Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας και συμβουλές σας στο παρακάτω θέμα.

Είμαι 34 χρονών και πριν από 5 χρόνια ξαφνικά μου σταμάτησε η περίοδος. Ο γυναικολόγος μου στην αρχή δεν υποπτέφθηκε κάτι και μου είπε να πάρω ανισυλληπτικά για να μου ξαναέρθει η περίοδος. Πήρα λοιπον τα αντισυλληπτικά που μου πρότεινε για 2 χρόνια και είχα περίοδο κανονικά. Όταν όμως τα σταμάτησα η περίοδος πάλι δεν μου ερχόταν κι ετσι με έστειλε σε ενδοκρινολόγο για να κάνω τις απαραίτητες ορμονολογικές εξετάσεις. Κάνοντας λοιπον τις εξετάσεις που μου υπέδειξαν και με βάση τα αποτελέσματα μου ανακοινωσε ο ενδοκρινολόγος μου ότι πάσχω από Πρόωρη Ωοθικική Ανεπάρκεια (ενδεικτικα αναφέρω ότι η FSH μου ήταν 100 σε ηλικία 30 χρονών).

Για να μην σας κουράσω από τότε παίρνω το ciclarur κι εχω κανονικα περίοδο και θέλω πάρα μα πάρα πολύ να αποκτήσω ενα παιδάκι με δικό μου γεννετικό υλικο. Δυστυχώς από την πρώτη στιγμή όλοι οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωάρια. Εγώ όμως θέλω να εξαντλήσω πρώτα όλα τα ενδεχόμενα και μετά αν η μόνη εναλλακτική που έχω είναι τα δανεικά μόνο και μόνο τότε να καταφύγω σε αυτήν.

Έχω διαβάσει αρκετά μηνύματα μέσα στο φορουμ από κοπέλες που είναι περίπου στην ίδια κατάσταση με την δική μου και επισκέφτηκα 2 γυναικολόγους που σύμφωνα με τις διάφορες αναφορές μεσα στο φορουμ χορηγούν το DHEA (τον Μαμά και τον Τσιριγώτη).

Σε αυτο το σημείο λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα με εμένα πέτυχε τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με ποιον από τους 2 γιατρούς. Είμαι στο στάδιο που πρέπει να επιλέξω με ποιον από τους 2 θα συνεχίσω και σε ποιον να πιστέψω και ειλικρινά ειμαι πολύ μπερδεμένη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κι εύχομαι σε όλες Χαρούμενα Χριστούγεννα!!!

Διαφημίσεις

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!

Εξωσωματικος γιατρος εδωσε DHEA σε γυναικα-γιατρο 36 χρονων , με ΠΩΑ και αμηνορροια 2 χρονων , που ενδιαφεροταν για δανεικα Ωαρια, , της ηρθε περιοδος και εμεινε εγκυος φυσιολογικα μετα τη ληψη του DHEA.

Το DHEA ειναι ενα συμπληρωμα διατροφης δοκιμασμενο σαν αντιγηραντικο πολλα χρονια, χωρις να εχει παρενεργειες .

Εντελως τυχαια ανακαλυφθηκε οτι βοηθαει πολυ στην ποιοτητα των ωαριων και τις γυναικες με υψηλη fsh και ΠΩΑ.

• Μου αρέσει 1

Δεν ξερω για την ορμονη αυτη, αλλά πιστεύω στην υπαρξη φαρμακων τετοιων που βοηθούν. Προσωπικα πηρα gonal στην 2η προσπάθεια και έκανα με το ζόρι 3 ωάρια. Μετα από 1,5 μήνα με βιταμίνες μόνο πάω στην 3η προσπάθεια με 5! Δεν πιστευω οτι ειναι τυχαίο...

Τι βιταμινες πηρες??

Και πως κατεβασες 5 , εννοεις με θεραπεια φανταζομαι.

Τελικα faneva τα καταφερες???

Tελικα εγω θα παρω μαλλον τα bio-dh της Natoural-plus.

To συζητησα με το φαρμακοποιο και μου προτεινει αυτη σαν αξιοπιστη εταιρεια.

Επισης μια γυναικολος στην πολη μου μου ειπε οτι με αυtα μια πελατισσα της εριξε την fsh.

Παιδι ομως δεν καταφερε να κανει ακομα.

