Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλής χρήση κινητού και επίβλεψη γονέων.


Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Εσύ πως τα βλέπεις όλα αυτά?

 

Μα εδώ νομίζω ότι έγκειται και η διαφορά μας! Εγώ δεν μπορώ το helicopter parenting, εφόσον ως γονείς έχουμε ενημερώσει σωστά τα παιδιά μας και έχουμε δημιουργήσει μία σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης δεν έχει νόημα να είμαστε από πάνω και να ελέγχουμε με αυτό τον τρόπο. Γιατί αν το παιδί δεν είναι ενημερωμένο σωστά από εμάς και να το "γλιτώσουμε" από το fc που θα το παρακολουθούμε τότε θα κινδυνέψει κάπου αλλού, όταν εμείς είμαστε απόντες!

Το θέμα είναι να μας εμπιστεύονται τα παιδιά μας και να μας μιλάνε για τα πάντα και φυσικά και εμείς να τους δείχνουμε τον σωστό το δρόμο!!

 

Δεν παρακολουθώ αυστηρά τα παιδιά, προτιμάω να μιλάμε, το οποίο είναι μία συνεχής διαδικασία. Ας πούμε, όσο βλέπω την κόρη μου να μου μιλά και να έχει απορίες, δεν ελέγχω τι κάνει με το κινητό της. Αν κάτι μου φανεί ύποπτο γενικότερα, εννοείται ότι θα αναθεωρήσω. Από την άλλη, μου φαίνεται αυτονόητο ότι αν κάποιος έχει ανοιχτά δεδομένα και προφίλ, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ως αφορμή για συζήτηση. Αν είναι ο γείτονας, το μήνυμα για εμένα είναι και πολύ εντονότερο. Ειναι μέρος της ενημέρωσης.

Απο εκεί και πέρα, ακόμη και η κόρη μου που έχει τη νόμιμη ηλικία, δεν εχει λογαριασμο σε social media. Αν είχε, θα το θεωρούσα αυτονόητο ότι ό,τι δημοσιεύεται δημόσια, μπορώ να το δω, όπως και θα έκανα με ένα φίλο, και όπως κάνουν πολλοί γονείς. Αν δε θέλει κάτι να το πει μπροστά σε εμένα, μάλλον δε θέλει να είναι δημόσιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, zaxaroulini είπε:

 

Εσύ πως τα βλέπεις όλα αυτά?

 

Μα εδώ νομίζω ότι έγκειται και η διαφορά μας! Εγώ δεν μπορώ το helicopter parenting, εφόσον ως γονείς έχουμε ενημερώσει σωστά τα παιδιά μας και έχουμε δημιουργήσει μία σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης δεν έχει νόημα να είμαστε από πάνω και να ελέγχουμε με αυτό τον τρόπο. Γιατί αν το παιδί δεν είναι ενημερωμένο σωστά από εμάς και να το "γλιτώσουμε" από το fc που θα το παρακολουθούμε τότε θα κινδυνέψει κάπου αλλού, όταν εμείς είμαστε απόντες!

Το θέμα είναι να μας εμπιστεύονται τα παιδιά μας και να μας μιλάνε για τα πάντα και φυσικά και εμείς να τους δείχνουμε τον σωστό το δρόμο!!

Μα για την ενημέρωση σκριβώς μιλάμε. Όχι για τον εκ των υστέρων έλεγχο. Απλώς υποστηρίζουμε την ενημέρωση με βιωματικά παραδείγματα. Αν δείξεις πχ τι σχόλια από αγνώστους γίνονται σε μια φωτογραφία μιας 13 χρονης συμμαθήτριας που ποζάρει με το σουτιέν, το παιδί θα ξέρει ότι η 13 χρονη είναι ένα συγκεκριμένο πρόσωπο, της διπλανής πόρτας, που το ξέρεις με τα καλά του και τα στραβά του, που ξέρεις ως ποιο σημείο έχεις κοινά μαζί του και πού διαφοροποιείσαι. Αν το παράδειγμα είναι ένα άσχετο 13χρονο, το παιδί σου μπορεί να αμφισβητήσει την ηλικία του για παράδειγμα, ή να αδιαφορήσει θεωρώντας ότι είναι μια εξεζητημένη περίπτωση, όχι το παιδί της διπλανής πόρτας και του διπλανού θρανίου. 

