Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Dhea για χαμηλή ΑΜΗ - σας βοήθησαν;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/7/2020 at 5:07 ΜΜ, Diana0 είπε:

Εντωμεταξύ την Αμη την έκανα σε ένα διαγνωστικό και κόστισε 30 ευρώ. Σε πιο μεγάλα που ρώτησα μου ειπαν 55. Είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά; να κάνω λέτε σε καμία βιοϊατρική; 

Τυχερή που την πλήρωσες μόνο 30$.  Την έχω πληρώσει 70$ ακόμα και 90$ στο ίδιο εργαστήριο που την έκανα, διότι 'τα υλικά της είναι ακριβά! είναι μια ακριβή εξέταση!' λες κ είναι στο χρηματιστήριο!!!

 

On 17/7/2020 at 4:28 ΜΜ, Yovanna είπε:

Δεν καταλαβαίνω πώς έχεις ΑΜΗ 60άρας και fsh 30άρας. Υπέθεσα ότι έχει μετρηθεί σε άλλη μονάδα, αλλά όχι. Βάσει της ΑΜΗ αν τελικά είναι αξιόπιστη, έχεις μπει στην κλιμακτήριο χρόνια τώρα.. Ο γιατρός σου τι λέει?

Επίσης οιστραδιόλη μέτρησες με την fsh? Γιατί αν η οιστραδιόλη είναι 200 πχ, τότε η τιμή της fsh είναι πλασματική και είναι πολύ πιο ψηλή.

Συμφωνώ με την Yovanna, πρέπει να εκτιμηθούν οιστραδιόλη κ lh μαζί με fsh κ amh.

Προσωπικά όμως, είχα amh 0,45 περίπου κ αφού ρύθμισα την fsh ήρθε η αυτόματη σύλληψη.  Όσες πρόσπαθειες εξωσωματικής κ να έκανα, με διάφορες μεθόδους, δεν είχα θετικό αποτέλεσμα λόγω της υψηλής fsh όπου όλοι οι γιατροί έριχναν το 'φταίξιμο΄' εκεί αλλά δεν πίστευαν ότι κάτι μπορεί να την ρυθμίσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2020 at 1:53 ΠΜ, Diana0 είπε:

Είναι ακριβώς 0.08. Σύμφωνα με το εργαστήριο που εκανα τη μέτρηση. Τώρα θα τη ξανακάνω για να βεβαιωθώ. Έχω κανονικά περίοδο κάθε 26 μέρες. 

Μισο λεπτο ο γιατρος σου με αυτη την αμη τι σου προτεινει;;;γτ εδω λενς για δανεικα ωαρια σε πολυυυυ μεγαλυτερες μετρησεις θελω να δω σε τοσο μικρη αμη τι σου προτεινε..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε αλλο γιατρό σήμερα. Δεν έδωσε τόση σημασία στην Αμη γιατί τις υπόλοιπες ορμονολογικες τις βρήκε εντάξει αλλά είπε οπωσδήποτε να κάνω σαλπιγγογραφια. Θα κάνω σε 10 μέρες. Στον υπέρηχο είπε ότι είδε κάτι που μοιάζει με πολύποδα και μια κύστη που πρέπει να την παρακολουθώ. 

Την Αμη θα την επαναλάβω στο αρεταιειο τη Παρασκευή μαζί με τις υπόλοιπες ορμονολογικες. Κι εκεί 30 ευρώ έχει..σου κλείνουν άμεσα ραντεβού. 

Από τότε που είδα αυτή τη τιμή έχω πάθει κατάθλιψη, παει το καλοκαίρι μου. Το περνάω με εξετάσεις, απίστευτο άγχος και πόνο. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2020 at 1:53 AM, Diana0 said:

Είναι ακριβώς 0.08. Σύμφωνα με το εργαστήριο που εκανα τη μέτρηση. Τώρα θα τη ξανακάνω για να βεβαιωθώ. Έχω κανονικά περίοδο κάθε 26 μέρες. 

H οιστραδιόλη είναι ορμόνη. Όσο πλησιάζει η ωορρηξία, εκείνη αυξάνεται. Αν τις πρώτες μέρες είναι αυξημένη (πάνω από 50),τότε σίγουρα ο κύκλος αυτός δεν είναι καλός (στην εξωσωματική ακυρώνεται η παρακολούθηση/ωοληψία κτλ). Επίσης όταν είναι αυξημένη η οιστραδιόλη, τραβάει πίσω την fish, με αποτέλεσμα να είναι πλασματικά χαμηλή στον συγκεκριμένο κύκλο.

