Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΙΩΘΩ ΑΧΡΗΣΤΗ ΩΣ ΜΑΝΑ; ΣΥΖΥΓΟΣ; ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ


Marilena

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή δενβρίσκω εύκολα χρόνο, θα απαντήσω σε ότι μπορώ μαζεμένα...

 

Θα ξενικήσω με την Dora γιατί δεν συμφωνώ καθόλου με την άποψή σου φιλενάδα... Καταρχάς αν πρόσεξες εγώ δεν παραπονέθηκα κάν για τα ... φρύδια μου κι ας έχουν γίνει σαν του Καραμανλή του παλιού... ! Και να ξεκαθαρίσω ότι δεν γκρινιάζω ούτε επειδή έχω τα παιδιά, ούτε επειδή έχω τις δουλειές... Ήθελα να παντρευτώ και να κάνω παιδιά, δεν έγινε κατα λάθος... Ήξερα ότι θα έχω άπειρες υποχρεώσεις... Γκρινιάζω επειδή νιώθω ότι ΕΓΩ είμαι ανίκανη να ανταπεξέλθω σωστά σε όλα όσα ΠΡΕΠΕΙ.

Dora αυτό που έγραψες, ότι στο κείμενό μου αναφέρω αρκετές φορές την έκφραση «Να μπώ στο τσάτ ή στο φόρουμ», το έγραψα μόνο μιά φορά... Και που ? Στο τέλος του κειμένου που έγραψα το εξής : «Ανάμεσα στην φροντίδα των δύο παιδιών, προσπαθώ να στριμώξω καμμιά δουλειά και κανά τσιγάρο ή λίγο χρόνο στο τσατ ή στο φόρουμ για να ξεσκάσω...» Κι επίσης όταν λες ενεργό, τι εννοείς ? Επειδή έχω ADSL και το ανοίγω και το παρατάω ανοιχτό ? Έχω υπολογίσει ότι σε συνολικό χρόνο, ούτε μία ώρα στο 24ωρο δεν ασχολούμαι πραγματικά !!! Οπότε δεν μου «κλέβει» χρόνο από τίποτα που να αφορά την οικογένεια... Μόνο από κάτι που να αφορά τον εαυτό μου... Δεν δικαιούμαστε δηλαδη μία ώρα την ημέρα για τον εαυτό μας ? Να μου πείς ότι εκείνη την ώρα θα έκανα ένα μπάνιο, θα έφτιαχνα τα μαλλιά μου, θα έπινα έναν καφέ κλπ, να το δεχτώ... Αλλά επειδή είμαι πολύ επικοινωνιακός τύπος και τις φίλες μου δεν τις βλέπω συχνά, έχω την ανάγκη να μιλήσω με τις διαδικτυακές μου φίλες... Πάλι από εμένα «κλέβω»... Και τέλος σκέψου ότι όποτε μπαίνω πάλι σε κάτι που αφορά τα παιδιά μου, τον σύζυγο ή το σπίτι μου αναφέρομαι... Ότι είμαι γενικά εξαρτημένη από pc κλπ είναι γεγονός αφού από 18 χρονών δούλευα μέσα σε αυτά... όΜως αυτό είναι άσχετο...

Να σκεφτείς ότι τα κέιμενα του φόρουμ δεν τα γράφω απευθείας... Τα ξεκινάω σε ένα word και το σώζω στο pc μου κι όποτε έχω χρόνο συμπληρώνω... Όοοοοοοταν τεέιώσω το περνάω στο φόρουμ...

Επιπλέον για αυτά που ανέφερες για τον εαυτό σου, θέλω να σου πώ ότι εγώ δεν το κάνω αυτό... Μπορεί να κάνω 2 δουλειές και άν μπορώ να γράψω 3 λεπτά στο τσατ και μετά πάλι το ίδιο κλπ αλλά ΔΕΝ αφήνω τις δουλειές μου για να είμαι εδώ... Μόνο όταν έχω κουραστεί τόσο που έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ θα έκανα δουλειές, οπότε, αντί να δώ τηλεόραση ή να διαβάσω ένα βιβλίο, μπαίνω εδώ...

Τέλος αναφέρεις μια μαγική φράση «οταν θα ερθει πχ η αδελφη μου να μου κρατησει λιγο το Χαρη θα μπορω να βγαλω τα φρυδια μου, να βαψω τα νυχια μου, να κανω ενα μπανιο με την ησυχια μου..» ενώ εγώ αυτό δεν θα το κάνω ποτέ... Γιατί πολύ απλά... ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΠΟΤΕ !!!