εκανα αυτην την εξεταση..που μου την εγραψε ο γιατρος κ ακομα δεν θα παω να του τη δειξω..ομως με εχει φαει η αγωνια..

βγηκε 4,29 με ορια 2-11.1 και επειδη πλεον οι φυσιολογικες τιμες ειναι απλα ενδεικτικες..γενικα απο οτι εχω καταλαβει..δεν μπορω πουθενα να βρω ποσο πρεπει να εχει ενας ανθρωπος τελος παντων..μηπωε ξερει κανεις ποσο πρεπει να ειναι???αι σιχτιρ..ολοκληρο νετ κ δεν βρισκω τιποτα!:D

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν βοήθησε με χαμηλή ΑΜΗ, το σίγουρο είναι ότι βοήθησε α μείνω έγκυος αμέσως βελτιώνοντας τα ωάρια μου. Ούτε τώρα το πιστεύω. 

Ax ποσο χαιρομαι με αυτα που ακουω. ξεκινησα και εγω dhea. ποιον γιατρο ειχες? ποσα dhea επερνες την ημερα? και μετα απο ποσο καιρο εμεινες εγκυος απο τοτε που πηρες dhea? φυσιολογικα εντελως εμεινες η με εξωσωματικη και dhea  συχρονως?

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

Kai Εγώ παίρνω fertlilymax έχω ακριβός 6 εβδομαδες 

Ομως παίρνω και την ovamax από την ίδια εταιρία που βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων 

9 του μηνα θα πάω να κάνω τις εξετάσεις fsh,LH Kai Ε2 να δω ποσό θα έχουν κατέβει οι ορμόνες αυτες

4 ώρες πρίν, nota78 είπε:

για τι τιμές μιλάμε?εμένα μου πρότεινε ο εξωσωματικός vitabiotics before conception N1....η μόνη αλλάγη ήταν ότι ανέβηκε λίγο η Β12 δε μου πρότειναν κάτι άλλο για βελτίωση ούτε η αιματολόγος ούτε ο εξωσωματικός...

Κορίτσια  θα τρελαθώ!!! Όντως έχετε δει αποτελέσματα με χαμηλή Amhκ ψηλη fsh; είχα διαβάσει για την dhea αλλά φοβήθηκα. Κ κανένας να κανένα γιατρός  εξωσωματικής  δεν το έριξε! Επειδή επειγομαι, σας παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία ή κ βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη 

On 28/02/2018 at 6:46 ΜΜ, nota78 είπε:

Μπορείς να με κατευθύνεις  πάνω σε αυτο; 

Μαριλου οι τιμες ηταν αμη -0,80 και fsh κυμαινεται με υψηλοτερη 18,80.Εμενα μου τα προτεινε η αιματολογος και ο εξωσωματιστης δεν ειχε αντιρρηση.Προσθεσε οτι σταθεροποιουν τον κυκλο επισης

Νεκταριαμορφη3 ευχαριστουμε.Αν μπορεις γραψε μας και τα αποτελεσματα των εξετασεων

On 5/3/2018 at 2:34 ΜΜ, nota78 είπε:

Μαριλου οι τιμες ηταν αμη -0,80 και fsh κυμαινεται με υψηλοτερη 18,80.Εμενα μου τα προτεινε η αιματολογος και ο εξωσωματιστης δεν ειχε αντιρρηση.Προσθεσε οτι σταθεροποιουν τον κυκλο επισης

Νεκταριαμορφη3 ευχαριστουμε.Αν μπορεις γραψε μας και τα αποτελεσματα των εξετασεων

σε ευχαριστώ πολύ nota78  την άλλη εβδομάδα θα δω τον ενδοκρινολογο μου και μετα τον εξωσωματικο να δω τι θα μου πούνε....έχω διαβάσει θεαματικές αλλαγές...για να δούμε 

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην παρέα σας.. 40 ετών με ήδη ένα παιδάκι 2,5 ετών.. Στην προσπάθεια για δεύτερο εκανα fsh και βγηκε 21!!! καθώς και ΑΜΗ που βγήκε 0,1ng... τρελάθηκα.. αγόρασα τα fertility max αλλά φοβάμαι λιγο να τα πάρω... διαβάζω διάφορα για την DHEA αλλοι τη δίνουν άλλοι όχι.. Είναι επικίνδυνη? όχι??... Εχω ραντεβού με τον γιατρό μου για να συζητήσουμε τα νέα δεδομένα αλλά ανησυχώ γενικώς μήπως μου πει πως με τέτοια ΑΜΗ ουτε για εξωσωματική δεν είσαι!...

