Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

«Επίβλεψη» παιδιών σε πάρτυ!


Recommended Posts

Κορίτσια θα μου πείτε την γνώμη σας σε κάτι σοβαρό που προέκυψε? το κορίτσι των πάρτυ θα καταντήσω στο τέλος! :?

Το Σάββατο είναι καλεσμένη όλη η τάξη σε ένα παιδικό πάρτυ, θα γίνει σε σπίτι. Με πήρε τηλέφωνο μία μαμά που μένει πολύ κοντά μας και με παρακάλεσε αν μπορώ να πάρω μαζί μου τα παιδάκια της (μιλάμε για 2 αδερφάκια) επειδή η ίδια θα δουλεύει. Εγώ, της είπα ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα να πάρω τα παιδάκια μαζί, με τα πόδια θα πάμε, είναι κοντά το σπίτι, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι αγχώνομαι, δεν έχει ξανατύχει να προσέξω ξένα παιδιά σε ξένο σπίτι. :-(

Σας έχει τύχει? Θα έχω και τον μικρό μου γιο μαζί, συν τον μεγάλο συν τα αδερφάκια θα έχω 4 παιδιά, έχω αγχωθεί!

Έκανα καλά?

Εντωμεταξύ επειδή έχω πάει αρκετές φορές σε αυτό το σπίτι (και πέρσι εκεί έκανε η κοπέλα το πάρτυ) αλλού θα είναι οι γονείς αλλού τα παιδιά, οι χώροι είναι μεγάλοι, έχει εσωτερικές σκάλες, έχει επικίνδυνα σημεία, πως πάω και μπλέκω έτσι, λέω ναι και μετά το σκέφτομαι!

Έχετε να μου δώσετε κανένα tip?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άλλη φορά να μην απαντάς αμέσως! Αστειεύομαι :-D Πάντως όσο να΄ναι, είναι ευθύνη να είσαι μόνη σου με 4 παιδιά σε ένα σπίτι που όπως λες έχει επικίνδυνα σημεία, δεν θα έχεις και οπτική επαφή και θα έχει πολυκοσμία (= 25 παιδιά + αδερφάκια από ό,τι κατάλαβα).

Τα παιδιά είναι τουλάχιστον ήσυχα;

Ο άντρας σου θα έρθει μαζί; Εγώ θα τον έπαιρνα μαζί μου στα σίγουρα... Εδώ φοβάμαι να βγω έξω με τα παιδιά μου + τα ξαδέρφια τους αν είμαι μόνη μου... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erin0000 said:

Άλλη φορά να μην απαντάς αμέσως! Αστειεύομαι :-D Πάντως όσο να΄ναι, είναι ευθύνη να είσαι μόνη σου με 4 παιδιά σε ένα σπίτι που όπως λες έχει επικίνδυνα σημεία, δεν θα έχεις και οπτική επαφή και θα έχει πολυκοσμία (= 25 παιδιά + αδερφάκια από ό,τι κατάλαβα).

Τα παιδιά είναι τουλάχιστον ήσυχα;

Ο άντρας σου θα έρθει μαζί; Εγώ θα τον έπαιρνα μαζί μου στα σίγουρα... Εδώ φοβάμαι να βγω έξω με τα παιδιά μου + τα ξαδέρφια τους αν είμαι μόνη μου... 

 

 

 

Αχ κοπέλα μου σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτά φοβάμαι και εγώ! τα αδερφάκια δεν ξέρω αν είναι ήσυχα, έχουμε βρεθεί ξανά και στην παιδική χαρά και σε παιδότοπο, ήσυχα μου φανήκανε, δεν ξέρω κιόλας, εκεί δεν είχα εγώ την ευθύνη για αυτά, δεν πολυπρόσεχα.

Οπτική επαφή θα έχω σίγουρα, αν το κάνει όπως και πέρσι το playroom είναι στον πάνω όροφο με τον ανιματέρ, θα κάτσω πάνω δεν θα μείνω κάτω με τους γονείς, έχω άγχος. Ο άντρας μου δεν θα έρθει, συνήθως εγώ πάω τα παιδιά σε πάρτυ, έλεγα μήπως έπαιρνα την πεθερά μου να με βοηθήσει, να προσέχει αυτή πιο πολύ τον μικρό και εγώ να έχω από κοντά τα μεγάλα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που προσφέρθηκες είναι δύσκολο να το πάρεις πίσω πίσω. Ετοιμάσου για συνεχή επίβλεψη, μάλλον δεν θα πολυκάτσεις με τους γονείς αυτό το βράδυ. Εντάξει, ένα βράδυ είναι θα περάσει. Θεωρώ πως είναι διαχειρίσιμο εφόσον θα είστε σε σπίτι και όχι κάπου έξω. Πολύ καλή ιδέα να πάρεις τον άντρα σου μαζί. Την αδερφή σου, μια φίλη σου?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marakiz said:

Τώρα που προσφέρθηκες είναι δύσκολο να το πάρεις πίσω πίσω. Ετοιμάσου για συνεχή επίβλεψη, μάλλον δεν θα πολυκάτσεις με τους γονείς αυτό το βράδυ. Εντάξει, ένα βράδυ είναι θα περάσει. Θεωρώ πως είναι διαχειρίσιμο εφόσον θα είστε σε σπίτι και όχι κάπου έξω. Πολύ καλή ιδέα να πάρεις τον άντρα σου μαζί. Την αδερφή σου, μια φίλη σου?

