Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και πιπίλα;; Γνώμες!


marianito

Recommended Posts

Γεια σας μανουλες! Λοιπον, εγω θηλαζω αποκλειστικα και να σας πω την αληθεια μου, οχι απο ιδεολογια(δ το ειχα αναλυσει τοσο πριν) αλλα απο ενστικτο.. Γενικα, απ την στιγμη που εμεινα εγκυος με καθοδηγει πολυ το ενστικτο μου κ ετσι λοιπον ενιωσα οτι το καλυτερο πραγμα γ ενα παιδι ειναι το γαλα της μαμας τ. Οπως επισης κ η αγκαλια,το χαδι,το γλυκολογο κ ας μ λενε συνεχεια θα το κακομαθεις.. Εχω λοιπον το ζητημα της πιπιλας, ολες οι γνωστες μ μαθαινουν πιπιλα στα μικρα τους κ μαλιστα η μια μ ειπε πως πρεπει γτ αλλιως βαζει χερια κ θα στραβωσουν τα δοντια τ (?). Εγω απ την αλλη νιωθω οτι η πιπιλα ειναι υποκαταστατο.. Επειδη τα παιδια πολλες φορες το στηθος το θελουν κ για νανι, δινοντας πιπιλα ειναι σαν να τ λες: "ελα παρε την πιπιλα σ κ ασε με ησυχη".. Οχι φυσικα οτι κατακρινω τις μαμαδες που δινουν, αλλα αφου εγω εχω τον χρονο να ειμαι συνεχεια με τον μικρο γτ οχι;; Εσεις τι λετε;; Ποια η γνωμη σας;; Ή η εμπειρια σας;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμπειρία πάνω στο θέμα δεν έχω! Δεν ήθελα να δώσω πιπιλα εξ αρχής και δεν το έκανα ποτέ. Ή πεθερά μου προσπάθησε να δώσει πιπιλα στο μωρό για να τον κοιμιζει αλλά εκείνος (10.5 μηνών) την περνα για παιχνίδι και την πετά.

 

Ναι, θεωρω πως είναι ένα υποκατάστατο που μάλιστα βλάπτει τον θηλασμό τουλάχιστον μέχρι να εδραιωθεί. Το μωρό κάνει θηλαστικες κινήσεις στην πιπιλα που κανονικα γίνονται στο στήθος για να δώσει το ερέθισμα και να αυξηθεί ή παραγωγή. 

  Ένα μωρο δεν θα βάζει μόνο τα χέρια του στο στόμα (ο δικός μου το έκανε τριών μηνών) αλλά ότι βρίσκει στο πέρασμα του.

 

Πιστεύω όμως πώς μετά από κάποιους μήνες ή πιπιλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με μέτρο στο θηλασμο (πχ  σε ένα παιδί δύσκολο στον ύπνο) και να βοηθήσει κάποιες μαμάδες. 

Αναλογα λοιπόν τι βολευει κάθε παιδί και μαμα!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον τρόπο που το προσεγγίζεις. :)

 

Η πιπίλα είναι όντως υποκατάστατο, βάση της θηλής φτιάχτηκε και για να διευκολύνει τη ζωή των μαμάδων. Θα του μάθεις κάτι που μετά θα πρέπει να του το κόψεις, κανονικά μέχρι να πάει ενός, όμως επειδή το παιδί δεν το δέχεται συνήθως βλέπεις νήπια 3 και 4 χρ να την έχουν ακόμα. Τα χέρια τα βάζει στο στόμα και αυτό είναι αναπτυξιακό στάδιο, αυτό που σου λένε για τα στραβά δόντια είναι πιο επικίνδυνο να συμβεί με τη μακροχρόνια χρήση της πιπίλας. Αφού εσένα δεν σε πειράζει και το ένστικτο σου λέει αυτό, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις πιπίλα. Κι εμένα με πρήζανε όλοι, δώστου και δώστου να μην γκρινιάζει (άσε που ποτέ σχεδόν δεν γκρίνιαζε), δώστου να κοιμηθεί να κοιμηθείς κι εσύ, βρε καλοί μου βρε χρυσοί μου, εγώ ξυπνάω εσάς τι σας νοιάζει. Τώρα το λένε και κομπάζουν κιόλας, ααα ο δικός μας? δεν πήρε ποτέ πιπίλα..

