Faioula

Διακοπή εγκυμοσύνης. Θα ξανά μείνω έγκυος;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας. 

Είμαι καινούργια στη παρέα σας. Θέλω να μου δώσει η κάθε μία τη συμβουλή της... Η και να με βρίσετε και αυτό δεκτο. Εξάλλου δεν έχω και κάποια φίλη με γνώση στο θέμα να μπορώ να μιλήσω. Συγνώμη αν σας κουράσω με το κείμενο. Λοιπόν, λέγαμε με τον σύντροφο μου για μωράκι.. Κάναμε προσπάθειες.. Εγώ βέβαια όσο το σκεφτόμουν τόσο αγχωνομουν και δεν έπιανε μέχρι που είπα δε μπορώ κ τότε έπιασε. Η περίοδος μ έχει κύκλο 28με 30 μέρες κ κρατάει 6με 7 μέρες. Πότε δεν είχα καθυστέρηση. Κατάλαβα πως ήμουν εγκυος χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση. Απλά μ είχε ανοίξει η όρεξη.. Συχνοουρια.. Κ μια μέρα πριν αδιάθετισω λέω σίγουρα είμαι έγκυος.. Κάνω ένα τεστ κ βγαίνει θετικό. Πέρεμα ωστόσο από περιέργεια να δω αν αδιάθετισω την επόμενη που υποτίθεται θα μ ερχόταν κ είχα καφέ υγρά. Πήγα γυναικολόγο κ μου είπε πως είμαι εγκυος. Όλα πλ γρήγορα. Άρχισα να νιώθω και χαρούμενη κ θλιμμένη ταυτόχρονα. Δε ξέρω γιατί.. Ενώ στην αρχή ήθελα, μετά ξαφνικά μελαγχολισα.. Ένιωθα μόνη μου. Με έπιασε πανικός.. Εκείνο το διάστημα φτιάχναμε κ το σπίτι με το σύντροφό μου κ ζοριζομασταν και λίγο οικονομικά.. Αυτός έλειπε όλη μέρα σ δουλεια

Πρωί βράδυ.. Κ αυτό με έκανε να νιώθω ακόμα πιο μόνη κ φοβόμουν ότι κ στο μέλλον θα ναι χειρότερα. Κάθε μέρα έκλαιγα.. Προσπαθούσαν όλοι να με πειράξουν να νιώσω καλύτερα κ γινόμουν χειρότερα.δε ξέρω γιατί τόσο πολύ. Τα νεύρα μ ήταν χάλια. Με τα πολλά τον Απρίλη π πέρασε διέκοψα την εγκυμοσύνη.. Τον στεναχωρήσα τόσο πολύ.. Ένιωσα απαίσια. Μετά είπαμε ας νοικοκυρευτουμε πρώτα και μετά ας έρθει ένα μωρο. Τελοσπαντων, ο γιατρός μ μ είπε να μην ανησυχώ.. Ότι από τ στιγμή π έμεινα θα ξαναμεινω

Κ πως μετά από έκτρωση είναι πιο εύκολο να ξανά μείνεις έγκυος ακόμα κ με τα υγρά όπως και μετά από γέννα. Μετά από σαράντα περίπου μέρες μ ήρθε περίοδος κανονικά. Όλο το καλοκαίρι είχα σεξουαλικη επαφή χωρίς προφύλαξη χωρίς βέβαια να ολοκληρώνει μέσα. Τον Οκτώβριο που περίμενα περίοδο δύο με τρεις μέρες πριν μ έρθει είχα αυτά τα καφέ υγρά π έχουμε όλες. Αλλά εμένα συνήθως οπόταν τα βλέπω σε καμία ώρα μ έχει έρθει κανονικά.. Η μέχρι το βράδυ.. Τον Οκτώβριο  όμως τα είχα για δύο με τρεις μέρες κ μ ήρθε μετά κ μου κράτησε τέσσερις μέρες ενώ κρατάει εφτά. Ωστόσο όλο το μήνα ένιωθα καούρες το κεφάλι μ να βουίζει.. Λίγο περίεργα.. Αυτόν το μήνα περίμενα περίοδο στης 5 κ σήμερα 2του μήνα τώρα τ πρωί είδα καφέ υγρό κ μετά λίγο αίμα. Δεν έχει κατέβει ροή κανονική ακόμα.. Θα το δω μετα

