Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Dhea για χαμηλή ΑΜΗ - σας βοήθησαν;


Recommended Posts

Καλημερα @marilou_fv,  είναι πολύ πιθανό να παλινδρομησε λόγω κακής ποιότητας ωαρίου (χρωμοσωμικες ανωμαλίες)  που συμβαίνουν και τυχαία αλλά σε μεγαλύτερες ηλικίες πιο συχνά δυστυχώς λόγω ηλικίας. Παρόλα αυτά είναι πολύ θετικό που έμεινες έγκυος με φυσική επαφή :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Καλημερα @marilou_fv,  είναι πολύ πιθανό να παλινδρομησε λόγω κακής ποιότητας ωαρίου (χρωμοσωμικες ανωμαλίες)  που συμβαίνουν και τυχαία αλλά σε μεγαλύτερες ηλικίες πιο συχνά δυστυχώς λόγω ηλικίας. Παρόλα αυτά είναι πολύ θετικό που έμεινες έγκυος με φυσική επαφή :)

Καλημέρα Sansa, κ εγώ το ίδιο πιστεύω κατά 99,9%, μόνο που το δείγμα το μάζεψα εγώ κ όχι ο γιατρός πολύ αργά το βράδι οποτε παίζει να μη δείξει τίποτα η ιστολογική :sad:( θέλει αποστειρωμενο εργαλείο κ σε αποστειρωμενο μπουκάλι με φυσικό όρο κ εντως 10 ωρών το αργότερο να βρίσκεται στο εργαστήριο)...είδομεν 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 7/8/2018 at 12:44 ΜΜ, marilou_fv είπε:

κορίτσι καταρχήν καλημέρα και ήρεμα don't panic, και γιατί στο λέω αυτό;; θα σου πω την ιστορία μου, αν και την έχω ξαναπεί μόνο και μόνο για να πάρεις θάρρος.

 

Στοιχεία: ετών 42, αμη 0,7 fsh>15 ως 32 , ε2 60-90....

 

απόπειρες εξωσωματικές αποτυχημένες δε συλλέξαμε κανένα ωάριο , δεν ανταποκρίνονταν ο οργανισμός μέχρι και φυσικό κύκλο πήγαμε ,τίποτα...

 

πρόταση;;; δανεικά...

 

στράβωσα και είπα όκ θα περάσω καλά άνοιξη καλοκαίρι και βλέπουμε μιας και τα δανεικά μπορούν να περιμένουν....μιλάω για φέτος 2018 Φεβρουάριο -Μάρτιο, έρχεται ένας Απρίλιος με καθυστέρηση και πάω κατευθείαν στο γυναικολόγο οποίος με μάλωσε γιατί δεν έκανα χωριακή και εκεί έσκασα στα γέλια λέγοντας του γιατρέ δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο, να μη στα πολυλογώ είχα δίκιο, ένα ωάριο δεν είχε σκάσει και έκατσε εκεί να κάνει διακοπές παίζοντας με τα νευρά μου, έκανα θεραπεία τέλος..

 

τέλη Ιουνίου πάλι καθυστέρησή αααα τα νεύρα μου είπα ή κύστη ή πάλι μια από τα ίδια όπως τον Απρίλιο, αλλά για να μην με ξαναφωνάξει ο γυναικολόγος πήγα έκανα χωριακή και...4160 μονάδες ουαοοοο έγκυος...άρα και στα 40+ φυσιολογική.....βέβαια παλινδρόμησε και εδώ είναι το μεγάλο ΓΙΑΤΙ???? περιμένω καρυότυπο μιας και όλες οι εξετάσεις ήταν απίστευτα καλές, για να καταλάβεις ο ενδοκρινόλογος όταν μέτρησε την πίεση μου δεν πίστευε στο νούμερο και μου λέει έκανα λάθος κάτσε να ξαναδώ..ήταν πολύ χαμηλή για την ηλικία μου και τα κιλά μου, από γυναικολόγο και αιματολόγο ΑΡΙΣΤΑ όλα άλλα....

 

τώρα ξεκίνησα fertilimax kai ovamax 2 φορές τη μέρα πρωί βράδυ μετά το γεύμα , το συζήτησα με αιματολόγο μου και ενδοκρινολογο  και πήρα οκ .....πρώτες παρενέργειες πονοκέφαλος και εκνευρισμός σήμερα είναι τέταρτη μέρα ,πολύ νωρίς για να σου πω οτιδήποτε άλλο....