Γεια σου Σουζανα.Αποκλειεται ο γιατρος να σου πει κατι τετοιο.Πολλες απο εμας εχουν τετοια ΑΜΗ.Εγω παιρνω εδω και 1 μηνα τα φερτιλιμαξ.Αλλα μου τα εδωσε ο γιατρος μου γνωριζοντας το ιστορικο μου.Αν εχω καταλαβει καλα,δεν θα πρεπει να εχεις αρτηριακη πιεση καιυψηλη χοληστερολη.Συζητησε το με τον γιατρο σου ομως

• Μου αρέσει 1

αποκαρδιοτική η κατάσταση, ο ενδοκρινολόγος και ο εξωσωματικος  τελείως αδιάφοροι για το dhea ...πιφφφ και τώρα τι κάνω που εγώ θέλω να το δοκιμάσω οεοοοο???

• Μου αρέσει 1

Καλησπέρα.τον Οκτώβριο πήρα το fertilimax και γω με τραγικη αμη. το Δεκέμβριο έμαθα πως είμαι έγκυος αλλά με άσχημη κατάληξη. Πιστεύω πως με βοήθησαν.τωρα τα ξεκίνησα πάλι και ελπίζω σε μια καλή εγκυμοσυνη. 

On 03/04/2018 at 8:35 ΜΜ, nota78 είπε:

Γεια σου Σουζανα.Αποκλειεται ο γιατρος να σου πει κατι τετοιο.Πολλες απο εμας εχουν τετοια ΑΜΗ.Εγω παιρνω εδω και 1 μηνα τα φερτιλιμαξ.Αλλα μου τα εδωσε ο γιατρος μου γνωριζοντας το ιστορικο μου.Αν εχω καταλαβει καλα,δεν θα πρεπει να εχεις αρτηριακη πιεση καιυψηλη χοληστερολη.Συζητησε το με τον γιατρο σου ομως

Ευχαριστώ πολύ.. εχω ραντεβού μαζί του και θα τον ρωτήσω.. Έχω διαβάσει πολύ αποκαρδιωτικά πράγματα για ΑΜΗ τοσο χαμηλή σαν τη δική μου.. :( 

• Μου αρέσει 1

On 4/9/2018 at 12:44 ΠΜ, marilou_fv είπε:

αποκαρδιοτική η κατάσταση, ο ενδοκρινολόγος και ο εξωσωματικος  τελείως αδιάφοροι για το dhea ...πιφφφ και τώρα τι κάνω που εγώ θέλω να το δοκιμάσω οεοοοο???

Καλημέρα και χρόνια πολλά... Αδιάφοροι είναι οκ.. αρνητικοί να μην είναι! Με ποια δικαιολογία ήταν αδιάφοροι πως δεν βοηθάει? τι ΑΜΗ εχεις? εγω ειμαι 40 και εχω 0,1 ng!!

On 4/9/2018 at 10:12 ΜΜ, Vasw78 είπε:

Καλησπέρα.τον Οκτώβριο πήρα το fertilimax και γω με τραγικη αμη. το Δεκέμβριο έμαθα πως είμαι έγκυος αλλά με άσχημη κατάληξη. Πιστεύω πως με βοήθησαν.τωρα τα ξεκίνησα πάλι και ελπίζω σε μια καλή εγκυμοσυνη. 

καλησπέρα.. χρόνια πολλά.. Πόσο τραγική ΑΜΗ? Εγώ 0,1 ng... Είμαι 40.. 

• Μου αρέσει 1

On 11/4/2018 at 10:58 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Ευχαριστώ πολύ.. εχω ραντεβού μαζί του και θα τον ρωτήσω.. Έχω διαβάσει πολύ αποκαρδιωτικά πράγματα για ΑΜΗ τοσο χαμηλή σαν τη δική μου.. :( 

Μην απογοητευσε και εμενα η Αμη μου ειναι 0,80.Ε και?Μετρουν και αλλα πραγματα και οι υπολοιπες ορμονες και αλλωστε ενα και καλο θελουμε!

• Μου αρέσει 1

On 11/4/2018 at 10:59 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά... Αδιάφοροι είναι οκ.. αρνητικοί να μην είναι! Με ποια δικαιολογία ήταν αδιάφοροι πως δεν βοηθάει? τι ΑΜΗ εχεις? εγω ειμαι 40 και εχω 0,1 ng!!