 

Αχ βράδυ είναι θα περάσει, αλλά πως θα περάσει! είπα να πάρω την πεθερά μου μαζί για συμπαράσταση ο άντρας μου αποκλείεται να έρθει την πεθερά μου την εμπιστεύομαι πιο πολύ, ο άντρας μου θα πιάσει την κουβέντα και θα χαζολογάει!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι την πεθερά σου βρε κοπέλα μου... Δεν θα νιώθει άνετα η γυναίκα με μαμάδες... Δεν έχεις κάποιον πιο νέο σε ηλικία; Κάποια τυχόν αδερφή ίσως; την νταντά; Ή μήπως μπορεί να σε βοηθήσει στην επίβλεψη και κάποια άλλη μαμά καλεσμένη στο πάρτυ; (να επιβλέπετε εναλλάξ ή κάτι τέτοιο).

Πάντως το ότι υπάρχει ανιματέρ είναι πολύ θετικό γιατί όσο να΄ναι θα τα οργανώσει... Βέβαια συνήθως γίνεται χαμός μόλις φύγει ο ανιματέρ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

Όχι την πεθερά σου βρε κοπέλα μου... Δεν θα νιώθει άνετα η γυναίκα με μαμάδες... Δεν έχεις κάποιον πιο νέο σε ηλικία; Κάποια τυχόν αδερφή ίσως; την νταντά; Ή μήπως μπορεί να σε βοηθήσει στην επίβλεψη και κάποια άλλη μαμά καλεσμένη στο πάρτυ; (να επιβλέπετε εναλλάξ ή κάτι τέτοιο).

Πάντως το ότι υπάρχει ανιματέρ είναι πολύ θετικό γιατί όσο να΄ναι θα τα οργανώσει... Βέβαια συνήθως γίνεται χαμός μόλις φύγει ο ανιματέρ...

 

Καλέ νεότατη είναι η πεθερά μου, δεν έχει πρόβλημα, ούτως ή άλλως δεν θα πιάσει κουβέντα με τις άλλες μαμάδες, θα έχει να προσέξει τα δικά μου τα παιδιά για να προσέχω εγώ τα άλλα!

Άλλη μαμά το αποκλείω, σε μένα το ζήτησε η κοπέλα, θα είναι σαν να μην θέλω να το κάνω.

Αυτό με τον ανιματέρ και εγώ το φοβάμαι, μόλις φύγει ξεσαλώνουν, αχ πως έμπλεξα πάλι έτσι? :-(

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Zaxaroulini αν όντως αγχώνεσαι τόσο πολύ, ίσως είναι καλύτερα να "το πάρεις πίσω". 

Τι ηλικίας είναι τα παιδιά; Αν είναι κάτω των 8 ετών, κι εγώ δεν θα έπαιρνα τέτοια ευθύνη ( μεταξύ μας θα έστελνα μόνο τα παιδιά και δεν θα πήγαινα καν, τα θεωρώ αρκετά μεγάλα για να είναι μόνα τους σε πάρτυ σπιτιού). 

Αν δεν θες να υπαναχωρήσεις, τότε πάρε μαζί την πεθερά ή μία πολύ καλή φίλη ως εξυπηρέτηση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, αν δεν έχει πρόβλημα πάρτην μαζί σου. Έχε το νου σου όμως τα ξένα παιδιά να τα επιβλέπει διακριτικά. Μην πάει και τα μαλώσει για παράδειγμα ή τους μιλήσει απότομα και μετά έχετε άλλα μπερδέματα... Όσο να΄ναι άλλη νοοτροπία έχουν οι προηγούμενες γενιές (και ας είναι νέα σε σχέση με άλλες γιαγιάδες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 minute ago, Macgyver said:

Zaxaroulini αν όντως αγχώνεσαι τόσο πολύ, ίσως είναι καλύτερα να "το πάρεις πίσω". 

Τι ηλικίας είναι τα παιδιά; Αν είναι κάτω των 8 ετών, κι εγώ δεν θα έπαιρνα τέτοια ευθύνη ( μεταξύ μας θα έστελνα μόνο τα παιδιά και δεν θα πήγαινα καν, τα θεωρώ αρκετά μεγάλα για να είναι μόνα τους σε πάρτυ σπιτιού). 

