Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Dhea για χαμηλή ΑΜΗ - σας βοήθησαν;


Recommended Posts

On 2/28/2020 at 2:45 AM, Fotia said:

0.92 αμη 34 ετων δεν την λες και καλη.εκαν 2 φυσικους ηταν τζουφια τα ωαρια.αυτο ειναι το θεμα μου τωρα δεν εχω αντοχη να κανω αλλκυα φυσικους μονο στην σκεψη διεγερσης κ ωοληψιας ξανα κ να παρω την λυπητερη στο τελος δεν αντεχω.ισως για το 2 παιδι να εχω πιο πολυ υπομονη αλλα για το πρωτο ειπα παω με δανεικα κουραστηκα απιστευτα κ νιωθω απεραντη απογοητευση κ αννννν βγαλω δεν προχωρουν ακουω αλλες κοπελες με μια διεγερση και βαζουν και καταψυξη και εμενα δ φτανουν ουτε για μεταφορα

Κορίτσι δική σου είναι η απόφαση. Να σε ρωτήσω, σε ποιο κέντρο είσαι? Σκέφτεσαι μήπως μια αλλαγή? Νομίζω αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις κι άλλο. Αν αντέχεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσι δική σου είναι η απόφαση. Να σε ρωτήσω, σε ποιο κέντρο είσαι? Σκέφτεσαι μήπως μια αλλαγή? Νομίζω αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις κι άλλο. Αν αντέχεις..

Δεν αντεχω αυτο ειναι το μεγαλο θεμα μου αυτη  την στιγμη. νιωθω απιστευτη ταραχη στην ιδεα ξανα μιας αποτυχημενης διεγερσης.το να κανω διαλειμμα με πανικοβαλει πιο πολυ γτ περνανε οι μηνες τα χρονια κτλ.εχω παει σε 2 κεντρα εμβρυογενεσις κ γενεσις.κ για δωρεα απευθυνθηκα στο iakentro με εστειλε ο γιατρος εκει συγκεκριμενα για την δωρεα δηλαδη.ξερεις πως το σκεφτομαι;;τουλαχιστον το πρωτο παιδι ας ερθει ετσι μετα  μπορει να μαι πιο ηρεμη να ανεβει η ψυχολογια μ κ μπορει να εχω κουραγιο να προσπαθησω για δευτερο με δικο μου dna.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ θα σου έλεγα πριν προχωρήσεις με δανεικά να κάνεις μια προσπάθεια ακόμα με dhea q10 βιταμίνη d βιταμίνες b και να δώσεις ένα εξάμηνο με έτος με φυσικές επαφές αν δεν θέλεις άλλη εξωσωματική η φυσικούς. Μη περιμένεις από το γιατρό ανέφερε το εσύ. 

Οι βιταμινες μου και d και  b ειναι καλες τις ειχα ελεγξει προσφατα.αυτο ειναι το θεμα δεν θελω να αφησω αλλο χρονο να περασει ηδη σε λιγες μερες γινομαι 34 κ ειμαι φρικαρισμενη.εχασα κ ενα 5μηνο με την καταστολη της περιοδου μετα την λαπαροσκοπηση που τιποτα δεν εγινε τελικα.ολα μια αποτυχια δηλ.τωρα ειπα μεχρι να βρεθει η δοτρια θα εχω επαφες αν με λυπηθει ο θεος ας μου το στειλει τωρα.με φυσικους κυκλους εχω κακη εμπειρια 2 φορες που εκανα  ηταν τζουφια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, 

Βλέπω είναι παλιό το thread.. Έχω απορία για την dhea και την χαμηλή ΑΜΗ. Όσες την πήρατε, κάνατε ορμονικο έλεγχο πριν? Και αν ναι, τι? 

(επίσης ποια μάρκα είναι καλή?) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Καλησπέρα, 

Βλέπω είναι παλιό το thread.. Έχω απορία για την dhea και την χαμηλή ΑΜΗ. Όσες την πήρατε, κάνατε ορμονικο έλεγχο πριν? Και αν ναι, τι? 

(επίσης ποια μάρκα είναι καλή?) 

Καλησπερα σου ειπε ο γιατρος να παρεις;στο λεω γτ εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι πχ στην περιπτωση μου δεν κανουν τιποτα και οτι  αυτα ειναι για πολυυυ συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Fotia said:

Καλησπερα σου ειπε ο γιατρος να παρεις;στο λεω γτ εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι πχ στην περιπτωση μου δεν κανουν τιποτα και οτι  αυτα ειναι για πολυυυ συγκεκριμενες περιπτωσεις.