 

think possitive,ηρεμία όχι άγχος ,απλά κάνε ότι περνάει από το χέρι αλλά χαλαρά, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ελέγξουμε εμείς στο 100%, και άποψη μου είναι ότι γιατροί κ φάρμακα παιδί δε φτιάχνουν απλά βοηθούν(σημαντικά)......

 

Link to comment
Share on other sites

marilou καλημέρα! Πραγματικά πολυ αισιόδοξο το μνμ σου και χαίρομαι πολύ που έμεινες έστω και για λίγο έγκυος. Είναι μια πολύ καλή αρχή! Σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να ξαναμείνεις και να έχεις τελειόμηνη κύηση! Εγώ βέβαια έχω μια φοβερή ΑΜΗ 0.1 και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου, έχω μπει στην εμμηνόπαυση, ξαφνικά, μέσα σε λίγους μήνες! Σοκ!!! Μου έδωσε και εμένα ο γιατρός τα fertilimax και μετά από αρκετή σκέψη, τα ξεκίνησα και εγώ. Τα παίρνω τώρα σχεδόν τρεις εβδομάδες δύο φορές την ημέρα και δεν έχω κάποια παρενέργεια προς το παρόν. Επίσης παίρνω και τo inofert πρωί-βράδυ. Για τα ovamax που παίρνεις δεν έχω ιδέα! Αυτά σε τι βοηθάνε???

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2018 at 9:59 ΠΜ, Panagi είπε:

marilou καλημέρα! Πραγματικά πολυ αισιόδοξο το μνμ σου και χαίρομαι πολύ που έμεινες έστω και για λίγο έγκυος. Είναι μια πολύ καλή αρχή! Σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να ξαναμείνεις και να έχεις τελειόμηνη κύηση! Εγώ βέβαια έχω μια φοβερή ΑΜΗ 0.1 και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου, έχω μπει στην εμμηνόπαυση, ξαφνικά, μέσα σε λίγους μήνες! Σοκ!!! Μου έδωσε και εμένα ο γιατρός τα fertilimax και μετά από αρκετή σκέψη, τα ξεκίνησα και εγώ. Τα παίρνω τώρα σχεδόν τρεις εβδομάδες δύο φορές την ημέρα και δεν έχω κάποια παρενέργεια προς το παρόν. Επίσης παίρνω και τo inofert πρωί-βράδυ. Για τα ovamax που παίρνεις δεν έχω ιδέα! Αυτά σε τι βοηθάνε???

Τα ovamax είναι συμπλήρωμα βιταμινών αυτές που δεν έχει το fertilimax

Να σας πω κ τα νεοτεραααα 

Οι εξετάσεις έδειξαν ένα υγιέστατο αγοράκι,καμιά χρωμοσωμικες ανωμαλία, το γιατί σταμάτησε η καρδιά;;;θα έπρεπε να μου χορηγήσουν επιπλέον φάρμακα αιματολογικές κ γυναικολόγος. Λόγο αυτοάνοσος θα έπρεπε να μου χορηγηθεί σίγουρα κορτιζόνη...πίκρα μεγάλη...δε φαντάζεστε...μετά απο όσα πέρασα ξαφνικά να μείνω έγκυος φυσιολογικά κ να χαθεί γερό παιδί από βλακεία γιατρών καθώς ήξεραν το ιστορικό μου τρία χρόνια τώρα... :( ...τώρα απευθύνθηκα σε ανοσολογο για επιπλέον εξετάσεις μήπως έχω κανένα άγνωστο αυτοανοσο κ κάνω τρίμηνη θεραπεία με κορτιζόνη...περαστικά μου δηλαδή συν ότι βιταμίνες άλλες παίρνω...άντε να δούμε τι θα γίνει...μου είπαν ότι αυτό το διάστημα είναι πιο εύκολη η σύλληψη καθώς το σώμα θυμάται...για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marilou μου πραγματικά εκνευρίζομαι πολύ όταν ακούω ότι γίνονται τέτοια λάθη από γιατρούς! Πολύ στεναχωρήθηκα με αυτό που έγραψες..κάνε υπομονή όμως. Και εγώ έχω ακούσει ότι όταν μείνεις έγκυος είναι πολύ πιο εύκολο να ξαναμείνεις!! Και θα το πετύχεις, θα δεις...:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας διαβάζω από την αρχή του θέματος γιατί είμαι κι εγώ ομοιοπαθής. 43 ετών, προσπαθώ 8 μήνες για το δεύτερο, ( το πρώτο πιάστηκε πολύ εύκολα πριν 4 χρόνια) όλες οι εξετάσεις μου καλές, εκτός από FSH 20.68 και AMH 0.24. O καινούριος γυναικολόγος αναπαραγωγής που επισκέφθηκα όμως στη Θεσ/νίκη δεν έδειξε ιδιαίτερα ενοχλημένος από αυτές τις τιμές, καθώς όλα τα υπόλοιπα ήταν εντάξει.

