Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Dhea για χαμηλή ΑΜΗ - σας βοήθησαν;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας και συμβουλές σας στο παρακάτω θέμα.

Είμαι 34 χρονών και πριν από 5 χρόνια ξαφνικά μου σταμάτησε η περίοδος. Ο γυναικολόγος μου στην αρχή δεν υποπτέφθηκε κάτι και μου είπε να πάρω ανισυλληπτικά για να μου ξαναέρθει η περίοδος. Πήρα λοιπον τα αντισυλληπτικά που μου πρότεινε για 2 χρόνια και είχα περίοδο κανονικά. Όταν όμως τα σταμάτησα η περίοδος πάλι δεν μου ερχόταν κι ετσι με έστειλε σε ενδοκρινολόγο για να κάνω τις απαραίτητες ορμονολογικές εξετάσεις. Κάνοντας λοιπον τις εξετάσεις που μου υπέδειξαν και με βάση τα αποτελέσματα μου ανακοινωσε ο ενδοκρινολόγος μου ότι πάσχω από Πρόωρη Ωοθικική Ανεπάρκεια (ενδεικτικα αναφέρω ότι η FSH μου ήταν 100 σε ηλικία 30 χρονών).

Για να μην σας κουράσω από τότε παίρνω το ciclarur κι εχω κανονικα περίοδο και θέλω πάρα μα πάρα πολύ να αποκτήσω ενα παιδάκι με δικό μου γεννετικό υλικο. Δυστυχώς από την πρώτη στιγμή όλοι οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωάρια. Εγώ όμως θέλω να εξαντλήσω πρώτα όλα τα ενδεχόμενα και μετά αν η μόνη εναλλακτική που έχω είναι τα δανεικά μόνο και μόνο τότε να καταφύγω σε αυτήν.

Έχω διαβάσει αρκετά μηνύματα μέσα στο φορουμ από κοπέλες που είναι περίπου στην ίδια κατάσταση με την δική μου και επισκέφτηκα 2 γυναικολόγους που σύμφωνα με τις διάφορες αναφορές μεσα στο φορουμ χορηγούν το DHEA (τον Μαμά και τον Τσιριγώτη).

Σε αυτο το σημείο λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα με εμένα πέτυχε τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με ποιον από τους 2 γιατρούς. Είμαι στο στάδιο που πρέπει να επιλέξω με ποιον από τους 2 θα συνεχίσω και σε ποιον να πιστέψω και ειλικρινά ειμαι πολύ μπερδεμένη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κι εύχομαι σε όλες Χαρούμενα Χριστούγεννα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!

 

Εξωσωματικος γιατρος εδωσε DHEA σε γυναικα-γιατρο 36 χρονων , με ΠΩΑ και αμηνορροια 2 χρονων , που ενδιαφεροταν για δανεικα Ωαρια, , της ηρθε περιοδος και εμεινε εγκυος φυσιολογικα μετα τη ληψη του DHEA.

 

Το DHEA ειναι ενα συμπληρωμα διατροφης δοκιμασμενο σαν αντιγηραντικο πολλα χρονια, χωρις να εχει παρενεργειες .

Εντελως τυχαια ανακαλυφθηκε οτι βοηθαει πολυ στην ποιοτητα των ωαριων και τις γυναικες με υψηλη fsh και ΠΩΑ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την ορμονη αυτη, αλλά πιστεύω στην υπαρξη φαρμακων τετοιων που βοηθούν. Προσωπικα πηρα gonal στην 2η προσπάθεια και έκανα με το ζόρι 3 ωάρια. Μετα από 1,5 μήνα με βιταμίνες μόνο πάω στην 3η προσπάθεια με 5! Δεν πιστευω οτι ειναι τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

Τι βιταμινες πηρες??

 

Και πως κατεβασες 5 , εννοεις με θεραπεια φανταζομαι.

 

Τελικα faneva τα καταφερες???

 

 

Tελικα εγω θα παρω μαλλον τα bio-dh της Natoural-plus.