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μου έφτιαξε στην κόρη της ηλικίας 15 ετών ένα προφίλ μη φανερό σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης, θέλοντας να δείξει στο παιδί το πόσο εκτεθειμένο είναι, ακόμα και έτσι. Όταν εντός μισάωρου έλαβε το προφίλ 3 αιτήματα φιλίας από μεγάλους άντρες, το ίδιο το παιδί ζήτησε από τη μητέρα του να διαγράψει το προφίλ.

Νομίζω, πως το συγκεκριμένο εγχείρημα ήταν άκρως βιωματικό και διδακτικό.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

εμένα φίλες μου των οποίων τα παιδιά έχουν λογαριασμούς σοσιαλ μιντια (ηλικίες από 13-18) ή τηλέφωνα κινητά,

 1) εννοείται ότι έχουν συνεννοηθεί να έχουν το κωδικό πρόσβασης και ελέγχουν τα παρεδώσε του λογαριασμού - και είναι για αυτές προυπόθεση.  

Το κάνουν και για να καθοδηγούν και να επιτηρούν

2) στις 11.00 το βράδυ, σε παιδί πχ 16-17 ετών, απαιτούν να δίνουν τα κινητά τους (προυπόθεση για να έχουν κινητό, από την αρχή).

 

Τέλεια ιδέα αυτή, να φτιάξετε ψεύτικο προφίλ για να δεί. Πραγματικά έξυπνο.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες ιδέες, μήπως τις συγκεντρώσουμε,....   

 

Νομίζω είναι πανεύκολο να πέσουν θύματα κακόβουλων χρηστών - μόνο αν δουν να συμβαίνει κάτι live ισως τους μείνει στη μνήμη έντονο. 


 

μα , θυμηθείτε την μπλέ φάλαινα.... ,έτσι δεν λεγόταν; πρόσφατο ειναι, δεν χρειάζεται πολύ αναζήτηση....

δεν υπάρχει σωστή χρήση του διαδικτύου από παιδιά μόνα τους όπως δεν μπορεί να υπάρξει και χρήση αλκοόλ, ή οδήγηση, πριν την ενηλικίωση, και όσο είμαστε υπεύθυνοι/ες για αυτά, είμαστε υπεύθυνες και το τι θα συμβεί από την ηλεκτρονική χρήση που εμείς επιτρέπουμε. 

 

 

http://www.cyberbullyhotline.com/catfishing.html

Link to comment
Share on other sites

Κυρία belleblue πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε!

Ως προς το ψεύτικο προφίλ ακριβώς από την στιγμή που είναι ψεύτικο δεν ξέρεις ποιος μπορεί να κρύβεται από πίσω και τι σκοπούς εξυπηρετεί ή που αποβλέπει!

Εγώ προσωπικά ως μητέρα δεν θα το έκανα για ένα πολύ απλό λόγο! Όταν π.χ. ένας έφηβος έχει ανοίξει ένα λογαριασμό και έχει 300 φίλους, τι νόημα έχεις να ανοίξεις και ένα ψεύτικο λογαριασμό για να «αποδείξεις» στο παιδί τι?

Πολύ απλά λες στο παιδί ότι στους 300 πόσοι είναι πραγματικοί σου φίλοι, πόσοι είναι κακόβουλοι χρήστες? Πόσοι από αυτοί είναι από την παρέα σου, πόσοι είναι γνωστοί σου? Μπορείς να τους πάρεις και έναν – έναν τους λογαριασμούς για να βλέπει ο έφηβος ότι ναι σε αυτούς είναι οι φίλοι σου / συγγενείς που έχεις καλέσει μόνο σου π.χ. η φίλη του η Μαρία από το σχολείο, αλλά είναι και άλλοι 250 άσχετοι και μπορεί να είναι ο οποισδήποτε από πίσω!

Για αυτό εγώ λέω ότι πρέπει η έμφαση να δίνεται στην ενημέρωση!