Μου είπε όμως ότι η ΑΜΗ θα πρέπει να γίνεται τη 2η-5η μέρα κύκλου και από πολύ εξειδικευμένο εργαστήριο γιατί είναι πολύ δύσκολη εξέταση και πιθανό να είναι λάθος η τιμή αυτή. Κι επίσης ότι υψηλή FSH είναι ή λόγω λάθους ή επειδή πέρασα κάποιο ισχυρό στρες.

Εσάς τις σας έχει πει ο γιατρός για τις εξετάσεις ΑΜΗ? Έχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Manoulitsa75 είπε:

Κορίτσια σας διαβάζω από την αρχή του θέματος γιατί είμαι κι εγώ ομοιοπαθής. 43 ετών, προσπαθώ 8 μήνες για το δεύτερο, ( το πρώτο πιάστηκε πολύ εύκολα πριν 4 χρόνια) όλες οι εξετάσεις μου καλές, εκτός από FSH 20.68 και AMH 0.24. O καινούριος γυναικολόγος αναπαραγωγής που επισκέφθηκα όμως στη Θεσ/νίκη δεν έδειξε ιδιαίτερα ενοχλημένος από αυτές τις τιμές, καθώς όλα τα υπόλοιπα ήταν εντάξει.

Μου είπε όμως ότι η ΑΜΗ θα πρέπει να γίνεται τη 2η-5η μέρα κύκλου και από πολύ εξειδικευμένο εργαστήριο γιατί είναι πολύ δύσκολη εξέταση και πιθανό να είναι λάθος η τιμή αυτή. Κι επίσης ότι υψηλή FSH είναι ή λόγω λάθους ή επειδή πέρασα κάποιο ισχυρό στρες.

Εσάς τις σας έχει πει ο γιατρός για τις εξετάσεις ΑΜΗ? Έχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο?

Γεια σου! Η αμη γίνεται οποιαδήποτε μέρα του κύκλου δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες ορμόνες το είχα ψάξει παααρα πολύ. Έχει δίκιο στο ότι θα έπρεπε να γίνεται σε εξειδικευμένο εργαστήριο σου προτείνω αναλυση,access to genome και κουγιουλη σαν πιο συνοικιακό αν θες να την επαναλάβεις. Η fsh όσο έχω ψάξει δεν είναι ορμόνη που έχει σχέση με το στρες. Η ηλικία σου δυστυχώς έχει κατά κόρον τέτοιες τιμές! Αυτό που θα έπρεπε να προτείνει είναι μέτρηση της τρεις συνεχόμενους κύκλους για να δείτε το εύρος της. Πχ κινείται απο 10 μεχρι 20; απο 15 και πανω; απο 20 και πανω κλπ κλπ.. και ανάλογα να προτείνει σε συνδυασμό με υπέρηχο τι θα πρέπει να κάνεις!

Υπερηχογραφικα πως εισαι; πως ειναι οι ωοθήκες σου; έχουν ωοθυλακια; αν έχουν αρκετά έχεις καλύτερη πρόβλεψη!  διάβασε όλα τα θέματα εδώ στο φόρουμ που θα σου δείξουν τι έκαναν οι περισσότερες για να βελτιώσουν την κατάσταση όσο μπορούσαν είτε πας σε υποβοηθούμενη ειτε προσπαθήσετε σαν ζευγάρι! Έχεις το σουπερ θετικό της εγκυμοσύνης σου λιγα χρόνια πριν εύχομαι να σου έρθουν όλα θετικά και σε λίγο καιρό! Καλές προσπάθειες :-D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Panagi είπε:

marilou μου πραγματικά εκνευρίζομαι πολύ όταν ακούω ότι γίνονται τέτοια λάθη από γιατρούς! Πολύ στεναχωρήθηκα με αυτό που έγραψες..κάνε υπομονή όμως. Και εγώ έχω ακούσει ότι όταν μείνεις έγκυος είναι πολύ πιο εύκολο να ξαναμείνεις!! Και θα το πετύχεις, θα δεις...:-D