καλησπέρα.. χρόνια πολλά.. Πόσο τραγική ΑΜΗ? Εγώ 0,1 ng... Είμαι 40.. 

Και γω στα 40 με 0,1 αμη...καποιοι γιατροί μου είχαν αποκλησει πως μπορώ να μείνω έγκυος αλλά τα κατάφερα.διεκοψα όμως την εγκυμοσύνη Γιατί στην Αυχενική είδαμε τρισωμια 21 (συνδρομο down)ηταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη 

On 14/4/2018 at 2:02 ΠΜ, Vasw78 είπε:

Και γω στα 40 με 0,1 αμη...καποιοι γιατροί μου είχαν αποκλησει πως μπορώ να μείνω έγκυος αλλά τα κατάφερα.διεκοψα όμως την εγκυμοσύνη Γιατί στην Αυχενική είδαμε τρισωμια 21 (συνδρομο down)ηταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη 

Κρίμα.. εύχομαι το συντομότερο δυνατό να ξαναμείνεις και να πάνε όλα καλά. Έμεινες φυσιολογικά? Το ότι έμεινες έγκυος σημαίνει πως θα ξανα μείνεις να ξέρεις..
    Ένας παλιός καλός γιατρός μου είχε πει να μη δώσω σημασία στην ΑΜΗ και πως δεν μπορεί να μας πει πότε ακριβώς τελειώνουν τα αποθέματα..Αλλά βλέπω πως οι γιατροί της εξωσωματικής την λαμβάνουν πολύ υπόψη.. 

11 ώρες πρίν, Souzana77 είπε:

Κρίμα.. εύχομαι το συντομότερο δυνατό να ξαναμείνεις και να πάνε όλα καλά. Έμεινες φυσιολογικά? Το ότι έμεινες έγκυος σημαίνει πως θα ξανα μείνεις να ξέρεις..
    Ένας παλιός καλός γιατρός μου είχε πει να μη δώσω σημασία στην ΑΜΗ και πως δεν μπορεί να μας πει πότε ακριβώς τελειώνουν τα αποθέματα..Αλλά βλέπω πως οι γιατροί της εξωσωματικής την λαμβάνουν πολύ υπόψη.. 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.ευχομαι και σε σένα τα Καλητερα...τον Οκτώβριο έκανα μια προσπάθεια για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.μου πήραν ένα ωάριο αλλά δεν γονιμοποιηθηκε.ειπα να προσπαθήσουμε 1 μήνα μόνοι μας και εμεινα φυσιολογικοτατα έγκυος.και από άλλους γιατρούς άκουσα πως δεν δίνουν σημασία στην αμη.επισης υπάρχουν αρκετές κοπέλες που κατάφεραν και εμειναν φυσιολογικά έγκυος με χαμηλή Άμη

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Ntinouli25,
        Καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κανω η παθολογος μ έγραψε να πάρω βιταμίνη D την deltious 25000 μια φορά την εβδομάδα ρώτησα παιδίατρο κ μ είπε να την παίρνω!αλλα διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν είναι συμβατή με θηλασμό κα στο φύλλο οδηγιών μ γράφει δεν συνιστάται...τι κανω;μήπως πρέπει να πάρω άλλη π να είναι χάπια με λιγότερη ημερήσια δόση;
      • Από ZiriNi,
        Καλησπέρα σας,
        είμαι 32 και προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια για παιδί χωρίς επιτυχία. Πρόσφατα πήρα τα αποτελέσματα για την ορμόνη ΑΜΗ και ήταν 0.46 ng/mL. Είναι πολύ αποκαρδιωτικά. όλες οι υπόλοιπες ορμόνες μου όμως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό?
        Τα πράγματα με την ΑΜΗ φαίνονται λίγο ρευστά και η ιατρική προσφέρει διάφορες δυνατότητες πλέον.
        Θα ήθελα πολύ, αν υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις, να ανταλλάξουμε απόψεις για τις επιλογές μας, τις ιστορίες μας, τις επιτυχίες μας(!!!!)
      • Από ΔημητραΚ,
        κορίτσια καλημέρα

μετά από πολλές σπερματεγχύσεις και 2 κύκλους εξωσωματικής αποφάσισα, εφόσον δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα σε μένα ή το σύζυγο να ξαναπροσπαθήσω με σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο. Ετσι κι αλλιώς η φαρμακευτική αγωγή της εξωσωματικής δεν με βοήθησε αρκετά στην παραγωγή ωαρίων (3-4 κάθε φορά).