Εγώ πάντως είχα πληρώσει 90Ε για την AMH. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

H οιστραδιόλη είναι ορμόνη. Όσο πλησιάζει η ωορρηξία, εκείνη αυξάνεται. Αν τις πρώτες μέρες είναι αυξημένη (πάνω από 50),τότε σίγουρα ο κύκλος αυτός δεν είναι καλός (στην εξωσωματική ακυρώνεται η παρακολούθηση/ωοληψία κτλ). Επίσης όταν είναι αυξημένη η οιστραδιόλη, τραβάει πίσω την fish, με αποτέλεσμα να είναι πλασματικά χαμηλή στον συγκεκριμένο κύκλο.

Εγώ πάντως είχα πληρώσει 90Ε για την AMH. 

 

Εγω την αμη 50 ευρω την πληρωσα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλατε για μετρησεις, εμενα μού είπε πως πρεπει να βιαστω γτ εχω χαμηλη AMH. Βεβαια μονο που ειπε οτι 'παρα τα προβληματα που εντοπιζουμε πρεπει να βιαστεις' με κατεστρεψε ψυχολογικα...

Και αφού διαβασα εδω για DHEA, Fertilmax etc που δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη τους, τον ρωτησα χτες μήπως να παρω κι αν βοηθούν και μού ειπε αδιαφορα αυτά ειναι χαζομαρες...ειναι σαν βιταμινες τυπου πρεγκνακεαρ...Αμα κανεις καλη διατροφη δεν εχουν νοημα...Ωστοσο σκεφτομαι οτι τοσα διαβαζουμε, όχι μονο οτι ειχαν θετικο αποτελεσμα (αντε πες να ηταν τυχαιο χρονικα) αλλα και βελτιωση στις τιμες στις εξετασεις, σωστα? Επισης οι βιταμινες που ανεφερε εχουν 13EUR ενω αυτες που τον ρωτησα εχουν 80EUR. Γινεται να ναι ακριβως το ιδιο πραγμα ολα, απλες βιταμινουλες? (ωστοσο περιμενα την εγκριση του να τα παρω, δν ειναι σωστο να παρω απο μονη μου θεωρω και δεν ξερω κ παρενεργειες...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω εδώ και 15 μέρες fertilimax και ovamax. Αν δω διαφορά θα σας πω τώρα επανέλαβα τις ορμονολογικες οπότε δε ξέρω αν τόσο σύντομα θα δω διαφορά στις τιμές 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι ορμονικές εξετάσεις δείχνουν τα αποθέματα μας σε ωάρια ή πόσο "καλός" είναι ο κύκλος μας την τάδε χρονική στιγμή. Αυτά δεν είναι αναστρέψιμα και καμία βιταμίνη θα το αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για την οιστραδιόλη που πρέπει να είναι κάτω από 50 ποιος το είπε; εμένα 2 γιατροί βρήκαν φυσιολογικες τις εξετάσεις μου (εκτός της Αμη) και επίσης η τιμή 75 που είχα εγώ είναι στα φυσιολογικά όρια. Κατάλαβα κάτι λάθος; 

Παραγωγική φάση(Ωοθυλακική)


Ωορρηξία

 


Εκκριτική φάση(Ωχρινική)

 

 

Εμμηνόπαυση
 

12.5-160 pg/mL


64.0-400 pg/mL


43.8-214 pg/mL


<41.0 pg/mL

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/7/2020 at 4:32 ΜΜ, MatinaS είπε:

Μιας και μιλατε για μετρησεις, εμενα μού είπε πως πρεπει να βιαστω γτ εχω χαμηλη AMH. Βεβαια μονο που ειπε οτι 'παρα τα προβληματα που εντοπιζουμε πρεπει να βιαστεις' με κατεστρεψε ψυχολογικα...