Σε ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσι..εγώ να δεις πως ενοιωσα κ πως ακόμη νιώθω...μου γύρισαν τα μάτια ανάποδα...τέλος πάντων ελπίζω σύντομα να έχω ευχάριστα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Γεια σου! Η αμη γίνεται οποιαδήποτε μέρα του κύκλου δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες ορμόνες το είχα ψάξει παααρα πολύ. Έχει δίκιο στο ότι θα έπρεπε να γίνεται σε εξειδικευμένο εργαστήριο σου προτείνω αναλυση,access to genome και κουγιουλη σαν πιο συνοικιακό αν θες να την επαναλάβεις. Η fsh όσο έχω ψάξει δεν είναι ορμόνη που έχει σχέση με το στρες. Η ηλικία σου δυστυχώς έχει κατά κόρον τέτοιες τιμές! Αυτό που θα έπρεπε να προτείνει είναι μέτρηση της τρεις συνεχόμενους κύκλους για να δείτε το εύρος της. Πχ κινείται απο 10 μεχρι 20; απο 15 και πανω; απο 20 και πανω κλπ κλπ.. και ανάλογα να προτείνει σε συνδυασμό με υπέρηχο τι θα πρέπει να κάνεις!

Υπερηχογραφικα πως εισαι; πως ειναι οι ωοθήκες σου; έχουν ωοθυλακια; αν έχουν αρκετά έχεις καλύτερη πρόβλεψη!  διάβασε όλα τα θέματα εδώ στο φόρουμ που θα σου δείξουν τι έκαναν οι περισσότερες για να βελτιώσουν την κατάσταση όσο μπορούσαν είτε πας σε υποβοηθούμενη ειτε προσπαθήσετε σαν ζευγάρι! Έχεις το σουπερ θετικό της εγκυμοσύνης σου λιγα χρόνια πριν εύχομαι να σου έρθουν όλα θετικά και σε λίγο καιρό! Καλές προσπάθειες :-D

Σ' ευχαριστώ Λουκουμαδάκι!

Αυτό το είπα κι εγώ για την ΑΜΗ αλλά ο γιατρός επέμενε, λέγοντας ότι έκανε διδακτορικό πάνω σ' αυτό. Τι να σου πω, κι εγώ δεν είμαι γιατρός!

Αυτά τα εργαστήρια που ανέφερες είναι στη Θεσ/νίκη?

Η FSH, μου είπε επίσης δεν είναι πρόβλημα αν οι άλλες ορμόνες είναι σωστές. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι όλα σωστά και μόνο η FSH ανεβασμένη, γιατί οι ορμόνες είναι σαν χάντρες σε κομπολόι. Η μία επηρεάζει την άλλη.

Υπέρηχο έκανα, αλλά δε ξέρω αν μέτρησε τα ωοθυλάκια. Μου είπε ότι όλα είναι εντάξει.

Τώρα έχω πάρει Ovamax και περιμένω σπερμοδιάγραμμα και σαλπιγγογραφία. Ξεκίνησα και δίαιτα και διατροφή. Σε ποια θέματα μου προτείνεις να δω τι κάνουν για να βελτιωθεί η κατάσταση?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Manoulitsa75 είπε:

Σ' ευχαριστώ Λουκουμαδάκι!

Αυτό το είπα κι εγώ για την ΑΜΗ αλλά ο γιατρός επέμενε, λέγοντας ότι έκανε διδακτορικό πάνω σ' αυτό. Τι να σου πω, κι εγώ δεν είμαι γιατρός!

Αυτά τα εργαστήρια που ανέφερες είναι στη Θεσ/νίκη?

Η FSH, μου είπε επίσης δεν είναι πρόβλημα αν οι άλλες ορμόνες είναι σωστές. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι όλα σωστά και μόνο η FSH ανεβασμένη, γιατί οι ορμόνες είναι σαν χάντρες σε κομπολόι. Η μία επηρεάζει την άλλη.