Πιστεύω να κατάλαβες τώρα πώς έχουν τα πράγματα...

 

Μαρία Στυλιανάκη σε ευχαριστώ πάααααααααρα πολύ για τις συμβουλές σου και άν σκεφτείς και άλλες ιδέες σε παρακαλώ να με ενημερώσεις... Όσα μου είπες είναι πολύ χρήσιμα και με βοήθησες να νιώσω καλύτερα...

 

Βίκυ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρήκα μία ομοιοπαθούσα... Χαχα ! Σε ευχαριστώ κι εσένα για τις συμβουλές σου και μια και το ζείς το έργο, άν έχεις κι άλλες συμβουλές, καλοδεχούμενες...

 

Θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 15 δημοσιεύσεις

  • Pegodou

    Pegodou 9 δημοσιεύσεις

  • Lia

    Lia 6 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 6 δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσια σορυ που θα ειμαι λιγο σκληρη μαζι σας, αλλα το ιδιο ειμαι και με τον εαυτο μου...

 

λοιπόν επειδή ο τίτλος αυτού του τόπικ δεν χωράει σκληράδες :)

ας δώσουμε ενθάρρυνση στην Marilena, και να μην την κάνουμε να αισθανθεί και άσχημα απο πάνω.

 

το λέω γιατί και εγώ εάν άνοιγα τέτοιο τόπικ μάλλον θα φρίκαρα ακόμα περισσότερο εάν κάποιος ήταν σκληρός μαζί μου!

 

μην το συνεχίσετε, γιατί θα σας κάνω πάλι θέμα για την αυταρχική διαπαιδαγώγηση και το πως παλιά έλεγαν ότι το να είσαι σκληρός με κάποιον του κάνει καλό!!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: ! !!

 

πρέπει να βρώ ένα είδους σειρήνας σε εικονίδιο να βάζω!

 

λοιπόν για να ακούσω και άλλες συμβουλές με μαμάδες με δυο παιδιά ή και τρία και το πως εκείνες τα βγάζουν πέρα - κόλπα και τακτικές. !

 

α να σου πω επίσης μια χαρά μπορείς να κάνεις κάποια στιγμή

μια κούρα ομορφιάς για κορίτσια!

μάσκα ομορφιάς, και οι δυο σας (εκείνη με κάποια ήπια παιδική κρέμα λοσιόν) πόδια σε λεκανάκι με ζεστο νερό (εσύ για να κάνεις ένα μινι πεντικιούρ) και εκείνη για αναζοωγόνηση. (έχε δυο πετσέτες να τις βάλεις δίπλα στο λεκανάκι για τυχόν διαρροές).

 

κορίτσια, για wellness εχει ένα φανταστικό άρωμα η L'occitane (sto mall) για παιδιά. μόνο που το μυρίζεις νιώθεις πολύ ωραία! πρέπει να είναι γύρω στα 20 - 30 ευρώ... πηγαίντε και μόνο για να το μυρίσετε!

 