Αν δεν θες να υπαναχωρήσεις, τότε πάρε μαζί την πεθερά ή μία πολύ καλή φίλη ως εξυπηρέτηση και μόνο.

 

Το πάρτυ είναι Α' Δημοτικού, το ένα αδερφάκι είναι 6 ετών δηλαδή όσο και ο δικός μου και το άλλο είναι περίπου 2 χρόνια πιο μεγάλο! αγόρια και τα δύο!

Κάτω των 8 θα τα έστελνες μόνα τους? εγώ αγχώνομαι και άμα συμβεί κάτι, είναι μικρούλια μωρέ ακόμη!

2 minutes ago, erin0000 said:

Τι να σου πω, αν δεν έχει πρόβλημα πάρτην μαζί σου. Έχε το νου σου όμως τα ξένα παιδιά να τα επιβλέπει διακριτικά. Μην πάει και τα μαλώσει για παράδειγμα ή τους μιλήσει απότομα και μετά έχετε άλλα μπερδέματα... Όσο να΄ναι άλλη νοοτροπία έχουν οι προηγούμενες γενιές (και ας είναι νέα σε σχέση με άλλες γιαγιάδες).

 

Καλέ είναι πολύ διακριτικός άνθρωπος η γυναίκα, εδώ δεν μαλώνει τα δικά μας θα μαλώσει τα ξένα?? λέτε να με σχολιάσουν που θα πάρω και την πεθερά μου μαζί?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Macgyver είπε:

Zaxaroulini αν όντως αγχώνεσαι τόσο πολύ, ίσως είναι καλύτερα να "το πάρεις πίσω". 

Τι ηλικίας είναι τα παιδιά; Αν είναι κάτω των 8 ετών, κι εγώ δεν θα έπαιρνα τέτοια ευθύνη ( μεταξύ μας θα έστελνα μόνο τα παιδιά και δεν θα πήγαινα καν, τα θεωρώ αρκετά μεγάλα για να είναι μόνα τους σε πάρτυ σπιτιού). 

Αν δεν θες να υπαναχωρήσεις, τότε πάρε μαζί την πεθερά ή μία πολύ καλή φίλη ως εξυπηρέτηση και μόνο.

 

Τι εννοείς ακριβώς; Να τα στείλει μόνα τους; Αν είναι ευθύνη να τα επιβλέπει η ίδια, πως θα πάνε τα 8χρονα μόνα τους;

 

Από την πλευρά της οικοδέσποινας πάντως σου λέω ότι τα 8χρονα δεν είναι αρκετά μεγάλα για να είναι μόνα τους σε σπίτι... Εδώ 11χρονα ασυνόδευτα και μου έκαναν μπάχαλο εμένα το σπίτι, γιατί οι γονείς τους ήρθαν τα παράτησαν και έφυγαν. Και κάνα δυο γονείς δεν εμφανίστηκαν καν στην πόρτα...

 

Από αυτή την άποψη, καλά κάνει η ζαχαρουλίνι και αγχώνεται γιατί έχει ευθύνη και προς τα παιδιά (μην πάθουν τίποτα) αλλά και προς το ξένο σπίτι (μην το κάνουν μπάχαλο ή μην προκαλέσουν φασαρίες).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marakiz said:

Ζαχαρουλίνι όλο η πεθερά βγάζει το φίδι από την τρύπα! :P

 

Είναι τόσο καλός άνθρωπος, δεν έχω παράπονο, σε όλα με βοηθάει, ούτως ή άλλως μέχρι την πόρτα θα πηγαίναμε μαζί, μην μου φύγει κανένα στο δρόμο, εντάξει τα δικά μου τα έχω από το χεράκι αλλά τα ξένα τα φοβάμαι, μην μου πεταχτεί κανένα στο δρόμο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

8 χρονών τα περισσότερα παιδιά πάνε μόνα σε πάρτυ, ελάχιστοι γονείς έρχονται σε τέτοιες ηλικίες. Τα πρωτάκια δε θα θεωρούσα επίσης ότι θέλουν καμιά φοβερή επίβλεψη. Σου ζήτησε να τα επιβλέπεις, ή να τα πας; Πολλές φορές γονείς έχουν στείλει και τετράχρονα σπίτι μου ασυνόδευτα με συνεννόηση μαζί μου και εννοείται ότι εγώ είχα την ευθύνη, όχι όποιος έκανε τον "ταξιτζή". Απλά θα πρέπει η μαμά τους να έχει συνεννοηθεί με τη μαμά που κάνει το πάρτυ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, erin0000 said:

Το αν θα σε σχολιάσουν ζαχαρουλίνι πρέπει να είναι το τελευταίο που θα σε απασχολεί.