 

Καλησπέρα! Όχι δεν μου είπε. Ο γιατρος μου μίλησε κατευθειαν για εξωσωματικη (γιατί έχω πολύ χαμηλή ΑΜΗ) , κάτι που με εκνευρισε. Έχω διαβάσει διάφορα και το ψάχνω λιγο μόνη μέχρι να πάρω 2η γνώμη. Ένας γιατρος μπορεί να πει ότι "στην περιπτωση σου δεν γίνεται τίποτα" όταν έχει εξαντλήσει κάποιες μεθόδους πρώτα.. Έτσι πιστεύω.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες!

εγω είμαι σχεδόν 32 χρονων, με ΑΜΗ 1,1 και fsh 12.7 (2 η μέρα του κύκλου€), κ σε ενα αλλο εργαστήρι ΑΜΗ 0,9 και fsh 5,3 (5 η μέρα του κυκλου).

Την Πέμπτη θα κανω  σαλπιγγογραφια, γιατί έχω μαλλον αριστερή υδροσάλπιγγα. Τον Μαιο ειχα μια πιθανή εξωμήτρια βιοχημικη κύηση, μετα απο μόνο 2 μήνες προσπαθειων για μωράκι.. ειχα χαρεί πολύ, αλλα δν εξελίχθηκε όπως θα θελαμε... κ απο τοτε ολα μας πανε χαλια...

Τελος του μηνα, αν ηρεμησει το θεμα με τον κορονοιο, εχω ραντεβού με τον κ. Μαντούδη σου Γεννημα... εχω απογοητευθεί πάρα πολυ .... :( 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 5/4/2020 at 1:30 ΠΜ, Riazina88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

εγω είμαι σχεδόν 32 χρονων, με ΑΜΗ 1,1 και fsh 12.7 (2 η μέρα του κύκλου€), κ σε ενα αλλο εργαστήρι ΑΜΗ 0,9 και fsh 5,3 (5 η μέρα του κυκλου).

Την Πέμπτη θα κανω  σαλπιγγογραφια, γιατί έχω μαλλον αριστερή υδροσάλπιγγα. Τον Μαιο ειχα μια πιθανή εξωμήτρια βιοχημικη κύηση, μετα απο μόνο 2 μήνες προσπαθειων για μωράκι.. ειχα χαρεί πολύ, αλλα δν εξελίχθηκε όπως θα θελαμε... κ απο τοτε ολα μας πανε χαλια...

Τελος του μηνα, αν ηρεμησει το θεμα με τον κορονοιο, εχω ραντεβού με τον κ. Μαντούδη σου Γεννημα... εχω απογοητευθεί πάρα πολυ .... :( 

Γεια σου εσυ τλχ εχεις μεινει εγκυος εγω με 0.92 αμη δεν εχω μεινει ποτε και με fsh 6.

On 22/3/2020 at 8:03 ΜΜ, Arriel_83 είπε:

 

Καλησπέρα! Όχι δεν μου είπε. Ο γιατρος μου μίλησε κατευθειαν για εξωσωματικη (γιατί έχω πολύ χαμηλή ΑΜΗ) , κάτι που με εκνευρισε. Έχω διαβάσει διάφορα και το ψάχνω λιγο μόνη μέχρι να πάρω 2η γνώμη. Ένας γιατρος μπορεί να πει ότι "στην περιπτωση σου δεν γίνεται τίποτα" όταν έχει εξαντλήσει κάποιες μεθόδους πρώτα.. Έτσι πιστεύω.. 

Εμενα μαλλον θεωρησαν πως της εξαντλησαν γτ εχω κανει κ προσπαθειες εξωσωματικης και δεν φταναμε καν σε μεταφορα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 22/3/2020 at 12:15 ΜΜ, Arriel_83 είπε:

Καλησπέρα, 

Βλέπω είναι παλιό το thread.. Έχω απορία για την dhea και την χαμηλή ΑΜΗ. Όσες την πήρατε, κάνατε ορμονικο έλεγχο πριν? Και αν ναι, τι? 

(επίσης ποια μάρκα είναι καλή?) 

Καλημέρα!

Καλό είναι να γίνει ορμονολογικός έλεγχος ( fsh, lh, οιστραδιόλη, προλακτίνη) για τουλάχιστον 3 μήνες πριν πάρεις dhea. Οι άλλες βιταμίνες είναι ακύνδινες οπότε τις παίρνεις άφοβα.  Εαν υπάρχουν πολυκυστικές, εάν θυμάμαι καλά, αντεδείκνυται η χρήση του dhea.  Προσωπικά χρησιμοποίησα natures plus.  Να έχεις υπόψιν ότι δεν είναι όλοι οι γιατροί της σχολής αυτής, δηλαδή δεν το υποστηρίζουν όλοι, άσχετα με την ηλικία τους ή την εμπειρία τους. Είναι καθαρά θέμα δικό σου, απλά εάν θες τους ενημερώνεις ότι παίρνεις κ αυτά τα σκευάσματα παράλληλα με ότι πρωτόκολλο ακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γελάω με αυτά που γράφετε. Χαμηλή ΑΜΗ το 0.9;;; Εγώ έχω 0.08 και δεν είμαι ούτε 36! Ακόμη δε μπορώ να το πιστέψω! 

