Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλής χρήση κινητού και επίβλεψη γονέων.


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι χαμηλά όμως επειδή ασχολούνται με τάμπλετ και τηλεοράσεις ή επειδή ασχολούνται μόνο με αυτά χωρίς άλλα ερεθίσματα; Το επίπεδο των οικογενειών ποιο είναι; Εννοώ όχι το τυπικά μορφωτικό αλλά το ουσιαστικό: διαβάζουν βιβλία; Πηγαίνουν με τα παιδιά τους στο θέατρο ή σε μουσεία; Κάνουν ταξίδια για να γνωρίσουν μέρη (όχι προφανώς σε all inclusive); Μήπως και οι γονείς περνάνε όλη τους τη μέρα στην τηλεόραση και τα κινητά; Αν δεν δώσουν ερεθίσματα και δεν καλλιεργήσουν ενδιαφέροντα και δεξιότητες, πώς θα αποκτήσουν και τα παιδιά τους υψηλό επίπεδο;

 

Και ομως το επιπεδο των γονιων ειναι πολυ καλο στην πλειοψηφια των παιδιων που ανεφερα. 

Δεν εχει να κανει τοσο με το επιπεδο οσο με την καθημερινοτητα της ζωης μας. Τον τροπο  που σκεφτομαστε εμεις οι γονεις και ζουμε.  Μην νομιζεις οτι ενα θεατρο και ενα μουσειο 1 φορα το μηνα σωζει την κατασταση. Ειναι κατι,  αλλα πολυ λιγο.

 

Θα σου αναφερω 2 παραδειγματα. 

Το πρωτο δημοσιο σχολειο του παιδου μου ειχε τις προδιαγραφες ιδωτικου. Το μεσο επιπεδο των γονιων,  λογω θεσης του σχολειου, ηταν πολυ υψηλο. Τα μουσεια και τα θεατρα εδιναν και επαιρναν. Το ιδιο το σχολειο φημιζοταν για τις γιορτες που εκανε με θεατρολογους σε ειδικες αιθουσες εκτος  σχολειου. Το επιπεδο των παιδιων??? Αν κρινω απο την ταξη του γιου μου, μαλλον,  ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ.

Ψευτικη εικονα, φρου φρου και αρωματα. Επιφανεια χωρις ουσια. Οι δασκαλοι ειχαν πιασει το νοημα και εδιναν σημασια εκει που ηθελαν οι γονεις. Ωραιες εκδηλωσες, ψυχολογους, θεατρολογους, μουσικους διακεκριμενους, πολιτιστικες εκδηλωσεις και δεν συμμαζευεται. Ηταν το πρωτο σχολειο της πολης μας που εξασφαλιζε τις ειδικοτητες, στην αρχη της χρονιας.

Οταν ρωτησα γιατι δεν παρειχαν στο παιδι μου τις πρωτες αναγκες που χτυπησε, η απαντηση ηταν οτι το φαρμακειο ηταν στο πρωτο οροφο και οχι στο ισογειο. Απο αυτο και μονο μπορει καποιος να βγαλει συμπερασμα. Επιτηρηση στο προαυλιο σχεδον μηδενικη. 

 

Δευτερο παραδειγμα το  σχολειο του χωριου που μενω αυτη την περιοδο.

Το μεσο μορφωτικο επιπεδο των γονιων  πολυ χαμηλο,  οι πιο πολυ ανθρωποι ειναι αγροτες  και καποιοι βοσκοι. Ο "ποιοτικος χρονος" (οπως τον οριζουν οι ψυχολογοι) με τα παιδα τους σχεδον μηδενικος. Σαν    αποκομμενο χωριο  που ειναι  σε συνδυασμο με το επιπεδο των γονιων  θα περιμενε καποιος οτι τα ερεθισματα των παιδιων ειναι πολυ λιγα και το μεσο επιπεδο των μαθητων χαμηλο. Και ομως το επιπεδο των παιδιων  γνωσεως και συμπεριφορας-γενικης καλλιεργειας  μεσα στην ταξη του γιου μου ειναι αρκετα υψηλο. Αυτο μας ειπε η δασκαλα και αυτο διαπιστωνω και εγω. Και  εστιαζω κυριως στην συμπεριφορα. Τα κινητα και τα ταμπλετ  στο σχολειο απαγορευονται αυστηρα. Δεν τολμαει παιδι να φερει κινητο. Ουτε κατα διανοια. Δεν ειναι λαθος αυτο γιατι το σχολειο εκπαιδευει χαρακτηρες και οριζει αποδεκτες συμπεριφορες. Και η χρηση του κινητου δεν ειναι αποδεκτη. Αυτο περναει στο υποσεινηδητο των παιδων. Αλλα  φυσικα εχουν συμμαχους τους γονεις που δεν  πρωθουν τετοιες συνηθειες. 

 

Που θελω να καταλληξω.  

 Η αιτια  της προσκολλησης των παιδιων σε ηλεκτρονικες συσκευες  ειναι ο τελειως διαστρεβλωμενος  δικος μας τροπος ζωης. 

 Τρεχουμε ολοι, δουλευουμε συνεχεια για   να καλυψουμε τις "τεχνητες" αναγκες μας  και αν βρουμε το χρονο να  σκεφτουμε γιατι, τι νοημα εχει, τι κανουμε στη ζωη μας,μας αρεσει πραγματικα φοβαμαι οτι δεν θα εχουμε ικανοποιητικη απαντηση.  Ειμαστε οι ιδοι χαμενοι  μεσα στο συστημα και στην τεχνολογια. Μας παρασυρει, μας τραβαει και εμεις δεν το εχουμε συνειδητοποιησει. Οταν πηγαινω στην Αθηνα και βλεπω αυτο τον πανικο στους δρομους, να  τρεχουν βιαστικοι,  να μην  υπολογιζουν  κανεναν διπλα τους αναρωτιεμαι αυτοι οι ανθρωποι εχουν συναισθηση για τον τροπο ζωη τους, ειναι ευτυχισμενοι??  Ποιο το νοημα τελικα? Εχουμε παρασυρθει σταδιακα χωρις να το εχουμε συνειδητοποιησει σε ανεξελεγκτους  ρυθμους και τα κανουμε ολα με κεκτημενη ταχυτητα. 

 

Δεν θεωρω οτι ευθυνεται η αδιαφορια η το επιπεδο των γονιων για την κακη χρηση των ηλεκτρονικων συσκευων . Ειναι πολυ ευκολο να το λεμε αυτο και ειδικα μητερες που εχουν ακομα μικρα παιδια. 