 

Επίσης δεν ξέρω πόσο είναι το μωρό σου, αλλά πάντα υπάρχει φόβος για σύγχυση θηλών, ειδικά αν μιλάμε για τις πρώτες 40 μέρες μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, είναι καλύτερο να αποφεύγεται.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti Αχ,τωρα που πες για την εδραιωση, να δω ποτε θα γινει σε μας αυτο.. Την Τριτη κλεινουμε 2 μηνες κ ακομα τπτ.. Το στηθος συνεχεια τουρλα κ τρεχει σαν τρελο..

Link to comment
Share on other sites

Έγω δεν είμαι αρνητική στην πιπίλα εαν γίνεται συνετά αλλά ούτε θα σε ενθάρρυνα να δώσεις. Για μας είχα στο μυαλό μου πως θα του δώσω μόνο αν πιπιλάει το δάχτυλο του, όμως δεν το έκανε ποτέ, άρα δεν του έδωσα. Τα χέρια όπως αναφέρθηκε είναι φυσιολογικό να τα βάζει στο στόμα και σε λίγο θα βάζει και τα πόδια κ ό.τι κινείται ή δεν κινείται γύρω του. Με αυτόν τον τρόπο ανακαλύπτει τον κόσμο.

Είναι νωρίς για σας να δώσεις πάντως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H πιπίλα είναι υποκατάστατο της θηλής. Δεν είναι κατι που "πρέπει" ένα παιδί να έχει. Αν θεωρείς ότι θα βοηθήσει, ο θηλασμός πάει πολύ καλά, και το μωρό έχει περάσει τουλάχιστον το πρώτο δίμηνο, κατά προτίμηση τρίμηνο, δεν είναι κακό να δοκιμάσεις αν εσύ το θες, αλλά σίγουρα όχι απαραίτητο. Ειναι η λύση για να κάνει διάλειμμα η μαμά που θηλάζει, και για να εκτονώνει την ανάγκη για πιπίλισμα το μωρό που δεν θηλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευχομαι να μην φτασω στο σημειο να θελω να δωσω.. Προς το παρον προσπαθω να καταλαβω τι γινεται με την παραγωγη μου. Εχω την εντυπωση οτι ναι μεν εχω καλη ποσοτητα γαλατος αλλα βγαινει με πιεση...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marianito είπε:

@Mama_Anesti Αχ,τωρα που πες για την εδραιωση, να δω ποτε θα γινει σε μας αυτο.. Την Τριτη κλεινουμε 2 μηνες κ ακομα τπτ.. Το στηθος συνεχεια τουρλα κ τρεχει σαν τρελο..

Το ότι το στήθος τρέχει δεν σήμαινε πως δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Έχω φίλη που θηλάσε ένα χρόνο και όλο αυτόν τον καιρό έβαζε επιθέματα. Εμένα πάλι δεν έτρεχε ποτέ ούτε τις πρώτες μέρες. Πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με την εδραίωση. 

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θηλασα αλλα ειμαι εναντιων της πιπιλας θεωρω οτι δεν υπαρχει καλητερο πραμα να γνωριζει το παιδι τον κοσμο μεσα απο το σωμα του και το σωμα της μαμα του οταν θηλαζει ... το οτι βαζει τα χερια του στο στομα ειναι αναπτυξιακο σταδιο  και το βοηθαει παρα πολυ εαν διαβασει και στο google απο εγκυρες πηγες θα δεις τι του προσφερουν τα χερια του νομιζω πως και εδω στο φορουμ υπαρχει σαν θεμα ....!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια παταω το στηθος μ και βγαζει συντριβανι. Ο μικρος τρωει κ συνεχεια βγαζει γουλιες μεχρι να ξαναφαει. Εχω δει 2 φορες πρασινα κακα. Να ανησυχω για υπερπαραγωγη;; Να σημειωσω οτι στο νοσοκομειο π ημασταν(χειρουργειο βουβωνοκηλης) εβγαλα με το χερι και ηταν 60 ml στο καθε στηθος, ειχα κι αλλο βεβαια αλλα δ εβγαινε με πιεση κ ετσι δ εβγαλα αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marianito είπε:

