Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν έχω υπομονη!


Recommended Posts

Την έζησα αυτή τη φάση κι εγώ από 8 μηνών μέχρι που χρόνισε...απ το χερι συνεχεια και γυρω γυρω ολο το σπιτι κ να αρπαζουμε πραγματα.Πολυ νευρικος δεν την παλευα ειδικα τον τελευταιο μηνα. Εγω το καταλαβαινα κ το ελεγα σε ολους οτι ειναι ετσι γτ θελει να περπατησει κι επειδη δεν μπορει ακομα μονος του νευριαζει.Κι οντως με το που τα καταφεραμε κ περπατησε μονος του μολις χρονισε αλλο μωρο...1 μηνα τωρα ειναι τέλειος, σχετικα ηρεμος, ανεξαρτητος, κινειται ανετα,βεβαια εγω δεν του απαγορευω κ πολλα...εχω κλεισει μπριζες κι εχω το σαλονι αδειο χωρις τραπεζακια κλπ και αλωνιζει.Και στο φουρνο που παει δεν του λεω μη γτ το κανει επιτηδες...τον αφησα μια φορα κ ακουμπησε κ ειδε οτι καιει κ τωρα δεν ξαναπαει.Κι επισης αρχισε κ κοιμαται καπως καλυτερα ισως επειδη τρεχει ολη μερα τωρα κ κουραζεται. Άρα κανε λιγο υπομονη κ μολις περπατησει μονος του θα αλλαξει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, lazariska είπε:

Την έζησα αυτή τη φάση κι εγώ από 8 μηνών μέχρι που χρόνισε...απ το χερι συνεχεια και γυρω γυρω ολο το σπιτι κ να αρπαζουμε πραγματα.Πολυ νευρικος δεν την παλευα ειδικα τον τελευταιο μηνα. Εγω το καταλαβαινα κ το ελεγα σε ολους οτι ειναι ετσι γτ θελει να περπατησει κι επειδη δεν μπορει ακομα μονος του νευριαζει.Κι οντως με το που τα καταφεραμε κ περπατησε μονος του μολις χρονισε αλλο μωρο...1 μηνα τωρα ειναι τέλειος, σχετικα ηρεμος, ανεξαρτητος, κινειται ανετα,βεβαια εγω δεν του απαγορευω κ πολλα...εχω κλεισει μπριζες κι εχω το σαλονι αδειο χωρις τραπεζακια κλπ και αλωνιζει.Και στο φουρνο που παει δεν του λεω μη γτ το κανει επιτηδες...τον αφησα μια φορα κ ακουμπησε κ ειδε οτι καιει κ τωρα δεν ξαναπαει.Κι επισης αρχισε κ κοιμαται καπως καλυτερα ισως επειδη τρεχει ολη μερα τωρα κ κουραζεται. Άρα κανε λιγο υπομονη κ μολις περπατησει μονος του θα αλλαξει η κατασταση.

Έτσι ακριβώς είναι. Θέλει να περπατάει συνεχώς! Όταν αυτό δεν γίνεται αρχίζει κ τσιρίζει. Κ όταν τον κρατάει άλλος αγκαλιά τσιριζει κ με κοιτάζει, προσπαθεί να μου τραβήξει την προσοχή.

Με το που τον βάλω στο πάρκο στο καρεκλάκι στο πάτωμα, τσιρίζει κ έχει τεντωμένα τα πόδια. 

Χθες νευρίασα με τα παιχνίδια του. Δεν παίζει με τίποτα. 

Απόρησα γιατί τα κρατάω! 

Άρχισα να σκέφτομαι: τι τα κρατάω κ δεν σηκώνω σε μια ντουλάπα;;; τα σκορπάω από εδώ κ από εκεί μήπως κ παίξει κ καταλήγω να έχω να μαζεύω πάρα πολλά παιχνίδια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως δ ειναι θεμα του μωρου.κ δ τα σκορπισε καν αυτο

Για τα επομενα χρονια καπως ετσι θα ειναι το σπιτι σου,αν δ μπορεις να το διαχειριστεις πρεπει να το κοιταξεις

Επισης δ σας τα ζητησε καν τα παιχνιδια

Για μενα ολη η οικογενεια εχει τα ιδια δικαιωματα στο σπιτι

Οσο δικα σου ειναι τα ταπερ,αλλο τοσο ειναι κ του αντρα σου,αλλα τοσο κ του μικρου

Οταν θα περπατησει,τουλ δ θα κουραζεστε να τον περπατατε,αλλα πλεον θα μπορει να πηγαινει οπου θελει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα παιχνίδια του δικου μου από εκείνη την ηλικία, καινούργια ειναι! Εγω στην ουσία έπαιζα και αυτός με κοίταζε. Άντε που και που να μου βουταγε κανα παιχνίδι για να το κοπανήσει ή να το βάλει στο στομα του! Αργότερα θα μάθει να παίζει, τώρα περιεργάζεται και γνωρίζει τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με Βίκυ... Είναι πολύ μικρό για να μπορεί να συγκεντρωθεί σε όποιο παιχνίδι. 