 

 

Αντιθετα πιστευω οτι  περισσοτεροι σημερα γονεις ασχολουνται με τα παιδια τους και πολυ ενεργο ρολο εχουν πια και οι πατεραδες.  Αυτη ειναι η γνωμη μου.  Αλλα εχουμε παρει οι ιδιοι τη ζωη μας λαθος.  Τα προτυπα που παρεχουμε στα παιδια ειναι διαστρεβλωμενα και τα  ψυχολογικα κενα που τους δημιουργουμε,  αθελα μας ,  τα οδηγουν σε λαθος μονοπατια και στην πιο προσβασιμη λυση.    

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Να ρωτήσω κάτι; Πόσες από εσάς έχετε ασχοληθεί ενεργά, μαζί με το παιδί, για να βρείτε πληροφορίες, κατεβάσετε υλικό, παίξετε ένα παιχνίδι, μέσω υπολογιστή; 

Αυτός που το έχει κάνει αυτό, έχει διαπιστώσει ότι μέσω της διαδικασίας αυτής το παιδί δεν έμαθε απλά πως να χειρίζεται το πληκτρολόγιο, το ποντίκι και τις βασικές εντολές ενός browser, αλλά τουλάχιστον

α)είδε ποιο pop up κλείσατε και του εξηγήσατε το γιατί

β)είδε ποιες σελίδες απορρίψατε και του εξηγήσατε το γιατί

πέρασε δηλαδή έναν εκπαιδευτικό κύκλο όπου διαπίστωσε κριτήρια επιλογών (δε με ενδιαφέρει, προσπαθεί να με παραπλανήσει, κινδυνεύω απο εγκατάσταση ανεπιθύμητου λογισμικού, είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας, είναι παρανομη διακίνηση πνευματικού υλικού κλπ)

 

Αυτό δεν θα το μάθει τόσο καλά σε κανένα μάθημα πληροφορικής και δεν έχει καμία σχέση με οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού που μπορεί να διδαχτεί. Ωστόσο, η επανάληψη αυτών των διαδικασιών είναι που θα το προστατεύσουν από κακές επιλογές και την πιθανότητα να βρεθεί εκτεθειμένο σε ακατάλληλο υλικό.

...

 

Αν κάποια μαμά πιστεύει ότι επειδή το παιδί άκουσε 2 ώρες στο σχολείο πέντε πράγματα για την γενικότερη επικινδυνότητα του μέσου, ξέρει και να προστατευτεί, είναι πολύ αφελής.

 

Εγώ εγώ!:)

 Αυτό που λες προσπαθώ να κάνω με τα παιδιά μου. Καθόμαστε μαζί, βρίσκουμε πληροφορίες για κάποια εργασία, ψάχνουμε κάτι που τα ενδιαφέρει στο ίντερνετ, το χρησιμοποιούμε σαν εγκυκλοπαίδεια, μαθαίνουν να χρησιμοποιούν διάφορες εφαρμογές, τα συμβουλεύω γενικά για τους κινδύνους στο διαδίκτυο, για το ότι πρέπει να προσέχουν τι στοιχεία δημοσιεύουν, για τους ιούς, για το πως να βρίσκουν έμπιστες σελίδες, τα ενημερώνω τι είναι τα κοινωνικά δίκτυα και γιατί δεν μπορούν να έχουν πριν την ηλικία των 12-13 και πολλά άλλα.  Παρόλο που τα κάνω όλα αυτά, νιώθω ότι ενδεχομένως δεν είναι αρκετά... Πόσο μάλλον να μην είχα ασχοληθεί καθόλου ή να περίμενα από το σχολείο να κάνει αυτή τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

@ΛΕΜΟΝΙΑ2. όταν λέω επίπεδο εννοώ ακριβώς αυτό, τον συνολικό τρόπο ζωής και όχι το τυπικό μορφωτικό, Όντως είναι πιθανό σε μια περιοχή κ ένα σχολείο με οικογένειες υψηλού μορφωτικού κ οικονομικού επιπέδου, τα παιδιά επί της ουσίας να είναι παραμελημένα ως προς την σλληλεπίδραση με τους γονείς, ακόμα κι αν φαινομενικά τους προσφέρουν ερεθίσματα. Το να πας στο θέατρο απλώς δεν αρκεί αν δεν συζητήσεις το τι είδες με το παιδί σου ή σν το κάνεις αγγαρικά επειδή πρέπει ή αν το στείλεις με την νταντά απλώς και μονο για να παει. Σε αυτές τις περιπτώςεις το πρόβλημα του παιδιού δν είναι το αν έχει ή δεν έχει τάμπλετ, είναι η έλλειψη επικοινωνίας. Αντίθετα, ένα παιδί μιας φτωχής αγροτικής οικογένειας μπορεί να μην έχει πάει θέατρο ή να μην μαθαίνει πιάνο κ μπαλέτο, αλλά να έχει μια ευρύτητα γνώσεων για τη φύση, τα ζώα, τα έθιμα του τόπου του και να έχει καλλιεργήσει άλλες ευαισθησίες, αλληλεπιδρώντας με τους γονείς του στις καθημερινές δραστηριότητες της οικογένειας όχι επειδή πρέπει ή επειδή ακολουθούν τη Μοντεσσόρι, αλλά επειδή τους βγαίνει με φυσικότητα. Αυτά τα παιδιά και να έχουν τάμπλετ ισως  δεν θα κολλήσουν γιατί έχουν κάτι καλύτερο νς κάνουν. 

 

@erin0000 αυτά που λες οτι κανεις με το παιδι σου σιγουρα ειναι σε καλο δρομο. Δεν μπορεις να τα προβλεψεις ολα ομως ξερεις πως εχεις κανει ό,τι καλύτερο μπορούσες. Κι αυτό ισχύει για όλους τους τομείς που προκαλούν ανασφάλεια στους γονείς, όχι μόνο για το κινητό και το διαδίκτυο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ερώτηση προς όσες έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδιά:

Πόσες από εσάς γνωρίζετε με σιγουριά αν τα παιδιά σας έχουν προφίλ σε κοινωνικά δίκτυα ή στο youtube?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Ερώτηση προς όσες έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδιά:

Πόσες από εσάς γνωρίζετε με σιγουριά αν τα παιδιά σας έχουν προφίλ σε κοινωνικά δίκτυα ή στο youtube?

