Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Dhea για χαμηλή ΑΜΗ - σας βοήθησαν;


Recommended Posts

Στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής,αφού έγινε λήψη οχτω ωαρίων ,ολα ηταν άχρηστα,χωρίς γενετικό υλικό.Ο γιατρός με συνέστησε τα Dhea,για να βελτιώσουμε την ποιότητα.Δυο μήνες τα πηρα και η εξωσωματικη και προχώρησε και πέτυχε.Με αμη χαμηλή πρεπει να επισημάνω,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, bloss είπε:

Στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής,αφού έγινε λήψη οχτω ωαρίων ,ολα ηταν άχρηστα,χωρίς γενετικό υλικό.Ο γιατρός με συνέστησε τα Dhea,για να βελτιώσουμε την ποιότητα.Δυο μήνες τα πηρα και η εξωσωματικη και προχώρησε και πέτυχε.Με αμη χαμηλή πρεπει να επισημάνω,

Ξεκίνησα να τα παίρνω απο χθες, μου ειπε ο γιατρός να τα δοκιμάσω αν και δεν έχουν απόλυτη ένδειξη επιτυχίας.. θα τα πάρω και Ελπιζω να βοηθήσουν..

με το καλο το παιδάκι σου!! Ευχαριστώ πολυ.. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Vasw78 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.ευχομαι και σε σένα τα Καλητερα...τον Οκτώβριο έκανα μια προσπάθεια για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.μου πήραν ένα ωάριο αλλά δεν γονιμοποιηθηκε.ειπα να προσπαθήσουμε 1 μήνα μόνοι μας και εμεινα φυσιολογικοτατα έγκυος.και από άλλους γιατρούς άκουσα πως δεν δίνουν σημασία στην αμη.επισης υπάρχουν αρκετές κοπέλες που κατάφεραν και εμειναν φυσιολογικά έγκυος με χαμηλή Άμη

Καλησπέρα.. ειχα χθες ραντεβού στο γιατρο και μου ειπε να τα πάρω τα fertility max... θα δοκιμάσουμε 1-2 μήνες παρακολούθηση και μετα θα παμε για εξωσωματική μαλλον. Ελπιζω να πάνε ολα καλα.. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 5:40 ΜΜ, Souzana77 είπε:

Ξεκίνησα να τα παίρνω απο χθες, μου ειπε ο γιατρός να τα δοκιμάσω αν και δεν έχουν απόλυτη ένδειξη επιτυχίας.. θα τα πάρω και Ελπιζω να βοηθήσουν..

με το καλο το παιδάκι σου!! Ευχαριστώ πολυ.. 

Ναι ξέρω οι απόψεις διίστανται.Εμενα ο δικός μου γυναικολόγος,με είχε πει το 80%των γυναικών που τα εχει πάρει, η ποιότητα των ωαρίων τους εχει βελτιωθεί.Καλη επιτυχία ευχομαι και ολα να πάνε καλα κα με ευκολία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/4/2018 at 2:25 ΜΜ, bloss είπε:

Στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής,αφού έγινε λήψη οχτω ωαρίων ,ολα ηταν άχρηστα,χωρίς γενετικό υλικό.Ο γιατρός με συνέστησε τα Dhea,για να βελτιώσουμε την ποιότητα.Δυο μήνες τα πηρα και η εξωσωματικη και προχώρησε και πέτυχε.Με αμη χαμηλή πρεπει να επισημάνω,

πλάκα κάνεις????εμένα ο εξωσωματικός μου ήταν αδιάφορος, μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σε παρακαλώ για γιατρό και ότι άλλο κρίνεις εσύ απαραίτητο σε πμ σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

On 11/4/2018 at 10:59 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά... Αδιάφοροι είναι οκ.. αρνητικοί να μην είναι! Με ποια δικαιολογία ήταν αδιάφοροι πως δεν βοηθάει? τι ΑΜΗ εχεις? εγω ειμαι 40 και εχω 0,1 ng!!

 

καλησπέρα.. χρόνια πολλά.. Πόσο τραγική ΑΜΗ? Εγώ 0,1 ng... Είμαι 40.. 