 

"Ακούγεσαι" κουρασμένη και ενοχλείσαι εύκολα θαρρώ.  Πρέπει ίσως να ξεκουραστείς κάπως.  Η καθημερινότητα με ένα μωρό έτσι είναι,  όσο πολύτιμη τόσο και κουραστική. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Έτσι ακριβώς είναι. Θέλει να περπατάει συνεχώς! Όταν αυτό δεν γίνεται αρχίζει κ τσιρίζει. Κ όταν τον κρατάει άλλος αγκαλιά τσιριζει κ με κοιτάζει, προσπαθεί να μου τραβήξει την προσοχή.

Με το που τον βάλω στο πάρκο στο καρεκλάκι στο πάτωμα, τσιρίζει κ έχει τεντωμένα τα πόδια. 

Χθες νευρίασα με τα παιχνίδια του. Δεν παίζει με τίποτα. 

Απόρησα γιατί τα κρατάω! 

Άρχισα να σκέφτομαι: τι τα κρατάω κ δεν σηκώνω σε μια ντουλάπα;;; τα σκορπάω από εδώ κ από εκεί μήπως κ παίξει κ καταλήγω να έχω να μαζεύω πάρα πολλά παιχνίδια!

 

Οι προσδοκίες σου δεν ταιριάζουν με την ηλικία, και δεν φταίει το μωρό.

Τα μωρά πρέπει να μάθουν κατα σειρά να κάθονται, να σέρνονται/μπουσουλάνε/κουνιούνται με τον ποπό, να σηκώνονται στηριζόμενα, να περπατάνε στηριζόμενα, να περπατάνε αυτόνομα. Με τις δικές τους δυνάμεις. Ο ρόλος μας ως γονείς είναι να τα ενθαρρύνουμε να προσπαθήσουν να κατακτήσουν αυτές τις δεξιότητες, να μάθουν να εμπιστεύονται τις δυνάμεις τους. Θελει υπομονή: κάθεσαι με το μωρό στο πάτωμα, ξαπλώνετε μαζί, μπουσουλάτε μαζί, σκαρφαλώνετε, πέφτει και το σηκώνεις. Αλλά το βοηθάς να μάθει, και του μαθαίνεις ότι κάνετε πράγματα μαζί. Οχι ότι τσιρίζει και γίνονται τα πράγματα από μόνα τους.

Παράλληλα, το μωρό τόσο μικρό δεν μπορεί να παίξει με παιχνίδια. Μπορεί και πρέπει να εξερευνήσει τον κόσμο του. Χρειάζεται ελευθερία κινήσεων, να μπορεί να συρθεί στην κουζίνα, να ανοίξει ντουλάπια, να παίξει με κατσαρόλες, να σηκωθεί με τη βοήθεια του τραπεζιού στο σαλόνι, να "βοηθήσει" στο σκούπισμα, να παίξει με τα λαχανικά ενώ μαγειρεύεις, να διαβάσετε μαζί ένα παραμύθι, να πείτε και να ξαναπείτε τα ίδια τραγούδια. Και φυσικά χρειάζεται πολύ εκτόνωση: βόλτα εκτός ακραίων καιρικών φαινομένων, κούνια, τσουλήθρα, περπάτημα όταν μπορεί πια γύρω γύρω το τετράγωνο, εξάσκηση στο πέταγμα μπάλας, σύρσιμο σε χαλί/μοκέτα, σκαρφάλωμα στον καναπέ και στα μαξιλάρια κλπ.