Είμαι 100% σίγουρη ότι δεν έχουν και ξέρω και ποιες φίλες/φίλοι τους έχουν. Και το παρακολουθώ και μιλάμε, και χρησιμοποιώ τα προφίλ φίλων τους ως αφορμή για συζήτηση για πιθανές επικίνδυνες συμπεριφορές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Είμαι 100% σίγουρη ότι δεν έχουν και ξέρω και ποιες φίλες/φίλοι τους έχουν. Και το παρακολουθώ και μιλάμε, και χρησιμοποιώ τα προφίλ φίλων τους ως αφορμή για συζήτηση για πιθανές επικίνδυνες συμπεριφορές

@ΑΡΓΚ, ρωτώ καθαρά ακαδημαϊκά γιατί απέχω καμιά δεκαετία από το πρόβλημα, έχουν ζητήσει να κάνουν λογαριαςμό και έχετε πει όχι, ή το έχετε παρουσιάσει με τέτοιο τρόπο που να μην το θέλουν από μόνα τους; 

 

Έχουν παραπονεθεί ποτέ ότι οι συμμαθητές τους τους έχουν κοροϊδέψει που δεν έχουν;

 

Επίσης, εσύ ή ο άντρας σου έχετε κάποιο τέτοιο προφίλ; Αν έχετε, χρειάςτηκε να εξηγήσετε γιατί δεν επιτρέπετε σε αυτά να έχουν;

Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2017 at 8:16 PM, ΑΡΓΚ said:

Είμαι 100% σίγουρη ότι δεν έχουν και ξέρω και ποιες φίλες/φίλοι τους έχουν. Και το παρακολουθώ και μιλάμε, και χρησιμοποιώ τα προφίλ φίλων τους ως αφορμή για συζήτηση για πιθανές επικίνδυνες συμπεριφορές

 

Τα παιδιά ως αυτόνομες προσωπικότητες χρειάζονται την ανεξαρτησία τους και την αυτονομία τους, κακώς διαβάζεις τι γράφουν οι έφηβοι φίλοι των παιδιών σου, κατ΄εμέ είναι μία, ας μου επιτραπεί η έκφραση, παραβίαση των ελευθεριών τους και των προσωπικών τους στιγμών...

Γενικά δεν είμαι υπέρ του γονιού που είναι όλη την ώρα από πάνω ελέγχοντας, για το να κάνει αυτό προφανώς δεν έχει ενημερώσει με τον σωστό τρόπο ένα παιδί να κάνει σωστή χρήση της τεχνολογίας...

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Τα παιδιά ως αυτόνομες προσωπικότητες χρειάζονται την ανεξαρτησία τους και την αυτονομία τους, κακώς διαβάζεις τι γράφουν οι έφηβοι φίλοι των παιδιών σου, κατ΄εμέ είναι μία, ας μου επιτραπεί η έκφραση, παραβίαση των ελευθεριών τους και των προσωπικών τους στιγμών...

Γενικά δεν είμαι υπέρ του γονιού που είναι όλη την ώρα από πάνω ελέγχοντας, για το να κάνει αυτό προφανώς δεν έχει ενημερώσει με τον σωστό τρόπο ένα παιδί να κάνει σωστή χρήση της τεχνολογίας...

Συγγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι η κοπέλα διαβάζει ιδιωτικές συνομιλίες των φίλων των παιδιών της, λογικά θα αναφέρεται σε πράγματα που τα ίδια τα παιδιά έχουν αναρτήσει σε κοινή θέα, και αφού τα δικά της παιδιά δεν έχουν τέτοιους λογαριασμούς, υποθέτω ότι θα τα έμαθε εξ ακοής, άρα δεν θα είναι και επτασφράγιστα μυστικά. Είναι κακό δηλαδή να σχολιάσεις κάτι που γίνεται δημοσίως; Αντίθετα, είναι κι ένας τρόπος να καταλάβει το κάθε παιδί ότι αυτά που γράφει δημοσίως, τα βλέπουν και τα μαθαίνουν πολλοί άνθρωποι, άρα πρέπει να προσέχουν παραπάνω! 

 

Εξάλλου το να δίνεις συμβουλές με βάση απτά παραδείγματα είναι πολύ πιο αποδοτικό παιδαγωγικά, γιατί αλλιώς θεωρητικολογείς και ο κάθε έφηβος αυτομάτως θα κλείσει τ' αυτιά του -και καλά θα κάνει. Μια φορά είχε έρθει στο σχολείο να ενημερώσει τα παιδιά μία σύμβουλος (πληροφορικής μάλιστα....) για τους κινδύνους του διαδικτύου. Μέσα στο μπλα μπλα με τις άπειρες κινδυνολογίες, είπε και το κορυφαίο ότι παρακολουθούνται τα πάντα και μπορεί να δει τη δραστηριότητά τους το FBI και η Interpol. Ακόμα γελάει όλο το σχολείο (μαθητές και καθηγητές) με τη φαιδρότητα του παραδείγματος. Ενώ αν σχολιάσεις π.χ. μια κάπως αποκαλυπτική φωτογραφία μιας 14χρονης, που την ανάρτησε ως σχόλιο σε δημόσια ανάρτηση άλλης φίλης, άρα την έχουν δει πόσα και πόσα άτομα που δεν την ξέρουν, είναι ένα συγκεκριμένο και προσιτό παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Τα παιδιά ως αυτόνομες προσωπικότητες χρειάζονται την ανεξαρτησία τους και την αυτονομία τους, κακώς διαβάζεις τι γράφουν οι έφηβοι φίλοι των παιδιών σου, κατ΄εμέ είναι μία, ας μου επιτραπεί η έκφραση, παραβίαση των ελευθεριών τους και των προσωπικών τους στιγμών...

Γενικά δεν είμαι υπέρ του γονιού που είναι όλη την ώρα από πάνω ελέγχοντας, για το να κάνει αυτό προφανώς δεν έχει ενημερώσει με τον σωστό τρόπο ένα παιδί να κάνει σωστή χρήση της τεχνολογίας...

