θέλω να πει εμένα και τον άντρα μου αντικοινωνικούς και να μας γκρινιάζει ότι δεν εκτιμούμε τον κόσμο που χαίρεται και μας αφιερώνει το χρόνο του, αλλά ούτε φυσικά θέλω να ενοχλήσουμε στο δωμάτιο τις άλλες κοπέλες ή να βάλουμε σε κίνδυνο τα μωρά, μιας και θα γεννήσω τώρα το χειμώνα που τα μικρόβια κάνουν πάρτι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω ανατριχιάσει με αυτά  που διαβάζω! Με το ένα πέμπτο των χρημάτων παίρνει κανείς δωμάτιο όχι απλά μονόκλινο αλλά πολυτελείας σε δημόσιο νοσοκομείο, με ελευθερία να τον επισκέπτεται όποιος θέλει όποτε θέλει και να μενει όποιος θέλει μέσα!

Ναι απλά να λάβει υπόψιν ότι δεν παίζει επισκληρίδιος πλέον στο δημόσιο κι ότι σε περίπτωση καισαρικής γίνεται ολική νάρκωση.  Τουλάχιστον έτσι είπαν στην κουμπάρα μου στο Αττικό που ψάχνεται που θα γεννήσει μιας και δεν παίζει μία.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρε κορίτσια καθόλου δε θα στραβωνα με τους πατεράδες ως συνοδούς. Μου φαίνεται πιο φυσιολογικό να μείνει μέσα ο πατέρας από τη γιαγιά. Άλλωστε γιατί να ντραπει κανείς? Δεν νομίζω ότι έχει κανένας στο μυαλό του να πάρει μάτι τη διπλανή λεχώνα! Έλεος. Υπάρχουν νομίζω επίσης αδιακριτες γυναίκες. Πάντως σε νοσοκομείο δημόσιο εχω πετύχει, σε θάλαμο γυναικών, άντρα συνοδό κ καμιά μας δεν είχε θέμα. Ήταν κ αυτός διακριτικός ( είχε κ τον πόνο του ο ανθρώπος με σύζυγο σακατεμενη σε τροχαίο), αλλά κ καμία δεν ντράπηκε στιγμή. Σιγά τι να δει που δεν έχει ξαναδεί, και μάλιστα στα χάλια που ηταν όλες!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν θα με πείραζε,  το θεωρώ το πιο φυσιολογικό,  γι αυτό και το έκανα άλλωστε. Άσε που μπορεί να μην υπάρχει η επιλογή μαμάς.  Εμένα ας πούμε η μαμά μου δεν μπορούσε να μείνει μαζί μου για ιατρικούς λόγους. Σέβομαι βέβαια αν μια κοπέλα δεν νιώθει άνετα ακόμα κι αν δεν το νιώθω.   Πιστεύω πως αν το επισημάνει εξαρχής είτε δεν θα το αντιμετωπίσει καθόλου είτε θα την αλλάξουν δωμάτιο.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...