Απλά προβληματιζομαι γιατί όλο τον Οκτώβριο έβλεπα οπότε πήγαινα σ τουαλέτα έβλεπα συχνά στο σκούπισμα καφε.. Αχνό μεν αλλά έβλεπα. Όρεξη για φαΐ πάλι. Συχνοουρια. Πονοκεφάλους πολλούς. Τράβηγμα άριστερα χαμηλά.. Τι να πω; της φαντασιας μου είναι; ίσως.. Αγχώνομαι πως δε θα μπορέσω ξανά. 

Και τώρα να του πω τι; δε με εμπιστεύεται ακόμα.. Και έχει δίκιο. Δε μπορώ να του ανοίξω θέμα.. Ντρέπομαι.. Θα με περάσει για ηλιθια. Άσε που τώρα αγχώνομαι πιο πολύ. Χίλια συγνώμη για το κειμενο

πρίν από 6 λεπτά , Faioula είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. 

Είμαι καινούργια στη παρέα σας. Θέλω να μου δώσει η κάθε μία τη συμβουλή της... Η και να με βρίσετε και αυτό δεκτο. Εξάλλου δεν έχω και κάποια φίλη με γνώση στο θέμα να μπορώ να μιλήσω. Συγνώμη αν σας κουράσω με το κείμενο. Λοιπόν, λέγαμε με τον σύντροφο μου για μωράκι.. Κάναμε προσπάθειες.. Εγώ βέβαια όσο το σκεφτόμουν τόσο αγχωνομουν και δεν έπιανε μέχρι που είπα δε μπορώ κ τότε έπιασε. Η περίοδος μ έχει κύκλο 28με 30 μέρες κ κρατάει 6με 7 μέρες. Πότε δεν είχα καθυστέρηση. Κατάλαβα πως ήμουν εγκυος χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση. Απλά μ είχε ανοίξει η όρεξη.. Συχνοουρια.. Κ μια μέρα πριν αδιάθετισω λέω σίγουρα είμαι έγκυος.. Κάνω ένα τεστ κ βγαίνει θετικό. Πέρεμα ωστόσο από περιέργεια να δω αν αδιάθετισω την επόμενη που υποτίθεται θα μ ερχόταν κ είχα καφέ υγρά. Πήγα γυναικολόγο κ μου είπε πως είμαι εγκυος. Όλα πλ γρήγορα. Άρχισα να νιώθω και χαρούμενη κ θλιμμένη ταυτόχρονα. Δε ξέρω γιατί.. Ενώ στην αρχή ήθελα, μετά ξαφνικά μελαγχολισα.. Ένιωθα μόνη μου. Με έπιασε πανικός.. Εκείνο το διάστημα φτιάχναμε κ το σπίτι με το σύντροφό μου κ ζοριζομασταν και λίγο οικονομικά.. Αυτός έλειπε όλη μέρα σ δουλεια

Πρωί βράδυ.. Κ αυτό με έκανε να νιώθω ακόμα πιο μόνη κ φοβόμουν ότι κ στο μέλλον θα ναι χειρότερα. Κάθε μέρα έκλαιγα.. Προσπαθούσαν όλοι να με πειράξουν να νιώσω καλύτερα κ γινόμουν χειρότερα.δε ξέρω γιατί τόσο πολύ. Τα νεύρα μ ήταν χάλια. Με τα πολλά τον Απρίλη π πέρασε διέκοψα την εγκυμοσύνη.. Τον στεναχωρήσα τόσο πολύ.. Ένιωσα απαίσια. Μετά είπαμε ας νοικοκυρευτουμε πρώτα και μετά ας έρθει ένα μωρο. Τελοσπαντων, ο γιατρός μ μ είπε να μην ανησυχώ.. Ότι από τ στιγμή π έμεινα θα ξαναμεινω