Tι ακριβώς παραβιάζω διαβάζοντας τις δημόσιες αναρτήσεις τους; Απλά είναι μία καλή εκπαίδευση για την κόρη μου π.χ. για το πώς αυτά που οι φιλενάδες της φαντάζονται ότι βλέπουν μόνο οι φίλοι τους ειναι ανοιχτά για τους πάντες στον πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει η Άργκ το κάνω και εγώ. Δηλαδή δείχνω σαν παράδειγμα δημόσιους λογαριασμούς παιδιών (γνωστών και μη) σε διάφορα δίκτυα και παράλληλα κάνω εκπαίδευση...  Είναι πιο αποδοτικό νομίζω από το να λες γενικώς και αορίστως ότι είναι κάτι επικίνδυνο.

Αλλά το να έχουν κάποια παιδιά (ηλικίας το πολύ 10χρ) δημόσιους λογαριασμούς, όπου δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βάζουν και τι λένε, σημαίνει 2 πράγματα.

Πως είτε οι γονείς τους δεν έχουν ιδέα, είτε το γνωρίζουν και συναινούν... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια άλλο πράγμα να κάτσεις με το παιδί μαζί για να του δείξεις κάτι στο ιντερνετ και να του εξηγήσεις επακριβώς τι "κρύβεται" εάν κρύβεται κάτι από πίσω και άλλο να "παρακολουθείς" τις συνομιλίες των παιδιών σου. Και εξηγούμαι:

α) όταν εμείς ήμασταν έφηβοι, εσείς λογικά ηλικιακά πρέπει να είστε πιο μεγάλες από εμένα, εγώ είμαι μικρούλα ακόμη, αλλά για χάρην της συζήτησης ας πούμε ότι στα "δικά" μας τα χρόνια η επικοινωνία / τα "μυστικά" με τις φιλενάδες μας τα λέγαμε στο σχολείο, στο τηλέφωνο, στο δωμάτιό μας, μέχρι εκεί.. τώρα με την πρόοδο της τεχνολογίας καλώς ή κακώς έχουν υιοθετηθεί άλλοι τρόποι επικοινωνίας μεταξύ των νέων.

Οπότε δεν χρειάζεται να μπω στο fb της κολλητής της κόρης μου / γιου μου για να δω τι αναρτά το παιδί.

Μπορώ να πάρω για παράδειγμα δεκάδες αναρτήσεων που υπάρχουν δημόσια για να εξηγήσω στο παιδί μου τι από αυτά μπορεί να παρεξηγηθούν, τι από αυτά μπορεί να ενέχουν κινδύνους.

Εάν εγώ ως γονιός έχω εστιάσει στο να μιλάω στο παιδί μου και να το έχω ενημερωμένο για τους κινδύνους ναι θα του ζητήσω, εάν το θέλει, να μου δείξει ενδεχομένως την δική του συμμετοχή σε ότι αφορά τα social media, μόνο στο πλαίσιο του ελέγχου, εάν όμως, τονίζω, ξέρουμε το παιδί μας, έχουμε αφιερώσει χρόνο να το "εκπαιδεύσουμε" στην χρήση του ιντερνετ και έχουμε αναπτύξει σχέση εμπιστοσύνης, το να μπω στα πηγαδάκια των εφήβων, sorry αλλά για παλιμπαιδισμό μου κάνει!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου ζαχαρουλίνι δεν κατάλαβες τι λέμε. Δεν παρακολουθούμε τις συνομιλίες των παιδιών μας. Τα παιδιά μας ΔΕΝ έχουν λογαριασμούς... Σερφάρουμε στο ίντερνετ και κοιτάμε ΔΗΜΟΣΙΕΣ αναρτήσεις φίλων τους ή και αγνώστων παιδιών όπως προείπα και συζητάμε σε τι κινδύνους εκτίθενται αυτά τα παιδιά.  Είναι τόσο απλό. Βρίσκεις κάτι μεμπτό;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erin0000 said:

Καλό μου ζαχαρουλίνι δεν κατάλαβες τι λέμε. Δεν παρακολουθούμε τις συνομιλίες των παιδιών μας. Τα παιδιά μας ΔΕΝ έχουν λογαριασμούς... Σερφάρουμε στο ίντερνετ και κοιτάμε ΔΗΜΟΣΙΕΣ αναρτήσεις φίλων τους ή και αγνώστων παιδιών όπως προείπα και συζητάμε σε τι κινδύνους εκτίθενται αυτά τα παιδιά.  Είναι τόσο απλό. Βρίσκεις κάτι μεμπτό;

 

Καλή μου κοπέλα, ως μανούλα θα σε συμβούλευα να μην αποκλείεις τίποτε, ειδικά για τους εφήβους. Εάν τα δικά σας παιδιά ΔΕΝ έχουν λογαριασμούς, δεν κινδυνεύουν κιόλας (μιλάμε για την περίπτωση που πραγματικά δεν έχουν). Το να σερφάρετε στο ιντερνετ σε λογαριασμούς αγνώστων είναι δείγμα "εκπαίδευσης" για τους κινδύνους του ιντερνετ και πολύ καλά κάνετε, το να σεφράρετε μαζί σε αναρτήσεις φίλων είναι ολίγον τι κουτσομπολιό!

Και μία εύλογη απορία: εάν "εντοπίσετε" κάτι περίεργο (αφού την κάνετε που την κάνετε την δουλειά) σε λογαριασμούς φίλων τι κάνετε? ενημερώνετε τον γονιό του παιδιού? ενημερώνετε κάποιον?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Καλή μου κοπέλα, ως μανούλα θα σε συμβούλευα να μην αποκλείεις τίποτε, ειδικά για τους εφήβους. Εάν τα δικά σας παιδιά ΔΕΝ έχουν λογαριασμούς, δεν κινδυνεύουν κιόλας (μιλάμε για την περίπτωση που πραγματικά δεν έχουν). Το να σερφάρετε στο ιντερνετ σε λογαριασμούς αγνώστων είναι δείγμα "εκπαίδευσης" για τους κινδύνους του ιντερνετ και πολύ καλά κάνετε, το να σεφράρετε μαζί σε αναρτήσεις φίλων είναι ολίγον τι κουτσομπολιό!

Και μία εύλογη απορία: εάν "εντοπίσετε" κάτι περίεργο (αφού την κάνετε που την κάνετε την δουλειά) σε λογαριασμούς φίλων τι κάνετε? ενημερώνετε τον γονιό του παιδιού? ενημερώνετε κάποιον?