 

Αχ βλέπω ότι έχεις πάθει μεγάλη λαχτάρα, εγώ έχω μικρά παιδιά, όπως το σκέφτομαι και εμένα τα 11χρονα μου φαίνεται καλή ηλικία να πάνε μόνα τους σε πάρτυ, τώρα για τα εξάχρονα και δη ξένα δεν το συζητώ, από πάνω όλη την ώρα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι πολλά μαζεμένα κάπου και τα 11χρονα παραφέρονται. Οπότε όχι δεν συμφωνώ να τα αφήνουμε μόνα τους σε ένα ξένο σπίτι. Ποιο το νόημα άλλωστε;; Να νιώθουν ανεξάρτητα; Και εμένα ανεξάρτητα ένιωθαν και δεν ήξερα ποιο να πρωτο-μαζέψω...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, erin0000 said:

Όταν είναι πολλά μαζεμένα κάπου και τα 11χρονα παραφέρονται. Οπότε όχι δεν συμφωνώ να τα αφήνουμε μόνα τους σε ένα ξένο σπίτι. Ποιο το νόημα άλλωστε;; Να νιώθουν ανεξάρτητα; Και εμένα ανεξάρτητα ένιωθαν και δεν ήξερα ποιο να πρωτο-μαζέψω...

 

Εντάξει μωρέ, παιδάκια είναι, όταν μαζευτούν και όλα μαζί φυσικό είναι να ξεσαλώσουν λίγο, εμένα αυτό δεν με πειράζει, μην χτυπήσει φοβάμαι κανένα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Εντάξει μωρέ, παιδάκια είναι, όταν μαζευτούν και όλα μαζί φυσικό είναι να ξεσαλώσουν λίγο, εμένα αυτό δεν με πειράζει, μην χτυπήσει φοβάμαι κανένα!

 

Μα πάνε πακέτο όλα αυτά. Χτυπήματα, τσακωμοί, σπίτι μπάχαλο, ζημιές...

 

Τέλοσπάντων εγώ για να είμαι και εντάξει με την οικοδέσποινα ή θα ήμουν συνέχεια πάνω από τα παιδιά ή θα έπαιρνα και δεύτερο άτομο μαζί μου. Το θέμα είναι η μαμά που σε έχωσε συνειδητοποιεί την ευθύνη που σου φόρτωσε ή είναι του στυλ, "έλα καλέ δεν έγινε και τίποτα";

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erin0000 said:

 

Μα πάνε πακέτο όλα αυτά. Χτυπήματα, τσακωμοί, σπίτι μπάχαλο, ζημιές...

 

Τέλοσπάντων εγώ για να είμαι και εντάξει με την οικοδέσποινα ή θα ήμουν συνέχεια πάνω από τα παιδιά ή θα έπαιρνα και δεύτερο άτομο μαζί μου. Το θέμα είναι η μαμά που σε έχωσε συνειδητοποιεί την ευθύνη που σου φόρτωσε ή είναι του στυλ, "έλα καλέ δεν έγινε και τίποτα";

 

:shock::shock::shock:

 

αχ τι με περιμένει! είναι 4 παιδιά δύσκολο να είμαι από πάνω μόνη μου, η πεθερούλα μου είναι μονόδρομος δεν το συζητώ! Η μαμά είναι μία πολύ καλή κοπέλα και στενοχωριέται ήδη που δουλεύει και δεν θα μπορέσει να τα πάει η ίδια!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

zaxaroulini εξάχρονα είναι τεράστια ευθύνη ! Αν χτυπήσει το εξάχρονο κανένα άλλο παιδάκι ? Αν το χτυπήσουν και ανοίξει καμία μύτη, τι θα πεις στη μάνα του; 

Ούτε στην πεθερά σου να δώσεις τέτοια ευθύνη. Πάρτο πίσω ! Και μην υπόσχεσαι χωρίς να σκέφτεσαι πριν. Η καλή σου η καρδιά είναι αυτή που φτερουγίζει τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά της τα παιδιά θα προσέχει, τα εγγόνια της δηλαδή, όπως έχει προσέξει κι άλλες φορές. Της γειτόνισσας θα τα προσέχει το ζαχαρουλίνι αν κατάλαβα καλά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αχ macgyver με άγχωσες πιο πολύ τώρα, δεν θέλω να σκέφτομαι το κακό αλλά συνήθως σε κάτι τέτοια σπάει ο διάβολος το πόδι του. Σκέφτομαι ότι αφού θα τα πάω εγώ τα αδερφάκια μήπως είναι και αυτά πιο μαζεμένα, με το σκεπτικό ότι δεν θα τα έχει η μαμά τους.

Μαρακιζ ναι η γιαγιά θα προσέχει τα δικά μας, εγώ θα έχω τα ξένα από κοντά! 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...