είδες οι αγορομάνες δεν μπορούν να κανουν τέτοια κόλπα!!!! :lol::lol:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Dora μου, δεν παρεξηγώ. Άν ήταν έτσι δεν θα ζήταγα τη γνώμη σας... Απλά σου απάντησα ευθέως, όπως πίστευα. Δεν έχω εγώ τέτοια προβλήματα βρε... άλλα έχω !!! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλενα μου τι ειναι αυτα που λες?εσυ δεν εισαι καλη μανα βρε?εσυ που θελεις τοοοοσο πολυ να χαρει το κοριτσακι σου και βρισκεις το καθετι που μπορει να την ενθουσιασει?ξερεις κατι?ειναι πολυ λιγες οι μαμαδες που κουβεντιαζοντας μαζι τους για το παρτυ του παιδιου τους αποφασιζουν μα βαση τα γουστα του παιδιου τους,και οχι το τι θα πει ο κοσμος τι αρεσει σε εκεινες κ.α,Εσυ παντα αυτο εχεις στο μυαλο σου να χαρει η Αγγελιανα.Εσυ τρεχεις για να τα κανεις ολα σωστα και να τους εχεις ολους ικανοποιημενους!!!Μην εισαι τοσο αυστηρη με τον εαυτο σου :wink: Και οσο για το φορουμ.παλι και εδω για την οικογενεια σου μιλας γιατι την οικογενεια σου αγαπας!!!κοριτσακι ολα θα πανε μια χαρα.!!!μεχρι τοτε....εδω ειμαστε εμεις για να τα λεμε!παρε τωρα και απο μενα μια συμβουλη,Καταψυξη κυριες και κυριοι!!οταν καταφερνεις να φτιαξεις ενα φαγητο(κιμας για μακαρονια,κοκκινιστο, μπιφτεκια αψητα,πιτες,οσπρια)κανε μεγαααλη μεριδα και την μιση τσουπ στην καταψυξη ετσι την επομενη εβδομαδα βγαζεις ταπερακια απο το προηγουμενο βραδυ και το μεσημερι εχεις ετοιμο το φαγητο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, Μαριλένα μου, όπως νιώθεις εσύ, δυστυχώς νιώθουν οι περισσότερες μαμάδες του κόσμου. Εδώ νιώθω και γω ανίκανη ώρες ώρες και με ένα μόνο παιδί.... Και σκέφτομαι την κουνιάδα μου που έχει 5 παιδιά (για να μην πω 6 παιδια γιατί και ο άντρας της δεν συμπεριφέρεται σαν μεγάλος ούτε και τη βοηθάει καθόλου) και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνει και νιώθω ακόμα πιο άχρηστη. Βλέπω και πολλές από σας που έχετε και μικρά παιδιά και ταυτόχρονα μόλις γεννήσατε ή περιμένετε 2ο ή και 3ο παιδι και από τη μια ζηλεύω και απ την άλλη λέω ότι εγώ με τίποτα δεν θα τα κ ατάφερνα.... Μας λείπουν, με τον άντρα μου -γιατί κι αυτός δεν κουράζεται λιγότερο- πολλά πράγματα... Ο ύπνος πάνω απ΄ολα, ένα μισάωρο έστω ξεκούρασης μετά τη δουλειά... Οι δουλει΄ς πλέον γίνονται μόνο οι άκρως απαραίτητες. Εσένα μάλλον σε δυσκολεύει και το γεγονο΄ς ότι δεν ξεφεύγεις λίγο. Μερικες φορε΄ς μπορεί η δουλειά να κουράζει πολύ τη γυναίκα-σύζυγο-μητέρα-νοικοκυρά αλλά βοηθάει να ξεφεύγει λίγο το μυαλό από τη μονοτονία. Ίσως αν μπορούσες να πας κάποια βόλτα για καμμιά ωρίτσα έστω να ξεσκάσεις να επέστρεφες με άλλη διάθεση στο σπίτι.

Το που μπαίνεις στο parents είναι και αυτό ένα "ξέσκασμα" αλλά πάλι ει΄σαι μέσα.... Δεν ξεφεύγεις πραγματικά. Θες λίγο ελεύθερο χρονο, για σένα.... Να δεις άλλες παραστάσεις...

Υπομονή και κουράγιο σου εύχομαι.... Μάλλον μας εύχομαι... όλες.... Μπόρα είναι θα περάσει.... Σε λίγο καιρό θα μεγαλώσουν τα μωρά μας και θα έχουμε χρόνο για περισσότερα πράγματα. (ελπίζω ή κακώς ελπίζω; ) :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και είμαι στην δουλειά έχω λίγο «χρόνο» να απαντήσω στην dora, έστω και αργοπορημένα . . .

 

dora, όπως έγραψα, ναι είναι αλήθεια τα όσα γράφεις. Ωστόσο και νομίζω ότι υπερβάλεις, αλλά και νομίζω ότι δεν αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία.

 

Όλες οι μαμάδες που μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ, το ξεκίνησαν από την ανάγκη τους να προσφέρουν περισσότερα στα παιδιά τους. Έτσι και έπεσαν πάνω στο parents. Οι μαμάδες που δεν αφιερώνουν χρόνο με τα παιδία τους, ούτε ψάχνουν απαραίτητα να βρούνε πληροφορίες γι’ αυτά, πόσο μάλλον να συζητάνε γι’ αυτά με τόση αγωνία πολλές φορές.

Πολλές από εμάς, σίγουρα έχουμε απομακρυνθεί από της φίλες μας λόγω συνθηκών, όμως έχουμε ανάγκη επικοινωνίας. Και τι πιο όμορφο από το να συζητάμε εδώ που όλες είμαστε μαμάδες και καταλαβαίνουμε απόλυτα το πρόβλημα της άλλης και ίσως έχουμε να δώσομε και μια χρήσιμη συμβουλή.