Κ πως μετά από έκτρωση είναι πιο εύκολο να ξανά μείνεις έγκυος ακόμα κ με τα υγρά όπως και μετά από γέννα. Μετά από σαράντα περίπου μέρες μ ήρθε περίοδος κανονικά. Όλο το καλοκαίρι είχα σεξουαλικη επαφή χωρίς προφύλαξη χωρίς βέβαια να ολοκληρώνει μέσα. Τον Οκτώβριο που περίμενα περίοδο δύο με τρεις μέρες πριν μ έρθει είχα αυτά τα καφέ υγρά π έχουμε όλες. Αλλά εμένα συνήθως οπόταν τα βλέπω σε καμία ώρα μ έχει έρθει κανονικά.. Η μέχρι το βράδυ.. Τον Οκτώβριο  όμως τα είχα για δύο με τρεις μέρες κ μ ήρθε μετά κ μου κράτησε τέσσερις μέρες ενώ κρατάει εφτά. Ωστόσο όλο το μήνα ένιωθα καούρες το κεφάλι μ να βουίζει.. Λίγο περίεργα.. Αυτόν το μήνα περίμενα περίοδο στης 5 κ σήμερα 2του μήνα τώρα τ πρωί είδα καφέ υγρό κ μετά λίγο αίμα. Δεν έχει κατέβει ροή κανονική ακόμα.. Θα το δω μετα

Απλά προβληματιζομαι γιατί όλο τον Οκτώβριο έβλεπα οπότε πήγαινα σ τουαλέτα έβλεπα συχνά στο σκούπισμα καφε.. Αχνό μεν αλλά έβλεπα. Όρεξη για φαΐ πάλι. Πονοκεφάλους πολλούς. Συχνοουρια.. Τράβηγμα άριστερα χαμηλά.. Τι να πω; της φαντασιας μου είναι; ίσως.. Αγχώνομαι πως δε θα μπορέσω ξανά. 

Και τώρα να του πω τι; δε με εμπιστεύεται ακόμα.. Και έχει δίκιο. Δε μπορώ να του ανοίξω θέμα.. Ντρέπομαι.. Θα με περάσει για ηλιθια. Άσε που τώρα αγχώνομαι πιο πολύ. Χίλια συγνώμη για το κειμενο

Διαφημίσεις

Εφοσον εχεις υποψιες για εγκυμοσυνη κανε καλυτερα κατευθειαν χοριακη,λογικα κ αυριο θα δειξει

Ευχομαι ομως εφοσον ειχατε ελευθερες επαφες να εισαι σιγουρη αυτη τη φορα.κ αν αθτος δ σε εμπιστευεται να χρησιμοποιει προφυλαξη

Αν εισαι εγκυος παλι κ εχεις φοβιες ειναι λογικο γτ δ ξερεις τι σε περιμενει.ειναι κ οι ορμονες.αν σε πνιγει μπορεις να μιλησεις με ψυχολογο

Αν δ εισαι κ δ ειστε ετοιμοι καλυτερα να προσεχετε

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

5 ώρες πρίν, Faioula είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. 

Απλά προβληματιζομαι γιατί όλο τον Οκτώβριο έβλεπα οπότε πήγαινα σ τουαλέτα έβλεπα συχνά στο σκούπισμα καφε.. Αχνό μεν αλλά έβλεπα. Όρεξη για φαΐ πάλι. Συχνοουρια. Πονοκεφάλους πολλούς. Τράβηγμα άριστερα χαμηλά.. Τι να πω; της φαντασιας μου είναι; ίσως.. Αγχώνομαι πως δε θα μπορέσω ξανά. 