Έχοντας παρακολουθήσει πολύ ενδιαφέρουσες ομιλίες του κ. Σφακιανάκη, θα μεταφέρω εδώ δικές του συμβουλές προς του γονείς:

  • Βάλτε τα απαραίτητα όρια στη χρήση του διαδικτύου. Η αλόγιστη χρήση μπορεί να επιφέρει πολλά προβλήματα, όπως διατροφικές διαταραχές, διαταραχές ύπνου και πονοκεφάλους.
  • Μην παραμελείτε τις δραστηριότητες σας και τον κοινωνικό σας περίγυρο για χάρη του διαδικτύου. Θυμηθείτε ότι ο προτεινόμενος καθημερινός χρόνος στο διαδίκτυο δε θα πρέπει να ξεπερνάει τη μία (1) ώρα και τριάντα (30) λεπτά.
  • Δώστε κίνητρα στα παιδιά να ασχολούνται με νέες δραστηριότητες και χόμπι, που δεν περιλαμβάνουν το διαδίκτυο και ενθαρρύνουν τις κοινωνικές τους αλληλεπιδράσεις. Η συμμετοχή των παιδιών σε καλλιτεχνικές, αθλητικές και πολιτιστικές δραστηριότητες θα βοηθήσει στην υιοθέτηση ενός ισορροπημένου και δημιουργικού τρόπου ζωής.
  • Μην εμπιστεύεστε τα στοιχεία που δηλώνει κάποιος κατά τη διάρκεια συνομιλίας σε chat room. Το όνομα, η ηλικία, ακόμη και οι φωτογραφίες που ενδεχομένως σας στείλει μπορεί να μην είναι αληθινά.
  • Όταν σας προσεγγίζει κάποιος χρήστης σε ένα chat room, ο οποίος παρουσιάζεται σαν φίλος ή γνωστός σας, επικοινωνήστε τηλεφωνικά μαζί του και ρωτήστε αν είναι όντως ο ίδιος.
  • Μη δέχεστε να στείλετε φωτογραφίες σας ή να ενεργοποιήσετε την κάμερα του υπολογιστή σας κατά τη διάρκεια συνομιλίας με αγνώστους. Μπορεί να χρησιμοποιήσουν το υλικό αυτό εν αγνοία σας.
  • Αν μία συνομιλία σας κάνει να αισθανθείτε άβολα, μπορείτε να τη σταματήσετε με το πάτημα ενός πλήκτρου.
  • Μη χρησιμοποιείτε τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης ως ημερολόγιο. Το προφίλ σας δεν είναι απαραίτητο να περιέχει όλες τις πληροφορίες για την καθημερινή σας δραστηριότητα.
  • Ελέγξτε τις ρυθμίσεις ασφαλείας και απορρήτου για το προφίλ σας. Ρυθμίστε τις έτσι ώστε οι πληροφορίες σας να είναι ορατές μόνο στους φίλους σας.
  • Μην επιτρέπετε σε εφαρμογές (applications) που δε γνωρίζετε να δημοσιεύουν σχόλια στο λογαριασμό σας ή να χρησιμοποιούν τα στοιχεία του λογαριασμού σας, πέρα από το ονοματεπώνυμό σας, εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο για την παρεχόμενη υπηρεσία.
  • Πριν δημοσιεύσετε μια πληροφορία στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, σκεφτείτε ότι δε σβήνεται ποτέ από το διαδίκτυο. Μήπως θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά τη μελλοντική σας ζωή;
  • Εάν αντιληφθείς ότι κάποιος προσπαθεί σε εκφοβίσει στο διαδίκτυο, ανέφερε τον εκφοβισμό στους γονείς σου. Μη μείνεις σιωπηλός!
  • Η απάντηση με τον ίδιο τρόπο δεν είναι λύση! Μην απαντάτε σε περίπτωση που κάποιος σας συμπεριφερθεί άσχημα στο Διαδίκτυο. Κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει τα πράγματα χειρότερα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου , αυτό με το ψεύτικο προφίλ επειδή δεν το έχω κάνει , υποθέτω ότι στοχεύει για να γίνει εμφανές το είδος των πιθανών κακών χρηστών - δηλαδή, να εμφανιστεί τέτοιο μήνυμα, (πχ κάποιου που στοχεύει σε κάτι κακό, κ δεν έχει λόγο να γράφει σε ένα ανήλικο) προφανώς σε μικρότερο/άπειρο παιδί που δεν έχει το ίδιο ακόμα λογαριασμό. 

Εγώ νομίζω θα είναι live παράδειγμα..

Για τον εκφοβισμό, θα έλεγα ότι το να πεις σε ένα παιδί να αναφέρει σε σένα το ότι το ενοχλούν/ντροπιάζουν,

είναι λίγο επικίνδυνο,πιστεύω υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ντραπεί - μπορεί να πιστεύει ότι φταίει...θα το φοβόμουν τέλος πάντων οπότε ,

με τίποτα δε θα επαναπαυόμουν. Για μένα άλλο εμπιστοσύνη και ελευθερία και άλλο η στοχευμένη επίβλεψη της χρήσης. Έν γνωση πάντα του παιδιού! Αλλά όπως λέει κ η Έσπερος δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί, θα τα πούμε σε λίγα χρόνια!