Και αφού διαβασα εδω για DHEA, Fertilmax etc που δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη τους, τον ρωτησα χτες μήπως να παρω κι αν βοηθούν και μού ειπε αδιαφορα αυτά ειναι χαζομαρες...ειναι σαν βιταμινες τυπου πρεγκνακεαρ...Αμα κανεις καλη διατροφη δεν εχουν νοημα...Ωστοσο σκεφτομαι οτι τοσα διαβαζουμε, όχι μονο οτι ειχαν θετικο αποτελεσμα (αντε πες να ηταν τυχαιο χρονικα) αλλα και βελτιωση στις τιμες στις εξετασεις, σωστα? Επισης οι βιταμινες που ανεφερε εχουν 13EUR ενω αυτες που τον ρωτησα εχουν 80EUR. Γινεται να ναι ακριβως το ιδιο πραγμα ολα, απλες βιταμινουλες? (ωστοσο περιμενα την εγκριση του να τα παρω, δν ειναι σωστο να παρω απο μονη μου θεωρω και δεν ξερω κ παρενεργειες...)

Τις ίδιες αντιδράσεις είχα κ εγώ από τους γιατρούς που ρωτούσα, οι περισσότεροι δεν τις παραδέχονται.

 

Για το dhea όμως,  το είχα διαβάσει κάπου πριν από 1,5-2 χρόνια κ κάνοντας μια μικρή έρευνα στο internet είχα διαβάσει ότι' δεν είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι βοηθάει με την fsh' κ έτσι το έβγαλα από το μυαλό μου μιας κ κανένας γιατρός που ρωτούσα, κ είχα δει πολλούς κ μεγάλα ονόματα, δεν το ανέφεραν.  'Ομως κάποια στιγμή εδώ στο forum βρήκα αναφορά για αυτό κ εντελώς συμπτωματικά ο σύζυγός μου βρήκε αναφορές σε ξένα site κ επίσης γιατρούς εδώ στην Ελλάδα που το δουλεύουν! Δυστυχώς όμως ο ένας από αυτούς που το δίνει σε μένα το διέψευσε....!  Είδα όμως τον άλλο γιατρό στην Αθήνα (είμαι απο επαρχία κ τα ταξίδια μου για αυτό το σκοπό ήταν τακτικά....) ο οποίος μου το έδωσε άφοβα κ με απόλυτη σιγουριά παρότι .  ήθελε να το πάρω χωρίς άλλα συμπληρωματικά.  Ο συνδυασμός άλλων βιταμινών ήταν δική μου απόφαση μετά από κάποιο ψάξιμο.

Το αποτέλεσμα είναι ότι 7 μήνες μετά ήρθε η αυτόματη σύλληψη όταν όλοι με είχαν για δωρεά ωαρίων....

Ήταν μόνο του το dhea, οι άλλες βιταμίνες, όλα μαζί???  δεν ξέρω! Ξέρω όμως το αποτέλεσμα κ την χαμηλά fsh διότι έκανα μηνιαίο έλεγχο ορμονών! 

Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν οι πρώτοι 2 κύκλοι ήταν κυστικοί όπου απορροφήθηκαν . 

Επίσης ήμουν πολύ τυχερή διότι ο γυναικολόγους μου, στην επαρχία, ήταν κ είναι θετικός στο να πάρω.

 

Δεν θέλω να το παρουσιάσω ως ΤΗ μαγική λύση για όλα τα εμπόδιά μας, όμως αξίζει, με την προϋπόθεση  να μην υπάρχουν άλλα θέματα διότι εκεί δεν ξέρω τις συνέπειες .  Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν το αναφέρουν για δικού τους λόγους...

Η κάθε μια από εμάς κάποια στιγμή όμως χρειάζεται να πάρει πρωτοβουλίες κ ίσως λιγο την κατάσταση στα χέρια της.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, puzzled said:

Τις ίδιες αντιδράσεις είχα κ εγώ από τους γιατρούς που ρωτούσα, οι περισσότεροι δεν τις παραδέχονται.