 

Τα δικά μου παιδιά δεν είναι καν έφηβοι (δεν είμαι τόσο μεγάλη όσο νομίζεις). Παρολαυτά, η μισή τάξη έχει λογαριασμούς σε fb, instagram, musically, viber, youtube και δεν συμμαζεύεται. Όταν λοιπόν μου ζητάει και το δικό μου παιδί να κάνει λογαριασμό, απαντάω ότι μόνο όταν φτάσει 13 ετών και ύστερα από σχετική εκπαίδευση. Και διευκρινίζω ότι οι συμμαθητές, κακώς έχουν λογαριασμό γιατί δεν είναι σε θέση να τον διαχειριστούν σωστά σε αυτή την ηλικία... Και τι πιο καλό παράδειγμα, από το να δείξεις ότι προφανώς όλα αυτά τα παιδιά έχουν δημόσιο λογαριασμό (που δεν θα έπρεπε)... Προφανώς και δεν μπαίνουμε κάθε μέρα να κουτσομπολεύουμε και να βλέπουμε τα άπαντα του κάθε 10χρονου. Δείχνεις όμως στο παιδί τι κάνουν λάθος τα άλλα παιδιά (και οι γονείς τους) και σε τι κινδύνους εκτίθενται. πχ οι λογαριασμοί τους είναι δημόσιοι, βγάζουν φωτογραφίες και βίντεο όπου εκτίθενται και τα ίδια και συμμαθητές τους πολλές φορές, εκθέτουν το σπίτι τους και τις συνήθειές τους, γίνονται αντικείμενα σχολιασμού, έχουν για φίλους αγνώστους κτλ κτλ.

Εντόπισα πολλά περίεργα, αλλά δεν θα κάτσω εγώ να επιμορφώσω τους γονείς τους. Μιλάμε για τη μισή τάξη. Είτε οι γονείς το γνωρίζουν, είτε είναι εντελώς αδιάφοροι, οπότε μάλλον είναι και ανώφελο να προσπαθήσει να τους συνετίσει μια άσχετη μαμά. Θα βρω και τον μπελά μου ότι ανακατεύομαι... ήδη εσύ με είπες κουτσομπόλα...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erin0000 said:

 

Τα δικά μου παιδιά δεν είναι καν έφηβοι (δεν είμαι τόσο μεγάλη όσο νομίζεις). Παρολαυτά, η μισή τάξη έχει λογαριασμούς σε fb, instagram, musically, viber, youtube και δεν συμμαζεύεται. Όταν λοιπόν μου ζητάει και το δικό μου παιδί να κάνει λογαριασμό, απαντάω ότι μόνο όταν φτάσει 13 ετών και ύστερα από σχετική εκπαίδευση. Και διευκρινίζω ότι οι συμμαθητές, κακώς έχουν λογαριασμό γιατί δεν είναι σε θέση να τον διαχειριστούν σωστά σε αυτή την ηλικία... Και τι πιο καλό παράδειγμα, από το να δείξεις ότι προφανώς όλα αυτά τα παιδιά έχουν δημόσιο λογαριασμό (που δεν θα έπρεπε)... Προφανώς και δεν μπαίνουμε κάθε μέρα να κουτσομπολεύουμε και να βλέπουμε τα άπαντα του κάθε 10χρονου. Δείχνεις όμως στο παιδί τι κάνουν λάθος τα άλλα παιδιά (και οι γονείς τους) και σε τι κινδύνους εκτίθενται. πχ οι λογαριασμοί τους είναι δημόσιοι, βγάζουν φωτογραφίες και βίντεο όπου εκτίθενται και τα ίδια και συμμαθητές τους πολλές φορές, εκθέτουν το σπίτι τους και τις συνήθειές τους, γίνονται αντικείμενα σχολιασμού, έχουν για φίλους αγνώστους κτλ κτλ.

Εντόπισα πολλά περίεργα, αλλά δεν θα κάτσω εγώ να επιμορφώσω τους γονείς τους. Μιλάμε για τη μισή τάξη. Είτε οι γονείς το γνωρίζουν, είτε είναι εντελώς αδιάφοροι, οπότε μάλλον είναι και ανώφελο να προσπαθήσει να τους συνετίσει μια άσχετη μαμά. Θα βρω και τον μπελά μου ότι ανακατεύομαι... ήδη εσύ με είπες κουτσομπόλα...

 

Καλέ δεν σε είπα κουτσομπόλα, είπα ότι η παρακολούθηση συζητήσεων φίλων είναι ολίγον τι κουτσομπολιό, όλα αυτά που λες και δείχνεις για λογαριασμούς 10χρονων με βρίσκεις σύμφωνη εκεί που διαφωνώ είναι πως δεν χρειάζονται αυτά τα παραδείγματα να γίνονται με λογαριασμούς πραγματικών φίλων των παιδιών, ενώ υπάρχουν τόσων αγνώστων που μπορεί να δειχθούν, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μεθοδος της Αργκ ειναι πραγματι ενδιαφερουσα και ενημερωτικη για τα παιδια, αλλα οπως ειπε και η ζαχαρουλινι δεν θα πρεπει να γινεται με φιλους. 

Πολυ φοβαμαι οτι συζητωντας τις αναρτησεις φιλων ως παραδειγμα προς αποφυγη, αντι να τα εκπαιδευουμε στην προληψη των κινδυνων τα εκπαιδευουμε στο σχολιασμο και την κριτικη των φιλων μας. Εντωμεταξυ εαν τα παραδειγματα αφορουν γνωστα ατομα  το πιο πιθανο ειναι  τα συμπερασματα τους να μην ειναι  αντικειμενικα επηρεαζομενα απο την προσωπικοτητα του καθε μαθητη και τη μεταξυ τους σχεση.  

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές και να πεις στο παιδί σου για το τι έπαθε ένα άγνωστο 10χρονο που έβγαζε φόρα παρτίδα στο interet όλα του τα δεδομένα (δικά του και της οικογένειάς του), ποτέ δε θα δώσει τη προσοχή που πρέπει, σε αντίθεση με το να του δώσεις πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα μέσα από τον κύκλο του, με άτομα και καταστάσεις που αναγνωρίζει. Η βιωματική προσέγγιση πάντα έχει καλύτερα αποτελέσματα.