Souzana77 και Nota78 ειλικρινά δε βρίσκω συμμάχους εδώ πάνω που είμαι, είμαι απογοητευμένη από τους γιατρούς και όποια πόρτα και αν χτυπήσω δεν ακούω κάτι ενθαρρυντικό , ΑΜΗ 0,71 και FSH 15-24 όσους κύκλους παρακολούθησα....και ηλικία 42...όποια γνωρίζει κάτι για γιατρό που χρησιμοποιεί ως θεραπεία dhea ας με ενημερώσει μπας και κάνω κάνα βήμα παραπέρα γιατί τελμάτωσα....

Επεξεργάστηκαν by marilou_fv
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marilou_fv είπε:

πλάκα κάνεις????εμένα ο εξωσωματικός μου ήταν αδιάφορος, μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σε παρακαλώ για γιατρό και ότι άλλο κρίνεις εσύ απαραίτητο σε πμ σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Souzana77 και Nota78 ειλικρινά δε βρίσκω συμμάχους εδώ πάνω που είμαι, είμαι απογοητευμένη από τους γιατρούς και όποια πόρτα και αν χτυπήσω δεν ακούω κάτι ενθαρρυντικό , ΑΜΗ 0,71 και FSH 15-24 όσους κύκλους παρακολούθησα....και ηλικία 42...όποια γνωρίζει κάτι για γιατρό που χρησιμοποιεί ως θεραπεία dhea ας με ενημερώσει μπας και κάνω κάνα βήμα παραπέρα γιατί τελμάτωσα....

Λοιπον σημερα εμαθα τα αποτελεσματα απο φερτιλιμαξ και οβαμαξ.Η περιοδος μου στις 28 με 29 μερες οπως στο παρελθον,πιο πολυ ροη και λιγοτερος πονος.Τα παιρνω δυο μηνες.Επισης αριστες αιματολογικες.Μαριλου ο γιατρος μου δεν χρησιμοποιει ως θεραπεια τα ντεα,αλλα δεν ηταν και αρνητικος!Α,και η fsh για πρωτη φορα 7!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2018 at 3:58 ΜΜ, marilou_fv είπε:

πλάκα κάνεις????εμένα ο εξωσωματικός μου ήταν αδιάφορος, μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σε παρακαλώ για γιατρό και ότι άλλο κρίνεις εσύ απαραίτητο σε πμ σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Souzana77 και Nota78 ειλικρινά δε βρίσκω συμμάχους εδώ πάνω που είμαι, είμαι απογοητευμένη από τους γιατρούς και όποια πόρτα και αν χτυπήσω δεν ακούω κάτι ενθαρρυντικό , ΑΜΗ 0,71 και FSH 15-24 όσους κύκλους παρακολούθησα....και ηλικία 42...όποια γνωρίζει κάτι για γιατρό που χρησιμοποιεί ως θεραπεία dhea ας με ενημερώσει μπας και κάνω κάνα βήμα παραπέρα γιατί τελμάτωσα....

Μαριλού και εμένα δεν το υποστηρίζει πλήρως με την έννοια οτι δεν πιστεύει πως εχει σίγουρα αποτελέσματα.. μιυ ειπε απλά  πάρε! Ειχα ηδη αγοράσει τα fertility max (βιταμινες με dhea μεσα) και ξεκίνησα να παίρνω  ενα πρωι ενα βραδυ, δηλαδη 50g dhea την ημέρα..  αλλα υπάρχει απο την ίδια εταιρία και σκευάσμα μονο με Dhea 

 

Εγω εχω ΑΜΗ 0,1!!

Εχω ηδη ενα παιδάκι 2,5 χρόνων και μια αποβολή πριν 1,5 χρονο.. οποτε ίσως και τότε να ειχα χαμηλή ΑΜΗ η οποία ομως δεν με εμπόδισε πουθενά.. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 7:16 ΜΜ, nota78 είπε:

Λοιπον σημερα εμαθα τα αποτελεσματα απο φερτιλιμαξ και οβαμαξ.Η περιοδος μου στις 28 με 29 μερες οπως στο παρελθον,πιο πολυ ροη και λιγοτερος πονος.Τα παιρνω δυο μηνες.Επισης αριστες αιματολογικες.Μαριλου ο γιατρος μου δεν χρησιμοποιει ως θεραπεια τα ντεα,αλλα δεν ηταν και αρνητικος!Α,και η fsh για πρωτη φορα 7!!! 