Τα παιχνίδια που ίσως μπορεί να παίξει, για λίγα λεπτά, και αφού του δείξετε, είναι παιχνίδια που το βοηθούν να κινηθεί και παιχνίδια που προσπαθεί να καταλάβει αιτία-αποτέλεσμα: κατασκευές με στόχο το σκαρφάλωμα, το να βάλει αντικείμενα σε θήκες, "παζλ" με μεγάλους κρίκους, κύβους κλπ,  να πετάξει μπάλες, να κοπανήσει αντικείμενα αν ακούσει τον ήχο. Παιχνιδάκια άλλου τύπου είναι απλώς πεταμένα λεφτά και μόνο ακαταστασία και σπασμένα νεύρα θα έχετε, χωρίς να φταίει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2017 at 4:02 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οι προσδοκίες σου δεν ταιριάζουν με την ηλικία, και δεν φταίει το μωρό.

Τα μωρά πρέπει να μάθουν κατα σειρά να κάθονται, να σέρνονται/μπουσουλάνε/κουνιούνται με τον ποπό, να σηκώνονται στηριζόμενα, να περπατάνε στηριζόμενα, να περπατάνε αυτόνομα. Με τις δικές τους δυνάμεις. Ο ρόλος μας ως γονείς είναι να τα ενθαρρύνουμε να προσπαθήσουν να κατακτήσουν αυτές τις δεξιότητες, να μάθουν να εμπιστεύονται τις δυνάμεις τους. Θελει υπομονή: κάθεσαι με το μωρό στο πάτωμα, ξαπλώνετε μαζί, μπουσουλάτε μαζί, σκαρφαλώνετε, πέφτει και το σηκώνεις. Αλλά το βοηθάς να μάθει, και του μαθαίνεις ότι κάνετε πράγματα μαζί. Οχι ότι τσιρίζει και γίνονται τα πράγματα από μόνα τους.

Παράλληλα, το μωρό τόσο μικρό δεν μπορεί να παίξει με παιχνίδια. Μπορεί και πρέπει να εξερευνήσει τον κόσμο του. Χρειάζεται ελευθερία κινήσεων, να μπορεί να συρθεί στην κουζίνα, να ανοίξει ντουλάπια, να παίξει με κατσαρόλες, να σηκωθεί με τη βοήθεια του τραπεζιού στο σαλόνι, να "βοηθήσει" στο σκούπισμα, να παίξει με τα λαχανικά ενώ μαγειρεύεις, να διαβάσετε μαζί ένα παραμύθι, να πείτε και να ξαναπείτε τα ίδια τραγούδια. Και φυσικά χρειάζεται πολύ εκτόνωση: βόλτα εκτός ακραίων καιρικών φαινομένων, κούνια, τσουλήθρα, περπάτημα όταν μπορεί πια γύρω γύρω το τετράγωνο, εξάσκηση στο πέταγμα μπάλας, σύρσιμο σε χαλί/μοκέτα, σκαρφάλωμα στον καναπέ και στα μαξιλάρια κλπ.

Τα παιχνίδια που ίσως μπορεί να παίξει, για λίγα λεπτά, και αφού του δείξετε, είναι παιχνίδια που το βοηθούν να κινηθεί και παιχνίδια που προσπαθεί να καταλάβει αιτία-αποτέλεσμα: κατασκευές με στόχο το σκαρφάλωμα, το να βάλει αντικείμενα σε θήκες, "παζλ" με μεγάλους κρίκους, κύβους κλπ,  να πετάξει μπάλες, να κοπανήσει αντικείμενα αν ακούσει τον ήχο. Παιχνιδάκια άλλου τύπου είναι απλώς πεταμένα λεφτά και μόνο ακαταστασία και σπασμένα νεύρα θα έχετε, χωρίς να φταίει το παιδί.

Το μωρο δεν θέλει καθόλου να συρθεί. Έτσι κ τον βάλω τσιριζει κ μπορεί να κλάψει εάν επιμείνω να τον αφήσω στο πάτωμα. Και με παιχνίδια κ με αντικείμενα προσπάθησα να τον κρατήσω... τίποτα.  Θέλει να περπατάει! Περπατάει κ τσιρίζει γελάει από την χαρά του!

Πάντως παρόλο που ξέρω ότι δεν του αρέσει να συρθεί στο πάτωμα κάνω μια μικρή προσπάθεια. Μόλις πάει να γκρινιάξει τον σηκώσω. 

Όσο για τα παιχνίδια τα κρατάω μήπως κ παίξουμε......