Υπέρηχο έκανα, αλλά δε ξέρω αν μέτρησε τα ωοθυλάκια. Μου είπε ότι όλα είναι εντάξει.

Τώρα έχω πάρει Ovamax και περιμένω σπερμοδιάγραμμα και σαλπιγγογραφία. Ξεκίνησα και δίαιτα και διατροφή. Σε ποια θέματα μου προτείνεις να δω τι κάνουν για να βελτιωθεί η κατάσταση?

 

Τι να σου πω βρε κορίτσι,προφανώς πάνω στη διατριβή του δεν έπεσα (να κάνουμε και λίγο χιούμορ) 

Όσο για την fsh και τις αλλες ορμόνες να συμφωνήσω με το γιατρό ότι πάνε κομπολόι είτε αν είσαι μέχρι 30 είτε αν έχεις μπει για τα καλά στην κλιμακτηριο. Στο μεσοδιάστημα στην γκριζα ζώνη στο τέλος ξυριζουν τον γαμπρό! Άπειρα παράδειγμα εδώ μέσα με ορμόνες σούπερ ιδανικες πέραν της fsh και στην ωοληψια τζουφια τα ωα! Και το ανάποδο αν και πολύ πολύ σπάνια,μέσες ορμόνες με το ζορι να σπρώχνονται και αποτελέσματα λιαν καλώς.. 

Εγω αν ήμουν εσύ,με όλο μου το ενδιαφέρον στο λεω, θα την ξαναεβλεπα και άλλες φορές. 

Θέματα να σου βαλω λινκ ειμαι απο κινητό δεν μπορώ,μπες στο υποβοηθούμενη  και οπου βλέπεις εγκυνοσυνη η εξωσωματική με dhea πωα η ανω των 40 μπαινε και διαβαζε οταν έχεις χρόνο,έχει πολλές ιστορίες από κορίτσια! Αν αποφασίσεις για εξωσωματική έχει και θέμα στο παρεντς καφε είναι μαζεμένα τα κορίτσια να ανταλλάξετε εμπειρίες! Τα μικροβιολογικα ναι είναι Θεσσαλονίκη είδα που έγραψες εκεί είναι ο γιατρός σου! Καλη επιτυχία και τα μάτια σου και τα αυτια σου ανοιχτά! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα!!

θελω την βοήθεια σας !

λοιπον πρώτη του μηνα 1/9/ξεκίνησα μενοπουρ 225 η δόση της και σικλακουρ δυο πρωί και δυο βραδυ

4/9 σήμερα πρωί μέτρησα τ οιστραδιολη 

ειναι 692 

εχω σήμερα την η 4η ημέρα

τέσσερα ωοθηλακια δεξιά μέγεθος από 4.9-3.9μμ

αριστερα έχω 5 ωοθηλακια τ μέγεθος από 3.9-3.1μμ

ο γιατρός μου μου είπε να ξαναπάω μετά από δυο μέρες να δει με υπερηχο την εξέλιξη τους 

ειναι η πρώτη μου φορά που κάνω αυτήν την θεραπεία εάν ξέρετε και μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας 

εχω πολυ άγχος 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια!!!

 

θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που έχουν θέμα με την amh κ σκέφτονται να πάρουν dhea, να το κάνουν!!!!!

Μετά από περίπου 7 μήνες, από 23 έφτασε στο 12!!!  Αν κ έκανα διάφορους κύκλους με τροπ/νο φυσικό κ φυσικό στο ενδιάμεσο, η εγκυμοσύνη ήρθε με αυτόματη σύλληψη!!!! Τώρα είμαι στον 8ο κ Δόξα το Θεό, όλα καλά !!!!! κ για την ηλικία μου, 42, που μας έχουν τόσο πολύ φοβίσει!!!!  Δεν χρειάστηκε να κάτσω στο κρεβάτι, οδηγώ κ δουλεύω κανονικά!!!

Παράλληλα όμως έκανα, και κάνω ακόμα,  τα  pro creation κ coq10.  Τα βρήκα πιο οικονομικά από το fertilimax k ovamax, κ μου φαίνεται ότι έφεραν πιο γρήγορα αποτέλεσμα! 

 

Για οτιδήποτε θέλετε, είμαι εδώ!