Σήμερα που επισκέφθηκα το γιατρό για να με δει και να αποφασίσουμε για τα περαιτέρω του ζήτησα να κάνουμε και ένα ΑΜΗ τεστ το οποίο απ' ότι έχω ακούσει σου δείχνει τα αποθέματα των ωαρίων που έχεις (είμαι ήδη 39 ετών).

Εχει κάνει καμμιά σας το τεστ αυτό? Εχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πόσο αξιόπιστο είναι?

Να σημειώσω εδώ ότι έχω ήδη ένα αγοράκι 10 ετών το οποίο είχα συλλάβει με την 1η σπερματέγχυση που είχα κάνει τότε και μάλιστα σε φυσικό κύκλο. Προσπαθώ όμως εδώ και 5 χρόνια για το 2ο αλλά τίποτα. Γι' αυτό το ψάχνω μήπως και εκτός της ηλικίας πλησιάζω και την εμμηνόπαυση και έχω ακόμα πιο μειωμένη γονιμότητα Δεν ξέρω τι να υποθέσω...
      • Από Αριστέα,
        Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια έχει μείνει έγκυος χωρίς εξωσωματική ενώ είχε χαμηλή AMH. Κάναμε με τον άντρα μου εξετάσεις και δεν ήταν καλές. Εκείνος, λόγω κάποιου προβλήματος υγείας έχει επηρεαστεί το σπέρμα του με αποτέλεσμα να έχει πολύ χαμηλή κινητικότητα, αλλά όλοι μας είπαν ότι αυτό διορθώνεται, και ήδη είναι σε θεραπεία, αλλά θέλει χρόνο. Απ' την άλλη, έκανα κι εγώ ορμονολογικές εξετάσεις κι ενώ όλες οι υπόλοιπες βγήκαν καλές, η AMH βγήκε 0,1 pmol/l (φ.τ. 3,4-66,7). Επισκεφτήκαμε γυναικολόγο, με ειδίκευση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, και μου είπε ότι είμαι λίγο πριν την εμμηνόπαυση, ότι οι κύκλοι μου είναι μετρημένοι και ότι θα έπρεπε να είχα κάνει ήδη εξωσωματική, γιατί προλαβαίνω δεν προλαβαίνω. Είμαι ψυχολογικά ράκος. Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα, νιώθω να μου ασκείται πίεση και νιώθω και τύψεις που δεν θέλω ακόμα να καταφύγω σ' αυτή τη λύση. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
      • Από Nurse1985,
        Καλησπέρα σας κορίτσια! Έχω την ανάγκη γράψω για να αποβάλλω το στρες μου και να μοιραστούμε ανάλογες εμπειρίες όσες έχουμε! Τον Μάιο του 2018 κατάφερα και έμεινα έγκυος φυσιολογικά, αλλά δεν προχώρησε καθώς ήταν εξωμητριο και αφαιρέθηκε την 5w5d,χωρις να αφαιρεθεί η σάλπιγγα μου. Να σημειώσω πως μένω Γερμανία και δεν αφαιρούν σάλπιγγες τόσο εύκολα. Από τον Ιούλιο και μετά μας επέτρεψαν να ξαναπροσπαθησουμε χωρίς μέχρι στιγμής να καταφέρουμε τίποτα. Και αυτό είναι το θέμα. Από τον Ιούλιο μέχρι στιγμής είχα τρεις υπέρηχους την 13η μερα και έναν την 17η όπου ο γιατρός στην Γερμανία μου είπε ότι δεν βρισκει κανένα ώριμο ωοθηλακιο για ωορηξια. Η αλήθεια είναι ότι θοορυβηθηκα που ο γιατρός δεν μου έδινε καμία απάντηση ή συμβουλή και τα Χριστούγεννα που ήμουν Ελλάδα πήγα σε γυναικολόγο στην Ελλάδα ο οποίος πάλι δεν μπόρεσε να βρει ώριμο ωοθηλακιο και φυσικά μου έδωσε μια κατεύθυνση ως προς τα που να ψαχτω. Φυσικά ο γιατρός στην Γερμανία, όλα χαλαρά δεν το παίρνει και πολύ θερμά ώσπου θύμωσα και του λέω :με εξετάζεις