Τον δίνω να κρατάει μπανάνα πορτοκάλι μανταρίνι, όπως πάντα στην αρχή όλα καλά μετά ξανά τσιριζει. Χθες τον άφησα να παίξει με την πορτα. Την έκλεινε κ την άνοιγε συνέχεια. Βέβαια την κρατούσα κ εγώ. Στο τέλος την άφησε κ σήμερα δεν την πείραξε καθόλου! 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα όταν τον αφήνεις να κάνει κάτι, να τον αφήνεις να το κάνει γενικά. Πχ τώρα που τον άφησες χθες να παίξει με την πόρτα, μην του το απαγορεύσεις σήμερα, τον αφήσεις αύριο, του το απαγορεύσεις μεθαύριο. Μην συμπεριφέρεσαι δηλαδή ανάλογα τις αντοχές σου κάθε μέρα, θα μπερδεύεται έτσι. Δεν λέω ότι θα το κάνεις, απλά στο προτείνω. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,πολλα παιδια δ μπουσουλανε ποτε,κ κατευθειαν περπατανε

Απο μονα ομως,οχι να τα κραταμε εμεις

Πχ κ η κορη μου 6μηνων καθοταν στον πωπο της,κ ετσι αρχισε να καθεται στο πατωμα κ να παιζει,πιο πριν αγκαλια μονο

7μηνων πιανοταν κ σηκωνοταν,την αφηνα να στηριζεται συνηθως στον καναπε κ οποτε κουραζοταν μπουμ στον πωπο

9μηνων που πλεον ειχε καλη ισορροπια,επαιρνε τα παιχνιδακια της κ επαιζε ορθια στο τραπεζακι(στα παιχνιδακια βαζω κ ταπερ,φρουτα κλπ)

Λογικο να θελει να κοβει βολτες στο σπιτι κ να κοιταει,αλλα σε ενα μωρο μεχρι 8μηνων με αυτο εννοουμε το εχουμε αγκαλια κ κοβουμε εμεις βολτες,πιανει διακοπτες,πινακες,παμε στο παραθυρο κλπ

Μηπως πηρατε κτ σαν στρατα η αυτοκινητακι να ανεβαινει πανω που συζητουσαμε κ σε αλλο θεμα;

Θυμισε μου ποσο ειναι,καθεται καλα μονος στον πωπο;ορθιος στεκεται;πιανεται να σηκωθει;

Link to comment
Share on other sites

Όταν τον αφήνω να κάνει κάτι τον αφήνω να το κάνει οπότε θέλει. Δεν του λεω σήμερα δεν θα παίξεις με την πορτα κ αύριο λέω αλλά. Γενικα είμαι σταθερή. Με την πορτα τον άφησα να παίξει γιατί σκέφτηκα ότι ίσως είμαι υπερβολικη που δεν τον αφήνω. Κ σκέφτηκα ότι εάν τον αφήσω τα παίξει ίσως του φύγει οι περιέργεια! Κ μάλλον έτσι έγινε γιατί δεν την ξανά πείραξε!

 

Δεν αγόρασα  τίποτα. Η μητέρα μου μου είπε ότι Δεν πρόκειται να κατσει. Το μυαλό του είναι να περπατάει. 

Έχουμε κλείσει το 10 μηνα. Κάθεται στο πωπουδακο του σηκωνεται είτε όταν είναι στο πωπο είτε όταν είναι ανάσκελα ή μπρούμυτα. 

Πιάνεται από καναπέ κρεβάτι ή τραπέζι κ σηκώνεται. Πιο εύκολα το κάνει όταν είναι στο κρεβάτι του. 

Από το κρεβάτι ή το πάρκο κάνει κ βολτες από την μία άκρη στην άλλη. Στα υπόλοιπα επιπλα το κάνει αλλά όχι εύκολα.

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθούμε να τον μάθουμε να πιάνεται από τα έπιπλα κ να περπατάει. Δεν το πολύ κάνει. ΕΑν θέλει να περπατήσει κ είναι καθιστός στο πάτωμα ψάχνει τα χέρια μας για να σηκωθεί κ εάν είναι είδη όρθιος κ κρατιέται από τον καναπέ, εάν θέλει να πάει στην άλλη άκρη του καναπέ ψάχνει τα χέρια μου για να περπατήσει.  Στην αρχή δεν έδωσα κ πολύ σημασία αλλά πλέον πιστεύω ότι πρέπει να τον βοηθήσω. 

Κάποιες φορές πιάνει μόνος του κ σιγά σιγά πάει αλλά της περισσότερες θέλεινα κρατηθεί από εμάς. 

Ενώ ξέρει τι να κάνει δεν το κάνει! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...