Βρε κοριτσια παταω το στηθος μ και βγαζει συντριβανι. Ο μικρος τρωει κ συνεχεια βγαζει γουλιες μεχρι να ξαναφαει. Εχω δει 2 φορες πρασινα κακα. Να ανησυχω για υπερπαραγωγη;; Να σημειωσω οτι στο νοσοκομειο π ημασταν(χειρουργειο βουβωνοκηλης) εβγαλα με το χερι και ηταν 60 ml στο καθε στηθος, ειχα κι αλλο βεβαια αλλα δ εβγαινε με πιεση κ ετσι δ εβγαλα αλλο.

Βαζεις το μωρό στο στήθος, σε δυο γουλιές το βγαζεις, και αφήνεις το γάλα να τρέξει όσο να πατας και να μην είναι σα συντριβάνι. Μη σκέφτεσαι ότι πάει χαμένο. Οχι πολύ, ίσα να κοπεί η ροή. Μετά θηλάζεις κανονικά. 

Δεν αντλείς με θήλαστρα κλπ ούτε για πλάκα, περιττό να το πω.

Επίσης προσπαθείς να δίνεις ένα στήθος τη φορά, κόβοντας λίγο λίγο την ώρα που βάζεις το μωρό στο άλλο. 

Μην ανησυχείς, δεν παθαίνει κάτι πέρα από δυσφορία και είναι πρόβλημα που με λίγη υπμονή ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις έντονο το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Δες εδώ

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/03/blog-post_8352.html?m=1

Για υπερπαραγωγή δεν ξέρω πολλά ίσως μία μανούλα με παρόμοια εμπειρία να σε βοηθήσει. Εκτός απ τα πράσινα κακά οι κενώσεις είναι συνήθως εκρηκτικες (δηλαδή τις ακούς) και με αφρό.  

Οι γουλιες δεν νομίζω να συνδέονται με υπερπαραγωγή. Και ο δικός έβγαζε σχεδόν σε κάθε γεύμα. Είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω γ τις απαντησεις. Τα εψαξα ολα, σημερα ολη μερα διαβαζω. Κ ναι τ μικρου ειναι εκρηκτικες κ εχει κ πολλα αερια. Ξεκινησα ολα οσα διαβασα γ να μην πνιγεται κ να μην πινει πολυ απ το πρωτο γαλα. Οχι τπτ αλλο αλλα το παιδι 2 μερες τωρα καθε φορα π κανει κακα λιωνει στο κλαμα γτ ποναει στην τομη απ το χειρουργειο.

Αυτο εν τω μεταξυ γινεται καιρο τωρα κ να ρωταω τον παιδιατρο κ ολα φυσιολογικα να μ τα λεει. Εγω αυτο π συμπεραινω ειναι πως μονο με την παρατηρηση τ παιδιου μας μπορουμε να καταλαβουμε τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , marianito είπε:

καθε φορα π κανει κακα λιωνει στο κλαμα γτ ποναει στην τομη απ το χειρουργειο

Εύχομαι περαστικά! Να ναι γέρος και να τον χαίρεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εύχομαι περαστικά! Να ναι γέρος και να τον χαίρεσαι! 

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου! Και εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, marianito είπε:

Οχι τπτ αλλο αλλα το παιδι 2 μερες τωρα καθε φορα π κανει κακα λιωνει στο κλαμα γτ ποναει στην τομη απ το χειρουργειο.

 

 

Ψυχούλα μου! Περαστικά του μωρέ!!!