αυτά είναι...εύγε άντε και στα δικά μας :)

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 10:59 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Μαριλού και εμένα δεν το υποστηρίζει πλήρως με την έννοια οτι δεν πιστεύει πως εχει σίγουρα αποτελέσματα.. μιυ ειπε απλά  πάρε! Ειχα ηδη αγοράσει τα fertility max (βιταμινες με dhea μεσα) και ξεκίνησα να παίρνω  ενα πρωι ενα βραδυ, δηλαδη 50g dhea την ημέρα..  αλλα υπάρχει απο την ίδια εταιρία και σκευάσμα μονο με Dhea 

 

Εγω εχω ΑΜΗ 0,1!!

Εχω ηδη ενα παιδάκι 2,5 χρόνων και μια αποβολή πριν 1,5 χρονο.. οποτε ίσως και τότε να ειχα χαμηλή ΑΜΗ η οποία ομως δεν με εμπόδισε πουθενά.. 

αχχχ τώρα με βάζεις φωτιές χαχαχα το παιδάκι το απόκτησες μετά τα fertilimax? ή άσχετα απλά ήρθε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ παίρνοντας DHEA 75mg τη μέρα για πάνω από χρόνο, δεν είδα τίποτα αξιόλογο, sorry αν σας το χαλάω αλλά πραγματικά τίποτα. Ωοληψίες χάλια, καμία επιτυχία γενικότερα. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 10:59 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Μαριλού και εμένα δεν το υποστηρίζει πλήρως με την έννοια οτι δεν πιστεύει πως εχει σίγουρα αποτελέσματα.. μιυ ειπε απλά  πάρε! Ειχα ηδη αγοράσει τα fertility max (βιταμινες με dhea μεσα) και ξεκίνησα να παίρνω  ενα πρωι ενα βραδυ, δηλαδη 50g dhea την ημέρα..  αλλα υπάρχει απο την ίδια εταιρία και σκευάσμα μονο με Dhea 

 

Εγω εχω ΑΜΗ 0,1!!

Εχω ηδη ενα παιδάκι 2,5 χρόνων και μια αποβολή πριν 1,5 χρονο.. οποτε ίσως και τότε να ειχα χαμηλή ΑΜΗ η οποία ομως δεν με εμπόδισε πουθενά.. 

Κορίτσι στο σκεύασμα που αναφέρεσαι οι δυο κάψουλες αποδίδουν 25mg dhea. Το έπαιρνα και γω,είναι per serving 25mg 2 ταμπλέτες μαζι. Γενικά προσωπικά έπαιρνα πάρα πολλά και δεν ξέρω αν οφείλεται και στο dhea η εγκυμοσύνη μου αλλα πιστεύω ότι σε κατι βοήθησε. Υπάρχει πάντως και το πιο απλο το σκετο dhea για οσους  φαίνεται ακριβό το σκεύασμα αυτό ! Θα κάνει εξίσου τη δουλειά του! 

2 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Κορίτσια εγώ παίρνοντας DHEA 75mg τη μέρα για πάνω από χρόνο, δεν είδα τίποτα αξιόλογο, sorry αν σας το χαλάω αλλά πραγματικά τίποτα. Ωοληψίες χάλια, καμία επιτυχία γενικότερα. 

Δάφνη που εισαι κορίτσι! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσι στο σκεύασμα που αναφέρεσαι οι δυο κάψουλες αποδίδουν 25mg dhea. Το έπαιρνα και γω,είναι per serving 25mg 2 ταμπλέτες μαζι. Γενικά προσωπικά έπαιρνα πάρα πολλά και δεν ξέρω αν οφείλεται και στο dhea η εγκυμοσύνη μου αλλα πιστεύω ότι σε κατι βοήθησε. Υπάρχει πάντως και το πιο απλο το σκετο dhea για οσους  φαίνεται ακριβό το σκεύασμα αυτό ! Θα κάνει εξίσου τη δουλειά του! 

Δάφνη που εισαι κορίτσι! 

Έχεις δίκιο! τώρα το είδα! ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω και τα σκέτα Dhea να συμπληρώσω..! Τι αλλο έπαιρνες? είχες χαμηλή ΑΜΗ? 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Souzana77 είπε:

Έχεις δίκιο! τώρα το είδα! ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω και τα σκέτα Dhea να συμπληρώσω..! Τι αλλο έπαιρνες? είχες χαμηλή ΑΜΗ? 