 

Για το dhea όμως,  το είχα διαβάσει κάπου πριν από 1,5-2 χρόνια κ κάνοντας μια μικρή έρευνα στο internet είχα διαβάσει ότι' δεν είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι βοηθάει με την fsh' κ έτσι το έβγαλα από το μυαλό μου μιας κ κανένας γιατρός που ρωτούσα, κ είχα δει πολλούς κ μεγάλα ονόματα, δεν το ανέφεραν.  'Ομως κάποια στιγμή εδώ στο forum βρήκα αναφορά για αυτό κ εντελώς συμπτωματικά ο σύζυγός μου βρήκε αναφορές σε ξένα site κ επίσης γιατρούς εδώ στην Ελλάδα που το δουλεύουν! Δυστυχώς όμως ο ένας από αυτούς που το δίνει σε μένα το διέψευσε....!  Είδα όμως τον άλλο γιατρό στην Αθήνα (είμαι απο επαρχία κ τα ταξίδια μου για αυτό το σκοπό ήταν τακτικά....) ο οποίος μου το έδωσε άφοβα κ με απόλυτη σιγουριά παρότι .  ήθελε να το πάρω χωρίς άλλα συμπληρωματικά.  Ο συνδυασμός άλλων βιταμινών ήταν δική μου απόφαση μετά από κάποιο ψάξιμο.

Το αποτέλεσμα είναι ότι 7 μήνες μετά ήρθε η αυτόματη σύλληψη όταν όλοι με είχαν για δωρεά ωαρίων....

Ήταν μόνο του το dhea, οι άλλες βιταμίνες, όλα μαζί???  δεν ξέρω! Ξέρω όμως το αποτέλεσμα κ την χαμηλά fsh διότι έκανα μηνιαίο έλεγχο ορμονών! 

Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν οι πρώτοι 2 κύκλοι ήταν κυστικοί όπου απορροφήθηκαν . 

Επίσης ήμουν πολύ τυχερή διότι ο γυναικολόγους μου, στην επαρχία, ήταν κ είναι θετικός στο να πάρω.

 

Δεν θέλω να το παρουσιάσω ως ΤΗ μαγική λύση για όλα τα εμπόδιά μας, όμως αξίζει, με την προϋπόθεση  να μην υπάρχουν άλλα θέματα διότι εκεί δεν ξέρω τις συνέπειες .  Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν το αναφέρουν για δικού τους λόγους...

Η κάθε μια από εμάς κάποια στιγμή όμως χρειάζεται να πάρει πρωτοβουλίες κ ίσως λιγο την κατάσταση στα χέρια της.

Ευχαριστω πολυ για την τοσο αναλυτικη απαντηση σου και συμφωνω και επαυξανω στις καποιες πρωτοβουλιες κ γω αν δεν ειχα παρει πρωτοβουλια ακομα δε θα χα βρει πχ οτι ειχα συμφυσεις Οποτε θα το ψαξω και θα το σκεφτω λιγο παραπανω Ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎27‎/‎2020 at 1:50 PM, Diana0 said:

Αυτά για την οιστραδιόλη που πρέπει να είναι κάτω από 50 ποιος το είπε; εμένα 2 γιατροί βρήκαν φυσιολογικες τις εξετάσεις μου (εκτός της Αμη) και επίσης η τιμή 75 που είχα εγώ είναι στα φυσιολογικά όρια. Κατάλαβα κάτι λάθος; 

Παραγωγική φάση(Ωοθυλακική)


Ωορρηξία

 


Εκκριτική φάση(Ωχρινική)

 

 

Εμμηνόπαυση
 

12.5-160 pg/mL


64.0-400 pg/mL


43.8-214 pg/mL


<41.0 pg/mL

Μου το είχε πει ο γιατρός μου , πολύ έμπειρος στην εξωσωματική, καθώς και ο πρώτος γιατρός στον οποίο είχα πάει και μου είχε γράψει τις πρώτες εξετάσεις. Σε εκείνη τη μέτρηση η οιστραδιόλη μου ήταν όσο και η δική σου και μου είχε πει ότι την θέλουμε πιο χαμηλή. Σκέψου ότι με οιστραδιόλη 75 η fsh μου είχε πέσει στο 7, ενώ με οιστραδιόλη 50, ήταν στο 11,5. Στο λέω για να δεις πόσο πλασματική είναι η τιμή της fsh με "τσιμπημένη " τιμή οιστραδιόλης.