Καταλαβαίνω απόλυτα την Μαριλένα, και προς «υπεράσπισή» της, εγώ είμαι αυτή που τις παραπονέθηκα ότι από τότε που γέννησε δεν μου μιλάει πλέον στο chat!

Κι εγώ αφήνω με τις ώρες ανοιχτή την σύνδεσή μου . . .

 

Πέρα από αυτό, δεν συμφωνώ και με κάποια άλλα πραγματάκια . . .

Οι οικονομικές δυνατότητες διαφέρουν κατά πολύ από σπίτι σε σπίτι. Έτσι, δεν είναι πάντα εφικτό να καθαρίζει το σπίτι γυναίκα 2 φορές τον μήνα! Εγώ πχ. την έχω φέρει 2 φορές από τότε που γέννησα, και κάναμε μαζί δουλειές για να τελειώνουμε πιο γρήγορα ( . . . ).

Ακόμη, όπως και η Μαριλένα, είμαστε τελείως μόνες (ΟΛΟΙ οι δικοί μου είναι στην Θεσσαλονίκη) και έχουμε μόνο τους άντρες μας, και αν.

Εγώ δεν έχω σε κανέναν να αφήσω το παιδί. Βέβαια και να είχα, δεν ξέρω αν το άφηνα γιατί είμαι λίγο φοβισμένη, αλλά λέμε τώρα.

 

Τέλος, σκέψου ότι δουλεύει και ο άντρας μου, ο οποίος κάνει 2 δουλειές, αλλά και εγώ. Και δεν έχουμε ούτε babysitter και ούτε πάει στον παιδικό.

 

Το πώς ζούμε και το τι προλαβαίνουμε, ούτε εγώ έχω καταλάβει ακριβώς. Απλά φαντάσου, ότι ανυπομονούσα να έρθω σήμερα στην δουλειά, για να «ξεκουραστώ» λίγο !! Ο μόνος χρόνος που ξαπλώνω σπίτι να ξεκουραστώ (γιατί δεν προλαβαίνω ούτε να κάτσω στον καναπέ ή καρέκλα) είναι όταν κοιμάμαι για 6 ώρες το βράδυ.

 

Αυτά!

:?

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να καταφέρεις να είσαι άψογη σε όλα... δεν φτάνει ο χρόνος :( ... Εγώ είμαι από τις τυχερές που μου κρατάει η μαμα μου τη μικρή όσο είμαι στη δουλειά και γενικά έιναι δίπλα μου για ό,τι χρειαστώ... Το θέμα έιναι ότι εγώ πέρα από τις ώρες που λέιπω στη δουλειά δεν θέλω να τη επιβαρύνω με τίποτε άλλο γιατι ΄καταλαβαίνω ότι κουράζεται πολύ αφού εγώ το νωρίτερο που θα επιστρέψω για να την παραλάβω είναι 5:30-6:00 το απόγευμα... Δουλειές πέρα από μαγείρεμα κάθε 2η μέρα, πλύσιμο πιάτων άντε και κανα σφουγγάρισμα γιατί κυλιέται η μικρή κάτω, δεν προλαβαίνω να κάνω τις καθημερινές,΄οπότε όλα γίνονται το ΣΚ, κι εγώ γίνομαι ένα πτώμα αφού φυσικά δεν ξεκουράζομαι καθόλου όλο το ΣΚ... Η αλήθεια έιναι ότι ήδη με ένα παιδί και τα πράγματα είναι δύσκολα, κι ενώ στην αρχή ελέγα ότι θα έκανα 2ο σύντομα, τώρα το αναβάλω γιατί δεν αντέχω... Ο σύζυγος είναι καλός, αλλά στο σπίτι δεν βοηθά όσο θα ηθελα, και με το παιδί ασχολείται για το παιχνίδι,΄οπότε όλα, παιδί και σπίτι έιναι στις πλάτες μου, γι' αυτό και του είπα ότι αν θέλει 2ο (το θέλει πολύ) θα πρέπει να βοηθά περισσότερο και με το παιδί και με το σπίτι :? .... Φυσικά χρόνος για τον εαυτό μου δε μένει ποτέ!