 

Καλή επιτυχία κ γρήγορα όλες με τα μωράκια στις αγκαλιές σας!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, puzzled είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!

 

θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που έχουν θέμα με την amh κ σκέφτονται να πάρουν dhea, να το κάνουν!!!!!

Μετά από περίπου 7 μήνες, από 23 έφτασε στο 12!!!  Αν κ έκανα διάφορους κύκλους με τροπ/νο φυσικό κ φυσικό στο ενδιάμεσο, η εγκυμοσύνη ήρθε με αυτόματη σύλληψη!!!! Τώρα είμαι στον 8ο κ Δόξα το Θεό, όλα καλά !!!!! κ για την ηλικία μου, 42, που μας έχουν τόσο πολύ φοβίσει!!!!  Δεν χρειάστηκε να κάτσω στο κρεβάτι, οδηγώ κ δουλεύω κανονικά!!!

Παράλληλα όμως έκανα, και κάνω ακόμα,  τα  pro creation κ coq10.  Τα βρήκα πιο οικονομικά από το fertilimax k ovamax, κ μου φαίνεται ότι έφεραν πιο γρήγορα αποτέλεσμα! 

 

Για οτιδήποτε θέλετε, είμαι εδώ!

 

Καλή επιτυχία κ γρήγορα όλες με τα μωράκια στις αγκαλιές σας!!!

Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες όπως πόσες κάψουλες την ημέρα κ για τα συσκευασμένα που αναφέρεις; Εγώ πήρα ovamax k fertillimax από δύο συσκευασίες περίπου τρεις μήνες αλλά τζηφος πήρα κ κορτιζόνη για να πέσουν αντισώματα διότι έχω χασιμοτο κ έσκασε μετά από παλινδρομη Αυγούστου οροθετικη αρθρίτιδα...αν μπορείς στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 3:54 ΜΜ, marilou_fv είπε:

Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες όπως πόσες κάψουλες την ημέρα κ για τα συσκευασμένα που αναφέρεις; Εγώ πήρα ovamax k fertillimax από δύο συσκευασίες περίπου τρεις μήνες αλλά τζηφος πήρα κ κορτιζόνη για να πέσουν αντισώματα διότι έχω χασιμοτο κ έσκασε μετά από παλινδρομη Αυγούστου οροθετικη αρθρίτιδα...αν μπορείς στείλε πμ

 

On 3/6/2019 at 10:40 ΜΜ, puzzled είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!

 

θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που έχουν θέμα με την amh κ σκέφτονται να πάρουν dhea, να το κάνουν!!!!!

Μετά από περίπου 7 μήνες, από 23 έφτασε στο 12!!!  Αν κ έκανα διάφορους κύκλους με τροπ/νο φυσικό κ φυσικό στο ενδιάμεσο, η εγκυμοσύνη ήρθε με αυτόματη σύλληψη!!!! Τώρα είμαι στον 8ο κ Δόξα το Θεό, όλα καλά !!!!! κ για την ηλικία μου, 42, που μας έχουν τόσο πολύ φοβίσει!!!!  Δεν χρειάστηκε να κάτσω στο κρεβάτι, οδηγώ κ δουλεύω κανονικά!!!

Παράλληλα όμως έκανα, και κάνω ακόμα,  τα  pro creation κ coq10.  Τα βρήκα πιο οικονομικά από το fertilimax k ovamax, κ μου φαίνεται ότι έφεραν πιο γρήγορα αποτέλεσμα! 

 

Για οτιδήποτε θέλετε, είμαι εδώ!

 

Καλή επιτυχία κ γρήγορα όλες με τα μωράκια στις αγκαλιές σας!!!

Μια μικρή διόρθωση:   είμαι με χαμηλή AMH, κάτω του 1 κ οι τιμές που αναφέρω παραπάνω είναι FSH!!!! Το dhea μου βελτίωσε την FSH!!!!  Αυτό πιστεύω βοήθησε την εγκυμοσύνη κ δεν ήταν τελικά πρόβλημα η χαμηλή amh.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
On 28/2/2018 at 6:46 ΜΜ, nota78 είπε:

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

Καλησπέρα, βοηθηθηκες τελικά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Καλησπέρα, βοηθηθηκες τελικά? 