μήνες τώρα δεν βρίσκεις ωριμα ωοθηλακια, δεν ξέρουμε καν αν έχω ωορηξια κοντεύει χρόνος από το εξωμητριο σιγά σιγά και έχω μπει στα 34, δεν θα κάνουμε τίποτα γι αυτό? Και μου λέει απλά έλα τον επόμενο μήνα την 12η μέρα του κυκλου για υπέρηχο!!! ΈΤΣΙ ΑΠΛΆ!!!! Παίρνω που λέτε την πρωτοβουλία και πάω την3η μέρα του κυκλου και δίνω αίμα και πριν πάρω τα αποτελέσματα παίρνω τηλέφωνο στο ιατρείο να κάνουμε ένα υπέρηχο για να μετρήσουμε τα πρωτογενη ωοθηλακια και μαντέψτε :αρνήθηκε!! Εν τω μεταξύ παίρνω αποτέλεσματα :fsh 5.8
                                     LH 3.2
        LH /FSH QUOTIENT 0.54
                                       E2 30
                                   AMH  0.67 μg/l
         Παίρνω την άλλη μέρα τον Έλληνα γιατρό και μου προτείνει να πάω αμέσως σε κέντρο γονιμότητας για διεγερση τον επόμενο μήνα, αφού μετρηθουν τα ωοθηλακια μου. Το Γερμανό θα τον δω την επόμενη εβδομάδα, δεν του έχω πει τα αποτελέσματα ακόμη, αλλά δεν ξέρω, δεν τον εμπιστεύομαι πια! Εσείς στην θέση μου θα αλλάζατε γιατρό? Αποφασίσαμε να απευθυνθούμε σε κέντρο γονιμότητας στην Ελλάδα, αλλά ο γιατρός μου πρεπει να είναι εδώ στην Γερμανία αφού είμαι εδώ ασφαλισμενη! Και από εκεί και πέρα μάλλον ο δρόμος είναι σπερματεγχυση ή IVF λογικά. Πιστεύετε ότι η αξίζει να προσπαθήσει κάποιος με σπερματεγχυση ή καλύτερα να πάει κατευθείαν σε IVF.Συγνωμη για το σεντόνι, αλλά έχω μπερδευτεί εντελώς. Καλά κουράγια σε όλες μας εύχομαι!!! 
      • Από zinov,
        Κορίτσια καλημέρα.. όλες έδω μέσα ΄τυραννίομαστε΄για να κρατήσουμε ένα μωράκι στα χέρια μας. Συμβουλεουόμαστε τους γιατρούς μας και ψαχνουμε συνέχεια για νεες πληροφορίες. Ετσι και εγώ στην αναζήτηση μου έπεσα στο θέμα διατροφή και υπογονιμότητα. Ο γιατρός μου ήταν αρνητικός και θεωρέι ότι τίποτα δεν μπορεί να ανστρέψει το δικό μου πρόβλημα (υψηλή fsh και χαμηλή amh). Παρόλαυτα αυτά εγω έχω κόψει την ζάχαρη, την καφείνη, το αλκοολ, τους ασπρους υδατάνθρακες, παίρνω βιταμίνες και κάνω και βελονισμό. Ο γιατρός γελάει κάθε φορά που του το λέω... Εννοείτε ότι κάνω την προσπάθεια μου με το γιατρό και παίρνω και τα φάρμακα που μου δινει. Αναρωτιέμαι όμως αν όλα αυτά είναι απλά ενα placebo για εμένα ή απλά ο γιατρός είναι μονόπλευρος και κολλημένος στα φάρμακα του...
      • Από saravalaki,
        Σε καποιο σαιτ διαβασα για ενα βοτανο το agnous cactus που πωλειται στα φαρμακεια με το ονομα vitex το οποιο ρυθμιζει φυσικα τα προβληματα υποφυσης οπως ειναι οι πολυκυστικες.εχει ακουσει καποια κατι για αυτο ;το εχετε δοκιμασει κ αν ναι ειδατε αποτελεσμα;
      • Από pvpx,
        Καλησπερα!!
        Θελω να ρωτησω..αν οσες προσπαθειτε για εγκυμοσυνη,περνετε καποιες βιταμινες και ποιες?

edit admin 
        δείτε και εδώ

και εδώ
         https://parents.org.gr/forum/tags/συμπληρώματα/