 

Καμία γυναίκα δεν είναι υπερήρωας, γι' αυτό δεν μπορούμε να περιμένουμε να γίνουν όλα τέλεια, σε κάτι θα δώσουμε μεγαλύτερη βαρύτητα, και κάτι άλλο θα μείνει πίσω...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Christie κάπως έτσι είμαστε κι εμείς. Όταν άρχισα να νιώθω ότι δεν φροντίζω αρκετά το σπίτι, αποφάσισα να πάρω γυναίκα για λίγες ώρες μία φορά την εβδομάδα. Το σπίτι όντως έχει μπει σε μία τάξη. Επίσης δεν μαγειρεύω. Η μόνη ώρα που θα μπορούσα να το κάνω είναι κατά τις 10 το βράδυ. Προτιμώ όμως να κάτσω με τον άντρα μου να πούμε καμιά κουβέντα χαλαρώνοντας στον καναπέ, βλέποντας ένα εργάκι, παρά να είμαι στην κουζίνα. Είτε λοιπόν παραγγέλνουμε απ έξω ή φτιάχνουμε κάτι πρόχειρο, μαζί όμως, ώστε να τα λέμε και ταυτόχρονα. (Το παιδί εννοείται ότι τρώει το δικό του φαγάκι από το μεσημέρι που μαγείρεψε η γιαγιά που το κρατάει). Αυτός λοιπόν ο λίγος χρόνος ο βραδυνός που έχω (που δεν τον θυσιάζω με τίποτα για μαγείρεμα) με αναζωογονεί νιώθωντας ότι έχω κάνει κάτι για τον εαυτό μου, κι έτσι, ένα μέρος της πίεσης αποβάλλεται και με κρατάει ήρεμη. Θα θυσιάσεις κάτι, για να κερδίσεις κάτι. Εγώ θυσίασα αυτό. Το μαγείρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια! Ολα τα χαμε, οι τυψεις και οι ενοχές μας έλειπαν!! Μαριλενα μου αν θες να μάθεις τι είναι κακή μάνα, άνοιξε καμια τηλεόραση την ωρα των ειδήσεων ν' ακουσεις και να μάθεις. Ολο κακοποιήσεις, ξυλοδαρμούς και άλλα χειρότερα... Να σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο.

Μην τρελαθούμε κιόλας. Φυσικα κι εχεις πελαγωσει, φυσικά και δεν προλαβαίνεις τα πάντα και εννοείται οτι και δυλειές θα μαζευτούν και νευρα θα εχεις κι ολο και κάτι δεν θα κάνεις σωστα. Εσυ μπορεί να νιωθεις αχρηστη αλλα να εισαι σίγουρη οτι τα παιδιά σου εχουν αλλη γνωμη. Κι οσο για το φορουμ... Εγω εχω μια στοιβα σίδερο, το πάτωμα θελει σφουγγαρισμα αλλα μόλις κοιμηθηκε το παιδί κι εγω εχω ανάγκη να χαλαρωσω. θα κατσω λοιπον εδω, να χαζεψω, να μαθω και τίποτα να ξεστραβωθω και θα σιδερωσω όταν κι αν κανω όρεξη. Προτιμώ να αφιερωσω αυτη τη μισή ωρα σε εμενα και το εχω παρατηρησει οτι με άλλη διαθεση ασχολουμε με το παιδί όταν ειμαι χαλαρη. Δεν το ήξερα, να γινω 1000 κομμάτια και να ειμαι μες στα νευρα μονο και μόνο για να εχω το σπίτι στην εντελεια... Δεν σφαξανε!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να αφιερωσω αυτη τη μισή ωρα σε εμενα και το εχω παρατηρησει οτι με άλλη διαθεση ασχολουμε με το παιδί όταν ειμαι χαλαρη.

Έτσι είναι.. Πρέπει από κάπου να κερδίζουμε λίγη ηρεμία και προσωπική ευχαρίστηση, έστω και σε μικρές δόσεις για να μην αντιδράμε με νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ... αυτο είναι απαραίτητο... Εδώ ένα τσιγάρο όταν κάνω (αν έχουν περάσει ώρες χωρίς κι έχει αρχίσει η στέρηση) και νιώθω άλλος άνθρωπος !!!