 

Επίσης πολύ καλά κάνεις @erin0000 και διακριτικά επιβλέπεις την διαδικτυακή παρουσία των φίλων των παιδιών σου. Ειδικά στα βίντεο/φωτογραφίες που αναρτούν τα πιτσιρίκια, μια καλή ερώτηση προς το παιδί είναι αν αυτοί που εμφανίζονται στο βίντεο, το γνωρίζουν. Όχι μόνο αυτοί που συμμετέχουν, αλλά και οι υπολοιποι (που μπορεί να ακούγονται ή να είναι σε background). Υποθέτω ότι τους έχεις ήδη πει ότι οι όροι σε αυτές τις πλατφόρμες έχουν ηλικιακό όριο (πχ στο fb είναι 13 έτη αν θυμάμαι καλά) και για να υπάρχει αυτό, οι ίδιοι οι κατασκευαστές θέλουν να προστατεύσουν τα παιδιά (κυρίως τον εαυτό τους βέβαια, αλλά άλλο αυτό).

 

Σε σχέση με τις δημοσιεύσεις φίλων, δεν κάνεις κριτική στο περιεχόμενο, αυτό θα ήταν όντως κουτσομπολιό. Μπορείς όμως κάλλιστα να εκφράσεις τις ανησυχίες σου. Αν πχ ένα παιδί βγάζει φόρα παρτίδα τα στοιχεία του, μπορείς να ρωτήσεις το δικό σου παιδί αν βρίσκει ασφαλές κάτι τέτοιο. Αν ένα παιδί σχολιάζει ένα άλλο, να συζητήσετε με το παιδί για τα συναισθήματα που μπορεί να νιώσει ο σχολιασμένος, ή για το αν επιθυμεί τόση δημοσιότητα. Για εμένα, ένα πράγμα που αγνοούν τα παιδιά είναι το μέγεθος της έκθεσης. Παλιά μπορεί να μιλούσαμε στο τηλέφωνο με την φίλη μας, αλλά αυτό ήταν όντως μια συζήτηση μεταξύ δύο ατόμων. Εκεί αν σήκωνε η μάνα μου το τηλέφωνο, ήταν όντως παραβίαση. Πλεόν δε μιλάμε για κάτι τέτοιο. Μιλάμε για την άγνοια που έχουν πολλά παιδιά και αναρτούν  πολύ προσωπικά δεδομένα χωρίς να ξέρουν ότι πλέον είναι προσβάσιμα από τον καθένα και θα μείνουν στον "αέρα" για πολλές πολλές δεκαετίες. Το χαριτωμένο βίντεο του μωρού-μικρότερου αδελφού που κλέβει κρυφά πράγματα από τη τσέπη της μαμάς on camera, θα είναι δημόσιο ακόμα και όταν το μικρό αδελφάκι γίνει ενήλικας, θα έχουν προσβαση σε αυτό όλοι, χωρίς τη συγκατάθεσή του.

 

Η άποψή μου είναι ότι όσο αυτή η επίβλεψη γίνεται διακριτικά,  χωρίς να νιώθει το παιδί ότι καταπιέζεται και έλεγχεται συνεχώς, αλλά να νιώθει ότι ενδιαφέρεσαι για την κοινωνική του ζωή, μόνο κέρδος μπορείτε να έχετε, όλοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ! Το να δείξουμε στα παιδιά μας τους κινδύνους του ιντερνετ δεν είναι συνυφασμένο με το εάν ένα «δικό» μας παιδί (εν προκειμένω πραγματικός φίλος του παιδιού) έπαθε κάτι ή εκτέθηκε. Και εάν δεν έπαθε? Εάν δεν εκτέθηκε? Τι θα κάνουμε? Θα ψάχνουμε όλους τους λογαριασμούς των φίλων των παιδιών μας να δούμε ποιοι και τι έχουν ανεβάσει? Δεν κατανοώ το δίδαγμα.

Αντιθέτως το να σερφάρουμε στο διαδίκτυο και να δείχνουμε στο παιδί τι επιτρέπεται και τι όχι για την ηλικία του είναι κάτι που όλοι οι γονείς επιβάλλεται. Να δείχνουμε πχ. εάν πρέπει και εάν όχι να ανεβάζουμε φώτο, πληροφορίες κλπ κλπ.

Το να πεις στο παιδί: εάν βάλεις μία φωτογραφία σου στο ιντερνετ μένει εκεί για πάντα, δες αυτό το προφίλ, έχει την ίδια ακριβώς αξία / σημασία με το να πεις: ο Γιάννης ο φίλος σου ανέβασε την φωτογραφία του και θα μείνει εκεί για πάντα.

Από εκεί και πέρα η διαχείριση των προσωπικών δεδομένων κάθε παιδιού θα πρέπει να γίνεται από πολύ νωρίς.. ακόμη και στα νηπιάκια μαθαίνουν ότι δεν μιλάμε σε αγνώστους, δεν λέμε που μένουμε κλπ κλπ.. μεγαλώνοντας τα παιδιά αλλάζει και ο τρόπος που επικοινωνούμε τα δεδομένα!

Και θα σου πω ένα παράδειγμα για να καταδειχτεί και η ματαιότητα του θέματος: στο νήπιο μας είχαν ρωτήσει εάν συναινούμε στην φωτογράφιση των παιδιών καθόλη την διάρκεια του έτους σε γιορτές κλπ. Στην υπεύθυνη δήλωση υπέγραφες αν συμφωνούσες ή όχι. Εκεί είχα πάρει τον λόγο και είχα προτείνει στους παρευρισκόμενους ότι εάν όλοι θέλαμε να έχουμε φωτογραφίες από το νήπιο των παιδιών μας, να υπογράφαμε την ΥΔ συμπληρώνοντας ότι δεν θα ανέβουν οι φωτογραφίες αυτές σε κανένα προφίλ στο ιντερνετ, διαφορετικά ο κάθε γονιός θα μπορούσε να κινηθεί νομικά.

Δεν συμφώνησαν όπως καταλαβαίνεις οι γονείς, οπότε τι συζητάμε?

Να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά ή τους γονείς πρώτα??? Και ειδικά κάποιους γονείς που το παίζουν αυθεντίες, χωρίς να έχουν οι ίδιοι συναίσθηση των κινδύνων?