Και τι δεν επαιρνα.. ντεα,ολες τις Β,ινοφερτ,Q10, βιταμινη D ,pregnacare max , προβιοτικα.. αφού δεν είχα ώρες να τα βάλω! Και γω πάτο αμη!  

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσι στο σκεύασμα που αναφέρεσαι οι δυο κάψουλες αποδίδουν 25mg dhea. Το έπαιρνα και γω,είναι per serving 25mg 2 ταμπλέτες μαζι. Γενικά προσωπικά έπαιρνα πάρα πολλά και δεν ξέρω αν οφείλεται και στο dhea η εγκυμοσύνη μου αλλα πιστεύω ότι σε κατι βοήθησε. Υπάρχει πάντως και το πιο απλο το σκετο dhea για οσους  φαίνεται ακριβό το σκεύασμα αυτό ! Θα κάνει εξίσου τη δουλειά του! 

Δάφνη που εισαι κορίτσι!     Πού να μαι η έρμη? Ασε μη το ανοίξω! :?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, καλησπέρα. Μια από τα ίδια. ΑΜΗ 0.5 αλλά καλές οι υπόλοιπες. Ζω στο εξωτερικό και ο γυναικολόγος μου ήταν αρνητικός με το dhea, μου είπε ότι ως ανδρογόνο που είναι, δεν το συνιστούν και αντ' αυτού, αν χρειαστεί, θα πάρω κάτι άλλο. Στο μεταξύ προέκυψε χειρουργείο όπου μου βρήκαν βουλωμένη σάλπιγγα, με συμφύσεις, κλπ. Ελπίζω εκεί να οφειλόταν η υπογονιμότητα και τώρα να διορθωθεί το πράγμα. Προσωπικά παίρνω και τί δεν παίρνω από συμπληρώματα: σύμπλεγμα B, C, D, E, Q10, φολικό και μελατονίνη... Ηλικία 37, με ένα παιδάκι που το έπιασα εύκολα πριν 9 χρόνια. Κι όμως μπορούν τελικά να έρθουν τα πάνω κάτω. Καλή επιτυχία μας εύχομαι!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Κι εγώ με χαμηλή ΑΜΗ 0.4 ,ο ενδοκρινολογος μου είχε συστήσει DHEA αλλά μόνο αν δεν συνυπαρχει θρομβοφιλια.  Δυστυχώς έκανα εξετάσεις θρομβοφιλια κι έχω το γονίδιο άρα δεν μπορώ να το πάρω. Κατά τ' αλλά παίρνω φολικό οξύ και βιταμίνες Β

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Sansa said:

Κατά τ' αλλά παίρνω φολικό οξύ και βιταμίνες Β

Sansa, συζήτησε με το γιατρό σου και το Q10 και τη μελατονίνη, αν συμφωνεί να τα πάρεις. Κι εμένα εξωσωματικός μου τα συνέστησε. Ίδια σχεδόν ΑΜΗ έχουμε.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Rica ευχαριστω πολύ για τη συμβουλή, θα τον ρωτήσω.. Από ότι ξέρω η Q10απλά βιταμίνη είναι, όχι ορμόνες όπως η Dhea αρα λογικα δεν υπάρχει προβλημα. Ειναι ακριβες;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα και καλό μήνα.Εγώ έπαιρνα μελατονινη και Q10(2 χάπια των 200mg)το καθενα,βοηθάνε στην ποιότητα των ωαρίων.Είναι λίγο ακριβα,η μελατονινη είναι φτηνή.Τώρα επειδή παίρνω τα fertilimax+ovamax τα έχουν όλα μέσα και σταμάτησα τα άλλα.Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα,αλλά νομίζω ότι βοηθάνε όταν κάνεις εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2018 at 5:51 PM, Sansa said:

Rica ευχαριστω πολύ για τη συμβουλή, θα τον ρωτήσω.. Από ότι ξέρω η Q10απλά βιταμίνη είναι, όχι ορμόνες όπως η Dhea αρα λογικα δεν υπάρχει προβλημα. Ειναι ακριβες;

 

@Sansa Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι τιμές παίζουν αλλά, αν όπως λέει η Oly75 είναι κάπως ακριβές, τότε μπες στο skroutz.gr και βάλτο στην αναζήτηση και θα σου βγάλει διάφορα φαρμακεία που το πουλάνε, και φυσικά από το ιντερνετ είναι πολύ πιο φθηνά. 