Καλησπέρα, τα καφε υγρά που αναφέρεις μπορεί να είναι μια ανωμαλία του κύκλου, ωορρηξία ή και εμφύτευση.

Κανείς δε σκοπεύει να σε βρίσει ούτε να σε κρίνει για τις επιλογές σου. Διαφωνώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι, όμως σέβομαι την επιλογή σου. Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω πως δεν είσαι έτοιμη για παιδί. Πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου να διαχειριστείς την διακοπή της κύησης και τους λόγους που σε οδήγησαν εκεί. Να τα βρεις με τον εαυτό σου. Καμία δεν νιώθει έτοιμη πριν γίνει μάνα!  Κ όλες νιώσαμε κ άγχος και πανικό και απ'όλα τα καλά όταν μάθαμε πως θα γίνουμε μανάδες. Όμως και η μητρότητα ακριβώς αυτό είναι. Άγχος και πανικός με απίστευτη αγάπη και χαρά.
    Η συμβουλή μου είναι να το αφήσεις για λίγο. Όταν νιώσεις σίγουρη για σένα κ είσαι τυχερή που σε στηρίζει σ'αυτό ο σύντροφος σου, προσπαθείτε πάλι. Θα σ εμπιστευτεί όταν η ίδια θα εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου.
    Εάν παρόλα αυτά είσαι έγκυος τώρα, σου συνιστώ ψυχραιμία και εμείς εδώ μπορούμε να σε στηρίξουμε όσο μπορούμε ψυχολογικά για να διαχειριστείς τα συναισθήματα σου. Σαν εκτόνωση το λέω γιατί είμαστε γιαλαντζί ψυχολόγοι,όμως όλες τα ίδια περνάμε.

• Μου αρέσει 4

Καταρχήν πήγαινε να κάνεις ένα τεστ να μάθεις.

Αν είσαι εγκυος, βρες άμεσα έναν ψυχολόγο ή ακόμη καλύτερα ψυχίατρο να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις τα συναισθηματά σου. Από όσα λες, δεν είσαι αυτή τη στιγμή έτοιμη για ένα μωρό, και θα χρειαστεις βοήθεια να καταλάβεις και τι θέλεις αλλά και πώς θα προχωρήσεις. Το καλό είναι ότι ακόμη έχεις καιρό αν είναι μία εγκυμοσύνη στην αρχή της, δεν είναι ότι γεννάς σε ένα μήνα.

Από εκεί και πέρα, αν δεν είσαι έγκυος, άρχισε να χρησιμοποιείς προφύλαξη άμεσα. Και πάλι σκέψου το θέμα του ψυχίατρου, να σε βοηθήσει και να ξεπεράσεις τις τύψεις σου, αλλά  και να καταλάβεις τι ήταν το πρόβλημα και αν και πώς θα αλλάξουν οι συνθήκες. Σε τόσο σύντομο διάστημα από την διακοπή, δεν άλλαξε κάτι αντικειμενικά, οπότε δεν υπάρχει καμία λογική να ρισκάρεις μία εγκυμοσύνη τώρα.

Επίσης, αν και ξέρω ότι δεν θες να το ακούσεις αυτό, θα σκεφτόμουν πάρα πολύ σοβαρά τη σχέση σου με τον σύντροφό σου. Αν υποθέσουμε ότι εσύ έχεις κάποια ανασφάλεια, σε έπιασε πανικός κλπ, δηλώνει απίστευτη ανωριμότητα, ανευθυνότητα ως και αδιαφορία από το σύντροφό σου ότι δέχτηκε να έχετε σε αυτή τη φάση επαφές χωρίς προφυλάξεις. 