Link to comment
Share on other sites

Στα σημερινά αποτελέσματα εχω

ΑΜΗ 0.21 ng (πως ανέβηκε αυτή μέσα σε μερικές μέρες;) 

Fsh 10.2

Οιστραδιόλη 35

Lh 3.6

Προλακτινη 27. 2 

 

Η αιμοδοσία έγινε τη δεύτερη μέρα περιόδου αλλά για κάποιον λόγο για πρώτη φορά στη ζωή μου η περιοδος διήρκησε μια μέρα. Δηλαδή την πρώτη μέρα είχα καφέ υγρά και τη δεύτερη μέρα που έδωσα αίμα είχα κανονικά αίμα. Την τρίτη μέρα τίποτα. Έτσι απότομα κόβεται η περίοδος στην εμμηνόπαυση; ή από το πολύ άγχος κόπηκε; 

Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω τρελαθεί από το άγχος τόσο πολύ. 

Οπότε  σίγουρα αυτός ο κύκλος είναι κακος, να μην κάνω προσπαθειες; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Diana0 said:

Στα σημερινά αποτελέσματα εχω

ΑΜΗ 0.21 ng (πως ανέβηκε αυτή μέσα σε μερικές μέρες;) 

Fsh 10.2

Οιστραδιόλη 35

Lh 3.6

Προλακτινη 27. 2 

 

Άρα σίγουρα αυτός ο κύκλος είναι κακος, να μην κάνω προσπαθειες; 

 

Μια χαρά είναι! Τσιμπημένη η fsh αλλά τι να κάνουμε? Προφανώς σε αυτή την τιμή κινείσαι. Όπως και να χει με τον γιατρό σου θα αποφασίσετε πότε και πώς θα κινηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Diana0 said:

Πήρα τεστ ωορρηξίας. Με αυτές τις τιμές να μην το χρησιμοποιήσω λες; 

Προσπαθείτε φυσιολογικά? Ο κύκλος είναι μια χαρά !Φυσικά και θα το προσπαθήσετε! Ρώτα και τον γιατρό σου γιατί εγώ εμπειρικά σου μιλάω , μην κάνω και τον γιατρό, αυτά που κοροϊδεύω!

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2020 at 8:16 ΠΜ, Diana0 είπε:

Πόση ποσοτητα dhea έπαιρνες; εγώ με τα 2 fertilimax τη μέρα παίρνω 25 mg

3 x 25mg ημέρα.  Αρχικά το έκανα με 2 την ημέρα, όταν είδα τις κύστες το έκανα 1 την ημέρα ενώ ο γιατρός μου είχε πει με 3 από την αρχή κ να μην το μείωνα.  Αν το είχα σταθερά 3 την ημέρα από την αρχή, ίσως να είχα εγκυμοσύνη νωρίτερα.   

21 ώρες πρίν, Diana0 είπε:

Στα σημερινά αποτελέσματα εχω

ΑΜΗ 0.21 ng (πως ανέβηκε αυτή μέσα σε μερικές μέρες;) 

Fsh 10.2

Οιστραδιόλη 35

Lh 3.6

Προλακτινη 27. 2 

 

Η αιμοδοσία έγινε τη δεύτερη μέρα περιόδου αλλά για κάποιον λόγο για πρώτη φορά στη ζωή μου η περιοδος διήρκησε μια μέρα. Δηλαδή την πρώτη μέρα είχα καφέ υγρά και τη δεύτερη μέρα που έδωσα αίμα είχα κανονικά αίμα. Την τρίτη μέρα τίποτα. Έτσι απότομα κόβεται η περίοδος στην εμμηνόπαυση; ή από το πολύ άγχος κόπηκε; 

Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω τρελαθεί από το άγχος τόσο πολύ. 

Οπότε  σίγουρα αυτός ο κύκλος είναι κακος, να μην κάνω προσπαθειες; 

 

Μια χαρά οι τιμές σου!  Η amh δεν είναι πάντα σταθερή ακόμα κ την ίδια μέρα του κύκλου να την μετρήσεις.  Η fsh δεν ειναι τόσο κακή, δεν ξέρω κ την ηλικία σου. Όσο είναι κάτω του 15 είναι καλά. Η δική μου, στα 42 μου ήταν λίγο περισσότερη απο την δική σου. 

'Οσο για την περίοδό σου, σίγουρα την εχει επιρεάσει το άγχος σου. Όσο πιο ήρεμα κ χαλαρα μπορείς! ...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη μπερδεύτηκα. 3 χάπια τη μέρα εννοείς; ή 6; για τα fertilimax της AMS λες σωστά; 

Εγώ παίρνω 2 fertilimax και 1 ovamax τη μέρα.