Η γυναικολόγος μου έγραψε χάπια fertilmax και ovamax και ο Θεός βοηθός. Αλλιώς εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατι ζοριζομαστε οικονομικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/11/2020 at 6:43 AM, Diana0 said:

Χαμηλή ΑΜΗ το 0.9;;; Εγώ έχω 0.08 και δεν είμαι ούτε 36!

 Υπάρχουν 2 διαφορετικές μετρήσεις για την AMH. Προφανώς το 0.9 που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι μετρημένο σε ng/ml. 
Η δική σου μέρηση 0.08 δεν είναι το ίδιο, ειδάλλως δε θα είχες καν περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2020 at 1:43 ΠΜ, Diana0 είπε:

Γελάω με αυτά που γράφετε. Χαμηλή ΑΜΗ το 0.9;;; Εγώ έχω 0.08 και δεν είμαι ούτε 36! Ακόμη δε μπορώ να το πιστέψω! 

Η γυναικολόγος μου έγραψε χάπια fertilmax και ovamax και ο Θεός βοηθός. Αλλιώς εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατι ζοριζομαστε οικονομικά. 

Χσμηλη ειναι το 0.9 θα επρεπε στην ηλικια μ να ειναι 2.5 μ το παν ολοι οι γιατροι ασχετα οτι εμεινα εγκυος φυσιολογικα τωρα στην καραντινα με εξωσωματικες δ πηγαινε καθολου καλα το θεμα δ εβγαζα ωαρια κ αν εβγαζα ηταν χαλια μαυαρα

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎11‎/‎2020 at 1:43 AM, Diana0 said:

Γελάω με αυτά που γράφετε. Χαμηλή ΑΜΗ το 0.9;;; Εγώ έχω 0.08 και δεν είμαι ούτε 36! Ακόμη δε μπορώ να το πιστέψω! 

Η γυναικολόγος μου έγραψε χάπια fertilmax και ovamax και ο Θεός βοηθός. Αλλιώς εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατι ζοριζομαστε οικονομικά. 

0,08?? Είσαι σίγουρη? Εγώ είχα 0,43 όταν προσπαθούσα και έκανα εξωσωματική με φυσικούς γιατί δεν ανταποκρινόμουν στα φάρμακα. Ήταν εξαιρετικά χαμηλή. Στο 0,23 αν θυμάμαι καλά μπαίνεις στην κλιμακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολόγος που το είδε δε μου είπε κάτι για κλιμακτήριο. Μου είπε για σπερματεγχυση. Τι σπερματεγχυση χωρίς ωάριο;  πρέπει να έχω παγκόσμιο ρεκόρ με τόσο χαμηλό απόθεμα στα 35. 

Αυτήν την τιμή μου έδωσε το μικροβιολογικο. Έχει νόημα να την ξανακάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

0,08?? Είσαι σίγουρη? Εγώ είχα 0,43 όταν προσπαθούσα και έκανα εξωσωματική με φυσικούς γιατί δεν ανταποκρινόμουν στα φάρμακα. Ήταν εξαιρετικά χαμηλή. Στο 0,23 αν θυμάμαι καλά μπαίνεις στην κλιμακτήριο.

Κάνεις με φυσικό κύκλο όταν έχεις τόσο χαμηλή Αμη; πέτυχε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, Diana0 said:

Κάνεις με φυσικό κύκλο όταν έχεις τόσο χαμηλή Αμη; πέτυχε; 

Υποχρεωτικά, γιατί δεν υπάρχει απόθεμα και τα φάρμακα δεν "λειτουργούν". Η fsh μου δεν ήταν πολύ υψηλή ευτυχώς. Ναι , πέτυχε! Ο γιός μου είναι 32 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2020 at 1:43 ΠΜ, Diana0 είπε:

Γελάω με αυτά που γράφετε. Χαμηλή ΑΜΗ το 0.9;;; Εγώ έχω 0.08 και δεν είμαι ούτε 36! Ακόμη δε μπορώ να το πιστέψω! 

Η γυναικολόγος μου έγραψε χάπια fertilmax και ovamax και ο Θεός βοηθός. Αλλιώς εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατι ζοριζομαστε οικονομικά. 

Όντως η AMH σου είναι πολύ χαμηλή αλλά μάλλον είναι μετρημένη κ με διαφορετικές μονάδες.