Σαν υπερπαραγωγή ακούγεται αυτό που περιγράφεις. Εφόσον το μελέτησες χτες όλη μέρα θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν δεν βρεις άκρη μόνη σου μπορείς να καλέσεις εδώ να σε κατατοπίσουν δωρεάν:

http://www.lllgreece.org/

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω τώρα το τρίτο μου παιδί και δίνω και σε αυτό πιπίλα.Ξεκίνησα πριν να κλείσει μήνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Όταν πεινάει του δίνω στήθος και όταν καταλάβω ότι νυστάζει και πλέον δεν πίνει αλλά μόνο πιπιλάει του δίνω πιπίλα.Τις περισσότερες φορές μάλιστα που του δίνω στήθος ενώ απλώς νυστάζει,γυρνάει το κεφάλι του με δυσφορία και γκρινιάζει μέχρι να του δώσω την πιπίλα του και τότε κοιμάται.Στα μεγάλα μου θήλασα μόνο 4 μήνες λόγω δουλειάς, όμως σε αυτό θα θηλάσω εξάμηνο μια που δεν δουλεύω πλέον.Είναι αδύνατον για μια μητέρα με μωρό και άλλα παιδιά να έχει το μωρό συνέχεια στο στήθος, η πιπίλα είναι μεγάλη βοήθεια.Προτιμάει αυτές από καουτσούκ και όχι από σιλικόνη γιατί είναι σκληρές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

 

Ψυχούλα μου! Περαστικά του μωρέ!!!

Σαν υπερπαραγωγή ακούγεται αυτό που περιγράφεις. Εφόσον το μελέτησες χτες όλη μέρα θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν δεν βρεις άκρη μόνη σου μπορείς να καλέσεις εδώ να σε κατατοπίσουν δωρεάν:

http://www.lllgreece.org/

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ.. Πολυ καλη αυτη η ομαδα, δ την ηξερα!!

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ειχα υπερπαραγωγη στο πρωτο,με πρασινα εκρηκτικα κ αφρωδη κακα η μικρη μεχρι ου μπηκαν οι στερεες

Επειδη τον πρωτο μηνα η μικρη επινε μονο το αραιο γαλα,εκανα μειωση αρκετα δραστικα κ απο μονη,ευτυχως μου βγηκε,αλλα καλυτερα συμβουλευσου καποιον συμβουλο

Εγω εφτασα στο σημειο να θηλαζω για δυο μερες απο το ιδιο στηθος,για 6συνεχομενες ωρες για να μειωθει,πετρωμα γλιτωσα στο τσακ,κ οσο θηλαζα χρησιμοποιουσα δυο πετσετες προσωπου να μαζευω τα γαλατα

Λογικα αν δινεις στηθος κ γευμα,δλδ το ιδιο στηθος ανα 1-2ωρες θα ειστε οκ,ρωτα κ συμβουλο ομως για το ακριβες της ωρας

Παρολο που εδραιωθηκε μετα στο διμηνο ο θηλασμος συνεχισα να φοραω επιθεματα γτ ειχα μικροδιαορροες μεχρι κ 1,5ετους

Αντιθετα στο δευτερο απο το εξαμηνο κυκλοφορω χωρις επιθεματα

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 Σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Μιλησα με συμβουλο και ηδη εδω και 2 μερες που φουραει συνεχεια εχει καλυτερεψει πολυ το ζητημα. Δεν ημουν και στη φαση τη δικη σου βεβαια, μου εφτανε η μια πετσετα!! Χιχι..

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κ εγω κατι κοριτσια.εχω ενα βρεφακι 14 ημερων.εχω πολυ γαλα κ θηλαζω σχεδον αποκλειστικα μεχρι να παρουμε λιγο βαρος οπως μου ειπε ο παιδιατρος κ να το γυρισουμε κατοπιν στον αποκλειστικο θηλασμο.δεν δινω πιπιλα αλλα αναρωτιεμαι μηπως πρεπει γιατι το μωρο πιπιλαει τον α τιχειρα του κ εχει κανει πληγουλα με φουσκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ψυχούλα μου! Να σου ζήσει! 

Δεν πρέπει να το πιπιλάει εφόσον έχει κάνει πληγή αλλά δεν ξέρω να σου προτείνω και λύση πέρα από το να μην το αφήνεις.