To συζητησα με το φαρμακοποιο και μου προτεινει αυτη σαν αξιοπιστη εταιρεια.

Επισης μια γυναικολος στην πολη μου μου ειπε οτι με αυtα μια πελατισσα της εριξε την fsh.

Παιδι ομως δεν καταφερε να κανει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εκανα αυτην την εξεταση..που μου την εγραψε ο γιατρος κ ακομα δεν θα παω να του τη δειξω..ομως με εχει φαει η αγωνια..

βγηκε 4,29 με ορια 2-11.1 και επειδη πλεον οι φυσιολογικες τιμες ειναι απλα ενδεικτικες..γενικα απο οτι εχω καταλαβει..δεν μπορω πουθενα να βρω ποσο πρεπει να εχει ενας ανθρωπος τελος παντων..μηπωε ξερει κανεις ποσο πρεπει να ειναι???αι σιχτιρ..ολοκληρο νετ κ δεν βρισκω τιποτα!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Ax ποσο χαιρομαι με αυτα που ακουω. ξεκινησα και εγω dhea. ποιον γιατρο ειχες? ποσα dhea επερνες την ημερα? και μετα απο ποσο καιρο εμεινες εγκυος απο τοτε που πηρες dhea? φυσιολογικα εντελως εμεινες η με εξωσωματικη και dhea  συχρονως?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

Kai Εγώ παίρνω fertlilymax έχω ακριβός 6 εβδομαδες 

Ομως παίρνω και την ovamax από την ίδια εταιρία που βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων 

9 του μηνα θα πάω να κάνω τις εξετάσεις fsh,LH Kai Ε2 να δω ποσό θα έχουν κατέβει οι ορμόνες αυτες

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

για τι τιμές μιλάμε?εμένα μου πρότεινε ο εξωσωματικός vitabiotics before conception N1....η μόνη αλλάγη ήταν ότι ανέβηκε λίγο η Β12 δε μου πρότειναν κάτι άλλο για βελτίωση ούτε η αιματολόγος ούτε ο εξωσωματικός...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια  θα τρελαθώ!!! Όντως έχετε δει αποτελέσματα με χαμηλή Amhκ ψηλη fsh; είχα διαβάσει για την dhea αλλά φοβήθηκα. Κ κανένας να κανένα γιατρός  εξωσωματικής  δεν το έριξε! Επειδή επειγομαι, σας παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία ή κ βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη 

On 28/02/2018 at 6:46 ΜΜ, nota78 είπε:

Μμμ και εμένα με ενδιαφερει.Πείτε κορίτσια τις εμπειρίες σας απο τα dhea.Εγω παίρνω τα fertilimax,μια εβδομαδα μονο.Εμένα μου τα εδωσε η αιματολογος-ανοσολογος για χαμηλη αμη και υψηλή fsh

Μπορείς να με κατευθύνεις  πάνω σε αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Μαριλου οι τιμες ηταν αμη -0,80 και fsh κυμαινεται με υψηλοτερη 18,80.Εμενα μου τα προτεινε η αιματολογος και ο εξωσωματιστης δεν ειχε αντιρρηση.Προσθεσε οτι σταθεροποιουν τον κυκλο επισης

Νεκταριαμορφη3 ευχαριστουμε.Αν μπορεις γραψε μας και τα αποτελεσματα των εξετασεων

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2018 at 2:34 ΜΜ, nota78 είπε:

Μαριλου οι τιμες ηταν αμη -0,80 και fsh κυμαινεται με υψηλοτερη 18,80.Εμενα μου τα προτεινε η αιματολογος και ο εξωσωματιστης δεν ειχε αντιρρηση.Προσθεσε οτι σταθεροποιουν τον κυκλο επισης

Νεκταριαμορφη3 ευχαριστουμε.Αν μπορεις γραψε μας και τα αποτελεσματα των εξετασεων