γειά σου, πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται ? το να μην αισθάνεσαι έτοιμη για παιδί, είναι κάτι θεμιτό. Τι άλλαξε μέσα σε τόσο λίγο διάστημα; αναρωτήσουν μηπως ειναι μονο αυτό. σε ρωτάω ποσο χρονων είσαι γιατί καμιά φορά μπορεί να δεσμευόμαστε σε σχέσεις αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι αυτές είναι έτοιμες για παιδί ή και οι σωστές για οικογένεια. Δεν είναι λί΄γες οι μητέρες εδώ που έχουν κάνει δεύτερο γάμο, ή που αρραβωνιάστηκαν χωρισαν κ παντρεύτηκαν και εκαναν οικογένεια με΄αλλον.  Πάρε στα σοβαρά τα συναισθήματά σου, δεν είναι του πεταμού. 

καλου κακου ζητα απο γυναικολογο να σου κανει και ορμονολογικές εξετάσεις   πάντως από το κείμενό σου φαίνεται να έχειες πολλές συναισθηματικές διακυμάνσεις και αυτό δεν ειναι καλό, προκαλεί στρές και σίγουρα υπογονιμότητα.   το στρες κανει κορτιζολη η οποια χαμηλώνει την προγεστερόνη, έτσι μου πε η γυναικολόγος μου. Ακούγεσαι τρομερά στρεσσαρισμένη από τους φόβους σου, την στιγμή που δεν φαίνεται να γράφεις να υπάρχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα τώρα.  Όλα που γράφεις λύνονται. 

• Μου αρέσει 1

Καλησπέρα σας πριν 3 μηνες ειχα μαθει πως ήμουν εγκυος ηταν κατι που εγω και ο συντροφος μου δεν περιμεναμε προσεχαμε ειναι η αλήθεια αλλα μαλλον εκανα εχω καποιο λαθος με τα αντισυλληπτικά δεν ήμουν συνεπής στην ωρα και μπορει να ξεχασα να παρω μια φορα για να μπω στο θεμα εγω και εκεινος πηγενουμε σχολειο 2 λυκειου γιατι το ειχαμε παρατησει αλλα ξανα συνεχίσαμε εγω ειμαι 19 εκεινος 22  στην αρχη ειμασταν σιγουρη για την διακοπή κύησης γιατι οταν το ειπαμε στους δικους μας η δικοι του ειχαν θεμα και εγω δεν ηξερα πως να το διαχειρηστω και φοβηθηκα ειμασταν αναποφάσιστοι και καπως ετσι εφτασα 3μηνων τελικα εκανα εκτρωση αλλα το μετανιωσα πίκρα δεν μπορω να ηρεμησω από τότε και εκεινος το μετανοιωσε περναμε μια ασχημη φαση το συζητησαμε και αποφασίσαμε πως θέλουμε να προσπαθήσουμε να ξανα μεινω εγκυος και να δειξουμε οση αγάπη δεν δειξαμε στο προηγούμενο παιδακι μας ξεχασα να πω πως εχω λιγες μερες που την εχω κανει την εκτρωση και μολις γινω καλα σωματικα θελουμε να προσπαθήσουμε ποσο ευκολο θα ειναι μετα απο κατι τέτοιο;  Ποσο καιρο θα πάρει; Μπορει να υπαρξουν επιπλοκες επειδη ειχε προηγηθεί εκτρωση; 

1 hour ago, Nina eirhnh είπε:

Καλησπέρα σας πριν 3 μηνες ειχα μαθει πως ήμουν εγκυος ηταν κατι που εγω και ο συντροφος μου δεν περιμεναμε προσεχαμε ειναι η αλήθεια αλλα μαλλον εκανα εχω καποιο λαθος με τα αντισυλληπτικά δεν ήμουν συνεπής στην ωρα και μπορει να ξεχασα να παρω μια φορα για να μπω στο θεμα εγω και εκεινος πηγενουμε σχολειο 2 λυκειου γιατι το ειχαμε παρατησει αλλα ξανα συνεχίσαμε εγω ειμαι 19 εκεινος 22  στην αρχη ειμασταν σιγουρη για την διακοπή κύησης γιατι οταν το ειπαμε στους δικους μας η δικοι του ειχαν θεμα και εγω δεν ηξερα πως να το διαχειρηστω και φοβηθηκα ειμασταν αναποφάσιστοι και καπως ετσι εφτασα 3μηνων τελικα εκανα εκτρωση αλλα το μετανιωσα πίκρα δεν μπορω να ηρεμησω από τότε και εκεινος το μετανοιωσε περναμε μια ασχημη φαση το συζητησαμε και αποφασίσαμε πως θέλουμε να προσπαθήσουμε να ξανα μεινω εγκυος και να δειξουμε οση αγάπη δεν δειξαμε στο προηγούμενο παιδακι μας ξεχασα να πω πως εχω λιγες μερες που την εχω κανει την εκτρωση και μολις γινω καλα σωματικα θελουμε να προσπαθήσουμε ποσο ευκολο θα ειναι μετα απο κατι τέτοιο;  Ποσο καιρο θα πάρει; Μπορει να υπαρξουν επιπλοκες επειδη ειχε προηγηθεί εκτρωση; 

Κοριτσι οσο αφορα το ιατρικο κομματι δεν ξερω να σου απαντησω...γι αυτο το θεμα θα πρεπει να ρωτησεισ το γιατρο σου..αυτοσ εχει ολεσ τισ απαντησεισ..

Εγω απλα θα σε συμβουλευα πωσ αν θελετε οικογενεια αυτη τη φορα θα πρεπει να κανετε τα σωδτα βηματα..

Βλεπω πωσ κ οι 2 ειστε νεαροι σε ηλικια..κ εξαρταστε απο τουσ γονεισ..1 βημα τη φορα θα ελεγα..αν δεν μενετε μαζι καλα θα ειναι να συγκατοικισετε...να δειτε πωσ ειναι η συμβιωση..κ αφου θελετε κ μωρακι να δεσμευτειτε κ επισημα..αν δεν ειστε ηδη  φυσικα...

Το παιδι φερνει μεγαλεσ αλλαγεσ στη ζωη..κ αν δεν ειστε αγαπημενοι κ ενωμενοι αυτο μπορει να σασ ταρακουνησει..

Να συνελθεισ πρωτα σωματικα κ ψυχικα...κ μετα να αποφασισετε τι θελετε..

1 ώρα πρίν, Nina eirhnh είπε:

Τα συναισθήματα σου είναι φυσιολογικά μεν, σε οδηγούν σε λάθος αποφάσεις δε. Δεν αντικαθίσταται η μία εγκυμοσύνη με άλλη, ούτε άλλαξαν οι λόγοι που σας εμπόδιζαν να μεγάλώσετε αυτή τη στιγμή ένα μωρό. Τελειώστε με τις σπουδές σας, είστε πάρα πολύ νέοι, και μετά, θα είστε έτοιμοι για οικογένεια.

• Μου αρέσει 2

Όπως σου είπαν και πιο πάνω οι κοπέλες, η απόφαση να γίνεις μητέρα πρέπει να ειναι συνειδητοποιημένη...με αυτό δεν εννοούμε οτι θα διακατέχεσαι μόνο απο ενθουσιασμό και οτι δεν θα υπάρχουν στιγμές που θα νιώθεις πανικό...είναι εξάλλου μια μεγάλη απόφαση στη ζωή ενός ανθρώπου...και οχι μονο για τη μητέρα... το θέμα είναι οτι η διακοπή της εγκυμοσύνης και γι αυτούς που δεν τη θεωρούν αμαρτία ,παραμένει επικίνδυνη χωρίς αυτό να σημαίνει οτι σίγουρα μετά απο διακοπή κύησης δεν θα μπορέσεις να μείνεις ξανά έγκυος. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και να αναζητήσεις τη βοήθεια που χρειάζεσαι σε αυτόν τον δρόμο τόσο απο κάποιον ειδικό όσο -και για μενα κυριως- απο τους δικούς σου ανθρώπους. Καλή τύχη!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!