Πάντως υπάρχουν επιστημονικά άρθρα στο ίντερνετ που να αναφέρουν θετικά πράγματα για τη Dhea S. (άλλο η dhea, άλλο η dhea s?) 

Π.χ.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ΑΜΗ πήγε από 0.64 στο 1.24 σε 3 μήνες κι έμεινε έγκυος. 

http://www.fertilityscienceresearch.org/article.asp?issn=2394-4285;year=2018;volume=5;issue=2;spage=68;epage=71;aulast=Dasari

Link to comment
Share on other sites

Just now, puzzled είπε:

3 x 25mg ημέρα.  Αρχικά το έκανα με 2 την ημέρα, όταν είδα τις κύστες το έκανα 1 την ημέρα ενώ ο γιατρός μου είχε πει με 3 από την αρχή κ να μην το μείωνα.  Αν το είχα σταθερά 3 την ημέρα από την αρχή, ίσως να είχα εγκυμοσύνη νωρίτερα.   

Μια χαρά οι τιμές σου!  Η amh δεν είναι πάντα σταθερή ακόμα κ την ίδια μέρα του κύκλου να την μετρήσεις.  Η fsh δεν ειναι τόσο κακή, δεν ξέρω κ την ηλικία σου. Όσο είναι κάτω του 15 είναι καλά. Η δική μου, στα 42 μου ήταν λίγο περισσότερη απο την δική σου. 

'Οσο για την περίοδό σου, σίγουρα την εχει επιρεάσει το άγχος σου. Όσο πιο ήρεμα κ χαλαρα μπορείς! ...

Είμαι 35

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2020 at 6:42 ΜΜ, Diana0 είπε:

Συγνωμη μπερδεύτηκα. 3 χάπια τη μέρα εννοείς; ή 6; για τα fertilimax της AMS λες σωστά; 

Εγώ παίρνω 2 fertilimax και 1 ovamax τη μέρα.

Πάντως υπάρχουν επιστημονικά άρθρα στο ίντερνετ που να αναφέρουν θετικά πράγματα για τη Dhea S. (άλλο η dhea, άλλο η dhea s?) 

Π.χ.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ΑΜΗ πήγε από 0.64 στο 1.24 σε 3 μήνες κι έμεινε έγκυος. 

http://www.fertilityscienceresearch.org/article.asp?issn=2394-4285;year=2018;volume=5;issue=2;spage=68;epage=71;aulast=Dasari

3 χαπια dhea την ημέρα για να είναι 75mg ημερησίως μαζί με 1 coq10.

Κ εγώ έκανα το σχήμα 2 fertilimax κ 1 ovamaχ.  Σωστά της AMS, αλλά ήταν ήδη πολλά τα συμπληρώματα που έκανα κ τα συγκεκριμένα πολύ ακριβά.  Ετσι τα αντικατέστησα με το procreation  που κάνει ακριβώς την ιδια δουλειά με 1 χάπι την ημέρα.

 

Ναι, dhea s μετριέται αιματολογικά όπως κ η dhea.  Σε χάπι είναι μόνο η dhea.

 Πάρα Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που έδωσες!   Μήπως όμως πήρε το ίδιο dhea διότι δεν έχω δει το dhea s σε χάπι.

Επεξεργάστηκαν by puzzled
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενώ είχα κύκλο 26 ημερών τον προηγούμενο μήνα ήρθε η περίοδος μου σε 24 μέρες και τώρα ήρθε σε 23..οσο πάει και μικραίνει ο κύκλος μου..  Δε ξέρω αν φταιει το άγχος μου ή η dhea ή είναι η πρόωρη εμμηνόπαυση. είμαι σε απόγνωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 14/8/2020 at 4:37 ΜΜ, Diana0 είπε:

Ενώ είχα κύκλο 26 ημερών τον προηγούμενο μήνα ήρθε η περίοδος μου σε 24 μέρες και τώρα ήρθε σε 23..οσο πάει και μικραίνει ο κύκλος μου..  Δε ξέρω αν φταιει το άγχος μου ή η dhea ή είναι η πρόωρη εμμηνόπαυση. είμαι σε απόγνωση. 

Μην σκέφτεσαι αρνητικά! Μάλλον είναι το άγχος. παρακολούθησε το κ συζύτησε το με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...