 

@oly75 η μελατονίνη που έπαιρνες ήταν ομοιοπαθητικής; Και πόσα χάπια την ημέρα έπαιρνες; Εγώ εδώ τα βρίσκω μόνο σε σύσταση ομοιοπαθητικής, με αποτέλεσμα η δόση να είναι εξαιρετικά μικρή, υποθέτω, και δεν ξέρω πόσα να πάρω. Το μπουκαλάκι βέβαια λέει 3 την ημέρα.

 

Κοπέλες, κουράγιο, θα τα καταφέρουμε!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, rica said:

 

@Sansa Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι τιμές παίζουν αλλά, αν όπως λέει η Oly75 είναι κάπως ακριβές, τότε μπες στο skroutz.gr και βάλτο στην αναζήτηση και θα σου βγάλει διάφορα φαρμακεία που το πουλάνε, και φυσικά από το ιντερνετ είναι πολύ πιο φθηνά. 

 

@oly75 η μελατονίνη που έπαιρνες ήταν ομοιοπαθητικής; Και πόσα χάπια την ημέρα έπαιρνες; Εγώ εδώ τα βρίσκω μόνο σε σύσταση ομοιοπαθητικής, με αποτέλεσμα η δόση να είναι εξαιρετικά μικρή, υποθέτω, και δεν ξέρω πόσα να πάρω. Το μπουκαλάκι βέβαια λέει 3 την ημέρα.

 

Κοπέλες, κουράγιο, θα τα καταφέρουμε!

Κορίτσι δε νομίζω να ήταν ομοιοπαθητικης.Ήταν της now foods 3mg και έπαιρνα μία πριν κοιμηθώ.Είναι πολύ φτηνή Μετά εγώ τη σταματησα γιατί πήρα τα ovamax τα οποία έχουν 5mg μελατονινη,λίγο παραπάνω,αλλά είναι εντάξει.Αυτά που παίρνεις εσύ τί δοσολογία έχουν και παίρνεις 3;Πολλά δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ομοιοπαθητικής, τα πουλάνε στο φαρμακείο. Δεν βρήκα συμβατικά. Τα ομοιοπαθητικά συμπληρώματα έχουν πολύ λιγότερη περιεκτικότητα και είναι διαφορετική η σύστασή τους από τα συμβατικά. Πιθανόν γι' αυτό γράφει το κουτί 3 πριν τον ύπνο.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Παρακολουθώ αρκετό καιρό τις συζητησεις σας κ είπα κ εγω να μπω να πω τον πόνο μου κ να μου πείτε τις απόψεις σας. Ειμαι 40 χρονων. Τον Νοέμβριο η fsh μου ήταν 2,5 . Εκανα παλι τον Απρίλιο εξετασεις κ βγήκε fsh 48 κ Ε2 οιστραδιολη 21! Πριν απο δέκα μέρες ξαναέκανα κ βγήκε fsh 5,5 κ Ε2 οιστραδιολη 317 !! Εχω περίοδο περίπου 12 φορες το χρόνο απλά ειναι λιγο άστατη. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν εχω κ πολλές επιλογές κ μου πρότεινε να πάρω inofert κ τα χαπάκια DHEA. Τι γνώμη έχετε;; Με τα DHEA μπορεί να γίνει σύλληψη με φυσικό τρόπο ή μόνο με εξωσωματική;; έχουν κάποιες παρενέργειες;;; Υπάρχει κοπέλα με αντίστοιχες τιμές με τις δικές μου που να έμεινε έγκυος;; Συγνώμη για τον καταιγισμό τον ερωτήσεων αλλα ειμαι πολυ φορτισμένη ψυχολογικά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 23/7/2018 at 3:10 ΜΜ, Panagi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Παρακολουθώ αρκετό καιρό τις συζητησεις σας κ είπα κ εγω να μπω να πω τον πόνο μου κ να μου πείτε τις απόψεις σας. Ειμαι 40 χρονων. Τον Νοέμβριο η fsh μου ήταν 2,5 . Εκανα παλι τον Απρίλιο εξετασεις κ βγήκε fsh 48 κ Ε2 οιστραδιολη 21! Πριν απο δέκα μέρες ξαναέκανα κ βγήκε fsh 5,5 κ Ε2 οιστραδιολη 317 !! Εχω περίοδο περίπου 12 φορες το χρόνο απλά ειναι λιγο άστατη. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν εχω κ πολλές επιλογές κ μου πρότεινε να πάρω inofert κ τα χαπάκια DHEA. Τι γνώμη έχετε;; Με τα DHEA μπορεί να γίνει σύλληψη με φυσικό τρόπο ή μόνο με εξωσωματική;; έχουν κάποιες παρενέργειες;;; Υπάρχει κοπέλα με αντίστοιχες τιμές με τις δικές μου που να έμεινε έγκυος;; Συγνώμη για τον καταιγισμό τον ερωτήσεων αλλα ειμαι πολυ φορτισμένη ψυχολογικά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