Η ψυχολογία έιναι μεγάααααααλο πράγμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι μαμάδες πρέπει να δίνουμε συνεχώς. Και να δίνουμε πάαααααρα πολλά. Πώς θα μπορούμε να δίνουμε αν δεν έχουμε και από κάπου να παίρνουμε...?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς! Αλίμονο στη γυναικα που ειναι μόνο μάνα! το έχασε το παιχνίδι! Δυστυχως οι γυναίκες εχουμε φορτωθει πολλούς ρόλους αλλα ΑΝ δεν δωσουμε στον εαυτο μας εκεινη τη μισή ωρα της μερας που του αναλογει, να κατσει σαν άνθρωπος να πιει εναν καφε, να φροντισει τον εαυτο του, να μιλησει στο τηλέφωνο τι στο καλό καταφεραμε; Και επειδη οι περισσότερες κοπελες εδω μεσα εχουν ολη μερα την αποκλειστική ευθυνη του παιδιού τι θα γινει; Δεν εχουμε την αναγκη να μιλησουνε με άλλους ενηλικες, να πουμε καμια βλακεια να γελάσουμε, να ανταλλάξουμε γνωσεις απ' τις εμπειρίες μας; Εγω εχω μαθει πολλά μεσα απ' το φορουμ και αυτο και σε αλλα που ειναι για γονεις. Ακόμα και ο άντρας μου που στην αρχη μου ελεγε: Μα τι στο καλό λετε τοση ωρα;;; Τωρα, αν συμβει τιποτα με το μωρό, μου λέει: Δεν ρωτας και τα κοριτσια στο φορουμ; Δεν μπορει ολο και κάποια θα ξερει... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι λέω κι εγώ... αλλά από πού να πάρουμε ? ΧΑΧΑ

 

Να ρωτήσω άν καμμιά σας το κάνει και ξέρει : Σκέφτομαι να αποθηκεύω μαγειρεμένο φαηγτό στην κατάψυξη, αλλά επειδή φοβάμαι αναρωτιέμαι καταρχάς ποιά φαγητά μπορούμε να αποθηκεύσουμε με ασφάλεια ? Σε τι σκεύος ? Για πόσο καιρό ? Και φυσικά ποια είναι η διαδικασία ? Οκ, το μαγειρεύουμε και ???

 

Επίσης πείτε καμμιά ιδέα για να "παίζουμε" με την Αγγελιάννα αλλά χωρίς να πρέπει να είμαι καθηλωμένη μαζί της - όπως π.χ. το μαμά και παιδί που έγραψα στην αρχή...

 

Μαρία επειδή με είχες ρωτήσει για το τί μου αρέσει και πώς να το εκμεταλευτούμε παίζωντας... Κυρίως μου αρέσει να ασχολούμαι με το pc. Έτσι άρχισα να βρίσκω παιχνιδάκια που είναι και εκπαιδευτικά, παίζουμε και στο ίντερνετ δια΄φορα, της τυπώνω ζωγραφιές κλπ... Δεν ξέρω όμως κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα αποθηκεύω σε ταπεράκια. (Μιλάμε πάντα για φαγητά δικά μας, έτσι; Όχι του παιδιού) Ειδικά τα όσπρια είναι και πιο νόστιμα απ'ότι φρέσκα... :) Επίσης, όταν βράζεις κοτόπουλο ή μοσχάρι μπορείς να κρατάς μια ποσότητα από το ζωμό -στην κατάψυξη πάλι σε βαζάκια- και να το χρησιμοποιείς αργότερα για ρύζι ή για κάποια σάλτσα για μακαρονάδες και ό,τι άλλος σου έρθει στο νου. Εμείς π.χ. φτιάχνουμε πολύ συχνά ρύζι ως συνοδευτικό σε κάποιο περισσευάμενο φαγητό.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πέρισυ επειδή η μεγάλη κόρη μου πήγαινε στον παιδικό και ήθελε φαί κάθε μέρα μαζί της κι εγώ δεν προλάβαινα πάντα να μαγειρέψω, έβαζα συνέχεια στην κατάψυξη: παστίτσιο, μπιφτεκάκια και ότι άλλο΄της άρεσε να τρώει. Στην αρχή τα βάζαμε σε τάπερ, επειδή όμως βάζαμε πολλά φαγητά και δεν είχε χώρο η κατάψυξη, στο τέλος καταλήξαμε σε σακουλάκια μικρά, από αυτά που βάζεις π.χ. τα σάντουιτς. Αυτή η λύση μας βόλεψε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αλλάξουμε θέμα, σχετικά με την συζήτηση των τάπερ και γενικά των πλαστικών, άνοιξα καινούργιο topic με πληροφορίες που μας αφορούν . . .

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1259

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...