σε ευχαριστώ πολύ nota78  την άλλη εβδομάδα θα δω τον ενδοκρινολογο μου και μετα τον εξωσωματικο να δω τι θα μου πούνε....έχω διαβάσει θεαματικές αλλαγές...για να δούμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην παρέα σας.. 40 ετών με ήδη ένα παιδάκι 2,5 ετών.. Στην προσπάθεια για δεύτερο εκανα fsh και βγηκε 21!!! καθώς και ΑΜΗ που βγήκε 0,1ng... τρελάθηκα.. αγόρασα τα fertility max αλλά φοβάμαι λιγο να τα πάρω... διαβάζω διάφορα για την DHEA αλλοι τη δίνουν άλλοι όχι.. Είναι επικίνδυνη? όχι??... Εχω ραντεβού με τον γιατρό μου για να συζητήσουμε τα νέα δεδομένα αλλά ανησυχώ γενικώς μήπως μου πει πως με τέτοια ΑΜΗ ουτε για εξωσωματική δεν είσαι!...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σουζανα.Αποκλειεται ο γιατρος να σου πει κατι τετοιο.Πολλες απο εμας εχουν τετοια ΑΜΗ.Εγω παιρνω εδω και 1 μηνα τα φερτιλιμαξ.Αλλα μου τα εδωσε ο γιατρος μου γνωριζοντας το ιστορικο μου.Αν εχω καταλαβει καλα,δεν θα πρεπει να εχεις αρτηριακη πιεση καιυψηλη χοληστερολη.Συζητησε το με τον γιατρο σου ομως

Link to comment
Share on other sites

αποκαρδιοτική η κατάσταση, ο ενδοκρινολόγος και ο εξωσωματικος  τελείως αδιάφοροι για το dhea ...πιφφφ και τώρα τι κάνω που εγώ θέλω να το δοκιμάσω οεοοοο???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.τον Οκτώβριο πήρα το fertilimax και γω με τραγικη αμη. το Δεκέμβριο έμαθα πως είμαι έγκυος αλλά με άσχημη κατάληξη. Πιστεύω πως με βοήθησαν.τωρα τα ξεκίνησα πάλι και ελπίζω σε μια καλή εγκυμοσυνη. 

Link to comment
Share on other sites

On 03/04/2018 at 8:35 ΜΜ, nota78 είπε:

Γεια σου Σουζανα.Αποκλειεται ο γιατρος να σου πει κατι τετοιο.Πολλες απο εμας εχουν τετοια ΑΜΗ.Εγω παιρνω εδω και 1 μηνα τα φερτιλιμαξ.Αλλα μου τα εδωσε ο γιατρος μου γνωριζοντας το ιστορικο μου.Αν εχω καταλαβει καλα,δεν θα πρεπει να εχεις αρτηριακη πιεση καιυψηλη χοληστερολη.Συζητησε το με τον γιατρο σου ομως

Ευχαριστώ πολύ.. εχω ραντεβού μαζί του και θα τον ρωτήσω.. Έχω διαβάσει πολύ αποκαρδιωτικά πράγματα για ΑΜΗ τοσο χαμηλή σαν τη δική μου.. :( 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2018 at 12:44 ΠΜ, marilou_fv είπε:

αποκαρδιοτική η κατάσταση, ο ενδοκρινολόγος και ο εξωσωματικος  τελείως αδιάφοροι για το dhea ...πιφφφ και τώρα τι κάνω που εγώ θέλω να το δοκιμάσω οεοοοο???

Καλημέρα και χρόνια πολλά... Αδιάφοροι είναι οκ.. αρνητικοί να μην είναι! Με ποια δικαιολογία ήταν αδιάφοροι πως δεν βοηθάει? τι ΑΜΗ εχεις? εγω ειμαι 40 και εχω 0,1 ng!!

 

On 4/9/2018 at 10:12 ΜΜ, Vasw78 είπε:

Καλησπέρα.τον Οκτώβριο πήρα το fertilimax και γω με τραγικη αμη. το Δεκέμβριο έμαθα πως είμαι έγκυος αλλά με άσχημη κατάληξη. Πιστεύω πως με βοήθησαν.τωρα τα ξεκίνησα πάλι και ελπίζω σε μια καλή εγκυμοσυνη. 