κορίτσι καταρχήν καλημέρα και ήρεμα don't panic, και γιατί στο λέω αυτό;; θα σου πω την ιστορία μου, αν και την έχω ξαναπεί μόνο και μόνο για να πάρεις θάρρος.

 

Στοιχεία: ετών 42, αμη 0,7 fsh>15 ως 32 , ε2 60-90....

 

απόπειρες εξωσωματικές αποτυχημένες δε συλλέξαμε κανένα ωάριο , δεν ανταποκρίνονταν ο οργανισμός μέχρι και φυσικό κύκλο πήγαμε ,τίποτα...

 

πρόταση;;; δανεικά...

 

στράβωσα και είπα όκ θα περάσω καλά άνοιξη καλοκαίρι και βλέπουμε μιας και τα δανεικά μπορούν να περιμένουν....μιλάω για φέτος 2018 Φεβρουάριο -Μάρτιο, έρχεται ένας Απρίλιος με καθυστέρηση και πάω κατευθείαν στο γυναικολόγο οποίος με μάλωσε γιατί δεν έκανα χωριακή και εκεί έσκασα στα γέλια λέγοντας του γιατρέ δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο, να μη στα πολυλογώ είχα δίκιο, ένα ωάριο δεν είχε σκάσει και έκατσε εκεί να κάνει διακοπές παίζοντας με τα νευρά μου, έκανα θεραπεία τέλος..

 

τέλη Ιουνίου πάλι καθυστέρησή αααα τα νεύρα μου είπα ή κύστη ή πάλι μια από τα ίδια όπως τον Απρίλιο, αλλά για να μην με ξαναφωνάξει ο γυναικολόγος πήγα έκανα χωριακή και...4160 μονάδες ουαοοοο έγκυος...άρα και στα 40+ φυσιολογική.....βέβαια παλινδρόμησε και εδώ είναι το μεγάλο ΓΙΑΤΙ???? περιμένω καρυότυπο μιας και όλες οι εξετάσεις ήταν απίστευτα καλές, για να καταλάβεις ο ενδοκρινόλογος όταν μέτρησε την πίεση μου δεν πίστευε στο νούμερο και μου λέει έκανα λάθος κάτσε να ξαναδώ..ήταν πολύ χαμηλή για την ηλικία μου και τα κιλά μου, από γυναικολόγο και αιματολόγο ΑΡΙΣΤΑ όλα άλλα....

 

τώρα ξεκίνησα fertilimax kai ovamax 2 φορές τη μέρα πρωί βράδυ μετά το γεύμα , το συζήτησα με αιματολόγο μου και ενδοκρινολογο  και πήρα οκ .....πρώτες παρενέργειες πονοκέφαλος και εκνευρισμός σήμερα είναι τέταρτη μέρα ,πολύ νωρίς για να σου πω οτιδήποτε άλλο....

 

think possitive,ηρεμία όχι άγχος ,απλά κάνε ότι περνάει από το χέρι αλλά χαλαρά, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ελέγξουμε εμείς στο 100%, και άποψη μου είναι ότι γιατροί κ φάρμακα παιδί δε φτιάχνουν απλά βοηθούν(σημαντικά)......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...