Και για να μην ξεφύγουμε από το θέμα η ενημέρωση δίδεται όπως πρέπει να δίδεται, όταν χρησιμοποιείται το προφίλ φίλων ενέχει πάντοτε το στοιχείο του κουτσομπολιού, κατ΄εμέ!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως θέλουν πολύ μπίρι μπίρι από τους γονείς αυτά τα θέματα και από μικρή ηλικία. Ως ΙΤ specialist έχω δει πολλά για να ξέρω ότι τίποτα δεν μπορούμε να αφήνουμε στην τύχη και να παρακαλάμε όλα να πάνε καλά. Η περιήγηση σε σελίδες social media ίσως είναι μια καλή ιδέα για να δώσεις κάποια παραδείγματα και να τεκμηριώσεις αυτό που λες στο παιδί σου, αν και προσωπικά δεν ξέρω αν θα αισθανόμουν και πολύ άνετα να το κάνω αυτό, πρώτα και κύρια όμως πρέπει "να του πάρεις και λίγο τα αυτιά" και να του δώσεις να καταλάβει ότι ο κίνδυνος μπορεί να μην είναι χειροπιαστός, όπως ο άγνωστος άνθρωπος που θα το πλησιάσει και θα του κάνει ερωτήσεις πχ, είναι όμως εξίσου αληθινός. Τουλάχιστον εγώ κάπως έτσι σκέφτομαι να το χειριστώ.

Πιστεύω δε πως πρέπει να υπάρχει ρητή απαγόρευση δημιουργίας προφίλ σε σόσιαλ μίντια, πριν μια ορισμένη ηλικία. Αυτονόητο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

@zaxaroulini έχω διαφορετική άποψη. Είναι μικρά τα παιδιά σου ακόμα και ίσως γι'αυτό δε γνωρίζεις. Δεν υπάρχει περίπτωση στην ηλικία των 10 ετών να μη βρεις εκτεθειμένο προφιλ. Δεν υπάρχει περίπτωση φίλος ή γνωστός του παιδιού σου να μην έχει κάνει τραγικά λάθη στη χρήση μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Δε χρειάζεται καν να ψάξεις για να βρεις παράδειγμα. Πέφτεις κυριολεκτικά επάνω τους, το ίδιο το παιδί έρχεται και σου μιλάει γι'αυτό. Αντιθέτως, το "έλα παιδί μου να κάτσουμε μαζί να σου πω τους κινδύνους" δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτή την ηλικία να πιάσει. Δε διαφωνώ ως προς την ενημέρωση, διαφωνώ ως προς τον τρόπο που αυτή είναι πιο αποτελεσματική.

 

Στο θέμα τωνδεδομένων θα συμφωνήσω, δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς έχουν άγνοια έως και αδιαφορία να μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vtgian said:

@zaxaroulini έχω διαφορετική άποψη. Είναι μικρά τα παιδιά σου ακόμα και ίσως γι'αυτό δε γνωρίζεις. Δεν υπάρχει περίπτωση στην ηλικία των 10 ετών να μη βρεις εκτεθειμένο προφιλ. Δεν υπάρχει περίπτωση φίλος ή γνωστός του παιδιού σου να μην έχει κάνει τραγικά λάθη στη χρήση μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Δε χρειάζεται καν να ψάξεις για να βρεις παράδειγμα. Πέφτεις κυριολεκτικά επάνω τους, το ίδιο το παιδί έρχεται και σου μιλάει γι'αυτό. Αντιθέτως, το "έλα παιδί μου να κάτσουμε μαζί να σου πω τους κινδύνους" δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτή την ηλικία να πιάσει. Δε διαφωνώ ως προς την ενημέρωση, διαφωνώ ως προς τον τρόπο που αυτή είναι πιο αποτελεσματική.

 

Στο θέμα τωνδεδομένων θα συμφωνήσω, δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς έχουν άγνοια έως και αδιαφορία να μάθουν.

 

Είναι ωραίο να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αυτό άλλωστε είναι και το εφαλτήριο σε ένα δημοκρατικό και ευνομούμενο περιβάλλον αλλά και στην κοινωνία μας, εν γένει! Θεωρώ πως ανεξαρτήτως ηλικίας παιδιών ο κάθε γονιός έχει την δική του κοσμοθεωρία / φιλοσοφία και στάση ζωής την οποία μεταλαμπαδεύει στα παιδιά του.

Ξεκινώντας από την βρεφική ηλικία και προχωρώντας, αλλάζοντας απλώς τον τρόπο και τα μέσα κάθε φορά για να ανταποκρίνεται στις διαφορετικές ανάγκες που προκύπτουν σε κάθε αναπτυξιακό στάδιο κάθε ηλικίας.

Επίσης, δεν θα πιάσεις ξαφνικά το παιδί στα 10 να του μιλήσεις, το έχεις ξεκινήσει από πολύ πολύ νωρίς!

Από εκεί και πέρα το point είναι να υπάρχουν ενημερωμένοι γονείς για να υπάρχουν και σωστά ενημερωμένα παιδιά! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

Βρε κορίτσια άλλο πράγμα να κάτσεις με το παιδί μαζί για να του δείξεις κάτι στο ιντερνετ και να του εξηγήσεις επακριβώς τι "κρύβεται" εάν κρύβεται κάτι από πίσω και άλλο να "παρακολουθείς" τις συνομιλίες των παιδιών σου. Και εξηγούμαι:

α) όταν εμείς ήμασταν έφηβοι, εσείς λογικά ηλικιακά πρέπει να είστε πιο μεγάλες από εμένα, εγώ είμαι μικρούλα ακόμη, αλλά για χάρην της συζήτησης ας πούμε ότι στα "δικά" μας τα χρόνια η επικοινωνία / τα "μυστικά" με τις φιλενάδες μας τα λέγαμε στο σχολείο, στο τηλέφωνο, στο δωμάτιό μας, μέχρι εκεί.. τώρα με την πρόοδο της τεχνολογίας καλώς ή κακώς έχουν υιοθετηθεί άλλοι τρόποι επικοινωνίας μεταξύ των νέων.

Οπότε δεν χρειάζεται να μπω στο fb της κολλητής της κόρης μου / γιου μου για να δω τι αναρτά το παιδί.

Μπορώ να πάρω για παράδειγμα δεκάδες αναρτήσεων που υπάρχουν δημόσια για να εξηγήσω στο παιδί μου τι από αυτά μπορεί να παρεξηγηθούν, τι από αυτά μπορεί να ενέχουν κινδύνους.

Εάν εγώ ως γονιός έχω εστιάσει στο να μιλάω στο παιδί μου και να το έχω ενημερωμένο για τους κινδύνους ναι θα του ζητήσω, εάν το θέλει, να μου δείξει ενδεχομένως την δική του συμμετοχή σε ότι αφορά τα social media, μόνο στο πλαίσιο του ελέγχου, εάν όμως, τονίζω, ξέρουμε το παιδί μας, έχουμε αφιερώσει χρόνο να το "εκπαιδεύσουμε" στην χρήση του ιντερνετ και έχουμε αναπτύξει σχέση εμπιστοσύνης, το να μπω στα πηγαδάκια των εφήβων, sorry αλλά για παλιμπαιδισμό μου κάνει!