καλησπέρα.. χρόνια πολλά.. Πόσο τραγική ΑΜΗ? Εγώ 0,1 ng... Είμαι 40.. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2018 at 10:58 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Ευχαριστώ πολύ.. εχω ραντεβού μαζί του και θα τον ρωτήσω.. Έχω διαβάσει πολύ αποκαρδιωτικά πράγματα για ΑΜΗ τοσο χαμηλή σαν τη δική μου.. :( 

Μην απογοητευσε και εμενα η Αμη μου ειναι 0,80.Ε και?Μετρουν και αλλα πραγματα και οι υπολοιπες ορμονες και αλλωστε ενα και καλο θελουμε!

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2018 at 10:59 ΠΜ, Souzana77 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά... Αδιάφοροι είναι οκ.. αρνητικοί να μην είναι! Με ποια δικαιολογία ήταν αδιάφοροι πως δεν βοηθάει? τι ΑΜΗ εχεις? εγω ειμαι 40 και εχω 0,1 ng!!

 

καλησπέρα.. χρόνια πολλά.. Πόσο τραγική ΑΜΗ? Εγώ 0,1 ng... Είμαι 40.. 

Και γω στα 40 με 0,1 αμη...καποιοι γιατροί μου είχαν αποκλησει πως μπορώ να μείνω έγκυος αλλά τα κατάφερα.διεκοψα όμως την εγκυμοσύνη Γιατί στην Αυχενική είδαμε τρισωμια 21 (συνδρομο down)ηταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2018 at 2:02 ΠΜ, Vasw78 είπε:

Και γω στα 40 με 0,1 αμη...καποιοι γιατροί μου είχαν αποκλησει πως μπορώ να μείνω έγκυος αλλά τα κατάφερα.διεκοψα όμως την εγκυμοσύνη Γιατί στην Αυχενική είδαμε τρισωμια 21 (συνδρομο down)ηταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη 

 

 

Κρίμα.. εύχομαι το συντομότερο δυνατό να ξαναμείνεις και να πάνε όλα καλά. Έμεινες φυσιολογικά? Το ότι έμεινες έγκυος σημαίνει πως θα ξανα μείνεις να ξέρεις..
Ένας παλιός καλός γιατρός μου είχε πει να μη δώσω σημασία στην ΑΜΗ και πως δεν μπορεί να μας πει πότε ακριβώς τελειώνουν τα αποθέματα..Αλλά βλέπω πως οι γιατροί της εξωσωματικής την λαμβάνουν πολύ υπόψη.. 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Souzana77 είπε:

 

 

Κρίμα.. εύχομαι το συντομότερο δυνατό να ξαναμείνεις και να πάνε όλα καλά. Έμεινες φυσιολογικά? Το ότι έμεινες έγκυος σημαίνει πως θα ξανα μείνεις να ξέρεις..
Ένας παλιός καλός γιατρός μου είχε πει να μη δώσω σημασία στην ΑΜΗ και πως δεν μπορεί να μας πει πότε ακριβώς τελειώνουν τα αποθέματα..Αλλά βλέπω πως οι γιατροί της εξωσωματικής την λαμβάνουν πολύ υπόψη.. 

 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.ευχομαι και σε σένα τα Καλητερα...τον Οκτώβριο έκανα μια προσπάθεια για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.μου πήραν ένα ωάριο αλλά δεν γονιμοποιηθηκε.ειπα να προσπαθήσουμε 1 μήνα μόνοι μας και εμεινα φυσιολογικοτατα έγκυος.και από άλλους γιατρούς άκουσα πως δεν δίνουν σημασία στην αμη.επισης υπάρχουν αρκετές κοπέλες που κατάφεραν και εμειναν φυσιολογικά έγκυος με χαμηλή Άμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...