οπως και να έχει σίγουρα ο κάθε γονιός πράττει όπως πιστεύει, το θέμα ίσως είναι η επικοινωνία - το να υπάρχει στην οικογένεια!

Link to comment
Share on other sites

@zaxaroulini δεν σου απαντάω εδώ για να μαλλιοτραβηχτούμε :-P όπως προέτρεψες! Αυτές τις οδηγίες του Σφακιανάκη, είναι χρησιμότατες, αλλά σαν μπούσουλας για τους γονείς. Ένας έφηβος θα θεωρούσε φλυαρία και γκρίνια να ακούει "μην κάνετε αυτο, προσέξτε το άλλο". Ή θα θεωρούσε ότι οι κίνδυνοι είναι για όσους δεν προσέχουν, για όσους είναι χαζοί, για όσες είναι "πεταχτούλες", και θα θεωρούσε ότι εκείνος ξέρει να προφυλάσσεται. Ενώ το βιωματικό παράδειγμα είναι πιο αποτελεσματικό, όπως λένε και όλοι οι παιδαγωγοί!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Έσπερος said:

@zaxaroulini δεν σου απαντάω εδώ για να μαλλιοτραβηχτούμε :-P όπως προέτρεψες! Αυτές τις οδηγίες του Σφακιανάκη, είναι χρησιμότατες, αλλά σαν μπούσουλας για τους γονείς. Ένας έφηβος θα θεωρούσε φλυαρία και γκρίνια να ακούει "μην κάνετε αυτο, προσέξτε το άλλο". Ή θα θεωρούσε ότι οι κίνδυνοι είναι για όσους δεν προσέχουν, για όσους είναι χαζοί, για όσες είναι "πεταχτούλες", και θα θεωρούσε ότι εκείνος ξέρει να προφυλάσσεται. Ενώ το βιωματικό παράδειγμα είναι πιο αποτελεσματικό, όπως λένε και όλοι οι παιδαγωγοί!

 

Είσαι και εγκυούλα καλέ εσύ, δεν παίζει με τίποτε μαλλιοτράβηγμα, να γεννήσεις πρώτα με το καλό και μετά βλέπουμε :)

Κατανοώ αυτό που λες, αλλά εγώ εστιάζω στο ότι δεν θα περιμένω το παιδί να φτάσει στην εφηβεία για να του δείξω τους κινδύνους, το έχω ξεκινήσει από πολύυυυυ νωρίς, ανάλογα με την ηλικία του παιδιού! Για το ψεύτικο προφίλ, προσωπικά δεν μου πολυαρέσει σαν ιδέα, δεν το κατηγορώ όμως, ίσως σε κάποιους να φανεί χρήσιμο!

Πάντως όπως ήδη έγραψα, σε πολλά θέματα πρώτα πρέπει να εκπαιδευτούν οι γονείς, έχω δει να ανεβάζουν φωτο των παιδιών τους στα δικά τους fc εγώ προσωπικά διαφωνώ με την ανάρτηση τέτοιων φωτογραφιών! και μετά είναι και το παράδειγμα που δίνεις, δηλαδή πως εγώ ως γονιός θα "απαιτήσω" από το παιδί μου να μην ανεβάσει φωτο δική του αν το έχω κάνει ήδη εγώ στο δικό μου προφίλ!!

Όλα είναι θέμα παιδείας!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την ηλικία, δείχνεις κάποια πράγματα. Τα παιδάκια σου αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 6; Σίγουρα στα 6 ή στα 8, μη σου πω και στα 10, δεν θα τους πεις ότι αν είσαι μια έφηβη που ανεβάσει δημόσια και ορατή σε όλους φωτογραφία με ελαφρύ ρουχισμό μπορεί κάποιος συνομήλικος φίλος φίλου που γνωρίζονται μόνο ηλεκτρονικά να γράψει ένα επίσης δημόσιο σχόλιο του τύπου "είσαι κ@υλα". Οπότε κάποιο μέρος της εκπαίδευσης θα γίνει και σε αυτή την ηλικία. (τα παραδείγματα που αναφέρω βασίζονται σε αληθινά περιστατικά που τα ξέρω από εφήβους του περιβάλλοντός μου, δεν μιλάω για παιδιά παραμελημένα από τις οικογένειές τους)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...