Αν του δίνεις συμπλήρωμα με μπιμπερό, "κινδυνεύει" το μωρό από σύγχυση θηλών κι εσύ σε μείωση της παραγωγής (μιλώντας πάντα by the book κι όχι ανά περίπτωση).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Να σας ρωτησω κ εγω κατι κοριτσια.εχω ενα βρεφακι 14 ημερων.εχω πολυ γαλα κ θηλαζω σχεδον αποκλειστικα μεχρι να παρουμε λιγο βαρος οπως μου ειπε ο παιδιατρος κ να το γυρισουμε κατοπιν στον αποκλειστικο θηλασμο.δεν δινω πιπιλα αλλα αναρωτιεμαι μηπως πρεπει γιατι το μωρο πιπιλαει τον α τιχειρα του κ εχει κανει πληγουλα με φουσκαλα.

Να σου ζήσει! 

 

Έγραψε λόγο τις ζυγισεις του. Κάθε πότε θηλάζει και πόσο συμπλήρωμα δίνεις και ποτέ? Επίσης συνέχεια πιπιλα τον αντίχειρα ή μετά τα γεύματα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες.

γεννησα 17w1d λογω πρωτοκολου διαβητη κυησης.δεν ηθελε να το ρισκαρει ο γιατρος να το αφησει περισσοτερο παρολο που οι ενδειξεις ηταν καλες.ειχε κ ισχυακη προβολη οποτε κ η καισαρικη ηταν αναποφευκτη.η εντολη  μου ηταν αποκλειστικος μητρικος θηλασμος.ειχα δικη μου μαια κ με βοηθησε να θηλασω στην ανανηψη.επισης πηρε επιπλεον με μαλαξη το πρωτογαλα τοσο κατα την παραμονη μου εκει οσο κ στο δωματιο κ το ταιζαν με συριγγα.το παιδι εμεινε στην απλη παρακολουθηση για ενα 24ωρο οπως στνηθιζεται στις μητερες που κανουν ινσουλινη προληπτικα για παρακολουθηση των υπογλυκαιμιων.ολα πηγαν πολυ καλα κ την επιμενη μερα μου το εφεραν στο δωματιο.ειχα rooming in.εμεινα αυπνη ολες τις ημερες προσπαθοντας τοσο να το θηλασω με βοηιητοκη θηλη γιατι οι δικες μου ηταν εισεχουσες οσο κ προσπαθοντας να αντλησω με θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη.το γαλα αργησε να κατεβει.το παιδι γεννηθηκε 2.700 κ 52 πο τους.εχασε 300 γρ κ εμφανισε ικτερο.με ενημερωσαν κ το διασφαθρωσα κ με τον παιδιατρο μας οτι το παιδι πρεπει να παρει κ συμπληρωμα λογω βαρους παραλληλα με το μητρικο αλλα κ οτι πρεπει να τραφει καλυτερα για να πεσει ο ικτερος.μειναμε μια μερα παραπανω κ ολα καλα.φυγανε 2.470 kg .συνεχισα με μητρικο στο σπιτι κ μια φορμουλα την ημερα.το γαλα κατεβηκε για τα καλα την πεμπτη ημερα.περπαταω κ ξεχυλιζει ακομη κ στο πατωμα φοραω κοχυλια κ γεμιζουν κ αυτα.λερωνονται συνεχεια τα παντα.τεσσερις ημ μετα την εβοδο μας ωρθε ο παιδιατρος.το βαρος σταθερο.νε συμβουλεψε να δινω το μητρικο κ τρεις φορμουλες την ημερα μεχρι να φτασει τα 3 κιλα κ μετα να συνεχισουμε μονο με μητρικο.δινω τις δυο φορμουλες τη νυχτα για να υην παλρψω λιγο με την αυπνια κ ενα μπιμπερο με μητρικο.κανω κ αντληση για να αποσυμφορισω το στηθος.την αλλη φορμουλα τη δινω το μεσημερι.ταιζω περιπου ανα 2.5_ 3ΩΡΕΣ.Χρησιμοποιω στηθος κ  μπιμπερο mimijumi κ lache.δεν ειχα επιλογη ουτε με τις θηλες μου ουτε με τον ικτερο κ το βαρος.

ξεχασα.το δαχτυλο το πιπθκαει κυριως οταν πειναει αλλα οχι μονο τοτε.ο αντρας μου ισχυριζεται η πληγη μαλλον εχει φιβει επειδη τριβει με το νυχι του δεικτη τη μπουνιτσα του αντιχειρα.εγω δεν ρο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...