On 4/6/2019 at 3:54 ΜΜ, marilou_fv είπε:

Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες όπως πόσες κάψουλες την ημέρα κ για τα συσκευασμένα που αναφέρεις; Εγώ πήρα ovamax k fertillimax από δύο συσκευασίες περίπου τρεις μήνες αλλά τζηφος πήρα κ κορτιζόνη για να πέσουν αντισώματα διότι έχω χασιμοτο κ έσκασε μετά από παλινδρομη Αυγούστου οροθετικη αρθρίτιδα...αν μπορείς στείλε πμ

 

On 3/6/2019 at 10:40 ΜΜ, puzzled είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!

 

θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που έχουν θέμα με την amh κ σκέφτονται να πάρουν dhea, να το κάνουν!!!!!

Μετά από περίπου 7 μήνες, από 23 έφτασε στο 12!!!  Αν κ έκανα διάφορους κύκλους με τροπ/νο φυσικό κ φυσικό στο ενδιάμεσο, η εγκυμοσύνη ήρθε με αυτόματη σύλληψη!!!! Τώρα είμαι στον 8ο κ Δόξα το Θεό, όλα καλά !!!!! κ για την ηλικία μου, 42, που μας έχουν τόσο πολύ φοβίσει!!!!  Δεν χρειάστηκε να κάτσω στο κρεβάτι, οδηγώ κ δουλεύω κανονικά!!!

Παράλληλα όμως έκανα, και κάνω ακόμα,  τα  pro creation κ coq10.  Τα βρήκα πιο οικονομικά από το fertilimax k ovamax, κ μου φαίνεται ότι έφεραν πιο γρήγορα αποτέλεσμα! 

 

Για οτιδήποτε θέλετε, είμαι εδώ!

 

Καλή επιτυχία κ γρήγορα όλες με τα μωράκια στις αγκαλιές σας!!!

Μια μικρή διόρθωση:   είμαι με χαμηλή AMH, κάτω του 1 κ οι τιμές που αναφέρω παραπάνω είναι FSH!!!! Το dhea μου βελτίωσε την FSH!!!!  Αυτό πιστεύω βοήθησε την εγκυμοσύνη κ δεν ήταν τελικά πρόβλημα η χαμηλή amh.

Thia 1985,  αν ρωτάς εμένα, ναι - πιστεύω βοηθήθηκα τελικά!!!  Η κορούλα μου είναι τώρα 6 μηνών!!!

Και για επόμενη εγκυμοσύνη, όποτε έρθει με το καλό, πάλι τα ίδια θα κάνωB):grin:

 

Καλή επιτυχία σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 30/10/2017 at 8:31 ΜΜ, Ζοζεφ είπε:

Dhea σας βοηθησαν για χαμηλη ΑΜΗ?

Μπορει να μου πει καποια τι ειναι τα dhea?εχω αμη 0.92 και  fsh 6.δεν βγαζω ωαρια ομως με menopur 450 σκεφτειτε εβγαλα 2 ωαρια τα οποια δεν προχωρησαν σε βλαστοκυστες

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Fotia είπε:

Τι ειναι τα dhea?

Dhea είναι μια ορμόνη που την έχουμε στο σώμα μας αλλά μεγαλώνοντας μειώνεται στα λέω πολύ απλά. Όταν έχεις ωοθηκική ανεπάρκεια και η ηλικία δεν ταιριάζει μπορείς να την πάρεις για ένα τρίμηνο για να βοηθήσει στην ανταπόκριση των ωοθηκών και στην ποιότητα των ωαρίων. Σε κάποιες γυναίκες κάνει την διαφορά σε άλλες όχι. Συζήτησε το με τον γιατρό σου αν μπορείς βάση του ιστορικού σου να πάρεις και σε τι δόση. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Dhea είναι μια ορμόνη που την έχουμε στο σώμα μας αλλά μεγαλώνοντας μειώνεται στα λέω πολύ απλά. Όταν έχεις ωοθηκική ανεπάρκεια και η ηλικία δεν ταιριάζει μπορείς να την πάρεις για ένα τρίμηνο για να βοηθήσει στην ανταπόκριση των ωοθηκών και στην ποιότητα των ωαρίων. Σε κάποιες γυναίκες κάνει την διαφορά σε άλλες όχι. Συζήτησε το με τον γιατρό σου αν μπορείς βάση του ιστορικού σου να πάρεις και σε τι δόση. 