 

Ποιες συνομιλίες; Συνέχεια μου έρχονται  για παράδειγμα στο facebook νέα από κοινούς γνωστούς με συμμαθητές των παιδιών, notifications από like και comments σε Posts τους και είναι μία καλή ευκαιρία να δουν τα παιδιά πώς ξαφνικά εγώ που δεν είμαι φίλη των συμμαθητών τους, και χωρίς καμία προσπάθεια βλέπω τις "sexy" selfies τους και τα σχόλια που ποτέ δε θα τόλμαγαν να πουν μπροστά σε ενήλικο.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Καλή μου κοπέλα, ως μανούλα θα σε συμβούλευα να μην αποκλείεις τίποτε, ειδικά για τους εφήβους. Εάν τα δικά σας παιδιά ΔΕΝ έχουν λογαριασμούς, δεν κινδυνεύουν κιόλας (μιλάμε για την περίπτωση που πραγματικά δεν έχουν). Το να σερφάρετε στο ιντερνετ σε λογαριασμούς αγνώστων είναι δείγμα "εκπαίδευσης" για τους κινδύνους του ιντερνετ και πολύ καλά κάνετε, το να σεφράρετε μαζί σε αναρτήσεις φίλων είναι ολίγον τι κουτσομπολιό!

Και μία εύλογη απορία: εάν "εντοπίσετε" κάτι περίεργο (αφού την κάνετε που την κάνετε την δουλειά) σε λογαριασμούς φίλων τι κάνετε? ενημερώνετε τον γονιό του παιδιού? ενημερώνετε κάποιον?

Σε κάτι επικίνδυνο ναι. Εχω ενημερώσει μαμά ότι η δωδεκάχρονη τότε κόρη της είχε λογαριασμό στο facebook με πάνω από 300 φίλους και πολλοί από αυτούς έκαναν εντελώς ακατάλληλα comments του τύπου που μπορείς να φανταστείς. Απεδείχθη ότι η μαμά έπεσε από τα σύννεφα, και οι περισσότεροι φίλοι ήταν παντελως άγνωστοι στο παιδί, και αρκετοί από αυτούς ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

@zaxaroulini έχω διαφορετική άποψη. Είναι μικρά τα παιδιά σου ακόμα και ίσως γι'αυτό δε γνωρίζεις. Δεν υπάρχει περίπτωση στην ηλικία των 10 ετών να μη βρεις εκτεθειμένο προφιλ. Δεν υπάρχει περίπτωση φίλος ή γνωστός του παιδιού σου να μην έχει κάνει τραγικά λάθη στη χρήση μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Δε χρειάζεται καν να ψάξεις για να βρεις παράδειγμα. Πέφτεις κυριολεκτικά επάνω τους, το ίδιο το παιδί έρχεται και σου μιλάει γι'αυτό. Αντιθέτως, το "έλα παιδί μου να κάτσουμε μαζί να σου πω τους κινδύνους" δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτή την ηλικία να πιάσει. Δε διαφωνώ ως προς την ενημέρωση, διαφωνώ ως προς τον τρόπο που αυτή είναι πιο αποτελεσματική.

 

Στο θέμα τωνδεδομένων θα συμφωνήσω, δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς έχουν άγνοια έως και αδιαφορία να μάθουν.

 

Αυτό ακριβώς. Τα παιδιά στην προεφηβεία και πάνω, αν κάτι μοιάζει με "μάθημα" δεν το ακούν. Το πώς η μαμά βρέθηκε κυριολεκτικά χωρίς να το θέλει πάνω στην ημίγυμνη γελοία πόζα του γειτονόπουλου είναι απείρως διδακτικότερο ως εμπειρία. Αν δε το γειτονόπουλο καταλήξει να γελάνε οι συμμαθητές του μαζί του ή να το πει κάποιος στη μαμά του, μάλλον καλο σενάριο το βρίσκω σε σχέση με το τι άλλο θα μπορούσε να είχε γίνει, αν κανείς γνωστός δεν έβλεπε τι κάνει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Ποιες συνομιλίες; Συνέχεια μου έρχονται  για παράδειγμα στο facebook νέα από κοινούς γνωστούς με συμμαθητές των παιδιών, notifications από like και comments σε Posts τους και είναι μία καλή ευκαιρία να δουν τα παιδιά πώς ξαφνικά εγώ που δεν είμαι φίλη των συμμαθητών τους, και χωρίς καμία προσπάθεια βλέπω τις "sexy" selfies τους και τα σχόλια που ποτέ δε θα τόλμαγαν να πουν μπροστά σε ενήλικο.

 

Εσύ πως τα βλέπεις όλα αυτά?

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αυτό ακριβώς. Τα παιδιά στην προεφηβεία και πάνω, αν κάτι μοιάζει με "μάθημα" δεν το ακούν. Το πώς η μαμά βρέθηκε κυριολεκτικά χωρίς να το θέλει πάνω στην ημίγυμνη γελοία πόζα του γειτονόπουλου είναι απείρως διδακτικότερο ως εμπειρία. Αν δε το γειτονόπουλο καταλήξει να γελάνε οι συμμαθητές του μαζί του ή να το πει κάποιος στη μαμά του, μάλλον καλο σενάριο το βρίσκω σε σχέση με το τι άλλο θα μπορούσε να είχε γίνει, αν κανείς γνωστός δεν έβλεπε τι κάνει

 

Μα εδώ νομίζω ότι έγκειται και η διαφορά μας! Εγώ δεν μπορώ το helicopter parenting, εφόσον ως γονείς έχουμε ενημερώσει σωστά τα παιδιά μας και έχουμε δημιουργήσει μία σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης δεν έχει νόημα να είμαστε από πάνω και να ελέγχουμε με αυτό τον τρόπο. Γιατί αν το παιδί δεν είναι ενημερωμένο σωστά από εμάς και να το "γλιτώσουμε" από το fc που θα το παρακολουθούμε τότε θα κινδυνέψει κάπου αλλού, όταν εμείς είμαστε απόντες!

Το θέμα είναι να μας εμπιστεύονται τα παιδιά μας και να μας μιλάνε για τα πάντα και φυσικά και εμείς να τους δείχνουμε τον σωστό το δρόμο!!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...