Σωστά σου έδωσε η γιατρός σου fertilmax  κ ovamax, τα είχα πάρει κ εγώ μόνη μου, αλλά είναι ασύμφορα!  Συνέχισα με procreation κ coq10 για μερικούς μήνες παράλληλα με dhea κ ήρθε η αυτόματη σύλληψη.  Πιο σημαντικό ρόλο όμως παίζε το FSH.  Εαν είναι αυτό ψηλά, ότι amh κ να έχεις σε εμποδίζει.

Στον επανέλεγχο που έκανα  11 μηνές μετά τη γέννα, η fsh μου είναι πάλι ψηλά, όχι όπως ήταν πριν την εγκυμοσύνη,  κ το ξαναξεκίνησα για να έρθει κάποια στιγμή κ το 2ο :-D¨.  Την  amh δεν θα την κοιτάξω καθόλου, ξέρω οτι είμαι πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ την Αμη την έκανα σε ένα διαγνωστικό και κόστισε 30 ευρώ. Σε πιο μεγάλα που ρώτησα μου ειπαν 55. Είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά; να κάνω λέτε σε καμία βιοϊατρική; 

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2020 at 4:09 ΜΜ, Yovanna είπε:

0,08?? Είσαι σίγουρη? Εγώ είχα 0,43 όταν προσπαθούσα και έκανα εξωσωματική με φυσικούς γιατί δεν ανταποκρινόμουν στα φάρμακα. Ήταν εξαιρετικά χαμηλή. Στο 0,23 αν θυμάμαι καλά μπαίνεις στην κλιμακτήριο.

Κ εμενα πολυ χαμηλη μ.φαινεται.γιατροι μ.ελεγαν βιασου γτ κατω απο 0.4 δ σηκωνει ουτε εξωσωματικη.πας με δωρεα

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎15‎/‎2020 at 7:16 PM, Diana0 said:

ΑΜΗ 0.08 ng/ml.  Fsh 6.2

Δεν καταλαβαίνω πώς έχεις ΑΜΗ 60άρας και fsh 30άρας. Υπέθεσα ότι έχει μετρηθεί σε άλλη μονάδα, αλλά όχι. Βάσει της ΑΜΗ αν τελικά είναι αξιόπιστη, έχεις μπει στην κλιμακτήριο χρόνια τώρα.. Ο γιατρός σου τι λέει?

Επίσης οιστραδιόλη μέτρησες με την fsh? Γιατί αν η οιστραδιόλη είναι 200 πχ, τότε η τιμή της fsh είναι πλασματική και είναι πολύ πιο ψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Οιστραδιόλη 75.

Μήπως μπορώ να κάνω την ΑΜΗ σε δημόσιο νοσοκομείο; το λαϊκό την κάνει; δε θέλω να τη ξανακάνω σε ιδιωτικό γιατί πραγματικά δε ξέρω αν πρεπει να τους εμπιστευτώ ξανά. 

Σε 3 γιατρούς πήγα, ο ιδιώτης μου ειπε να πάρω fertilimax και ovamax, ο γιατρός του ΙΚΑ είπε ότι είναι περίεργο και να την κάνω καλύτερα στη βιοϊατρική και ο γιατρός στο Αλεξάνδρα είπε να τη ξανακάνω αλλά δεν του φάνηκε περίεργο. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2020 at 11:01 ΜΜ, Diana0 είπε:

Οιστραδιόλη 75.

Μήπως μπορώ να κάνω την ΑΜΗ σε δημόσιο νοσοκομείο; το λαϊκό την κάνει; δε θέλω να τη ξανακάνω σε ιδιωτικό γιατί πραγματικά δε ξέρω αν πρεπει να τους εμπιστευτώ ξανά. 

Σε 3 γιατρούς πήγα, ο ιδιώτης μου ειπε να πάρω fertilimax και ovamax, ο γιατρός του ΙΚΑ είπε ότι είναι περίεργο και να την κάνω καλύτερα στη βιοϊατρική και ο γιατρός στο Αλεξάνδρα είπε να τη ξανακάνω αλλά δεν του φάνηκε περίεργο. 

Οπου σου πει ο γιατρος σου για μενα να την κανεις.πρεπει να ξερεις τι αμη εχεις για να ξερεις πως θα κινηθεις

Link to comment
Share on other sites

Η οιστραδιόλη είναι ψηλή. Πρέπει να είναι κάτω από 50. Οπότε η fsh σου το μήνα που την μέτρησες ήταν σίγουρα ψηλότερη. Και εγώ συμφωνώ να ξαναμετρήσεις AMH. Πώς δεν του φάνηκε περίεργο?? Μήπως είναι 0,8? Γιατί 0,08 δεν έχω ξανακούσει και κινούμουν καιρό στο χώρο της εξωσωματικής. Εδώ εγώ όταν είπα στο γιατρό 0,43, και ήμουν και μεγαλύτερη σου, ξεροκατάπιε και άλλαξε χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...