Σε ευχαριστω πολυ.δεν μου το ειπε κανενας και με εχουν δει αρκετοι μαλλον πιστευουν οτι δεν υπαρχει λογος

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Fotia said:

Μπορει να μου πει καποια τι ειναι τα dhea?εχω αμη 0.92 και  fsh 6.δεν βγαζω ωαρια ομως με menopur 450 σκεφτειτε εβγαλα 2 ωαρια τα οποια δεν προχωρησαν σε βλαστοκυστες

Kορίτσι οι ορμονικές σου είναι μια χαρά. Εγώ με amh 0,43  και fsh 10-11 , έχω ένα αγοράκι 27 μηνών. Πήρα και γώ την ίδια δόση menopur και έκανα 1 ωάριο. Κάνε φυσικούς κύκλους. Εγώ έτσι μάζευα κάθε μήνα το ωάριο του μήνα και με υπομονή τα καταφέραμε. Ότι πληροφορία χρειάζεσαι πες μου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα 

Ειμαι σε φαση τριτης εξωσωματικης ( τριτη φορα που παιρνω φαρμακα για παραγωγη ωαριων, εχω κανει ενδιαμεσα και μια εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα αλλα δεν πετυχε )

Η πρωτη πριν 8 χρονια πετυχε με την πρωτη

τωρα ειμαι 41 ετων και πριν 3 μηνες οι εξετασεις εδειξαν με tsh 0,7 και ΑΜΗ 2,88

Δεν ξερω τι ειναι dhea αλλα ξεκινησα πριν ενα μηνα το pregnacare before conception εχετε καποια αποψη γιαυτο ? Ειναι με φυλλικο οξυ ινοσιτολη βιταμινεε d &B12   L-αργινινη και ψευδαργυρο

Το σαββατο θα παω για ωοληψια 

 

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Yovanna είπε:

Kορίτσι οι ορμονικές σου είναι μια χαρά. Εγώ με amh 0,43  και fsh 10-11 , έχω ένα αγοράκι 27 μηνών. Πήρα και γώ την ίδια δόση menopur και έκανα 1 ωάριο. Κάνε φυσικούς κύκλους. Εγώ έτσι μάζευα κάθε μήνα το ωάριο του μήνα και με υπομονή τα καταφέραμε. Ότι πληροφορία χρειάζεσαι πες μου. 

0.92 αμη 34 ετων δεν την λες και καλη.εκαν 2 φυσικους ηταν τζουφια τα ωαρια.αυτο ειναι το θεμα μου τωρα δεν εχω αντοχη να κανω αλλκυα φυσικους μονο στην σκεψη διεγερσης κ ωοληψιας ξανα κ να παρω την λυπητερη στο τελος δεν αντεχω.ισως για το 2 παιδι να εχω πιο πολυ υπομονη αλλα για το πρωτο ειπα παω με δανεικα κουραστηκα απιστευτα κ νιωθω απεραντη απογοητευση κ αννννν βγαλω δεν προχωρουν ακουω αλλες κοπελες με μια διεγερση και βαζουν και καταψυξη και εμενα δ φτανουν ουτε για μεταφορα

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2020 at 2:45 ΠΜ, Fotia είπε:

0.92 αμη 34 ετων δεν την λες και καλη.εκαν 2 φυσικους ηταν τζουφια τα ωαρια.αυτο ειναι το θεμα μου τωρα δεν εχω αντοχη να κανω αλλκυα φυσικους μονο στην σκεψη διεγερσης κ ωοληψιας ξανα κ να παρω την λυπητερη στο τελος δεν αντεχω.ισως για το 2 παιδι να εχω πιο πολυ υπομονη αλλα για το πρωτο ειπα παω με δανεικα κουραστηκα απιστευτα κ νιωθω απεραντη απογοητευση κ αννννν βγαλω δεν προχωρουν ακουω αλλες κοπελες με μια διεγερση και βαζουν και καταψυξη και εμενα δ φτανουν ουτε για μεταφορα

Εγώ θα σου έλεγα πριν προχωρήσεις με δανεικά να κάνεις μια προσπάθεια ακόμα με dhea q10 βιταμίνη d βιταμίνες b και να δώσεις ένα εξάμηνο με έτος με φυσικές επαφές αν δεν θέλεις άλλη εξωσωματική η φυσικούς. Μη περιμένεις από το γιατρό ανέφερε το εσύ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...